Jump to content

Lost (ABC)


Jacktheripperd
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλά, μην ξεχνάμε ότι το orientation video απευθυνόταν στους "έγκλειστους" του Swan, οπότε ίσως να μην χρειαζόταν κιόλας να τους πουν κανονικά την ιστορία. Λέγοντάς τους ότι είχαν ξεκινήσει τα πειράματα, και ότι μετά συνέβη το Incident, ίσως τους έπειθαν πιο εύκολα να μείνουν πιστοί στις διαδικασίες, ώστε να μην είναι υπεύθυνοι για ένα νέο ατύχημα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλά, μην ξεχνάμε ότι το orientation video απευθυνόταν στους "έγκλειστους" του Swan, οπότε ίσως να μην χρειαζόταν κιόλας να τους πουν κανονικά την ιστορία. Λέγοντάς τους ότι είχαν ξεκινήσει τα πειράματα, και ότι μετά συνέβη το Incident, ίσως τους έπειθαν πιο εύκολα να μείνουν πιστοί στις διαδικασίες, ώστε να μην είναι υπεύθυνοι για ένα νέο ατύχημα.

 

Και έτσι να είναι, δεν υπάρχει κάποιο κενό, ως προς το πως χτίστηκε τελικά όλο το Hatch, με την μαγνητική ενέργεια να έχει τρελαθεί, πως προσαρμόστηκε ο εξοπλισμός με το κουμπί, πως αυτός ο εξοπλισμός περιόριζε την ενέργεια, τι ήταν το failsafe που γύρισε ο Desmond, και γιατί υπήρχαν ιερογλυφικά στον μετρητή; (ανάμεσα στα άλλα ερωτήματα δηλαδή που δεν έρχονται απευθείας στο μυαλό μου).

 

Από ό,τι θυμάμαι επίσης, αυτοί που ήταν υπηρεσία στο hatch έπρεπε να κάνουν και ένα εμβόλιο κάθε τόσο (τελικά αυτό ήταν εντελώς κοροϊδία ή δεν μάθαμε τι σκοπό εξυπηρετούσε; ), και όταν έβγαιναν έξω έπρεπε να φορούν μια κίτρινη hazard suit (η οποία επίσης δεν ξέρουμε αν ήταν αρχικά απαραίτητη, ή ήταν μέρος από το παραμύθι )/

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Και έτσι να είναι, δεν υπάρχει κάποιο κενό, ως προς το πως χτίστηκε τελικά όλο το Hatch, με την μαγνητική ενέργεια να έχει τρελαθεί, πως προσαρμόστηκε ο εξοπλισμός με το κουμπί, πως αυτός ο εξοπλισμός περιόριζε την ενέργεια, τι ήταν το failsafe που γύρισε ο Desmond, και γιατί υπήρχαν ιερογλυφικά στον μετρητή; (ανάμεσα στα άλλα ερωτήματα δηλαδή που δεν έρχονται απευθείας στο μυαλό μου).

 

Από ό,τι θυμάμαι επίσης, αυτοί που ήταν υπηρεσία στο hatch έπρεπε να κάνουν και ένα εμβόλιο κάθε τόσο (τελικά αυτό ήταν εντελώς κοροϊδία ή δεν μάθαμε τι σκοπό εξυπηρετούσε; ), και όταν έβγαιναν έξω έπρεπε να φορούν μια κίτρινη hazard suit (η οποία επίσης δεν ξέρουμε αν ήταν αρχικά απαραίτητη, ή ήταν μέρος από το παραμύθι )/

Κάποια πράγματα γι'αυτό θα το μάθουμε στην 6η σεζόν. Δεν ξέρω αν θα μας πουν τεχνικές/επιστημονικές λεπτομέρειες για τον περιορισμό της ενέργειας (εδώ δεν μας εξηγούν πώς υπάρχει καταρχήν αυτή η ενέργεια), αλλά, ας πούμε, το failsafe απελευθέρωνε με ελεγχόμενη έκρηξη την ενέργεια αυτή, ενώ και τα ιερογλυφικά κάποια σημασία θα είχαν (δεν νομίζω ότι είναι σημαντικό πια, αλλά μην ξεχνάμε τη σχέση του νησιού με την Αρχαία Αίγυπτο). Πιστεύω πως θα δούμε περισσότερα για τον Radzinsky, ο οποίος λογικά μέσα στο Swan επέζησε από το Purge (το οποίο ίσως ήταν ο λόγος που αποφάσισαν να φοράνε τις hazard suits όταν έβγαιναν έξω).

