Jump to content

[OnePlus 3] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks


alex_gate_7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η πρώτη ρομ με το καινούριο android 7 Nougat ειναι γεγονός!

Οι φίλοι μας οι Κινέζοι κάνανε το πρώτο port με Nougat για το oneplus 3 αλλά ειναι τίγκα στο bug,αναμενόμενο για πρώτη έκδοση αλλά σημασία έχει πως έγινε η αρχή οπότε έπονται οι διορθώσεις αλλά αναμένετε και πληθώρα custom roms με Nougat από τους υπόλοιπους developers.

 

Φυσικά η oneplus θα δώσει και την official Nougat για το oneplus 3 αλλά δεν γνωρίζουμε ακόμα το πότε,προς το παρών κάνει κάποια

"πειράματα" με την Community Build.

 

http%3A%2F%2Fstatic.oneplus.cn%2Fdata%2Fattachment%2Fforum%2F201609%2F03%2F234356fdhh8ch6w47hpf4w.png.w_768.png

 

Nougat:

CM14 Unofficial 1st build [Taste - Nougat] For OP3

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έβαλα την 3.5.1 (community) πάνω από την 3.2.4. Είδα πως γίνεται κι είπα να το δοκιμάσω.. σ'ένα τεταρτάκι άνοιξε το τηλέφωνο σαν να μην συνέβη τίποτα. Μεγάλες αλλαγές δεν είδα στο UI (ίσως επειδή έχω τον nova εγώ), αλλά ελπίζω να ηρεμήσω λίγο με τα battery drains.. για να δούμε.. θα ενημερώσω μετά την πρώτη φόρτιση/αποφόρτιση κ τη πρώτη νύχτα που θα δω πόσο "ήπιε" στο standby..

Σου ειρθε σε ενημέρωση συστήματος ή την εβαλες εσύ απο το σάιτ της oneplus

Link to comment
Share on other sites

Σου ειρθε σε ενημέρωση συστήματος ή την εβαλες εσύ απο το σάιτ της oneplus

 

Την κατέβασα και την πέρασα από πάνω με το "μαμά" recovery. Απλά μετά έκανα κι ένα clear cache.

Επίσης, για μπαταρία είναι λίιιιιιιγο καλύτερη νομίζω... μα τα ίδια με το drain το βράδυ..

Έπεσα αργά (2-3πμ) με 51% και ξύπνησα με... 11%!!!!!!!!!!!!!! :mad:

http://image.prntscr.com/image/b6782628c30c4be2908d416964d87804.jpeg

http://image.prntscr.com/image/4a8c53c531ad46bb83cfbc20ce53e8bb.jpeg
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ εγω ουτε 2-3% δεν χανω ολο το βράδυ,αν είναι 6ωρο μπορεί και 1%.Βαλε ενα wakelock detector να δεις τι φταίει.Ουτε κατα διάνοια τέτοια κατανάλωση..
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε από το twrp να κάνεις mount data και δες αν στα εμφανίζει. Νομίζω είχα και εγώ αυτό το θέμα την πρώτη φορά.

 

Δεν χρειαζόταν τελικά να κάνω mount data.

Είδα στην επιλογή μέσα στο Security ότι γράφει Encrypted, σε αντίθεση με το OnePlus One που είχα μέχρι τώρα.

Μέσα στο recovery λοιπόν, ζητάει το pattern που έχω στο lockscreen για να κάνει decrypt και να εμφανίσει τα αρχεία, αλλά για κάποιο περίεργο λόγο δεν δεχόταν το pattern που έχω βάλει.

Και τις 2 φορές τελικά που τον δέχτηκε, δεν κατάλαβα πως. Έχω την εντύπωση πως θέλει ένα κλικ στην οθόνη για να ενεργοποιηθεί κατά τρόπο, και μετά δέχεται το pattern!!!

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ εγω ουτε 2-3% δεν χανω ολο το βράδυ,αν είναι 6ωρο μπορεί και 1%.Βαλε ενα wakelock detector να δεις τι φταίει.Ουτε κατα διάνοια τέτοια κατανάλωση..

