Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

note 4x πιστεύω είναι η καλύτερη επιλογή, το ξέχασα τελείως διοτι εγώ δέν έψαχνα τόσο μεγάλα τηλέφωνα,αν δεν έχει θεμα με το μέγεθος ειναι το καλύτερο,και το honor 7 αξίζει αλλα δεν έχει gyro

 

Αντε παλι τα ιδια :lol: Στις μεγαλες αλυσιδες εχει 249 ευρω, οχι 200!!! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μετά από αρκετές μέρες αναζήτησης για αλλαγή συσκευής, εξετάζοντας διάφορα κινητά που να ταιριάζουν στις ανάγκες μου και ανεβάζοντας κάθε φορά από λίγο το κασέ, κατέληξα στο Honor 8. Πιο πάνω δεν μπορώ να ανέβω σε καμία περίπτωση. Επομένως μάξιμουμ είμαι στα 320€ ±10€. Διάβασα όμως και είδα ότι έχει και το sar value στο θεό. Από τα υψηλότερα.

Δεν ξέρω τώρα πόσο κακό είναι αυτό γιατί δεν είμαι ειδικός αλλά για να κάνουν αυτές τις μετρήσεις κάποιος λόγος θα υπάρχει, αλλιώς δεν θα γίνονταν καθόλου και ούτε θα είχαν θεσπιστεί κάποια όρια.

Ερώτηση. Υπάρχει κάτι σαν το Honor 8 με ανάλογα χαρακτηριστικά στην τιμή αυτή αλλά με χαμηλότερο sar value;

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετές μέρες αναζήτησης για αλλαγή συσκευής, εξετάζοντας διάφορα κινητά που να ταιριάζουν στις ανάγκες μου και ανεβάζοντας κάθε φορά από λίγο το κασέ, κατέληξα στο Honor 8. Πιο πάνω δεν μπορώ να ανέβω σε καμία περίπτωση. Επομένως μάξιμουμ είμαι στα 320€ ±10€. Διάβασα όμως και είδα ότι έχει και το sar value στο θεό. Από τα υψηλότερα.

Δεν ξέρω τώρα πόσο κακό είναι αυτό γιατί δεν είμαι ειδικός αλλά για να κάνουν αυτές τις μετρήσεις κάποιος λόγος θα υπάρχει, αλλιώς δεν θα γίνονταν καθόλου και ούτε θα είχαν θεσπιστεί κάποια όρια.

Ερώτηση. Υπάρχει κάτι σαν το Honor 8 με ανάλογα χαρακτηριστικά στην τιμή αυτή αλλά με χαμηλότερο sar value;

 

Τα ξεπερνά αυτά τα όρια;

Link to comment
Share on other sites

Αν ξεπερνούσε τα όρια δεν θα κυκλοφορούσε σε Ευρώπη και Αμερική.
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Ακομα να παρεις κινητο εσυ :lol:

 

Κοιτα το sar ειναι το μεγιστο και οχι ο μεσος ορος. Προσωπικα δεν θα με απασχολουσε τοσο αν δεν ξεπερνα το οριο ασφαλειας. Αλλωστε αν ενα κινητο εχει χαμηλο sar (πχ 0.3) αλλα το σημα του ειναι κακο σε δυσκολες περιοχες τι να το κανεις; Δεν λεω οτι ειναι κανονας αυτο, απλα να λαμβανουμε υποψιν ολες τις παραμετρους.

 

Κατα τα αλλα, επειδη απο οσο θυμαμαι δεν παιζεις παιχνιδια, νομιζω πιο πολυ θα χαρεις το moto z play παρα το honor 8.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ψάχνει ο αδερφός να πάρει 2σε 1 ταμπλετ με windows 10.

Κυρίως θα το χρησιμοποιεί για σύνδεση με τηλεόραση και θέαση ταινιών,Ίντερνετ,αλλά και σαν ταμπλετ μόνος του ,σε ταξίδια . Για παιχνίδια μάλλον όχι.

Σκέφτηκε το surface pro 4 με τα 8 gb,i5,256ssd για να κρατήσει . Είδε ότι βγήκε το καινούργιο ,αλλά πολύ ακριβότερο,όπως επίσης hp spectre 2017, thinkpad x1 2017.

Εσείς τι λέτε; προτείνετε κάτι άλλο εκτός από surface?

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω κατι ειχε παρει το ματι μου για καποια κινεζικα. Δεν ειμαι σιγουρος. Παντως σιγουρα δεν θα βρεις κατι Ελλαδα.
Link to comment
Share on other sites

Ακομα να παρεις κινητο εσυ :lol:

 

Κοιτα το sar ειναι το μεγιστο και οχι ο μεσος ορος. Προσωπικα δεν θα με απασχολουσε τοσο αν δεν ξεπερνα το οριο ασφαλειας. Αλλωστε αν ενα κινητο εχει χαμηλο sar (πχ 0.3) αλλα το σημα του ειναι κακο σε δυσκολες περιοχες τι να το κανεις; Δεν λεω οτι ειναι κανονας αυτο, απλα να λαμβανουμε υποψιν ολες τις παραμετρους.

