Jump to content

Lost (ABC)


Jacktheripperd
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

WOO HOOOOO!!!!!:w00t::w00t::w00t::w00t::w00t::w00t: (συγγνώμη αλλά δεν μπορώ να κρατήσω τον ενθουσιασμό μου, είχα ξεχάσει τι πόρωση είναι το Λοστ..και ειδικά τώρα που είναι η τελευταία σεζόν...)

 

μακάρι να χα λίγο χρόνο να κάνω review το πρώτο (+δευτερο) επεισόδιο γιατί όπως πάντα είναι άπειρα τα προς σχολιασμό...

 

επειδή δεν προλαβαίνω όμως θα θέσω μόνο την ερώτηση που προκύπτει από την τελευταία σκηνή και από κει προχωράμε τη συζήτηση:

 

 

Ο Σαγίντ θα γίνει ο νέος Τζέικομπ?

 

 

Edit: καλά σιγά μην κρατιόμουνα να κάνω μόνο μια ερώτηση...απαντάω λοιπόν και στους doganos και Torres10 από πάνω:

 

Το αεροπλάνο προς LAX είναι η κανονική πτήση 815 του 2004, το παρελθόν της οποίας όμως έχει αλλάξει, αφού βλέπουμε ότι το νησί έχει βυθιστεί (προφανώς από την έκρηξη της βόμβας) οπότε και δεν υπήρξε ποτέ hatch/desmond να πατάει το κουμπί κλπ....Αυτά που διαδραματίζονται στο νησί, απ' την άλλη, είναι στο αρχικό storyline (όντως πρώτη εξήγηση που μας έρχεται στο μυαλό είναι οτι μιλάμε για parallel universes), κάπου στο 2008 είχαμε μείνει αν δεν κάνω λάθος, μετά και την πτώση της Ajira.

 

Φυσικά, τώρα που είπα Desmond, είναι απαραίτητο να σχολιάσω και το

ότι η παρουσία του Desmond στο αεροπλάνο έκρυβε αρκετό μυστήριο: θα μπορούσε να ναι "φυσιολογική" εάν δεχόμασταν οτι απλώς με την καταστροφή του νησιού, ο Ντεσμοντ δε βρέθηκε ποτέ σ' αυτό και συνέχισε τη ζωή του, στην πορεία της οποίας κάποια στιγμή έτυχε και πήρε κι αυτός την Oceanic 815. Από την άλλη όμως το ότι δεν καθόταν εξαρχής δίπλα στο Τζακ, το οτι εξαφανίστηκε κατα την προσγείωση και το οτι δεν υπάρχουν άλλοι επιβάτες που να ρθαν σε επαφή μαζί του - συν αυτό το μυστήριο με το αίμα που βρήκε ο Τζακ στο λαιμό του όταν πήγε πρώτη φορά στην τουαλέτα - κάνουν την παρουσία του Ντέσμοντ αρκετά περίεργη και μάλλον συνδέεται κάπως με την επίδραση του νησιού (δηλαδή δεν είναι και ΟΛΑ σαν να μην υπήρξε ποτέ το νησί. Άλλωστε, γιατί χάθηκε το φέρετρο του Κρίστιαν και τα μαχαίρια του Λοκ???)

 

Edited by just_a_comment
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

πρέπει να είναι κάτι σαν παράλληλες διαστάσεις απ'ότι κατάλαβα εγώ...και δεν ήταν ο richard με "αλυσίδες"...ο αλλός ο τυπάς ο κακός ήταν...

 

 

Δεν σ'επιασα αλλα δε πειραζει :) O κακος δεν αναφερεται στον ριτσαρτ οταν μιλαει για αλυσιδες;

 

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

εγώ το πήρα ότι αναφερόταν στον εαυτό του τώρα που είναι ελεύθερος...:p

 

κι εγώ (ότι οι αλυσίδες

είναι αυτά τα κρακα κρακα που ακούγαμε όταν κινούνταν ο καπνός...

