Jump to content

Huawei Mate 9


Kos_77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είχε κανείς σας εμπειρία με το Oneplus 3t πριν πάρει το Mate 9. Σκέφτομαι να το ανταλλάξω με ενα φιλο.. Κάμερα περισσότερο με ενδιαφέρει να μην είναι χειρότερη και η μπαταρία του. Σε σπιρτάδα? Φένεται καθόλου η διαφορά στα 2gb που έχουν στη ram?

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

LIVERPOOL FOR LIFE
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είχε κανείς σας εμπειρία με το Oneplus 3t πριν πάρει το Mate 9. Σκέφτομαι να το ανταλλάξω με ενα φιλο.. Κάμερα περισσότερο με ενδιαφέρει να μην είναι χειρότερη και η μπαταρία του. Σε σπιρτάδα? Φένεται καθόλου η διαφορά στα 2gb που έχουν στη ram?

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

το είχα μια βδομάδα περιπου

 

camera οχι δεν είναι καλύτερη (αλλά ούτε και χειρότερη την λες)

μπαταρια με 4g ίδια με wifi χειρότερη σε ότι αφορά σπιρτάδα θα πρέπει να το πειράξεις και να κάνεις να μην μπαίνει καμία εφαρμογη στο sleep ετσι γίνεται ΣΦΑΙΡΑ αλλά με μπαταρια να είναι στα τάρταρα παει μετα

 

btw το δικο μου (MHA-L09) ηρθε με B156 και στα update δεν βγάζει κάτι , υπάρχει τπτ ποιο νέο?

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα και καλή εβδομάδα!

Έχει βρεί κανείς κάποια προστασία οθόνης που να την καλύπτει όλη, χωρίς να αφηνεί μεγάλα περιθώρια;

Ευχαριστώ πολύ!

 

Sent from my Huawei Mate 9

Edited by Meraklis87
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς, υπάρχει τρόπος να αυξομειώνεις την ένταση του ήχου των μηνυμάτων χωρίς να επηρεάζεται η ένταση του ήχου κλησης ???

 

Στάλθηκε από το MHA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς, υπάρχει τρόπος να αυξομειώνεις την ένταση του ήχου των μηνυμάτων χωρίς να επηρεάζεται η ένταση του ήχου κλησης ???

 

Στάλθηκε από το MHA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Χωρίς root όχι (περιορισμός του Android 7)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, χθες ξαναπήγα σε Mate έπειτα από ένα μικρό διάλλειμα με LG V20, έχω θέμα όμως με την κάμερα στο fb, ενώ σε όλες τις άλλες εφαρμογές παίζει κανονικά, στο Facebook Messenger όταν την επιλέγω βγάζει λευκή οθόνη με την ένδειξη "προς το παρόν η κάμερα δεν λειτουργεί....." Καμμιά ιδέα;

 

Επίσης, σε ένα ρολόι Gear S3 frontier όταν επιλέγω απάντηση σε κλήση με στέλνει στο τηλέφωνο αντί να ενεργοποιηθεί αυτόματα το ηχείο του, και μετά πρέπει μέσα από το Mate να επιλέξω να στείλει τον ήχο στο ΒΤ !!!!

Konstantinos Metaxas - 6972727220
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, χθες ξαναπήγα σε Mate έπειτα από ένα μικρό διάλλειμα με LG V20, έχω θέμα όμως με την κάμερα στο fb, ενώ σε όλες τις άλλες εφαρμογές παίζει κανονικά, στο Facebook Messenger όταν την επιλέγω βγάζει λευκή οθόνη με την ένδειξη "προς το παρόν η κάμερα δεν λειτουργεί....." Καμμιά ιδέα;

 

Επίσης, σε ένα ρολόι Gear S3 frontier όταν επιλέγω απάντηση σε κλήση με στέλνει στο τηλέφωνο αντί να ενεργοποιηθεί αυτόματα το ηχείο του, και μετά πρέπει μέσα από το Mate να επιλέξω να στείλει τον ήχο στο ΒΤ !!!!

Την Camera μόλις δοκίμασα και είναι οκ.. Ρολόι πράγματι δεν..

Link to comment
Share on other sites

Την Camera μόλις δοκίμασα και είναι οκ.. Ρολόι πράγματι δεν..

 

Μα δεν είπα πως έχει θέμα η κάμερα γενικώς, αν δεν άνοιγε και στις άλλες σίγουρα θαχε πρόβλημα στο hardware, μου έχει συμβεί με S7 Edge. Είναι θέμα software, γιατί αν πατήσω την κάμερα μέσα από το messenger και την αφήσω, σε κανα λεπτό ανοίγει !!!!