 

Μόνο με root δεν γίνεται; Το σκέφτομαι.. απλά φλασάρω supersu ή δεν γίνεται έτσι στην community;

Βασικά αν μείνω με airplane mode, τότε χάνει 1%.. αν αφήσω ανοιχτό wifi ή και τηλ, πίνει την μπαταρία για πλάκα..

http://image.prntscr.com/image/4a8c53c531ad46bb83cfbc20ce53e8bb.jpeg
Link to comment
Share on other sites

και η πρώτη nougat αν και σε testing είναι γεγονός με unoficial cm14.Η αλήθεια είναι πως τόσο γρήγορα δεν το περίμενα με τίποτα, πίστευα σε κανένα δίμηνο ότι θα αρχίσουν σιγά σιγά οι πρώτες testing roms.Μπράβο πάντως αν και δεν είναι για χρήση ακόμα, είναι πολύ νωρίς.
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Με CM13 Nightly από την 1η μέρα, το μόνο πρόβλημα που έχω βρει (και είναι σημαντικό) είναι η κάμερα.

 

Και με την μαμά εφαρμογή που έχει η rom και με τις A Better Camera και Camera FV-5 που έχω αγορασμένες από το Play στην 2η ή 3η φωτογραφία που προσπαθώ να τραβήξω κολλάει το κινητό και πρέπει να κάνω reboot με συνεχόμενο πάτημα του Power button.

 

Δεν ξέρω αν ήταν πρόβλημα της συγκεκριμένης Nightly που έχω, θα περιμένω μία-δύο μέρες να περάσουν και το security patch του Σεπτεμβρίου που έδωσε η Google χτες στα Nexus και θα flashάρω να δω αν το πρόβλημα θα εξακολουθεί να υπάρχει.

 

 

Κανείς με Nightly να γράψει την δική του εμπειρία;

 

Sent from my Oneplus 3 using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Με CM13 Nightly από την 1η μέρα, το μόνο πρόβλημα που έχω βρει (και είναι σημαντικό) είναι η κάμερα.

 

Και με την μαμά εφαρμογή που έχει η rom και με τις A Better Camera και Camera FV-5 που έχω αγορασμένες από το Play στην 2η ή 3η φωτογραφία που προσπαθώ να τραβήξω κολλάει το κινητό και πρέπει να κάνω reboot με συνεχόμενο πάτημα του Power button.

 

Δεν ξέρω αν ήταν πρόβλημα της συγκεκριμένης Nightly που έχω, θα περιμένω μία-δύο μέρες να περάσουν και το security patch του Σεπτεμβρίου που έδωσε η Google χτες στα Nexus και θα flashάρω να δω αν το πρόβλημα θα εξακολουθεί να υπάρχει.

 

 

Κανείς με Nightly να γράψει την δική του εμπειρία;

 

Sent from my Oneplus 3 using Tapatalk

 

Χρησιμοποίησα την 04/09 και δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα. Οι φωτο μάλιστα έβγαιναν πολύ καλύτερα από προηγούμενες εκδόσεις που είχα χρησιμοποιήσει. Δεν είχα reboot κλπ. Τώρα ξαναγύρισα στην oos, αλλά έχω κρατήσει nandroid backup για να επιστρέψω.

Ηλίας

OnePlus 6 8/128GB Mirror Black :)

Link to comment
Share on other sites

για πείτε έχει διαφορά η cm13 με την στοκ στις φωτογραφίες? βλέπετε σημαντική απώλεια?

 

αυτό που περνάς το χέρι πάνω από την οθόνη και δείχνει την ώρα δουλεύει στην cm13?

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησα την 04/09 και δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα. Οι φωτο μάλιστα έβγαιναν πολύ καλύτερα από προηγούμενες εκδόσεις που είχα χρησιμοποιήσει. Δεν είχα reboot κλπ. Τώρα ξαναγύρισα στην oos, αλλά έχω κρατήσει nandroid backup για να επιστρέψω.

 

Στις προηγούμενες εκδόσεις έβγαζες φωτογραφίες και απλά στην έκδοση της 4ης Σεπτ είναι καλύτερες;

 

Εγώ δεν μπορώ να βγάλω καθόλου φωτογραφία.

