Jump to content

Lost (ABC)


Jacktheripperd
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως, αν και αναμφισβήτητα υπονοήθηκε έντονα η σχέση καλού/κακού στο φινάλε (ο Jacob φορούσε άσπρα, σε αντίθεση με τον Άλλο που φορούσε μαύρα, ή ο Άλλος ήταν αυτός που απείλησε τον Jacob ότι θα τον σκότωνε) εγώ θα κρατούσα μια επιφύλαξη για το ποιος είναι τελικά καλός ή κακός.

 

Lost είναι αυτό, ποτέ δεν ξέρεις...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εγώ το παίρνω οτι εννοεί τους "υπέρτατους" κοκούς από τους οποίους θα πρέπει να προστατέψουν το νησί όλοι οι υπόλοιποι...:cool:

Επίσης, έχω την αίσθηση οτι ο Jacob και ο άλλος είναι αδέρφια...δεν ξερω πως μου χει κάτσει αυτό...μάλλον κάτι απ'τη μυθολογία θα μ'εχει επηρεασει...

 

Μήπως διάβασες αυτό; :P

 

Λοιπόν κάτι που πραγματικά ****ed my mind, μετά απο συζήτηση με τον φίλο sakis.

Σύμφωνα με την Παλαιά Διαθήκη, ο Ιακώβ είχε έναν δίδυμο αδελφό, τον Ησαύ.

http://en.wikipedia.org/wiki/Jacob

Παίζει αυτός να είναι ο «σκοτεινός» τύπος που πήρε και την μορφή του Locke.

Μήπως όμως στα flashbacks που βλέπαμε τον Jackob να επισκέπτεται τον Τζακ, την μικρή Κέιτ, τον Λοκ, τον μικρό Τζέιμς, κλπ κλπ ΔΕΝ ΗΤΑΝ Ο Jackob, αλλά ο Ησαύ;

 

Σάκη, you blowed my mind :dizzy:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μήπως διάβασες αυτό; :P

 

αχ ναι! παίζει να μ'έχει επηρεάσει αυτό ;) (καλά όσο απίστευτο κι αν ακουγεται δε το θυμόμουν οτι το χα διαβάσει εδώ!) αλλά κι απο όταν έβλεπα το επεισόδιο είχα την ίδια αίσθηση...είναι και κάτι άλλο που μου θυμίζει η ολη φάση με τους δυο τους στο νησί αλλά δεν μπορώ να το προσδιορίσω...

Link to comment
Share on other sites

στο τελος του Lost και στην τελικη σκηνη προβλεπω Jack -Sawyer μαζι στην παραλια να το παιζουνε jacob και smoky :lol:
Link to comment
Share on other sites

στο τελος του Lost και στην τελικη σκηνη προβλεπω Jack -Sawyer μαζι στην παραλια να το παιζουνε jacob και smoky :lol:

 

Δεν ξέρω γιατί αλλά δεν μου φαίνεται πολύ κουφό... :X

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί αλλά δεν μου φαίνεται πολύ κουφό... :X

Και θα πετάνε φρίσμπι στο Vincent :p Btw το ξέρατε οτι ο Vincent είναι ο μόνος χαρακτήρας του Λοστ που έχει επιβεβαιωθεί από τους δημιουργούς οτι θα επιβιώσει μέχρι το φινάλε ?

Link to comment
Share on other sites

http://www.*****ed.com/blog/if-the-characters-on-lost-told-the-truth/

 

EDIT: Έλεος με τις restricted λέξεις.

 

http://www.*****ed.com/blog/if-the-characters-on-lost-told-the-truth/

EDIT2: ΑΡΡΡΡΓΚΧ

 

http://www.κρακed.com/blog/if-the-characters-on-lost-told-the-truth/

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

τελικα ο μπεν γιατι σκοτωσε τον λοκ;; τον εσωσε στην αρχη και μολις του πε πως η elouise τον ειπε να πανε στο νησι τον @@@@@. τι τον πειραχε και τον εκανε να τον @@@@@@ λολ.
Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

http://www.*****ed.com/blog/if-the-characters-on-lost-told-the-truth/

 

EDIT: Έλεος με τις restricted λέξεις.

