Jump to content

Xiaomi Mi Mix


glynos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σωστά το σκέφτηκες.

Από δω γιατί όχι; Έκανα όλα τα βήματα μέχρι την ολοκλήρωση της παραγγελίας και στέλνει κανονικά Ελλάδα σε 3-5 μέρες με DHL/EMS/UPS Express Shipping και κόστος μεταφορικών κάνα 20άρι.

http://www.xiaomidevice.com/xiaomi-mi-mix.html

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 704
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν έχω πάρει ποτέ από αυτό το site. DHL ξέρω ότι είναι σίγουρα-τελωνειο! Εκτός και αν στέλνουν από ευρωπαϊκή αποθήκη... Ψάξτο παντός και πρόσεχε.. Μην την πατήσεις και σου έρθει κάνα κουστούμι..
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πάρει ποτέ από αυτό το site. DHL ξέρω ότι είναι σίγουρα-τελωνειο! Εκτός και αν στέλνουν από ευρωπαϊκή αποθήκη... Ψάξτο παντός και πρόσεχε.. Μην την πατήσεις και σου έρθει κάνα κουστούμι..

 

Αυτά με κρατάνε δυστυχώς. Ο φόβος του τελωνείου κυρίως αλλιώς παίζει καλή τιμούλα σε διάφορα μαγαζιά εκεί έξω!

Με το καλό να σου έρθει φίλε μου! :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ! Στο site που το πήρα εγώ το εχει 30 ευρώ πιο ακριβό αυτό που θες να πάρεις εσύ, αλλά σίγουρα δεν πληρώνεις τελωνείο.. Στην ουσία ίδια λεφτά αν υπολογίσεις τα μεταφορικά από την σελίδα που θες να το πάρεις εσύ. Απλά στο ένα θα έρθει σε μια βδομάδα ενώ στο άλλο σε 2-3.
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ! Στο site που το πήρα εγώ το εχει 30 ευρώ πιο ακριβό αυτό που θες να πάρεις εσύ, αλλά σίγουρα δεν πληρώνεις τελωνείο.. Στην ουσία ίδια λεφτά αν υπολογίσεις τα μεταφορικά από την σελίδα που θες να το πάρεις εσύ. Απλά στο ένα θα έρθει σε μια βδομάδα ενώ στο άλλο σε 2-3.

 

Δεν έχω αγοράσει από Κινεζομάγαζο άλλη φορά πέρα από Gearbest 3-4 φορές και σε αυτό κάτι ψιλολοίδια οπότε ποτέ δεν είχα το άγχος τελωνείου.

Θα το χω στα υπόψιν το Vickmall! :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε συ εννοείται ότι ο καθένας πουλάει όσο θέλει και όσο νομίζει. Με το ίδιο σκεπτικό όμως και εγώ πήρα το s7 edge από Wind στα 650 ευρώ πριν 2 μήνες. Αν το βάλω να το πουλήσω τώρα θα πρέπει να εναρμονιστώ με τις τωρινές τιμές αναγκαστικά. (~470). Αυτό εννοώ.

Άρα συμφωνείς ότι είναι υπέρογκα τα ποσά και ουσιαστικά ανεβάζουν την τιμή επειδή πατάνε πάνω στο να μην περιμένεις 1 μήνα και στο φόβο σου για τελωνείο.

Πρόσεξε όμως. Μιλάμε για σφραγισμένη συσκευή η οποία κοστίζει λιγότερο από ό,τι πουλάνε μια μεταχειρισμένη με κάμποσους μήνες στην πλάτη.

Κουβέντα κάνουμε. Μιας και το έχω βάλει στο μάτι. Εγώ προτιμώ να το ρισκάρω.

 

Δεν είναι ίδιες καταστάσεις. Εσύ πήγες σε ένα μαγαζί στην Αθήνα και το πήρες σε 5 λεπτά. Ούτε κόπιασες ούτε ρισκάρες κάτι. Ο καθένας μπορεί να το κάνει αυτό. Ο άλλος όμως περίμενε 1 μήνα και στάθηκε τυχερός που δεν του το κράτησαν τελωνείο.

Θες να το ρισκάρεις? Να το ρισκάρεις. Ή θα το πάρεις πιο φθηνά ή θα πληρώσεις καπέλο 300 ευρώ.

 

Τα περί σφραγισμένης συσκευής εγώ προσωπικά τα έχω ξεπεράσει. Ούτε φοβάμαι τα μεταχειρισμένα. Όλα μου τα τηλέφωνα τα αγόρασα μεταχειρισμένα και ήταν σαν καινούργια. Τα πήρα άφθαρτα και ορισμένα από αυτά τα πούλησα άφθαρτα. Υπάρχει πολύς κόσμος που ενδιαφέρεται να κρατήσει τη συσκευή του σε άψογη - του κουτιού - εμφάνιση ακριβώς γιατί θέλει να τα μεταπουλήσει και να πιάσει την καλύτερη δυνατή τιμή.

