Jump to content

[OnePlus 3] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks


alex_gate_7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια καλησπέρα και καλή χρονιά! Υπάρχει κάνας οδηγός βήμα βήμα για το πως θα πάμε από rooted 3.2.8 με twrp σε official 4.0?

 

Εγώ αυτό έκανα. Κατέβασα την φουλ εκδοση. Μπήκα σε twrp και αφού καθάρισα dalvik/cache πέρασα απο πάνω την 7. Πέρασα και το τελευταίο SU και αφού ξαναέκανα wipe dalvik/cache έκανα reboot. Όλα καλά στην αναβάθμιση. Μην ξεχάσετε πριν το κάνετε να βγάλετε τυχόν κλειδώματα αποτυπώματα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Split screen nougat

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170101/57567a2a363467be2bb58dfacb95a44e.jpg

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η stable 4 τι έλλειψη έχει σχετικά με την beta 10. Ας πει κάποιος που πήγε από beta 10 σε stable 4.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει το screenshot για την πλήρη οθόνη και την εύκολη λειτουργία στον launcher σαν την hydrogen os

 

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει ρύθμιση DPI και ένδειξη ποσοστού μπαταρίας; Είδα ένα σχετικό σχόλιο γι'αυτό ρωτάω. Σκέφτομαι να βάλω stable γιατί διαβάζω καλά σχόλια για την κάμερα - στις Beta δεν μπορώ να πω ότι είναι ότι καλύτερο -. Αλλά μην λείπει κάτι που έχω συνηθίσει.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει ρύθμιση DPI και ένδειξη ποσοστού μπαταρίας; Είδα ένα σχετικό σχόλιο γι'αυτό ρωτάω. Σκέφτομαι να βάλω stable γιατί διαβάζω καλά σχόλια για την κάμερα - στις Beta δεν μπορώ να πω ότι είναι ότι καλύτερο -. Αλλά μην λείπει κάτι που έχω συνηθίσει.

 

DPΙ και μπαταρια εχει.

Τωρα για την καμερατι να σου πω, απο την 10 που ερχομαι ιδια μου φαινεται.

 

Αν εισαι σεταρισμενος καλα στην Beta, δεν πολυαξιζει η μεταβαση, περιμενε την επομενη stable.

Link to comment
Share on other sites

Η κάμερα έχει μία βελτίωση στο HDR και στη επεξεργασία μετά στη gallery όπως και στη selfie

 

 

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει το screenshot για την πλήρη οθόνη και την εύκολη λειτουργία στον launcher σαν την hydrogen os

 

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τι εννοείς δεν.Έχει ? Έχει κανονικά εκτός αν δεν κατάλαβα τι εννοείς ?

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς δεν.Έχει ? Έχει κανονικά εκτός αν δεν κατάλαβα τι εννοείς ?

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

δεν έχει long screenshot

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο su κ twrp για το Android 4 nougat πιο ειναι συμβατό; το 78-sr5 με το

twrp. 28? Ή έχει βγει κανενα πιο νεώτερο;

...Παναγιώτης[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο su κ twrp για το Android 4 nougat πιο ειναι συμβατό; το 78-sr5 με το

twrp. 28? Ή έχει βγει κανενα πιο νεώτερο;

https://download.chainfire.eu/1017/SuperSU/SR1-SuperSU-v2.79-SR1-20161221223537.zip

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Χρονιάρα μέρα, και μετά από τις ασυμβατότητες του TWRP με τη Nougat (θέλει προσοχή όσοι είστε custom, μιας και οι devs φαίνεται πως τα έχουν παρατήσει όσον αφορά το developing του TWRP για το κινητό μας), είπα να πάω εντελώς stock και το αποτέλεσμα ήταν να brickάρω το τηλέφωνο. Ναι, όσοι λένε ότι 'μοιάζει' με τα Nexus και δεν μπορείς να το brickάρεις, ας έρθουν να το πουν και σ' εμένα.

 

Πλέον το κινητό είναι oem locked ΚΑΙ χωρίς recovery, οπότε δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί καθόλου. 'Κολλάει' στην splash με το logo της 1+ και μετά από λίγο ένα κατεβατό με κάποιες διεργασίες που μάλλον έχει κάνει η συσκευή και φαίνονται με κόκκινα γράμματα κάποια errors (πχ. boot: failed, system: failed κ.α.) και μετά ένα συνεχές bootloop.

 

Από την εμπειερία σας, όταν ανοίγεις κάποιος ticket στην Oneplus, πόσο παίρνει συνήθως για να απαντήσουν. Ώρες, μέρες, βδομάδα;

Και συνήθως τί αποτέλεσμα υπάρχει; Αν το πρόβλημα είναι γνωστό και μπορεί να λυθεί με τη χρήση κάποιου software, λένει στον χρήστη τί να κάνει για να το διορθώσει μόνος του, ή το πιο πιθανό είναι να καταλήξει το κινητό στην courier για Αγγλία;

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Τον οδηγό mega unbrick τον έκανες? Στο forum της one plus θα τον βρεις εύκολα

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

Aυτόν ακολούθησα και έγιναν χειρότερα τα πράγματα.

