Jump to content

Lost (ABC)


Jacktheripperd
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλά η πρεμιέρα ήταν άκρως ικανοποιητική μετά από αναμονή 9 μηνών.

 

έμενα μου άρεσε ιδιαίτερα ο συμβολισμός με τον

Σαγίντ.

Βαφτίζεται, Πεθαίνει, Ανασταίνεται.

Άρα υποθέτω πως παίρνει ρόλο μεσσία από εδώ και μετά.

 

 

 

εγώ έχω την εξής θεωρία:

 

Πως λόγω του ότι στο νησί έχουν πρόβλημα αναπαραγωγής, τα αεροπορικά δυστυχήματα είναι ένας τρόπος για να παίρνουν νέα μέλη στο νησί, δηλαδή κάτι σαν να περνάνε ένα τεστ για το αν είναι άξιοι ή κάτι τέτοιο, ο jacob αποφασίζει, βγάζει τη λίστα του (που απ'ότι φαίνεται ήταν το "χαρτάκι" που είχε ο τυπάς μέσα στο ξύλο-κιθάρα) και η ιστορία επαναλαμβάνεται.

Ατάκα από το φινάλε της 5ης. "It happens again and again but only ends once"

 

 

Πολύ το χάρηκα πάντως που είδα τον

Charlie

σε αυτό το επεισόδιο.

Επίσης τρελές αλλαγές μεταξύ του

Pilot και του "εναλλακτικού σύμπαντος".

Χώρια την αλλαγή των γεγονότων και τον ατόμων που λείπουν(πχ Σάνον) ή εμφανίστηκαν(πχ Ντέσμοντ) ο Τσάρλι έκανε απόπειρα αυτοκτονίας, κάτι το οποίο δεν έγινε ποτέ. Αλλά επίσης υπήρχε αντιστροφή ρόλων μεταξύ Ρόουζ και Τζακ (αυτή τον καθησύχαζε) αλλά υπήρχαν και μικρές λεπτομέρειες που πρέπει να διαβάσει κανείς γιατί δε φαίνονται τόσο εύκολα. Πχ η Σαν/Τζιν δε φοράνε βέρες, Ρόουζ/Μπερναρντ δε φοράνε βέρες. Ο Τζακ είναι στη θέση 24Α και όχι 23Β όπως ήταν στην αρχή και η αεροσυνοδός του δίνει ένα μπουκαλάκι βότκα και όχι 2(καθώς δε θα το χρειαστεί για τα ράμματα...

 

 

ΕΡΩΤΗΣΗ: Πότε βγάζουμε τα spoiler tags που αφορούν το χθεσινό επεισόδιο;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλά ρε κολλημένε, θυμάσαι/παρατήρησες ότι τα ζευγάρια δεν φορούσαν βέρες; :shock: Και σε ποιες θέσεις καθόντουσαν; :shock: :lol:
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα δεν κολλάνε κάποια πράγματα:

π.χ.

γιατί ο κανονικός Λοκ στο αεροπλάνο είναι ζωντανός; ή τουλάχιστον γιατί είναι ανάπηρος; Έδειξε το Jacob να τον ζωντανεύει όταν έπεσε από την πολυκατοικία. Αν όλα είχαν αλλάξει, γιατί "πείραξε" ξανά ο Jacob τον Λοκ;

 

 

επίσης

μου βρωμάει ότι ο τύπος (flock) μεταμορφώνεται από άνθρωπο σε καπνό, τρώει σφαίρες για πλάκα και λέει ότι "θέλει να γυρίσει σπίτι" (ΕΤ go home). Εξωγήινος δηλαδή; Είναι και τα μεγάλα αγάλματα, για εκεί το πάνε μου φαίνεται.

 

 

 

Το σαγιεντάκο τον βλέπω νέο Jacob, χαλαρά.

