Jump to content

Lost (ABC)


Jacktheripperd
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι σημαίνει "μοιρα" (destiny) για τους πρωταγωνιστές, πώς, με τι κριτήρια και γιατί τους "καλεί" ο Τζέικομπ στο νησί;

 

Γιατί το νησί είναι έτσι όπως είναι? Γιατί έχει ηλεκτρομαγνητικά πεδία? Γιατί μετακινείται? Γιατί έχει "θεραπευτικές ικανότητες"? Γιατί οι γυναίκες των others πέθαιναν στη γέννα? Ποιοί έχτισαν το "donkey wheel?" και έφτιαξαν τα ιερογλυφικα? Γενικότερα: ποιά είναι η ιστορία του??

Δεν νομίζω να απαντηθούν αυτά. Και προσωπικά δεν με ενδιαφέρουν αυτές οι απαντήσεις -κάποια πράγματα τα δέχεσαι ως παραδοχές στο Lost. ("Εν αρχή ην το Νησί..." :p)

Ποιά είναι η μυθολογία πίσω απ' το Τζέικομπ-MIB (είναι θεοί/ υπήρξαν άνθρωποι? τι είδους "παιχνίδι" παίζουν, με ποιούς κανόνες και με τι προεκτάσεις στον έξω κόσμο?). Ποιά η φύση του Smokey γιατί "έγινε καπνός", τι σχέση έχει με τον Κρίστιαν και με τα σώματα που "καταλαμβάνει" κατα καιρούς? Που είναι το "σπίτι" του, όπου θέλει να γυρίσει φεύγοντας απ' το νησί?

 

Τι θέλουν/ τι ξέρουν οι εκάστοτε "εραστές" (ας το πούμε :p) του νησιού? (Hanso/Dharma/Widmore/Hawking/"Others")

 

Ποιά είναι η ακριβής πορεία του/των τάιμλάιν για τους πρωταγωνιστές? Ο χρόνος κάνει "λουπες" (τα ταιμ τράβελ επαναλαμβάνονται ξανά και ξανά ή έγιναν μόνο μια φορά) ή είναι γραμμικός? Τι σημαίνει/πως δημιουργήθηκε το παράλληλο τάιμ-λάιν, που θα καταλήξει και πώς συνδέεται με το ορίτζιναλ?

 

Aπό αυτά, κάποια έχουν απαντηθεί μέχρι ένα σημείο, και κάποια μένει να απαντηθούν. Πχ δεν νομίζω να εμβαθύνουν περισσότερο στο τι είναι ο Jacob. Δεχόμαστε ότι είναι ο "φύλακας"/"θεότητα" ή ό,τι άλλο θέλει να τον πει κανείς, του νησιού. Ελπίζω να πάρουμε απαντήσεις για τον Smokey που εμφανίζεται και ως Christian (και γενικότερα πρέπει να γίνει μια διευκρίνηση, γιατί άλλες φορές τον βλέπαμε on-island και άλλες off-island, τα έχουμε ξαναπεί αυτά).

 

Οι εκάστοτε "εραστές", έχουν "προσκληθεί" από το Νησί/Jacob. Ίσως κάποιοι που έμαθαν για τις ιδιότητες του Νησιού (πχ Dharma, ή και ο αμερικανικός στρατός) να βρήκαν έναν τρόπο να το προσεγγίσουν (βλ. υποβρύχιο), αλλά και πάλι δεν νομίζω να μας αφορά ή να μας εξηγηθεί πώς έγινε αυτό. Όσον αφορά για το χρόνο, το αν επαναλαμβάνονται τα timelines ή αν είναι παράλληλα, θα μας εξηγηθεί σίγουρα στο τέλος της 6ης σεζόν.