Βέβαια κάτι δε μου πάει πολύ καλά με αυτή την εξήγηση, γιατί όντως από τη σύνταξη της πρότασης το φυσιολογικό είναι να αναφέρεται στο

Richard

:wacko:

 

(ασχετο, αλλά με αυτή την αμφισημία του "σε ποιόν πάνε οι αλυσίδες" θυμήθηκα το ανέκδοτο που λέει:

-αν δεν ήταν το μουστάκι, θα ήσουν ίδιος η Σουμέλα

-μα δεν έχω μουστάκι

-έχει όμως η Σουμέλα :p]

Link to comment
Share on other sites

WOO HOOOOO!!!!!:w00t::w00t::w00t::w00t::w00t::w00t: (συγγνώμη αλλά δεν μπορώ να κρατήσω τον ενθουσιασμό μου, είχα ξεχάσει τι πόρωση είναι το Λοστ..και ειδικά τώρα που είναι η τελευταία σεζόν...)

 

μακάρι να χα λίγο χρόνο να κάνω review το πρώτο (+δευτερο) επεισόδιο γιατί όπως πάντα είναι άπειρα τα προς σχολιασμό...

 

επειδή δεν προλαβαίνω όμως θα θέσω μόνο την ερώτηση που προκύπτει από την τελευταία σκηνή και από κει προχωράμε τη συζήτηση:

 

 

Ο Σαγίντ θα γίνει ο νέος Τζέικομπ?

 

 

Edit: καλά σιγά μην κρατιόμουνα να κάνω μόνο μια ερώτηση...απαντάω λοιπόν και στους doganos και Torres10 από πάνω:

 

Το αεροπλάνο προς LAX είναι η κανονική πτήση 815 του 2004, το παρελθόν της οποίας όμως έχει αλλάξει, αφού βλέπουμε ότι το νησί έχει βυθιστεί (προφανώς από την έκρηξη της βόμβας) οπότε και δεν υπήρξε ποτέ hatch/desmond να πατάει το κουμπί κλπ....Αυτά που διαδραματίζονται στο νησί, απ' την άλλη, είναι στο αρχικό storyline (όντως πρώτη εξήγηση που μας έρχεται στο μυαλό είναι οτι μιλάμε για parallel universes), κάπου στο 2008 είχαμε μείνει αν δεν κάνω λάθος, μετά και την πτώση της Ajira.

 

Φυσικά, τώρα που είπα Desmond, είναι απαραίτητο να σχολιάσω και το

ότι η παρουσία του Desmond στο αεροπλάνο έκρυβε αρκετό μυστήριο: θα μπορούσε να ναι "φυσιολογική" εάν δεχόμασταν οτι απλώς με την καταστροφή του νησιού, ο Ντεσμοντ δε βρέθηκε ποτέ σ' αυτό και συνέχισε τη ζωή του, στην πορεία της οποίας κάποια στιγμή έτυχε και πήρε κι αυτός την Oceanic 815. Από την άλλη όμως το ότι δεν καθόταν εξαρχής δίπλα στο Τζακ, το οτι εξαφανίστηκε κατα την προσγείωση και το οτι δεν υπάρχουν άλλοι επιβάτες που να ρθαν σε επαφή μαζί του - συν αυτό το μυστήριο με το αίμα που βρήκε ο Τζακ στο λαιμό του όταν πήγε πρώτη φορά στην τουαλέτα - κάνουν την παρουσία του Ντέσμοντ αρκετά περίεργη και μάλλον συνδέεται κάπως με την επίδραση του νησιού (δηλαδή δεν είναι και ΟΛΑ σαν να μην υπήρξε ποτέ το νησί. Άλλωστε, γιατί χάθηκε το φέρετρο του Κρίστιαν και τα μαχαίρια του Λοκ???)

 

 

Το παρελθον στο 2004 στο αεροπλανο γιατι εχει αλλαξει; Για ποιον λογο; :wacko:

 

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια, τωρα γυρισα σπίτι.

 

εχει κανενας να μου πει απο που να το κατεβασω? στο torrentz που κοιταξα εχει ενα που λεει 2days ago, 349 mbyte..ειναι το κανονικο?

 

επίσης, υπότιτλους? αν δεν γινεται να αναφερετε εδω σελιδα, περιμενω pm..

