Jump to content

Redmi Note 4 (Nikel)


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

έκανε κανένας την 9.2.2.0 global αναβάθμιση με mtk?

 

Την έκανα εγώ δεν τρελάθηκα να σου πω την αληθεια.Και εκει που μου κανει εντύπωση ειναι που η μπαταρια δεν εστρωσε-δεν βελτιώθηκε κάπως

The question is not...when i'll stop, but who's going to stop me
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα παιδια....Θελω λιγο την βοηθεια σας γιατι εχω μπερδευτει...Θελω να παραγγειλω το εν λογο κινητο για να το παραλαβω στην αγγλια οπου και μενω μονιμα...Απο που να το παραγγειλω και με ποια χαρακτηριστικα και ρομ μιας και εχω μπερδευτει με τις εκατονταδες που κυκλοφορουν...?Επισης πειτε μου τι πρεπει να κανω για να αποφυγω το τελωνειο και τελος εαν αξιζει η αγορα του κινητου...Θελω κατι σταθερο και γρηγορο δεν θελω να μπλεκω με αναβαθμισεις κολληματα κτλ...ευχαριστω

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια....Θελω λιγο την βοηθεια σας γιατι εχω μπερδευτει...Θελω να παραγγειλω το εν λογο κινητο για να το παραλαβω στην αγγλια οπου και μενω μονιμα...Απο που να το παραγγειλω και με ποια χαρακτηριστικα και ρομ μιας και εχω μπερδευτει με τις εκατονταδες που κυκλοφορουν...?Επισης πειτε μου τι πρεπει να κανω για να αποφυγω το τελωνειο και τελος εαν αξιζει η αγορα του κινητου...Θελω κατι σταθερο και γρηγορο δεν θελω να μπλεκω με αναβαθμισεις κολληματα κτλ...ευχαριστω

 

Θα σου πρότεινα να ψάξεις για το 4Χ ή Global Edition (το λένε κι έτσι). Φοράει τον Snapdragon 625 κάτι που το κάνει περισσότερο future-proof από την αντίστοιχη έκδοση με τον Mediatek (η έκδοση αυτή έχει πάρει Android 7 ενώ αυτές με Mediatek θα μείνουν στο 6). Αν το πάρεις από Αγγλία λογικά δε θα πληρώσεις τελωνείο αλλά δε γνωρίζω και σίγουρα. Κυκλοφορεί σε εκδόσεις 3/32 και 4/64.

 

https://www.skroutz.gr/s/11008141/Xiaomi-Redmi-Note-4X-Snapdragon-64GB.html#specs

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε και εμένα η ενημέρωση με την mui 9 στ mtk επεξεργαστη και τελικά δεν έχει σχεδόν τίποτα από αυτά τα νέα χαρακτηριστικά που έχει το 4x με snap και έκδοση αndroid 7 όπως δείχνουν και τα βιντεακια στο YouTube δυστυχώς σκέτη απογοητευση.Μετά από λίγους μήνες που βγήκε το 4Χ ήταν στο περιθώριο και γενικά έχω ξενερώσει με την χιαομι Edited by smartfonakias
Link to comment
Share on other sites

Στα βίντεο στο YouTube φίλε που σου δείχνουν τα νέα χαρακτηριστικά του mui 9 σε xiaomi redmi note 4x με τον snap. Στον mediatek ελάχιστες αλλαγές και γενικά ούτε Android 7 θα πάρει το παράτησανε πολύ το κινητό!Αυτή είναι η αλήθεια!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά έχω αυτό με snapdragon ποια έκδοση είναι η τελευταία που πρέπει να έχω?

Επίσης δεν κάνει συγχρονισμό στο Mi cloud ξέρει κανείς τι παίζει?

Ευχαριστώ!!

Edited by panoutsi
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους, έκανα σχεδόν με το που βγήκε η 9 update, είχα την προτελευταία 8 stable. Γενικά είμαι ok αλλά έχω ένα πολύ σημαντικό θέμα: τα Bluetooth ακουστικά που έχω μου κάνουν συνεχώς disconnect ενώ πριν δεν μου έκαναν ποτέ!

 

Έχει δει κανείς κάτι παρόμοιο;

 

Υπάρχει δυνατότητα να γυρίσω σε 8.xx ; είναι η διαδικασία ίδια;

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους, έκανα σχεδόν με το που βγήκε η 9 update, είχα την προτελευταία 8 stable. Γενικά είμαι ok αλλά έχω ένα πολύ σημαντικό θέμα: τα Bluetooth ακουστικά που έχω μου κάνουν συνεχώς disconnect ενώ πριν δεν μου έκαναν ποτέ!

 

Έχει δει κανείς κάτι παρόμοιο;

 

Υπάρχει δυνατότητα να γυρίσω σε 8.xx ; είναι η διαδικασία ίδια;

Το έχω ακόμα αυτο που λες απο απο την 8.5.3.0.Εχω τα Creative Jam και ειλικρινα δεν μπορώ να ακούσω ούτε 1 κομμάτι!

The question is not...when i'll stop, but who's going to stop me
Link to comment
Share on other sites

Το έχω ακόμα αυτο που λες απο απο την 8.5.3.0.Εχω τα Creative Jam και ειλικρινα δεν μπορώ να ακούσω ούτε 1 κομμάτι!