 

Just_a_comment, δεν απαντάω μόνο σε σένα, ούτε επιχειρώ να δώσω απαντήσεις σαν να ξέρω κάτι παραπάνω, απλά με την ευκαιρία θέλω να πω ότι κάποια ερωτήματα σίγουρα θα μείνουν αναπάντητα, και πρέπει να το δεχτούμε αυτό... Άλλωστε, το Lost -θα το ξαναπώ- είναι κυρίως μια σειρά χαρακτήρων, συγκρούσεων, αντιθέσεων (πίστη vs. λογική, μοίρα vs ελεύθερη βούληση κλπ), μυστηρίου και ανατροπών. Και πάνω απ'όλα είναι μια σειρά φαντασίας. Καταλαβαίνω ότι πολλοί θέλουν (-με) να απαντηθεί και η παραμικρή/σημαντική λεπτομέρεια, αλλά let's cut the guys some slack, μας έχουν ψυχαγωγήσει όσο καμία άλλη σειρά επί 6 ολόκληρα χρόνια... :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδια το lost για μενα επρεπε να τελειωσει εδω και καιρο....

το τραβανε απο τα μαλλιά τωρα..........

το lost για μενα ουσιαστικα τελειωσε στον τριτο κυκλο εκει ηταν το πικ του....

θυμαμαι οτι στο τελευταιο επεισοδειο του κυκλου (τοτε) χοροπηδούσα μεχρι το ταβανι απο το σοκ...

απο κει και περα χαος.....!!!!!

παραμενω φαν αλλα απλα περιμενω το τελος....

ολα αυτα που γινονται τωρα πιστευω-τι πιστευω το βλεπω και ο ιδιος-εχουν ξενερωσει πολυ κοσμο....

 

διαβαζω σε πολλα φορουμς οτι το lost ειναι πλεον μια μαχη μεταξυ καλου και κακου...

εγω ακομη δεν καταλαβα ποιος ειναι ο κακος και ποιος ο καλος...

ασε που ο τζεικομπ μου φαινεται χειροτερος απο τον "κακο"...καπνο....

 

τελος παντων δεν εχω καταλαβει που το πανε και πως θα το τελειωσουν εχει αρχιζει ομως να κουραζει το θεμα.......

και το ολο σεναριο πλεον ετσι οπως ειναι τωρα..τους βολευει να εξηγήσουν τα παντα...

βαλε λιγο φαντασια μεσα βαλε λιγο "κομικ" κατασταση βαλε λιγο το ενα βαλε λιγο το αλλο το παμε το πραγμα οπως θελουν και οπως τους βολεψει......

περιμεναμε κατι πολυ πιο δυνατο..το ολο πραγμα παει να γινει χειροτερο και απο το twin peaks......

 

τελος παντων...θα περιμενουμε να δουμε τι θα γινει...στην συνεχεια...

Link to comment
Share on other sites

καλα αν για το prisoner επεσε ξυλο , τοτε στους παραγωγους του lost δεν θα μεινει λέπι...θα λιωσει το κοκαλακι τους απο τους lostfreaks :lol: οι υπευθυνοι θα μαθουνε απο 1ο χερι τι θα πει να γινεσαι καπνος..

 

:lol::lol::lol:

 

Έχω πέσει κάτω και γελάω!!!

 

:lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Εαν εχει καποιος υποτιτλους ελληνικους για το επεισοδιο 10 σε 720p ας μου στειλει ενα Pm. Οτι δοκιμασα ειναι 1-2 δευτερολεπτα μπροστα .
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση κρίσεως: Πριν λίγο καιρό διάβαζα σε κάποια σχόλιά σας πως ο Widmore δε μπορεί να γυρίσει στο νησί. Είχα καταλάβει πως "το νησί δεν θέλει να γυρίσει" όχι πως απλά ήταν εξορισμένος (όπως ξέρουμε). Αν ισχύει όμως το πρώτο (δηλάδη το νησί δε θέλει να επιστρέψει ο Widmore σε αυτό, πώς γίνεται να

εμφανίζεται και εκτός του υποβρυχίου του, κανονικά στη στεριά;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση κρίσεως: Πριν λίγο καιρό διάβαζα σε κάποια σχόλιά σας πως ο Widmore δε μπορεί να γυρίσει στο νησί. Είχα καταλάβει πως "το νησί δεν θέλει να γυρίσει" όχι πως απλά ήταν εξορισμένος (όπως ξέρουμε). Αν ισχύει όμως το πρώτο (δηλάδη το νησί δε θέλει να επιστρέψει ο Widmore σε αυτό, πώς γίνεται να