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Το παρελθον στο 2004 στο αεροπλανο γιατι εχει αλλαξει; Για ποιον λογο; :wacko:

 

εννοώ ότι όταν η Τζουλιέτ έκανε τη βόμβα να εκραγεί στο τέλος της προηγ. σεζόν,

τουλάχιστον στη μία από τις δύο παράλληλες πραγματικότητες που βλέπουμε (ή που τέλος πάντων υποθέτουμε οτι είναι παράλληλες) τα γεγονότα εξελίχθηκαν ως εξής: 1977:σκάει η βόμβα και η θάλασσα καταπίνει το νησί μαζί με ο,τι και όσους βρίσκονταν πάνω του. Παράλληλα, στον έξω κόσμο οι ήρωες μεγαλώνουν κανονικά ο καθένας στο σπίτι του (άλλοι είναι ακόμα παιδιά, άλλοι λίγο μεγαλύτεροι και άλλοι δεν έχουν γεννηθεί ακόμα) --> 2004: οι ζωές των ηρώων έχουν πάρει την ίδια πάνω κάτω τροπή που γνωρίζουμε από την πρώτη σεζόν της σειράς και έχουν βρεθεί όλοι στην ίδια πτήση από Σίδνευ- Λ.Α. --> Το αεροπλάνο περνάει πάνω από το νησί, αλλά δεν υπάρχει πια νησί, οπότε συνεχίζει την πορεία του κανονικά...

Απλώς, για κάποιο λόγο, υπάρχει και μια άλλη

πραγματικότητα, στην οποία το νησί υπάρχει κανονικά εν έτει 2008 και είναι σα να μην καταστράφηκε ποτέ από τη βόμβα. Βασικά είναι σαν οι ήρωες να μην ταξίδεψαν ποτέ στο παρελθόν, σα να εξελίχθηκε η ιστορία ως εξής: 2005: οι Ο6 φεύγουν απ' το νησί/ οι υπόλοιποι συνεχίζουν να ζουν εκει (Τζιν/Σωγερ/Τζουλιετ/Μαιλς) --> 2008: οι Ο6 μπαίνουν σε ένα αεροπλάνο της Ajira και ξαναπέφτουν στο νησί όπου βρίσκουν και τους υπόλοιπους, με τη διαφορά ότι όλοι θυμούνται πολύ καλά πως υπήρξαν και τα ταιμ τραβελ, απλως για κάποιο λόγο δεν επηρέασαν το παρόν τους

.

 

Έτσι τα εξέλαβα εγώ τουλάχιστον....τώρα αν υπάρχουν και εναλλακτικές αναγνώσεις δεν ξερω...

 

α! και μια drive me nuts (a.k.a ποσα θες να μας τρελάνεις) υπόθεση: οι δύο διαφορετικές

πραγματικότητες που βλέπουμε δεν είναι παράλληλες αλλά, στο διάστημα των 3,5 περίπου χρόνων που μεσολαβούν από τη μία στην άλλη (απ το 2004 που προσγειώθηκε το αεροπλάνο στο LAX μέχρι το 2008 που βρίσκονται οι ήρωες πάλι στο νησί) να έγινε κάτι στην πρώτη που να προκάλεσε τη δεύτερη : πχ. ο Τζακ κ ο Λοκ, που μόλις γνωρίστηκαν, να ανακάλυψαν οτι κάτι μυστήριο κρύβεται πίσω από την εξαφάνιση των μαχαιριών του ενός και του πεθαμένου μπαμπά του άλλου και - *εδώ μεσολαβούν πολλές περιπέτειες και twists and turns*- να ταξίδεψαν αυτοί αυτή τη φορά (!!) στο παρελθόν, να απέτρεψαν αυτή τη φορά την έκκρηξη της βόμβας, οπότε να χτίστηκε τελικά το hatch, να έπεσε η 815 στο νησί και γι' αυτό να βρέθηκαν οι ήρωες όπως βρέθηκαν το 2008

crazy huh??

