Jump to content

Samsung Gear S3 (Frontier, Classic)


me00016
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα φώτα σας, αν κάποιος γνωρίζει;

Έχω το Frontier μια εβδομάδα και όλα καλά!

Σήμερα όμως κάποια στιγμή το απόγεμα, διαπίστωσα ότι τα λεντάκια που έχει από κάτω δεξιά και αριστερά στον αισθητήρα μέτρησης καρδιακών παλμών, άρχισαν να αναβοσβήνουν πολύ γρήγορα και δε σταμάταγαν. Περίμενα ένα - δύο λεπτά να δω αν κάνει κάποια << εργασία >> και θα σταματήσει, έβγαλα και το ρολόι από το χέρι αλλά συνέχιζαν να αναβοσβήνουν με τον ίδιο ρυθμό.

Τελικά μετά από μερικά λεπτά αναγκάστηκα να το απενεργοποιήσω και όταν μετά από λίγο το ενεργοποίησα ήταν όλα εντάξει και μέχρι τώρα που γράφω.

Έχει τύχει σε κανένα αυτό που περιγράφω ή ξέρει από τι μπορεί να προκλήθηκε; Ήταν κανένα ξαφνικό << σκάλωμα >> έτσι στο ξεκάρφωτο, ή είναι κάτι που πρέπει να το δω άμεσα, μιας και είμαι ακόμα με DOA;

Ευχαριστώ!

Μετράει μόνο του αυτόματα καρδιακούς παλμούς....

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μετράει μόνο του αυτόματα καρδιακούς παλμούς....

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Νομίζω πως κάποιο σκάλωμα ήταν, διότι :

- Δε το έχω βάλει στην αυτομάτη μέτρηση

- Δεν έκανε κάποια μέτρηση σε κάποια άσκηση, που εκεί ναι μπάινει στο αυτόματο

- Το κυριότερο οτι δε σταματούσε ακόμα και όταν το είχα βγάλει για κάποια λεπτά από το χέρι μου.

Το καλό είναι οτι κάτι τέτοιο και γενκώς κάτι άλλο παράξενο, δε ξανά έκανε.

Αν δω πάλι τίποτα παράξενο, τότε θα πράξω αναλόγος.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα και το frontier αφού πρώτα πήγα να δω και το huawei 2,μου φάνηκε όμως μικρό.

Αν και με χάλασε αρχικά η έλλειψη υποδοχής sim,τελικά το επέλεξα.

Είδα και το classic αλλά μου θύμισε κάτι κινέζικά ρολόγια στυλ No1 σαν εμφάνιση.

Το frontier δείχνει πιο ποιοτικό.

Πέρασα μέσα και το watch maker premium για εναλλαγή watch και κομπλέ.

Τρίτη μέρα σήμερα,η μπαταρία σκυλί πραγματικά.

Πάντως η ενεργοποίησή οθόνης μέσο χειρονομίας δεν είναι και τόσο άμεση οπως στο urbane 2 πού είχα.

Επίσης ανώτερη η οθόνη στο urbane 2 και μιλάω στο θέμα ευκρίνειας.

Για να δούμε πόσο καιρό θα μείνω στο frontier.

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρεα. Από σήμερα κάτοχος του frontier. Έχω 2 μέρες , διάβασα όλο αυτό το θέμα. Η αλήθεια είναι ότι επειδή δεν είχα το ρολόι , ορισμένα δεν τα καταλαβαινα.

Αλλά σε γενικές γραμμές , κατέληξα στο συμπέρασμα ότι αξιζει η αγορά του. Και μέχρι στιγμής έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος!

Μόνο μια ερώτηση, έχει δοκιμάσει κάποιος για πλοήγηση αν αξίζει κάποιο google maps με Αγορά? Θα ήθελα να φαίνεται στο κινητό ο Χάρτης, και όχι μονο η κατεύθυνση όπως το here .

