Jump to content

Huawei Mate 9


Kos_77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε αδερφε, επειδη ψαχνω ακριβως αυτη την εκδοση, δωσε καμια πληροφορια απο που το πηρες και πως "γλιτωνουμε" τελωνειο γιατι δεν εχω ψωνισει ποτε απο κινεζομαγαζα

Το να γλιτωσεις το τελωνειο ειναι κατι πολυ σχετικο....μπορεις να το παρεις απο spemall με sf-express (eu express) που σου εγγυαται το καταστημα οτι δεν θα πληρωσεις τελωνειο αλλα θα σου βγει λιγο ακριβω....

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

#tsiglas

Μιας και τα έχουμε πει σε διάφορα κινητά λόγο του οτι το 9αρι δεν μπορώ να το βρω πουθενά ανοιχτό για να το επεξεργαστώ Έχω το οκ απο εσένα, ΑΞΊΖΕΙ?

να πάω να το πάρω αύριο? Θα πάρω το μονοκαρτο δεν με ενδιαφέρουν 2καρτες και θα το πάρω απο Ελλάδα το 4/64 .Για πες....

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκομαι στην Κίνα και είδα απο κοντά το Mate 9 και έχω ξετρελαθεί...απίστευτα γρήγορο και πολύ όμορφο...

 

Καταλαβαίνω ότι όλα τα δίκαρτα είναι dual sim active...υπάρχει κάποιο "πρόβλημα" αν το πάρω από εδώ σχετικά με την λειτουργία του με τις μπάντες, κλπ...

 

Επίσης υπάρχει έκδοση και με 4GB/64 kai με 6GB/128 πιστεύετε είναι απαραίτητα τα 6gb?

 

Τέλος πιά είναι η "καλή-ελεύθερη" έκδοση εδώ στην κίνα;

 

Ευχαριστώ πολύ,

Νικόλας

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκομαι στην Κίνα και είδα απο κοντά το Mate 9 και έχω ξετρελαθεί...απίστευτα γρήγορο και πολύ όμορφο...

 

Καταλαβαίνω ότι όλα τα δίκαρτα είναι dual sim active...υπάρχει κάποιο "πρόβλημα" αν το πάρω από εδώ σχετικά με την λειτουργία του με τις μπάντες, κλπ...

 

Επίσης υπάρχει έκδοση και με 4GB/64 kai με 6GB/128 πιστεύετε είναι απαραίτητα τα 6gb?

 

Τέλος πιά είναι η "καλή-ελεύθερη" έκδοση εδώ στην κίνα;

 

Ευχαριστώ πολύ,

Νικόλας

 

Φίλε μου καταρχάς Κανένα Mate 9 δεν είναι dual sim active αλλά dual sim standby... Μέχρι το MATE 8 ήταν full active αλλά όχι το 9...

Εγω εδώ στην Ελλάδα έχω την κινεζική MHA-AL00C00 έκδοση με πλήρη ελληνικά και όλες τις απαραίτητες μπάντες (+800)...το μόνο θέμα ήταν τα Google services (δηλαδή playstore κτλ) αλλά και αυτό λύθηκε με το GMS installer...

Τέλος μιας και από εκεί θα το πάρεις αρκετά πιο φτηνά όχι και πάλι όχι... Πάρε την έκδοση 6g ram 128g rom να γουστάρεις...

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

@tsiglas

Θα μπορουσες να μου πεις απο ποιο καταστημα το πηρες εσυ; ή εστω με πμ;

 

@nikosmag

ρε Νικολα δε φερνεις 1 ακομα;

Link to comment
Share on other sites

@tsiglas

Θα μπορουσες να μου πεις απο ποιο καταστημα το πηρες εσυ; ή εστω με πμ;

 

Σορρυ, τωρα ειδα οτι το χεις γραψει ηδη! Ειδα μονο τον τροπο αποστολης...

 

@nikosmag

ρε Νικολα δε φερνεις 1 ακομα;

 

Σορρυ, τωρα ειδα οτι το χεις γραψει ηδη! Ειδα μονο τον τροπο αποστολης...

