Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γεια χαρα

αν ειμαι σε λαθος τομεα ζηταω προκαταβολικα συγνωμη αλλα δεν τα παω καλα με τα φορουμ.

 

Ψαχνω για κινητο android αλλα λογο προβληματων υγειας, οπως στραβωμαρα και υπερηφανη ακοη, εστιαζω σε μερικες ειδικες λεπτομερειες.

Χρειαζομαι κινητο, σαν εργαλειο δουλειας και οχι για την πλακα μου, με

  1. φωτεινη οθονη που θα μπορω ομως να χαμηλωνω την φωτεινωτητα της πολυ χαμηλα (οπως το LG L9)
  2. με οθονη τουλαχιστον 6''
  3. με δυνατο εξωτερικο ηχειο για ανοικτη ακροαση
  4. με εσωτερικη μνημη στο ρουτ πανω απο 3γιγα, διοτι λογω δουλειας χρησιμοποιω καποια (πολλα) μεγαλα αππ που πρεπει να ειναι στο ρουτ (εκτος και εαν υπαρχει καποια λυση σε αυτο)
  5. με καλο φλας και οχι λεντακια που φτανουν με το ζορι να φωτεισουν στο μισο μετρο
  6. και εαν γινεται, με καλη δερματινη και οχι πλαστικη θηκη
  7. επισης , επειδη το δουλευω ολη μερα δεν θελω να ανεβαζει ευκολα θερμοκρασια η μπαταρια

 

Ξερω ζηταω πολλα και μαλλον θα μου στοιχισει κατι τετοιο. Το χρειαζομαι για την δουλεια μου, οποτε και θα το πληρωσω αλλα καλο θα ηταν να 'πιασουν τοπο' τα λεφτα.

Σας παρακαλω μονο ειδιμονες που εχουν αποψη να μου απαντησουν για να μην χανω τον χρονο μου.

Σας ευχαριστω για το χρονο σας.

Edited by krizkazu
διορθωση, προσθεσα λεπτομερειες
Ο Κυριος Προεδρος
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα από τα παραπάνω κινητά, αφού η τιμή τους τώρα πια είναι πάνω κάτω ίδια. Γνωρίζω ότι το G5 είναι καλύτερο σε όλους τους τομείς, εκτός ίσως της μπαταρίας του, σε σχέση με το Xperia X.

 

Δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα το gaming στο κινητό. Θέλω να είναι γρήγορο, αξιόπιστο και να μου βγάλει περίπου 3 χρόνια. Στο G5 με προβληματίζει το modular κομμάτι του, όχι ότι θα το χρησιμοποιήσω, αλλά φοβάμαι μήπως η συσκευή είναι ευαίσθητη σε σκόνες κ.λπ.

 

Κάθε άποψη ευπρόσδεκτη. Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το 5χ θα έλεγα να διαλέξεις αν και η τιμή του δεν είναι και στα χαμηλότερα της τώρα τελευταία.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έπαιρνα το xiaomi από κίνα γύρω στα 70-80 ευρώ φτηνότερα από το skroutz.

Το hardware του xiaomi είναι αρκετά καλύτερο και με πολύ καλή μπαταρία που δεν συνηθίζεται.

Αν δεν έχεις δει τα UI των κινητών προσπάθησε να τα δουλέψεις λίγο σε κάνα μαγαζί πριν αγοράσεις.

Και το nexus 5χ προτείνεται πολλές φορές με καλύτερη κάμερα και καθαρό android αλλά στα υπόλοιπα το xiaomi πάλι νικά.

Τα δύο κινητά αυτά παίρνουν sd κάρτα με θυσία της μιας sim,σε τέτοια περίπτωση τα 16GB του huawei πιθανό να είναι λίγα.

Link to comment
Share on other sites

ο μονος λογος να επιλεξεις το π9 λιτε ειναι οτι θα το παραλάβεις αμεσα. αντε κα η εγγυηση.

αν δε σε νοιαζουν αυτα, παίρνεις το χιαομι!

 

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εγραψες τα 16gb εσωτερικης μνημης σου φτανουν,

αλλα αν υπολογιζεις σε επεκταση μεσω sd

εχε υποψη οτι το nexus 5x αν θυμαμαι καλα δεν εχει

τη δυνατοτητα για εξωτερικη μνημη, δεν παιρνει sd.

εχει και εκδοση 32gb

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, άσχετος από κινητά, θα ήθελα λίγη βοήθεια.

