Jump to content

Huawei Mate 9


Kos_77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στα σημεια που εχω κυκλωσει ειναι κατα κυριο λογο το θεμα με το touch, δεν ειναι οτι δεν λειτουργει καθολου εκει το touch, απλα μερικες φορες θελει 2 ισως και 3 κλικ με το δαχτυλο. Αρχικα σου δινει την αισθηση οτι δεν κεντραρες σωστα και πρεπει να το ξαναπατησεις, αλλα συντομα διαπιστωνεις οτι ειναι θεμα και οχι λαθος κεντραρισμα με το δαχτυλο.

 

Ολα τα περιττα gestures τα εχω απενεργοποιησει και εγω οσον αφορα τον ελεγχο κ.τ.λ.

Απο features, μπορεις να δωσεις λιγο τα φωτα σου φιλος τι εχεις απενεργοποιησει ?

 

http://i65.tinypic.com/33djek6.jpg

 

http://i68.tinypic.com/11l1w14.jpg

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πηγένετε το βιντεο στο 05:20 και στο 05:24 και δειται το προβλημα που σας λεω, αυτο μου παρουσιαζει.

Θελει 2-3 κλικ για να λειτουργησει το touch.

 

Edited by johnx2
HTC HD2 --> HTC ONE --> LG G2 --> SONY XPERIA L --> LG G2 --> Note 4 Snapdragon 805 --> SONY XPERIA M --> SAMSUNG NOTE 5 N920CD DUAL SIM BLACK 32GB --> NOKIA 220 --> SAMSUNG NOTE 5 N920CD DUAL SIM GOLD 32GB --> LG G5 32GB GOLD --> NOKIA 220 --> HUAWEI MATE 9 4/64GB MHA-L09 GRAY --> HUAWEI MATE 10 PRO 6/128GB BLA-L29 GRAY --> MATE 40 PRO 8/256GB NOH-NX9 BLACK
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και ήμουν έτοιμος να το πάρω :( μου φαίνεται θα μείνω χωρίς κινητό) αυτό με το touch το λιγότερο απαράδεκτο είναι ειδικά αν είναι hardw
Link to comment
Share on other sites

Κατ εμε σωστο ειναι να υπονονται ολα τα θετικα στοιχεια του MATE 9, αλλα να γραφονται και τα αρνητικα του εξω απο τα δοντια.

Το οτι το αγορασαμε δεν συνεπαγεται οτι ειναι το τελειο κινητο.

Για μενα μην κανεις πισω φιλος, πηγενε και αγορασετο τωρα κιολας, θεμα software ειναι καθαρα, το κινητο κοβει κολους.

Edited by johnx2
HTC HD2 --> HTC ONE --> LG G2 --> SONY XPERIA L --> LG G2 --> Note 4 Snapdragon 805 --> SONY XPERIA M --> SAMSUNG NOTE 5 N920CD DUAL SIM BLACK 32GB --> NOKIA 220 --> SAMSUNG NOTE 5 N920CD DUAL SIM GOLD 32GB --> LG G5 32GB GOLD --> NOKIA 220 --> HUAWEI MATE 9 4/64GB MHA-L09 GRAY --> HUAWEI MATE 10 PRO 6/128GB BLA-L29 GRAY --> MATE 40 PRO 8/256GB NOH-NX9 BLACK
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ετοιμάζομαι να το πάρω και σήμερα αποχωρίζομαι το καλό μου v10.

Το tuch μπορεί να είναι τυχαίο ή να εμφανίζεται όχι σε όλες τις συσκευές .Γενικά η huaw δίνει καλές συσκευές και δεν κάνεις τσαπα******ες όπως η lg .

Όσον αφορά τις φωτογραφίες σίγουρα δεν είναι το δυνατό του σημείο αν και βελτιώθηκε σε σύγκριση με το 8.

Αλλά πάλι όσοι το παίρνουν σίγουρα το παίρνουν για άλλους λόγους και όχι για τις φωτο του.

 

 

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κατ εμε σωστο ειναι να υπονονται ολα τα θετικα στοιχεια του MATE 9, αλλα να γραφονται και τα αρνητικα του εξω απο τα δοντια.

Το οτι το αγορασαμε δεν συνεπαγεται οτι ειναι το τελειο κινητο.

Για μενα μην κανεις πισω φιλος, πηγενε και αγορασετο τωρα κιολας, θεμα software ειναι καθαρα, το κινητο κοβει κολους.

