Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το Moto G4 Plus εγω το απερριψα λόγω μεγέθους. Αν πήγαινα στις 5,5 ιντες θα επελεγα το Redmi Note 4, γιατι μεταξύ καμερας και μπαταριας προτιμω το 2ο. Το P10 lite απο την αλλη, διαβαζω οτι δεν αξιζει τη διαφορα χρηματων, και αν ειναι να δωσω 300€ γι' αυτο, καλυτερα να δωσω 360 για το P9. Εν τελει, μαλλον κλινω προς το P9 lite που ειπαν οι υπολοιποι. Παντως κριμα, λιγο πιο μαζεμενο να ηταν το Redmi Note 4...

Ευχαριστω για τη βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα σας παιδια φιλος μου εδω στην Κυπρο εχει το Notάρη το καλο της Samsung το Note 4 δηλαδη.

Ενδιαφερεται για αγορα αλλου κινητου την επομενη εβδομαδα.

Τα καταστηματα που θα γινει η αγορα οπως μου ειπε ειναι: https://www.cyta.com.cy/mobile-phones

και https://store.mtn.com.cy/devices/mobile-phones/android-52

Το ποσο που διαθετει ειναι 430.

Η χρηση που κανει ειναι fb , μουσικη , φωτογραφιες παιξει και το παιχνιδι: jelly.

Τι μπορειτε να προτεινεται ;

Τον ενδιαφερει να χει πενακι αν ειναι δυνατον αν οχι δεν τον πειραζει.

Να χει οθονη πανω απο 5+ σιγουρα.

Να ναι μονοκαρτο.

Να χει ελληνικο μενου.

Μπαταρια πανω απο 2600.

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Στο ιδιο διλημμα ειμαι και εγω.

 

Φοβαμαι την καμερα του Xiaomi (απο οσα εχω διαβασει εδω μεσα), με ενθουσιαζει ομως ενα κινητο με τετοια αυτονομια.

 

Απο την αλλη, το θεμα του honor 6x δεν εχει και πολλη κινηση και μονο ενα σκρουτζομαγαζο το περιγραφει με την κωδικη ονομασια που εχει η ευρωπαικη εκδοση με ολες τις μπαντες.

 

Αν βγαλεις καποια ακρη ενημερωσε μας!

 

Τι ακρη να βγαλουμε. Αφου μονος σου βρηκες καταστημα που να εχει το bln-l21 και σε καλη τιμη απο οτι το ειδα τελευταια φορα.

Link to comment
Share on other sites

Στο ιδιο διλημμα ειμαι και εγω.

 

Φοβαμαι την καμερα του Xiaomi (απο οσα εχω διαβασει εδω μεσα), με ενθουσιαζει ομως ενα κινητο με τετοια αυτονομια.

 

Απο την αλλη, το θεμα του honor 6x δεν εχει και πολλη κινηση και μονο ενα σκρουτζομαγαζο το περιγραφει με την κωδικη ονομασια που εχει η ευρωπαικη εκδοση με ολες τις μπαντες.

 

Αν βγαλεις καποια ακρη ενημερωσε μας!

 

κατέληξα στο xiaomi redmi note 4x global version με ελληνικά και 800άρα μπάντα....τουλάχιστο έτσι μου είπαν από το κατάστημα.

λογικά θα γράφει τον κωδικό 2016102 πίσω από το κουτί,ελπίζω δηλαδή,το οποίο δηλώνει ότι έχει την 800άρα μπάντα γιατί είμαι επαρχία με wind.

...τώρα αν δω τίποτα παράξενο με την ρομ,θα καθήσω στο θρανίο πάλι να του βάλω καμία ελληνική από την κοινότητα της xiaomi.

το πακέτο με τα μεταφορικά κι ένα ηχειάκι Bluetooth δώρο 190 ευρώ....δεν λέω από που....απλά καρφώθηκα με το δωράκι:X .....

2i6fhs-5.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

πρόσφατα έσπασε η οθόνη στο nexus 5 που είχα, και αν και δε θέλω να το αλλάξω γιατί με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο σε ότι έχω χρειαστεί, σκέφτομαι να το αντικαταστήσω γιατί δε μπορώ να βλέπω τη σπασμένη οθόνη του(το κόστος αντικατάστασης της οθόνης είναι 70-150€)

1) Το ποσό που διαθέτω: 300-350€

2) Η χρήση του κινητού: λίγο απ'όλα (λίγο παιχνίδια, καλούτσικη κάμερα, καλό σήμα + Internet,

3) Το μέγεθος της οθόνης : θα προτιμούσα μέχρι 5,2-5,3''

4) Κάποιο άλλο χαρακτηριστικό που θα θέλαμε να έχει: καλό θα ήταν να είναι αδιάβροχο , χωρίς να είναι αυτό δεσμευτικό

