Jump to content

Φοιτητικό what's up


MIKU
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το έχω ποστάρει και σε άλλο θέμα, ξέρει κανείς αν τα λεπτά και mb του φοιτητικου ισχύουν και στο Ηνωμενο Βασιλείου?
Απ όσο ξέρω τα λεπτά ομιλίας του φοιτητικού δεν παίζουν σε περιαγωγή. Σε αντίθεση με τα mb
Link to comment
Share on other sites

IMG_7033.jpeg

IMG_7034.jpeg

1 hour ago, pn1fon1 said:
On 30/4/2023 at 5:26 ΜΜ, jaguar13 said:
Το έχω ποστάρει και σε άλλο θέμα, ξέρει κανείς αν τα λεπτά και mb του φοιτητικου ισχύουν και στο Ηνωμενο Βασιλείου?

Απ όσο ξέρω τα λεπτά ομιλίας του φοιτητικού δεν παίζουν σε περιαγωγή. Σε αντίθεση με τα mb

Αυτό ίσχυε μέχρι και πριν δύο χρόνια περίπου.

Edited by waeo
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έπειτα από μία συζήτηση στο ίντερνετ και επαλήθευση μέσω messenger chat, έμαθα ότι για τους αριθμούς που γράφονται τώρα στη φοιτητική προσφορά, η διαρκεια της κάρτας είναι 12 και όχι 2 μήνες.

 

IMG_20230715_180554.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα φοιτητικά έχουν συγκεκριμένο λόγο που καθιερώθηκαν στην ελληνική αγορά καρτοκινητής πριν 12+ χρόνια. Να "παρασύρουν" μελλοντικούς αμειβόμενους υψηλότερα από άλλους (κατά Μ.Ο.). Άρα επαυξημένο % μετά από αρκετά χρόνια σε συμβόλαια Cosmote. Αν είναι "άσχετοι" με τα κινητά και την όλη "λογική" (κερδών για τις εταιρίες) να τους δίνουν μια WU sim και να την έχουν παρατημένη μες στην όλη ελληνική "λογική" της "τρέλλας" του πρωτοετή φοιτητή και να μην δουλεύει (μες σε όλο το συναισθηματικό παρασυρμό_ πχ μια νύχτα που θα την βρουν (την παρατημένη sim από αρκετό % που δεν την έχουν ως κύρια sim από το σχολείο και "πάρτην , δωρεάν είναι!!" που τους την πρωτοπρότεινε πχ ένας/μια συμφοιτητητής ή γκόμενος) , δεν "εξυπηρετεί" το σκοπό της (από την μεριά της εταιρίας):
Και η Cosmote δε "παίζει" με αυτά : Τα κέρδη της μακροχρόνια. ΔΕΝ είναι "ό,τι να'ναι". Έχει πρόγραμμα/οργανωμένη και για το μέλλον.

 

Υ.Γ.: Προβλέπω στο ίδιο "σκεπτικό" εντός του 2024 να διαρκεί 12 μήνες η κάρτα για ΟΛΑ τα φοιτητικά WU. Τώρα μάλιστα εάν ΟΝΤΩΣ εφαρμόσει την ουσιαστικά κατάργηση του Easy Transfer. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Pppe said:

Τα φοιτητικά έχουν συγκεκριμένο λόγο που καθιερώθηκαν στην ελληνική αγορά καρτοκινητής πριν 12+ χρόνια. Να "παρασύρουν" μελλοντικούς αμειβόμενους υψηλότερα από άλλους (κατά Μ.Ο.). Άρα επαυξημένο % μετά από αρκετά χρόνια σε συμβόλαια Cosmote. Αν είναι "άσχετοι" με τα κινητά και την όλη "λογική" (κερδών για τις εταιρίες) να τους δίνουν μια WU sim και να την έχουν παρατημένη μες στην όλη ελληνική "λογική" της "τρέλλας" του πρωτοετή φοιτητή και να μην δουλεύει (μες σε όλο το συναισθηματικό παρασυρμό_ πχ μια νύχτα που θα την βρουν (την παρατημένη sim από αρκετό % που δεν την έχουν ως κύρια sim από το σχολείο και "πάρτην , δωρεάν είναι!!" που τους την πρωτοπρότεινε πχ ένας/μια συμφοιτητητής ή γκόμενος) , δεν "εξυπηρετεί" το σκοπό της (από την μεριά της εταιρίας):
Και η Cosmote δε "παίζει" με αυτά : Τα κέρδη της μακροχρόνια. ΔΕΝ είναι "ό,τι να'ναι". Έχει πρόγραμμα/οργανωμένη και για το μέλλον.