 

μην βάζεις και όρκο οτι ειναι θεμα calibration το ίδιο ειχε γίνει και με το p7 (κινεζικεης έκδοσης) ήταν ελλατοματικα digitizer

 

ας δουμε τι ειναι πρώτα και μετά...... όποιος βιάζετε σκοντάφτει και στην περίπτωση μου θα σκοντάψει στα 565 ευρω (με invoice :D)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα συγχρονιζουν μια χαρά.... Θα πρέπει να ψάξεις στο Hiapp στην αναζήτηση με την λέξη Google και να εγκαταστήσεις την εφαρμογή Google contacts (αυτή με το μπλε ανθρωπακι)

Αν και εγώ έχω περάσει αυτή που έδινε ο durrada στο XDA που είναι από apk mirror και λειτουργεί 100%....εψαξα να σου βρω Λίνκ αλλά δεν το βρήκα....Η έκδοση που έβαλα εγώ είναι η "Συγχρονισμός επαφών Google 7.1.1"

Σβήσε οποία έχεις και βάλε αυτήν

http://www.apkmirror.com/apk/google-inc/google-contacts-sync/google-contacts-sync-7-1-1-release/google-contacts-sync-7-1-1-android-apk-download/

Και δώσε όλες τις άδειες

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Επιτέλους δούλεψε! Για κάποιο λόγο δεν μου έβγαζε κανένα ανθρωπάκι στο hiapp ίσως επειδή όλο το διάστημα ήμουν εξωτερικό...Με το λινκ πάντως δούλεψε....

 

Καλή χρονιά!

 

Sent from my MHA-AL00 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μην βάζεις και όρκο οτι ειναι θεμα calibration το ίδιο ειχε γίνει και με το p7 (κινεζικεης έκδοσης) ήταν ελλατοματικα digitizer

ας δουμε τι ειναι πρώτα και μετά...... όποιος βιάζετε σκοντάφτει και στην περίπτωση μου θα σκοντάψει στα 565 ευρω (με invoice :D)

 

Εαν ειναι θεμα hardware τοτε υπαρχει 3μηνη πληρης καλυψη για αμεση αντικατασταση της συσκευης απο την Huawei.

Μακαρι να ειναι digitizer να παω την Δευτερα να παρω καινουργιο. :) :D :)

 

http://i65.tinypic.com/zn5s1h.jpg

HTC HD2 --> HTC ONE --> LG G2 --> SONY XPERIA L --> LG G2 --> Note 4 Snapdragon 805 --> SONY XPERIA M --> SAMSUNG NOTE 5 N920CD DUAL SIM BLACK 32GB --> NOKIA 220 --> SAMSUNG NOTE 5 N920CD DUAL SIM GOLD 32GB --> LG G5 32GB GOLD --> NOKIA 220 --> HUAWEI MATE 9 4/64GB MHA-L09 GRAY --> HUAWEI MATE 10 PRO 6/128GB BLA-L29 GRAY --> MATE 40 PRO 8/256GB NOH-NX9 BLACK
Link to comment
Share on other sites

Εαν ειναι θεμα hardware τοτε υπαρχει 3μηνη πληρης καλυψη για αμεση αντικατασταση της συσκευης απο την Huawei.

Μακαρι να ειναι digitizer να παω την Δευτερα να παρω καινουργιο. :) :D :)

 

http://i65.tinypic.com/zn5s1h.jpg

 

αυτο ουσιαστικα θελω να αποφιγω (γιατι το λεω)

 

ειχα p9 plus το κλέψανε (-1 κινητό)

ειχα p8 το πούλησα(-1 κινητό)

έμεινε τώρα το s6 edge (κατάρα στην μπαταρια του)

απλα αν παρω το mate θα δώσω και αυτό και μετα δεν εχω κανένα κινητό , αν είναι προβληματικό θα μείνω τελειος χωρίς συσκευη + λόγο δουλειάς σχεδον αδύνατον ειναι τρέχω στα μαγαζιά κλπ

 

ετσι απλα δεν θελω να ρισκαρω και απλα θα περιμενω με s6 edge και ενα powerbank μονημα :lol:

 

+ το ποιο σημαντικό εγγύηση κλπ πάνω μου δεν πιάνουν γιατί day one συσκευη θα φάει root και adawy + spyware removal για αυτό και κινήθηκα απο το p7 και μετά προς huawei γιατί ήταν αξιόπιστα, γιατι αν ειναι harware θα μείνω με ένα άχρηστο κινητό στα χερια

Link to comment
Share on other sites

Demi, μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις το 565 με invoice? To 700/1,24, αν δηλαδή βγάλουμε το ΦΠΑ, πάει όντως στα 565. Αλλά πως δεν πληρώνεις το ΦΠΑ ?

 

Εκτός αν το αγοράρει κάποιος άλλος στο όνομά του και εσύ δεν πληρώσεις το ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Demi, μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις το 565 με invoice? To 700/1,24, αν δηλαδή βγάλουμε το ΦΠΑ, πάει όντως στα 565. Αλλά πως δεν πληρώνεις το ΦΠΑ ?

 

Εκτός αν το αγοράρει κάποιος άλλος στο όνομά του και εσύ δεν πληρώσεις το ΦΠΑ.