Edited by just_a_comment
Link to comment
Share on other sites

 

α! και μια drive me nuts (a.k.a ποσα θες να μας τρελάνεις) υπόθεση: οι δύο διαφορετικές

πραγματικότητες που βλέπουμε δεν είναι παράλληλες αλλά, στο διάστημα των 3,5 περίπου χρόνων που μεσολαβούν από τη μία στην άλλη (απ το 2004 που προσγειώθηκε το αεροπλάνο στο LAX μέχρι το 2008 που βρίσκονται οι ήρωες πάλι στο νησί) να έγινε κάτι στην πρώτη που να προκάλεσε τη δεύτερη : πχ. ο Τζακ κ ο Λοκ, που μόλις γνωρίστηκαν, να ανακάλυψαν οτι κάτι μυστήριο κρύβεται πίσω από την εξαφάνιση των μαχαιριών του ενός και του πεθαμένου μπαμπά του άλλου και - *εδώ μεσολαβούν πολλές περιπέτειες και twists and turns*- να ταξίδεψαν αυτοί αυτή τη φορά (!!) στο παρελθόν, να απέτρεψαν αυτή τη φορά την έκκρηξη της βόμβας, οπότε να χτίστηκε τελικά το hatch, να έπεσε η 815 στο νησί και γι' αυτό να βρέθηκαν οι ήρωες όπως βρέθηκαν το 2008

crazy huh??

 

που πας και τα σκέφτεσαι δηλαδη.... :P

Link to comment
Share on other sites

 

Στο τέλος κάποιας σεζόν είδαμε τον Τζέικομπ με κάποιον άλλον να μιλάνε και είχαμε πει ότι πρόκειται για τον καλό και τον κακό. Από τα σημερινά συμπεραίνουμε ότι ο Τζέικομπ είναι ο καλός και ο άλλος (μου διαφεύγει το όνομά του) είναι ο κακός.

 

Αν κατάλαβα καλά, ο «κακός» ενσαρκώθηκε στον Τζον Λοκ, αυτός προκαλεί τον καπνό κλπ κλπ. Ο Τζέικομπ που είναι ο «καλός» φαίνεται ότι ενσαρκώνεται στον Σαγίντ (θα φανεί προφανώς στα επόμενα επεισόδια).

 

Αυτό που δε κατάλαβα είναι: Ο Τζον που γνωρίσαμε στο νησί από την αρχή ήταν ο «κακός»; Δηλαδή εμείς «ποτέ» δε γνωρίσαμε τον «ανάπηρο» Τζον; (προφανώς από την άλλη, αφού ποτέ δεν έφτασε ζωντανός στο νησί ο Λοκ)... Περίεργα πράματα... :blink:

 

Link to comment
Share on other sites

Στο τέλος κάποιας σεζόν είδαμε τον Τζέικομπ με κάποιον άλλον να μιλάνε και είχαμε πει ότι πρόκειται για τον καλό και τον κακό. Από τα σημερινά συμπεραίνουμε ότι ο Τζέικομπ είναι ο καλός και ο άλλος (μου διαφεύγει το όνομά του) είναι ο κακός.

 

Αν κατάλαβα καλά, ο «κακός» ενσαρκώθηκε στον Τζον Λοκ, αυτός προκαλεί τον καπνό κλπ κλπ. Ο Τζέικομπ που είναι ο «καλός» φαίνεται ότι ενσαρκώνεται στον Σαγίντ (θα φανεί προφανώς στα επόμενα επεισόδια).

 

Αυτό που δε κατάλαβα είναι: Ο Τζον που γνωρίσαμε στο νησί από την αρχή ήταν ο «κακός»; Δηλαδή εμείς «ποτέ» δε γνωρίσαμε τον «ανάπηρο» Τζον; (προφανώς από την άλλη, αφού ποτέ δεν έφτασε ζωντανός στο νησί ο Λοκ)... Περίεργα πράματα... :blink:

 

το ονομα του κακου με τα μαυρα δεν το ξερουμε,αυτος ο κακος εχει παρει την θεση του Λοκ απο την στιγμη που επεσε το δευτερο αεροπλανο που ειχε και την σωρο του Λοκ ,απο οτι καταλαβαινω εγω.Θα ελεγα οτι δεν μπορει να φυγει απο το νησι αλλα ο Τζεικομπ ειχε συναντησει και τους αλλους εκτος νησιου :confused:

Πλεον αφησαμε τα μπρος πισω και αρχισαν οι παραλληλες ιστοριες,εγω περιμενω οτι ισως καπου θα ενωθουν οι ιστοριες.