 

http://www.*****ed.com/blog/if-the-characters-on-lost-told-the-truth/

EDIT2: ΑΡΡΡΡΓΚΧ

 

http://www.κρακed.com/blog/if-the-characters-on-lost-told-the-truth/

 

χαχαχαχ:lol: πολύ γέλιο! να με κάτι τέτοια σκέφτεσαι οτι ανάμεσα στο "υπέρτατο ανατρεπτικό μυστήριο" της πλοκής του Λοστ και το "απλά γελοίο" υπάρχει μια πολύ λεπτή γραμμή!

wtf? το "c.r.acked" ειναι απαγορευμένη λέξη? μήπως είναι και το "c.r.acker"? (και τα κρακεράκια παπαδοπούλου πώς να τα λέμε δλδ?)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, εμένα γιατί μου φαίνεται πως ο τύπος με τα μαυρα φαίνεται αγανακτησμένος από την συμπεριφορά του Jacobs απέναντι στους ανθρώπους; Δεν μου φαίνεται και τόσο καλός ο Jacobs! Προσελκύει ανθρώπους στο νησί και τους εμπλέκει με τοσους κινδύνους... Και αυτό με το loophole εμένα γιατί αμέσως μου ήρθε στο μυαλό το matrix;; Μήπως κάποιος παίζει με ένα πρόγραμμα;;;
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το πρόγραμμα λίγο τραβηγμένο μου φαίνεται :) Αλλά για τη συμπεριφορά του Jacob δεν έχεις και άδικο..Γενικά δε μπορούμε να έχουμε σαφή άποψη για το ποιος είναι καλός και ποιος κακός αν δε μάθουμε περισσότερα για τους σκοπούς των και των δύο.
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα επανάληψη του 5ου κύκλου :D και πρόσεξα κάτι περίεργο στο 5x01 "Because You Left":

Αμέσως μετά το πρώτο flash, ο Λοκ βρίσκεται μόνος στη ζούγκλα και βρέχει καταρρωκτωδώς. Την ίδια στιγμή, στην παραλία (όπου βρίσκονται οι υπόλοιποι επιζώντες) έχει λιακάδα! Μάλλον πρόκειται για σεναριακό λάθος (και μην ακούσω δικαιολογίες του στυλ "είναι μεγάλο νησί - μπορεί να ήταν τοπική μπόρα :lol: )

Και κάτι πιο σοβαρό: Στο ίδιο επεισόδιο, ο Ντάνιελ εξηγώντας τα flashes στους υπόλοιπους λέει "Είτε το νησί κινείται στο χρόνο, είτε εμείς" ή κάτι παρόμοιο. Αυτό με έκανε να σκεφτώ ότι μάλλον το δεύτερο συμβαίνει, αφού ο Ρίτσαρντ και οι υπόλοιποι Others δεν κατάλαβαν τίποτα από τα flashes (εκτός ίσως από το πρώτο).Ξέρουμε όμως επίσης ότι ολόκληρο το νησί μετακινήθηκε χωρικά όταν ο Μπεν γύρισε τον τροχό - όσοι ήταν στο ελικόπτερο το είδαν με τα μάτια τους, το ίδιο και εμείς- μπλουπ! Επομένως τι γίνεται; Το νησί μετακινήθηκε στο χώρο και οι επιζώντες μετακινήθηκαν (επανειλημμένως) στο χρόνο; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα επανάληψη του 5ου κύκλου :D και πρόσεξα κάτι περίεργο στο 5x01 "Because You Left":

Αμέσως μετά το πρώτο flash, ο Λοκ βρίσκεται μόνος στη ζούγκλα και βρέχει καταρρωκτωδώς. Την ίδια στιγμή, στην παραλία (όπου βρίσκονται οι υπόλοιποι επιζώντες) έχει λιακάδα! Μάλλον πρόκειται για σεναριακό λάθος (και μην ακούσω δικαιολογίες του στυλ "είναι μεγάλο νησί - μπορεί να ήταν τοπική μπόρα :lol: )

Κι όμως, δεν είναι αφύσικο να βρέχει καταρρακτωδώς κάπου και λίγο παραπέρα να έχει λιακάδα. Και δεν μιλώ καν για το LOST ;)

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

για τη βροχή-λιακάδα: ακριβως γι'αυτό το λόγο εγώ είχα μπερδευτεί τότε κ νόμιζα οτι ο Λοκ για κάποιο λόγο ταξιδεύει στο χρόνο χωριστά απ τους άλλους, αλλά τελικά όντως, κι άλλες φορές στο Λοστ, απ την πρώτη σεζον κιολας συνέβαινε να χουμε σκηνες με ήλιο στην παραλία και ξαφνική βροχή στη ζούγκλα, μαλιστα πολλές φορές η βροχή στη ζουγκλα σχετιζόταν με την εμφανιση του μαυρου καπνού (θυμαμαι το επεισ. με Τζακ-Κειτ-Τσαρλι που ψαχνουν το cockpit)

