Jump to content

Redmi Note 4 (Nikel)


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως στην επίσημη σελίδα της, ακόμα δεν έχει βγει αυτό το update...

 

Ακόμα την 9.2.2.0 έχει για το MTK και την 9.2.1.0 για το SD...

Nokia 6110 -> Nokia 6610 -> Panasonic GD92 -> Sam D500 -> SE K750i -> SE G900 -> Sam M8910 Pixon12 -> SE X10 mini pro -> SE Xperia Ray - Sony Xperia SP -> ThL T5s -> CoolPad F2 8675-W00 -> XiaoMi RedMi Note 4 -> Huawei Mate 10 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γεια

εχω το κινητο αρκετες μερες αλλα δεν μπορω να βρω απλες οδηγιες οσο και αν ψαχνω στο νετ. Εγινε αναβαθμιση στην 9.2.1.0.

Μπορω να βρω καποιο μανιουαλ ; εναν οδηγο κατι; Κατεβασα τις οδηγιες απο την ιnfoquest αλλά δεν λενε σχεδον τιποτα .

παραδειγμα ψαχνω 2 μερες πως κανω ανοιχτη ακροαση , ε δεν μπορω να το βρω πουθενα στο νετ. καπου θα ειναι στο τηλεφωνο αλλα εγω δεν το βλεπω.

Ειμαι της παλιας σχολης θελω βιβλιο οδηγιων .

Αν καποιος μπορει να βοηθησει.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω πρόβλημα με το Bluetooth. Συνδέεται και αποσυνδέεται συνέχεια με το αντίστοιχο στο yaris μου. Αυτό πέπει να ξεκίνησε μετά από κάποιο update του κινητού. Έχω το δεκαπύρηνο, με έκδοση android 6.0 ΜRA58K και MIUI GLODAL 9.2 σταθερή 9.2.2.0 (MBFMIEK). Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

 

Είχα κι εγώ προβλήματα με το Bluetooth μετά την αναβάθμιση σε 9.2.2.0 στα Bluetooth ακουστικά (αν και έχω Yaris επειδή δεν το χρησιμοποιώ σε καθημερινή βάση αρχικά δεν το παρατήρησα εκεί)

Εγω έκανα clean εγκατάσταση (μπορείς να δεις κάποιες σελίδες πίσω αν θες) αλλά πριν κάνεις κάτι τέτοιο θα σου έλεγα να δοκιμάσεις (τα βρήκα ψάχνοντας)

1) από developer options, turn off miui optimization

2) tap 5 times στο kernel version στη 'about phone' οθόνη και κάνε reset τον accelerator (επιλογή 16)

 

Κάποια στιγμή μου ξαναπαρουσιασε πρόβλημα και κάνοντας τα παραπάνω έφτιαξαν όλα.

Δοκίμασε ένα τη φορά

Εννοείται ότι και στο Yaris είναι μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλη εβδομαδα!

Εγω που έχω το δεκαπύρηνο της Infoquest ειμαι ακόμα σε 9.2.2.0 και δεν εχει ερθει καμια ενημερωση .ΠΡέπει να κάνω κάτι ή να αλλαξω Region?

 

Δεν έχω πειράξει την Rom .0cb4e81db4ea0f05b179bf0da2d8a9d1.jpg
The question is not...when i'll stop, but who's going to stop me
Link to comment
Share on other sites

Δεκαπύρηνο και Infoquest δε πάνε μαζί. Η infoquest πουλάει μόνα τα οκταπύρηνα με snapdragon 625 επεξεργαστή.
Και όμως πουλούσε!Απο Κωτσοβολο το εχω αγοράσει,και το κουτι εχει ολα τα χαρτια το logo Infoquest
The question is not...when i'll stop, but who's going to stop me
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς σε παρακαλώ να ανεβάσεις ένα screenshot από το about/σχετικά του τηλεφώνου σου; Πραγματικά μέχρι σήμερα νόμιζα ότι η infoquest εμπορεύεται μόνο τα οκταπύρηνα με snapdragon 625 επεξεργαστή, και μάλιστα αυτά με τη 800 ΜΗz μπάντα.
:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Οταν πρωτοηρθε στην Ελλαδα το Redmi note 4 αυτο ηταν με τον 10πυρηνο helio οπως αναφερει ο συμφορουμιτης παραπανω.