Link to comment
Share on other sites

@tsiglas

Θα μπορουσες να μου πεις απο ποιο καταστημα το πηρες εσυ; ή εστω με πμ;

 

@nikosmag

ρε Νικολα δε φερνεις 1 ακομα;

 

Εγω το 8 το ειχα παρει απο Spemall γιατι με 10 ευρω σου δινει δυνατοτητα να εχεις 2χρονια εγγυηση στελνοντας το σε επισκευαστικο τους κεντρο στην Ισπανια και οχι να στελνεις Κινα... Το ιδιο θα εκανα αν επαιρνα το 9 απο εξω...Στην παρουσα φαση ειμαι μια χαρα με το 8 αρα δεν προβαινω σε αλλαγες.

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

TO Παράγγειλα και εγώ σήμερα απο κατάστημα Γερμανος θα το έχω λογικά την πέμπτη. Άντε να δούμε.
Link to comment
Share on other sites

Έχω την συσκευή από Παρασκευή στα χέρια μου. Με το που το άνοιξα, ήρθε ενημέρωση για Β126. Όσο αφορά στα της συσκευής, έχουμε:

 

Οθόνη: βελτιωμένη σε σχέση με το Mate 8 όσο αφορά χρώματα και φωτεινότητα.

Μπαταρία: Στα ίδια επίπεδα με τον προκάτοχο, προς το παρόν όσο αφορά την δική μου χρήση.

Ταχύτητα: μηδέν lag

Απόκριση οθόνης: Έχει κάποια μικρό-θεματάκια ιδίως στα αριστερά και δεξιά πάνω άκρα της οθόνης. Ελπίζω να διορθωθεί με μελλοντικό update.

Κάμερα: Βελτιωμένη σε όλους τους τομείς, ιδιαίτερα στις νυχτερινές.

Notifications: Μέχρι στιγμής με το Gmail έχω θέμα.

 

Εν κατακλείδι, η συσκευή κάθεται πολύ καλά στο χέρι, έχει μαζεμένες διαστάσεις, δεν ζεσταίνεται, πολύ καλή και στο standby χωρίς drains.

 

Χρειάζεται επειγόντως σοβαρή θήκη, να δούμε πότε θα έρθει η rugged armor από την spigen.

 

https://www.amazon.com/Spigen-Rugged-Huawei-Resilient-Absorption/dp/B01N0DTMAV

Link to comment
Share on other sites

Έχω την συσκευή από Παρασκευή στα χέρια μου. Με το που το άνοιξα, ήρθε ενημέρωση για Β126. Όσο αφορά στα της συσκευής, έχουμε:

 

Οθόνη: βελτιωμένη σε σχέση με το Mate 8 όσο αφορά χρώματα και φωτεινότητα.

Μπαταρία: Στα ίδια επίπεδα με τον προκάτοχο, προς το παρόν όσο αφορά την δική μου χρήση.

Ταχύτητα: μηδέν lag

Απόκριση οθόνης: Έχει κάποια μικρό-θεματάκια ιδίως στα αριστερά και δεξιά πάνω άκρα της οθόνης. Ελπίζω να διορθωθεί με μελλοντικό update.

Κάμερα: Βελτιωμένη σε όλους τους τομείς, ιδιαίτερα στις νυχτερινές.

Notifications: Μέχρι στιγμής με το Gmail έχω θέμα.

 

Εν κατακλείδι, η συσκευή κάθεται πολύ καλά στο χέρι, έχει μαζεμένες διαστάσεις, δεν ζεσταίνεται, πολύ καλή και στο standby χωρίς drains.

 

Χρειάζεται επειγόντως σοβαρή θήκη, να δούμε πότε θα έρθει η rugged armor από την spigen.

 

https://www.amazon.com/Spigen-Rugged-Huawei-Resilient-Absorption/dp/B01N0DTMAV

όποιος την ανακαλύψει κάπου την σπιγγεν ας ενημερώσει και εγώ αυτή θέλω.