 

Χαριτωμένα λινκσ (για να μη μας πέσει βαρια η απότομη στέρηση):

 

1) http://latimesblogs.latimes.com/showtracker/lost/ πολύ καλή κριτική, που συμπιπτει απόλυτα με τις δικιές μου σκέψεις για το φινάλε (και με όλα όσα είχαμε συμφωνησει πανω κατω και εδω μέσα) . Το εντυπωσιακό: ο τυπος που κανει την κριτικη αναφερεται στον "μαυρο" αντίπαλο του Τζεικομπ ως "Ησαυ" (το θεωρεί και δεδομενο μαλιστα) όπως είχαν προτεινει κ οι συμφορουμίτες hostolis κ sakis!:up:

 

2) πολύ πετυχημένες παρωδίες που χρησιμοποιούν τα action figures (κουκλακια) των χαρακτήρων του Λοστ αλλά (το κλου) και άλλων χαρακτήρων από σειρές/ταινίες που καταλήγουν σε πολύ σουρεαλιστικά σενάρια με καυστική σάτιρα στις ανακολουθίες του Λοστ http://www.youtube.com/view_play_list?p=82EDD56A0B1F6BAA . Η playlist αυτή έχει 9 βιντεακια αλλα όλα όλα είναι τουλαχιστον 11 νομίζω - αναζητείστε τα! (ειδικα τα τελευταία είναι κ τα πιο αστεία)

 

3) Και οι ίδιοι οι δημιουργοί (Lindelof/Cuse/Abrams) και οι ηθοποιοί του Λοστ αυτοσαρκαζονται σε αυτά τα πολύ σύντομα βιντεάκια από το show του Jimmy Kimmel : http://www.youtube.com/view_play_list?p=6631A83A1B399703&search_query=jimmy kimmel lost secrets - ουτε αυτή η playlist τα χει όλα, υπάρχουν άλλα δύο νομίζω (11&12)

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχη του τελευταιου επεισοδιου το καραβι που δειχνουν ειναι εκεινο που πηραν τους δυναμίτες για να ανατινάξουν την καταπακτη;

 

Οσο για το ποιος ειναι αυτος που εχει παρει την μορφη του Λοκ μας οδηγουν στο συμπερασμα οτι ειναι αυτος με την μαυρη μπλουζα που λεει στον Τζεικομπ στην αρχη οτι καποια μερα θα βρει ενα παραθυρακι και θα τον σκοτωσει(στο τελος λεει οτι το βρηκε το παραθυρακι) .Μοιαζει σαν να παιζουν ενα παιχνιδι οπου περιμενουν τι θα κανουν ολοι αυτοι που ερχονται στο νησι.Αυτος με τα μαυρα λεει οτι παντα θα κανουν τα ιδια πραγματα ενω ο Τζεικομπ λεει οτι μπορει να τελειωνουν με τον ιδιο τροπο παντα αλλα καθε φορα υπαρχει και προοδος.

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχη του τελευταιου επεισοδιου το καραβι που δειχνουν ειναι εκεινο που πηραν τους δυναμίτες για να ανατινάξουν την καταπακτη;

 

Οσο για το ποιος ειναι αυτος που εχει παρει την μορφη του Λοκ μας οδηγουν στο συμπερασμα οτι ειναι αυτος με την μαυρη μπλουζα που λεει στον Τζεικομπ στην αρχη οτι καποια μερα θα βρει ενα παραθυρακι και θα τον σκοτωσει(στο τελος λεει οτι το βρηκε το παραθυρακι) .Μοιαζει σαν να παιζουν ενα παιχνιδι οπου περιμενουν τι θα κανουν ολοι αυτοι που ερχονται στο νησι.Αυτος με τα μαυρα λεει οτι παντα θα κανουν τα ιδια πραγματα ενω ο Τζεικομπ λεει οτι μπορει να τελειωνουν με τον ιδιο τροπο παντα αλλα καθε φορα υπαρχει και προοδος.

Ναι, το Black Rock είναι.

