Jump to content

Sony Xperia XZ


joe-4
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Eπανερχομαι στο νημα θελοντας να πω την εμπειρια μου για την αυτονομια.

Με βγαζει 1 μερα ανετα, δεν το συζηταω. Τα επιπεδα της αυτονομιας του ειναι σε αυτα του απλου Galaxy S7, δηλαδη μετρια.

Δηλαδη το βραδυ κατα τις 9 εχω ακομα 40-45% μπαταρια, οταν την ιδια ωρα με S7e και 3Τ ειχα πανω απο 60%.

Βεβαια επειδη ο καθενας κανει διαφορετικη χρηση δεν μπορω να εγγυηθω οτι θα βγαλει τη μερα σε ολους.

 

Θα επαναλαβω οτι η οθονη ειναι ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ και η καμερα αρκετα βελτιωμενη.

Τα ηχεια καλα απο ποιοτητα αλλα μετρια σε ενταση.

 

Χτες μου εκανε ενα κουλο. Ανοιγω το fb και ενω εχει ανοιξει η εφαρμογη και παει να βγαλει τα νεα, κλεινει ξαφνικα χωρις να βγαλει καποιο μηνυμα οτι η εφαρμογη σταματησε να λειτουργει. Mπορει να φταιει η εφαρμογη ομως... δεν μπορω να κατηγορησω με σιγουρια τη συσκευη.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 277
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

πριν μια εβδομαδα ειχε στα 530 ευρω και κοιταξα τωρα και επεσε στα 466 ευρω και μολις βγει το xzs Θα πεσει παραπανω αναμονη να το παρω οπως περισυ με το xperia z5 που εχω
Link to comment
Share on other sites

πριν μια εβδομαδα ειχε στα 530 ευρω και κοιταξα τωρα και επεσε στα 466 ευρω και μολις βγει το xzs Θα πεσει παραπανω αναμονη να το παρω οπως περισυ με το xperia z5 που εχω

 

Η άποψή μου είναι να μην αλλάξεις το Ζ5 για το XZ. Δεν αξίζει τον κόπο και τη διαφορά χρημάτων. Καλύτερα να περιμένεις για κάποιο επόμενο μοντέλο.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

πριν μια εβδομαδα ειχε στα 530 ευρω και κοιταξα τωρα και επεσε στα 466 ευρω και μολις βγει το xzs Θα πεσει παραπανω αναμονη να το παρω οπως περισυ με το xperia z5 που εχω

 

Δεν αξιζει να αλλαξεις το Ζ5 για το ΧΖ.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Για δεύτερη συσκευή έλεγα ίσως έχετε δίκιο να περιμένω του χρόνου που θα τελειώσει η υποστήριξη του z5 και να το κρατήσω σαν δεύτερο και τότε να πάρω το νέο κινητό που θα έχει βγάλει η Sony
Link to comment
Share on other sites

Για δεύτερη συσκευή έλεγα ίσως έχετε δίκιο να περιμένω του χρόνου που θα τελειώσει η υποστήριξη του z5 και να το κρατήσω σαν δεύτερο και τότε να πάρω το νέο κινητό που θα έχει βγάλει η Sony

 

