Jump to content

[OnePlus 3] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks


alex_gate_7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

(α) flashαρεις ρομ, supersu, xposed κατά σειρά. Δεν χάνεται τίποτα.

 

(β) πέρασέ την, έχει βγει με διορθώσεις, για τα bug που προκαλούσε.

 

Ευχαριστώ πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

(α) flashαρεις ρομ, supersu, xposed κατά σειρά. Δεν χάνεται τίποτα.

 

(β) πέρασέ την, έχει βγει με διορθώσεις, για τα bug που προκαλούσε.

Που θα βρω την τελευταία με τις διορθώσεις που λες; Να τη φλασάρω από TWRP..

Link to comment
Share on other sites

Που θα βρω την τελευταία με τις διορθώσεις που λες; Να τη φλασάρω από TWRP..

Στο site τους. Την είχαν κατεβάσει για λίγο καιρό λόγω κάποιων bug που είχε και μετά την ξανά ανέβασαν.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όλα καλά έκανα τον οδηγό για unbrick OP3 την μεθοδο 2 και επανέφερε όλα τα partitions σε stock recovery κτλ...Γυρισε το κινητό σε 3.1.2 και από έκανα OTA update την 3.2.4 και την πήρε κανονικά

 

Καλημέρα φίλε, θα σου πρότεινα να βάλεις όλη την ρομ και όχι το update που προσπαθείς.

 

Εδώ θα βρείς την τελευταία 3.2.4 https://www.androidfilehost.com/?fid=24665542585483655

 

και εδώ τα λινκ με όλες τις υπόλοιπες https://forums.oneplus.net/threads/latest-3-2-4-oneplus-3-mirrors-for-official-oxygen-os-roms-and-ota-updates.450783/

 

Η διαδικασία που κάνεις είναι σωστή, εκτός το incremental update.

Αν και πάλι δεν σου λειτουργήσει τότε πρέπει να δεις την επιλογή της επαναφοράς από soft/hard brick εδώ https://forums.oneplus.net/threads/guide-mega-unbrick-guide-for-a-hard-bricked-oneplus-3.452634/

 

Αν δεν σου παίξει και αυτό θα πρέπει να ανοίξεις κλήση στην oneplus έτσι ώστε να συνδεθεί μηχανικός της oneplus και να στο επαναφέρει. Ουσιαστικά η διαδικασία που ακολουθούν είναι ίδια με το τελευταίο λινκ που παρέθεσα και συγκεκριμένα η 2η.

1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

φιλε να σε ρωτησω καλη η ρομ? κανει δουλεια? με το μεγαλο θε,μα την καμερα που καμια ρομ εκτος της stock δεν μπορει να εχει ιδια ποιοτητα εχουμε κανα νεο?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ομάδα! Παρέλαβα και εγώ το op3 που είχα παραγγείλει από ali. Το κινητό έφτασε σε λιγότερο από 2 εβδομάδες στα χέρια μού με την έκδοση 3.1.3. Με το που το παρέλαβα ξεκίνησα να το στήνω και παράλληλα και το ota update. Όλα πήγαιναν ομαλά. Το μόνο που παρατήρησα ήταν κάποιες απόσυνδέσεις από το wifi. Αφού λοιπών είχα βάλει καμία 15αρια εφαρμογές και διάφορα accounts κάνω την επανεκκίνηση για το update.....

Κάπου εκεί δεν είδα τι έγινε αλλά το κινητό γύρισε σε stock 3.1.3 με όλες τις εφαρμογές εξαφανισμένες! Το κινητό ήρθε με stock recovery και ξεκλειδωμενο bootloader(έχει το ενοχλητικό μνμ στην αρχή, υπάρχει κανένας τρόπος να το βγάλω?). Τελικά περασα την τελευταία έκδοση rom με εγκατάσταση από adb sideload. Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από το κινητό. Έχει ότι θέλω από ένα κινητό και ακόμα παραπάνω.

Για την ώρα έχω αφήσει το stock τζαμακι και έχω 2 θήκες nilkin.

 

Έχω μία power bank της xiaomi που έχει καλωδiο για usb type c. Να δοκιμασω να το φορτισω με το φορτιστή του op3?