 

Υ.Γ.: Προβλέπω στο ίδιο "σκεπτικό" εντός του 2024 να διαρκεί 12 μήνες η κάρτα για ΟΛΑ τα φοιτητικά WU. Τώρα μάλιστα εάν ΟΝΤΩΣ εφαρμόσει την ουσιαστικά κατάργηση του Easy Transfer. 

Τι διαβάζουμε πρωί πρωί... 

Και να θες να καταλάβεις, πάλι δεν θα μπορέσεις.

Πρότυπο εταιρείας ή κοσμοτε. 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος αυτό με την 12μηνη λήξη του υπόλοιπου έχει εφαρμοστεί εδώ και αρκετούς μήνες

Πλην όμως στα παλιά φοιτητικά τίποτα δεν έχει αλλάξει

Sent from my Redmi Note 11 using Tapatalk



Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

On 16/7/2023 at 12:44 ΜΜ, HEO said:

Αν δεν κάνω λάθος αυτό με την 12μηνη λήξη του υπόλοιπου έχει εφαρμοστεί εδώ και αρκετούς μήνες

Πλην όμως στα παλιά φοιτητικά τίποτα δεν έχει αλλάξει

Sent from my Redmi Note 11 using Tapatalk


 

Ακριβώς, στα παλιά φοιτητικά ισχύει κανονικα το δίμηνο. Ο αδερφός μου έχει περίπου 1 χρόνο που το γύρισε σε φοιτητικό και ισχύει κανονικά το δίμηνο. Επομένως τους τελευταίους μήνες θα πρέπει να έγινε η αλλαγή αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση φίλοι: Δηλαδή αν καταφέρω να βρώ ένα καινούργιο φοιτητικό cosmokarta 'h whatsup θα μπορώ να το συντηρώ με 8€ το χρόνο?

Ερώτηση 2: Τα φοιτητικά δεν νομίζω ότι ισχύουν για δεύτερο πτυχίο κλπ σε μεγαλύτερη ηλικία, σωστά; (Γιατί κάπου λέει "στα βασικά χρόνια")

 

Link to comment
Share on other sites





Ερώτηση φίλοι: Δηλαδή αν καταφέρω να βρώ ένα καινούργιο φοιτητικό cosmokarta 'h whatsup θα μπορώ να το συντηρώ με 8€ το χρόνο?
Ερώτηση 2: Τα φοιτητικά δεν νομίζω ότι ισχύουν για δεύτερο πτυχίο κλπ σε μεγαλύτερη ηλικία, σωστά; (Γιατί κάπου λέει "στα βασικά χρόνια")
 


με αυτά που έχουν ειπωθεί (χωρίς να το έχω δοκιμάσει) θα μπορείς στο νέο νούμερο να το συντηρείς με 8 ευρώ τον χρόνο

Σε ότι όμως αφορά την δεύτερη ερώτηση που έχω δοκιμάσει....

. κάποτε είχα 3 φοιτιτιτκα στην κοσμοτε όπως έχω και 3 φοιτιτιτκα στην Βόδα.

Τα φοιτιτιικα πάνε με την ταυτότητα. Ένα πτυχίο και 2 μεταπτυχιακά = 3 ταυτότητες φοιτιτιτκες = 3 φοιτιτιτκα.

Η ηλικία σε διαβεβαιώνω ότι δεν παίζει κανένα ρόλο καθότι τα έχω τα χρονακια μου

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk



Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, HEO said:


Η ηλικία σε διαβεβαιώνω ότι δεν παίζει κανένα ρόλο καθότι τα έχω τα χρονακια μου


 

 

Σε νιώθω, Βασικά σκεφτόμουν ότι ο μεγάλος αδελφος μου (50+) γράφτηκε σε Δ.ΙΕΚ ζαχαροπλασρικής 🙂 και ίσως μπορεί να πάρει φοιτητικό 🙂 🙂 🙂 

Edited by mambagr
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, gpapas640 said:

Ακριβώς, στα παλιά φοιτητικά ισχύει κανονικα το δίμηνο. Ο αδερφός μου έχει περίπου 1 χρόνο που το γύρισε σε φοιτητικό και ισχύει κανονικά το δίμηνο. Επομένως τους τελευταίους μήνες θα πρέπει να έγινε η αλλαγή αυτή.