Έχω βρει τρεις , αν κάποιος ξέρει ποια αξιζει:

1.http://apps.samsung.com/gear/appDetail.as?appId=8Jeh18VFrB

2.http://apps.samsung.com/gear/appDetail.as?appId=poeQ68GMBW

3.http://apps.samsung.com/gear/appDetail.as?appId=pQDHwYA3xu

Edited by pank
Link to comment
Share on other sites

Και επανεκκινηση εχω κανει και reset to factory. Και εκτος χεριου να ειναι το ρολοι παλι πεφτει σε 8 ωρες. Οποτε μαλλον παω για Χαιδαρι (Samsung Service).

 

Μετα απο 10 ημερες παρελαβα χτες πισω το ρολοι απο Samsung. Αλλαχτηκε μπαταρια και board. Μεχρι στιγμης ολα καλα. Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα και το frontier αφού πρώτα πήγα να δω και το huawei 2,μου φάνηκε όμως μικρό.

Αν και με χάλασε αρχικά η έλλειψη υποδοχής sim,τελικά το επέλεξα.

Είδα και το classic αλλά μου θύμισε κάτι κινέζικά ρολόγια στυλ No1 σαν εμφάνιση.

Το frontier δείχνει πιο ποιοτικό.

Πέρασα μέσα και το watch maker premium για εναλλαγή watch και κομπλέ.

Τρίτη μέρα σήμερα,η μπαταρία σκυλί πραγματικά.

Πάντως η ενεργοποίησή οθόνης μέσο χειρονομίας δεν είναι και τόσο άμεση οπως στο urbane 2 πού είχα.

Επίσης ανώτερη η οθόνη στο urbane 2 και μιλάω στο θέμα ευκρίνειας.

Για να δούμε πόσο καιρό θα μείνω στο frontier.

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όσο αφορά την απόκριση είναι θέμα Καρπιαίου οστού:lol:, πρέπει να το στρέψεις προς τα κάτω και όχι ας πούμε στο ύψος του ματιου

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό ρολόι ίσως το καλύτερο σε δυνατότητες. Θα ήταν μεγάλη υπόθεση να λειτουργούσε σαν αυτόνομο τηλέφωνο όπως η σειρά 1.

Όμως στους παλμούς σε άσκηση είναι ότι να ναι. Ενώ περπατάς και έχεις π.χ 90 παλμούς αυτό μπορεί να δείχνει 180.

Κάποιες φορές καθαρίζοντας τον αισθητήρα από πίσω στρώνει ενώ άλλες φορές ότι και να κάνεις πάλι δείχνει ότι να ναι.

Πάντως σε κατάσταση ηρεμίας οι μετρήσεις είναι αρκετά σωστές και η απόκλιση από την πραγματικότητα είναι πολύ πολύ μικρή.

Νομίζω όμως ότι ρολόι μετρά παλμούς από το πάνω μέρος του καρπού κανένας δεν μπορεί να είναι σίγουρος.

Εκεί θέλει αθλητικό ρολόι με ζώνη για να ξέρεις πραγματική τι παλμούς έχεις.

Edited by rush2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό ρολόι ίσως το καλύτερο σε δυνατότητες. Θα ήταν μεγάλη υπόθεση να λειτουργούσε σαν αυτόνομο τηλέφωνο όπως η σειρά 1.

Όμως στους παλμούς σε άσκηση είναι ότι να ναι. Ενώ περπατάς και έχεις π.χ 90 παλμούς αυτό μπορεί να δείχνει 180.

Κάποιες φορές καθαρίζοντας τον αισθητήρα από πίσω στρώνει ενώ άλλες φορές ότι και να κάνεις πάλι δείχνει ότι να ναι.

Πάντως σε κατάσταση ηρεμίας οι μετρήσεις είναι αρκετά σωστές και η απόκλιση από την πραγματικότητα είναι πολύ πολύ μικρή.

Νομίζω όμως ότι ρολόι μετρά παλμούς από το πάνω μέρος του καρπού κανένας δεν μπορεί να είναι σίγουρος.

Εκεί θέλει αθλητικό ρολόι με ζώνη για να ξέρεις πραγματική τι παλμούς έχεις.

 

σωστος.