Link to comment
Share on other sites

@tsiglas

Θα μπορουσες να μου πεις απο ποιο καταστημα το πηρες εσυ; ή εστω με πμ;

 

@nikosmag

ρε Νικολα δε φερνεις 1 ακομα;

 

Το έγραψα 2 θέματα πιο πάνω Spemall... 12 μέρες για να έρθει...

 

Έχω λύση όλα τα θέματα της συσκευής όπως notifications (δυστυχώς και εδώ πρέπει να ακολουθήσετε τον οδηγό που είχα βάλει στο θέμα του Mate 8-ειναι στην πρώτη σελίδα + να έχεις κλειδωμένες όλες τις εφαρμογές push στο app drawer τουλάχιστον στο κινεζικο)

Ένα θέμα που έχει το App TV Remote control Που δεν λειτουργούσε η εκμάθηση (το έσβησα και έβαλα Anymote)

Συγχωρονισμοι και Google τα πάντα τρέχουν όπως πρέπει

 

Μόνο το θέμα του touch respond μένει... Έχει κάποια θεματακια όχι κάτι τραγικό αλλά έχει... Και επειδή το έχουν όλοι πιστεύω ότι σε κάποιο update θα λυθεί

 

Έχω αρχίσει και χαίρομαι την συσκευη

Edited by tsiglas
Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα και εγώ το 4 64 mocha με acs 10 μέρες με extended shipping,εάν χρειαστώ βοήθεια ο Κωστας να είναι καλά.
Link to comment
Share on other sites

Παληκαρια σορρυ, ρωταω για επιβεβαιωση.

 

Απο Spemall διαλεγω αποστολη το eu express για να μην εχουμε θεμα τελωνιεου ετσι;

Link to comment
Share on other sites

Παληκαρια σορρυ, ρωταω για επιβεβαιωση.

 

Απο Spemall διαλεγω αποστολη το eu express για να μην εχουμε θεμα τελωνιεου ετσι;

 

Yep. Μην ξεχασεις την εγγυηση να βαλεις

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Αν και το έχω λίγες ώρες η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται ,πολύ καλή υλοποίηση δεν έχει αδύνατα σημεία ,οθόνη-κάμερα- σχεδιασμός η μπαταρία θα πρέπει να με βγάζει 3 ήμερες μετά από 15 ώρες εκτός φόρτισης και 2,30 ώρες sot με όλα ανοιχτά gps,bt,wifi, συχρονισμους είναι στο 70%,δεν υπάρχουν προβλήματα με gmail ,ειδοποιήσεις να ευχαριστήσω και τα παιδιά που βοήθησαν και κυρίως τον tsiglas.
Link to comment
Share on other sites

Γιατί το gsmarena δινει στο 9 82ωρες δεικτη, οταν στο 8 εδινε 103 ωρες? Εχει τοσο τεράστια διαφορα στην αυτονομία απο το 8? Αφου μάλιστα το 9 δουλευει μια καρτα τη φορα και οχι 2 ταυτόχρονα θα περιμενα ακριβως αντίθετα το 9 να κραταει πολυ παραπανω.

http://www.gsmarena.com/battery-test.php3?idPhone=7239#show

Τοσα χρόνια που ασχολούμαι με κινητα, συνήθως δεν γραφει οτι ναναι στο συγκεκριμένο τεστ.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι διαβάζω και στο XDA υπάρχει πρόβλημα με τα notifications (ειδοποιήσεις) ακόμα και μετά το τελευταίο sw update. Τόσο σε μοντέλα που προορίζονται για την Κινεζικη αγορά όσα και για την Ευρωπαική.

Είναι δυστυχώς πολύ σοβαρό θέμα αυτό ως προς την καθημερινή χρήση του. Όσοι το έχουν, θα ήταν πολύ χρήσιμο να μας πουν τι αντιμετωπίζουν στην πράξη και αν μπόρεσαν να βρουν κάποια μόνιμη λύση.