 

προφανώς το δεύτερο :D (θα βγει τιμολόγιο και απλά δεν θα πληρώσω το φπα) (προφανώς δεν γίνεται κάθε μέρα να το κάνω αλέα μια στα τόσο μου κανουν χάρη εκεί που το κάνω :p )

 

απο νέο έτος όμως φέτος δεν υπάρχει χώρος για άλλο :lo: έστω ενα **** φπα να την γλιτώσω

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου για δες στο σέρβις γιατί έχω το κινητό από την πρώτη μέρα κυκλοφορίας του στην Ελλάδα και δεν έχω πάρει ούτε ένα άκυρο πάτημα.

Δεν έχω κανένα πρόβλημα στο τατς της συσκευης και μου κάνει πραγματικά εντύπωση τα όσα λες.

Ίσως ένα Hard reset και αν δεν στρώσει σερβις.

Link to comment
Share on other sites

πήγα σήμερα στο κοτσο δοκίμασα μια συσκευη ο ναι θεμα με touch εχει... σαν να μυρίζομαι οτι υπάρχει χhardware θεμα :(
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εδω και 2 ωρες πειραματιζομαι με το touch να δω τι γινετε...

 

Αρχικα δοκιμασα να λειτουργισω το κινητο με το S-PEN του NOTE 5. Παρατηρησα οτι δεν εχασε ουτε ενα κλικ... αρχιζει να γενατε η υποψια οτι κατι λαθος κανω εγω.

 

Μπαινω Μενου --> Επιλογες για προγραμματιστες και ενεργοποιω την λειτουργια "Εμφανιση αγγιγματων".

Αρχιζω να λειτουργω το κινητο ξανα με το δαχτυλο μου και βλεπω οτι παλι αρχιζει να μην λειτουργει το touch σωστα, φερνω το κεφαλι μου αρκετα κοντα στην οθονη και πλεον τα ΚΛΙΚ μου ειναι απολυτα ελεγχομενα και το ιχνος των κλικ μενει στην οθονη, συνειδητοποιώ οτι η οθονη εχει πολυ αυστηρα περιθωρια, πρεπει να πατησεις με το δαχτυλο σου ακριβως εκει που πρεπει και οχι καποιο χιλιοστα του χιλιοστου παραδιπλα απο το εικονιδιο. Οσες φορες δηλαδη ειχα την εντυπωση οτι το touch δεν λειτουργουσε σωστα, απλα αγγιζα την οθονη καποια χιλιοστα του χιλιοστου πιο διπλα απο το εικονιδιο.

 

Ειναι καθαρα θεμα συνηθιας θεωρω και σε λιγες μερες θα εχει στρωσει η κατασταση και το δαχτυλο θα βρει τον δρομο του.

 

Φιλε egodemis εαν ο Κοτσοβολος ειναι κοντα σου κ εχεις χρονο πεταξου μια ενεργοποιησε την Εμφανιση αγγιγματων και θα δεις οτι ετσι ειναι....

Edited by johnx2
HTC HD2 --> HTC ONE --> LG G2 --> SONY XPERIA L --> LG G2 --> Note 4 Snapdragon 805 --> SONY XPERIA M --> SAMSUNG NOTE 5 N920CD DUAL SIM BLACK 32GB --> NOKIA 220 --> SAMSUNG NOTE 5 N920CD DUAL SIM GOLD 32GB --> LG G5 32GB GOLD --> NOKIA 220 --> HUAWEI MATE 9 4/64GB MHA-L09 GRAY --> HUAWEI MATE 10 PRO 6/128GB BLA-L29 GRAY --> MATE 40 PRO 8/256GB NOH-NX9 BLACK
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εδω και 2 ωρες πειραματιζομαι με το touch να δω τι γινετε...

 

Αρχικα δοκιμασα να λειτουργισω το κινητο με το S-PEN του NOTE 5. Παρατηρησα οτι δεν εχασε ουτε ενα κλικ... αρχιζει να γενατε η υποψια οτι κατι λαθος κανω εγω.

 

Μπαινω Μενου --> Επιλογες για προγραμματιστες και ενεργοποιω την λειτουργια "Εμφανιση αγγιγματων".

Αρχιζω να λειτουργω το κινητο ξανα με το δαχτυλο μου και βλεπω οτι παλι αρχιζει να μην λειτουργει το touch σωστα, φερνω το κεφαλι μου αρκετα κοντα στην οθονη και πλεον τα ΚΛΙΚ μου ειναι απολυτα ελεγχομενα και το ιχνος των κλικ μενει στην οθονη, συνειδητοποιώ οτι η οθονη εχει πολυ αυστηρα περιθωρια, πρεπει να πατησεις με το δαχτυλο σου ακριβως εκει που πρεπει και οχι καποιο χιλιοστα του χιλιοστου παραδιπλα απο το εικονιδιο. Οσες φορες δηλαδη ειχα την εντυπωση οτι το touch δεν λειτουργουσε σωστα, απλα αγγιζα την οθονη καποια χιλιοστα του χιλιοστου πιο διπλα απο το εικονιδιο.