Konstantinos Metaxas - 6972727220
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, χθες ξαναπήγα σε Mate έπειτα από ένα μικρό διάλλειμα με LG V20, έχω θέμα όμως με την κάμερα στο fb, ενώ σε όλες τις άλλες εφαρμογές παίζει κανονικά, στο Facebook Messenger όταν την επιλέγω βγάζει λευκή οθόνη με την ένδειξη "προς το παρόν η κάμερα δεν λειτουργεί....." Καμμιά ιδέα;

 

Επίσης, σε ένα ρολόι Gear S3 frontier όταν επιλέγω απάντηση σε κλήση με στέλνει στο τηλέφωνο αντί να ενεργοποιηθεί αυτόματα το ηχείο του, και μετά πρέπει μέσα από το Mate να επιλέξω να στείλει τον ήχο στο ΒΤ !!!!

 

Μου το έχει κάνει και εμένα αυτό κάνα 2 φορές με το Facebook messenger αλλά δεν κλείνοντας την εφαρμογή και ξανά άνοιγμα λειτουργούσε τέλεια.... Κάποια μικρή ασυμβατότητα είναι με την εφαρμογή.... Και τώρα που το δοκίμασα λειτουργεί κανονικά...

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Μου το έχει κάνει και εμένα αυτό κάνα 2 φορές με το Facebook messenger αλλά δεν κλείνοντας την εφαρμογή και ξανά άνοιγμα λειτουργούσε τέλεια.... Κάποια μικρή ασυμβατότητα είναι με την εφαρμογή.... Και τώρα που το δοκίμασα λειτουργεί κανονικά...

 

Καλησπερα σε σχεσει με το s7 edge lg v20 ti leei to mate 9 σαν αποδωσει και στην καμερα του σε σχεσει με τα αλλα???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε σχεσει με το s7 edge lg v20 ti leei to mate 9 σαν αποδωσει και στην καμερα του σε σχεσει με τα αλλα???

 

S7 φοβερή οθόνη και κάμερα, LG το πιο πλήρες πακέτο και ευρυγώνια κάμερα αλλά η οθόνη αν και 2Κ είναι μάπα, όπως και η μπαταρία, Mate 9 το πιο γρήγορο, οθόνη καταπληκτική αν και 1080, γενικά νομίζω πως είναι η καλύτερη συσκευή, κυρίως λόγω μπαταρίας

Konstantinos Metaxas - 6972727220
Link to comment
Share on other sites

Την selfie πως την βλέπετε παιδιά; Μόνο εγώ την βρίσκω τραγική χειρότερη από mate 8

 

Μάπα το selfie, στο Honor 8 ήταν καλύτερα που είναι Mid range κινητό

Κρίμα...

 

Αναβάθμιση πήρε κανένας OTA στο ευρωπαϊκό μοντέλο L29?

Greek Android & iOS users (FB group)
Link to comment
Share on other sites

Μάπα το selfie, στο Honor 8 ήταν καλύτερα που είναι Mid range κινητό

Κρίμα...

 

Αναβάθμιση πήρε κανένας OTA στο ευρωπαϊκό μοντέλο L29?

 

Μεγάλη απογοήτευση πάντως η μπροστινή κάμερα δεν είχα ασχοληθεί και χθες τραβηξα απο le max 2 και διαπίστωσα την τραγική selfie κάμερα που εχουν βαλει στο mate 9, δεν μπορω να καταλάβω ας αφήνανε την ίδια με το mate 8, βάλανε μια εκεί οτι να ναι σου λεει με την leica θα ασχολουντε.

Link to comment
Share on other sites

από το επίσημο facebook του UI της Huawei:

Unfortunately, EMUI 5.1 will not be offered to devices that have EMUI 5.0, EMUI 4.1 or lower systems for now. Some of the new functions from EMUI 5.1 will be built into a debugged, featured-enhanced version of EMUI 5.0 that will be released after June 2017. Stay tuned.

 

Sent from my Huawei Mate 9

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κάποιος να βάλει νέα software με Firmware finder στο δικαρτο L29 μοντέλο??