 

Πάντως με αφορμή αυτό, να πω ότι σε συνέντευξη του ένας εκ των παραγωγών είπε πως δεν θα δώσουν απαντήσεις σε όλα όσα έχουν μείνει αναπάντητα. Δεν αναφέρθηκε σε συγκεκριμένα ερωτήματα του Lost, αλλά είπε χαρακτηριστικά ότι και στο Star Wars δεν κάθονται να εξηγήσουν τι είναι "the Force". Eίναι κάτι που απλά πρέπει να δεχθείς ότι υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με αφορμή αυτό, να πω ότι σε συνέντευξη του ένας εκ των παραγωγών είπε πως δεν θα δώσουν απαντήσεις σε όλα όσα έχουν μείνει αναπάντητα.

Ένα από τα βασικά στοιχεία του LOST είναι ότι κατα κανόνα δεν δίνει πλήρεις ή σαφείς απαντήσεις στα ερωτήματά του, αφήνοντας κενά για να τα συμπληρώσουν

οι θεατές. Το πρόβλημα όμως είναι ότι έχει μπλέξει τόσο τα πράγματα, και ουκ ολίγες φορές έχει χρησιμοποιήσει το "εύρημα" ότι σημαντικοί χαρακτήρες έχουν πει άπειρα ψέμματα, που οι θεατές πλέον δεν ξέρουν αν πρέπει να δώσουν βάση σε απαντήσεις που παίρνουν.

 

Δεν λέω ότι θέλω απαντήσεις στα πάντα (ήδη είναι προφανές ότι κάποια αποδίδονται σε συμπτώσεις και κάποια γίνονται "εγγενή" στοιχεία της κοσμοθεωρίας του Lost). Αλλά κάποια πράγματα πρέπει να βγάζουν στοιχειώδες νόημα, και επιπλέον είναι κρίμα να δημιουργείς ερωτηματικά που αργότερα δεν τα απαντάς γιατί τα θεωρείς άνευ ουσίας. (αυτά σε περίπτωση που η 6η season δεν ασχοληθεί άλλο με dharma).

 

Δεν αναφέρθηκε σε συγκεκριμένα ερωτήματα του Lost, αλλά είπε χαρακτηριστικά ότι και στο Star Wars δεν κάθονται να εξηγήσουν τι είναι "the Force". Eίναι κάτι που απλά πρέπει να δεχθείς ότι υπάρχει.

Δεν είναι κάτι που ακούγεται για πρώτη φορά. Είναι καραμέλα που πιπιλάνε πλέον πολλοί σεναριογράφοι έργων φαντασίας ή scifi. Αναφέρονται στην ομολογουμένα οικτρή "επιστημονικοφανή" (sic) εξήγηση για την Force (Midi-chlorians) που έδωσαν τα καινούργια prequels, και χάλασαν τη μαγεια της παλιάς τριλογίας.

 

Πχ και ο δημιουργός του Heroes από την 1η season ανέφερε ότι δεν τον ενδιέφερε να ασχοληθεί με το από που "προήλθαν οι δυνάμεις" και έφερε το ίδιο παράδειγμα για τα Star Wars. Μέγα λάθος κατα τη γνώμη μου (για τον Kring τουλάχιστον), γιατί όχι μόνο το ξέχασε ως θέμα, αλλά μάλλον τελικά το αγνόησε (δεν έβαλε κάποια όρια ως προς αυτό) οπότε και η ιστορία/μυθολογία μόλις προσπάθησε να επεκταθεί έγινε αχταρμάς.