Αυτό είναι το πιο σωστό.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έχοντας το 2 εβδομάδες, νομίζω ήρθε η ώρα να γράψω και εγώ τις δικές μου εμπειρίες. Ξεκινώντας από την οθόνη, είναι με διαφορά η πιο φωτεινή και ζωντανή οθόνη που έχω δει σε Xperia. Εξαιρετικό contrast κάτω από τον ήλιο! Τα ηχεία πολύ ποιοτικά αν και χάνουν λίγο σε ένταση λόγω του ότι είναι αδιάβροχα. Αν έχεις όμως ακουστικά Hi-Res και αρχεία που το υποστηρίζουν καταλαβαίνεις τον πλούτο σε ποιότητα ήχου που βγάζει το κινητό. Για την κάμερα, δεν είμαι κανένας αρμόδιος (όπως άλλωστε και το 90% των χρηστών, ασχέτως αν προβάλουν τα διάφορα reviews για να πούνε αν και πόσο καλή είναι η κάμερα), πάντως σε συνθήκες ημέρας βγάζει εξαιρετικές και με λεπτομέρεια φωτογραφίες, όπως και στην λήψη βίντεο. Η μπαταρία λίγο πολύ βρίσκεται στα επίπεδα του Z5, για την χρήση που του κάνω (ανοιχτά συνεχώς δεδομένα, συγχρονισμός, GPS, WiFi, 1 ώρα περίπου ομιλία, καμιά ώρα σε multimedia περιεχόμενο μουσική, βίντεο, sudoku) και γύρω στο μισάωρο browser) από 100% το πρωί, το βράδυ πέφτει στο 45% περίπου). Το software της Sony σε συνάρτηση με τον SD 820 δουλεύουν υποδειγματικά, ενώ μεγάλη πατάτα εκαναν το σημείο που έβαλαν το nfc. Οσο για την ποιότητα κατασκευής, εντυπωσιάζει!!!
I fly with ASICS DynaFlyte 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάτοχος εδώ και μερικές μέρες, έχοντας περάσει και από Z1, Z3 και Z5 Premium, ναι είναι εξαιρετικό σε όλα του (αν και ο σκοπός είναι να το κρατήσω μέχρι να κυκλοφορήσει το XZ Premium), άλλο είναι το θέμα μου όμως.

 

Με 2 ημέρες (το ΣΚ δηλαδή) χρήση συχνά στην μπροστινή τσέπη του τζιν, έχει λυγίσει η μία γωνία κατά 0.5-1.0 χιλιοστό.

 

Αναφέρω τη χρήση στην τσέπη επειδή θεωρώ ότι από αυτό είναι (είχαν ακουστεί περιπτώσεις που λύγισαν κάποια τηλέφωνα από τη σειρά Z με χρήση σε τσέπη, εμένα πάλι δε μου είχε ξανατύχει).

 

Επίσης ΟΚ δεν έχω και κανένα σοβαρό πρόβλημα που συνέβη αυτό, δεν είναι κάτι φοβερό αλλά αν κάποιος έχει κάποια αντίστοιχη εμπειρία ας πει καμιά γνώμη.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάτοχος εδώ και μερικές μέρες, έχοντας περάσει και από Z1, Z3 και Z5 Premium, ναι είναι εξαιρετικό σε όλα του (αν και ο σκοπός είναι να το κρατήσω μέχρι να κυκλοφορήσει το XZ Premium), άλλο είναι το θέμα μου όμως.

 

Με 2 ημέρες (το ΣΚ δηλαδή) χρήση συχνά στην μπροστινή τσέπη του τζιν, έχει λυγίσει η μία γωνία κατά 0.5-1.0 χιλιοστό.

 

Αναφέρω τη χρήση στην τσέπη επειδή θεωρώ ότι από αυτό είναι (είχαν ακουστεί περιπτώσεις που λύγισαν κάποια τηλέφωνα από τη σειρά Z με χρήση σε τσέπη, εμένα πάλι δε μου είχε ξανατύχει).

 

Επίσης ΟΚ δεν έχω και κανένα σοβαρό πρόβλημα που συνέβη αυτό, δεν είναι κάτι φοβερό αλλά αν κάποιος έχει κάποια αντίστοιχη εμπειρία ας πει καμιά γνώμη.

 

Ευχαριστώ.

 

Μπορείς να ανεβάσεις καμία φώτο να δούμε τι ακριβώς εννοείς?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ανεβάσεις καμία φώτο να δούμε τι ακριβώς εννοείς?

Nevermind.

Ήταν σαν να είχε πάρει μια απειροελάχιστη κλίση κάποιο σημείο του σκελετού, τόση ώστε, όταν άφηνα το κινητό σε 100% επίπεδη επιφάνεια, δεν ακουμπούσε η πάνω αριστερή γωνία του, υπήρχε μικρό κενό με το επίπεδο και το μέγεθος του κενού ήταν κοντά στα 0.3-0.5mm τελικά.