Βασικο μειον για μενα η υποχρεωτικη μετρηση βηματων και οροφων και λοιπων βλακειων που δεν σταματαει με κανενα τροπο, ο,τι και αν κανεις παυση ή διακοπη.

ΘΑ γλιτωναμε αρκετη μπαταρια αν δεν τα μετρουσε, εξαλλου δεν ειναι αθλητικο ρολοι μονο.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

σωστος.

Βασικο μειον για μενα η υποχρεωτικη μετρηση βηματων και οροφων και λοιπων βλακειων που δεν σταματαει με κανενα τροπο, ο,τι και αν κανεις παυση ή διακοπη.

ΘΑ γλιτωναμε αρκετη μπαταρια αν δεν τα μετρουσε, εξαλλου δεν ειναι αθλητικο ρολοι μονο.

Ίσως με αναβάθμιση της συσκευής αυτό που λες για την υποχρεωτική μέτρηση βημάτων κτλ. το διόρθωναν και σου έδιναν την δυνατότητα να καθορίζεις εσύ πότε θες να μετράς αλλά το βλέπω λίγο δύσκολο να γίνει αυτό.

Όταν έλεγα σε τεχνικό της Samsung για το θέμα των παλμών στην άσκηση ότι δείχνει ότι θέλει το ρολόι δεν το δεχόταν. Μόνο τα οξύμετρα και τα ρολόγια με ζώνη δείχνουν σωστά παλμούς και αυτά όχι πάντα. Κολλάνε κάποιες φορές και αυτά.

Πάντως ο ιδρώτας στο χέρι αποδιοργανώνει 100% τον αισθητήρα του Gear και θέλει συνέχεια σκούπισμα. Για λίγο πάει να δείξει σωστά και μετά πάλι τα ίδια. Η μόνη απογοήτευση από το super αυτό τεχνολογικό θαύμα.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως με αναβάθμιση της συσκευής αυτό που λες για την υποχρεωτική μέτρηση βημάτων κτλ. το διόρθωναν και σου έδιναν την δυνατότητα να καθορίζεις εσύ πότε θες να μετράς αλλά το βλέπω λίγο δύσκολο να γίνει αυτό.

Όταν έλεγα σε τεχνικό της Samsung για το θέμα των παλμών στην άσκηση ότι δείχνει ότι θέλει το ρολόι δεν το δεχόταν. Μόνο τα οξύμετρα και τα ρολόγια με ζώνη δείχνουν σωστά παλμούς και αυτά όχι πάντα. Κολλάνε κάποιες φορές και αυτά.

Πάντως ο ιδρώτας στο χέρι αποδιοργανώνει 100% τον αισθητήρα του Gear και θέλει συνέχεια σκούπισμα. Για λίγο πάει να δείξει σωστά και μετά πάλι τα ίδια. Η μόνη απογοήτευση από το super αυτό τεχνολογικό θαύμα.

 

Έχω στείλει μαιλ αλλά σιγά μην μας ακούσουν. Πάντως είναι ανοησία να γράφει συνέχεια μια ενεργοβορος λειτουργία ειδικά όταν δεν το παίρνεις αποκλειστικά για αυτό.

Όσο για τους παλμους, ότι δεν είναι στην καρδιά μην περιμένεις να είναι ακριβές. Εγώ το έχω να έχω μια εικόνα πχ αλλά δεν το παίρνω στα σοβαρά. Αν είσαι σχετικός με αθλητισμό δεν μπορείς να έχεις απαίτηση να δουλέψει σωστά. Εκτός αν το δενεις σφιχτά στο χέρι να σου κόβει το αίμα. Μόνο έτσι ίσως δεν είχες σφάλμα. Αλλιως με τόσο παίξιμο που έχουν τα ρολόγια πως είναι δυνατόν να περιμένουμε σωστή μέτρηση ?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου εμπειρία είναι ότι κανένα ρολόι είτε garmin είτε suudo κτλ. δεν κάνει αξιόπιστες μετρήσεις από τον καρπό.