 

Και το MI Note 2 μεταχειρισμένο το πήρα 2 μηνών από έναν εξαιρετικό πωλητή που έχει χόμπι να δοκιμάζει συσκευές. Τώρα αν έχασα και λίγο, who cares. Όταν σου αρέσει κάτι και το θέλεις πολύ, δεν υπολογίζεις "3 το λάδι 3 το ξύδι 5 το λαδόξυδο".

 

 

 

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω αγοράσει από Κινεζομάγαζο άλλη φορά πέρα από Gearbest 3-4 φορές και σε αυτό κάτι ψιλολοίδια οπότε ποτέ δεν είχα το άγχος τελωνείου.

Θα το χω στα υπόψιν το Vickmall! :)

 

Κοιταξτε το honorbuy, Italia, μηπως το εχει. Πως ξερεις οτι δεν θα πληρωσεις τελωνειο,,, προσωπικα πληρωσα 3 ευρω, για tempered glass,,. Κανεις καποια ασφαλεια, και τους στελνεις την αποδειξη, και σου επιστρεφουν ευρω????

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξτε το honorbuy, Italia, μηπως το εχει. Πως ξερεις οτι δεν θα πληρωσεις τελωνειο,,, προσωπικα πληρωσα 3 ευρω, για tempered glass,,. Κανεις καποια ασφαλεια, και τους στελνεις την αποδειξη, και σου επιστρεφουν ευρω????

Οχι. Απλά εννοώ πως για μικροπραγματα δεν με νοιάζει. Αλλο να πάρω μια θήκη και να πέσει τελωνείο και άλλο ένα κινητό 600 ευρώ...

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Με καίει πολύ να πάρω το μιξ αλλά δεν ξέρω πως θα είναι ως daily driver..Με προβληματιζει το μέγεθος, θέλω να αλλάξω το iPhone 6 και πιστεύω ότι θα μου φανεί παντόφλα.. Το έχει κάποιος να μου πει αν παλεύεται το μέγεθος;;;

 

Υ.Σ.

Με oneplus one και Samsung Galaxy Note 2 Δεν είχα πρόβλημα στο παρελθόν.

Link to comment
Share on other sites

Από το vickmall. Ξέρω είναι λίγο πιο τσιμπημενη η τιμή σε σχέση με άλλα μαγαζιά αλλά έχω κάνει πολλές αγορές από εκεί και οι τύποι είναι πολύ ξηγημενοι και εξυπηρετικοι. Εγγύηση 100% ότι δεν περνάει τελωνείο, φωτογραφιες πριν το στείλουν, μετά που θα το βάλουν στο κουτί, όλα αναλυτικά. Προσωπικά προτιμώ αυτό πάρα να γλιτωσω 60 ευρώ και να μου πέσουν τα μαλλιά αππ το άγχος ένα μήνα αν περάσει η όχι τελωνείο..

 

Είναι από την Ευρωπαϊκή τους αποθήκη και σου εγγυώνται ότι δεν θα περάσει από το τελωνείο;

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Όχι, από ότι κατάλαβα όμως κάνουν τρίγωνικη αποστολή. Το tracking number που έλαβα είναι από Ελβετία.. Οπότε κάτι ξέρουν και κάνουν οι σωστά για να εγγυάται 100%
Link to comment
Share on other sites

Όχι, από ότι κατάλαβα όμως κάνουν τρίγωνικη αποστολή. Το tracking number που έλαβα είναι από Ελβετία.. Οπότε κάτι ξέρουν και κάνουν οι σωστά για να εγγυάται 100%

 

Καλό αυτό.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Με καίει πολύ να πάρω το μιξ αλλά δεν ξέρω πως θα είναι ως daily driver..Με προβληματιζει το μέγεθος, θέλω να αλλάξω το iPhone 6 και πιστεύω ότι θα μου φανεί παντόφλα.. Το έχει κάποιος να μου πει αν παλεύεται το μέγεθος;;;

 

Υ.Σ.

Με oneplus one και Samsung Galaxy Note 2 Δεν είχα πρόβλημα στο παρελθόν.

 

Τι πρόβλημα μπορεί να έχεις από το μεγαλύτερο μέγεθος? Να μην χωράει στην τσέπη?

Είναι όσο περίπου το iPhone 7 plus και έχει μια ίντσα παραπάνω οθόνη.

Το συνηθίζεις γρήγορα. Και κάνεις περισσότερα από ότι με άλλα κινητά όπου το σημείο που θα αναγκαστείς να πας σε ταμπλέτα ή λάπτοπ για να κάνεις αυτό που θες είναι νωρίτερα.

Βέβαια μην περιμένεις ότι θα γράφεις μηνύματα κρατώντας το με το ένα χέρι. Έχει πάντως one hand mode αν θες να το προσπαθήσεις.

 

 

 

Sent from my MI MIX using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή παραξενευτηκα με αυτό το tracking number, τους έστειλα email και αυτή ήταν η απάντηση τους.

 

" Dear customer,

It will arrive Spain frist,make clearance at Spain,even need pay tax,vickmall undertake the tax.