γιατί OTA δεν βλέπω να έρχεται κάτι (ενώ βγήκαν B156 και B176 πλέον) και είμαι ακόμα με B138

Greek Android & iOS users (FB group)
Link to comment
Share on other sites

Φιλε john74 απο την στιγμη που το κινητο σου εχει παρει την Β138 η οποια για μενα ηταν και θα ειναι η πιο καθοριστικη αναβαθμιση για το ΜΑΤΕ 9 (διοτι λυνει το θεμα του touch της οθονης που ειχε με τις Β106 και Β126) μην σε ανησυχει τιποτα, καποια στιγμη θα σου ερθει και η Β176 η οποια αλλη αναβαθμιση ειναι να σου ερθει.

 

Το δικο μου ΜΑΤΕ 9 (L09C432) αυτην τη στιγμη που σου γραφω ειναι με την Β156 και πραγματικα δεν με απασχολει ΚΑΝ εαν θα ξαναπαρει ποτε αναβαθμιση στο μελλον, τα παντα ολα λειτουργουν ΑΡΙΣΤΑ, δεν θερμαινεται ΠΟΤΕ η συσκευη και εχω αναμονη μπαταριας με μια φορτιση 4.5 ολοκληρες μερες (εχω πιασει και 5 μερες) με την χρηση που εχω επιλεξει να κανω στο τηλεφωνο μου.

 

Τελος....

Και με την Β126 τα παντα ολα λειτουργουσαν σωστα, αριστα και απροβληματιστα, εκτος του touch της οθονης φυσικα που εφτιαξε με τον ερχομο της Β138. Ειλικρινα σου μιλαω με το χερι στην καρδια, προσωπικα δεν εχω δει καμια μα καμια ουσιαστικη διαφορα απο την μεταβαση της Β126 στην Β156 στην πραξη (εκτος του touch φυσικα που διορθωθηκε), οποτε γιαυτο σου λεω μην σε ανησυχει καν με την Β138 δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα απολυτως.

 

Και να μην ξεχναμε οτι το ΜΑΤΕ 9 ειναι οτι πιο σφαιρατο και SMOOTH υπαρχει αυτην τη στιγμη στην αγορα με μπαταρια ελεφαντα !

Το ΑΓΑΠΩ ΑΠΛΑ !

Edited by johnx2
HTC HD2 --> HTC ONE --> LG G2 --> SONY XPERIA L --> LG G2 --> Note 4 Snapdragon 805 --> SONY XPERIA M --> SAMSUNG NOTE 5 N920CD DUAL SIM BLACK 32GB --> NOKIA 220 --> SAMSUNG NOTE 5 N920CD DUAL SIM GOLD 32GB --> LG G5 32GB GOLD --> NOKIA 220 --> HUAWEI MATE 9 4/64GB MHA-L09 GRAY --> HUAWEI MATE 10 PRO 6/128GB BLA-L29 GRAY --> MATE 40 PRO 8/256GB NOH-NX9 BLACK
Link to comment
Share on other sites

Φιλε john74 απο την στιγμη που το κινητο σου εχει παρει την Β138 η οποια για μενα ηταν και θα ειναι η πιο καθοριστικη αναβαθμιση για το ΜΑΤΕ 9 (διοτι λυνει το θεμα του touch της οθονης που ειχε με τις Β106 και Β126) μην σε ανησυχει τιποτα, καποια στιγμη θα σου ερθει και η Β176 η οποια αλλη αναβαθμιση ειναι να σου ερθει..

 

Και να μην ξεχναμε οτι το ΜΑΤΕ 9 ειναι οτι πιο σφαιρατο και SMOOTH υπαρχει αυτην τη στιγμη στην αγορα με μπαταρια ελεφαντα !

Το ΑΓΑΠΩ ΑΠΛΑ !

 

Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ, είδα ότι έχει βελτιωθεί η κάμερα και βάλανε 10x Zoom

Έχει διάφορες τελικά η δεν αξίζει, αυτό με απασχολεί περισσότερο είναι η κάμερα. Ευχαριστω πολυ

Greek Android & iOS users (FB group)
Link to comment
Share on other sites

Από την μπαταρία συνεχίζω και απογιητευομαι πάντως το μεγαλύτερο που έχω δει είναι 3 ώρες και 20 λεπτά
Link to comment
Share on other sites

Από την μπαταρία συνεχίζω και απογιητευομαι πάντως το μεγαλύτερο που έχω δει είναι 3 ώρες και 20 λεπτά

 

φιλε ,7ωρα κλεινουμε...καποιο θεμα εχει η συσκευη σου.

