Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για μένα δώσε κάτι παραπάνω και πάρτο απο Ελλάδα. Εδώ το High το βλέπω στα 289€. Θα μου πεις αν μπορώ να το πάρω πιο φτηνά γιατί όχι;...Προσωπική και μόνο άποψη - δεν μου αρέσει να μπλέκω με εξωτερικό και καθυστερήσεις σε περίπτωση που (κουφια η ώρα) χρειαστεί εγγύηση.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για μένα δώσε κάτι παραπάνω και πάρτο απο Ελλάδα. Εδώ το High το βλέπω στα 289€. Θα μου πεις αν μπορώ να το πάρω πιο φτηνά γιατί όχι;...Προσωπική και μόνο άποψη - δεν μου αρέσει να μπλέκω με εξωτερικό και καθυστερήσεις σε περίπτωση που (κουφια η ώρα) χρειαστεί εγγύηση.

 

Τοσα λεφτα για κινητο χωρις 800αρα μπαντα, μετρια καμερα και ελλειψη 2ετης εγγυησης ελληνικης αντιπροσωπειας προσωπικα δεν θα δινα. Να μου λεγες το mi5s που το βρισκεις ιδια λεφτα και τουλαχιστον εχει καλη καμερα, το συζηταμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι! Μετά από νέο γύρο ψαξίματος, κατέληξα σε αυτή τη τριάδα. Με ενδιαφέρει camera και gaming. Το Mi5 η αλήθεια είναι τεντώνει λίγο το budget μου, αλλά τα specs του και μόνο με κάνουν να το σκέφτομαι πολύ σοβαρά. Αρνητικό του μέχρι στιγμής για μένα και αυτό που με κρατάει πίσω είναι το glass on glass design από το οποίο είχα ΠΟΛΥ άσχημες εμπειρίες όταν είχα το Nexus 4. Στα ίδια λεφτά είναι και το G5 Plus απ' ότι βλέπω, αλλά θεωρώ ότι αν είναι να δώσω τόσα, ας τα δώσω στο Mi5 που έχει σαφώς καλύτερα specs (τουλάχιστον έτσι κατάλαβα). Βασικά το Redmi Pro έχει καλύτερη camera από το Note 4? Η έλλειψη 800άρας δεν με πολυχαλάει καθώς νομίζω ότι ούτε το Lumia 640 μου την έχει και κάνει μια χαρά τη δουλειά του. Έχετε να προτείνετε και κάτι άλλο με ΑΝΩΤΑΤΟ ταβάνι τα 265 του Mi5 και του G5 Plus, πάντα από Σκρουτζομάγαζο; Ειλικρινά ευχαριστώ για τη βοήθεια και τις απαντήσεις, ειδικά τον Antretng που μάλλον με έχει μισήσει. Ειλικρινά μιλάω πάντως, αύριο το αργότερο θα παραγγείλω επιτέλους!
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα. Δεν σε χω μισησει αλλα αν ηταν θα στα ειχα ηδη προτεινει σε καποιο απο τα προηγουμενα σου thread. Το mi5 εχει χειροτερη καμερα απο το honor 6x απο αποψη θορυβου. Και ακομα χειροτερη εχει το Redmi Pro. Οσον αφορα το g5 plus εχει καλυτερη καμερα απο το honor 6x καθως και καλυτερο επεξεργαστη (παραμενει ομως κατωτερος απο του mi5)

 

