Jump to content

Sony Xperia XZ


joe-4
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα μεγάλα sites τα θεωρώ τόσο διεφθαρμένα που πλέον δεν εμπιστεύομαι κανένα. Πάντα βγάζω ατομικα συμπεράσματα διαβάζοντας όσο πιο πολλά review γινεται.

 

Δεν έχεις πολύ άδικο αλλά πλέον διαβάζοντας επί κάποια χρόνια 5-6-7 τα "μαθαίνεις" σχετικά εύκολα τι ρόλο παίζουν και σε σχέση με review ανταγωνιστικών συσκευών.

 

Πάντως το μεγαλύτερο πρόβλημα θεωρώ ότι είναι η τιμολογιακή πολιτική στην Sony και η πολιτική κυκλοφορίας/διαθεσιμότητας που η ανα εξάμηνο τακτική της είναι epic fail.

 

Θεωρώ ότι από z3 έπρεπε να πάει επιτόπου σε XZ λογική και όλα τα ενδιάμεσα να μην είχαν κυκλοφορήσει.

 

Το XZ έπρεπε να ήταν το z5 πριν 1 χρόνο δηλαδή διατηρώντας αποκλειστικά το frosted glass.

 

Αυτή η ασυνέπεια της και η αλλοπρόσαλλη πολιτική είναι καρκίνωμα που όλα τα κάνουν σε λάθος timing με λάθος τρόπο.

 

Απλά σου δίνει την εντύπωση πως απλά βγάζει για να βγάλει πλέον.

 

 

 

 

Sent from my iPad Air 2

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 277
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Απογοήτευση η (μη) εξέλιξη της κάμερας. Χωρίς OIS, με noisy αισθητήρα ακόμα (αλήθεια γιατι επιμένει στα 23mp?) και χωρίς manual δυνατότητες. Σε καμία περίπτωση δεν θα σκεφτώ να αναβαθμίσω το Ζ5 για το ΧΖ.

 

Στο βίντεο πάντως κανει παπάδες και ειναι πολυ μπροστά απο τα υπόλοιπα:

 

Στη φωτογραφία το μονο κακό που βρίσκω ειναι οτι κρατάει ακόμα το διάφραγμα στο F2.0 δεν μπορει ετσι να ανταγωνιστεί άλλες ναυαρχίδες με μεγαλύτερο διάφραγμα σε χαμηλό φωτισμό. Σε κάλο φωτισμό εχει πιστεύω ειναι λίγο καλύτερο απο τα υπόλοιπα και το 5 axis stabilization δεν εχει να ζηλέψει τίποτα απο το ois.

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

To test στις φωτογραφίες το έκαναν στα 23mp αντι για τα 8mp έπρεπε κανονικά, και γι' αυτο δε μπορω να το θεωρήσω καθόλου αξιόπιστο. Το ιδιο λάθος έκαναν και με παλιότερα κινητά και συνεχίζουν εσκεμμένα να το κάνουν. To Dxomark αντίθετα κανει τα τεστ στα 8mp.

Link to comment
Share on other sites

μαρεσει που καποιες reviews λενε οτι εχει μονο 1080ρ οθονη, ΜΟΝΟ, λες και ειναι ολο κοκκους η αναλυση αυτη στο μεγεθος οθονης αυτο, γελαω πολυ...

 

ον τοπικ, το ΧΖ ειναι ενα αλλο κλασικο σονυ, ειναι σοβαρο, δυνατο και εχει υψηλη τεχνολογια πανω του, αλλα σαν ενα κλασικο σονυ θα μπορουσε να ηταν καλυτερο...

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει μάλιστα που είναι χορηγός σε champion league και σε όλα τα γήπεδα διαφημίζεται το Xperia XZ αλλά αμφιβάλλω αν θα πετύχει το minimum να προσελκύσει κόσμο.

 

Στην κοσμάρα τους είναι οι Ιάπωνες.