Σε μελλοντικό ota λέτε να μου κάνει πάλι κανένα τρελό και να γυρίσει stock?

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ομάδα! Παρέλαβα και εγώ το op3 που είχα παραγγείλει από ali. Το κινητό έφτασε σε λιγότερο από 2 εβδομάδες στα χέρια μού με την έκδοση 3.1.3. Με το που το παρέλαβα ξεκίνησα να το στήνω και παράλληλα και το ota update. Όλα πήγαιναν ομαλά. Το μόνο που παρατήρησα ήταν κάποιες απόσυνδέσεις από το wifi. Αφού λοιπών είχα βάλει καμία 15αρια εφαρμογές και διάφορα accounts κάνω την επανεκκίνηση για το update.....

Κάπου εκεί δεν είδα τι έγινε αλλά το κινητό γύρισε σε stock 3.1.3 με όλες τις εφαρμογές εξαφανισμένες! Το κινητό ήρθε με stock recovery και ξεκλειδωμενο bootloader(έχει το ενοχλητικό μνμ στην αρχή, υπάρχει κανένας τρόπος να το βγάλω?). Τελικά περασα την τελευταία έκδοση rom με εγκατάσταση από adb sideload. Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από το κινητό. Έχει ότι θέλω από ένα κινητό και ακόμα παραπάνω.

Για την ώρα έχω αφήσει το stock τζαμακι και έχω 2 θήκες nilkin.

 

Έχω μία power bank της xiaomi που έχει καλωδiο για usb type c. Να δοκιμασω να το φορτισω με το φορτιστή του op3?

Σε μελλοντικό ota λέτε να μου κάνει πάλι κανένα τρελό και να γυρίσει stock?

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το Aliexpress ποτέ δεν το συμπάθησα γιατί πολλές φορές αλλά λέει και άλλα στέλνει... Τέλος πάντων.. Επειδή το πήρες από Aliexpress η συσκευή σου είναι η κινέζικη έκδοση, η κινεζική έκδοση βγαίνει με Hydrogen και όχι με Oxygen... Λογικά αυτοί άνοιξαν τη συσκευή ξεκλείδωσαν bootloader και σου πέρασαν twrp recovery για να σου περάσουν την Oxygen και απλά μετά σου ξανά πέρασαν στοκ recovery για να κάνεις αναβαθμίσεις OTA...

Link to comment
Share on other sites

Το Aliexpress ποτέ δεν το συμπάθησα γιατί πολλές φορές αλλά λέει και άλλα στέλνει... Τέλος πάντων.. Επειδή το πήρες από Aliexpress η συσκευή σου είναι η κινέζικη έκδοση, η κινεζική έκδοση βγαίνει με Hydrogen και όχι με Oxygen... Λογικά αυτοί άνοιξαν τη συσκευή ξεκλείδωσαν bootloader και σου πέρασαν twrp recovery για να σου περάσουν την Oxygen και απλά μετά σου ξανά πέρασαν στοκ recovery για να κάνεις αναβαθμίσεις OTA...

 

νταξ... εγώ παίρνω πάρα πολλά πράγματα από ali και το εκτιμάω.

Γενικά ο Κινέζος μου την έφερε λίγο γιατί μου είπε οτι θα στείλει το 3003 αλλά έστειλε το 3000.

Και κάποιος άλλος φίλος από το forum μου είπε οτι έχει το 3000 και δεν έχει κανένα θέμα, θα ζησω με αυτο :)

 

Έχει κανένας να με συμβουλεύσει σε αυτά που ρωτάω?

Link to comment
Share on other sites

https://forums.oneplus.net/threads/latest-3-2-4-oneplus-3-mirrors-for-official-oxygen-os-roms-and-ota-updates.450783/page-39#post-15206413

Από ότι φαίνεται υπάρχουν ακόμα προβλήματα με την 3.2.4

Εν αναμονή της 3.2.5 όταν κ εφόσον την στιγμη που δεν εχω θεμα εγω με την 3.2.2

...Παναγιώτης[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

νταξ... εγώ παίρνω πάρα πολλά πράγματα από ali και το εκτιμάω.

Γενικά ο Κινέζος μου την έφερε λίγο γιατί μου είπε οτι θα στείλει το 3003 αλλά έστειλε το 3000.