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από την εμπιστοσύνη που "χτίζουν" οι σεναριογράφοι με τους θεατές. Στο Lost πχ (όπως και στα Star Wars) πιστεύω ότι έχουμε πλέον εμπιστοσύνη. Φαίνεται ότι έχουν κάτι ολοκληρωμένο στο μυαλό τους και θα μας το παρουσιάσουν. Αυτή η εμπιστοσύνη είναι που θα σε κάνει να συγχωρέσεις ακόμα και τυχόν μικρά κενά (μιλάω για δευτερεύουσες λεπτομέρειες) για χάρη σημαντικότερων εξηγήσεων που θα σου δώσουν.

 

Το Heroes φυσικά και δεν κατάφερε να χτίσει αυτήν την εμπιστοσύνη.

 

Δεν διαφωνώ με αυτά που λες, απλά εδώ που φτάσαμε, ας κάνουμε υπομονή 17 επεισόδια ακόμη και πιστεύω ότι θα απαντηθούν σίγουρα όχι όλες, αλλά αρκετές απορίες μας. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από το αρχικό video στη 2η season, είχα την εντύπωση ότι ο σταθμος είχε χτιστεί και λειτουργούσε κανονικά (χωρίς το κουμπί) για αρκετό καιρό, πριν συμβεί το incident.

 

Έτσι είναι. Και το μάθαμε και σε αυτή τη σεζόν ότι ο Swan είχε σχεδιαστεί για το σκοπό να ελέγχει την ενέργεια αυτή. Αλλά η ενέργεια αυτή ελευθερώθηκε και από κει και πέρα άλλαξε το πρωτόκολλο εισάγοντας τον μετρητή των 108 min

 

Και έτσι να είναι, δεν υπάρχει κάποιο κενό, ως προς το πως χτίστηκε τελικά όλο το Hatch, με την μαγνητική ενέργεια να έχει τρελαθεί, πως προσαρμόστηκε ο εξοπλισμός με το κουμπί, πως αυτός ο εξοπλισμός περιόριζε την ενέργεια, τι ήταν το failsafe που γύρισε ο Desmond, και γιατί υπήρχαν ιερογλυφικά στον μετρητή; (ανάμεσα στα άλλα ερωτήματα δηλαδή που δεν έρχονται απευθείας στο μυαλό μου).

 

Tέτοια κενά στο Lost είναι πλέον χάσιμο χρόνου να τα ψάχνεις. Απλώς τα δέχεσαι. Τί να πει δηλαδή και ολόκληρο νησί που κινείται στο χώρο :p Πέταξαν τέτοια βόμβα και ούτε καν εξήγησαν τί και πώς! Τι να λέμε τώρα...

Ή πχ ο jacob πως διάολο φεύγει από το νησί και κάνει βόλτες?

 

 

Εγώ διάβασα και το άλλο που είπαν οι παραγωγοί. Ότι στην φετινή σεζόν κάνανε οικονομία budget στα CGI γιατί θα το χρειαστούν περισσότερο στην 6η σεζόν. Ομολογουμένως τα CGI στον 6ο ηταν λίγο μούφα

Link to comment
Share on other sites

 

Εγώ διάβασα και το άλλο που είπαν οι παραγωγοί. Ότι στην φετινή σεζόν κάνανε οικονομία budget στα CGI γιατί θα το χρειαστούν περισσότερο στην 6η σεζόν. Ομολογουμένως τα CGI στον 6ο ηταν λίγο μούφα

Ειδικά στο προτελευταίο επεισόδιο που φεύγει το υποβρύχιο, τα εφφέ ΤΡΕΛΗ ΜΟΥΦΑ!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ειδικά στο προτελευταίο επεισόδιο που φεύγει το υποβρύχιο, τα εφφέ ΤΡΕΛΗ ΜΟΥΦΑ!!

 

Καλα οντως αυτο το σημειο δεν υπαρχει...... Ηταν ΑΘΛΙΟ!!! Απαισιο... Οπως και η εκρηξη του καραβιου στο τελος του 4ου κυκλου....