 

Τα λεφτά που δίνουν για χορηγίες που είναι τεράστια αν τα διέθεταν για έρευνα και ανάπτυξη στο τομέα της κινητής,για promotion σε αλυσίδες καταστημάτων τεχνολογίας με δικούς της πάγκους συν πιο επιθετική τιμολογιακή πολιτική θα είχε μεγαλύτερη απόδοση για αυτούς.

 

Ακόμα και media/tech site και forum έχουν ρίξει πλάτη στην Sony που εξίσου επηρεάζουν σημαντικό κομμάτι των ένα δυνάμει χρηστών στην αγορά κινητής.

 

Όταν χάνεις και αυτούς τα πράγματα είναι μη αναστρέψιμα.

 

Πάνε οι εποχές που ο κόσμος δίνει 600-700 για Sony brand.

Και δεν πρόκειται να ξαναέρθουν.

Apple wannabe δεν γίνεται όλοι να είναι.

 

Στο χώρο του android είναι αδύνατο(μόνη εξαίρεση η Samsung και αφού έχει ρίξει πολλαπλάσια λεφτά στην αγορά την κρίσιμη περίοδο της γιγαντιεας ανάπτυξης της αγοράς(11-14) να χτίσει το πιο δυνατό brand στην αγορά.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει μάλιστα που είναι χορηγός σε champion league και σε όλα τα γήπεδα διαφημίζεται το Xperia XZ αλλά αμφιβάλλω αν θα πετύχει το minimum να προσελκύσει κόσμο.

 

Στην κοσμάρα τους είναι οι Ιάπωνες.

 

Τα λεφτά που δίνουν για χορηγίες που είναι τεράστια αν τα διέθεταν για έρευνα και ανάπτυξη στο τομέα της κινητής,για promotion σε αλυσίδες καταστημάτων τεχνολογίας με δικούς της πάγκους συν πιο επιθετική τιμολογιακή πολιτική θα είχε μεγαλύτερη απόδοση για αυτούς.

 

Ακόμα και media/tech site και forum έχουν ρίξει πλάτη στην Sony που εξίσου επηρεάζουν σημαντικό κομμάτι των ένα δυνάμει χρηστών στην αγορά κινητής.

 

Όταν χάνεις και αυτούς τα πράγματα είναι μη αναστρέψιμα.

 

Πάνε οι εποχές που ο κόσμος δίνει 600-700 για Sony brand.

Και δεν πρόκειται να ξαναέρθουν.

Apple wannabe δεν γίνεται όλοι να είναι.

 

Στο χώρο του android είναι αδύνατο(μόνη εξαίρεση η Samsung και αφού έχει ρίξει πολλαπλάσια λεφτά στην αγορά την κρίσιμη περίοδο της γιγαντιεας ανάπτυξης της αγοράς(11-14) να χτίσει το πιο δυνατό brand στην αγορά.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Τουλάχιστον με τη Sony ακομα και να πληρώσεις ακριβα ενα κινητό ξερεις οτι θα σου κρατήσει αρκετό καιρο ενω η Samsung δινει τεράστια ποσα στο μαρκετιγκ και απο αξιοπιστία βλεπεις τωρα τι γίνεται με το note 7. Ακομα και η Apple εχει εμφανίσει προβλήματα με το νεο iPhone 7 αλλα σε μικρότερο βαθμο.

 

Εντάξει και εγω εχω απογοητευτεί με τη Sony σε αυτο που εκανε στο compact αλλα και να θελω να αλλάξω μαρκα δεν μπορω με αυτα που βλέπω να γινονται σε αλλες εταιρείες που ζηταν ενα σορο λεφτά και μετα βγάζουν προβλήματα. Επειδη κραταω ενα κινητο τουλάχιστον 2-3 χρονια για μενα το θεμα αξιοπιστίας ειναι πιο σημαντικό απο το μαρκετιγκ ή τα specs.

