Jump to content

[OnePlus 3] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks


alex_gate_7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για όσους είναι με rooted συσκευές και κάνουν όλους αυτούς τους μήνες αναβαθμίσεις:

Flashάρετε μέσω TWRP το .zip της rom, και ΠΡΙΝ να περάσετε το SuperSU flashάρετε ξανά το .img του TWRP για να μην μείνετε με το μαμά recovery;

Αυτή είναι η διαδικασία;

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ωραιο - αναμένουμε σχόλια

Προσοχή στην υποσημείωση: One last thing: this is a limited program, so we may disable this download link once we receive enough feedback.

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο - αναμένουμε σχόλια

Προσοχή στην υποσημείωση: One last thing: this is a limited program, so we may disable this download link once we receive enough feedback.

 

Ναι, αλλά διάβασε και αυτό If you’ve already flashed a previous Open Beta build, you will receive this update via OTA, που σημαίνει οτι έαν έχετε περάσει την προηγούμενη Beta 8 θα σας έρθει ΟΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ήρθε ΟΤΑ σε μένα που είχα ΒΕΤΑ 8...

 

Μια ερώτηση έχουν αφαιρέσει από το Action Center το κουμπί για την εναλλαγή DATA ανάμεσα από τις 2 SIM?

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

όσοι την έχετε βάλει, μπορείτε να μας πείτε αν το android pay δουλεύει ? ευχαριστώ

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

παιδια μετα απο ΟΤΑ download κολαει στο twrp κατα το booting.. τι κανω ;;

 

Δεν μπορείς να περάσεις την OTA ενώ είσαι με custom recovery (TWRP). Πρέπει να κατεβάσεις ολόκληρο το firmware που είναι 1.31Gb.

 

Το θέμα είναι όμως πώς το flashάρουμε.

Ρώτησα και πριν 4-5 posts, αλλά μάλλον δεν την έχει περάσει κανείς με TWRP.

Ο φόβος μου είναι αν μετά τo flashάρισμα του firmware χάνεται το TWRP (αν περνάει στη θέση του το stock recovery).

 

 

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να περάσεις την OTA ενώ είσαι με custom recovery (TWRP). Πρέπει να κατεβάσεις ολόκληρο το firmware που είναι 1.31Gb.

 

Το θέμα είναι όμως πώς το flashάρουμε.

Ρώτησα και πριν 4-5 posts, αλλά μάλλον δεν την έχει περάσει κανείς με TWRP.

Ο φόβος μου είναι αν μετά τo flashάρισμα του firmware χάνεται το TWRP (αν περνάει στη θέση του το stock recovery).

 

 

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

 

εγω εχω χαθει λιγο... μονο σε twrp κανει boot ! μαλλον θα φλασαρω ολοκληρο OB9 και ας χαθει μετα το twrp

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

τιποτα δεν γινεται , κανω install τη rom αλλα μετα με ξανα βγαζει στο twrp . καμια ιδεα καποιος ;

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κάνεις install το twrp από fastboot αν δεν το έχεις και μετά πρέπει να φλασαρεις το zip της ρομ ολόκληρης, όχι το ota.

 

Η από xda http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=70084937

Edited by D_Angelos
Link to comment
Share on other sites

τωρα εχω κανει εγκατασταση το oxygen recovery και προσπαθω να περασω ολοκληρη τη ρομ ...αλλα παλι δε μου δουλευει η εντολη adb sideload
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να περάσεις την OTA ενώ είσαι με custom recovery (TWRP). Πρέπει να κατεβάσεις ολόκληρο το firmware που είναι 1.31Gb.

 

Το θέμα είναι όμως πώς το flashάρουμε.

Ρώτησα και πριν 4-5 posts, αλλά μάλλον δεν την έχει περάσει κανείς με TWRP.

Ο φόβος μου είναι αν μετά τo flashάρισμα του firmware χάνεται το TWRP (αν περνάει στη θέση του το stock recovery).

 

 

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Από TWRP φλασάρεις την beta 9, κανείς reboot σε recovery, φλασάρεις TWRP. Αν θέλεις φλασάρεις supersu. Εκκαθάριση dalvik, cache, reboot. Αυτά!

 

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by SERS1612
Link to comment
Share on other sites

Από TWRP φλασάρεις την beta 9, κανείς reboot σε recovery, φλασάρεις TWRP. Αν θέλεις φλασάρεις supersu. Εκκαθάριση dalvik, cache, reboot. Αυτά!

 

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αυτό που έκανα:

- πέρασα την beta 9 με TWRP .28

- πέρασα το image του TWRP .28 για να μην ξεμείνω με τον stock recovery

- πέρασα το SuperSU SR5

- έκανα επανεκκίνηση

 

Πέρα από το καινούριο μήνυμα που βγαίνει μετά από αυτό που σ' ενημερώνει ότι έχεις ξεκλείδωτο bootloader και γράφει "dm-verity is not started in enforcing mode and may not work properly" επειδή απ' ότι φαίνεται δεν συνεργάζεται σωστά ο TWRP με την beta 9, δεν είχα κάποιο από τα προβλήματα που έχουν γραφεί στο forum της Oneplus ή το xda (πχ. μήνυμα στο TWRP ότι δεν βρέθηκε OS εγκατεστημένο και δεν bootαρε το κινητό, πρόβλημα με το μοτίβο του encryption, κτλ).