5) Μας ενδιαφέρουν οι καλές κάμερες; σε γενικές γραμμες ναι

6) Μας ενδιαφέρει το Dual SIM; όχι

9) Μας ενδιαφέρει η μπάντα 800Mhz για το δίκτυο 4G; Ναι

10) Έχουμε κάποια προτίμηση στο λογισμικό; Android

11) Μας ενδιαφέρει ή μεγάλη μπαταρία; ναι

12) Μας ενδιαφέρουν οι προτάσεις από το εξωτερικό ή μόνο από Ελλάδα; Ελλάδα

13) Σε περίπτωση αγοράς από Ελλάδα, ενδιαφερόμαστε για κάποιο συγκεκριμένο κατάστημα; όχι

14) Ενδιαφερόμαστε μόνο για καινούριο η και για μεταχειρισμένο; και τα δύο, αλλά μόνο εφόσον υπάρχει εγγύηση και είναι σε άριστη κατάσταση

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγώ με το p9, εκτός και αν βρεθεί κάποιο μεταχειρισμένο s7 σε άριστη κατάσταση σε αυτά τα χρήματα.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Σκέφτομαι να κάνω τη μετάβαση από το 3 στο iPhone 6s plus. Εάν υπάρχει κάποιος​ που να έκανε την παραπάνω μετάβαση και έχει καποιο σχόλιο θα βοηθήσει πολύ.

Πείτε καμιά γνώμη συμφορουμίτες :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Σκέφτομαι να κάνω τη μετάβαση από το 3 στο iPhone 6s plus. Εάν υπάρχει κάποιος​ που να έκανε την παραπάνω μετάβαση και έχει καποιο σχόλιο θα βοηθήσει πολύ.

Πείτε καμιά γνώμη συμφορουμίτες :)

 

Για πιο λόγο?

Είχα και το iPhone αλλά και το 3t που δεν έχει διαφορές με αυτό που έχεις.

Και τα δυο είναι αντίστοιχα καλές συσκευές με διαφορετικό λειτουργικό.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω μια αλλαγή χωρίς ιδιαίτερο λόγο. Το 3 με καλύπτει στα πάντα απλά θέλω να πάω και σε iOS.

 

Στο θέμα μπαταρίας πως συγκρίνονται τα τηλέφωνα ;

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω μια αλλαγή χωρίς ιδιαίτερο λόγο. Το 3 με καλύπτει στα πάντα απλά θέλω να πάω και σε iOS.

 

Στο θέμα μπαταρίας πως συγκρίνονται τα τηλέφωνα ;

 

χωρις απολυτη σιγουρια νομιζω οτι το 6s plus θα σε βγαζει παραπανω.

Ισως με το 3τ να τα πηγαινουν μαζι αλλα το απλο oneplus 3 ειναι λιγο κατωτερο σε αυτονομια.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Λίγο πάνω, λίγο κάτω δε πειράζει. Απλά δε θέλω να έχω τίποτα περίεργα drain.

Δεν βλέπω όμως στα φόρα να έχει αναφερθεί κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Λίγο πάνω, λίγο κάτω δε πειράζει. Απλά δε θέλω να έχω τίποτα περίεργα drain.

Δεν βλέπω όμως στα φόρα να έχει αναφερθεί κάτι.

 

Αυτά πάντα και παντού μπορεί να συμβούν

Από εφαρμογές, από χάλια σήμα, από κάποια υπηρεσία που κόλλησε στο παρασκήνιο.

Φυσικά μιλάμε για μεμονωμένα φαινόμενα που μπορεί να σου τύχει μια φορά στο τόσο

Ίσως και καθόλου

 

Πρώτη φορά πηγαίνεις σε iOS συσκευή;

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι συμφωνώ. Έχει τύχει και σε μένα αλλά όπως λές, μεμονωμένα.

 

iPhone είχα και παλαιότερα με το 4. Το οποίο το είχα ευχαριστηθεί και τώρα το έχει ο πατέρας μου. Είναι σκυλί πάντως. Αυτό το αναγνωρίζω. Και δουλεύει ακόμα όπως τότε.

 

Μου αρέσει σαν περιβάλλον, αν και χρειάζονται κάποιοι συμβιβασμοί.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι συμφωνώ. Έχει τύχει και σε μένα αλλά όπως λές, μεμονωμένα.

 

iPhone είχα και παλαιότερα με το 4. Το οποίο το είχα ευχαριστηθεί και τώρα το έχει ο πατέρας μου. Είναι σκυλί πάντως. Αυτό το αναγνωρίζω. Και δουλεύει ακόμα όπως τότε.

 

Μου αρέσει σαν περιβάλλον, αν και χρειάζονται κάποιοι συμβιβασμοί.