 

Το P8 το βρίσκω 169 ευρώ στα public και έχει καλύτερα χαρακτηριστικά σε γενικές γραμμές από το Α7 το οποίο όμως έχει καλύτερη μπαταρία μάλλον και είναι στα 140 πάλι στα public. Τι προτείνετε ανάμεσα σε αυτά τα 2 ή σε παραπλήσιο χρηματικό ποσό;

 

Γενικά θέλω 2 sim, όσο το δυνατόν καλή κάμερα/φλας (αλλά με τα φίλτρα ας πούμε ότι οι φωτό πάνω κάτω βγαίνουν "οκ", το βίντεο βέβαια είναι άλλο θέμα), να μην κολλάει. Γενικά χρησιμοποιώ πολύ νετ. Παιχνίδια δεν παίζω. Η μπαταρία όμως είναι πολύ σημαντική για μένα μια και το τηλ ειναι σημαντικό για τη δουλειά μου (όλη μέρα τηλέφωνα, βάιμπερ, μέιλ κλπ).

 

Θα προτιμούσα από Ελλάδα γιατί το να το στείλω πίσω αν χρειαστεί στην Κίνα δε με βολεύει καθόλου μια και χρειάζομαι το κινητό λόγω δουλειάς. Huawei αν θυμάμαι καλά έχουν σέρβις Ελλάδα;

 

Έτσι για να πάρετε μια ιδέα:

Το cubot s200 που είχα πάρει από vickmall δε μου άρεσε καθόλου, κόλλαγε και έσβηνε συνέχεια χωρίς να το ζορίζω καν. Το έστειλα πίσω και με κάτι παραπάνω πήρα το zopo speed 7 (140 ευρώ σύνολο η αγορά του με την τότε ισοτιμία) το οποίο ακόμα και με βαριά παιχνίδια πχ δεν κόλλαγε αν και ανέβαζε θερμοκρασία αρκετά. Όμως η μπαταρία πεφτει αρκετά γρήγορα και τα βίντεο ειδικα τη νυχτα μετριότατα θα έλεγα. Βέβαια ίσως φταίνε και οι ρυθμίσεις;;; Δε γνωρίζω. Το zopo επίσης δε μπορεί να μου το φτιάξει κανένας αν χρειαστώ κάτι γιατι δεν το ξερουν, έχω ρωτήσει σε διάφορα καταστήματα σχετικά.

 

υγ: φορτιστές/καλώδια/power banks από πλανόδιους κλπ μπορεί να κάνουν ζημιά στο κινητό; να τα αποφεύγουμε ή είναι ασφαλή;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους! Χρειαζομαι τη βοηθεια σας...

Ο πατερας μου ειχε μεχρι προσφατα σαν κινητο το

Nokia N95. Δυστυχως παρουσιασε βλαβη και δε φτιαχνεται πλεον και ψαχνω κατι (με καλη καμερα) που να μην εχει οθονη αφης μιας και δεν τον βολευει. Γνωριζει καποιος αν υπαρχει κατι παρομοιο;

Σας ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα

αν ειμαι σε λαθος τομεα ζηταω προκαταβολικα συγνωμη αλλα δεν τα παω καλα με τα φορουμ.

 

Ψαχνω για κινητο android αλλα λογο προβληματων υγειας, οπως στραβωμαρα και υπερηφανη ακοη, εστιαζω σε μερικες ειδικες λεπτομερειες.

Χρειαζομαι κινητο, σαν εργαλειο δουλειας και οχι για την πλακα μου, με

  1. φωτεινη οθονη που θα μπορω ομως να χαμηλωνω την φωτεινωτητα της πολυ χαμηλα (οπως το LG L9)
  2. με οθονη τουλαχιστον 6''
  3. με δυνατο εξωτερικο ηχειο για ανοικτη ακροαση
  4. με εσωτερικη μνημη στο ρουτ πανω απο 3γιγα, διοτι λογω δουλειας χρησιμοποιω καποια (πολλα) μεγαλα αππ που πρεπει να ειναι στο ρουτ (εκτος και εαν υπαρχει καποια λυση σε αυτο)
  5. με καλο φλας και οχι λεντακια που φτανουν με το ζορι να φωτεισουν στο μισο μετρο
  6. και εαν γινεται, με καλη δερματινη και οχι πλαστικη θηκη

 

Ξερω ζηταω πολλα και μαλλον θα μου στοιχισει κατι τετοιο. Το χρειαζομαι για την δουλεια μου, οποτε και θα το πληρωσω αλλα καλο θα ηταν να 'πιασουν τοπο' τα λεφτα.

Σας παρακαλω μονο ειδιμονες που εχουν αποψη να μου απαντησουν για να μην χανω τον χρονο μου.

Σας ευχαριστω για το χρονο σας.

 

Πιο σωστά θα ήταν να το ρωτούσες αυτό στην Επιλογή Συσκευής, αλλά δεν πειράζει.

Πιστεύω θα σε καλύψει σε πολύ μεγάλο βαθμό το Asus Zenfone 2 Laser των 6 ιντσών (προσοχή βγαίνει και σε 5.5").