 

Κατα τα αλλα, επειδη απο οσο θυμαμαι δεν παιζεις παιχνιδια, νομιζω πιο πολυ θα χαρεις το moto z play παρα το honor 8.

Γελάς ε; Άσε γιατί όσο το ψάχνω τόσο μπερδεύονται για μένα τα πράγματα :).

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Γελάς ε; Άσε γιατί όσο το ψάχνω τόσο μπερδεύονται για μένα τα πράγματα :).

 

Ε μα δεν ξερω και γω ποσες συσκευες σου χω προτεινει. Στη τελικη κινητο ειναι, οχι σπιτι. Παρε κατι εκει κοντα 200-250 ευρω και το πολυ πολυ σε κανα χρονο το αλλαζεις. Μην τρελαινεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Ε μα δεν ξερω και γω ποσες συσκευες σου χω προτεινει. Στη τελικη κινητο ειναι, οχι σπιτι. Παρε κατι εκει κοντα 200-250 ευρω και το πολυ πολυ σε κανα χρονο το αλλαζεις. Μην τρελαινεσαι.

Σωστός. Ευχαριστώ για άλλη μια φορά.:)

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Τότε που κολλάς;:worry:

Δεν είμαι των ορίων γενικώς. Προτιμώ να έχω ένα περιθώριο ασφαλείας. Λέμε τώρα..... :)

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετές μέρες αναζήτησης για αλλαγή συσκευής, εξετάζοντας διάφορα κινητά που να ταιριάζουν στις ανάγκες μου και ανεβάζοντας κάθε φορά από λίγο το κασέ, κατέληξα στο Honor 8. Πιο πάνω δεν μπορώ να ανέβω σε καμία περίπτωση. Επομένως μάξιμουμ είμαι στα 320€ ±10€. Διάβασα όμως και είδα ότι έχει και το sar value στο θεό. Από τα υψηλότερα.

Δεν ξέρω τώρα πόσο κακό είναι αυτό γιατί δεν είμαι ειδικός αλλά για να κάνουν αυτές τις μετρήσεις κάποιος λόγος θα υπάρχει, αλλιώς δεν θα γίνονταν καθόλου και ούτε θα είχαν θεσπιστεί κάποια όρια.

Ερώτηση. Υπάρχει κάτι σαν το Honor 8 με ανάλογα χαρακτηριστικά στην τιμή αυτή αλλά με χαμηλότερο sar value;

 

Μπορεις πολυ απλα να παρεις ενα bluetooth hands free και να περιορισεις την τιμη Sar...Παντος το Honor 8 ειναι πολυ καλη συσκευη....

Και εγω πρωτος ειμαι αυτος που αναφερωμαι στο Sar για αυτη τι συσκευη,αλλα για να πιασει τις ανωτατες τιμες πρεπει να εισαι σε μερος χωρις καλο η καθολου σημα..Αρα ποσες φορες θα χτυπησει τετοια τιμη;;;Μην σε παρω και στον λαιμο μου ετσι και αλλιως εσυ ψαχνεις συσκευη...Αλλα σκεψου και ποσοι κατοχοι μηλων εχουν μια συσκευη με υψηλο Sar αντιστοιχα....

Link to comment
Share on other sites

Περισσοτερο ρωταω ,γιατι στα αλλα τυπου yoga αναφερονται διαφορα προβληματα (throttling,οχι καλες οθονες).

Κατι που τα καινουργια φαινεται να εχουν διορθωσει. Ενω εχουν περισσοτερες θυρες συνδεσιμοτητας.

Ρωτησα μηπως καποιος εχει κατι αλλο απο surface και πιστευει οτι ειναι καλυτερο.:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνφορουμίτες. Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με την προσεχή αγορά μου. Διαθέτω ενα budget έως 250€ και στοχος ειναι οι όσο το δυνατό καλύτερες επιδόσεις (εχω το cool1 με τον Sd652 και 3/32 GB μνήμης και παρότι δε χρησιμοποιώ ιδιαίτερα απαιτητικές εφαρμογές συχνά εμφανίζει κάποιες καθυστερήσεις στην απόκριση), η σταθερότητα και αναβαθμισιμοτητα του λογισμικού, η καλή ποιοτητα κατασκευής και αυτονομια που να αρκεί για μια ημέρα αρκετής χρήσης. Δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα το μέγεθος της οθονης, αν κι εν όψει του καλοκαιριού, ενα λίγο μικρότερο κινητο ίσως να ήταν πιο εύχρηστο.

Με τα δεδομένα μου, νομίζω οτι τα xiaomi ειναι η πιο λογική επιλογή, αλλα με προβληματίζουν λίγο τα 3GB ram (μου φαίνονται λίγα, τρομάρα μου) και δε ξέρω εαν πρέπει να επιλέξω το 5 ή το 5s. Σε επίπεδο hardware, μου φαίνεται εξαιρετικό το Ζuk Z2 pro, ωστόσο ειναι λίγο παρατημένο απο τη Zuk. Το x820 ειναι απο τις παλιές μου αγάπες, αλλα φοβάμαι μήπως κι αυτο σταματήσει να υποστηρίζεται απο τη Leeco (δε ξέρω εαν αυτο εχει ήδη συμβεί). Κρίνοντας, βέβαια, απο τις σελίδες του νήματος, μάλλον εχει ήδη πολλούς ενεργούς χρήστες, κατι που δεν μπορεί να ειπωθεί για το Zuk.