Πάντως με αυτό το ρολόι , οι μετρήσεις για περπάτημα είναι παρά πολύ καλές .Το ρολόι δεν πρέπει να "παίζει" , και να είναι λίγο πιο ψηλά στον καρπο.

Έχω και ένα garmin , και δείχνει το ίδιο!

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου εμπειρία είναι ότι κανένα ρολόι είτε garmin είτε suudo κτλ. δεν κάνει αξιόπιστες μετρήσεις από τον καρπό.

Πάντως με αυτό το ρολόι , οι μετρήσεις για περπάτημα είναι παρά πολύ καλές .Το ρολόι δεν πρέπει να "παίζει" , και να είναι λίγο πιο ψηλά στον καρπο.

Έχω και ένα garmin , και δείχνει το ίδιο!

 

Εχει να κάνει και με τον άνθρωπο. Στο δικό μου Garmin η μετρήσεις είναι απόλυτα αξιόπιστες, τις έχω συγκρίνει με ζώνη στήθους. Ελάχιστη η διαφορά. Γενικά ο αισθητήρας σε ρολόι δουλεύει καλύτερα σε λευκά δέρματα. Ακόμα και οι τρίχες αν είναι πυκνές μπορεί να ενοχλήσουν την μέτρηση, αφού είναι οπτική. Πάντως σε κάθε περίπτωση πρέπει να είναι σχετικά σφικτό πάνω στο χέρι.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Φωνητική πληκτρολόγηση υποστηρίζει ρε παιδιά;

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Εχθές μου έβγαλε ειδοποίηση για νέο update.

Το πέρασα , αλλά αν και δε το έψαξα ιδιαίτερα, δεν είδα τίποτα καινούργιο - διαφορετικό.

Το πέρασε κανένας άλλος, είδε κάτι διαφορετικό;

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 10 ημερες παρελαβα χτες πισω το ρολοι απο Samsung. Αλλαχτηκε μπαταρια και board. Μεχρι στιγμης ολα καλα. Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

 

καλησπερα

ποσο σου κοστισε? δεν σου την αλλαξαν επιτοπο οπως στα κινητα?

στο καλυπτε η εγγυηση?

εμενα αραγα που ειναι αγορασμενο απο amazon θα με καλυπτει?

πανω κατω εχω κι εγω το ιδιο προβλημα

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι κάτοχος του Huawei watch που κατά τη γνώμη μου είναι το πιο όμορφο αυτή τη στιγμή.

Αλλά.....σιχάθηκα το android wear. Ειδικά στην έκδοση 2 χάνω και ειδοποιήσεις πολλές φορές λαγκαρει μου έρχεται να το πετάξω στα σκουπίδια

 

Γλικοκοιταζω λίγο το gear s3 classic (το frontier μου φαίνεται πολύ μεγάλο και άσχημο) .απο που μπορώ να το αγοράσω φτηνοτερα και με εγγύηση; δεν κυκλοφορεί πολύ ούτε στις αγγελίες

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκέφτομαι να αγοράσω το gear s3 frontier απο skroutzomagazo υπαρχει κατι που πρέπει να προσεξω μιας και δεν εχω ιδεα?

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πήρα Το gear s3 αλλά όταν έχω always on screen και ειδοποίηση δε μου βγάζει κάποιο σήμα ότι έχω ειδοποίηση..... Πρέπει να ανοίξω το ρολόι για να δω τη πορτοκαλί βούλα....

Εμένα με βόλευε πολύ στο android wear το σήμα που είχε στην always on οθονη.... Υπάρχει κάποιος τρόπος;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Το καινούργιο φαίνεται να έρχεται σύντομα με τιμή.....πιο φθηνή από το παλιό.

 

http://www.public.gr/product/wearables-gadgets/smartwatches/smartwatch-samsung-gear-sport-mayro/prod8801708pp/

ZRX1200S
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Το καινούργιο φαίνεται να έρχεται σύντομα με τιμή.....πιο φθηνή από το παλιό.

 

http://www.public.gr/product/wearables-gadgets/smartwatches/smartwatch-samsung-gear-sport-mayro/prod8801708pp/

 

Δεν είναι αντικαταστάτης του S3 Frontier.