 

Για το άλλο που λες, αυτό έχω καταλάβει κι εγώ, υπάρχει αυτός ο χρονικός βρόχος οπου πάντα τα ίδια συμβαίνουν, απλά υπάρχουν κάτι μικροδιαφορές που συνήθως είναι ασήμαντες για τα γεγονότα που έχουν «γραφτεί» όμως όχι πάντα...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπε ακριβως αυτο ο Ιακωβος... ειπε οτι η ιστορια τελειωνει μονο μια φορα και οτιδηποτε ενδιαμεσο ειναι απλα προοδος. Με αλλα λογια, μπορει να χρειαστουμε 1000000000 σχεδον ομοιες επαναληψεις αλλα τελικα καποια φορα το σεναριο θα αλλαξει (λογω της προοδου, καποτε θα ληφθει επιτελους μια αποφαση με διαφορετικο τροπο) και τοτε θα αποδειχθει οτι ο Ησαυ εχει αδικο. Αυτο ομως δεν εχει συμβει ακομη ως τωρα (εποχη black rock)...
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπε ακριβως αυτο ο Ιακωβος... ειπε οτι η ιστορια τελειωνει μονο μια φορα και οτιδηποτε ενδιαμεσο ειναι απλα προοδος. Με αλλα λογια, μπορει να χρειαστουμε 1000000000 σχεδον ομοιες επαναληψεις αλλα τελικα καποια φορα το σεναριο θα αλλαξει (λογω της προοδου, καποτε θα ληφθει επιτελους μια αποφαση με διαφορετικο τροπο) και τοτε θα αποδειχθει οτι ο Ησαυ εχει αδικο. Αυτο ομως δεν εχει συμβει ακομη ως τωρα (εποχη black rock)...

Ο ακριβης διάλογος είναι ως εξής

(Esau;) ) You re trying to prove me wrong aren't you?

(Jacob) You are wrong

(E)Am I? They come, fight, destroy and corrupt it always ends the same

(J) But it only ends ONCE. Anything that happens before that is just progress

 

Νομίζω οτι επίτηδες χρησιμοποιούν τον Ενεστώτα που προκαλεί αυτή την αμφισημία: αν έλεγε "it WILL only end once" τότε όντως θα μασταν σίγουροι για την εκδοχή που λες (που είναι και πολύ ενδιαφέρουσα). Αλλα με το να λεει "...but it only ends once" δεν αρνείται ρητά το "it always ends the same", απλώς το συνεχίζει "it always ends the same, but it only ends once" που βέβαια ακούγεται περίεργο σαν πρόταση , αλλά μπορεί ακριβώς να εννοεί οτι η στιγμή του "τέλους" το κάθε κύκλου είναι μία (διαφορετική?) κάθε φορά και δεν μετράει τόσο όσο η "πρόοδος" που συντελείται κατά τη διάρκεια του κύκλου...Προσωπικά θα μ'αρεσε να ισχύει η πρώτη εκδοχή που λέει ο sansara αλλά πιστεύω οτι το αφήνουν έτσι φλου επίτηδες για να μην ξερουμε τι μας περιμένει στο φινάλε (ενα οριστικό τέλος/κλείσιμο του κύκλου ή μια νέα -φτου κι απ την αρχή - "προσγείωση" επιζόντων στο νησί?)

Link to comment
Share on other sites

To Esau προκύπτει από τη χριστιανική παράδοση με τα δύο αδέρφια Jacob και Esau. Μου φάνηκε αρκετά παράξενο που υιοθετήθηκε τόσο γρήγορα αυτό το όνομα. Δεν νομίζω να τον λένε έτσι πάντως :P

 

Έχω και γω τις αμφιβολίες μου για το ποιός είναι ο καλός και ποιός ο κακός τελικά. Έχω ένα feeling ότι ο Jacob δεν είναι και τόσο αγαθός όσο τον παρουσιάζουν

 

Τώρα μένει να δούμε ποιοί είναι αυτοί που 'έρχονται'' και ποιά θα είναι τα δύο στρατόπεδα της μάχης.

Link to comment
Share on other sites

Ο ακριβης διάλογος είναι ως εξής

(Esau) ) You re trying to prove me wrong aren't you?

(Jacob) You are wrong

(E)Am I? They come, fight, destroy and corrupt it always ends the same

(J) But it only ends ONCE. Anything that happens before that is just progress

 

..... Αλλα με το να λεει "...but it only ends once" δεν αρνείται ρητά το "it always ends the same", απλώς το συνεχίζει "it always ends the same, but it only ends once" .....

