Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Meizu M3 Note (έχει και 3gb RAM, που μόνο καλό είναι όση περισσότερη έχει).

 

Αλλιώς κάτι ανάμεσα σε αυτό και το P8 lite που προτείνεις, το J5 2016.

 

Τα Sony στο θέμα κάμερα χωλαίνουν, κατά την άποψή μου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το Mate 8 νομίζω θα σε καλύψει απόλυτα, ο launcher του μοιάζει αρκετά με iPhone, με πολύ καλή αυτονομία, θα πάρει και nougat. Αν δίνεις βαρυτητα στην κάμερα, τότε το nexus 6p, μεγάλη υποστήριξη από google, αλλά δεν έχει sd card. Για πιο φθηνή λύση το xiaomi που πρότειναν τα παιδιά, αλλά με ελλειπή μπάντα 4g και έλλειψη εγγύησης.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ας ξεκινησω με το ιστορικο μου για να καταλαβετε πανω κατω τι ανθρωπος ειμαι :p

Περσι τετοια εποχη μου εσπασε το samsung galaxy s4 το οποιο ειχα για 2.5 χρονια κι εβγαλε τα λεφτα του και με το παραπανω.

Μετα απο ερευνα αγορασα απο Κινα το xiaomi mi4c το οποιο αποχωριστηκα τον Απριλιο επειδη εσπασε για 2η φορα η οθονη. Το κινητο με καλυπτε απολυτα σε ολα. Αλλα επειδη ηθελα συσκευη αμεσα προχωρησα σε αγορα απο Ελλαδα και πηρα το lg g4. Το τελειοτερο κινητο που ειχα μεχρι τωρα. Πραγματικα κανενα παραπονο. Τελικα μου επεσε απτην τσεπη του μπουφαν καπου στη Βουλιαγμενης την ωρα που ημουν στο μηχανακι πριν κανα μηνα, κι απο τοτε ειμαι με ενα samsung galaxy nexus απτα αρχαια χρονια.

Τωρα ψαχνω κινητο που θα με κρατησει χρονια και τα κριτηρια μου ειναι τα εξης:

Παιζω πολλα παιχνιδια

Θελω μπαταρια 3000+mah

3gb+ ram

32gb internal storage

Οθονη 5.5 - 6 ιντσες μιας και γλυκαθηκα απτο g4.

Μικρα bezels

Επεξεργαστη snapdragon για να μαστε σιγουροι

Θελω να το εχω στα χερια μου μεχρι την Παρασκευη, αγοραζω κι απεξω αρκει να ερθει γρηγορα αλλα προτιμω απο Ελλαδα για να κοψω τιμολογιο

Μεχρι 300 ευρω ελαχιστα παραπανω αν αξιζει.

 

Θελω βοηθεια γιατι σε οτι εχω κοιταξει μεχρι τωρα εχω βρει κατι νανμε χαλαει...

Edited by chris488
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας προσφατα εδωσα το g4 που ειχα και ειμαι στην αναζητηση μιας νεας συσκευης και το ποσο που διαθετω ειναι μαξιμουμ τα 450... Εχω κανει και εγω μια αναζητηση και για να πω την αληθεια ειμαι αναμεσα στις εξης επιλογες :

1) Oneplus 3 φαινεται πολυ δυνατο κινητο

2) Nexus 6p αλλα η τιμη του εχει ανεβει παρα πολυ , αν τ εβρισκα ελαφρως μεταχειρισμενο μεχρι 350 θα ηταν καλα αλλα εχει σαφως λιγοτερη μνημη και αδυναμο επεξεργαστη σε σχεση με το 1+3

3) Honor 8 αλλα να πω την αληθεια το ειδα απο κοντα τ επιασα και δεν με ''αγγιξε''

Τελευταια επιλογη ειναι να φυγω εντελως απο android και να καταφυγω σε Ios και να αγορασω ελαφρως μεταχειρισμενο παντα κανενα iphone 6s ή 6s plus μεχρι 450-470 πχ το παραααα πολυ.

Δεν ξερω αν εσεις εχετε καποια αλλη επιλογη να μου προτεινετε , εγω μεχρι στιγμης αυτα εχω ξεχωρισει και χρειαζομαι ενα κινητο με καλη καμερα καλη μπαταρια κλπ και να με βγαλει χαλαρα 2 χρονια + ... Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Το Samsung J5 2016 έχει σχετικά καλή καμερα σε αυτά τα χρήματα.

 

Εναλλακτικά υπάρχει και το Honor 7 Lite της Huawei που βγαίνει σε 2 εκδόσεις εκ των όποιον η μία έχει Fingerprint Sensor και η άλλη όχι αλλά και οι δύο είναι στο όριο χρημάτων που εθεσες.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για το ποστ. Nexus 7p στα 370 το έχεις βρει Ελλάδα ή από εξωτερικό?

Είχε γίνει τηλεφωνική κράτηση και το κατάστημα, προς τιμήν του, διατήρησε την τιμή.