 

Ειναι καθαρα θεμα συνηθιας θεωρω και σε λιγες μερες θα εχει στρωσει η κατασταση και το δαχτυλο θα βρει τον δρομο του.

 

Φιλε egodemis εαν ο Κοτσοβολος ειναι κοντα σου κ εχεις χρονο πεταξου μια ενεργοποιησε την Εμφανιση αγγιγματων και θα δεις οτι ετσι ειναι....

 

Δυστυχώς 700€ πεταμένα κατά τη γνώμη μου. Σε τέτοια επίπεδα τιμής δεν πρέπει να υπάρχουν τέτοια προβλήματα. Άλλο ένα σκουπίδι στην κυκλοφορία

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εδω και 2 ωρες πειραματιζομαι με το touch να δω τι γινετε...

 

Αρχικα δοκιμασα να λειτουργισω το κινητο με το S-PEN του NOTE 5. Παρατηρησα οτι δεν εχασε ουτε ενα κλικ... αρχιζει να γενατε η υποψια οτι κατι λαθος κανω εγω.

 

Μπαινω Μενου --> Επιλογες για προγραμματιστες και ενεργοποιω την λειτουργια "Εμφανιση αγγιγματων".

Αρχιζω να λειτουργω το κινητο ξανα με το δαχτυλο μου και βλεπω οτι παλι αρχιζει να μην λειτουργει το touch σωστα, φερνω το κεφαλι μου αρκετα κοντα στην οθονη και πλεον τα ΚΛΙΚ μου ειναι απολυτα ελεγχομενα και το ιχνος των κλικ μενει στην οθονη, συνειδητοποιώ οτι η οθονη εχει πολυ αυστηρα περιθωρια, πρεπει να πατησεις με το δαχτυλο σου ακριβως εκει που πρεπει και οχι καποιο χιλιοστα του χιλιοστου παραδιπλα απο το εικονιδιο. Οσες φορες δηλαδη ειχα την εντυπωση οτι το touch δεν λειτουργουσε σωστα, απλα αγγιζα την οθονη καποια χιλιοστα του χιλιοστου πιο διπλα απο το εικονιδιο.

 

Ειναι καθαρα θεμα συνηθιας θεωρω και σε λιγες μερες θα εχει στρωσει η κατασταση και το δαχτυλο θα βρει τον δρομο του.

 

Φιλε egodemis εαν ο Κοτσοβολος ειναι κοντα σου κ εχεις χρονο πεταξου μια ενεργοποιησε την Εμφανιση αγγιγματων και θα δεις οτι ετσι ειναι....

 

Αυτο που περιγράφεις, υπάρχει σε παρα πολλα κινεζικα.. Απλούστατα το digiter τους ειναι χειροτερο των κορυφαίων .. Συνήθως το καταλαβαίνουν μονο οσοι ειχαν samsung, iPhone + καποια μοντέλα της htc, που έχουν μακραν τα καλύτερα digiter, και αντιλαμβάνονται τη διαφορά. Οι υπόλοιποι δεν παίρνουν χαμπαρι.

Δυστυχώς τα κινέζικα, ακομα και τα ακριβα κορυφαία εχουν καποια μικρα τέτοια θεματακια ακομη.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εδω και 2 ωρες πειραματιζομαι με το touch να δω τι γινετε...

 

Αρχικα δοκιμασα να λειτουργισω το κινητο με το S-PEN του NOTE 5. Παρατηρησα οτι δεν εχασε ουτε ενα κλικ... αρχιζει να γενατε η υποψια οτι κατι λαθος κανω εγω.

 

Μπαινω Μενου --> Επιλογες για προγραμματιστες και ενεργοποιω την λειτουργια "Εμφανιση αγγιγματων".

Αρχιζω να λειτουργω το κινητο ξανα με το δαχτυλο μου και βλεπω οτι παλι αρχιζει να μην λειτουργει το touch σωστα, φερνω το κεφαλι μου αρκετα κοντα στην οθονη και πλεον τα ΚΛΙΚ μου ειναι απολυτα ελεγχομενα και το ιχνος των κλικ μενει στην οθονη, συνειδητοποιώ οτι η οθονη εχει πολυ αυστηρα περιθωρια, πρεπει να πατησεις με το δαχτυλο σου ακριβως εκει που πρεπει και οχι καποιο χιλιοστα του χιλιοστου παραδιπλα απο το εικονιδιο. Οσες φορες δηλαδη ειχα την εντυπωση οτι το touch δεν λειτουργουσε σωστα, απλα αγγιζα την οθονη καποια χιλιοστα του χιλιοστου πιο διπλα απο το εικονιδιο.

 

Ειναι καθαρα θεμα συνηθιας θεωρω και σε λιγες μερες θα εχει στρωσει η κατασταση και το δαχτυλο θα βρει τον δρομο του.