 

Παντως και τα νούμερα των πωλήσεων δε λενε και τίποτα. Προτιμω μια εταιρια να πουλαει λιγες συσκευες και να εχει καλο quality control και δινει αναβαθμισεις. Αν ειναι να επιστρέψει σε εποχες sony-ericsson που πουλούσε αρκετες συσκευές αλλα με χειρότερη ποιότητα και αναβαθμίσεις που δεν έβλεπες σχεδον καθολου, θεωρώ οτι ειναι πολυ καλύτερα τα πράγματα σήμερα απο τοτε.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάσα πολλα και είδα ακομα περισσότερα!! Θεωρώ είναι οτι καλύτερο έχει η Sony αυτή τη στιγμή!!

Ναι δεν είναι το σούπερ ντούπερ ουάου με τις μεγάλες διαφορές απο το Ζ5 αλλά είναι καλύτερο πως να το κάνουμε!! Βέβαια σε αγορά δε βλέπω να προχωράω γιατί η sony μας έχει τάξει το Nougat και για τα Ζ5 μας με το οποίο μετά απο κοντά ένα χρόνο ειμαι σουπερ ευχαριστημένος!!

Και νομίζω και σαν κινητό αυτή τη στιγμή με βάση αυτά που βλέπω πρέπει να παίζει στα τοπ 3..

Θα μου πείτε με τέτοια specs?? Γιατί το iphone τι specs έχει? Μηπως εχει τους τρελούς πυρήνες και τις μεγάλες μνήμες?

Η κάθε εταιρία διαχειρίζεται διαφορετικά το εκάστοτε λογισμικό!! Το compact μου μετα απο ένα χρόνο με 2gb ram ποτέ δεν είπα ''Ααα να είχα 3Gb'' δε τα χρειάστικα ποτέ!! Το κινητό δεν με εχει προβληματίσει ποτέ!!

Edited by mak25

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

H sony ανέκαθεν έβγαζε τα ποιο άσχημα smartphone ακόμα και σήμερα 2016 σχεδιαστικά το xz μου θυμίζει lumia 735 τεράστια περιθώρια πάνω/κάτω με τα ξεπερασμένα on screen πλήκτρα μειώνοντας ακόμα περισσότερο την οθόνη επίσης όπως προειπώθηκε η sony απλά βγάζει κινητά σε απερίσκεπτα χρονικά διαστήματα μόνο και μόνο για να πει ότι κάτι έβγαλε δεν έχουν περάσει 3 μήνες που ανακοίνωσε το x performance άπατο και αυτό δεν ξέρω ίσως απευθύνετε σε ποιο συντηρητικό κοινό θα πρέπει να κάνει μια στροφή να αναλύσει καλύτερα την αγορά και με την απίστευτη ποιότητα και τεχνογνωσία που διαθέτει να κάνει καλύτερη υλοποίηση στο μέλλον από άποψη ποιότητας είναι η μόνη που μπορεί να κοντράρει την apple αλλά της λείπει αυτό το κάτι....
Link to comment
Share on other sites

H sony ανέκαθεν έβγαζε τα ποιο άσχημα smartphone ακόμα και σήμερα 2016 σχεδιαστικά το xz μου θυμίζει lumia 735 τεράστια περιθώρια πάνω/κάτω με τα ξεπερασμένα on screen πλήκτρα μειώνοντας ακόμα περισσότερο την οθόνη επίσης όπως προειπώθηκε η sony απλά βγάζει κινητά σε απερίσκεπτα χρονικά διαστήματα μόνο και μόνο για να πει ότι κάτι έβγαλε δεν έχουν περάσει 3 μήνες που ανακοίνωσε το x performance άπατο και αυτό δεν ξέρω ίσως απευθύνετε σε ποιο συντηρητικό κοινό θα πρέπει να κάνει μια στροφή να αναλύσει καλύτερα την αγορά και με την απίστευτη ποιότητα και τεχνογνωσία που διαθέτει να κάνει καλύτερη υλοποίηση στο μέλλον από άποψη ποιότητας είναι η μόνη που μπορεί να κοντράρει την apple αλλά της λείπει αυτό το κάτι....