Οσον αφορα την ερωτηση σου για τη καμερα του pro vs note 4 snapdragon απο δειγματα που χω δει μου φαινεται κατωτερη σε χαμηλο φωτισμο του pro.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι άλλο λίγο, τα Coolpad υπάρχουν ακόμα? Υπάρχει κανένα που να αξίζει? Ο αδερφός μου πήρε το F1 45 ευρώ από Κίνα πριν από τρία χρόνια και μολονότι τότε τον κορόιδευα, βγήκε σκυλί. Με καθημερινή σκληρή χρήση δουλεύει ακόμα τέλεια και η μπαταρία του πάει δυο μέρες φουλ χαλαρά. Και οι φωτογραφίες καλές μου φαίνονται. Η Coolpad είναι τώρα η Leeco?
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου χωρις παρεξηγηση αλλα εχεις χασει τη μπαλα με τοσες συσκευες σε ολα αυτα ταα thread και δεν θυμαμαι καν τι απαιτησεις εχεις απο το κινητο. Αν ηταν θα στα χαμε προτεινει. Μη βαλουμε ολο το σκρουτζ εδω μεσα και να σου λεμε ενα ενα οχι ή ναι την καθε συσκευη. Ασε που δεν εχουν καμια σχεση ολες αυτες μεταξυ τους. Κοιτας απο 5.7 ιντσες μεχρι 5.15, απο καλες καμερες μεχρι χαλια, απο κινητα με 800αρα μεχρι χωρις... δεν εχει καμια λογικη, κοιτας τα παντα ολα. Δεν βγαζουμε ακρη ετσι. Και τωρα μαλιστα εφτασες να ρωτας σκετα ολοκληρες εταιρειες; Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου συγγνώμη, έχεις δίκιο αλλά έχω πελαγώσει τελείως... Τη τελευταία φορά που πήρα κινητό βλέπεις υπήρχαν καμιά δεκαριά μάρκες και τώρα έχουν πενταπλασιαστεί. Ας ξεκινήσουμε από το μηδέν και ειλικρινά είναι η τελευταία φορά που σε πρήζω!

Ίντσες: Δεν με ενδιαφέρει αρκεί να είναι τουλάχιστον 5

800άρα: Δεν με ενδιαφέρει

Gaming: Ναι

Camera: Με ενδιαφέρει μια καλή κάμερα, αξιοπρεπής τουλάχιστον

Budget: Μέχρι 270

Επειδή βλέπω ότι ξέρεις, μπορείς να μου προτείνεις 3-4? Ευχαριστώ πολύ και πάλι συγγνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου συγγνώμη, έχεις δίκιο αλλά έχω πελαγώσει τελείως... Τη τελευταία φορά που πήρα κινητό βλέπεις υπήρχαν καμιά δεκαριά μάρκες και τώρα έχουν πενταπλασιαστεί. Ας ξεκινήσουμε από το μηδέν και ειλικρινά είναι η τελευταία φορά που σε πρήζω!

Ίντσες: Δεν με ενδιαφέρει αρκεί να είναι τουλάχιστον 5

800άρα: Δεν με ενδιαφέρει

Gaming: Ναι

Camera: Με ενδιαφέρει μια καλή κάμερα, αξιοπρεπής τουλάχιστον

Budget: Μέχρι 270

Επειδή βλέπω ότι ξέρεις, μπορείς να μου προτείνεις 3-4? Ευχαριστώ πολύ και πάλι συγγνώμη.

Λογικά πας για mi5s

 

Στάλθηκε από το Coolpad 8675-W00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λογικά πας για mi5s

 

Στάλθηκε από το Coolpad 8675-W00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το mi5s εχει κοντα 300 ευρω. Κατα τα αλλα ειναι πολυ καλη επιλογη αλλα σε αυτα τα λεφτα πλησιαζει το honor 8 https://www.skroutz.gr/s/9956199/Huawei-Honor-8-32GB.html που ειναι και ευρωπαικο (δηλαδη 800αρα μπαντα και 2ετης εγγυση ελληνικης αντιπροσωπειας). Αν ξαναπεσει στα 280 το συζηταμε, αλλα τωρα ειναι λιγο overpriced.

 

----- προσθήκη μηνύματος 97 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φίλε μου συγγνώμη, έχεις δίκιο αλλά έχω πελαγώσει τελείως... Τη τελευταία φορά που πήρα κινητό βλέπεις υπήρχαν καμιά δεκαριά μάρκες και τώρα έχουν πενταπλασιαστεί. Ας ξεκινήσουμε από το μηδέν και ειλικρινά είναι η τελευταία φορά που σε πρήζω!

Ίντσες: Δεν με ενδιαφέρει αρκεί να είναι τουλάχιστον 5

800άρα: Δεν με ενδιαφέρει

Gaming: Ναι

Camera: Με ενδιαφέρει μια καλή κάμερα, αξιοπρεπής τουλάχιστον

Budget: Μέχρι 270

Επειδή βλέπω ότι ξέρεις, μπορείς να μου προτείνεις 3-4? Ευχαριστώ πολύ και πάλι συγγνώμη.