 

Φιλε egodemis εαν ο Κοτσοβολος ειναι κοντα σου κ εχεις χρονο πεταξου μια ενεργοποιησε την Εμφανιση αγγιγματων και θα δεις οτι ετσι ειναι....

 

10 λεπτα με τα πόδια πάω να δω τι παιζει ......... αν και είχε ουρά πίσω από το κινητό τώρα που πήγα

Link to comment
Share on other sites

Καλα παιδια μην τα μηδενιζουμε ολα, πεταμενα 700 ευρω σε ΚΑΜΙΑ των περιπτωσεων, το κινητο "εκτελει κυριολεκτικα" οτι του δοσεις να τρεξει.

Το S7 Edge μπροστα στο ΜΑΤΕ 9 μοιαζει σαπιοκαραβο στο θεμα της ταχυτητας.

Εαν εξερεσεις αυτο με την υπερβολικη ακριβεια του touch (που κατ εμε ειναι θεμα συνηθειας) το κινητο δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο Samsung S7, LG G5, Sony XZ, HTC M10 κ.τ.λ.

Απεναντιας τους φοραει τα γυαλια και τους στελνει καναβατζο με δεξι κροσε-ντιρεκτ.

Edited by johnx2
HTC HD2 --> HTC ONE --> LG G2 --> SONY XPERIA L --> LG G2 --> Note 4 Snapdragon 805 --> SONY XPERIA M --> SAMSUNG NOTE 5 N920CD DUAL SIM BLACK 32GB --> NOKIA 220 --> SAMSUNG NOTE 5 N920CD DUAL SIM GOLD 32GB --> LG G5 32GB GOLD --> NOKIA 220 --> HUAWEI MATE 9 4/64GB MHA-L09 GRAY --> HUAWEI MATE 10 PRO 6/128GB BLA-L29 GRAY --> MATE 40 PRO 8/256GB NOH-NX9 BLACK
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εδω και 2 ωρες πειραματιζομαι με το touch να δω τι γινετε...

 

Αρχικα δοκιμασα να λειτουργισω το κινητο με το S-PEN του NOTE 5. Παρατηρησα οτι δεν εχασε ουτε ενα κλικ... αρχιζει να γενατε η υποψια οτι κατι λαθος κανω εγω.

 

Μπαινω Μενου --> Επιλογες για προγραμματιστες και ενεργοποιω την λειτουργια "Εμφανιση αγγιγματων".

Αρχιζω να λειτουργω το κινητο ξανα με το δαχτυλο μου και βλεπω οτι παλι αρχιζει να μην λειτουργει το touch σωστα, φερνω το κεφαλι μου αρκετα κοντα στην οθονη και πλεον τα ΚΛΙΚ μου ειναι απολυτα ελεγχομενα και το ιχνος των κλικ μενει στην οθονη, συνειδητοποιώ οτι η οθονη εχει πολυ αυστηρα περιθωρια, πρεπει να πατησεις με το δαχτυλο σου ακριβως εκει που πρεπει και οχι καποιο χιλιοστα του χιλιοστου παραδιπλα απο το εικονιδιο. Οσες φορες δηλαδη ειχα την εντυπωση οτι το touch δεν λειτουργουσε σωστα, απλα αγγιζα την οθονη καποια χιλιοστα του χιλιοστου πιο διπλα απο το εικονιδιο.

 

Ειναι καθαρα θεμα συνηθιας θεωρω και σε λιγες μερες θα εχει στρωσει η κατασταση και το δαχτυλο θα βρει τον δρομο του.

 

Φιλε egodemis εαν ο Κοτσοβολος ειναι κοντα σου κ εχεις χρονο πεταξου μια ενεργοποιησε την Εμφανιση αγγιγματων και θα δεις οτι ετσι ειναι....

Ναι φίλε έτσι ακριβώς είναι.

Δυστυχώς 700€ πεταμένα κατά τη γνώμη μου. Σε τέτοια επίπεδα τιμής δεν πρέπει να υπάρχουν τέτοια προβλήματα. Άλλο ένα σκουπίδι στην κυκλοφορία

Χα χααχαα κάνεις πλάκα έτσι. Είναι από τις κορυφαίες συσκευές. Και αν χάνει λίγο κάπου κερδίζει κάπου πολύ περισσότερο.

Τι είναι αυτά που λες θα το διαβάσει και κανένας και θα αναρωτηθεί μήπως δεν αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς 700€ πεταμένα κατά τη γνώμη μου. Σε τέτοια επίπεδα τιμής δεν πρέπει να υπάρχουν τέτοια προβλήματα. Άλλο ένα σκουπίδι στην κυκλοφορία

 

Γιώργο με τρελενεις ρε φίλε.... Χρόνια πολλά καλή χρονιά με πολλά σκουπίδια.... Ολα είναι σκουπίδια.... Χαχαχχαχα

 

Παιδιά το θέμα να με το touch responding είναι εκεί και υπάρχει κανονικά σε όλες τις συσκευές Mate 9.... Αν κάνεις όμως διαφορά τεστ ανακαλύπτεις ότι δεν είναι hardware αλλά software που λειτουργεί η οθόνη με αυτόν τον τρόπο....