Και κάποιος άλλος φίλος από το forum μου είπε οτι έχει το 3000 και δεν έχει κανένα θέμα, θα ζησω με αυτο :)

 

Έχει κανένας να με συμβουλεύσει σε αυτά που ρωτάω?

Κι εγώ το 3000 έχω που είναι η κινέζικη έκδοση, δεν τρέχει κάτι όλα δουλεύουν ρολόι..

Link to comment
Share on other sites

νταξ... εγώ παίρνω πάρα πολλά πράγματα από ali και το εκτιμάω.

Γενικά ο Κινέζος μου την έφερε λίγο γιατί μου είπε οτι θα στείλει το 3003 αλλά έστειλε το 3000.

Και κάποιος άλλος φίλος από το forum μου είπε οτι έχει το 3000 και δεν έχει κανένα θέμα, θα ζησω με αυτο :)

Έχει κανένας να με συμβουλεύσει σε αυτά που ρωτάω?

 

Θυμάσαι όμως ρε συ Αντρεά, όσους σε παρότρυναν να "αποφύγεις" το Ali??? Θυμίσου τι έγραφες...

Το Α3003 θα μου στείλουν. Αυτό που παίρνεις και από την Ευρώπη. Γνωρίζεις κάποιον που να έχει πάρει το oneplus 3 από κίνα/ali και να έχει απογοητευτεί? Πως είσαι τόσο σίγουρος για αυτά που λες?

Για την διετή ευρωπαϊκή εγγύηση, ισχυει και αν το αγοράσω από κίνα και από οπουδήποτε. Η μόνη επιβάρυνση είναι ότι θα πληρώσω τα μεταφορικά σε περίπτωση επιστροφής, που αν πλήρωνα με paypal δεν θα το είχα.

Τώρα, αν εσυ δεν εχεις προβλημα να το πληρώνεις 399 ευρώ, ο αμερικανός να το πληρώνει 399 usd και ο άγγλος 329 λίρες Αγγλίας(384 ευρώ σήμερα), τι να πω…. Μαγκιά σου. Εμενα δεν μαρεσει και παω στον κινεζο.

Αξιζει λοιπόν για 20-30 ευρώ η φασαρία στην οποία μπήκες?

 

Στο θέμα σου, θα πρότεινα (απ την αρχή lock/unlock bootloader και) πέρασμα την "FULL" 3.2.4 Oxygen, μέσω TWRP

Κι εγώ το 3000 έχω που είναι η κινέζικη έκδοση, δεν τρέχει κάτι όλα δουλεύουν ρολόι..

Φυσικά δουλευουν, όμως (ειπαμε πολλάκις) ΔΥΟ είναι οι μεγάλες διαφορες: Οι "μπάντες" στο 4G και η (πανευρωπαική/πλήρης, no shipping cost) ΕΓΓΥΗΣΗ για τις "Ευρωπαικές" συσκευές.

Edited by asot

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

https://forums.oneplus.net/threads/latest-3-2-4-oneplus-3-mirrors-for-official-oxygen-os-roms-and-ota-updates.450783/page-39#post-15206413

Από ότι φαίνεται υπάρχουν ακόμα προβλήματα με την 3.2.4

Εν αναμονή της 3.2.5 όταν κ εφόσον την στιγμη που δεν εχω θεμα εγω με την 3.2.2

Μια χαρά ειναο ι 324. Δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα εγω. Την είχε εγκαταστήσει τη μετα.που βγήκε

 

send from my cave using smoke signals

Link to comment
Share on other sites

Ρίχτε μετά καμιά ενημέρωση, όσοι την βάλετε...