 

 

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ελεος οχι αλλες θεωριες και εικασιες... αφου βλεπετε οτι ΚΑΝΕΙΣ δεν προκειται να πεσει μεσα...απλα απολαυστε την σειρα και αφηστε την παπαρολογια :lol:....

 

πς εδω καποιοι δεν βλεπανε οτι ο λοκ ειναι ο καπνος που εκανε ΚΚΚΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ-Πως μου αρεσει να επιβεβαιωνομαι- θελουνε να προβλεψουνε και τι θα γινει στο τελος τρομαρα τους

 

πς ελπιζω να σας εφυγε η σκεψη οτι οι jacob-smoke ειναι τα αδερφια της ΠΔιαθηκης ...το διαβασαμε και αυτο :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω άλλη μια απορία από κάτι που φαίνεται να σας ξέφυγε:

 

 

Ο Boone γιατί λέει ότι η αδερφή του δεν έφυγε από το Sidney; Αφού έπεσε και αυτή στο νησί!!!! Γιατί δεν την είδαμε στο αεροπλάνο;

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω άλλη μια απορία από κάτι που φαίνεται να σας ξέφυγε:

 

 

Ο Boone γιατί λέει ότι η αδερφή του δεν έφυγε από το Sidney; Αφού έπεσε και αυτή στο νησί!!!! Γιατί δεν την είδαμε στο αεροπλάνο;

 

 

πολύ απλά τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν ακριβώς τα ίδια. Σίγουρα θα μας τα δείξουν όλα αυτά. πχ μαζί με αυτό έιναι και άλλα: το πόσο τυχερός ένιωθε ο Χιούγκο (τελείως αντίθετο με την γκαντεμιά που είχε πριν το reset), το χάσιμο του φερέτρου και το πιο γαμάτο φυσικά η παρουσία του des στο αεροπλάνο

 

Link to comment
Share on other sites

ΠAIΔIA ΠΑΛΙ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΜΑΣ ΜΠΕΡΔΕΥΟΥΝ

 

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΕΓΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΟΤΙ ΠΡΟΣΓΕΙΩΘΚΕ ΑΥΤΟ ΜΑΛΛΟΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΟ ΠΩΣ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ

 

ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΜΠΛΕΞΕΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΟΛΑ ΝΑ ΑΝΑΤΡΑΠΟΥΝ

 

 

ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΣΤΟ ΝΑΟ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΜΑΖΙ ΟΤΥΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ ΠΟΥ ΕΠΕΣΕ

Link to comment
Share on other sites

Η αεροσυνοδός.

 

Και επίσης, το ότι προσγειώνονται δεν είναι το πως τελειώνει η σειρά. Αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Η αεροσυνοδός.

 

Και επίσης, το ότι προσγειώνονται δεν είναι το πως τελειώνει η σειρά. Αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

 

πάνω σε αυτό που λες διάβασε μια θεωρία αν σε ενδιαφέρει που αντικρούει περίπου αυτό που λες και κατά τη γνώμη μου έχει εξαιρετικό ενδιαφέρον

http://theoriesonlost.blogspot.com/2010/02/why-island-is-underwater-by-lostnnc.html

Link to comment
Share on other sites

πάνω σε αυτό που λες διάβασε μια θεωρία αν σε ενδιαφέρει που αντικρούει περίπου αυτό που λες και κατά τη γνώμη μου έχει εξαιρετικό ενδιαφέρον

http://theoriesonlost.blogspot.com/2010/02/why-island-is-underwater-by-lostnnc.html

 

Πράγματι, έχει αρκετό ενδιαφέρον, αλλά από την άλλη τη βρίσκω σχετικά "έυκολη" λύση για Lost. Πιο πιθανό μου κάνει το σενάριο

παράλληλου σύμπαντος

παρά αυτό.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα πιο πάνω την υπόθεση πως ο Locke που βλέπαμε απο την 1η σαιζόν κιόλας ίσως ήταν ο Flocke, έχω να πω πως αποκλείεται.

