Jump to content

Redmi Note 4 (Nikel)


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Xiaomi Redmi Note 4

αυγουστος 2016

 

οθονη 5.5" (1080x1920)

2G/3G/4G

δικαρτο

android 6 (miui 8)

επεξεργαστης 10πυρηνος mediatek helio x20

3gb ram, 64gb rom

καμερες 5mp & 13mp (διπλη πισω καμερα)

fingerprint / otg / notification led / μεταλλο

μπαταρια 4100mah

 

υπο διευκρινιση:

- sd card slot ??

- usb type c ??

- θεση fingerprint ??

- επιπλεον εκδοσεις 2/4gb ram, 16/32/128gb rom, helio x25 ??

 

via

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...

Εμφανιστηκε σε Presale... τουλαχιστον στο geek, που το πετυχα μολις.

Η Pro Εκδοση ειναι αυτη την φορα η 3/64.

 

Μεχρι να βγει η εκδοση με τον SD652 και σε international me 800Mhz, θα μας βγαλει παλι την ψυχη.

Link to comment
Share on other sites

Καλό, αλλά δεν ακυρώνω την παραγγελία μου για το RN3 Pro

 

Με χαλάει ο επεξεργαστής παρότι είχα πολύ καλές εμπειρίες απο Mediatek στο παρελθόν και εμφανισιακά δεν μου άρεσε το κάτω μέρος της συσκευής που βρίσκονται τα ηχεία (σε σχέση με το πίσω που το θεωρώ πιο όμορφο). Φαντάζομαι όμως πως με τα ηχεία κάτω θα ακούγεται καλύτερα πάνω στο τραπέζι.

Link to comment
Share on other sites

Στα κινεζομάγαζα γράφουν ότι υποστηρίζει 850MHz LTE.

Έχετε δει κάτι;

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Στα κινεζομάγαζα γράφουν ότι υποστηρίζει 850MHz LTE.

Έχετε δει κάτι;

 

Τα 850mhz δεν ειναι η μπάντα 20 που χρησιμοποιούμε στην Ελλαδα, αλλα η μπάντα 5 (που δεν έχει κανένας πάροχος εδω).

 

https://en.m.wikipedia.org/wiki/LTE_frequency_bands

Link to comment
Share on other sites

Τα 850mhz δεν ειναι η μπάντα 20 που χρησιμοποιούμε στην Ελλαδα, αλλα η μπάντα 5 (που δεν έχει κανένας πάροχος εδω).

 

https://en.m.wikipedia.org/wiki/LTE_frequency_bands

 

Μάλιστα.

Δεν το ήξερα.

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Xiaomi Redmi Note 4

αυγουστος 2016

 

οθονη 5.5" (1080x1920)

2G/3G/4G

δικαρτο

android 6 (miui 8)

επεξεργαστης 10πυρηνος mediatek helio x20

3gb ram, 64gb rom

καμερες 5mp & 13mp (διπλη πισω καμερα)

fingerprint / otg / notification led / μεταλλο

μπαταρια 4100mah

 

υπο διευκρινιση:

- sd card slot ??

- usb type c ??

- θεση fingerprint ??

- επιπλεον εκδοσεις 2/4gb ram, 16/32/128gb rom, helio x25 ??

 

via

 

ολα αυτα που ρωτας εχουν ηδη απαντηθει εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6872016#post6872016 , το κινητο θα εχει 2/3gb ram και storage 16/64 rom , ειναι usb type b, εχει αισθητηρα δακτυλικων αποτυπωματων , για την ωρα υπαρχει διαθεσιμο μονο με x20 και περιμενουμε ειτε x25 ειτε snapdragon, μαλιστα στο νημα εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=440292&page=6 στο post #78 εχω ανεβασει και live φωτο απο γνωστο καταστημα. Ποιος ο λογος να ανοιγεις νεο νημα?