ΔΕΝ είναι ότι έχω reboot, κολλάει το κινητό στην οθόνη με την εφαρμογή της κάμερας ανοιχτή, και δεν μπορώ να κάνω τίποτα.

Το reboot αναγκάζομαι εγώ και το κάνω.

 

Sent from my Oneplus 3 using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Στις προηγούμενες εκδόσεις έβγαζες φωτογραφίες και απλά στην έκδοση της 4ης Σεπτ είναι καλύτερες;

 

Εγώ δεν μπορώ να βγάλω καθόλου φωτογραφία.

ΔΕΝ είναι ότι έχω reboot, κολλάει το κινητό στην οθόνη με την εφαρμογή της κάμερας ανοιχτή, και δεν μπορώ να κάνω τίποτα.

Το reboot αναγκάζομαι εγώ και το κάνω.

 

Sent from my Oneplus 3 using Tapatalk

 

Ναι έβγαζα κανονικά φώτο. Σε παλαιότερη έκδοση μου κόλλαγε και έκανε μόνο του Reboot. Τώρα είναι όλα καλά μέχρι στιγμής.

Ηλίας

OnePlus 6 8/128GB Mirror Black :)

Link to comment
Share on other sites

Από ότι διαβάζω γίνετε λόγος για ένα update ν3.2.5 το οποίο δεν έχει εμφανιστεί σε κανέναν χρήστη μέσο OTA,αλλά όσοι παρέλαβαν καινούρια συσκευή τις τελευταίες μέρες την έχει φορεμένη από το εργοστάσιο.

Ενδεχομένως της επόμενες μέρες να δοθεί και μέσω OTA στους υπολοίπους,αν κάποιος πάρει το update ας ενημερώσει.

 

3.2.5 spoted

OxygenOs 3.2.5

 

http%3A%2F%2Fuploads.tapatalk-cdn.com%2F20160909%2F4fa16336de348658e4ac39070fdcd151.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λιγη βοηθεια παρακαλω παιδια.Προσφατα απεκτησα το 3.Η συσκευη ειναι μια χαρα πρεπει να πω με λιγα λογια,κυριως με εχει εντυπωσιασει η μπαταρια,με την χρησιμοποιηση του σκοτεινου θεματος παντα.

Το θεμα ειναι με το Oxygen:προερχομενος απο το 1+1,οτιδηποτε αλλο δω σε ROM,εμενα προσωπικα μου φαινεται λιγο.Σκεφτομαι να κανω μια προσπαθεια αλλαγης ROM.

Δεν εχω ΚΑΜΙΑ ομως εμπειρια πανω στο θεμα.Θελω να προσπαθησω,οποτε αν μπορειτε θα ηθελα ενα ΠΟΛΥ αναλυτικο οδηγο για το πως και τι να κανω,για να μην τα κανω μουσκεμα.

Ακομα κατι.Κανεις στην παρεα μου δεν εχει rooted κινητο,στην ηλικια μας βεβαια ποιος να βρει ορεξη και χρονο να κανει root?Οποτε ζητω απαντηση στα εξης ερωτηματα:

-ποια ROM να βαλω?

-εχει βαλει κανεις Cyanogen στο 3 που διαθετει?

-αν και εφοσον το κανω,οι οποιες αναβαθμισεις θα γινονται χειροκινητα η ΟΤΑ?

Oneplus One to rule them all!
Link to comment
Share on other sites

επειδή ειπώθηκε ότι έχουν θέμα οι αοσπ με το WiFi δεν ισχύει κάτι τέτοιο
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Λιγη βοηθεια παρακαλω παιδια.Προσφατα απεκτησα το 3.Η συσκευη ειναι μια χαρα πρεπει να πω με λιγα λογια,κυριως με εχει εντυπωσιασει η μπαταρια,με την χρησιμοποιηση του σκοτεινου θεματος παντα.

Το θεμα ειναι με το Oxygen:προερχομενος απο το 1+1,οτιδηποτε αλλο δω σε ROM,εμενα προσωπικα μου φαινεται λιγο.Σκεφτομαι να κανω μια προσπαθεια αλλαγης ROM.