 

Έχει κάποιες σοβαρές προσθήκες από τότε το iOS

Δεν νομίζω να σου λείψει κάτι από το android

Μόνο καμία φορά εμένα μου λείπει το double window για το YouTube περισσότερο.

Κάτι άλλο δεν έκανα με το 3t που να μην μπορώ με το iPhone

 

Θέλεις λίγο εξοικείωση και θα είσαι καλά

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

καλημερα

 

θελω να αγορασω ενα 7 plus rose gold για την κοπελα μου και θα ηθελα να μου προτεινετε ποιο καταστημα να επιλεξω

 

αυτην την στιγμη τα 3 φθηνοτερα ειναι τα εξης :

Smarties.gr

http://macexperts.gr

http://constantinestore.gr/

 

βεβαια σε κανενα απο αυτα, δεν ειναι αμεσα διαθεσιμο το κινητο

 

αυτο που θελω ειναι να μην εχει uk φορτιστη το κινητο και να ισχυει κανονικα η εγγυηση

 

εχετε να προτεινετε κατι;

 

ευχαριστω πολυ

Nokia 8210,Nokia 6600,Sony Ericsson w810,Nokia N70,Sony Ericsson w995,Nokia N8,Nokia lumia 800.Samsung Galaxy S3,Ηtc ONE m9
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγώ με το p9, εκτός και αν βρεθεί κάποιο μεταχειρισμένο s7 σε άριστη κατάσταση σε αυτά τα χρήματα.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Σίγουρα θα βρεις μεταχειρισμένο S7 σε αυτά τα λεφτά και σε άριστη κατάσταση,ακόμα και σφραγισμένο...

Link to comment
Share on other sites

Πλεον το Honor 8 δεν ειναι το οικονομικο κινητο που ειχε 100+ ευρω διαφορα στη τιμη απο το p9. Οποτε δεν ειμαι σιγουρος αν αξιζει το honor 8 σε σχεση με το p9 που εχει gorilla glass, true monochrome στη καμερα, πολυ καλυτερο ηχειο και ενδεχομενως καλυτερη υποστηριξη σε updates.

 

Βεβαια εχει εξτρα 1 gb ram αλλα περισσοτερο θα καταλαβεις την διαφορα στη ποιοτητα κατασκευης και τον ηχο παρα στο multitasking.

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά,

Ψάχνω για κινητό ως 350ε.

Μπορώ να το πάρω και από Γερμανία οπότε να έχετε υπόψιν σας κανά κατάστημα με καλές τιμές είναι καλοδεχούμενο.

Οθόνη θα ήθελα 5 - 5.5 όχι μεγαλύτερο.

Με ενδιαφέρει να έχει μπαταρία με μεγάλη διάρκεια,

4gb ram,

να δέχεται μνήμη microSD,

να μην έχει κολλήματα - απροβλημάτιστη λειτουργία.

Είχα γενικά τα Samsung Galaxy S2, LG G3 (16GB), Huawei Honor 4c. Aπό το huawei δεν έμεινα κθόλου ευχαρηστημένος καθώς κολά αρκετά ακόμα και σε απλό browsing...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!!

Με βλέπω να ψάχνω για κανένα μεταχειρισμένο s7 - s7 edge σε καλή κατάσταση κτλ, και αν δε βρω θα παω προς το P9 μάλον.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!!

Με βλέπω να ψάχνω για κανένα μεταχειρισμένο s7 - s7 edge σε καλή κατάσταση κτλ, και αν δε βρω θα παω προς το P9 μάλον.

 

Αυτο ακριβως θα εκανα και γω ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσες να πας στο Huawei Honor 8 μεχρι τα χρηματα που ζητας, σε εκτος αλλων κινεζικων, αλλα στα 400 παιρνεις Galaxy S7 που ειναι πιο ολοκληρωμενο σε ολα του και αδιαβροχο. Αξιζει το 14% πιο ακριβο κατ εμε.

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 55 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μιλωντας για σκρουτζ, διοτι σε μεγαλα καταστηματα παιζει στις εκπτωσεις των ημερων στα 459.

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε οτιδηποτε αλλο επωνυμο, κατι ισως να μη σε καλυψει σε καποιο τομεα. Σε μερια Xiaomi Oneplus κτλ, προσωπικα θα απεφευγα αγορα διοτι περα απο το θεμα της εγγυησης, εμφανιζονται συχνα αδυναμιες σε σημεια που δε φαινονται στα χαρτια, που αλλους ενοχλουν αλλους οχι. Προσωπικα δε θα επαιρνα, οποτε δε θα σου προτεινα κιολας παρ ολο που μπορει προσωπικα εσενα να σε ικανοποιησει κατι τετοιο.

Καλο απογευμα!

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...