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά το θέμα δεν είναι καινούργιο αλλά έχει ανοιχτεί στις 18 Ιουλίου και όλα αυτά που γράφονται δεν είναι ερωτήσεις αλλά φήμες πριν κυκλοφορήσει το κινητό.

 

Επίσης για την συγκεκριμένη συσκευή δεν υπάρχει άλλο θέμα η αναφορά της κυκλοφορίας της συσκευής στις ειδήσεις δεν θεωρείται ως το θέμα της συσκευής στο φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Xiaomi Redmi Note 4 VS Redmi Note 3 Pro VS Redmi Pro

https://www.youtube.com/watch?v=Xxwi7Y75bGg

 

To design του Redmi Note 3 Pro μου αρέσει πιο πολύ πάντως. Φαίνεται πιο λιτό και τα άλλα είναι κάπως πομπώδη.

Στην αρχή που δεν είχε κάνει maximimize την φωτεινότητα στο redmi note 3 pro φαινόταν πως είχε αρκετά χειρότερη οθόνη, μόλις την ανέβασε όμως φαινόταν μια χαρά. Όσον αφορά smoothness του λειτουργικού κλπ. ε εντάξει, εκεί νομίζω και τα 3 είναι αρκετά δυνατά, μόνο οι πολύ απαιτητικοί χρήστες θα δουν διαφορά.

Αν κρατούσε ακριβώς το ίδιο design του RN3 pro, χρησιμοποιώντας καλύτερης ποιότητας αλουμινίου και έβαζε 2.5D οθόνη με Gorilla Glass, θα ήταν φοβερό.

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά το θέμα δεν είναι καινούργιο αλλά έχει ανοιχτεί στις 18 Ιουλίου και όλα αυτά που γράφονται δεν είναι ερωτήσεις αλλά φήμες πριν κυκλοφορήσει το κινητό.

 

Επίσης για την συγκεκριμένη συσκευή δεν υπάρχει άλλο θέμα η αναφορά της κυκλοφορίας της συσκευής στις ειδήσεις δεν θεωρείται ως το θέμα της συσκευής στο φόρουμ.

 

Nα σαι καλα, η συσκευη εχει ηδη κυκλοφορησει, την εχω ηδη παραγγειλει, αυτα που εχει με ερωτηματικο ο telefoneri τα εχω απαντησει ηδη, σε 25-20 μερες που θα την εχω στα χερια μου, θα σας πω περισσοτερα. Μαλιστα ΔΕΝ εχει dual camera υλοποιηση , και στο νημα της ανακοινωσης του εχω βαλει και live φωτο απο το καταστημα που το πηρα. Οποτε ανοιχτηκε νεο νημα χωρις καν να διαβαστει το παλαιο απο τον telefoneri. Anyway .......

Edited by FIREBLADE1
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Πάμε πάλι τα ίδια το ένα και μοναδικό θέμα του Redmi Note 4 στο φόρουμ είναι αυτό και έχει ανοιχτεί στις 18 Ιουλίου επίσης ότι γράφεται στο πρώτο μήνυμα είναι φήμες από πριν κυκλοφορήσει η συσκευή.

 

Το να κάνεις λάθος δεν είναι κακό ζητάς συγνώμη και όλα καλά το να επιμένεις όμως είναι τουλάχιστον αγενές.

 

Και για να είμαστε και ποιο σωστοί κάποιος mod που μπορεί να κάνει edit το πρώτο μήνυμα θα μπορούσε να προσθέσει αυτά:

 

http://content.myphone.gr/photo/full/57103/xiaomi-redmi-note-4-kykloforise-me-helio-x20-miui-8-timi-ekplixi.jpg

 

Η Xiaomi μας αποκάλυψε επιτέλους το Redmi Note 4, την πρώτη της συσκευή που θα «φοράει» από την πρώτη ημέρα κυκλοφορίας της το MIUI 8. Η οθόνη της συσκευής παραμένει στις 5,5 ίντσες ανάλυσης FHD, ακριβώς όπως και ο προκάτοχος της, αλλά πλέον έχουμε να κάνουμε με ένα μεταλλικό unibody σχεδιασμό με κυρτές άκρες και ένα 2.5D γυαλί να κοσμεί το μπροστινό μέρος της.