 

 

Υποτίθεται ότι πας μπρος - πίσω αλλά δεν μπορείς να αλλάξεις το παρελθόν, τώρα μου τα αλλάζουν. Άντε να δούμε γιατί, άμα είναι κάθε φορά να παίρνω LSD για να βλέπω το επόμενο, καταστράφηκα.... :lol:

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Eμενα παλι δεν με ενθουσιασε η αρχη αυτης της σεζον....
Link to comment
Share on other sites

Aπό όσο ξέρω στην ομάδα των σεναριοργράφων είναι και αυτοί απο το Allias το οποίο είχε απο τα ποιο κουφά τέλη αλλιώς το ξεκίνησε και αλλιώς τελείωσε. Ελπίζω να μην γίνει έτσι και εδώ.
http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε κολλημένε, θυμάσαι/παρατήρησες ότι τα ζευγάρια δεν φορούσαν βέρες; :shock: Και σε ποιες θέσεις καθόντουσαν; :shock: :lol:

lol. είπα... "αλλά υπήρχαν και μικρές λεπτομέρειες που πρέπει να διαβάσει κανείς γιατί δε φαίνονται τόσο εύκολα."... lostpedia.com γαρ. δε χρειάζεται να αναλύουμε frame προς frame. το κάνουν άλλοι για εμάς....:D αν και αυτό με το μπουκαλάκι το είχα δει και από μόνος μου από το promo...

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα spoilers, δεν ξέρω αν συμφωνείτε, μια και τις Πέμπτες παίζεται στη Νόβα, πιστεύω ότι από Παρασκευή μπορούμε να συζητάμε άνετα, χωρίς μαυρίλες...

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα δεν κολλάνε κάποια πράγματα:

π.χ.

γιατί ο κανονικός Λοκ στο αεροπλάνο είναι ζωντανός; ή τουλάχιστον γιατί είναι ανάπηρος; Έδειξε το Jacob να τον ζωντανεύει όταν έπεσε από την πολυκατοικία. Αν όλα είχαν αλλάξει, γιατί "πείραξε" ξανά ο Jacob τον Λοκ;

 

Κοίτα, το οτι άλλαξε η ιστορία σημαίνει οτι

δεν έπεσε το αεροπλάνο. Κατά τα άλλα δεν έχουμε πολλές πληροφορίες για το τί άλλο άλλαξε. Ξέρουμε για παράδειγμα οτι η Σάνον δεν είναι στην πτήση, αλλά βλέπουμε τον Ντες...Γενικώς δεν ξέρουμε τί έγινε...

 

 

επίσης

μου βρωμάει ότι ο τύπος (flock) μεταμορφώνεται από άνθρωπο σε καπνό, τρώει σφαίρες για πλάκα και λέει ότι "θέλει να γυρίσει σπίτι" (ΕΤ go home). Εξωγήινος δηλαδή; Είναι και τα μεγάλα αγάλματα, για εκεί το πάνε μου φαίνεται.

 

 

Εμένα μου φάνηκε οτι εννοούσε το ναό. Γι' αυτό και γίνεται τέτοιος πανικός με τη στάχτη όταν το μαθαίνουν. Τώρα θα μου πεις από την ώρα που πέθανε ο Jacob μέχρι την ώρα που βάζουν τη στάχτη ο άλλος θα είχε φτάσει εκεί άνετα, δεν ξέρω ίσως παίζει και κάτι άλλο.

 

Link to comment
Share on other sites

 

Εμένα μου φάνηκε οτι εννοούσε το ναό. Γι' αυτό και γίνεται τέτοιος πανικός με τη στάχτη όταν το μαθαίνουν. Τώρα θα μου πεις από την ώρα που πέθανε ο Jacob μέχρι την ώρα που βάζουν τη στάχτη ο άλλος θα είχε φτάσει εκεί άνετα, δεν ξέρω ίσως παίζει και κάτι άλλο.

 

Θεωρητικά μπορεί κάποιος να σκεφτεί απλά

ότι δεν πάει αμέσως γιατί θεωρώντας ότι έχει σκοτώσει τον Jacob δεν υπάρχει λόγος να τρέξει αφού οι άλλοι είναι απροστάτευτοι στο ναό. Η στάχτη όπως είδαμε δεν τον εμποδίζει και πολύ αφού λύση βρίσκει εύκολα.

 

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα δεν κολλάνε κάποια πράγματα:

π.χ.

γιατί ο κανονικός Λοκ στο αεροπλάνο είναι ζωντανός; ή τουλάχιστον γιατί είναι ανάπηρος; Έδειξε το Jacob να τον ζωντανεύει όταν έπεσε από την πολυκατοικία. Αν όλα είχαν αλλάξει, γιατί "πείραξε" ξανά ο Jacob τον Λοκ;

 

Αν λες για τοτε που μιλαει με τον Jack στο αεροδρομιο...υποθετωντας οτι δεν εγινε το ατυχημα ειναι λογικο ο Λοκ να ειναι ζωντανος.Ποτε ''πειραξε'' ο Jacob τον Λοκ?