 

Ακουσε αλλη μια φορα τον διαλογο και ερμηνευσε τις λεξεις του Ιακωβου δινοντας εμφαση στο "ends". Ειναι σα να λεει ο αλλος "Ρε Ιακωβακο, παντα το ιδιο τελειωνει" και ο Ιακωβος να απανταει με σοφια "το πραγματικο τελειωμα ομως γινεται μια φορα, τα προηγουμενα loops ειναι απλα προοδος προς το πραγματικο τελειωμα".

 

Με αλλα λογια...

Ησαυ: Οι ανθρωποι ειναι κακοι. Στο τελος του τεστ παντα αποτυγχανουν.

Ιακωβος: Αποτυγχανουν ναι, ωσπου ομως να επιτυχουν. Και τοτε θα εχουν περασει το ολο τεστ! :)

 

Ειναι σαν το φαινομενο του Black Swan (ασχετο με Νταρμα): μπορει να δεις 1000000 ασπρους κυκνους αλλα αυτο δεν φτανει για να πεις με σιγουρια οτι "Ολοι οι κυκνοι ειναι λευκοι". Αντιθετα, αν δεις ποτε εστω και 1 μαυρο κυκνο μπορεις να πεις με σιγουρια οτι "Δεν ειναι ολοι οι κυκνοι λευκοι".

(βλεπε Karl Popper -falsification theory κλπ κλπ).

 

Ετσι κι εδω. Ο Ιακωβος ψαχνει το γκολ της τιμης, μεσα απο τις αιωνιες αναμετρησεις του με τον Ησαυ: Να ερθει δηλαδη επιτελους μια φουρνια losties που να μην κανουν τις ιδιες ******ες με τους προηγουμενους. Τωρα το πως το οριζουν αυτο το διαφορετικο ειναι μαλλον θεμα του 6ου κυκλου... :rolleyes:

 

Επισης, ο ενεστωτας εδω ειναι ..αχρονος. Υποτιθεται οτι ενας Θεος που σεβεται τον εαυτο του ειναι περα και εξω απο τον Χρονο, αρα βλεπει ολη την ιστορια (παρελθον , παρον και μελλον) ως μια ενοτητα μπροστα στα ματια του... κατι σαν σε ενεστωτα σε ανθρωπινους ορους. Τα παντα ολα τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Ακουσε αλλη μια φορα τον διαλογο και ερμηνευσε τις λεξεις του Ιακωβου δινοντας εμφαση στο "ends". Ειναι σα να λεει ο αλλος "Ρε Ιακωβακο, παντα το ιδιο τελειωνει" και ο Ιακωβος να απανταει με σοφια "το πραγματικο τελειωμα ομως γινεται μια φορα, τα προηγουμενα loops ειναι απλα προοδος προς το πραγματικο τελειωμα".

 

Με αλλα λογια...

Ησαυ: Οι ανθρωποι ειναι κακοι. Στο τελος του τεστ παντα αποτυγχανουν.

Ιακωβος: Αποτυγχανουν ναι, ωσπου ομως να επιτυχουν. Και τοτε θα εχουν περασει το ολο τεστ! :)

 

Ειναι σαν το φαινομενο του Black Swan (ασχετο με Νταρμα): μπορει να δεις 1000000 ασπρους κυκνους αλλα αυτο δεν φτανει για να πεις με σιγουρια οτι "Ολοι οι κυκνοι ειναι λευκοι". Αντιθετα, αν δεις ποτε εστω και 1 μαυρο κυκνο μπορεις να πεις με σιγουρια οτι "Δεν ειναι ολοι οι κυκνοι λευκοι".

(βλεπε Karl Popper -falsification theory κλπ κλπ).

 

Ετσι κι εδω. Ο Ιακωβος ψαχνει το γκολ της τιμης, μεσα απο τις αιωνιες αναμετρησεις του με τον Ησαυ: Να ερθει δηλαδη επιτελους μια φουρνια losties που να μην κανουν τις ιδιες ******ες με τους προηγουμενους. Τωρα το πως το οριζουν αυτο το διαφορετικο ειναι μαλλον θεμα του 6ου κυκλου... :rolleyes:

 

Επισης, ο ενεστωτας εδω ειναι ..αχρονος. Υποτιθεται οτι ενας Θεος που σεβεται τον εαυτο του ειναι περα και εξω απο τον Χρονο, αρα βλεπει ολη την ιστορια (παρελθον , παρον και μελλον) ως μια ενοτητα μπροστα στα ματια του... κατι σαν σε ενεστωτα σε ανθρωπινους ορους. Τα παντα ολα τωρα...