 

Παντα πολλα ηταν απλα τα αγνοουσαμε. Αλλα για αυτο ρωταμε να μας προτεινουν συσκευες και οχι να ρωταμε ενα ενα κινητο αν αξιζει. Δεν θα τελειωσουμε ποτε :)

 

Νομιζω βαση οθονης σου χα προτεινει το moto x style https://www.skroutz.gr/s/7541851/Motorola-Moto-X-Style-32GB.html?from=catspan&keyphrase=moto+x+style (αν θυμαμαι καλα ειχες το g3). Δεν φτανει τη καμερα του mi5s και honor 8 αλλα σιγουρα ειναι αξιοπρεπεστατη. Δες εδω μερικα δειγματα που εχω τραβηξει: https://www.flickr.com/photos/148406140@N05/albums/72157683232420465. Οσον αφορα τα υπολοιπα προτερηματα του στα χω γραψει σε αλλα threads ;) Τωρα αν δεν σου αρκει απλα αξιοπρεπη καμερα και θες επιπεδου flagship 2016-2017 τοτε δεν θα σου κανει. Εγω προσωπικα το δωσα λογω μπαταριας μιας και ειχα συνηθισει το τερας Redmi Note 4 Global.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Είμαι στην αναζήτηση για ταμπλετ. Ψάχνω κάτι σε σχετικά κόμπακτ μέγεθος (μικρότερο από 9" δηλαδή) και να έχει ανάλυση full HD τουλάχιστον. Προς μεγάλη μου έκπληξη είδα πως τέτοιες συσκευές είναι ελάχιστες πλέον. 2 που ξεχώρισα είναι το Mediapad M3 της Huawei και το Tab s2 της Samsung, τα οποία παίζουν και τα 2 κοντά στα 300 ευρώ. Έχω δει και κάποια reviews για το Asus Zenpad 3, 8.0 αλλά δε φαίνεται να μπορώ να βρω πουθενα την έκδοση με 4gb Ram και 32GB αποθηκευτικό. Η χρήση που θα γίνεται είναι αρκετά multimedia και λίγο browsing. Αυτό που με κρατάει από το Tab S2 είναι η 4/3 οθόνη του. Από την άλλη , για τις επιδόσεις του Mediapad ακούγονται πολύ μέτρια πράγματα. Βοηθήστε. :lol:

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους τι εχετε να προτεινετε μεχρι τα 150 ευρω βρηκα αυτα τα δυο καθως και redmi note 4 4gb 64.

Την συσκευη την προοριζω για γυναικα οποτε οι απαιτησεις ειναι καλη φωτογραφια και μπαταρια ικανοποιητικη.Το zte απο μπαταρια τι λεει το εχει κανεις?:)

Link to comment
Share on other sites

Το Nexus 5X μας χαιρέτισε λόγω bootloop και είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2 μοντέλα. P2 μεγάλο αλλά με πολύ καλή μπαταρία η Xperia X ιδανικό σε διαστάσεις καλύτερη (;) απόδοση και ROM ( μέχρι και 7.1.2 σε beta έχει πάρει) . Εσείς τι θα διαλέγατε ;

 

Sent from my SHIELD Tablet K1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το Xperia X λογικά θα πάρει καμιά αναβάθμιση ακόμη και υστέρα θα φάει γράψιμο από την Sony. Ναι μεν είναι όλα τέλεια πάνω του (design, camera, χαρακτηριστικά) αλλά το θέμα με το updates δυστυχώς υπάρχει ακόμη. Για το Lenovo δεν μπορώ να πω κατι κακό, μόνο η μεγάλη του οθόνη με προβληματίζει, όλα τα υπόλοιπα είναι μια χαρά.
Link to comment
Share on other sites

οτι λέει ο τίτλος, υπάρχει κατι αξιοπρεπες να προτείνετε κατω απο 200 ευρώ κατα προτίμηση xiaomi ;;;;.... οσα κοιταω βλεπω οτι η δεύτερη sim καταργεί την Micro sd