Το γνωριζω γιατι και εγω το ειχα προτεινει σε ενα φιλο που εψαχνε τοτε για κινητα.

Αργοτερα ομως σταματησαν να φερνουν το εν λογω μοντελο και εφεραν αυτο που κυκλοφορει και σημερα ως Redmi note 4x με τον Snapdragon 625.

 

Για να απαντησω στο παραπανω ερωτημα που εγινε εξ αρχης,δυστηχως τα κινητα τα οποια φορανε Mediatek επεξεργαστες εχουν πολυ κακη φημη στις αναβαθμισεις που παιρνουν λογω του τσιπ και της εταιρειας/υποστηριξης,γιαυτο και ως τωρα δεν εχεις παρει και ουτε δυστηχως θα δωθει καμια αναβαθμιση.

Μονο οτι δωθει απο πλευρας mi ui και φυσικα αν ασχοληθεις με root οτι υπαρχει.

 

Και πραγματικα κριμα γιατι σαν επιδοσεις ηταν παρα πολυ δυνατο τσιπακι(βεβαια ετρωγε και αρκετη μπαταρια)

Link to comment
Share on other sites

Οταν πρωτοηρθε στην Ελλαδα το Redmi note 4 αυτο ηταν με τον 10πυρηνο helio οπως αναφερει ο συμφορουμιτης παραπανω.

Το γνωριζω γιατι και εγω το ειχα προτεινει σε ενα φιλο που εψαχνε τοτε για κινητα.

Αργοτερα ομως σταματησαν να φερνουν το εν λογω μοντελο και εφεραν αυτο που κυκλοφορει και σημερα ως Redmi note 4x με τον Snapdragon 625.

 

Για να απαντησω στο παραπανω ερωτημα που εγινε εξ αρχης,δυστηχως τα κινητα τα οποια φορανε Mediatek επεξεργαστες εχουν πολυ κακη φημη στις αναβαθμισεις που παιρνουν λογω του τσιπ και της εταιρειας/υποστηριξης,γιαυτο και ως τωρα δεν εχεις παρει και ουτε δυστηχως θα δωθει καμια αναβαθμιση.

Μονο οτι δωθει απο πλευρας mi ui και φυσικα αν ασχοληθεις με root οτι υπαρχει.

 

Και πραγματικα κριμα γιατι σαν επιδοσεις ηταν παρα πολυ δυνατο τσιπακι(βεβαια ετρωγε και αρκετη μπαταρια)

 

Σωστός ο φίλος, το θέμα ειναι οτι ο φίλος Kosmous που εχει και αυτος το δεκαπύρηνο πύρε αναβάθμιση σε 9.5.*.*

ΔΕν με ενδιαφερει εαν θα πάρω την αναβαθμιση ,το θέμα ειναι πώς γινεται το δικο του δεκαπύρηνο να αναβαθμίζεται και τα υπόλοιπα όχι.

Edited by emmanuelle
The question is not...when i'll stop, but who's going to stop me
Link to comment
Share on other sites

Γιατί είμαι ο kosmous !!!

 

Πέραν της πλάκας πρώτη φορά που μου ήρθε νωρίς . Από εδώ μάθαινα για αναβάθμιση και αρκετές ημέρες μετά ερχόταν και σε μένα.

Edited by kosmous
Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=448880&page=784

Αυτο το απαντανε και στο γειτονικο θεμα και μεχρι το τελος του μηνα λογικα θα το παρουν ολες οι εκδοσεις φανταζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ με ΜΤΚ έχω πάνω από εβδομάδα που έχω πάρει την 9.5, σε αντίθεση με την 9 που άργησα σε σχέση με κάποια παιδιά εδω μεσα!

 

Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος ανησυχίας, απλά την κάνουν release σε κύματα και όχι μαζικά.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήρθε η 9.5.1.0 και στο δικό μου και στης γυναίκας...

Στο site πάντως ακόμα την παλιά έχει...