 

Παράλληλα, όταν πίεζα την πάνω αριστερή γωνία προς το επίπεδο, το κινητό "έπαιζε" επειδή δεν ακουμπούσαν όλες οι γωνίες ταυτόχρονα. Έτσι το συνειδητοποίησα και φυσικά το δοκίμασα σε πάρα πολλά επίπεδα πρώτα.

 

Τελοσπάντων, για να μην το κουράζω και είναι και δύσκολο να εξηγηθεί, το ρίσκαρα και με σχετικά λίγη πίεση στο σκελετό του κινητού, αντίθετη με τη φορά που είχε λυγίσει, επανήλθε.

 

Αν ξαναγίνει θα επανέλθω με φωτος.

Edited by Papanick
Link to comment
Share on other sites

Nevermind.

Ήταν σαν να είχε πάρει μια απειροελάχιστη κλίση κάποιο σημείο του σκελετού, τόση ώστε, όταν άφηνα το κινητό σε 100% επίπεδη επιφάνεια, δεν ακουμπούσε η πάνω αριστερή γωνία του, υπήρχε μικρό κενό με το επίπεδο και το μέγεθος του κενού ήταν κοντά στα 0.3-0.5mm τελικά.

 

Παράλληλα, όταν πίεζα την πάνω αριστερή γωνία προς το επίπεδο, το κινητό "έπαιζε" επειδή δεν ακουμπούσαν όλες οι πλευρές ταυτόχρονα. Έτσι το συνειδητοποίησα και φυσικά το δοκίμασα σε πάρα πολλά επίπεδα πρώτα.

 

Τελοσπάντων, για να μην το κουράζω και είναι και δύσκολο να εξηγηθεί, το ρίσκαρα και με σχετικά λίγη πίεση στο σκελετό του κινητού, αντίθετη με τη φορά που είχε λυγίσει, επανήλθε.

 

Αν ξαναγίνει θα επανέλθω με φωτος.

Πάλι καλά!!!! :ninja::ninja:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Administrators

7.1 όταν άλλες δημοφιλείς ναυαρχίδες ακόμα παίρνουν αναβαθμίσεις σε 7.0.

 

Οφείλουμε να το αναγνωρίσουμε στη Sony αυτό! ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο update (μεγέθους 580 MB) περιλαμβάνει το patch ασφαλείας του Android (Απρίλιος 2017) καθώς και κάποιες αισθητικές επεμβάσεις στο U.I
I fly with ASICS DynaFlyte 2
Link to comment
Share on other sites

7.1 όταν άλλες δημοφιλείς ναυαρχίδες ακόμα παίρνουν αναβαθμίσεις σε 7.0.

 

Οφείλουμε να το αναγνωρίσουμε στη Sony αυτό! ;)

Πήρε και την 7.0.1 ή πάει απευθείας στην 7.1.1 από ΜΜ;

 

(S7 edge & Tapatalk)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

7.1 όταν άλλες δημοφιλείς ναυαρχίδες ακόμα παίρνουν αναβαθμίσεις σε 7.0.

 

Οφείλουμε να το αναγνωρίσουμε στη Sony αυτό! ;)

 

Και εμείς στο Ζ5 ακόμα 7.0 είμαστε περιμένουμε την 7.1

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μόλις μου ήρθε η 41.2.Α.2.223!

Περιλαμβάνει το patch ασφαλείας του Μαΐου και βελτιώσεις αποδώσεις...

I fly with ASICS DynaFlyte 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ρε παιδιά δεν έχει πουλήσει το xz; Δε βλέπω κίνηση! & είναι αξιόλογη συσκευή.

Είναι μία από τις επιλογές μου. Το βρήκα στο media markt 400,00€. Την Παρασκευή που έχουν red friday πιστεύω να πέσει & άλλο.

Θέλω να μου πείτε εσείς που το έχετε πως είναι η κάμερα σε νυχτερινές λήψεις με λίγο ή & καθόλου φως. Πιξελιάζουν; Η κάμερά του είναι καλύτερη από του z5; & ότι άλλο υπέρ ή μείον της συσκευής.