 

Σχετικο ειναι αυτό. Αρχές του χρόνου οπου ηρθε ο καιρός να αλλάξω το Nexus 5, το Z5 ηταν οτι πιο ομορφο ειχα δει εκεινη την εποχή σε κινητό. Το sony design ηταν οτι πιο κοντά στα γούστα μου (ισως μετά το iPhone). Εκτός αυτού, ηταν η μονή συσκευή με το λιγότερο customization στο λειτουργικό και με λίγο bloatware οπου φευγει πολύ εύκολα. Πακέτο με μια αξιοπρεπή κάμερα, την αντοχή του στα καιρικά φαινόμενα και την SD card ήταν σχετικά εύκολη η απόφασή μου και μέχρι σήμερα ειμαι 100% ικανοποιημενος. Αν κάτι μου λείπει, ειναι οι δυνατότητες που δίνει η samsung / lg κτλ για raw αρχεία και manual mode, αλλα ζω και χωρίς αυτά. Πάντως θεωρώ οτι πρέπει να τα ενσωματώσει στο επόμενο update της. Η ποιότητα κατασκευής πάντως ειναι καταπληκτική (ειδικά σε σχέση με samsung / lg).

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

το κινητό το έχω παραλάβει από χ8ές..πρώτη φορά σε sony κατόπιν προτροπής συναδέλφου που το δούλεψε στο λονδίνο.Καταρχάς με το που ανοίγεις το κινητό καταλαβαίνεις ότι πρόκεται για κάτι ιδιαίτερο.Ποιότητα κατασκευής εξαιρετική με πολύ καλο κράτημα και τα μεγάλα περιθώρια προσωπικά δεν με ενοχλούν.Αντιθέτως αυτός ο σχεδιασμός αλλά πλακάκι της sony είναι πολύ πιο όμορφος από τις φωτογραφίες.Οθόνη,ήχος όλα σε πολύ υψηλό επίπεδο .Υπάρχει ακι επιλογή για πιο έντονα χρώματα..για αυτονομία και κάμερα δεν έχω βγάλει συμπεράσματα μιας και το έχω δουλέψει ελάχιστα.θα ενημερώσω άμεσα για τις εντυπώσεις μου.!
Link to comment
Share on other sites

Φιλε απο οτι βλεπω εχεις/ειχες το htc 10;;; Θα μας ενδιεφερε ενα vs !!

Σε νέο θέμα θα παρακαλούσα για να το δουν περισσότερα μέλη.

 

Εστάλη από το Mate 8

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Tουλαχιστον να μας ενημερωσει σε ποιο θεμα το εκανε το vs να μπουμε να το δουμε η να κανει μια αντιγραφη και εδω μεσα

Θα ηταν πολυ χρησιμο vs παντως

Link to comment
Share on other sites

Ανελπιστα θετικο review.

http://www.androidauthority.com/sony-xperia-xz-review-714081/

 

PROS

-Fantastic build quality

-Comfortable in hand feel

-Software is clean and easy to use

-Great camera

-MicroSD slot

-Hi-Res audio support

-Vibrant display

 

CONS

-Front-facing speakers are weak

-High price point

-No fingerprint sensor (U.S. model)

 

Ηδη κυκλοφορει σε amazon στην απιστευτη τιμη των 700 ευρω.:wacko::X:down:

https://www.amazon.de/Sony-Smartphone-Speicher-Android-Mineral/dp/B01L34I7LA/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1476169250&sr=8-2&keywords=xz

 

Καταδικαστικη η τιμολογιακη πολιτικη της Sony.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσοτερα reviews ειναι θετικα, προς τι η εκπληξη? Προκειται για σοβαρο εργαλειο, χωρις φρου φρου και αρωματα. Ομορφο, συμπαγες, λειτουργικο, αξιοπιστο με το κορυφαιο brand της sony.

