Jump to content

Lost (ABC)


Jacktheripperd
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω να μπερδευτώ τόσο πολύ από τότε που έδωσα χημεία κατεύθυνσης στη γ λυκείου... Έλεγε όμως το επεισόδιο. Διάβαζα για τον ενθουσιασμό όσων το είχαν δει μέχρι να το δω κ γω κ πίστευα ότι θα υπερέβαλαν...Μακάρι να συνεχίσει έτσι και να έχουμε ένα δυνατό finish για τη σεζόν. Πλάκα πλάκα μήπως έχει καταλάβει κανείς γιατί

O Ben καιγόταν τόσο πολύ να μάθει τι είπε ο Jacob στο Locke? Έχω αγωνία και ανυπομονησία για το επόμενο περισσότερο από ποτέ...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

κάποιες σκέψεις που έγραψα κ στο greektvsubs

1.η σκόνη όπως αναφέρετε σχεδόν όλοι παραπάνω είναι κάτι το σημαντικό για το "σπίτι" του jacob

 

2.ο Λοκ δεν θα αφήσει τη σειρά έτσι απλά!

 

3.ο Ben κάτι κάνει πριν βγει απο το σπιτάκι (ίσως σβήνει τη φωτιά...ίσως κρύβει κάτι...ίσως...δεν ξέρω κ εγώ τι σκατά!)

 

4.δεν ξέρουμε αν ο Ben βλέπει πραγματικά τον jacob. Ξέρουμε πάντως σίγουρα ότι "έχει κάνει τον Λοκ" να θέλει να μιλήσει μαζί του γιατί ο ben κατα πάσα πιθανότητα δεν μπορεί να μιλήσει μαζί του (η να μπορεί να μιλήσει αλλά να του έχει βουλώσει το στόμα...κ ίσα ίσα να ακούγεται το "help me")

 

5.τολμώ να πω ότι ο Ben ΔΕΝ είναι μόνος!!!!!! το όταν ανάψει τον φακό ο Λοκ να αποτελεί κάποιου είδους σινιάλο για τον (τους) συνεργάτη του ο οποίος:πετάει μερικά πράγματα πάνω στο σπίτι...κ βάζει φωτιά στο μπαρούτι για να κάνει την μεταφυσική εμπειρία πιο έντονηhttp://www.greektvsubs.gr/images/smilies/icon_dance.gif

 

6.ο jacob (αν υπάρχει κ δεν είναι κάποιου είδους οπτικό εφέ-παραίσθηση) είναι μάλλον κρατούμενος του Ben ----- (τραβηγμένο αλλά μου έχει κάτσει πολύ έντονα στο μυαλό)

 

7.σύμφωνα με το #4 ο ben πήγε τον Λοκ εκεί για να ακούσει έστω κ κάτι απο τον jacob καθώς δεν μπορεί να μιλήσει μαζί του... ή αν είναι κρατούμενός του να μην ήθελε να ακούσει το παραμικρό ο Λοκ κ να καιγόταν να μάθει τι του είπε!

 

8.σημαντικά στοιχεία στο σπιτάκι τα μπουκάλια στο παράθυρο κ ο πίνακας!

 

9.στο 0,31,02 ο ben λέει στον Λοκ ότι θα πρέπει να δει πιο μακριά!!-?

 

10.το σίγουρο είναι οτι το σκηνικό "σπιτάκι του jacob" είναι μια καλοστημένη ιστορία με διαφορετικά εφέ απο τον Ben (ίσως κ απο κάποιον άλλον)

 

επίσης ακούστηκε ότι ο jacob μοιάζει με τον ΛΟΚ:blink::!:

ίσως να είναι κάποιος πρόγονός του ο οποίος βρέθηκε στο νησί με το πλοίο που έχει το δυναμίτη!

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

"1.η σκόνη όπως αναφέρετε σχεδόν όλοι παραπάνω είναι κάτι το σημαντικό για το "σπίτι" του jacob"

 

μαλλον ειναι ή μπαρουτι ή θειαφι;

 

η μανα του Μπεν που εμφανιστηκε απο το πουθενα;

ο Ριτσαρντ που ειναι πιο μεγαλος απο τον Μπεν;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξύ έχετε ξεχάσει εντελώς πως μπορεί να μην έχουν δει όλα τα παιδιά το επεισόδιο και βγάζετε λεπτομέρειες του επεισοδίου φόρα παρτίδα
Namaste!
Link to comment
Share on other sites

Καλα προβληθηκε το επεισοδιο, θα βαζουμε σποιλερς και για πραγματα που εχουν ηδη συμβει?