Όπως φαίνεται όμως το πρόβλημα θα λυθεί μόνο με νεότερο sw update, πράγμα που σημαίνει ότι θα πρέπει να περιμένουμε μέχρι να προχωρήσουμε σε αγορά του. Κρίμα διότι κατά τα αλλά φαίνεται να είναι μία εξαιρετική συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι διαβάζω και στο XDA υπάρχει πρόβλημα με τα notifications (ειδοποιήσεις) ακόμα και μετά το τελευταίο sw update. Τόσο σε μοντέλα που προορίζονται για την Κινεζικη αγορά όσα και για την Ευρωπαική.

Είναι δυστυχώς πολύ σοβαρό θέμα αυτό ως προς την καθημερινή χρήση του. Όσοι το έχουν, θα ήταν πολύ χρήσιμο να μας πουν τι αντιμετωπίζουν στην πράξη και αν μπόρεσαν να βρουν κάποια μόνιμη λύση.

Όπως φαίνεται όμως το πρόβλημα θα λυθεί μόνο με νεότερο sw update, πράγμα που σημαίνει ότι θα πρέπει να περιμένουμε μέχρι να προχωρήσουμε σε αγορά του. Κρίμα διότι κατά τα αλλά φαίνεται να είναι μία εξαιρετική συσκευή.

χωρίς να το δικαιολογώ ετσι ήταν και στο 8αρι και διορθώθηκε σχεδόν σε 2 μηνες με απντειτ και απο την εταιρία αλλα και απο τις εφαρμογές π.χ viber

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ήρθε αναβάθμιση MHA-AL00C00B153

"This update adds bank card and transportation card in Huawei Wallet and a 10x zoom in camera, optimizes the drawer homescreen display.

Added a 10x zoom, which enables you to take clearer photos from a distance.

HiWallet support Huawei Pay bank card and transportation card

Optimized the drawer homescreen display for a better experience.

Decreased the CPU load for several core processes to achieve better system performance.

Improved device security with Google security patches."

απο xda

Edited by roker
αναβαθμιση
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα κι εγώ σήμερα. Ακόμα δεν το έχω ανοίξει. Αναμένω να βρω χρόνο και να μυρίσω το καινούργιο . Αχ αυτή η μυρωδιά του καινούργιου χαχαχχαχα.

δεν την βαριέσαι ποτέ.

 

Στάλθηκε από το Hi10 pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Ρε είναι πάρα πολύ όμορφο δεν το περίμενα.

Μου έκανε εντύπωση ότι είναι MHA- L09 και μου έβγαλε αναβάθμιση σε Β126

 

Εντυπωσιακό ότι εκτός από τα 2 χρόνια εγγύηση ο Γερμανός μου έκανε δώρο ακόμα 1 σύνολο 3 χρόνια.

 

 

Υ. Γ τι είναι τα δύο στρογγυλά αυτοκόλλητα που έχει μέσα στην συσκευή;

Edited by araditsas
Link to comment
Share on other sites

Γιατί το gsmarena δινει στο 9 82ωρες δεικτη, οταν στο 8 εδινε 103 ωρες? Εχει τοσο τεράστια διαφορα στην αυτονομία απο το 8? Αφου μάλιστα το 9 δουλευει μια καρτα τη φορα και οχι 2 ταυτόχρονα θα περιμενα ακριβως αντίθετα το 9 να κραταει πολυ παραπανω.

http://www.gsmarena.com/battery-test.php3?idPhone=7239#show

Τοσα χρόνια που ασχολούμαι με κινητα, συνήθως δεν γραφει οτι ναναι στο συγκεκριμένο τεστ.

Είναι λίγο διαφορετική η φωτεινότητα στα τεστ πλέον, λίγες ώρες είναι και από εκεί

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τις ειδοποιήσεις όλες έρχονται κανονικά αλλα δεν μου αναβει η οθονη οταν ειναι κλειδωμένο, αλλα το ακούω και το ξεκλειδώνω είναι κάποια ρύθμιση που δεν βλέπω?
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εάν κατάλαβα καλά αλλά εάν πας ρυθμίσεις- γραμμή ειδοποιήσεων και κατάστασης -με τις ειδοποιήσεις ενεργοπ. η οθόνη.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...