Αφού τελείωσε η διαδικασία και έκανε το κινητό reboot, τότε είδα ότι ο bootloader είναι πλέον κλειδωμένος και άρχισε να μου εμφανίζεται η σελίδα με τα error και μετά το bootloop.

Μέχρι τότε τουλάχιστον δεν είχα αυτή τη σελίδα, απλά δεν είχα recovery!!

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους και χρόνια πολλά!!ειμαινμε την beta 10 . Θα μου ερθει οτα η 7 ;η θελει κατεβασμα χειροκινητα;

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους και χρόνια πολλά!!ειμαινμε την beta 10 . Θα μου ερθει οτα η 7 ;η θελει κατεβασμα χειροκινητα;

 

ουτε θα σου ερθει,ουτε χειροκινητα μπορεις να την βαλεις

Πρεπει πρωτα να επιστρεψεις σε επισημη stable rom και μετα μπορεις να την βαλεις

Link to comment
Share on other sites

Έκανα την αναβάθμιση και έχω θέμα! Η Cache και το system είναι σε ext4 ενώ η data σε f2fs! Και μου βγάζει σε κάποιες εφαρμογές ότι είναι not writable. Πως το διορθώνουμε;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δλδ για να μην κανω καμια μαμακία.Ειμαι με twrp. 28 κ ρουτ κ δεν θελω να χασω ουτε το ρουτ αλλα ουτε το twrp.

Πως κανω αναβάθμιση σε 4(δεν με ενδιαφέρει προς το παρόν να κανω καθαρη εγκατάσταση) ;

Απο recovery clear davlic cache κ μετα φλας την ρομ κ στο καπάκι το su. 79 κ ξανα clear cache?

Ή άλλαξε κατι;

...Παναγιώτης[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Aυτόν ακολούθησα και έγιναν χειρότερα τα πράγματα.

Αφού τελείωσε η διαδικασία και έκανε το κινητό reboot, τότε είδα ότι ο bootloader είναι πλέον κλειδωμένος και άρχισε να μου εμφανίζεται η σελίδα με τα error και μετά το bootloop.

Μέχρι τότε τουλάχιστον δεν είχα αυτή τη σελίδα, απλά δεν είχα recovery!!

Μάνο σε αφήνει να ξεκλειδώσεις πάλι bootloader μέσω εντολών από fastboot;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μάνο σε αφήνει να ξεκλειδώσεις πάλι bootloader μέσω εντολών από fastboot;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν μ' άφηνε Βαγγέλη.

 

Τελικά στις 3 το πρωί κατάφερα να το κάνω να ανοίξει με την 1η rom που είχε το κινητό όταν βγήκε στην αγορά.

Το κατάφερα με ένα toolkit που flashαρε όλα τα images στα partition του κινητού. Η μακακία είναι ότι ήταν από τα πρώτα πράγματα που είχα δοκιμάσει, και ίσως να είχα αποφύγει όλη την ταλαιπωρία και τα νεύρα αν θα δούλευε καλύτερα.

Ακόμη και την στιγμή που τα κατάφερα να το κάνω να bootάρει, το κινητό δεν έκανε μόνο του boot, μου έδειχνε ότι είναι και πάλι σε bootloop. Mόνο μετά από 3-4 φορές που πάτησα το Power button είδα ξαφνικά την animation screen της Oneplus.

 

Το μόνο μου πρόβλημα πλέον είναι ότι ακόμη δεν έχω καταφέρει να στήσω το κινητό (α, ρε Titanium Backup, έκανε τα πάντα μόνο), και το χειρότερο ότι ενώ έχω περάσει αρκετές από τις εφαρμογές μου είδα με το DiskInfo ότι το data partition είναι σε ext4, και όχι σε f2fs.

 

Δεν μπαίνω ξανά στη διαδικασία να κάνω format και να ξαναστήσω το κινητό.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε Μάνο πολύ ταλαιπωρία σαν να κρατάει το τηλέφωνο το encryption της twrp ακόμα και όταν το γυρίσεις stock εντελώς και στον φίλο μου έτσι έγινε

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε Μάνο πολύ ταλαιπωρία σαν να κρατάει το τηλέφωνο το encryption της twrp ακόμα και όταν το γυρίσεις stock εντελώς και στον φίλο μου έτσι έγινε

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αυτό ακριβώς.

Και είπα να τα 'πετάξω' όλα μιας και θα ήμουν με stock rom, και τότε ...soft brick.

Έμεινα με κινητό χωρίς recovery, με έναν άχρηστο κλειδωμένο bootloader!!!

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα αργά ή γρήγορα πρέπει να το κάνεις πλέον μόνο σε f2fs θα είναι όλες οι ρομ, έχω παρατηρήσει ότι ανοίγουν πιο γρήγορα τα παιχνίδια τίποτα άλλο

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus 3] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...