 

Device OnePlus 3

Version 3.5.1 Community Build

Update time 2016-08-30

File size 1.3 GB

MD5 hash 68cf22aa523b6575e67fefa9492ae4b5

What's new:

Accent color added

Battery icon customization added

LED customization added

Display sRGB added

Night mode added

Dark mode theme optimized

General bug fixes

http://image.prntscr.com/image/4a8c53c531ad46bb83cfbc20ce53e8bb.jpeg
Link to comment
Share on other sites

βγήκε η community 3.5.1, την περνάω τώρα

 

Να κάνω δύο χαζές ερωτήσεις παιδιά;

1:αν περάσω την community μετά θα μπορώ ν γυρίσω πάλι ας πούμε στην 3.2.4?και αν ναι πως?με ποιον τρόπο;τον ίδιο;

2:επειδή είχα περάσει το πρώτο ότα 3.2.4 και έχω θέμα ακόμα με lte και υπερθέρμανση προσπάθησα χθες να περάσω όπως λέει το site της one plus όλη την ρομ 3.2.4 εκανα όλη την διαδικασία αλλά μου έβγαζε συνέχεια install failed.πρεπει να ειμαι στην προηγούμενη έκδοση 3.2.3 για να περάσω την 3.2.4?ή εγώ δν έκανα κάτι σωστά;

Το τηλέφωνο δεν είναι ρουτ όλα μαμά.απειραχτο!

 

Ευχαριστώ!!

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

Θυμάσαι όμως ρε συ Αντρεά, όσους σε παρότρυναν να "αποφύγεις" το Ali??? Θυμίσου τι έγραφες...

 

Αξιζει λοιπόν για 20-30 ευρώ η φασαρία στην οποία μπήκες?

 

Στο θέμα σου, θα πρότεινα (απ την αρχή lock/unlock bootloader και) πέρασμα την "FULL" 3.2.4 Oxygen, μέσω TWRP

 

Φυσικά δουλευουν, όμως (ειπαμε πολλάκις) ΔΥΟ είναι οι μεγάλες διαφορες: Οι "μπάντες" στο 4G και η (πανευρωπαική/πλήρης, no shipping cost) ΕΓΓΥΗΣΗ για τις "Ευρωπαικές" συσκευές.

 

hehe :)

Μα δεν είπα κάτι το διαφορετικό... Δεν το μετάνιωσα που το πήρα απο το ali. Και πάλι το ίδιο θα έκανα.

Βεβαίως και αξίζει η φασαρία για τα 30-40 ευρω :)

 

Στο θέμα μας τώρα, καθαρή Full 3.2.4 πέρασα.

Απλα το πέρασα απο Adb sideload. Έχει διαφορά?

Προσπάθησα να περάσω και TWRP αλλά δεν μου την επερνε.

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα μας τώρα, καθαρή Full 3.2.4 πέρασα.

Απλα το πέρασα απο Adb sideload. Έχει διαφορά?

Προσπάθησα να περάσω και TWRP αλλά δεν μου την επερνε.

Καμία διαφορά

Καλοδούλευτο

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά δουλευουν, όμως (ειπαμε πολλάκις) ΔΥΟ είναι οι μεγάλες διαφορες: Οι "μπάντες" στο 4G και η (πανευρωπαική/πλήρης, no shipping cost) ΕΓΓΥΗΣΗ για τις "Ευρωπαικές" συσκευές.

 

Με το 4G δεν είχα και ούτε έχω κανένα πρόβλημα... 3 OnePlus 3 έχω στην παρέα μου που το ένα είναι το ευρωπαϊκό και δουλεύουν το ίδιο στα δίκτυα...

Για την εγγύηση τώρα.. Το πήρα από έναν πολύ γνωστό μου που έχει κατάστημα και κάθε βδομάδα έρχεται εμπόρευμα από Κίνα, που σημαίνει αυτό ότι και να χρειαστώ κάτι στο θέμα εγγύησης έχει τα μέσα να πάει η συσκευή Κίνα και να γυρίσει μέσα σε 10 μέρες... Τυχαίνει αυτός που ξέρω να είναι από Κίνα (Κινέζος δηλαδή) και έχει μαγαζί στην Ελλάδα.... Άρα νομίζω για μένα είναι πιο εύκολο να το στείλω Κίνα και να έρθει χωρίς μεταφορικά και χωρίς να τρέξω καθόλου πάρα στην Ευρώπη χωρίς να έχω κάποιον γνωστό....

Link to comment
Share on other sites

Μία βοήθεια.

 

Την πρώτη με το κινητό ξεκλείδωσα bootloader, πέρασα TWRP και flashαρα CM13 Nightly και ElementalX.