Αρχισε να βαρας τωρα!!! :D :D

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ανελπιστα θετικο review.

http://www.androidauthority.com/sony-xperia-xz-review-714081/

 

PROS

-Fantastic build quality

-Comfortable in hand feel

-Software is clean and easy to use

-Great camera

-MicroSD slot

-Hi-Res audio support

-Vibrant display

 

CONS

-Front-facing speakers are weak

-High price point

-No fingerprint sensor (U.S. model)

 

Ηδη κυκλοφορει σε amazon στην απιστευτη τιμη των 700 ευρω.:wacko::X:down:

https://www.amazon.de/Sony-Smartphone-Speicher-Android-Mineral/dp/B01L34I7LA/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1476169250&sr=8-2&keywords=xz

 

Καταδικαστικη η τιμολογιακη πολιτικη της Sony.

Πρώτη φορά βλέπω θετικό rewiew. Πως το πάθανε... :o

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα η άποψη μου ότι είναι σε υψηλό επίπεδο πρόταση απλά το καταδικάζουν 2 σημαντικοί παράγοντες.

1. Λάθος timing κυκλοφορία(έπρεπε ένα εξάμηνο πριν να είχε κυκλοφορήσει - μη πω 1 χρόνο στη θέση του z5)

2. Τιμολογιακή πολιτική.

 

Φθινόπωρο του 16 η Sony θα έπρεπε να δώσει το πολύ παραπάνω που τα έχω αναφέρει πολλάκις για να τραβήξει την προσοχή όπως και να δώσει βαρύτητα σε κάποιες λεπτομέρειες που επηρεάζουν την συνολική εμπειρία χρήσης.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Σχεδον παντα η sony εβγαζε το καλο της κινητο τετοια εποχη Ζ3/Ζ5/Z5P/ΧZ και θα μπορουσε να προσπερασει τα Ζ2/Ζ3+/Χ performance

Kαι εγω θα ηθελα να ειχε βγαλει το XZ νωριτερα, για να εχει μια τιμη κοντα στα επιπεδα των htc10-s7

Παντως αν παω για νεα συσκευη προς την ανοιξη (οταν ξεκινησουν οι νεες ναυαρχιδες) και η τιμη του xz ειναι στα επιπεδα του ανταγωνισμου, τοτε θα ειναι το φαβορι...

Link to comment
Share on other sites

Σχεδον παντα η sony εβγαζε το καλο της κινητο τετοια εποχη Ζ3/Ζ5/Z5P/ΧZ και θα μπορουσε να προσπερασει τα Ζ2/Ζ3+/Χ performance

Kαι εγω θα ηθελα να ειχε βγαλει το XZ νωριτερα, για να εχει μια τιμη κοντα στα επιπεδα των htc10-s7

Παντως αν παω για νεα συσκευη προς την ανοιξη (οταν ξεκινησουν οι νεες ναυαρχιδες) και η τιμη του xz ειναι στα επιπεδα του ανταγωνισμου, τοτε θα ειναι το φαβορι...

 

Έτσι είναι. Οι πραγματικές ναυαρχίδες βγαίνουν τέλη Σεπτεμβρίου- αρχές Οκτ. για να είναι διαθέσιμες τα Χριστούγεννα. Στο ενδιάμεσο βγαίνουν , ας πούμε μικρά facelifts, αλλά αυτές δεν είναι οι πραγματικές ναυαρχίδες.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

 

Δυσκολο συγκριτικο!!

 

Κοιτα σε οποίες περιπτώσεις υπερτερεί το Sony η διαφορά είναι πολύ μικρή η ίση μεταξύ τους αντίθετα όπου υπερτερεί το μήλο η διαφορά είναι μεγάλη.