 

Είναι και η 1η φορά με αυτό το κινητό που όταν έπεσα στο κρεβάτι ήταν φορτισμένο και δεν το είχα στην πρίζα, και έχασα όλο το βράσυ ΜΟΝΟ 1% με το WiFi ανοιχτό. Με CM13 αλλά και beta 8 έχανα 1% την ώρα σε idle κατάσταση, χωρίς να το έχω στα χέρια μου.

Είναι νωρίς βέβαια ακόμη, θα δείξει.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Είχα την 6.0.1 και μου ηρθε σε update η beta 9. Την περναω αυτη τη στιγμη :D

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω κανω εγκατασταση απο ρικοβερι και οταν κανω επανεκκινηση με πεταει παλι σε ρικοβερι !!! δεν καταλαβαινω !
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φοβερή ρομ η beta 9 τρομερά smooth και η μπαταρία βράχος επίσης βλέπω βελτίωση και στη κάμερα

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φοβερή ρομ η beta 9 τρομερά smooth και η μπαταρία βράχος επίσης βλέπω βελτίωση και στη κάμερα

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

δε μας λες και πως την περασες γτ ειμαι χωρις κινητο σμρ ?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω κανω εγκατασταση απο ρικοβερι και οταν κανω επανεκκινηση με πεταει παλι σε ρικοβερι !!! δεν καταλαβαινω !

 

Μου έτυχε και εμενα...κατε βάζεις το os recovery από oneplus το φλασαρεις μέσω adb κάνεις wipe cache system κτλ εν συνεχεία φλασαρεις πάλι μέσω adb το. Twrp recovery και τέλος φλασαρεις την ρομ και είσαι οκ

Link to comment
Share on other sites

Μου έτυχε και εμενα...κατε βάζεις το os recovery από oneplus το φλασαρεις μέσω adb κάνεις wipe cache system κτλ εν συνεχεία φλασαρεις πάλι μέσω adb το. Twrp recovery και τέλος φλασαρεις την ρομ και είσαι οκ

 

δεν το βρισκω στην σελιδα τους ! εχεις καποιο λινκ ?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δεν το βρισκω στην σελιδα τους ! εχεις καποιο λινκ ?

 

http://oneplusroms.s3.amazonaws.com/recovery_OBT8N.img?AWSAccessKeyId=AKIAJ2SIWE7D3VMMGOEQ&Expires=1483694818&Signature=DSUZrSJyV46Dd%2FJKBmI3Z1Dri5Q%3D

 

Οι εντολές που θα δώσεις θα είναι fastboot flash recovery recovery.img. και θα κάνεις μετονομασία το os recovery σε recovery όπως αντίστοιχα και το mod twrp recovery σε recovery

Link to comment
Share on other sites

http://oneplusroms.s3.amazonaws.com/recovery_OBT8N.img?AWSAccessKeyId=AKIAJ2SIWE7D3VMMGOEQ&Expires=1483694818&Signature=DSUZrSJyV46Dd%2FJKBmI3Z1Dri5Q%3D

 

Οι εντολές που θα δώσεις θα είναι fastboot flash recovery recovery.img. και θα κάνεις μετονομασία το os recovery σε recovery όπως αντίστοιχα και το mod twrp recovery σε recovery

 

πριν ποπυ εκανα μεσω φαστμπουτ εκκαθαριση πλεον μου δειχνει οτι ο διαθεσιμος χωρος ειναι 24γιγα !! τι φαση ?!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

όσοι την έχετε βάλει, μπορείτε να μας πείτε αν το android pay δουλεύει ? ευχαριστώ

Δεν την έβαλα αλλά διάβασα ότι δουλεύει.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 66 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φοβερή ρομ η beta 9 τρομερά smooth και η μπαταρία βράχος επίσης βλέπω βελτίωση και στη κάμερα

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για πες!!!! Έφυγε η βαριά επεξεργασία στις φώτο που τις θολωνε; τι είδες;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το έχει παρατηρήσει κανείς, αλλά τώρα το παρατήρησα.

 

κάνοντας screenshot με τα 3 δάκτυλα στην OP9, εδώ το παρατήρησα πιθανόν να υπάρχει και στις προηγούμενες εκδόσεις, υπάρχει ένα εικονίδιο στα δεξιά, τετράγωνο.

Αν το πατήσεις παίρνει screenshot κατακόρυφα ότι άλλο υπάρχει μέχρι να τελειώσει, αλλά μπορείς να το σταματήσεις και εκεί που θές εσύ.

Edited by hotfixus

Ηλίας

OnePlus 6 8/128GB Mirror Black :)

Link to comment
Share on other sites

δε μας λες και πως την περασες γτ ειμαι χωρις κινητο σμρ ?

Ήμουν εντελώς στοκ σε beta 8 και την πέρασα μέσα από το κινητό σαν οτα

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν την έβαλα αλλά διάβασα ότι δουλεύει.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 66 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για πες!!!! Έφυγε η βαριά επεξεργασία στις φώτο που τις θολωνε; τι είδες;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Ναι φίλε δεν υπάρχει επεξεργασία ακαριαία βγαίνει η φωτογραφία και βλέπω βελτίωση στη ποιότητα

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είχα την 6.0.1 και μου ηρθε σε update η beta 9. Την περναω αυτη τη στιγμη :D

 

Δηλαδη είχες την v3.2.8 marshmallow και σου ήρθε ota update για την beta 9 nougat;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus 3] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...