 

Στα υπόλοιπα χαρακτηριστικά της συσκευής, έχουμε τα παρακάτω:

 

Επεξεργαστής Helio X20 της MediaTek αποτελούμενος από 10 πυρήνες (2 Cortex A72 χρονισμένους στα 2.1GHz, τέσσερις Cortex A53 χρονισμένους στα 1.8GHz, και τέσσερις Cortex A53 χρονισμένους στα 1.4GHz)

Mali-T880MP4 GPU

Υποδοχή για 2 κάρτες SIM, μία εκ των οποίων μπορεί να δεχτεί είτε SIM, είτε κάρτες μνήμης microSD

Κύρια κάμερα ανάλυσης 13MP με f/2.0 και Phase Detection Auto Focus (PDAF)

Εμπρόσθια κάμερα ανάλυσης 5MP

Εσωτερικός αποθηκευτικός χώρος 16GB με 2GB RAM ή 64 GB με 3GB RAM

Μπαταρία φορτίου 4100mAh

Σαρωτής δακτυλικών αποτυπωμάτων στο πίσω μέρος της συσκευής

Διαστάσεις συσκευής 151 x 76 x 8.35 mm και βάρος περίπου 175 γραμμάρια

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους..Υπαρχει καποιο "εμπιστο" site να παραγγειλουμε το κινητο? Εχει βγει και εκδοση που θα υποστηριζεται Ελλαδα η οχι ακομα?
Link to comment
Share on other sites

καλοβλέπω και εγώ αυτό το τηλέφωνο πρέπει να είναι τζετ!όμως προβληματιζομαι για την απουσία της μπάντας των 800 MHz. υπάρχει περίπτωση να μην έχω 4G? Είμαι στη wind . παρακαλώ όποιος ξέρει ας δώσει τα φώτα του!
Link to comment
Share on other sites

καλοβλέπω και εγώ αυτό το τηλέφωνο πρέπει να είναι τζετ!όμως προβληματιζομαι για την απουσία της μπάντας των 800 MHz. υπάρχει περίπτωση να μην έχω 4G? Είμαι στη wind . παρακαλώ όποιος ξέρει ας δώσει τα φώτα του!

 

Αν είσαι επαρχία όπου παίζει πολύ η wind με την 800 mhz μπάντα είναι δεδομένο ότι δε θα έχεις 4G.

Εγώ από Τρίπολη εάν δεν είχα κινητό που να την υποστηρίζει 4G δε θα έβλεπα. O βασικός λόγος που έδωσα ένα redmi note 2 παλαιότερα.

Βλέπω τώρα international edition των redmi note 3 pro & redmi 3s που υποστηρίζουν την εν λόγω μπάντα (με SD 650 επεξεργαστή) , για το redmi note 4 θα; δούμε στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

καλοβλέπω και εγώ αυτό το τηλέφωνο πρέπει να είναι τζετ!όμως προβληματιζομαι για την απουσία της μπάντας των 800 MHz. υπάρχει περίπτωση να μην έχω 4G? Είμαι στη wind . παρακαλώ όποιος ξέρει ας δώσει τα φώτα του!

 

Aξιοπιστο καταστημα το vickmall, ισως πιο ακριβο μεν αλλα σιγουρο. Οσο γι αυτα που ρωτας, εδω δεν ξερουμε ακομη αν εχει global stable rom ή αν μας ερθει με china stable...... Oσο για ελληνικα επισημα ξεχασε το, αυτα θα ειναι περασμενα με "παραδοξο" τροπο και φυσικα θα εχει χαθει το OTA Update.