Όταν ο Ben σκότωσε τον Locke, ο Locke που ξέραμε ΠΕΘΑΝΕ. Ο Locke που εμφανίζεται ξαφνικά ζωντανός στο νησί μετά την δεύτερη πτήση, είναι προφανώς ο κακός με την μορφή του Locke (Fake Locke - Flocke)

 

 

O Flocke είπε στον Richard

"nice to see you without the chains" επειδή o δεύτερος είναι πλέον ελεύθερος και δεν παίρνει εντολές απο τον Jacob....

 

Επίσης θυμηθείτε που η καλύβα του Jacob στις προηγούμενες σαιζόν είχε εναν κύκλο απο αυτήν την σκόνη που βάλανε γύρω απο τον ναό... κρατούσε/κρατάει τον Flocke/κακό απέξω.

 

Τέλος, τον Shayid μάλλον θα πρέπει

να τον ονομάσουμε Jayid (Jackob + Shayid). Πιστεύω πως ο Jacob πήρε το σώμα του.

 

Edited by hostolis
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα αυτα, αλλα πολυ μπερδεμα με τις "παραλληλες" ζωες... και αρχιζει κ μου την δινει :P

 

Ελπιζω τα επομενα επεισοδια να ειναι πιο κατανοητα και οι "παραλληλες" ζωες να τελειωσουν συντομα...

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

[πέρασε ήδη μια μέρα, ελπίζω να επιτρέπεται πια να βγάλουμε τις μαυρίλες - αλλά καλού κακού προειδοποιώ ****SPOILER ALERT:!: (για τα επεισ. 1x01-02 που ήδη προβληθηκαν, οχι για τα επομενα)***]

 

Ελπιζω τα επομενα επεισοδια να ειναι πιο κατανοητα και οι "παραλληλες" ζωες να τελειωσουν συντομα...

 

 

δε νομίζω να τελειώσουν...το χουν πει κ οι δημιουργοι, οτι αυτό το καινουριο αφηγηματικό εύρημα θα λειτουργησει γι αυτή τη σεζόν όπως τα flash back/flash forward για τις προηγούμενες... (όπως πρόσεξαν κι άλλοι, μάλλον θα μας λείψει το γνωριμο "σσσσγουουυουπ" των fb/ff , αφού τα "flash sideways" κάνουν άλλο ήχο :p)

 

και φυσικά δε θα ναι όλα αδιάφορα και φυσιολογικά στην (ας την πούμε) παράλληλη πραγματικότητα...πιστεύω πως οι 2 πραγματικότητες θα συγκλινουν τελικά στο φινάλε και οτι αυτή η "εναλλακτική" πραγματικότητα θα καταλήξει να επηρεάσει αυτή που συνεχίζει το μεχρι τώρα γνωστό timeline (αυτή του 2008 δηλαδη).

 

όταν

πέθαινε

η Τζουλιετ είπε στο Σωγερ κατι του στυλ "να πάμε για κανα καφέ"...νομιζω οτι αναφερόταν στην παράλληλη πραγματικότητα (μιας και, όπως είπε κι ο Μαιλς, αυτό ήταν που ήθελε να πει στο Σωγερ: οτι "δουλεψε")

Link to comment
Share on other sites

ΠAIΔIA ΠΑΛΙ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΜΑΣ ΜΠΕΡΔΕΥΟΥΝ

 

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΕΓΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΟΤΙ ΠΡΟΣΓΕΙΩΘΚΕ ΑΥΤΟ ΜΑΛΛΟΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΟ ΠΩΣ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ

 

ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΜΠΛΕΞΕΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΟΛΑ ΝΑ ΑΝΑΤΡΑΠΟΥΝ

 

 

ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΣΤΟ ΝΑΟ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΜΑΖΙ ΟΤΥΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ ΠΟΥ ΕΠΕΣΕ

 

Καλωσόρισες στο myphone.gr.

Θα σε παρακαλούσα από την επόμενη φορά να μην χρησιμοποείς κεφαλαία, απαγορεύονται από τους Ο.Π.Χ. Είναι σαν να φωνάζεις, και το μήνυμα γίνεται δυσανάγνωστο.