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μια απορία που την κουβαλάω από το τέλος του 2ου κύκλου. Αφού γύρισε το κλειδί ο Ντέσμοντ και καταστράφηκε ο σταθμός, τι συνέβη με την ηλεκτρομαγνητική ενέργεια στην περιοχή; Δεν υπήρχε πλέον κάποια ανάγκη περιορισμού της; Και γενικά γιατί για τόσα χρόνια πατούσαν συνέχεια ένα κουμπί κάθε 108' και δεν έκαναν εξαρχής αυτό που έκανε και ο Ντέσμοντ να ξεμπερδεύουν;
Link to comment
Share on other sites

εγω παλι εχω αλλη απορια και θα σκασω αν δε μαθω

 

εχουν πει τι ητανε το smoke monster η οχι ακομα?

:X
Link to comment
Share on other sites

Είναι κάτι το αρχέγονο και υπερφυσικό. Δεν νομίζω να μάθουμε και τίποτα παραπάνω.

 

Οποιαδήποτε νύξη για κάτι το πραγματικό (με νανορομπότ και κάτι τέτοια που λέγανε) δεν 'άρεσε' στους παραγωγούς μάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Καλα οντως αυτο το σημειο δεν υπαρχει...... Ηταν ΑΘΛΙΟ!!! Απαισιο... Οπως και η εκρηξη του καραβιου στο τελος του 4ου κυκλου....

λοιπόν εγώ έχω πολλά δεδομένα που με κάνουν να πιστευω οτι δεν καταλαβαίνω γρι απο ειδικά εφέ! ενώ όλοι λέτε για τα εφέ στο περσινο φιναλε (το πλοιο που εκρήγνυται, το ελικόπτερο που πεφτει στη θάλασσα, το νησί που εξαφανίζεται) αλλα και τώρα στο φετινό με το υποβρύχιο, εμένα μου φαίνονται μια χαρά πειστικά και δεν καταλαβαίνω τί θα μπορούσε να ναι πιο αληθοφανές:confused::wacko: [επίσης, όταν έβλεπα τον Αρχοντα των δαχτυλιδιών, εκεί δε μου άρεσαν τα εφέ και μου φαίνονταν κάπως ψεύτικα, λιγο σαν τα εφέ του Ηρακλή κ της Ζηνας :p What's my problem???:lol:]

 

 

Είναι κάτι το αρχέγονο και υπερφυσικό. Δεν νομίζω να μάθουμε και τίποτα παραπάνω.

 

Οποιαδήποτε νύξη για κάτι το πραγματικό (με νανορομπότ και κάτι τέτοια που λέγανε) δεν 'άρεσε' στους παραγωγούς μάλλον.

και πολύ καλά έκανε και δεν τους άρεσε! χίλιες φορές μια κάπως μεταφυσική εξήγηση που διέπεται όμως από μια "φιλοσοφία" (πχ. η αιώνια μάχη μεταξυ καλού κ κακού) παρά τραβηγμενες απο τα μαλλιά εξηγήσεις επιστημονικής φαντασίας (αμα φτάναμε στα νανορομπότ πολύ θέλαμε να φτάσουμε και σοτυς εξωγήινους?? απαπαπα μακριά :p)

Link to comment
Share on other sites

πως ειναι δυνατον η Juliet να επεσε απο τοσο υψος και με τοση δυναμη και να εζησε?

 

Εδώ έχουν αναστηθεί άνθρωποι, αυτό σε παραξένεψε? Έτσι γούσταρε το νησί :cool:

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν εγώ έχω πολλά δεδομένα που με κάνουν να πιστευω οτι δεν καταλαβαίνω γρι απο ειδικά εφέ! ενώ όλοι λέτε για τα εφέ στο περσινο φιναλε (το πλοιο που εκρήγνυται, το ελικόπτερο που πεφτει στη θάλασσα, το νησί που εξαφανίζεται) αλλα και τώρα στο φετινό με το υποβρύχιο, εμένα μου φαίνονται μια χαρά πειστικά και δεν καταλαβαίνω τί θα μπορούσε να ναι πιο αληθοφανές:confused::wacko:

 

Ρε συ κι εγώ το ίδιο!! Μια χαρά μου φαίνονται τα εφέ! Αλλά για να το λένε τόσοι άνθρωποι μάλλον δίκιο θα έχουν! :lol:

 

και πολύ καλά έκανε και δεν τους άρεσε! χίλιες φορές μια κάπως μεταφυσική εξήγηση που διέπεται όμως από μια "φιλοσοφία" (πχ. η αιώνια μάχη μεταξυ καλού κ κακού) παρά τραβηγμενες απο τα μαλλιά εξηγήσεις επιστημονικής φαντασίας (αμα φτάναμε στα νανορομπότ πολύ θέλαμε να φτάσουμε και σοτυς εξωγήινους?? απαπαπα μακριά :p)

 

Συμφωνώ απολύτως.

Link to comment
Share on other sites

και πολύ καλά έκανε και δεν τους άρεσε! χίλιες φορές μια κάπως μεταφυσική εξήγηση που διέπεται όμως από μια "φιλοσοφία" (πχ. η αιώνια μάχη μεταξυ καλού κ κακού) παρά τραβηγμενες απο τα μαλλιά εξηγήσεις επιστημονικής φαντασίας (αμα φτάναμε στα νανορομπότ πολύ θέλαμε να φτάσουμε και σοτυς εξωγήινους?? απαπαπα μακριά :p)

Εντάξει όσο αφορά τα νανορομπότ, δεν θα ήταν και τόσο καλή η εξήγηση, και νομίζω ήταν και στις πρώτες πρώτες δηλώσεις των δημιουργών, ότι το τέρας δεν το φτιάχνουν νανορομποτ. Ήταν η εποχή επίσης που έλεγαν ότι δεν είχαμε δει όλο το τέρας ακόμα (τότε δεν ήμαστε σίγουροι ακόμα ότι το τέρας είναι μόνο καπνός, και ήδη είχε παρατηρηθεί από χαρακτήρες της σειράς ότι έκανε κάποιο "μηχανικό" ήχο).

 

Τέσπα, δεν καταλαβαίνω που βρίσκετε την φιλοσοφία καλό VS κακό. To LOST μέχρι τώρα δεν ήταν ποτέ για καλούς VS κακούς ή για τη μάχη του καλού με το κακό στις πράξεις των χαρακτήρων. Και από ό,τι φαίνεται το φινάλε εισάγει για πρώτη φορα την ιδέα "καλός" "ημίθεος" VS "κακός" "ημίθεος", με τις έννοιες να χρησιμοποιούνται κάπως συμβατικά -καθώς δεν ξέρουμε και τόσα πολλά γι αυτούς πέρα από το ότι ο ένας ήθελε να σκοτώσει τον Jacob, ότι έχουν κάποιες ξεχωριστές δυνάμεις, και μάλλον ζουν για πολύ καιρό.

 

Και η νέα αυτή ιδέα κάνει όλους τους άλλους χαρακτήρες πιόνια, του ενός ή και των δύο, και το μόνο που μπορείς να τους καταλογίσεις είναι ότι παραμυθιάστηκαν τόσο με τα περίεργα και μεταφυσικά του νησιού που σταμάτησαν να ψάχνουν λογική στα κίνητρά τους (όταν οι μισές τουλάχιστο δικαιολογίες είναι "είναι το πεπρωμένο μας" και "το νησί το θέλει έτσι").

 

Πάντως, σίγουρα δεν θέλει και εξωγήινους η σειρά, αλλά... είναι οι αιγυπτιακές "θεότητες" καλύτερες;

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει όσο αφορά τα νανορομπότ, δεν θα ήταν και τόσο καλή η εξήγηση, και νομίζω ήταν και στις πρώτες πρώτες δηλώσεις των δημιουργών, ότι το τέρας δεν το φτιάχνουν νανορομποτ. Ήταν η εποχή επίσης που έλεγαν ότι δεν είχαμε δει όλο το τέρας ακόμα (τότε δεν ήμαστε σίγουροι ακόμα ότι το τέρας είναι μόνο καπνός, και ήδη είχε παρατηρηθεί από χαρακτήρες της σειράς ότι έκανε κάποιο "μηχανικό" ήχο).