 

----- προσθήκη μηνύματος 115 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν είσαι επαρχία όπου παίζει πολύ η wind με την 800 mhz μπάντα είναι δεδομένο ότι δε θα έχεις 4G.

Εγώ από Τρίπολη εάν δεν είχα κινητό που να την υποστηρίζει 4G δε θα έβλεπα. O βασικός λόγος που έδωσα ένα redmi note 2 παλαιότερα.

Βλέπω τώρα international edition των redmi note 3 pro & redmi 3s που υποστηρίζουν την εν λόγω μπάντα (με SD 650 επεξεργαστή) , για το redmi note 4 θα; δούμε στο μέλλον.

 

Aπο την xiaomi υπαρχει επισημη αναφορα για κυκλοφορια international συσκευης? Νομιζω πως οχι, απλα με την ελευση του miui 8 global stable που εχει μεσα πολλες περισσοτερες γλωσσες καποια μαγαζια εσπευσαν να την πουν international.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Aπο την xiaomi υπαρχει επισημη αναφορα για κυκλοφορια international συσκευης? Νομιζω πως οχι, απλα με την ελευση του miui 8 global stable που εχει μεσα πολλες περισσοτερες γλωσσες καποια μαγαζια εσπευσαν να την πουν international.

 

http://www.geekbuying.com/item/International-Version-Xiaomi-Redmi-3S-3GB-32GB-Smartphone---Dark-Gray-371273.html

http://www.geekbuying.com/item/Xiaomi-Redmi-Note-3-Pro-5-5-Inch-FHD-3GB-32GB-Smartphone-371104.html

 

4G: FDD LTE B1/2/3/4/5/7/8/20/28/ (2100/1900/1800/1700/850/2600/900/800/700MHz), TD-LTE B40 (2300MHZ)

 

Σύμφωνα πάντα με το ανωτέρω κατάστημα και σε κάποια από το ali. Aυτά βέβαια είναι για άλλα τηλέφωνα της εταιρείας όπως προανέφερα.

Το Redmi Note 3 Pro στην [Official International Version] έχει διαφορετικές διαστάσεις 152.5*76*8.65mm και είναι η έκδοση που κανονικά προορίζεται για την Ταϊβάν που έχει 800αρα μπάντα με ονομασία "kate" αντί του "kenzo".

 

Τώρα για το Redmi Note 4 εάν βγάλουν ανάλογη έκδοση δε γνωρίζω.

Edited by klgrpls
Link to comment
Share on other sites

http://www.geekbuying.com/item/International-Version-Xiaomi-Redmi-3S-3GB-32GB-Smartphone---Dark-Gray-371273.html

http://www.geekbuying.com/item/Xiaomi-Redmi-Note-3-Pro-5-5-Inch-FHD-3GB-32GB-Smartphone-371104.html

 

4G: FDD LTE B1/2/3/4/5/7/8/20/28/ (2100/1900/1800/1700/850/2600/900/800/700MHz), TD-LTE B40 (2300MHZ)

 

Σύμφωνα πάντα με το ανωτέρω κατάστημα και σε κάποια από το ali. Aυτά βέβαια είναι για άλλα τηλέφωνα της εταιρείας όπως προανέφερα.

Το Redmi Note 3 Pro στην [Official International Version] έχει διαφορετικές διαστάσεις 152.5*76*8.65mm και είναι η έκδοση που κανονικά προορίζεται για την Ταϊβάν που έχει 800αρα μπάντα με ονομασία "kate" αντί του "kenzo".

 

Τώρα για το Redmi Note 4 εάν βγάλουν ανάλογη έκδοση δε γνωρίζω.

Ή αλλαγή διαστάσεων και κωδικης ονομασίας είναι πολύ περίεργη, ειδικά για τις διαστάσεις σημαίνει ότι καμία θήκη και κανένα tempered δεν θα ταιριάζει ας αφήσουμε το ότι δεν θα έχει κ ανταλλακτικά, οθόνες πχ.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...