Εγώ που έχω την συσκευή από τους πρώτους έχω συνηθίσει την λειτουργία της και δεν του δίνω καν σημασία.... Σίγουρα όμως το touch response του LG V20, NOTE 7, S7 EDGE ήταν λίγο καλύτερο (για μένα το καλύτερο από όλα ήταν του LG V20 το οποίο ο Γιώργος το είχε βρει τραγικό και προβληματικό... Οπότε σε κάθε περίπτωση είναι υποκειμενικό)

Αυτό που αποκαλούμε πρόβλημα στην ουσία με την χρήση γίνεται σχεδόν ανύπαρκτο... Δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα όσο τα κάνουμε εδώ εμείς...

Η συσκευή κινείτε σε κορυφαία επίπεδα όπως και το LG V20 και το S7 edge και δεν βλέπω κάπου τεράστιες διάφορες στην καθημερινότητα σε όλα τα επίπεδα χρήσης εκτός της μπαταρίας και της υπεροχής 6αρας οθονης(αυτός και μόνο ήταν ο λόγος αγοράς από εμενα)

Χαλαρώστε λοιπόν και απολαύστε την υπέροχη αυτή συσκευή σε όλα τα επίπεδα (μέχρι να πάμε στην επόμενη)

Και σας το λέω εγώ που δεν έδωσα 700 αλλά κοντά 800ευρω... Είμαι τόσο ευχαριστημένος όσο ήμουν και με τις προηγούμενες συσκευές που πέρασαν από τα χέρια μου το τελευταίο διάστημα

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και νέο update στην κινεζική έκδοση B156 το οποίο απλά προσθέτει το νέο Huawei paybank app....

256 mb για να δούμε θα διορθωθεί τίποτα άλλο εκτός από αυτήν την προσθήκη...

Πάντως τρελή υποστήριξη η κινεζική έκδοση

Edited by tsiglas
Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον επανερχομαι παλι στο θεμα touch.

Πειραματιστηκα αρκετα με το μεγεθος του GUI και γενικα των μικρων εικονιδιων και ορισα την λειτουργια προβολης σε "μεσαια" και μεγεθος γραμματοσειρας σε "μικρο μεγεθος προβολης", ρυθμισεις με λιγο μικροτερο περιβαλλον GUI απο τις μαμα ρυθμισεις, προσωπικα τα ειχα ορισει ολα στο "πολυ μικρά" αρχικα και τα παντα ηταν σαν ψηρες, το θεμα εχει στρωσει κατα 99%.

Δεν ειναι μονο το digitize, το οποιο θεωρω πολυ ευαισθητο και ακριβεστατο στην λειτουργια του, αλλα και το μεγεθος αυτου που θελεις να επιλεξεις στην οθονη.

 

Σημερα με βλεπω να μην κανω προτωχρονια, παρεα με το ΜΑΤΕ 9 θα την βγαλω.

Καψιμο..

Edited by johnx2
HTC HD2 --> HTC ONE --> LG G2 --> SONY XPERIA L --> LG G2 --> Note 4 Snapdragon 805 --> SONY XPERIA M --> SAMSUNG NOTE 5 N920CD DUAL SIM BLACK 32GB --> NOKIA 220 --> SAMSUNG NOTE 5 N920CD DUAL SIM GOLD 32GB --> LG G5 32GB GOLD --> NOKIA 220 --> HUAWEI MATE 9 4/64GB MHA-L09 GRAY --> HUAWEI MATE 10 PRO 6/128GB BLA-L29 GRAY --> MATE 40 PRO 8/256GB NOH-NX9 BLACK
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για το θέμα του touch....το έψαξα αρκετά. Όντως τσέκαρα τα σημεία που προαναφέρθηκαν και παρατήρησα και εγω μερικές αστοχίες.

 

Για όσους ανησυχούν να τονίσω ότι είναι ΚΑΘΑΡΑ ΘΕΜΑ SOFTWARE

KAMIA ΣΧΕΣΗ ΜΕ HARDWARE και digitizer.

 

Πιο συγκεκριμένα πρόκειται για πρόβλημα του UI του EMUI. Αρχικά με έβαλε σε υποψίες το γεγονός ότι οποιοσδήποτε αστοχία αφορούσε, μενού ή επιλογή εντός του EMUI. Ετσι μπήκα στην διαδικασία να τεστάρω το touch με 4 διαφορετικά προγράμματα touch tester. Και στα 4 το touch ήταν υποδειγματικό, χωρίς την παραμικρή αστοχία. Στην συνέχεια για να επιβεβαιώσω τα αποτελέσματα προσπάθησα να βρω ορισμένα apps που στις ίδιες πάνω κάτω θέσεις έχουν επιλογές. Δοκιμάστε για παράδειγμα το viber, το whats app, to messenger και θα διαπιστώσετε ότι όσες φορές και αν πατήσετε τα μενού πάνω δεξιά και αριστέρα θα λειτουργούν άψογα.