εμφανίζεται και εκτός του υποβρυχίου του, κανονικά στη στεριά;

 

 

Ειναι στο διπλανο νησι αν δεν κανω λαθος

 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι στο διπλανο νησι αν δεν κανω λαθος

 

Ναι αλλά έτσι κι αλλιώς το

διπλανό νησί είναι συνδεδεμένο με το βασικό

. Λες να παίζουν πια ΤΟΣΟ πολύ με τις δυνάμεις του νησιού;

"Μπορείς να έρθεις μέχρι ένα βήμα δίπλα, αλλά δεν μπορείς να πατήσεις στο ίδιο το νησί" ;;

 

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά έτσι κι αλλιώς το

διπλανό νησί είναι συνδεδεμένο με το βασικό

. Λες να παίζουν πια ΤΟΣΟ πολύ με τις δυνάμεις του νησιού;

"Μπορείς να έρθεις μέχρι ένα βήμα δίπλα, αλλά δεν μπορείς να πατήσεις στο ίδιο το νησί" ;;

 

Το δίπλα νησί και το μεγάλο νησί είναι το "ίδιο". Εξαφανίζονται μαζί και

ο MIB (ψευτοLocke) μπορεί να ταξιδεύει μεταξύ τους χωρίς να έχει "δραπετεύσει από το νησί".

Αυτό που συμβαίνει με τον Widmore είναι ότι όπως και η Eloise και ο Ben και γενικότερα οι others, έχουν μια λάθος (και ίσως θρησκόληπτη/ράδιο αρβύλα) αντίληψη για τους κανόνες και τις δυνάμεις του νησιού.

 

 

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Κάπως μαζεύτηκε το πράγμα... 6+2το φινάλε δε μένουν? Για να δούμε τι θα δούμε...

 

Βασικά με μπερδεύει η θέση του Γουιντμορ στο δίπολο Τζέικομπ-MIB: Ο Τζέικομπ δεν ήθελε να προστατεύσει το νησί απ' το Γουιντμορ? Στον 4ο κύκλο εννοώ τότε με το Freighter...και πέρσι στο τέλος νομίζω οτι αυτό που άφηνε να εννοηθεί είναι οτι "αυτός που έρχεται" είναι εχθρός έτσι? Απ' την άλλη βέβαια ο Γουιτμορ είναι εχθρός και του MIB...Η εικόνα που έχω προς το παρόν είναι οτι ο μεν Τζέικομπ είναι ο προστάτης του νησιού, ο MIB είναι το μαντρόσκυλο του νησιού (βλ. αλυσίδες και συμπεριφορά άγριου ζώου), που άμα το αμολήσεις και τελείως θα σπείρει το κακό, αλλά άμα το κρατάς δεμένο χρησιμεύει για να προστατεύει από intruders και ο Widmore ειναι αυτός που θέλει το νησί για προσωπικό του όφελος (όπως παλιότερα η Ντάρμα). Βέβαια αυτή η άποψη υποβαθμίζει πολύ το ρόλο του MIB και δεν πρέπει να ναι απόλυτα σωστή...εσεις τι λέτε?

 

Καλά αυτό με το

καρούμπαλο της Sun πολύ κουλό

(κι ελαφρώς γελοίο) αναρωτιέμαι αν έχει κάποια σεναριακή χρησιμότητα...

 

 

Desmond:

καλώς τονε κι ας άργησε :p:)

 

εμενα τα flash-sideways μ' αρέσουν. Και το σημερινό μ'άρεσε. Περιμένω μια "δυνατή" ξήγηση για την ύπαρξή τους κι ελπίζω να μην απογοητευτώ.

Link to comment
Share on other sites

 

Καλώς τα μάτια μας τα 2 .. εντάξει τώρα θέλετε να μου πείτε δηλαδή ότι δεν προσπαθεί ουσιαστικά ο Charles να εκδικηθεί τον Desmond που πήγε με την κόρη του;; ποτέ δεν τον ενέκρινε .. και τώρα λέει κάτσε να τον βάλω να σκοτώσει τον MIB και να πάρει τη θέση του και να μείνει μια για πάντα εκεί... κι εμείς να μείνουμε ήσυχοι!!