 

Το οτι ο Ριτσαρντ φαινεται να ειναι ιδιας ηλικιας με προβληματιζει εμενα...

Link to comment
Share on other sites

Guest valeria

Άσχετο,το φορτηγάκι που είχαν βρει ο Χέρλυ και οι άλλοι δηλ. ήταν αυτό που είχαν πάει ο Μπεν και ο πατέρας του στο λόφο ε;Μόλις είδα το συνδυασμό φορτηγάκι-μπύρες,λέω πάει θα τον φάει τον father :lol:

Link to comment
Share on other sites

o Richard εφερε τη Juliet στο νησι.Και τον βλεπουμε εδω να υπαρχει πριν απο τον Μπεν,να ειναι μεγαλυτερος του και να ανηκει στους hostiles....Ο Μπεν απο την αλλη εφτασε στο νησι χαρη στη Dharma....Πηγε με τους hostiles και τωρα συνεργαζεται με τη Juliet.Τι ή ποιος ειναι ο Richard???Πότε εφερε τη Juliet?

 

wtf???:blink:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τη σκόνη (δεν ξέρω γιατί) τη συνέδεσα με το ηφαίστειο!!! Λέτε να έχουμε κάνα μπουμ τελικά; Η άλλη με το δυναμίτη τι πάει να κάνει;;; (Μου ήρθε πάντως στο μυαλό το σενάριο του stroggoff για το φινάλε του Lost με λίγο μεγαλύτερο μπουμ λόγω ηφαιστείου! ) :D

 

Η εμφάνιση της μάνας του Ben ήταν κάτι όπως του πατέρα του Jack νομίζω.

 

Για τον Richard…!!! :wacko: :wacko:

Link to comment
Share on other sites

o Richard εφερε τη Juliet στο νησι.Και τον βλεπουμε εδω να υπαρχει πριν απο τον Μπεν,να ειναι μεγαλυτερος του και να ανηκει στους hostiles....Ο Μπεν απο την αλλη εφτασε στο νησι χαρη στη Dharma....Πηγε με τους hostiles και τωρα συνεργαζεται με τη Juliet.Τι ή ποιος ειναι ο Richard???Πότε εφερε τη Juliet?

 

wtf???:blink:

 

Μαλλον δεν θυμασαι καλα!Την τζουλιετ την εφερε εκεινος που σκοτοσανε οι losties οταν ειδαν οτι δεν ειναι στη λιστα των επιβατων....δεν θυμαμαι το ονομα του αλλα καμια σχεση με τον τζεικομπ!

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν θυμασαι καλα!Την τζουλιετ την εφερε εκεινος που σκοτοσανε οι losties οταν ειδαν οτι δεν ειναι στη λιστα των επιβατων....δεν θυμαμαι το ονομα του αλλα καμια σχεση με τον τζεικομπ!

 

Περιπου.Ο Ηθαν,δουλευε για την Μittelos Bioscience οπως και ο Ριτσαρντ.

Ο Ριτσαρντ βρισκοταν στο νησι ΠΡΙΝ τον Μπεν,και οπως ειδαμε δεν γερναει.Επισης μενει να δουμε αν οι hostiles ειχαν τις διασυνδεσεις τους ΠΡΙΝ το ξεκαθαρισμα με την Νταρμα ή μετα.ΑΝ και εγω νομιζω πως τις ειχαν απο πριν(μασκες,εξοπλισμος κλπ).

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

edit:με προλαβε ο Sheik

 

Την Τζουλιετ την επεισε να παει στο νησι ο Ριτσαρντ μαζι με τον Ηθαν.

Ο Ριτσαρντ δλδ κανει τις βολτες στον εξω κοσμο και μαζευει κοσμο..(μαλλον!)

 

το θεμα ειναι οτι ο Ριτσαρντ ειναι πιο μεγαλος απο τον Μπεν!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

στην ηλικια

 

Βρηκε τον μικρο Μπεν να περιπλανιεται στην ζουγκλα και ειναι ιδιος με τωρα!