 

Διαλέξτε οποιοδήποτε πρόγραμμα touch tester επιθυμείτε από το Play Store και λογικά θα επιβεβαίωσετε τα όσα λέω. Θεωρώ ότι είναι θέμα ελάχιστων ημερών η κυκλοφορία ενός update που θα διορθώνει το bug.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο με τρελενεις ρε φίλε.... Χρόνια πολλά καλή χρονιά με πολλά σκουπίδια.... Ολα είναι σκουπίδια.... Χαχαχχαχα

 

Παιδιά το θέμα να με το touch responding είναι εκεί και υπάρχει κανονικά σε όλες τις συσκευές Mate 9.... Αν κάνεις όμως διαφορά τεστ ανακαλύπτεις ότι δεν είναι hardware αλλά software που λειτουργεί η οθόνη με αυτόν τον τρόπο....

Εγώ που έχω την συσκευή από τους πρώτους έχω συνηθίσει την λειτουργία της και δεν του δίνω καν σημασία.... Σίγουρα όμως το touch response του LG V20, NOTE 7, S7 EDGE ήταν λίγο καλύτερο (για μένα το καλύτερο από όλα ήταν του LG V20 το οποίο ο Γιώργος το είχε βρει τραγικό και προβληματικό... Οπότε σε κάθε περίπτωση είναι υποκειμενικό)

Αυτό που αποκαλούμε πρόβλημα στην ουσία με την χρήση γίνεται σχεδόν ανύπαρκτο... Δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα όσο τα κάνουμε εδώ εμείς...

Η συσκευή κινείτε σε κορυφαία επίπεδα όπως και το LG V20 και το S7 edge και δεν βλέπω κάπου τεράστιες διάφορες στην καθημερινότητα σε όλα τα επίπεδα χρήσης εκτός της μπαταρίας και της υπεροχής 6αρας οθονης(αυτός και μόνο ήταν ο λόγος αγοράς από εμενα)

Χαλαρώστε λοιπόν και απολαύστε την υπέροχη αυτή συσκευή σε όλα τα επίπεδα (μέχρι να πάμε στην επόμενη)

Και σας το λέω εγώ που δεν έδωσα 700 αλλά κοντά 800ευρω... Είμαι τόσο ευχαριστημένος όσο ήμουν και με τις προηγούμενες συσκευές που πέρασαν από τα χέρια μου το τελευταίο διάστημα

 

 

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και νέο update στην κινεζική έκδοση B156 το οποίο απλά προσθέτει το νέο Huawei paybank app....

256 mb για να δούμε θα διορθωθεί τίποτα άλλο εκτός από αυτήν την προσθήκη...

Πάντως τρελή υποστήριξη η κινεζική έκδοση

 

Κώστα καλησπέρα και χρόνια πολλά .

 

Δυστυχώς βλέπεις ότι έχω επιβεβαιωθεί σε ότι έχω γράψει μέχρι σήμερα και δεν κρύβομαι.

 

Όταν ήμουν ο μόνος που έθαβα το νότε 7 είχαν πέσει όλοι να με φάνε αλλά τελικά είδες την κατάληξη .

 

Όταν έλεγα για το v20 και το sar 2.0 μια από τα ίδια . Γράφατε γράφατε γράφατε και ψάχνατε όταν ήταν γραμμένο πάνω στο κουτί ότι θα βγάλετε το τρίτο πόδι από την ακτινοβολία. Κατά τα λοιπά ποτέ δεν είπα,ότι δεν έχει καλό tats το v20. Είπα δεν δεν μου άρεσε πολύ η οθόνη λόγω LCD αλλά σαν συσκευή την θεωρώ υπερπλήρη.

 

Mate 9 που ειναι και το θέμα μας. Τραγικό tats που ψάχνετε όλοι τι φταίει και αν είναι hardware η software . Τα ίδια ακριβώς συμπτώματα με το mi note 2 δηλαδή .

Μέτρια κάμερα στο σκοτάδι για να μην πω κακή .

 

Ένας Κινέζος σε τιμή 700€ Ανάλυση 1080 που μπήκε στην Ευρώπη σαν παράτυπος μετανάστης .

 

Επειδη σέβομαι τα χρήματα που θα δώσει κάποιος για να το αποκτήσει θεωρώ ότι η huawei πουλάει φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

 

Ένα μέτριο υπεκοστολογημενο κινητό που απλά προσπερνάω χωρίς περισσότερα.

 

Tats , sar, κάμερα , ανάλυση παραπέμπουν σε εποχές 2013.