Σε φοιτητικό από τον Νοέμβριο του 2020 πλέον είναι 12 μήνες. Εδώ και ένα ή δυο χρόνια έγινε η αλλαγή 

Link to comment
Share on other sites

Σε νιώθω, Βασικά σκεφτόμουν ότι ο μεγάλος αδελφος μου (50+) γράφτηκε σε Δ.ΙΕΚ ζαχαροπλασρικής  και ίσως μπορεί να πάρει φοιτητικό    
O πενηντάρης είναι ο νέος της εποχής έλεγε ο Μέγας Ζαμπέτας την δεκαετία του 70.

Σήμερα είναι άπιαστο πουλί :)

Να ναι καλά ο αδερφός σου και σε ανώτερα,

....μεγάλη υπόθεση να σπουδάζεις ενώ είσαι μεγάλος και να δουλεύεις κα να έχεις υποχρεώσεις

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk


Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, paanos said:

Σε φοιτητικό από τον Νοέμβριο του 2020 πλέον είναι 12 μήνες. Εδώ και ένα ή δυο χρόνια έγινε η αλλαγή 

Δηλαδή εδώ και 1-2 χρόνια η διάρκεια της κάρτας σου είναι 12 μήνες? Αρχικά ήταν 2 μήνες και μετά άλλαξε?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το 21 άλλαξε ενδιάμεσα και έβγαλε ημερομηνία λήξης 31/12/21. Τώρα λέει 31/12/23 που το ειδα άρα δεν είναι ακριβώς 12 μήνες. Αν ανανεωθεί ξανά το 24 θα είμαστε καλά 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θελω να ρωτισω κατι θελω να κανω φοριτοτιτα απο Q σε φοιτητικο Whats up ομως το Q που εχω ειναι δηλωμενο στην ταυτοτιτα της μανας μου ενω για να γεινει φοιτητικο θελει την δικια που ταυτοτιτα και πασο η cosmote μου προτινε πρωτα να κανω φορητοτιτα σε κανονικο whats up και μετα σε φοιτητικο μολλης κανω αλλαγη ταυτοτητας σε καταστημα COSMOTE αλλα για να κανω φοριτοτιτα σε κανοκινο whats up ειναι 12€ ρνω το φοιτοιτικο whats up δεν κοστιζει κατι για την φοριτοτιτα τι κανω τωρα;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να έχεις φοιτητικό με πάσο τριτου. Κάνε μεταφορά στο what’s up κι πρόσθεσε το πάσο σε δεύτερο χρόνο (αφού γίνει η ενεργοποίηση). 

Και με αίτημα φορητότητας στο κατάστημα γίνεται να γίνει μεταβίβαση ταυτόχρονα, απλά βαριούνται 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τη πασο τριτου και αν κανω πρωτα φοριτοτητα σε απλο whats up θα πληρωσω 12€ ενω εγω θελω φοριτοτιτα τατευθιαν σε φοιτητικο whats up που ειναι δωρεαν

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δωρεάν, πάλι πληρώνεις την αξία ανανέωσης. Τα 12€ είναι η πρώτη κάρτα που βάζεις 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, paanos said:

Δεν είναι δωρεάν, πάλι πληρώνεις την αξία ανανέωσης. Τα 12€ είναι η πρώτη κάρτα που βάζεις 

Αφου δες συγρηση στην φορμα φοριτοτιτας

 Κανονικο whats up:

1862259256_Screenshot_20230806_003220_SamsungInternet.thumb.jpg.7dc9e12d1a9726c4fcd19e9d2b3ede49.jpg

Φοιτοιτικο whats up:

21769687_Screenshot_20230806_003335_SamsungInternet.thumb.jpg.8c50211949ba453387dd2585b665267e.jpg

211596050_Screenshot_20230806_003346_SamsungInternet.thumb.jpg.4fe5888860d376472c1e1c3a1bc1e3b8.jpg

Στο 3ο βημα ζηταει στοιχεια για την σχολη πασο κτλπ και λογικα 4ο βημα ειναι επιβεβεωση στοιχιων