Nokia 6110 -> Nokia 6610 -> Panasonic GD92 -> Sam D500 -> SE K750i -> SE G900 -> Sam M8910 Pixon12 -> SE X10 mini pro -> SE Xperia Ray - Sony Xperia SP -> ThL T5s -> CoolPad F2 8675-W00 -> XiaoMi RedMi Note 4 -> Huawei Mate 10 Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα άλλαξα οθόνη στο εργαλείο και από τότε έχει πέσει η ένταση του ηχείου

Άλλαξα ηχειο

Έκανα φορματ

Έβαλα ξανά έβαλα πλακέτα αλλά τίποτα τι σκατα μπορεί να φταίει πάει κανενός το μυαλό?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Πριν μισή ώρα περίπου, το κινητό ενώ δουλεύε, πετάξε μια οθόνη που λέει "Algareno" και ζητάει ξανά pin. Το βάζω και μετά από 4-5 δευτερόλεπτα πάλι το ίδιο.. Αυτό γίνεται συνέχεια έκτοτε.

Έκανα restart και το έκλεισα και εντελώς.

Έψαξα στα fora στο internet αλλά δεν βρήκα κάτι.

Κάποια ιδεά;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ήρθε και μπήκε η 9.5.4.0, ελπίζω να διορθώθηκε το θέμα με την κατανάλωση.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

QTEK 8310 WM6-->SAMSUNG GALAXY S II stock 4.0.3-->4.0.4 stock-->4.1.2 Jelly --> Nougat
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Πριν μισή ώρα περίπου, το κινητό ενώ δουλεύε, πετάξε μια οθόνη που λέει "Algareno" και ζητάει ξανά pin. Το βάζω και μετά από 4-5 δευτερόλεπτα πάλι το ίδιο.. Αυτό γίνεται συνέχεια έκτοτε.

Έκανα restart και το έκλεισα και εντελώς.

Έψαξα στα fora στο internet αλλά δεν βρήκα κάτι.

Κάποια ιδεά;

με πια ρομ είσαι ανέβασε screenshot από το σχετικά με το τηλέφωνο.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

με πια ρομ είσαι ανέβασε screenshot από το σχετικά με το τηλέφωνο.

 

Δεν μπορω να παρω screenshot, κανει συνεχεια αυτο το κατι σαν reboot. Παντως φοραω μαμισια rom , οχι την τελευταια που βγηκε.

Εκανα δυστυχως hard reset. (δοκιμασα πρωτα να κανω clear το system launcher μηπως και, αλλα δεν).

Θεμα storage δεν ηταν παντως, ειχα 18.2GB ελευθερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

 

Έχω ένα Redmi Note 4, 64 Gb που παρήγγειλα από Κίνα και αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με την οθόνη κατά τη διάρκεια των κλήσεων. Σημειώνω ότι όταν πήρα το κινητό ενεργοποίησα το δακτυλικό αποτύπωμα. Έκτοτε όταν μιλάω στο τηλέφωνο και οποιοδήποτε δάκτυλο πλησιάσει στον αισθητήρα πίσω (fingerprint sensor), είτε είναι εγγεγραμμένο δάκτυλο είτε όχι, η οθόνη ενεργοποιείται και μετά από λίγο από λάθος πατιέται με το μάγουλο συνήθως η αναμονή κλήσης. Όλες μου οι κλήσεις μπαίνουν σε αναμονή σε βαθμό που δεν μπορώ να μιλήσω. Έχω προσπαθήσει να απενεργοποιήσω τον αισθητήρα, να αλλάξω δάκτυλα (να βάλω άλλου ατόμου), να απενεργοποιήσω τη ρύθμιση "κλείδωμα οθόνης" αλλά τίποτα. Ειδικά όταν ο δείκτης περάσει μπροστά από τον αισθητήρα η οθόνη ανοίγει και μετά από λίγο πατιέται κάτι στην οθόνη. Μια μεσοβέζικη λύση είναι να κλειδώσω την οθόνη με το πλαϊνό κουμπί, μετά να περάσω ένα δάκτυλο στον αισθητήρα για να ανοίξει (αυτό δε σώζεται με τίποτα) και μετά να την ξανακλειδώσω από το πλάι, φαίνεται ότι μετά το δεύτερο κλείδωμα δεν ανοίγει.

 

Διάβασα λίγο online και βρήκα πολλούς με το ίδιο πρόβλημα. Διάφορες λύσεις και ρυθμίσεις που δοκίμασα δε δουλεύουν. Κάποιοι συστήνουν factory reset και μετά να μην ενεργοποιηθεί καθόλου το αποτύπωμα, ενώ άλλοι γράψαν για κολλητική ταινία στον αισθητήρα! Πριν φτάσω σε αυτές τις λύσεις, έχει κανείς αντιμετωπίσει το θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...