Το είδα από κοντά & μου άρεσε. Οι άλλες επιλογές μου είναι το g6 & το p10. Πάντα λόγω φωτογραφίας.

Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

Guest YiorgosA
Η συσκευή είναι πολύ ποιοτική στο σύνολό της. Οι φωτογραφίες που τραβάει στο αυτόματο είναι χάρμα οφθαλμών. Και μιλάω για την αυτόματη λειτουργία που χρησιμοποιεί το 90% των χρηστών. Αν έχεις το χρόνο και την διάθεση να πας χειροκίνητο, παίρνεις ακόμα καλύτερο αποτέλεσμα. Οι βραδυνές λήψεις είναι σε πάρα πολύ καλό επίπεδο. Σε κανένα κινητό δεν παίρνεις το τέλειο αποτέλεσμα σε χαμηλό φωτισμό. Τώρα κάτι bezel, κάτι χαμηλοί φωτισμοί που έχουν distortion στο 0.001% σε σχέση με άλλες συσκευές είναι να είχαμε να λέγαμε.
Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή είναι πολύ ποιοτική στο σύνολό της. Οι φωτογραφίες που τραβάει στο αυτόματο είναι χάρμα οφθαλμών. Και μιλάω για την αυτόματη λειτουργία που χρησιμοποιεί το 90% των χρηστών. Αν έχεις το χρόνο και την διάθεση να πας χειροκίνητο, παίρνεις ακόμα καλύτερο αποτέλεσμα. Οι βραδυνές λήψεις είναι σε πάρα πολύ καλό επίπεδο. Σε κανένα κινητό δεν παίρνεις το τέλειο αποτέλεσμα σε χαμηλό φωτισμό. Τώρα κάτι bezel, κάτι χαμηλοί φωτισμοί που έχουν distortion στο 0.001% σε σχέση με άλλες συσκευές είναι να είχαμε να λέγαμε.

 

Ευχαριστώ!

Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ποιοτική συσκευή (από όλες τις απόψεις), όπως έγραψε και το παλικάρι πιο πριν, στην φωτογραφία θα πάρεις πολύ καλό αποτέλεσμα. Δεν είναι το καλύτερο κινητό του κόσμου, αλλά από τις καλύτερες επιλογές...
I fly with ASICS DynaFlyte 2
Link to comment
Share on other sites

Και με νέο update 41.2.A.7.8 που περιλαμβάνει τον κώδικα ασφαλείας του Ιουνίου!!! Αυτά περί support!!!
I fly with ASICS DynaFlyte 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εχουν περασει ολες οι ναυαρχιδες απο τα χερια μου στην κυριολεξια. Ηθελα αλλαγη και σκεφτομαι να βρω ενα-δυο λογους για να δοκιμασω το xz. Σε ολα τα συγκριτικα βιντεο που εχω δει με τις υπολοιπες ναυαρχιδες, υστερει σχεδον σε ολα. Παρολα αυτα θα ηθελα να μου πει καποιος που εχουν περασει τα καλυτερα τελευταια κινητα απο τα χερια του αν αξιζει να το αγορασω.
Link to comment
Share on other sites

Λάτρης της σονυ να φανταστείς έχω κρατήσει για τα παιδιά μου το xperia L για την μικρούλα μου με την ίδια μπαταρία από το 2013 ....λειτουργεί όπως την 1η μέρα άψογα ακουραστο δίχως το παραμικρό ψεγαδι,το ίδιο και το xperia Z για τον γιο μου. Κινητά αθάνατα με εξαιρετική κατασκευή ιδιαίτερα το Ζ.Απο κει και πέρα εγώ απλά θα σου πρότεινα να δεις καλύτερα το huawei p10 για παράδειγμα το οποίο το θεωρώ πολύ καλό τηλέφωνο και όμορφο και γρήγορο στυλάτο με καλές κάμερες...το xperia XZ σε μεταχειρισμενα και προσιτή τιμή ίσως και να αξίζει κατά τα άλλα με τα σημερινά δεδομένα το θεωρώ αδιάφορο ...απλά η γνώμη μου.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia XZ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...