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

Από την μπαταρία συνεχίζω και απογιητευομαι πάντως το μεγαλύτερο που έχω δει είναι 3 ώρες και 20 λεπτά

 

Εγώ είμαι με το κινητο 2 μέρες ακριβώς άρα δεν μπορώ να πω κάτι ακόμα γιατί χθες σαν πρώτη φόρτιση είδα 5 ώρες SOT

ΕΛΠΊΖΩ να δω πάνω από 6 ώρες σε 10-15 μέρες όταν στρώσει...

Greek Android & iOS users (FB group)
Link to comment
Share on other sites

φιλε ,7ωρα κλεινουμε...καποιο θεμα εχει η συσκευη σου.

 

7 ώρες ανετα κλείνω με wifi ομος

μολις βγω έξω βαλω 4 g και φωτισμό κοντά στο τερμα..... 3 ώρες και ο θες βοηθός

 

+ είναι δεύτερη συσκευη καθώς άλλαξα την πρώτη επειδή πίστευα οτι έχει θεμα με μπαταρια (με vip εγγύηση ) αλλά ουδέν διαφορά είδα

 

αυτά είναι σημερινά δεδομένα (συσκευη βγηκε στης 10:30 απο την πρίζα) (ακριβώς ίδια έβγαζα με την προηγουμενη συσκευη πρην την αλλάξω και σχεδον παρομια με το galaxy s7 edge (το μοναδικό τηλέφωνο που μου έβγαζε περιπου 4 ώρες και 30 λεπτά ήταν το galaxy J7

http://4.1m.yt/nuAZQQJ.png

http://4.1m.yt/oWVF43u.png

http://4.1m.yt/RQT58Gm.png

 

βεβαία με wifi και χαμηλό φωτισμό(σπίτι δλδ) ναι ανετα είχα 7 ώρες και κάτι(συγκεκριμένα 7 ώρες και 25 λεπτά) με δυο μέρες αναμονη μάλιστα!!! (όταν είχα 3 μέρες ρεπό) αλλά έξω με 4g η συσκευη είναι για κλάματα όσο αφορά την αυτονομια

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες ανετα κλείνω με wifi ομος

μολις βγω έξω βαλω 4 g και φωτισμό κοντά στο τερμα..... 3 ώρες και ο θες βοηθός

 

+ είναι δεύτερη συσκευη καθώς άλλαξα την πρώτη επειδή πίστευα οτι έχει θεμα με μπαταρια (με vip εγγύηση ) αλλά ουδέν διαφορά είδα

 

αυτά είναι σημερινά δεδομένα (συσκευη βγηκε στης 10:30 απο την πρίζα) (ακριβώς ίδια έβγαζα με την προηγουμενη συσκευη πρην την αλλάξω και σχεδον παρομια με το galaxy s7 edge (το μοναδικό τηλέφωνο που μου έβγαζε περιπου 4 ώρες και 30 λεπτά ήταν το galaxy J7

http://4.1m.yt/nuAZQQJ.png

http://4.1m.yt/oWVF43u.png

http://4.1m.yt/RQT58Gm.png

 

βεβαία με wifi και χαμηλό φωτισμό(σπίτι δλδ) ναι ανετα είχα 7 ώρες και κάτι(συγκεκριμένα 7 ώρες και 25 λεπτά) με δυο μέρες αναμονη μάλιστα!!! (όταν είχα 3 μέρες ρεπό) αλλά έξω με 4g η συσκευη είναι για κλάματα όσο αφορά την αυτονομια

Θα έχεις κακό σήμα 4g μόνο έτσι εξηγείται. Άσε το τι ου δείχνει στην οθόνη είναι πλασματικό το τι δείχνει με το τι είναι πραγματικά.

Δοκίμασε με την ίδια χρήση σε 3g να δεις αν είναι καλύτερα τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Θα έχεις κακό σήμα 4g μόνο έτσι εξηγείται. Άσε το τι ου δείχνει στην οθόνη είναι πλασματικό το τι δείχνει με το τι είναι πραγματικά.

Δοκίμασε με την ίδια χρήση σε 3g να δεις αν είναι καλύτερα τα πράγματα.

Δοκίμασα, μικρή διαφορά μόνο(προς χειρότερο) σήμα παντός τέρμα είναι στης περισσότερες περιπτώσεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 56 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε χρήση βλέπετε διαφορά από το Μate 8, όσοι το είχατε;

Με το παλιό λογισμικό το 8 έχει πολύ καλύτερη αυτονομία μόλις πήρε update κλπ χάος... Σαν συσκευή ναι το 9 είναι καλύτερο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...