Δεν εχω ΚΑΜΙΑ ομως εμπειρια πανω στο θεμα.Θελω να προσπαθησω,οποτε αν μπορειτε θα ηθελα ενα ΠΟΛΥ αναλυτικο οδηγο για το πως και τι να κανω,για να μην τα κανω μουσκεμα.

Ακομα κατι.Κανεις στην παρεα μου δεν εχει rooted κινητο,στην ηλικια μας βεβαια ποιος να βρει ορεξη και χρονο να κανει root?Οποτε ζητω απαντηση στα εξης ερωτηματα:

-ποια ROM να βαλω?

-εχει βαλει κανεις Cyanogen στο 3 που διαθετει?

-αν και εφοσον το κανω,οι οποιες αναβαθμισεις θα γινονται χειροκινητα η ΟΤΑ?

 

Σου έρχεται ειδοποίηση στο κινητό σου ότι υπάρχουν καινούριες Nightly (απ' τη στιγμή που χρησιμοποιείς CM13 Nightly), την κατεβάζεις απευθείας στο κινητό σου και μετά την flashάρεις από το custom recovery (TWRP) που έχεις περάσει στο κινητό σου.

 

Sent from my Oneplus 3 using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Από ότι διαβάζω γίνετε λόγος για ένα update ν3.2.5 το οποίο δεν έχει εμφανιστεί σε κανέναν χρήστη μέσο OTA,αλλά όσοι παρέλαβαν καινούρια συσκευή τις τελευταίες μέρες την έχει φορεμένη από το εργοστάσιο.

Ενδεχομένως της επόμενες μέρες να δοθεί και μέσω OTA στους υπολοίπους,αν κάποιος πάρει το update ας ενημερώσει.

 

3.2.5 spoted

OxygenOs 3.2.5

 

http%3A%2F%2Fuploads.tapatalk-cdn.com%2F20160909%2F4fa16336de348658e4ac39070fdcd151.jpg

 

Mystery solved

https://forums.oneplus.net/threads/3-2-5-spoted.464381/page-3#post-15231745

Edited by hs2000corolla
...Παναγιώτης[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

The requested thread couldnt be found

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παναγιωτης
Link to comment
Share on other sites

The requested thread couldnt be found

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τωρα ειναι οκ τo link νομίζω

 

https://forums.oneplus.net/threads/3-2-5-spoted.464381/page-3#post-15231745

...Παναγιώτης[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εδώ κάποιος ανέβασε την ν3.2.5 αλλά απο τα σχόλια διαβάζω ότι γίνεται εγκατάσταση μόνο μέσο twrp recovery.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=3460975

Link to comment
Share on other sites

Εδώ κάποιος ανέβασε την ν3.2.5 αλλά απο τα σχόλια διαβάζω ότι γίνεται εγκατάσταση μόνο μέσο twrp recovery.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=3460975

Την πέρασα εγώ, όλα καλά... Φλάσαρα τα αρχεία img μέσω twrp...

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160913/f3512eb590abd48b8ac0d39f4ec16e7b.jpg

Link to comment
Share on other sites

Την πέρασα εγώ, όλα καλά... Φλάσαρα τα αρχεία img μέσω twrp...

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160913/f3512eb590abd48b8ac0d39f4ec16e7b.jpg

Παρατηρήσεις κάποιες διαφορές σε σχέσει με την ν3.2.4;;

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρήσεις κάποιες διαφορές σε σχέσει με την ν3.2.4;;

Διαφορά σίγουρα βλέπω στο σήμα, σε μέρη που μου το γυρνούσε σε H τώρα είναι σταθερά 4G,και σε κάποια σημεία που δεν είχα σήμα τώρα είναι κομπλέ... Από εμφάνιση δεν έχει καμία διαφορά... Τώρα μένει να δω μπαταρία....

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι με 3.2.2.Αν δεν βαλω την 3.2.4 και παω κατευθειαν στην 3.2.5 θα υπαρχει καποιο θέμα?Στην 3.2.5 θα υπαρχει οτι και στην 3.2.4 συν κάποια extra?
Mi 9 128gb :shoot:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus 3] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...