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Ισως το moto g5 https://www.skroutz.gr/s/11500067/Lenovo-Moto-G5-3GB-16GB.html . Πες λιγο τη χρηση που κανεις και τι ιντσες προτιμας. Αλλα γενικα δεν υπαρχουν πολλες επιλογες που να χουν 2 sim και χωριστη sd. Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Το Lenovo είναι ένα κινητό που αξίζει κάθε ευρώ που θα δώσεις ,super AMOLED οθόνη, απίστευτη διάρκεια μπαταρίας, αρκετά δυνατή απόδοση και σχεδόν stock Android, κάμερες όμως μέτριες πολύ και δεν ξέρω άμα το συγκεκριμένο τηλέφωνο έχει εγγύηση στην Ελλάδα γτ δεν έχει κυκλοφορήσει επίσημα (σου προτείνω να το πάρεις από το ιταλικό αμαζον το έχει 230κατι). Από την άλλη το Sony Xperia X έχει μια αρκετά καλή οθόνη για LCD, μέτρια διάρκεια μπαταρίας, καλύτερο design με πιο ακριβή αίσθηση και πιο εργονομικό, ο επεξεργαστής αρκετά πιο δυνατός και η Sony έχει κάνει αρκετά καλή δουλειά στο optimization και πάει σφαίρα (εάν δεις συγκριτικά περνάει ακόμα και τις μεγάλες ναυαρχίδες σε ταχύτητα), η κάμερα του είναι σε επίπεδο ναυαρχίδας και υπάρχουν mods στο XDA που σου επιτρέπουν να ξεκλειδώσεις όλες τις δυνατότητες της και τέλος έχεις το service και εγγύηση Sony. Πάντως για αναβάθμισεις λογισμικου πιο πιθανόν είναι το Sony να πάρει Android O. Η διαφορά τους είναι ότι Xperia X είναι σε επίπεδο ναυαρχίδας (ξεκίνησε με τιμή σχεδόν 600€) και το άλλο ανήκει στην mid range κατηγορία και πίστεψέ με θα το καταλάβεις αμέσως μόλις τα πιάσεις στα χέρια σου. Εγώ μάλλον θα κρατούσα κι άλλα χρήματα και θα ανέβαινα κατηγορία και θα πήγαινα για Moto Z στα 350 Edited by jlamprou
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Με ενδιαφέρει με σειρά προτεραιότητας:

1/ Αξιοπιστία

2/ Service

3/ Πολύ καλές νυχτερινές λήψεις φωτογραφίας

4/ Ταβάνι η τιμή του Lg.

Κλείνω προς το xz λόγω τιμής.

 

Παρακαλώ τις γνώμες σας.

Ευχαριστώ!

Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

Εάν σε ενδιαφέρουν η αξιοπιστία και το service μείνε μακριά από τα LG, έχουν θέματα με οθόνες και μητρικές. Service αισχος και τα μισά προβλήματα δεν τα αναγνωρίζει
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.

 

Θα μπορουσατε να προτεινετε καποια αλλη συσκευη προς αγορα? s8+ αξιζει? Καποιο αλλο στα ιδια κυβικα?

 

Ευχαριστω πολυ

Edited by nicolasdr
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας. Οποιος ενδιαφερεται για ενα s7 edge μαυρο σε πολυ καλη κατασταση στα 320 ευρω ας μου στειλει ενα pm ( χωρις ακουστικα και το εργαλειο ανοιγματος sim).

 

 

Θα μπορουσατε να προτεινετε καποια αλλη συσκευη προς αγορα? s8+ αξιζει? Καποιο αλλο στα ιδια κυβικα?

 

Ευχαριστω πολυ

 

Huawei P9/P10,Lg G5.Μετα αμα θες δες iPhone 6s Plus ή το 7 Plus.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μετά το s7 edge πήγα στο s8+ και δεν το μετάνιωσα καθόλου. Μπαταρία σούπερ, οθόνη σούπερ, το μόνο αρνητικό είναι το σημείο του δακτυλικού αποτυπώματος αλλά σιγά σιγά το συνηθίζω .

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω το σκεφτομαι αλλα θελω αποψεις για να δω αν υπαρχουν προβληματα κτλπ.

 

Νομιζω το s8+ ειναι αξιος διαδοχος

Edited by nicolasdr
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...