Εμπειρικά, έχω πάρει το zenfone 6 στη γυναίκα μου, αφού το προηγούμενο της (zenfone 5) ήπιε λίγο νεράκι και μας άφησε. Ποτέ δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα με κανένα από τα δύο παραπάνω κινητά. Ταχύτατα και άψογα σε όλα.

Σίγουρα δεν το λες φθηνό, αλλά δε μπορείς να το πεις ούτε ακριβό, σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά του. Ενδεικτικό λινκ για την τιμή του εδώ, δεν έχω πάρει ποτέ τίποτα από το συγκεκριμένο μαγαζί, οπότε δεν θα εκφέρω κάποια άποψη.

Ρίξε μια ματιά, δε χάνεις και τίποτα. :)

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Πιο σωστά θα ήταν να το ρωτούσες αυτό στην Επιλογή Συσκευής, αλλά δεν πειράζει.

Πιστεύω θα σε καλύψει σε πολύ μεγάλο βαθμό το Asus Zenfone 2 Laser των 6 ιντσών (προσοχή βγαίνει και σε 5.5").

Εμπειρικά, έχω πάρει το zenfone 6 στη γυναίκα μου, αφού το προηγούμενο της (zenfone 5) ήπιε λίγο νεράκι και μας άφησε. Ποτέ δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα με κανένα από τα δύο παραπάνω κινητά. Ταχύτατα και άψογα σε όλα.

Σίγουρα δεν το λες φθηνό, αλλά δε μπορείς να το πεις ούτε ακριβό, σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά του. Ενδεικτικό λινκ για την τιμή του εδώ, δεν έχω πάρει ποτέ τίποτα από το συγκεκριμένο μαγαζί, οπότε δεν θα εκφέρω κάποια άποψη.

Ρίξε μια ματιά, δε χάνεις και τίποτα. :)

 

Σε ευχαριστω, θα το κοιταξω

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πιο σωστά θα ήταν να το ρωτούσες αυτό στην Επιλογή Συσκευής, αλλά δεν πειράζει.

Πιστεύω θα σε καλύψει σε πολύ μεγάλο βαθμό το Asus Zenfone 2 Laser των 6 ιντσών (προσοχή βγαίνει και σε 5.5").

Εμπειρικά, έχω πάρει το zenfone 6 στη γυναίκα μου, αφού το προηγούμενο της (zenfone 5) ήπιε λίγο νεράκι και μας άφησε. Ποτέ δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα με κανένα από τα δύο παραπάνω κινητά. Ταχύτατα και άψογα σε όλα.

Σίγουρα δεν το λες φθηνό, αλλά δε μπορείς να το πεις ούτε ακριβό, σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά του. Ενδεικτικό λινκ για την τιμή του εδώ, δεν έχω πάρει ποτέ τίποτα από το συγκεκριμένο μαγαζί, οπότε δεν θα εκφέρω κάποια άποψη.

Ρίξε μια ματιά, δε χάνεις και τίποτα. :)

 

Αυτο πως το βλεπεις; http://www.specialprice.gr/el/asus-zenfone-2-z3580-4gb-32gb-dual-ze551ml-black αν και ειναι 5,5''

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ειναι με 4γιγα ραμ

Ο Κυριος Προεδρος
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω, θα το κοιταξω

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Αυτο πως το βλεπεις; http://www.specialprice.gr/el/asus-zenfone-2-z3580-4gb-32gb-dual-ze551ml-black αν και ειναι 5,5''

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ειναι με 4γιγα ραμ

 

Inter atom αντί για Qualcomm Snapdragon, μισή ίντσα μικρότερη οθόνη, 1 gb παραπάνω ραμ.

Αν δεν ανέφερες τις 6 ίντσες, αυτό θα σου πρότεινα. Εσύ αποφασίζεις. :)

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

ΓΕια σας παιδιά. Εϊμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο Ulefone Metal και Umi Max. Εδώ έχει και ένα συγκριτικό των spec τους. http://www.devicespecifications.com/en/comparison/c8fd8b89b

Θα ήθελα όποιος έχει ένα απ τα δύο να γράψει την γνώμη του, ειδικά αυτά που τον ενοχλούν μπας και φάω καμια φόλα. Αν έχετε να μου αντιπροτείνεται κάτι άλλο δεκτό εκτός από xiaomi γιατί στην περιοχή μου δεν πιάνει 4g.

http://postimage.org/image/drcngbz27/
Link to comment
Share on other sites

Για πειτε γνωμες για αγορα κινητου (samsung εννοειται) μεχρι 170 ευρω.Χρηση ομιλια και σερφαρισμα.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Για πειτε γνωμες για αγορα κινητου (samsung εννοειται) μεχρι 170 ευρω.Χρηση ομιλια και σερφαρισμα.

 

Αφου θες Samsung τι ρωτάς ... J5 με 10 € παραπάνω.

https://www.skroutz.gr/s/8864706/Samsung-Galaxy-J5-2016-16GB.html

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...