Καλή διαμονή στο forum...

 

Εκ της διαχείρισης,

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή για την 6η season και για LOST. Εν συντομία, δεν μου άρεσε η επιλογή

να κρατήσουν και τα δύο ("ό,τι έγινε έγινε" και "αλλαγή της ιστορίας"). Θα προτιμούσα κάτι πιο τίμιο και οριστικό σε αυτό το θέμα τουλάχιστο. Αλλά αυτό επέλεξαν και ομολογώ ότι το έκαναν με ενδιαφέρον τρόπο.

Επίσης το διπλό επεισόδιο είχε κάποιες κορυφαίες στιγμές όπου έβαλα τα γέλια, ειτε λόγω χιουμοριστικής ατάκας, είτε ειρωνείας μεταξύ της μιας και της άλλης πραγματικότητας ή απλά επειδή κάποιοι διάλογοι/σενάριο ήταν fail.

 

 

Εγώ για την ώρα θα πω μια θεωρία/παρατήρηση, που έχω στο μυαλό μου, και (βασίζεται σε ιδέα άλλου)

 

Τα δύο σύμπαντα υπάρχουν ταυτόχρονα, και ενδεχομένως αλληλεπιδρούν σε κάποιο βαθμό (πχ βαλίτσα Locke με μαχαίρια και φέρετρο πατέρα Jack)

Η αλληλεπίδραση όμως συμβαίνει μόνο όταν στο ένα σύμπαν από τα δύο συμβαίνει κάτι το εξαιρετικά τραγικό ή κάτι που σχετίζεται με τις ηλεκτρομαγνητικές δυνάμεις ενός "pocket" όπως είναι το νησί.

Και η λειτουργία της είναι συνήθως να "σωθεί" ο κόσμος που αλλιώς θα σκοτωνόταν/χανόταν από μη φυσιολογικά/αναμενόμενα αίτια βάση της λογικής του σύμπαντος μας.

Πχ

1. η έκρηξη του Jughead θα σκότωνε όλους τους Dharma και όλους τους Others. Ωστόσο, αυτοί ζούνε στο σύμπαν που έχουμε γνωρίσει (και έχουν πεθάνει στο άλλο, αλλά υπάρχει ΕΝΑ σύμπαν στο οποίο παρά το ότι συνέβη το incident αυτοί έχουν ζήσει!). Ενδεχομένως ο Jughead να δημιουργησε τη διακλάδωση στο σύμπαν ή απλά να έκανε την επαφή μεταξύ δύο συμπάντων που προϋπήρχαν.

2. η πτώση του αεροπλάνου από τον "μαγνήτη" του νησιού που αφηνίασε, σκότωσε ένα σωρό κόσμο ή έστω ήταν αρκούντως αφύσικο τραγικό γεγονός που θα τερμάτιζε ζωές, ώστε να υπάρξει αλληλεπίδραση με το άλλο σύμπαν (ταρακούνημα και εξαφάνιση βαλίτσας με μαχαίρια και φέρετρο).

3. το γύρισμα του κλειδιού στο hatch (implossion), προκαλεί κάποιο φαινόμενο έκρηξης προς τα μέσα, αλλά ο Desmond γλιτώνει άθικτος ... στο σύμπαν που παρακολουθούμε. (και αυτό υποννοεί ότι υπάρχουν περισσότερα από τα δύο σύμπαντα που βλέπουμε).

 

 

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

όταν

πέθαινε

η Τζουλιετ είπε στο Σωγερ κατι του στυλ "να πάμε για κανα καφέ"...νομιζω οτι αναφερόταν στην παράλληλη πραγματικότητα (μιας και, όπως είπε κι ο Μαιλς, αυτό ήταν που ήθελε να πει στο Σωγερ: οτι "δουλεψε")

 

Αυτό είναι από τα πιο κουφά του επεισοδίου κατά τη γνώμη μου. Κι όχι τόσο το οτι "δούλεψε" αλλά ΠΩΣ το ήξερε η Τζούλιετ.

 

Επίσης το οτι πλέον το LA είναι στο παρελθόν και το νησί στο μέλλον.

 

Panic παιδιά, άντε καλή αρχή!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...