 

Τα υπόλοιπα είναι για να λέμε. Άκου εκεί 699€

Edited by Johny-B

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς 700€ πεταμένα κατά τη γνώμη μου. Σε τέτοια επίπεδα τιμής δεν πρέπει να υπάρχουν τέτοια προβλήματα. Άλλο ένα σκουπίδι στην κυκλοφορία

Το οικονομικό θέμα δεν το εξετάζω γιατί κανείς δεν σε αναγκάζει να το πάρεις. Στα 150 ευρώ μπορείς να βρείς ένα redmi note 3 pro ή ενα mi max στα 200 ευρώ και να κάνεις στο 80-90% των περιπτώσεων, τα ίδια που κάνεις σε οποιοδήποτε smartphone.

 

Από εκεί και πέρα όμως έχουμε δει τα περισσότερα premium τηλέφωνα να έχουν θέματα. Να θυμίσω ότι το s7 edge είχε θέμα υπεραευσθησίας στο touch το οποίο διορθώθηκε με update 1,5 μηνα μετά. Το iphone 7 plus με 4ψηια τιμή έχει και αυτό τα δικά του θέματα που είναι ακόμη άλυτα.

Ας γκρινιάζουμε βέβαια, αλλά ας μην είμαστε μηδενιστές.

 

Εξακολουθώ να θεωρώ το mate 9 μέσα στις top 3 επιλογές σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα καλησπέρα και χρόνια πολλά .

 

Δυστυχώς βλέπεις ότι έχω επιβεβαιωθεί σε ότι έχω γράψει μέχρι σήμερα και δεν κρύβομαι.

 

Όταν ήμουν ο μόνος που έθαβα το νότε 7 είχαν πέσει όλοι να με φάνε αλλά τελικά είδες την κατάληξη .

 

Όταν έλεγα για το v20 και το sar 2.0 μια από τα ίδια . Γράφατε γράφατε γράφατε και ψάχνατε όταν ήταν γραμμένο πάνω στο κουτί ότι θα βγάλετε το τρίτο πόδι από την ακτινοβολία. Κατά τα λοιπά ποτέ δεν είπα,ότι δεν έχει καλό tats το v20. Είπα δεν δεν μου άρεσε πολύ η οθόνη λόγω LCD αλλά σαν συσκευή την θεωρώ υπερπλήρη.

 

Mate 9 που ειναι και το θέμα μας. Τραγικό tats που ψάχνετε όλοι τι φταίει και αν είναι hardware η software . Τα ίδια ακριβώς συμπτώματα με το mi note 2 δηλαδή .

Μέτρια κάμερα στο σκοτάδι για να μην πω κακή .

 

Ένας Κινέζος σε τιμή 700€ Ανάλυση 1080 που μπήκε στην Ευρώπη σαν παράτυπος μετανάστης .

 

Επειδη σέβομαι τα χρήματα που θα δώσει κάποιος για να το αποκτήσει θεωρώ ότι η huawei πουλάει φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

 

Ένα μέτριο υπεκοστολογημενο κινητό που απλά προσπερνάω χωρίς περισσότερα.

 

Tats , sar, κάμερα , ανάλυση παραπέμπουν σε εποχές 2013.

 

Τα υπόλοιπα είναι για να λέμε. Άκου εκεί 699€

 

Έστω και με δόσεις υπερβολής είπες πάλι την αληθεια Γιωργο.

Μία καλή συσκευή, αλλά σε καμία περίπτωση δε δικαιολογεί τα χρήματα του. Τραγικό τατς κι οθόνη παρελθόντων ετών κι ένα ui, που κάνει το touchwiz να μοιάζει σοβαρό shell (τα μισά notifications πάνε στο βρόντο). Καμερα πίσω από όλες τις ναυαρχίδες που κλείνουν ένα χρόνο σχεδόν...

Πάμε για το 2017 για φρέσκα κουλούρια...

Edited by Johny-B
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου.... Απλά το θεωρώ μέσα στις τοπ 6 συσκευές για να μην αδικήσω καμία....

Τι να πω Γιώργο εμένα μου αρέσει πάρα πολύ.... Σε όλα του.... Και τα 785 που έδωσα μου φαίνονται λογικά σε σχέση με τα 750 που είχα δώσει για το MATE 8 τα 720 για το S7 edge duos τα 780 για το Note 7 duos και τα 635 για το V20 Dual....

Εντάξει μετά από τόσες συσκευές μέσα σε 8 μήνες δεν ξετρελάθηκα κιόλας... Με το Note 7 όμως είχα ξετρελαθεί...

Νομίζω ότι πλέον θα με ενθουσίαζε μόνο μια συσκευή σε στιλ mi mix (πάνω από 6,2 ίντσες με μέγεθος συσκευής 5,5 ιντσες) τελευταίας τεχνολογίας και φουλ ελληνικό με κάλυψη 4g+ κτλ....

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...