 

κοιτα, το θέμα δεν είναι σε ποιό σημείο της πρότασης θα δώσω εγώ έμφαση, αλλά σε ποιό δίνει αυτός: δυστυχώς δεν εχω πρόχειρο το επεισ. για να το τσεκάρω, αλλά σε όποια έννοια δίνει έμφαση αυτός θα πρέπει στην ερμηνεία μας να την αντιδιαστείλουμε με μία αντίθετή της: πχ. αν ο επιτονισμός του Γιάκωβου δίνει έμφαση στο "once", η αντίθεση είναι "μπορεί να επαναλαμβάνεται ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ η ιστορία αλλά τελειώνει μόνο ΜΙΑ" (σ' αυτη την περιπτωση ενισχύεται η εξήγηση που προτείνεις), αν όμως δίνει έμφαση στο "ends", πράγμα που θα ακούγεται και λίγο περίεργο, η αντίθεση είναι "μπορεί να ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ μια φορά αλλά (το σημαντικό είναι ότι) ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ άπειρες" (οπότε εκει η εξήγηση είναι διαφορετική αφού, αν το σημαντικό είναι η επανάληψη, τότε το τέλος μπορεί να μην είναι κάτι το οριστικό - να το εννοεί δλδ ως την ολοκλήρωση της κάθε "λουπας")

 

Σου ξαναπα οτι προτιμώ τη δική σου εξήγηση από την άλλη (αφού αυτό σημαίνει οτι θα έχουμε ένα οριστικό κλείσιμο του κύκλου στο τέλος που είναι πιο ικανοποιητικό ως φινάλε απ ό,τι θα ναι να ξαναδούμε την 815 να πεφτει στο νησί πχ) αλλά επιμένω οτι ο διάλογος είναι επιτηδες αμφίσημος για να κρατάει ανοιχτά και τα δύο ενδεχόμενα (και τους φαν σε εγρήγορση -καλη ώρα)...ασε που τους εχω ικανους να μην εχουν αποφασισει ακομα και να περιμενουν να τσεκαρουν αντιδράσεις...

 

μ'αρέσει η αναφορά σου στη φιλοσοφία της επιστήμης ;) και να προσθέσω ότι το σφάλμα του Ησαυ είναι οτι είναι επαγωγιστής (και ο επαγωγιστής επιστήμονας, που φτιάχνει ένα νόμο με κριτήριο τους 999 λευκους κύκνους που έχει συναντήσει, την πατάει όταν συναντήσει τον μοναδικό μαυρο) και σωστά λες οτι ο Γιακωβος ακριβώς καραδοκεί γι'αυτό το μαυρο κύκνο (ρε λες να μην ειναι τόσο άσχετο με το "swan" της Νταρμα τελικα?? για θυμήσου: και στο σταθμό με τον κύκνο, ο κανόνας ήταν οτι πάντα θα βρίσκεται κάποιος να πατάει το κουμπί καθε 108 λεπτα..μεχρι που βρέθηκε κάποιος που δεν το πάτησε! :blink::wacko:)

Link to comment
Share on other sites

.....το σφάλμα του Ησαυ είναι οτι είναι επαγωγιστής

 

Θελω να ελπιζω παντως οτι η σειρα θα τελειωσει με μια αναδειξη οχι της παλης καλου-κακου αλλα της δυνατοτητας ή οχι που δινεται στα ελλογα οντα για ελευθερια της βουλησης.

 

Ηδη εχει μπει και σε αυτο το μονοπατι η ιστορια μεσα απο τις ατακες του Φαραντεϊ (πιστευει στην δυνατοτητα αλλαγης της Ροης και τον αυτοκαθορισμο αν και Φυσικος) και του Μαιλς (προειδοποιει για την ψευδαισθηση ελευθεριας που στην ουσια της ειναι υποταγη στο πεπρωμενο -την αιτιοκρατια).

 

Θα χαρω πολυ αν παρουσιασθουν πειστικα οι δυο Σχολες γιατι σχεδον σε ολα τα σχετικα βιβλια (συνηθως στους επιλογους) δινεται απλως μια φυγοκεντρικη αναλυση του ποπου ισα για να τελειωσει το θεμα με μια ψευδοτεκμηριωση για το οτι ο ανθρωπος ειναι βουλητικα ελευθερος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...