δεν γερναει..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

στην ηλικια

 

Βρηκε τον μικρο Μπεν να περιπλανιεται στην ζουγκλα και ειναι ιδιος με τωρα!

δεν γερναει..

 

Τελικά λοιπόν αφού δε γεννήθηκε ο Ben στο νησί, μήπως γεννήθηκε ο Richard; :worry: :worry: :worry:

Link to comment
Share on other sites

αφου ο Ριτσαρντ παρουσιαστηκε ως hostile λογικα θα εχει γεννηθει στο νησι.

μηπως ο Ριτσαρντ τελικα ειναι πιο πανω απο τον Μπεν και δεν εχει παρει κανεις χαμπαρι;;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

αφου ο Ριτσαρντ παρουσιαστηκε ως hostile λογικα θα εχει γεννηθει στο νησι.

μηπως ο Ριτσαρντ τελικα ειναι πιο πανω απο τον Μπεν και δεν εχει παρει κανεις χαμπαρι;;

 

Λογικά στο Lost;;; :p

 

Παντώς ναι, συμφώνω σ' αυτό που λες! Και στη δεύτερη πρότασή σου.

Link to comment
Share on other sites

αφου το λες εσυ τωρα μαλλον το πηραμε εμεις χαμπαρι :p

 

Ο Ηθαν,δουλευε για την Μittelos Bioscience οπως και ο Ριτσαρντ.

 

Ο Ριτσαρντ ηταν αυτος που εκανε ολες τις διεργασιες για να παει η Τζουλιετ στο νησι.Ο Ηθαν εμφανιστηκε να ανοιγει μια πορτα και στη σκηνη που τη ναρκωσανε.Και προφανως οντως μαζευουν κοσμο.Τη Τζουλιετ την πηρανε για το θεμα με τις εγκυους.Τη πηρανε δηλαδη αφου πια Μπεν και Ριτσαρντ συνεργαστηκαν.Το θεμα που δε γερναει παντως ειναι και το πιο περιεργο της υποθεσης....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ο Mπεν φαίνεται να

"ελέγχει" τους Hostiles, επειδή ο Jacob μιλάει σε αυτόν. Είναι το μόνο πλεονέκτημα που έχει σε σχέση με τους άλλους και γι'αυτό οι άλλοι τον ακούνε (αλλά και έχουν λόγους να τον αμφισβητούνε). Πχ ο Richard μιλάει στο Locke για μια εποχή που οι στόχοι των hostiles ήταν άλλοι, και ότι το πέρασμα του Ben στην αρχηγία τους οδήγησε σιγά σιγά σε διαφορετικούς ίσως και μάταιους δρόμους.

Κατα πάσα πιθανότητα πάντως ο Μπεν δεν ήθελε να γυρίσει ο Locke και να αρχίσει να λέει για αόρατο Jacob, σχιζοφρενή Μπεν, Φωνή "Help me" που ο Μπεν ΔΕΝ άκουσε και μετά τον ρωτούσε επίμονα σχετικά, κλπ κλπ. γιατί αυτό θα έφερνε χαλαρά ανατροπή της κατάστασης στην ιεραρχία. Μπορεί και λυντσάρισμα...

 

 

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

ο Richard μιλάει στο Locke για μια εποχή που οι στόχοι των hostiles ήταν άλλοι, και ότι το πέρασμα του Ben στην αρχηγία τους οδήγησε σιγά σιγά σε διαφορετικούς ίσως και μάταιους δρόμους.

 

Γιατί όμως να μην ήταν ακόμα και αυτό στημένο;

Ο Ben φάνηκε να ήθελε τον Lock στην παρέα τους (μέχρι και το υποβρύχιο τον έκανε να βουλιάξει) κι ο Richard βοήθησε τον John να "σκοτώσει" τον πατέρα του για να είναι τελικά μαζί τους. Γιατί να μην είναι ακόμα ένα παιχνίδι με Ben και Richard παρέα στην κορυφή; Ουσιαστικά το μόνο σίγουρο για τις σχέσεις των Others είναι οτι η Julier μισεί τον Ben κι αυτό επειδή τους έχουμε δει μόνους τους σε αντιπαράθεση και το είπε κι όταν έκανε την ηχογράφηση μόλις έκλεισε το recorder.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλά γενικά για όποιον δεν έχουμε δει σχετικό flashback που να επαληθεύει τα λεγόμενα του, μπορεί ενδεχομένως παρακάτω να μας βγει ότι "έλεγε ψέμματα". Το έχουν χρησιμοποιήσει περισσότερο από αρκετά αυτό το... τρυκ.