 

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά μπορεί κάποιος να σκεφτεί απλά

ότι δεν πάει αμέσως γιατί θεωρώντας ότι έχει σκοτώσει τον Jacob δεν υπάρχει λόγος να τρέξει αφού οι άλλοι είναι απροστάτευτοι στο ναό. Η στάχτη όπως είδαμε δεν τον εμποδίζει και πολύ αφού λύση βρίσκει εύκολα.

 

Θεωρώ πως η στάχτη τον εμποδίζει.

Στην περίπτωση του τύπου που σκότωσε, έκανε κάτι άλλο. Τον πέταξε έξω από τη στάχτη και τον έφαγε. Γι' αυτό και η καλύβα μέχρι που πήγε ο Χέρλυ και έδιωξε τη στάχτη ήταν ασφαλής. Από την άλλη βέβαια, θα μπορούσαν στο ναό να έχουν μόνιμα στάχτη κι όχι να τρέχουν τώρα.

Anyway, LOST είναι αυτό, έχουμε ακόμα να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Αν λες για τοτε που μιλαει με τον Jack στο αεροδρομιο...υποθετωντας οτι δεν εγινε το ατυχημα ειναι λογικο ο Λοκ να ειναι ζωντανος.Ποτε ''πειραξε'' ο Jacob τον Λοκ?

 

Στο επεισόδιο που βλέπαμε πως ο Jacob είχε ανακατευτεί στις ζωές των losties υπήρχε μια σκηνή όπου ο Jacob καθόταν στο παγκάκι και διάβαζε εφημερίδα και από πίσω ξαφνικά πέφτει ο Λοκ από το παράθυρο. Οπότε πάει από πάνω του ο Jacob τον αγγίζει και φαίνεται ότι τον ανασταίνει. Κατά τη γνώμη μου μάλλον απλώς έμοιαζε έτσι

Link to comment
Share on other sites

Στο νησί δεν θα έπρεπε η Juliete

να είχε πεθάνει ήδη από την έκρηξη της βόμβας;

Link to comment
Share on other sites

τι κακο

τι πανικος.

 

Παντως επιτελους , τα επεισοδια θα ειναι πιο συγκροτημενα πλεον.

 

Μαθαμε και τι ειναι ο καπνος

 

Αν και ακομα εχουνε πολλα να δειξουνε.

 

Εγω αλλο ρωταω. 2 παραλληλα συμπαντα? Ταυτοχρονα?

 

Και στο νησι αλλα και το νησι ειναι βουλιαγμενο?

Ποιο απο τα δυο ισχυει?

 

Και αν δεν ξαναμπει η Τζουλιετ, δε θα μας λειψει

θα τη βλεπουμε στο V

:X
Link to comment
Share on other sites

Αν απολαμβάνω το επεισόδιο μια φορά, απολαμβάνω τα σχόλια εδώ άλλη μια! Keep going.

 

Αυτό που δεν έπιασα αμέσως γιατί νόμισα πως έχασα κάποια σκηνή στο παρελθόν ήταν το "nice to see you without the chains". Όντως βγάζει νόημα όμως, όπως εξηγήθηκε παραπάνω. Αλλά αν το πάρουμε ως δεδομένο αυτό, πως εξηγήται το "με απογοητεύσατε όλοι"? Και γιατί τον απογοήτευσαν? Μήπως άλλαξαν στρατόπεδο? Αμ άι μίσινγκ σάμθινγκ?

Link to comment
Share on other sites

Στο νησί δεν θα έπρεπε η Juliete

να είχε πεθάνει ήδη από την έκρηξη της βόμβας;

 

 

Kαι οι αλλοι επρεπε να εχουν πεθανει!

Αυτη πεθανε απο τα σιδερικα που επεσαν πανω της!

 

Link to comment
Share on other sites

Τότε η

βόμβα δεν έσκασε σε αυτό το σημείο

, αλλά τι έγινε και

μεταφέρθηκαν εκεί πάλι;

Edited by Loutrikan
Link to comment
Share on other sites

Και αν δεν ξαναμπει η Τζουλιετ, δε θα μας λειψει

θα τη βλεπουμε στο V

 

Διόρθωση.