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα πριν ένα μήνα περίπου το φοιτητικό πρόγραμμα στην κόρη μου, που μόλις έδωσε πανελλήνιες χωρίς ακόμα να έχει γραφτεί στην σχολή. Ζήτησε μόνο ταυτότητα και τίποτα παραπάνω και ήδη της άνοιξαν ολα τα student προγραμματα. Τελικα έχει περάσει και από Οκτώβριο θα είναι φοιτήτρια, αλλά από ότι κατάλαβα το ίδιο θα γινόταν και αν δεν είχε περάσει, γιατί όλα έγιναν πριν τις 31.06 και βγουν τα αποτελέσματα

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Hello και χρόνια πολλά σε εορτάζοντες και εορτάζουσες! Λόγω των πρόσφατων αλλαγών στο easy transfer σκεφτομαι κάποιες αλλαγές για το φοιτητικό What's Up μου

Πιο συγκεκριμένα, επειδή με ενδιαφέρει μόνο το ίντερνετ, θα ήθελα να ρωτήσω εάν τα 600MB του κάθε μήνα αποδίδονται κανονικά αν δεν ανανεώσω στο 3μηνο. Σκέφτομαι να ανανεώνω μια φορά το χρόνο για να μη χάνω τον αριθμό. Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό;

Link to comment
Share on other sites

On 5/8/2023 at 10:26 ΜΜ, eridion25 said:

Θελω να ρωτισω κατι θελω να κανω φοριτοτιτα απο Q σε φοιτητικο Whats up ομως το Q που εχω ειναι δηλωμενο στην ταυτοτιτα της μανας μου ενω για να γεινει φοιτητικο θελει την δικια που ταυτοτιτα και πασο η cosmote μου προτινε πρωτα να κανω φορητοτιτα σε κανονικο whats up και μετα σε φοιτητικο μολλης κανω αλλαγη ταυτοτητας σε καταστημα COSMOTE αλλα για να κανω φοριτοτιτα σε κανοκινο whats up ειναι 12€ ρνω το φοιτοιτικο whats up δεν κοστιζει κατι για την φοριτοτιτα τι κανω τωρα;

Επισκέψου από τώρα ένα κατάστημα wind μαζί με την μητέρα σου και κάνε μεταφορά του καρτοκινητού στο όνομα σου.
Ύστερα κάνε φορητότητα σε what's up κι ενεργοποίησε το φοιτητικό στο όνομα σου

Το ίδιο πράγμα έκανα ακριβώς κι εγώ

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

Ο αδελφός μου (50+) που γράφτηκε σε ΔΙΕΚ του ειπαν πως δεν δικαιούται φοιτητικό :-(

Οπότε ψάχνει να το κάνει με άλλο τρόπο. Δυστυχώς δεν υπάρχει κανένας "πρόθυμος" στη Θεσσαλονίκη και όλοι ζητάνε να στείλεις ταυτότητα αλλά εννοείται δεν θέλει να στέλνει σε αγνώστους και θέλει να το κάνει από κοντά. Αν καταφέρω να του βρώ κανέναν με π.μ....

Edited by mambagr
Link to comment
Share on other sites

On 23/8/2023 at 5:49 ΜΜ, mambagr said:

Ο αδελφός μου (50+) που γράφτηκε σε ΔΙΕΚ του ειπαν πως δεν δικαιούται φοιτητικό :-(

Οπότε ψάχνει να το κάνει με άλλο τρόπο. Δυστυχώς δεν υπάρχει κανένας "πρόθυμος" στη Θεσσαλονίκη και όλοι ζητάνε να στείλεις ταυτότητα αλλά εννοείται δεν θέλει να στέλνει σε αγνώστους και θέλει να το κάνει από κοντά. Αν καταφέρω να του βρώ κανέναν με π.μ....

Πες του να μην ανησυχεί. Μέχρι μέσα Οκτωβρίου θα είναι καθημερινά έξω από το ΙΕΚ παιδιά και των 3 εταιριών για καρτοκινητά. Οπότε έτσι θα κάνει δουλειά. 

Αυτό με την ηλικία είναι μουφα! 

Τα μυαλά, όπως και τα αλεξίπτωτα, δουλεύουν καλύτερα όταν είναι ανοιχτά!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...