Μετά από σχεδόν 2 βδομάδες είπα να flashάρω την τελευταία έκδοση των rom και kernel και όταν κάνω reboot στο recovery, στην πρώτη οθόνη μού ζητάει να βάλω ένα Pattern (έχει σαν τίτλο επάνω στην οθόνη: Decrypt Data) κι εκεί πατάω Cancel μιας και δεν είχα βάλει την 1η φορά κάποιο μοτίβο.

Όταν πλέον μπαίνω στην κλασική οθόνη με τα Install και Wipe buttons, πατώντας το install στην /sdcard δεν μου εμφανίζει κανένα απολύτως αρχείο.

Δεν μπορώ να flashάρω τίποτα!!!

 

Τι γίνεται;

 

Sent from my Oneplus 3 using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Μία βοήθεια.

 

Την πρώτη με το κινητό ξεκλείδωσα bootloader, πέρασα TWRP και flashαρα CM13 Nightly και ElementalX.

Μετά από σχεδόν 2 βδομάδες είπα να flashάρω την τελευταία έκδοση των rom και kernel και όταν κάνω reboot στο recovery, στην πρώτη οθόνη μού ζητάει να βάλω ένα Pattern (έχει σαν τίτλο επάνω στην οθόνη: Decrypt Data) κι εκεί πατάω Cancel μιας και δεν είχα βάλει την 1η φορά κάποιο μοτίβο.

Όταν πλέον μπαίνω στην κλασική οθόνη με τα Install και Wipe buttons, πατώντας το install στην /sdcard δεν μου εμφανίζει κανένα απολύτως αρχείο.

Δεν μπορώ να flashάρω τίποτα!!!

 

Τι γίνεται;

 

Sent from my Oneplus 3 using Tapatalk

Έχεις κάνει mount data?

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την 3.5.1 (community) πάνω από την 3.2.4. Είδα πως γίνεται κι είπα να το δοκιμάσω.. σ'ένα τεταρτάκι άνοιξε το τηλέφωνο σαν να μην συνέβη τίποτα. Μεγάλες αλλαγές δεν είδα στο UI (ίσως επειδή έχω τον nova εγώ), αλλά ελπίζω να ηρεμήσω λίγο με τα battery drains.. για να δούμε.. θα ενημερώσω μετά την πρώτη φόρτιση/αποφόρτιση κ τη πρώτη νύχτα που θα δω πόσο "ήπιε" στο standby..
http://image.prntscr.com/image/4a8c53c531ad46bb83cfbc20ce53e8bb.jpeg
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την 3.5.1 (community) πάνω από την 3.2.4. Είδα πως γίνεται κι είπα να το δοκιμάσω.. σ'ένα τεταρτάκι άνοιξε το τηλέφωνο σαν να μην συνέβη τίποτα. Μεγάλες αλλαγές δεν είδα στο UI (ίσως επειδή έχω τον nova εγώ), αλλά ελπίζω να ηρεμήσω λίγο με τα battery drains.. για να δούμε.. θα ενημερώσω μετά την πρώτη φόρτιση/αποφόρτιση κ τη πρώτη νύχτα που θα δω πόσο "ήπιε" στο standby..

Battery drain είχα μόνο με τις community (3.5.0 & 3.5.1), από Android core apps. Είμαι ξανά στην 3.2.4

 

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Battery drain είχα μόνο με τις community (3.5.0 & 3.5.1), από Android core apps. Είμαι ξανά στην 3.2.4

 

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

όμορφα... :rolleyes: τέτοια λέγε μου... κοίτα θα της δώσω λίγο χρόνο ως δευτέρα/τρίτη και μετά θα φύγω για cyanogen αν δεν είναι οκ..

http://image.prntscr.com/image/4a8c53c531ad46bb83cfbc20ce53e8bb.jpeg
Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει mount data?

Όχι, σε Nexus 4 και Oneplus One με TWRP δεν χρειαζόταν να κάνω;

Εδώ γιατί να χρειάζεται;

 

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Όχι, σε Nexus 4 και Oneplus One με TWRP δεν χρειαζόταν να κάνω;

Εδώ γιατί να χρειάζεται;

 

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Δοκίμασε από το twrp να κάνεις mount data και δες αν στα εμφανίζει. Νομίζω είχα και εγώ αυτό το θέμα την πρώτη φορά.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus 3] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...