Θα ΜΑΣ λείψει, αλλά τουλάχιστον θα τη βλέπουμε στο V :love:

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή παίζει το 6x01 το novacinema1 και είναι μια ευκαιρία να το ξαναδώ. Μετά αμέσως έχει και το δεύτερο επεισόδιο.
Link to comment
Share on other sites

Οσοι εχετε απορια με τους δυο Locke, γεγονος το οποιο εχει ξεκινησει απο την 5η σαιζον και για αυτο δεν βαζω spoilers, καλο θα ηταν να δειτε το επεισοδιο 6χ00 δηλαδη, το recap των γεγονοτων μεχρι στιγμης οπου αναφερεται και εξηγειται ο νεος Λοκ.

 

Απο κει και περα,

αυτος ο ναος υπηρχε (θεωρητικα) και στις προηγουμενες σαιζον απλα ετυχε να μην τον εχουμε δει? Δηλαδη οι ανθρωποι εκει υπηρχαν εκ των προτερων και δεν ειναι καποιο δημιουργημα παραλληλου συμπαντος κτλ οπως εγινε με την πτηση σωστα? Μπερδεμα αυτο. Επισης, τα νερα που δεν ηταν καθαρα χμμ η σημασια τους? λογω του θανατου του Jacob? αν και θα το αναφερουν στο 6χ03 και λογω αναστασης του πνιγμενου..

 

Αυτα κι αλλα πολλα που δεν προκειται να σκεφτω 2 φορες γιατι στο τελος απλα θα τρελαθω. Το αστειο ειναι πως στην 6η σαιζον θα βλεπαμε απαντησεις αλλα μεχρι στιγμης, εχω γεμισει νεες αποριες..

 

Καλο μας κουραγιο :O

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

Αυτα κι αλλα πολλα που δεν προκειται να σκεφτω 2 φορες γιατι στο τελος απλα θα τρελαθω. Το αστειο ειναι πως στην 6η σαιζον θα βλεπαμε απαντησεις αλλα μεχρι στιγμης, εχω γεμισει νεες αποριες..

 

Καλο μας κουραγιο :O

 

+1 Έτσι ακριβώς είναι...

Πάντως εμένα δε με ενθουσίασε σχεδόν καθόλου το νέο επεισόδιο, ειδικά βάζοντας τώρα κ μια νέα φυλή στο παιχνίδι...Σα το heroes θα γίνει στο τέλος που θα πηγαινοέρχονται όλοι στο χωροχρόνο κ θα αλλάζουν συνεχώς τα δεδομένα... Ευτυχώς είπαν τουλ ότι είναι η τελευταία σεζόν κ αυτό μπορεί να σώσει τα πράματα...

 

Πάντως στη διάρκεια της πτήσης βλέπει κανείς ότι οι χαρακτήρες δεν έχουν την "παιδικότητα" που είχαν πριν 5 χρόνια καθώς όλοι έχουν μεγαλώσει κ αυτό φαίνεται...Για μια σειρά που φαινομενικά δίνει τόση σημασία στη λεπτομέρεια, χμμμμμ....(όχι ότι περίμενα κάτι τέτοιο, απλά ήθελα να πικάρω λίγο...:))

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τότε η

βόμβα δεν έσκασε σε αυτό το σημείο

, αλλά τι έγινε και

μεταφέρθηκαν εκεί πάλι;

 

To Incident ίσως?????

Βέβαια η βόμβα μπορεί όντως να έσκασε, οπότε πέθαναν όλοι και είναι στον πάτο του ωκεανού με το νησί και το άγαλμα παρέα, και για την εμφάνηση τους στο νησί του 2008 να ευθύνεται κάτι άλλο.

 

 

Απο κει και περα,

αυτος ο ναος υπηρχε (θεωρητικα) και στις προηγουμενες σαιζον απλα ετυχε να μην τον εχουμε δει? Δηλαδη οι ανθρωποι εκει υπηρχαν εκ των προτερων και δεν ειναι καποιο δημιουργημα παραλληλου συμπαντος κτλ οπως εγινε με την πτηση σωστα? Μπερδεμα αυτο.

 

Ο ναός υπήρχε. Έχει αναφερθεί πολλές φορές στο παρελθόν ως το πιο ασφαλές μέρος στο νησί.

Link to comment
Share on other sites

θελω να δω τι ρολο βαραει η αεροσυνοδος που εδωσε τα ποτα στον τζακ στο 1 επεισοδιο του 1 κυκλου και ειναι τωρα μαζι με τα ατομα στον ναο
Link to comment
Share on other sites

Τι ρόλο να βαράει; Σερβίρει πορτοκαλάδες και σαντουίτς, αυτό κάνει :)

Μύλος ειναι η υπόθεση δεν θέλω να το σκέφτομαι.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...