 

Τέσπα, δεν καταλαβαίνω που βρίσκετε την φιλοσοφία καλό VS κακό. To LOST μέχρι τώρα δεν ήταν ποτέ για καλούς VS κακούς ή για τη μάχη του καλού με το κακό στις πράξεις των χαρακτήρων. Και από ό,τι φαίνεται το φινάλε εισάγει για πρώτη φορα την ιδέα "καλός" "ημίθεος" VS "κακός" "ημίθεος", με τις έννοιες να χρησιμοποιούνται κάπως συμβατικά -καθώς δεν ξέρουμε και τόσα πολλά γι αυτούς πέρα από το ότι ο ένας ήθελε να σκοτώσει τον Jacob, ότι έχουν κάποιες ξεχωριστές δυνάμεις, και μάλλον ζουν για πολύ καιρό.

 

Και η νέα αυτή ιδέα κάνει όλους τους άλλους χαρακτήρες πιόνια, του ενός ή και των δύο, και το μόνο που μπορείς να τους καταλογίσεις είναι ότι παραμυθιάστηκαν τόσο με τα περίεργα και μεταφυσικά του νησιού που σταμάτησαν να ψάχνουν λογική στα κίνητρά τους (όταν οι μισές τουλάχιστο δικαιολογίες είναι "είναι το πεπρωμένο μας" και "το νησί το θέλει έτσι").

 

Πάντως, σίγουρα δεν θέλει και εξωγήινους η σειρά, αλλά... είναι οι αιγυπτιακές "θεότητες" καλύτερες;

 

ο λόγος που εγώ πωρώθηκα αρκετά με αυτή την τροπή που πήρε το φινάλε είναι οτι οι υπόνοιες για την αναγωγή στην προαιώνια μάχη καλού - κακού είχαν ξεκινήσει ήδη από την 1η σεζόν, σε αυτή τη μυστηριώδη (και αρκετά ατμοσφαιρική) σκηνή με το Λοκ που παίζει τάβλι στην παραλία και φωνάζει το Γουωλτ να του μάθει πώς παίζεται και του λέει κ διαφορα για τα άσπρα κ τα μαύρα πιονια (που δν τα θυμάμαι τώρα...:p ). Επίσης, σε όλη τη διάρκεια της σειράς υπήρχαν αναφορές από τη μια στην "αναμέτρηση" δύο δυνάμεων (πχ. Λοκ-Τζακ, Λοκ-Μπεν, Μπεν-Γουιτμορ) που ναι μεν δεν παρουσιάζονταν απαραίτητα ως ο "καλός" και ο "κακός", υπήρχε όμως πάντα μία ριζική αντίθεση και ανταγωνιστικότητα μεταξύ των δύο "πόλων", και από την άλλη (όπως ανέφεραν από πολύ νωρίς κι αυτοί που αναλύουν όλες τις λεπτομέρειες των επεισοδίων βλ. λοστπίντια) όλο και κάπου εμφανιζόταν η αντίθεση άσπρο-μαύρο (πχ. κάποιοι λένε οτι υπήρξαν σκηνές οπου φάνηκε ένας άσπρος καπνός - αντί του μαυρου). Επιπλέον, από την προηγούμενη σεζόν κιόλας, με τις υπόνοιες που άφηνε ο Γουιντμορ, μας προετοίμαζαν για "την απόλυτη αναμέτρηση" αναμεσα σε δύο πραγματικά ισχυρά μέτωπα, που μπροστά της η αντιπαλότητα losties Vs others ή και losties Vs freighter guys θα ήταν εντελώς ασήμαντη (και μάλλον όλοι αυτοί θα ενώνωνταν σε ένα μέτωπο προκειμένου να αντιμετωπίσουν τον κοινό πανίσχυρο αντίπαλο που απειλεί το ίδιο το νησί). Οπότε, για μένα τουλάχιστον, το να δω στην τελευταία σεζόν μια "τελική" αναμέτρηση αρχέγονου χαρακτήρα, μέσα από την οποία θα αποκαλύπτεται και όλη η ιστορία και η αληθινή υπόσταση του νησιού θα ήταν μάλλον ό,τι καλύτερο. Ε ναι και γιατί όχι, αυτή η ιστορία να ξεκινάει από πολύ πολύ παλιά...;) (καλά πως και δεν έχει βγει ακόμα ο Λιακόπουλος να πει "τα είδατε? ακόμα και το νησί του Λοστ οι αρχαίοι έλληνες το είχαν ανακαλύψει, δεν είδατε τους στίχους του Ομηρου στο τελευταίο επεισόδιο? δεν το λέω μόνο εγώ ο Λιακόπουλος, εδώ έχουμε στοιχεία!":lol::lol:)