Ποια ειναι η συμβουλή της κοινότητας; Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω καινούργιο κινητό για άτομο που θέλει καθαρά φωτογραφίες και internet. Καλή μπαταρία γιατί είναι μεγαλύτερης ηλικίας και ξεχνάει να κλείνει δεδομένα και wifi και μένει συνεχώς χωρίς μπαταρία :p

 

Τιμή 100-150€... Αυτά που έχω βρει είναι

 

1) Huawei P8 Lite

2) Xiaomi Redmi 4A

3) Samsung J5 (με 2GB Ram)

 

Η αγορά θα πρέπει να γίνει από Ελλάδα λόγω πίεσης χρόνου. Οπότε την Κίνα τη ξεχνάμε. Από αυτά τα τρία, ποιο πιστεύετε είναι καλύτερο και γιατί;

Το μεγαλύτερο online football manager --> εδώ
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αλλαξω το G2, καλό χρυσό αλλά νομίζω πως έκανε τον κύκλο του. Οι υποψήφιες συσκευές για αλλαγή είναι οι παρπάνω. Τις ξέρω καλά τι προσφέρει η καθε μια αλλά θα ήθελα να ακούσω και μερικές απόψεις σχετικά με το ποια θεωρειτε την καλυτερή επιλογή ανάμεσα στις τρείς.

 

ΥΓ. Ο παράγοντας μπαταρια δεν με πολυενδιαφερει.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες οθοναρα (τοσο απο μεγεθος οσο και απο ποιοτητα), ηχειαρες, καλυτερη ποιοτητα κατασκευης και μαλιστα χαμηλοτερη τιμη πας moto x style.

 

Αν παλι θες καλυτερη καμερα και καλυτερη αυτονομια πας honor 8.

 

Το moto z play εχει την καλυτερη αυτονομια ολων, οθονη και ηχο καλυτερο του honor 8 (κατωτερα ομως απο x style) και καμερα παρομοια με το honor 8.

Link to comment
Share on other sites

Δεν με καίει η αυτονομία αφού έχουν γρήγορη φόρτηση. Πιο πολύ με νοιάζει η ποιότητα, να το πιάνω και να φχαριστιέμαι στιβαρή συσκευή. Ειδα σε μια παρουσιαση κατι με το προστατευτικο καπακι που κολλαει πισω στο Moto z play, οχι τα εξτρα εξαρτήματα, οτι παιζει και δεν ειναι σταθερο και δεν μου αρεσε. Το honor που το ειδα μου αρεσε και παρολο που ειναι γυαλινο μου αφηνε μια αισθηση στιβαροτητας (καλα εννοειται πως χωρις τζαμακι και θηκη δεν θα τολμησω ουτε να το κοιταξω μην τυχον και παθει κατι).

Το moto x style μου αρεσει πολυ. Το εχω πιασει και ειναι εργαλειο. Ο μονος μου ενδοιασμος ειναι το θεμα των αναβαθμισεων, ειναι βλεπεις δυο ετων. Διαβασα πως θα παρει και τα 7αρια αλλα ακομα δεν.... Δεν το εχω δουλεψει αλλα λογικα δεν νομιζω να κολλαει πουθενα.

Link to comment
Share on other sites

Πουθενα δεν κολλαει, το ειχα και ο μονος λογος που το δωσει ειναι οτι εχω μαθει με τεραστιες αυτονομιες. Εχει τον snapdragon 808 που ενω η αχιλλειος φτερνα του ειναι οι θερμοκρασιες και το throttling, του εχει βαλει καλο συστημα ψυξης και δεν εχει throttling. Οποτε ειναι πολυ τουμπανο και επιπλεον εχει και ελαφρυ λογισμικο.

 

Στα αρνητικα του θα βαζα

- ελλειψη δαχτυλικου που καλυπτετε απο το γεγονος οτι με το που περασεις το χερι πανω απο την οθονη ή το σηκωσεις απο το τραπεζι, αναβει.

- δεν εχει led αλλα αντι αυτου αναβοσβηνει περιοδικα η οθονη με την ειδοποιηση που εχεις για τα επομενα λεπτα. (μετα σταματαει αλλα με ενα νευμα στην οθονη αναβει και τις βλεπεις ευκολα)

- μικρη αυτονομια (καπου 3,5 ωρες ανοιχτης οθονης μου βγαζε).

 

Αν μπορεις να ξεπερασεις αυτα τα αρνητικα τοτε σιγουρα θα το χαρεις. Αν μη τι αλλο εχει και σχεδον 100 ευρω κατω απο τα αλλα ;)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...