 

 

εγώ αυτό καταλαβαίνω από το σημερινό επεισόδιο .. μακάρι να βγω λάθος ..!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Εαν εχει καποιος υποτιτλους ελληνικους για το επεισοδιο 10 σε 720p ας μου στειλει ενα Pm. Οτι δοκιμασα ειναι 1-2 δευτερολεπτα μπροστα .

 

 

στο bsplayer πατας shift και με τα βελακια αριστερα-δεξια αλλαζεις τον χρονο εμφανισης των υποτιτλων

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτό με το

καρούμπαλο της Sun πολύ κουλό

(κι ελαφρώς γελοίο) αναρωτιέμαι αν έχει κάποια σεναριακή χρησιμότητα...

 

Φαντάζομαι πως στο επόμενο ή μεθεπόμενο επεισόδιο (δε νομίζω να κρατήσει παραπάνω το όλο θέμα)

θα χρειαστεί να μιλήσει αγγλικά όπωσδήποτε για να σώσει τον εαυτό της/τον άντρα της/τον κόσμο κτλ και δε θα μπορεί και μετά από πολύ δυσκολία θα τα καταφέρει ή κάτι εξίσου αμερικανο-ηρωικό

:p :p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Eρώτηση κρίσεως:

 

 

Πότε εμφανίστηκε ο Desmond και εγώ γιατί δεν τον είδα??

 

 

Edit: Άκυρο τώρα κατάλαβα ότι ήταν αυτός!:O

Edited by stefanw595
Link to comment
Share on other sites

εντάξει τώρα θέλετε να μου πείτε δηλαδή ότι δεν προσπαθεί ουσιαστικά ο Charles να εκδικηθεί τον Desmond που πήγε με την κόρη του;; ποτέ δεν τον ενέκρινε .. και τώρα λέει κάτσε να τον βάλω να σκοτώσει τον MIB και να πάρει τη θέση του και να μείνει μια για πάντα εκεί... κι εμείς να μείνουμε ήσυχοι!!

 

 

 

Νομίζω ότι ο Charles έχει πιο σοβαρούς λόγους που έφερε τον Desmond στο νησί (προφανώς παρά τη θέληση του τελευταίου). Την φάση του κακιασμένου πεθερού την περάσαμε -θέλω να πιστεύω.

Η Eloise που από όσο ξέρουμε σχετιζόταν (κάπως) με τον Widmore, είχε πει στον Desmond ότι έπρεπε να επιστρέψει και αυτός στο νησί. (το γιατί ελπίζω να το μάθουμε... κάποτε)

 

 

 

Eρώτηση κρίσεως:

 

 

Πότε εμφανίστηκε ο Desmond και εγώ γιατί δεν τον είδα??

 

Τελευταία λεπτά. Αν είδες το 6x10 δηλαδή.

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Οχι τοσο καλο το 10 για επεισοδιο που ειναι η 8η τελευταια προβολη της σειρας. Εκει που θα πρεπει να γινονται συναρπαστικες εξελιξεις οπως στο 9, δεν ειχαμε ουσιαστικα τιποτα.
Link to comment
Share on other sites

spoiler! spoiler! : Δεν κρατήθηκα και είδα τα sneak peek του επόμενου, και θέλω να σχολιάσω:

 

 

Η παρουσία του Ντεσμοντ στο αεροπλάνο στο alt. timeline ήταν τελικά φυσική, δεν ήταν στη φαντασια του Τζακ όπως υποθέταμε. Εκτός βέβαια αν ΚΑΙ η Κλερ τον φαντάστηκε...επίσης λέει στην Κλερ οτι θα κάνει αγόρι πράγμα που σημαίνει ότι (α) ΚΑΙ στο αλτ. τάιμλάιν έχει κάποιες ιδιαίτερες ικανότητες ή -ακόμα καλύτερα - (β) έχει παράλληλη συνείδηση και των δύο τάιμλάιν και επομένως είναι κάτι σαν "συνδετικός κρίκος" μεταξύ τους...εξάλλου ήδη τον έχουμε δει να βιώνει παράλληλα τάιμλάιν τότε που προσπαθούσε να σώσει τον Τσάρλι...

