Jump to content

Lost (ABC)


Jacktheripperd
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά από τόσες αναλύσεις που είδα σ'αυτό το θέμα (και είδα μόνο 1-2 σελίδες), δεν πιστεύω ότι αυτό το μήνυμα θα προσφέρει τίποτα σε όσους έχουν αναλύσει τη σειρά από την αρχή έως το τέλος.

 

Πριν από λίγο, τελείωσα το Lost και πραγματικά τη λάτρεψα, το τελευταίο επεισόδιο ήταν για μένα το καλύτερο τέλος που θα μπορούσε να έχει μια σειρά και μαζί με το fan based τέλος των Friends, το θεωρώ από τα πιο επιτυχημένα.

 

Οι πρώτοι 3 κύκλοι ήταν πολύ καλοί, με αρκετές λεπτομέρειες και flashbacks που κούραζαν λίγο αλλά για τους επίμονους απλά προσέθεταν κομμάτια ενός παζλ που ενωνόταν στη συνέχεια. Όση υπομονή κι αν έχει κάποιος όμως, ο 4ος κύκλος μου κάθισε άσχημα. Αποτελούνταν από 20κάτι επεισόδια στα οποία είχαμε περισσότερο flashbacks παρά κάτι σοβαρό στο νησί. Το παρελθόν του Ben καθώς και το πως εξαφανίστηκε η Ντάρμα ήταν από τα αγαπημένα μου επεισόδια, αλλά κούρασε αρκετά. Ευτυχώς που ήρθε ο 5ος κύκλος, ο οποίος πραγματικά, άξιζε και το κάθε δευτερόλεπτο και δεν χόρταινα να βλέπω το μέλλον των βασικών ηρώων από το 1977 και μετά.

 

Ο 6ος, στα πρώτα επεισόδια με το ναό ήταν κι αυτός επίσης κουραστικός και νομίζω πως τα έβαλαν όλα μαζί (black smoke, το ιερό φώς κτλ) μαζί χωρίς ο θεατής να είναι προετοιμασμένος και με άλλες λεπτομέρειες μια αναπνοή πριν το τέλος, ενώ προσωπικά δεν βρήκα καμία χρησιμότητα σ'αυτά (πχ το zombification του Σαγίντ, όλο αυτό με τον Τζέικομπ και τα ονόματα, ο ψεύτικος Λοκ), αντιθέτως με κούρασαν τόσο ώστε να πηγαίνω τα πρώτα επεισόδια (μέχρι τη μη δολοφονία του Ντες - εντάξει λίγα επεισόδια πριν το τέλος εννοούσα :p ) σε fast forward αλλά όπως έγραψα και νωρίτερα το τέλος ήταν απίστευτα συγκινητικό και καλύτερο από το να έφευγαν απλώς από το νησί. Ειδικά η σκηνή στο νοσοκομείο μεταξύ Τζέιμς - Τζουλιέτ ( :love: ), με έκανε να δακρύσω. :cry:

 

Επειδή όμως έχω κάποιες απορίες αν μπορεί κάποιος και έχει καταλάβει ας μου απαντήσει.

1) Αφού ο "Καθρέπτης" ήταν ανοικτός και υπήρχαν στολές κατάδυσης, ο κιθαρίστας γιατί έκλεισε την πόρτα και δεν έφυγε? Τρόπος να πλημμυρίσει χωρίς να προλάβουν να φύγουν, δεν νομίζω πως υπήρχε. Για να εκπληρώσει το πεπρωμένο του και να πεθάνει?

2) Στο DVD του 6ου κύκλου, υπάρχει μία

κι αν κατάλαβα καλά, ενώ ο ένας εργαζόμενος λέει ότι δουλεύουν εκεί 20 χρόνια, ο Μπεν τους λέει ότι η DI έκλεισε σχεδόν αμέσως μετά, ενώ βλέπουμε ότι πρακτικά υπάρχει απ'όταν ο Μπεν ήταν παιδί μέχρι μεγάλος. Κάτι δεν κατάλαβα καλά? Edited by ParafronGR

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

...το τελευταίο επεισόδιο ήταν για μένα το καλύτερο τέλος που θα μπορούσε να έχει μια σειρά και μαζί με το fan based τέλος των Friends, το θεωρώ από τα πιο επιτυχημένα.

 

Sorry, αλλά όσον αφορά το fan based ending των Friends...έλεος!

Πραγματικά είναι ό,τι χειρότερο έχω ακούσει σαν πρόταση για το τι θα έπρεπε να είναι το φινάλε των Friends, που ήταν η επιτομή της feel good σειράς. Μια μαύρη κατάθλιψη ως φινάλε για μία σειρά που είχε αποκλειστικό σκοπό το γέλιο, θα ήταν τεράστιο λάθος. Δεν ήταν μαύρη κωμωδία το Friends.

Και ούτως ή άλλως τα φινάλε τύπου Παπακαλιάτη-Κλείσε Τα Μάτια, προσωπικά με εκνευρίζουν απίστευτα γιατί με κάνουν να νιώθω πως κάποιος με δούλευε τόσο καιρό.

 

 

Όπως και το φινάλε του Lost (το οποίο εμένα μου άρεσε αντίθετα με πολλούς άλλους, γιατί αν κάποιος περίμενε μετά το 2ο-3ο κύκλο απόλυτα λογικές εξηγήσεις στο φινάλε και απογοητεύτηκε, ήταν τουλάχιστον αφελής) έτσι και το φινάλε των Friends δε θα μπορούσαν ποτέ να είναι τέλεια γιατί το κοινό ήταν τεράστιο, οι απαιτήσεις ακόμα πιο τεράστιες και οι απόψεις για το τι θα έπρεπε να είναι άπειρες.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Σαν εναλλακτική, το fan based τέλος των Friends, ήταν κάπως ωραίο, δηλαδή να έδειχνε μια διαφορετική άποψη ότι όλα δεν είναι πλάκα. Συμφωνώ ότι θα ήταν φούσκα αν για 10 σεζόν βλέπαμε την παρέα αυτή και ξαφνικά όλα ήταν ένα όνειρο, μια φαντασία, αλλά θα είχε ένα κάποιο ενδιαφέρον.

 

Για το Lost, ξαναξεκίνησα την 5η σεζόν! Είναι κόλλημα.

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...