 

Πάντως εφόσον όπως λες

η Julliet είπε την αλήθεια ότι μισεί τον Μπεν.. η Juliet έχει πει (σε προηγούμενο επεισόδιο) επίσης ότι δεν είναι η μόνη που αποδοκιμάζει τις μεθόδους του Μπεν και θέλει να τον ανατρέψει. Είναι και άλλοι μαζί της.

 

Άσχετα για το αν ο Μπεν θέλει να δείχνει ότι είναι συνέχεια στον έλεγχο της κατάστασης, αυτό δεν συμβαίνει πάντα. Το είδαμε χθες με το ραδιοφωνάκι, και τον πατέρα του Locke ...(και ίσως ούτε και τότε με το υποβρύχιο ήταν σε έλεγχο - o Locke είχε εξ αρχής σκοπό να το βουλιάξει). Όταν παίζεις mind games είσαι προετοιμασμένος να χάσεις κάποια.

 

Τον Locke ωστόσο τον ήθελε γιατί *εμφανίστηκε* ο πατέρας του στο νησί. Δεν είναι τυχαίο πως η δοκιμασία που ορίζει ο Μπεν (και ίσως ο Jacob) για την ένταξη του Locke είναι να σκοτώσει τον πατέρα του -όπως είχε κάνει και εκείνος. Ίσως αυτή η πράξη να έχει συνδεθεί στο παρελθόν με το ότι ο Jacob στη συνέχεια μίλησε στον Μπεν.

 

 

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι καταλαβα οτι ο

μπεν υποψιαστηκε οτι ο λοκ ειχε δωσει το κασετοφωνο στους losties πανω που ειχε αρχισει να τον εμπιστευεται.....Και τελικα πιστευε οτι ειναι σαν κατασκοπος των losties..Επισης φαινεται οτι τελικα η τζουλιετ θα παει με το μερος των losties!

Link to comment
Share on other sites

Guest valeria

 

Έχω την εντύπωση πάντως,ότι το πρόσωπο που φαίνεται δεν είναι του Jacob,αλλά του Locke.Αν παρατηρήσετε καλά θα δείτε και την απορία που έχει στο πρόσωπό του για αυτό που άκουσε (help me)

Eπίσης λέτε ο Ben να στράφηκε τόσο φανατικά στο θέμα με τις εγκύους,για να εξιλεωθεί για το χαμό της δικής του μητέρας που πέθανε με τον ίδιο τρόπο,κατά τη γέννα δηλ.;

 

Link to comment
Share on other sites

Καλά γενικά για όποιον δεν έχουμε δει σχετικό flashback που να επαληθεύει τα λεγόμενα του, μπορεί ενδεχομένως παρακάτω να μας βγει ότι "έλεγε ψέμματα". Το έχουν χρησιμοποιήσει περισσότερο από αρκετά αυτό το... τρυκ.

 

Πάντως εφόσον όπως λες

η Julliet είπε την αλήθεια ότι μισεί τον Μπεν.. η Juliet έχει πει (σε προηγούμενο επεισόδιο) επίσης ότι δεν είναι η μόνη που αποδοκιμάζει τις μεθόδους του Μπεν και θέλει να τον ανατρέψει. Είναι και άλλοι μαζί της.

 

Άσχετα για το αν ο Μπεν θέλει να δείχνει ότι είναι συνέχεια στον έλεγχο της κατάστασης, αυτό δεν συμβαίνει πάντα. Το είδαμε χθες με το ραδιοφωνάκι, και τον πατέρα του Locke ...(και ίσως ούτε και τότε με το υποβρύχιο ήταν σε έλεγχο - o Locke είχε εξ αρχής σκοπό να το βουλιάξει). Όταν παίζεις mind games είσαι προετοιμασμένος να χάσεις κάποια.