Link to comment
Share on other sites

Βσκ, τα εφέ με το υποβρύχιο και μένα μ'άρεσαν. Αλλά θυμάστε την πτώση της Ajira? Δλδ, wtf? :lol: Σαν flight simulator στον απαρχαιωμένο υπολογιστή μου

 

Όσο για το good vs evil θα συμφωνήσω ότι αυτό δεν είναι ξεκάθαρο. Πιο ξεκάθαρο είναι το faith vs logic (χμ, logic ήταν ή κάπως αλλιώς το λέγανε?), που πάντα επικρατεί η faith/destiny.

 

Ωστόσο, η μάχη καλού-κακού δεν είναι τόσο παράξενο αν θυμηθείς τα λόγια του Windmore ότι πρόκειται να γίνει μάχη και πρέπει οι καλοί να κερδίσουν. Συν τις αμέτρητες φορές που ακούμε ομάδες να λένε 'we're the good guys' που δηλώνει άμεσα ότι υπάρχουν καλοί-κακοί. Σ'ολόκληρη τη σειρά είμασταν αντιμέτωποι με αυτή τη φιλοσοφία καλών-κακών (losties-others, DI-hostiles)

 

Για τον καπνό δεν ξέρω..εμένα μ'άρεσε η ''εξήγηση'' που δώσανε. Δηλαδή, η εξήγηση που δεν δώσανε. Νομίζω βσκ ότι φοβάμαι ότι θα δώσουν βλακεία εξήγηση που στην τελική ΠΡΟΤΙΜΩ να μην πουν τίποτα ώστε να παραμείνει μυστηριο

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, σε όλη τη διάρκεια της σειράς υπήρχαν αναφορές από τη μια στην "αναμέτρηση" δύο δυνάμεων (πχ. Λοκ-Τζακ, Λοκ-Μπεν, Μπεν-Γουιτμορ) που ναι μεν δεν παρουσιάζονταν απαραίτητα ως ο "καλός" και ο "κακός", υπήρχε όμως πάντα μία ριζική αντίθεση και ανταγωνιστικότητα μεταξύ των δύο "πόλων",

Ακριβώς. Και όπως λέει και ο dead angel, η σειρά είχε τους πόλους της, ήταν το Faith VS Science. Ποτέ δεν είχε πόλους καλού και κακού. Και ενώ μπορώ να θεωρήσω σημάδι τα μαύρα και άσπρα πούλια, και τις πέτρες και τους φακούς επαφής, δυστυχώς χωρίς "υποστήριξη" υπόθεσης δεν κάνουμε τίποτα. Τουτέστιν τα ασπρόμαυρα σημάδια μπορούσαν να σημαίνουν ένα σωρό πράγματα, και για μένα περισσότερο δήλωναν συνύπαρξη αντιθέσεων ή αντίδιαμετρικών ιδεολογιών, παρά μάχη. Πχ στο others vs losties -που δεν το είχαμε ποτέ ξεκάθαρα- δεν μπορείς να πεις ότι ήταν black VS white. Το ίδιο και στο freighter VS island, πάλι δεν είχαμε καθαρό black VS white. Ακόμα και ο πιο black τύπος, ακολουθούσε διαταγές και εν τέλει ήταν πιόνι.