 

Επίσης το μήλο υπερτερεί κατά κράτος σε ποιότητα οθόνης,απόκριση δακτυλικού αποτυπώματος,CPU-GPU,ταχύτητα αποθηκευτικού χωρου(NVMe PCIe έναντι eMMC),αυτονομία στάνταρ το κόβω να υπερτερεί το μήλο.

 

Στα επίπεδα τιμών που ορίζει η Sony θα περίμενα η διαφορά να είναι απειροελάχιστη η και καθόλου μεταξύ τους.

 

Όταν κάτι κοστολογεις 700 επιβάλλεται να είναι top of the top στην πλειοψηφία των παραμέτρων και όχι απλά μια αρκετά καλή και ισορροπημένη πρόταση.

 

 

615 στο σκρουτζ ..Καλα παμε !!

http://hellasphone.gr/index.php?route=product/product&product_id=15369

 

Όταν θα πέσει στα 450 εκεί θα αρχίσεις να το σκέφτεσαι.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα σε οποίες περιπτώσεις υπερτερεί το Sony η διαφορά είναι πολύ μικρή η ίση μεταξύ τους αντίθετα όπου υπερτερεί το μήλο η διαφορά είναι μεγάλη.

 

Επίσης το μήλο υπερτερεί κατά κράτος σε ποιότητα οθόνης,απόκριση δακτυλικού αποτυπώματος,CPU-GPU,ταχύτητα αποθηκευτικού χωρου(NVMe PCIe έναντι eMMC),αυτονομία στάνταρ το κόβω να υπερτερεί το μήλο.

 

Στα επίπεδα τιμών που ορίζει η Sony θα περίμενα η διαφορά να είναι απειροελάχιστη η και καθόλου μεταξύ τους.

 

Όταν κάτι κοστολογεις 700 επιβάλλεται να είναι top of the top στην πλειοψηφία των παραμέτρων και όχι απλά μια αρκετά καλή και ισορροπημένη πρόταση.

 

 

 

 

Όταν θα πέσει στα 450 εκεί θα αρχίσεις να το σκέφτεσαι.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Το είδες το video?

Θυμάσαι τι πανωλεθρία είχε πάθε το νοτε 7 από το iphone 6s (ούτε καν το 7).

Στις οθόνες δεν βλέπω καμία αξιοσημείωτη διαφορά υπέρ κάποιου κινητού (στο βίντεο) και μην είσαι καθόλου σίγουρος ότι υπερτερεί κατά κράτος κάποια συσκευή. Από το Ζ3 και μετά οι οθόνες της σόνυ είναι τόπ και με πολύ ζωντανά χρώματα για non amoled.

 

Το δακτυλικό αποτύπωμα είναι γρηγορότερο στο Σόνυ, το τεστάρει στο βίντεο και λέει αυτό ακριβώς.

Σε αυτονομία δεν μπορώ να ξέρω.

Σε χρόνους απόκρισης και ανοίγματος εφαρμογών, βλέπω ότι το σόνυ είναι ταχύτερο, πλην των games.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το αντίθετο λέει για το αποτύπωμα.

Ότι στο Sony έχει ακρίβεια 95% ενώ στο μήλο 100% και πιο αξιόπιστο.

 

Για την οθόνη με τα μέχρι τώρα δεδομένα η Apple βάζει τις ποιοτικότερες LCD υλοποιήσεις και σε φωτεινότητα,αντίθεση,τιμές μαύρου και πιστότητα χρωμάτων από οποιονδήποτε άλλον OEM.