 

Ναι σίγουρα γι' αυτό για την Julliet έχεις δίκιο, μόνο που δεν ξέρουμε αν

σε αυτούς που εννοεί είναι ο Richard. Όσο για το ραδιοφωνάκι...πώς ξέρουμε ότι δεν έπαιζε θέατρο ο Ben οτι το έχασε; Με λίγα λόγια όλα είναι ρευστά και το κάνουν (προφανώς) επίτηδες για να μας μπερδεύουν.

 

 

Τον Locke ωστόσο τον ήθελε γιατί *εμφανίστηκε* ο πατέρας του στο νησί. Δεν είναι τυχαίο πως η δοκιμασία που ορίζει ο Μπεν (και ίσως ο Jacob) για την ένταξη του Locke είναι να σκοτώσει τον πατέρα του -όπως είχε κάνει και εκείνος. Ίσως αυτή η πράξη να έχει συνδεθεί στο παρελθόν με το ότι ο Jacob στη συνέχεια μίλησε στον Μπεν.

 

 

Εμένα μου έδωσε την εντύπωση οτι ακριβώς επειδή ήθελαν

τον Locke, *εμφανίστηκε* ο πατέρας του στο νησί. ("Μου χτυπάνε το αυτοκίνητο από πίσω στην εθνική και το μόνο που θυμάμαι είναι ""νοσοκόμους"" να με μεταφέρουν και ξαφνικά βρίσκομαι εδώ!!!" Εμένα Others μου θυμίζει αυτό!) Κι εγώ το σκέφτηκα για το θάνατο του πατέρα του ως δοκιμασία.

 

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω να μπορούν να δοθούν πολλές απαντήσεις για το χτεσινό επισόδειο.

οτι κ να λεμέ για πράγματα που δεν ξέρουμε είναι απλά υποθέσεις.

Για μένα απλά δώσανε τροφή για 3 ακόμα seasons. Φυσικά ήταν ένα φοβερό επισόδειο ίσως το καλύτερο φέτος αλλά ήταν επίσης κ ο έναρξη ερωτημάτων που θα απαντηθούν σε άλλες seasons.

θα λεμε την ατάκα "θυμάστε στο the man behind the curtain μπλα μπλα"

πολλές φορές στο μέλλον..

Link to comment
Share on other sites

Απορώ πως σας άρεσε τη στιγμή που γεννιούνται νέα ερωτήματα και δεν βλέπουμε απαντήσεις σε αυτά που ήδη έχουμε!...

 

Έλεος... δεν τραβάει... όσο συναρπαστικό και αν ήταν μας μπέρδεψε περισσότερο...

 

 

καθε βδομαδα τα ιδια

 

1)Για μενα Τζεικομπ δεν υπαρχει. Ολη αυτη η αηδια εμενα ενα πραγμα μου εφερε στο μυαλο. Τα καινουρια ρουχα του αυτοκρατορα. Δεν εισαι αξιος να δεις τον Τζεικομπ. Ομως ο Τζεικομπ ειναι απατη

 

2) Η τζουλιετ μισει τον Μπεν. Μη ξεχνατε οτι ελεγε στον Τζακ να τον σκοτωσει στο βιντεο. Απλα μια τη δειχνουν να τον μισει και 4 να τον υπακουει και να στηνει παγιδες στους δικους μας , για αυτο και ποτε δεν ειμαστε σιγουροι. Παντως και με την επιδρομη ειμαι σιγουρος οτι και που τους ειδοποιησε, και αυτο μεσα στο κολπο ειναι

 

3)Το επεισοδιο ηταν μεγα αηδια. Ειλικρινα.

Και τι εγινε που βρηκε ο Μπεν κολπο να ξεπερναει το φρακτη.

 

Το μοναδικο που οντως προκυπτει απο το επεισοδιο ειναι οτι οι ανθρωποι βλεπουν τους νεκρους γονεις τους και οτι ο Ριτσαρντ ειναι πιο αγεραστος απο τη Ζωζω Σαπουντζακη, που βεβαια για αυτο δε νομιζω να ευθυνεται η La Prairie αν και ποτε δε ξερεις αλλα το νησι. Τελος οτι μεγαλυτερη ανωμαλαρα απο τον Μπεν , δεν υπαρχει σε σιριαλ.

:X
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...