 

Link to comment
Share on other sites

spoiler! spoiler! : Δεν κρατήθηκα και είδα τα sneak peek του επόμενου, και θέλω να σχολιάσω:

 

 

Η παρουσία του Ντεσμοντ στο αεροπλάνο στο alt. timeline ήταν τελικά φυσική, δεν ήταν στη φαντασια του Τζακ όπως υποθέταμε. Εκτός βέβαια αν ΚΑΙ η Κλερ τον φαντάστηκε...επίσης λέει στην Κλερ οτι θα κάνει αγόρι πράγμα που σημαίνει ότι (α) ΚΑΙ στο αλτ. τάιμλάιν έχει κάποιες ιδιαίτερες ικανότητες ή -ακόμα καλύτερα - (β) έχει παράλληλη συνείδηση και των δύο τάιμλάιν και επομένως είναι κάτι σαν "συνδετικός κρίκος" μεταξύ τους...εξάλλου ήδη τον έχουμε δει να βιώνει παράλληλα τάιμλάιν τότε που προσπαθούσε να σώσει τον Τσάρλι...

 

 

Μπορει απλως να ειδε μυτερη την κοιλια της Κλερ

:p:O

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό επεισόδιο (ίσως το πρώτο στη season που μπορώ να πω ότι μου άρεσε πραγματικά).

 

Φαίνεται (γιατί LOST είναι αυτό, ποτέ δε ξέρεις) να έχουμε και επιβεβαίωση ότι τελικά υπάρχουν δύο timelines που προκλήθηκαν από την βόμβα υδρογόνου.

 

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό επεισόδιο (ίσως το πρώτο στη season που μπορώ να πω ότι μου άρεσε πραγματικά).

 

Φαίνεται (γιατί LOST είναι αυτό, ποτέ δε ξέρεις) να έχουμε και επιβεβαίωση ότι τελικά υπάρχουν δύο timelines που προκλήθηκαν από την βόμβα υδρογόνου.

 

Όντως πολύ καλό το σημερινό.

 

Βασικά το δευτερο timeline προφανώς δεν υπάρχει γιατί εντόπισα δύο σημεία όπου ο Ντεσμοντ πρώτα στο αυτοκίνητο λεει πως όλα αυτά δεν υπάρχουν και ο Τσάρλι στην συνέχεια να λέει στο νοσοκομείο αφου τον έπιασε ο Ντέσμοντ που τον κυνηγούσε ότι τίποτα απο όλα αυτά δεν έχει σημασία.

Προφανώς το πραγματικό timeline είναι αυτό στο νησί που όλοι ξέρουμε.

Το μόνο που μάλλον επιβαιβεώνεται είναι ότι αυτό προκλήθηκε απο την έκρηξη της βόμβας.

 

Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη αλλα το πολυ καλο που το ειδατε?

 

πιστευω οτι οι σεναριογραφοι μας θεωρουν ολους πανχαζους που με μια ιδεα για ολο το επεισοδιο θα κανουμε και τεμεναδες

 

Ε οχι

 

Αντε να τελειωνει να ησυχασουμε

Με τσαντισε οπως με ειχε τσαντισει και στον 3ο κυκλο

:X
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ στο ότι πρέπει επιτέλους να τελειώσει απλά συγκριτικά με παλαιότερα επεισόδεια που ήταν απίστευτα βαρετά αυτό εμένα προσωπικά μου άρεσε.;)
Link to comment
Share on other sites

Μόνο και μόνο για τη σκηνή

κάτω από το νερό, με τον Charlie να μιμείται την κίνηση που είχε κάνει όταν πνιγόταν στο φινάλε της 3ης season, το επεισόδιο κατατάσσεται πάνω από κάθε άλλο επεισόδιο αυτής της season.

 

Μετά είχε Desmond, Faraday, Eloise και Widmore. Και δεν είχε τον Jacob και το άλλο το μαγικό τζίνι.

 

 

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...