 

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέρει η κάμερα πας σε Nexus 6P. Αν σε ενδιαφέρουν οι επιδόσεις πας σε OnePlus 3. Αν θες εμφάνιση πας σε Honor 8. Και με τα 3 πάντως βγαζεις εύκολα 2ετια...
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα πήγαινα για το s7 ως πιο overall κι ας μην το χεις βάλει στην λίστα σου.

Αν δεν με ενδιέφερε η κάμερα τότε one+

Link to comment
Share on other sites

Το s7 ξεπερναει το μπατζετ και εγω μπορω να δωσω ακριβως μεχρι τοσα :/ . Για ελαφρως μεταχειρισμενο iphone κανεις δεν συμφωνει ε? Πως και ετσι? Δεν ειναι κινητα που θα κρατησουν ανετα 2 χρονια +?
Link to comment
Share on other sites

το s7 ξεκιναει απο 469€ ( οχι το edge ).

το 6s θα σε βγαλει ανετα την επομενη 2ετια , ισως και παραπανω... (αν κρινω απο το 5αρι που εχω για 2ο και ρολλαρει αψογα με την 10.1 ...μην ξεχνας οτι ειναι και συσκευη 4ετιας )

Link to comment
Share on other sites

Τότε περίμενε λίγες μέρες μέχρι το s7 να φτάσει τα 450. Ήδη έχει πέσει κάτω από τα 470. Δεν θα βρεις καλύτερο κινητό σε αυτά τα χρήματα. Οθόνη και κάμερα ίσως οι καλύτερες σε κινητό. Μπαταρία πολύ καλή, εμένα με βγάζει άνετα 5 ώρες sot. Ποιότητα κατασκευής απλά φοβερή. Είναι κρίμα να το απορρίψεις για τόσο μικρή διαφορά στην τιμή.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, οι 5" μου φαίνονται ήδη μεγάλες. Είχα το moto g 1st gen και το λάτρευα όσον αφορά το μέγεθος 4.5". Θέλω κάτι παρόμοιο με καλή οθόνη ώστε να βλέπω όσο γίνεται στον έντονο ήλιο (μένω σε νησί), android, dual sim, με τουλάχιστον 2 GB RAM ώστε να μου κρατήσει 2 χρονάκια τουλάχιστον. Τιμή δεν έχω θέμα, ίσως μέχρι 300 ευρώ είναι οκ.
Link to comment
Share on other sites

https://www.kimovil.com/el/sugkrish-kinhtwn/order.kiPerformance,f_max_d+eurPrice.250,f_max_d+screenSize.4.6

Βάλε οτι φίλτρα θες στα μέτρα σου και καλο ψάξιμο... ;-)

Sent From my Awesome K20 Pro 8/128 Deep in Space .....
Link to comment
Share on other sites

Το s7 ξεπερναει το μπατζετ και εγω μπορω να δωσω ακριβως μεχρι τοσα :/ . Για ελαφρως μεταχειρισμενο iphone κανεις δεν συμφωνει ε? Πως και ετσι? Δεν ειναι κινητα που θα κρατησουν ανετα 2 χρονια +?

 

Και το 6s θα ξεπερνάει τα 450 εαν είναι σε πολύ καλή κατάσταση με εγγύηση και 64άρι ( εκτος κι αν θες το 16άρι ή κανένα ταλαιπωρημένο ).

Προσωπικά όπως είπα σου προτείνω το s7 ως πιο καλή συσκευή στο σύνολο της, καλό το 6s και σίγουρα θα ρολάρει πολύ καλά άνετα για 1 με 2 χρόνια ακόμα αλλά όταν ζητάς πολύ καλή κάμερα και καλή μπαταρία το S7 είναι η επιλογή σου.

Αν μου αρκούσε η κάμερα και η μπαταρία του 6s θα πήγαινα στο one+

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν μπορείς να πέσεις σε ίντσες? Και εγώ g4 έχω και μου φαίνεται δύσκολο να παω σε 5.1. Ίσως το edge η 6s plus αλλά εκεί ανεβαίνουμε σε τιμή.
Link to comment
Share on other sites

Φίλος ψάχνει να αγοράσει κινητό με ταβάνι τα 100 ευρώ. Χωρίς πολλές απαιτήσεις χρήστης, προέρχεται από ένα Homtom HT3 από το οποίο ήταν ευχαριστημένος (σκεφτείτε) αλλά του έσπασε.

Βασική προϋπόθεση να δουλεύει σωστά out of the box καθώς δε γνωρίζει τίποτα από πειράγματα.

Θα ήθελα να του προτείνω κάτι από αξιόπιστη εταιρεία:

1) Xiaomi mi4c

2) Xiaomi redmi 3s

3) Meizu m3 mini

Από τα 3 ποιο πιστεύετε ότι θα τον καλύψει καλύτερα; Κάποιο άλλο αξιόπιστο και απροβλημάτιστο out of the box?

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα του myphone!

Ανάμεσα σε αυτά τα δυο κινητά, τι θα επιλέγατε και γιατι;

Έχουν τοσο μεγάλες διαφορες μεταξύ τους όσον αφορά την ταχύτητα, την διάρκεια μπαταρίας και την καμερα;

Με λίγα λόγια, Note 5 ή S7 edge; S7 edge ή Note 5; Και γιατι;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...