Είναι ένα νέο μοντέλο που έχει κάποια καλά, όπως το ότι είναι αδιάβροχο μέχρι 50μ ΚΑΙ για θαλασσινό νερό, έχει μικρότερες διαστάσεις, αλλά και κάποια αρνητικά όπως μικρότερη οθόνη 1.2 έναντι 1.3 ιντσών, έχει μικρότερη μπαταρία επίσης.

 

Κατά κύριο λόγο απευθύνεται σε αυτούς που ασχολούνται με την κολύμβηση, πέρα από τους γκατζετάκηδες δηλαδή. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα δεν με συγκινεί ιδιαίτερα. Θα μείνω με το frontier μέχρι νεωτέρας...

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αντικαταστάτης του S3 Frontier.

Είναι ένα νέο μοντέλο που έχει κάποια καλά, όπως το ότι είναι αδιάβροχο μέχρι 50μ ΚΑΙ για θαλασσινό νερό, έχει μικρότερες διαστάσεις, αλλά και κάποια αρνητικά όπως μικρότερη οθόνη 1.2 έναντι 1.3 ιντσών, έχει μικρότερη μπαταρία επίσης.

 

Κατά κύριο λόγο απευθύνεται σε αυτούς που ασχολούνται με την κολύμβηση, πέρα από τους γκατζετάκηδες δηλαδή. :lol:

 

Βασικά εμένα μου φαίνεται (από τα χαρακτηριστικά του) σαν ο αντικαταστάτης του S3 μιας και κάνει ότι κάνει το S3 αλλά είναι και αδιάβροχο. Όπως και να έχει, προτιμώ το S3.

ZRX1200S
Link to comment
Share on other sites

Καινουριος στην παρεα απο χθες.

 

Εχω ενα θεμα με τις κλησεις.Ενω μπορω να απαντησω απο το ρολοι,δεν μπορω να κανω κληση.

Ξεκιναει να παιρνει και σε 2 δευτερολεπτα μου βγαζει οτι η κληση τερματιστηκε.

Τι κανω λαθος;

 

Ericsson GF 768...Nokia 6110...Nokia 6510....Alcatel OT 700...Nokia 3410...Sony Ericsson K850...Sony Ericsson P800...HTC Touch Diamond 2...HTC Desire...Samsung Galaxy S...Samsung Galaxy Nexus...Samsung Note 3...Samsung S8 plus Duos...Samsung Note 9...Samsung Mote 20 Ultra...Samsung Fold 3

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι κάτοχος του Huawei watch που κατά τη γνώμη μου είναι το πιο όμορφο αυτή τη στιγμή.

Αλλά.....σιχάθηκα το android wear. Ειδικά στην έκδοση 2 χάνω και ειδοποιήσεις πολλές φορές λαγκαρει μου έρχεται να το πετάξω στα σκουπίδια

 

Γλικοκοιταζω λίγο το gear s3 classic (το frontier μου φαίνεται πολύ μεγάλο και άσχημο) .απο που μπορώ να το αγοράσω φτηνοτερα και με εγγύηση; δεν κυκλοφορεί πολύ ούτε στις αγγελίες

 

Και εγώ κάτοχος gear S3 frontier, huawei watch και gear S. Αξίζει η μετάβαση στο gear s3, μόνο το θέμα της φόρτισης του huawei, αρκεί για να κάνεις την μετάβαση. Δεν μου λείπει τπτ από το Android wear, μπορεί να έχει άπειρες εφαρμογές αλλά το 70% είναι κακό γραμμένες και εντάξει στην τελική ρολόι είναι, αν θέλω να δουλέψω εφαρμογές δουλεύω με το τηλέφωνο. Watchfaces έχει και αυτό άπειρα και πολύ όμορφα. Επίσης το huawei έχει πολύ κακό ηχείο για κλήσεις, καμία σχέση με του gear. Ακόμα και το πρώτο, το gear S, έχει πολύ καλύτερο ηχείο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...