 

Η Sony βελτιώθηκε με το XZ ειδικότερα σε αντίθεση και τιμές μαύρου(οποίου υπολείπονται z3,z5)αλλά υπολείπεται σε πιστότητα χρωμάτων έχοντας μια αρκετά ψυχρό τόνο των χρωμάτων(το λευκό αρκετά προς το μπλε,το κόκκινο/μπλε αφύσικα πολύ τονισμένο)

 

Έχει δουλειά περαιτέρω να βελτιώσει.(προσωπικά θα με ικανοποιούσε απόλυτα η οθόνη του,αλλά έχει περιθώρια για βελτίωση να φτάσει σε πιο ύψιστα επίπεδα)

 

Δεν νομίζω να τη βοηθά τα μικρά μικρά βήματα κάθε φορά,αλλά να κάνει ένα ολικό προς τα πανω σε όλους τους τομείς και εκεί να σταθεροποιηθεί.

 

Αυτό χρειάζεται.

 

Για μια εταιρία με τόσο μεγάλη εμπειρία,εξειδίκευση και ικανότητα στο τομέα του ήχου,κάμερας και εικόνας θα περίμενα αντίστοιχες υλοποιήσεις στο χώρο των smartphone που είναι ο αδύναμος κρίκος της σε σχέση με άλλες δραστηριότητες της στο τομέα το consumer electronics.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Το αντίθετο λέει για το αποτύπωμα.

Ότι στο Sony έχει ακρίβεια 95% ενώ στο μήλο 100% και πιο αξιόπιστο.

 

Για την οθόνη με τα μέχρι τώρα δεδομένα η Apple βάζει τις ποιοτικότερες LCD υλοποιήσεις και σε φωτεινότητα,αντίθεση,τιμές μαύρου και πιστότητα χρωμάτων από οποιονδήποτε άλλον OEM.

 

Η Sony βελτιώθηκε με το XZ ειδικότερα σε αντίθεση και τιμές μαύρου(οποίου υπολείπονται z3,z5)αλλά υπολείπεται σε πιστότητα χρωμάτων έχοντας μια αρκετά ψυχρό τόνο των χρωμάτων(το λευκό αρκετά προς το μπλε,το κόκκινο/μπλε αφύσικα πολύ τονισμένο)

 

Έχει δουλειά περαιτέρω να βελτιώσει.(προσωπικά θα με ικανοποιούσε απόλυτα η οθόνη του,αλλά έχει περιθώρια για βελτίωση να φτάσει σε πιο ύψιστα επίπεδα)

 

Δεν νομίζω να τη βοηθά τα μικρά μικρά βήματα κάθε φορά,αλλά να κάνει ένα ολικό προς τα πανω σε όλους τους τομείς και εκεί να σταθεροποιηθεί.

 

Αυτό χρειάζεται.

 

Για μια εταιρία με τόσο μεγάλη εμπειρία,εξειδίκευση και ικανότητα στο τομέα του ήχου,κάμερας και εικόνας θα περίμενα αντίστοιχες υλοποιήσεις στο χώρο των smartphone που είναι ο αδύναμος κρίκος της σε σχέση με άλλες δραστηριότητες της στο τομέα το consumer electronics.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Ναι για το αποτύπωμα, αλλά συμπληρώνει ότι στο σόνυ είναι πιο γρήγορο.

Για τις οθόνες της άπλ, είναι γνωστό ότι είναι κορυφαίες, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι οι υπόλοιποι ξύνονται. Ρε Άλεξ, εδώ η οθόνη του Ζ5 είναι χάρμα οφθαλμών. Αν πάλι ψάχνεις πιστότητα στις 5 ίνστες.... χαιρετίσματα. Άσε που στα άιφονς οι μισές οθόνες έχουν θερμά και οι άλλες μισές ψυχρά χρώματα και είναι πού θα πέσεις.

Σε γενικές γραμμές αυτό που με ενδιαφέρει και κρατάω είναι ότι το ΧΖ είναι κοντά σε ταχύτητα με το κορυφαίο των κορυφαίων i7 , χάνει στα παιχνίδια, όπως όλα τα androids , ενώ κερδίζει ελάχιστα στις υπόλοιπες εφαρμογές.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia XZ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...