Then ship to Greece,you have no any risk about the tax.

Thanks."

Link to comment
Share on other sites

Στο banggood παίζει στα 480.

Είναι αξιόπιστο το συγκεκριμένο;

 

(S7 edge & Tapatalk)

 

----- προσθήκη μηνύματος 30 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

(S7 edge & Tapatalk)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εγω το αγορασα από Κινα, από το etotalk. αποστολή με SFexpess, και από την Γαλλια, με την chronopost. αλλα παλι μπορουσαν να μου το περασουν τελωνειο, διοτι η Γαλλια ηταν χωρα διέλευσης, και όχι αποστολης.
Link to comment
Share on other sites

εγω το αγορασα από Κινα, από το etotalk. αποστολή με SFexpess, και από την Γαλλια, με την chronopost. αλλα παλι μπορουσαν να μου το περασουν τελωνειο, διοτι η Γαλλια ηταν χωρα διέλευσης, και όχι αποστολης.

Μιλάμε για μεγάλο ρίσκο.

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για να έχετε μια ιδέα επειδή το δικό μου πέρασε, με υποτιμολόγηση στα 430 ευρώ, ο φόρος ήταν 98 ευρώ και 56 τα έξοδα/παράβολα του εκτελωνισμού. Και αυτό είναι το λιγότερο μπροστά στο άγχος και την ταλαιπωρία που πέρασα.

Καλή επιτυχία και μακάρι να μην ξαναπεράσει κανείς τέτοια ταλαιπωρία.

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό όταν έρθει σφραγισμένο, με ποια rom έρχεται; με την κινεζική ή με την global stable?

 

Ανάλογα από που το παίρνεις...Συνήθως το γράφει στην περιγραφή όταν πας να το παραγγείλεις...Δεν υπάρχει κάτι στάνταρ...Στα κινεζομαγαζα συνήθως υπάρχει μια δικιά τους ρομ που την ονομάζουν global επειδή έχει playstore και πολλές γλώσσες...Πολύ σπάνια θα σου βάλουν μια oficial stable rom...

Μπορείς να το ρωτήσεις στο μαγαζί που το πήρες ζητώντας και τον αριθμό έκδοσης miui ...Από αυτό θα καταλάβεις τι Ρομ έχει...

Link to comment
Share on other sites

Μα αν είναι σφραγισμένο εργοστασίακα με την ζελατινα, πως μπορούν να βάλουν ότι ρομ θέλουν; από το εργοστάσιο με μια ρομ δεν βγαίνει; αυτό εννοώ.. Γτ ζήτησα να μην ανοιχτεί καν η ζελατινα..
Link to comment
Share on other sites

Μα αν είναι σφραγισμένο εργοστασίακα με την ζελατινα, πως μπορούν να βάλουν ότι ρομ θέλουν; από το εργοστάσιο με μια ρομ δεν βγαίνει; αυτό εννοώ.. Γτ ζήτησα να μην ανοιχτεί καν η ζελατινα..

 

Δεν βγαίνει μια Ρομ στην παραγωγή...Άλλη η oficial global stable (υποτίθεται για την ινδική και παγκόσμια αγορά) άλλη η oficial china stable και dev (μόνο για Κίνα).... Αυτές είναι οι βασικές της παραγωγής...Από εκεί και μετά το κάθε μαγαζί παραγγέλνει την Ρομ που θέλει εκείνο ή στην περνάει και στο ξανακλεινει... (ειδικά αν έχει σε στοκ συσκευές με κινεζικη Ρομ και εσυ είσαι από Ευρώπη) Πάλι σφραγισμενο θα σου έρθει...

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα.. Είχα την εντύπωση ότι αν είναι σφραγισμένο δεν μπορούν να το ανοίξουν και να το ξανα σφραγισουν όπως βγαίνει εργοστάσιακα.. Από ότι κατάλαβα κινεζική θα έχει.. Ευχαριστώ πάντως!!
Link to comment
Share on other sites

Στο banggood παίζει στα 480.

Είναι αξιόπιστο το συγκεκριμένο;

 

(S7 edge & Tapatalk)

 

----- προσθήκη μηνύματος 30 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

(S7 edge & Tapatalk)

 

Αρκετά καλή τιμή ! Μπήκα σε σκεψεις

Nokia 8210,Nokia 6600,Sony Ericsson w810,Nokia N70,Sony Ericsson w995,Nokia N8,Nokia lumia 800.Samsung Galaxy S3,Ηtc ONE m9
Link to comment
Share on other sites

Αρκετά καλή τιμή ! Μπήκα σε σκεψεις

Μίλησα μαζί τους και μου είπαν ότι δεν εγγυώνται ότι δεν θα περάσει τελωνείο.

Οπότε για μένα απομακρύνεται η αγορά του Mix και αφού δεν το βρίσκω μεταχειρισμένο, αύριο θα πάω να πάρω το Mate 9.

Κρίμα.

 

(S7 edge & Tapatalk)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...