 

Έχουμε μια σεζόν μπροστά μας, για να δούμε που θα πάει η υπόθεση τελικά. Δεν θα ήθελα να δω pure στρατόπεδα (σίγουρα εδώ και τέσσερις season, είμαστε βέβαιοι ότι στην επόμενη θα δούμε ανοιχτό πόλεμο με στρατόπεδα) και τελική αναμέτρηση, γιατί σε αυτή τη σειρά θα ήταν αφύσικο. Περισσότερο περιμένω να επικεντρωθεί στο τι σήμαινε η νίκη του άλλου τύπου, τι επιπτώσεις και αλλαγές θα επιφέρει στο νησί (and beyond), και τι ρόλο θα παίξουν οι υπόλοιποι χαρακτήρες και ειδικά οι "specials" (desmond, miles, walt, richard κλπ) στη διαμόρφωση ή ανατροπή του νέου σκηνικού και την αποκατάσταση των νέων ισορροπιών.

 

P.S. Για τον καπνό και εγώ δεν περιμένω παραπάνω εξήγηση. Αφήνω μόνο ένα ανοιχτό παράθυρο για φινάλε που θα αναπροσδιορίσει πολλούς κανόνες και θα κάνει την ύπαρξη του καπνο-τέρατος πιο ... φυσιολογική.

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

A, βλέποντας το φινάλε ξανά χτες παρατήρησα τη σκηνή που όταν ο Μπεν λέει στον Λοκ για την νεκρή κόρη του και το τέρας αυτός εκπλήσσεται κάπως, ε? Άρα ίσως σημαίνει ότι ο καπνός δεν είναι ο Λοκ, εκτός αν 'έπαιζε' μαζί του (...χωρίς λόγο βέβαια)
Link to comment
Share on other sites

στο they are coming ο jacob εννοει τους jack και λοιπους ετσι?

 

εγώ το παίρνω οτι εννοεί τους "υπέρτατους" κοκούς από τους οποίους θα πρέπει να προστατέψουν το νησί όλοι οι υπόλοιποι...:cool:

Επίσης, έχω την αίσθηση οτι ο Jacob και ο άλλος είναι αδέρφια...δεν ξερω πως μου χει κάτσει αυτό...μάλλον κάτι απ'τη μυθολογία θα μ'εχει επηρεασει...

Link to comment
Share on other sites

εγώ το παίρνω οτι εννοεί τους "υπέρτατους" κοκούς από τους οποίους θα πρέπει να προστατέψουν το νησί όλοι οι υπόλοιποι...:cool:

Επίσης, έχω την αίσθηση οτι ο Jacob και ο άλλος είναι αδέρφια...δεν ξερω πως μου χει κάτσει αυτό...μάλλον κάτι απ'τη μυθολογία θα μ'εχει επηρεασει...

 

Όταν είπε πως έρχονται μήπως εννοούσε τους άλλους που έφερναν μαζί τους το πτώμα του Λοκ (που ¨στρατολόγησαν¨ και τον Λεπίδη) γιατί όταν το άκουσε αυτό ο ¨Λοκ¨ τα πήρε και τον πέταξε στη φωτιά. Επίσης μήπως το σήμα της σειράς δείχνει και την ισορροπία που υπάρχει αυτή τη στιγμή στο νησί? Δηλαδή παλιά που ήταν μαύρο γύρω, γύρω και άσπρο στη μέση το άσπορο ήταν η καλή δύναμη που κυριαρχούσε στο νησί και το μαύρο η κακή που προσπαθούσε να το καταλάβει ενώ τώρα που το νησί κυριαρχείτε από την κακή δύναμη είναι μαύρο και γύρω, γύρω το άσπρο που προσπαθεί να ξαναπάρει τη θέση του. :shifty:

http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...