Δεν είμαι εντελώς σίγουρος ποια ακριβώς 8 είχα, αλλά ξέροντας ότι το τελευταίο update της 8 (μάλλον V8.5.6.0) δεν το είχα κάνει, λογικά θα είχα την 8.5.3.0 κι εγώ - μπορώ να το δω κάπως; (να πω ότι έχω την mediatek version 3/64)

 

Σε σένα το πρόβλημα δημιουργήθηκε μετά από κάποιο update (στην 8.5.3.0)? ή το είχες πάντα;

 

Το θέμα είναι ότι εγώ δεν είχα καθόλου disconnects πριν κάνω το update μέσα στις γιορτές οπότε δεν μπορώ να φανταστώ άλλο λόγο. Να έπαθαν κάτι τα ακουστικά λίγο δύσκολο το βλέπω, είναι και αρκετά καινούρια (τα Sennheiser PXC 550)

 

Βρήκα αυτό https://www.technobuzz.net/downgrade-miui-9-miui-8/ δυστυχώς ο πρώτος τρόπος δεν έπαιξε, θα παω και στους επόμενους...

Edited by raindog
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι εντελώς σίγουρος ποια ακριβώς 8 είχα, αλλά ξέροντας ότι το τελευταίο update της 8 (μάλλον V8.5.6.0) δεν το είχα κάνει, λογικά θα είχα την 8.5.3.0 κι εγώ - μπορώ να το δω κάπως; (να πω ότι έχω την mediatek version 3/64)

 

Σε σένα το πρόβλημα δημιουργήθηκε μετά από κάποιο update (στην 8.5.3.0)? ή το είχες πάντα;

 

Το θέμα είναι ότι εγώ δεν είχα καθόλου disconnects πριν κάνω το update μέσα στις γιορτές οπότε δεν μπορώ να φανταστώ άλλο λόγο. Να έπαθαν κάτι τα ακουστικά λίγο δύσκολο το βλέπω, είναι και αρκετά καινούρια (τα Sennheiser PXC 550)

 

Βρήκα αυτό https://www.technobuzz.net/downgrade-miui-9-miui-8/ δυστυχώς ο πρώτος τρόπος δεν έπαιξε, θα παω και στους επόμενους...

Καλησπέρα φιλε μου!Δημιουργηθηκε με την 8.5.3.0.Στην αρχη δεν το εκανε συχνα μετά ομως του εδωσε και κατάλαβε.Το μονο που έκανα ήταν επαναφορα εργοστασιακών .Επαιζε για καποιο χρονικο διαστημα καλα και μετα ξανα μανά τα ιδια!Απο ενα σημειο και με τα σκηνικα αυτά με κούρασε και αναγκάστικα να επιστρεψω σε καλώδιο.Παντως τα ακουστικα οπου αλλου τα συνδεσα δεν ειχα τετοια προβλήματα,καλως ή κακως!Με την 9 δεν λύθηκε τιποτε απολύτως!

The question is not...when i'll stop, but who's going to stop me
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φιλε μου!Δημιουργηθηκε με την 8.5.3.0.Στην αρχη δεν το εκανε συχνα μετά ομως του εδωσε και κατάλαβε.Το μονο που έκανα ήταν επαναφορα εργοστασιακών .Επαιζε για καποιο χρονικο διαστημα καλα και μετα ξανα μανά τα ιδια!Απο ενα σημειο και με τα σκηνικα αυτά με κούρασε και αναγκάστικα να επιστρεψω σε καλώδιο.Παντως τα ακουστικα οπου αλλου τα συνδεσα δεν ειχα τετοια προβλήματα,καλως ή κακως!Με την 9 δεν λύθηκε τιποτε απολύτως!

 

Ευχαριστώ. Είναι πολύ ενοχλητικό, να γυρίσω στο καλώδιο δεν υπάρχει περίπτωση, πιο πιθανό είναι να αλλάξω τηλέφωνο αν δεν γίνει το Downgrade :D Για μενα είναι κατι απαραίτητο αφού το χρησιμοποιώ καθημερινά στις μετακινήσεις.

 

Επίσης έχει εξαφανιστεί το option του visibility στο bluetooth, αν είναι ανοιχτό είναι και visible υποχρεωτικά!

 

Ξέρει κανείς αν γίνεται να βρω ποια ήταν προηγούμενη version που είχα πριν παω στην 9; Σίγουρα δεν ήταν η V8.5.6.0, νομίζω ήταν η V8.5.3.0 αλλά δεν είμαι και σίγουρος, μπορεί και η V8.2.1.0 (αλλά με αυτό που μου λες ίσως πάω απευθείας στην V8.2.1.0 για να είμαι σίγουρος)

 

Από όσο έψαξα ο τρόπος για να γίνει (έχω κλειδωμένο Bootloader) είναι αυτός: http://en.miui.com/thread-835254-1-1.html σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ήμουν βιαστικός και ξεκίνησα τον οδηγό http://en.miui.com/thread-835254-1-1.html για να κανω downgrade από 9 σε 8

Εφτασα στο step που του έδωσα τη rom που κατέβασα (global stable V8.2.1.0) αλλα δυστυχώς μου βγάζει ότι "unlocking bootloader is required please make sure you have a xiaomi account with unlock permission" κάτι που δεν έχω

 

Εχω σταματήσει τη διαδικασία εκεί και δεν ξέρω τι να κάνω.

 

Εν τω μεταξύ πήγα και στο http://www.miui.com/unlock και μου εστειλε μηνυμα με verification code στο κινητό μου μόνο που δεν μπορω να το διαβασω στην κατάσταση που είναι... Δεν ήξερα ότι έπρεπε να κάνω πριν αυτή τη διαδικασία...

 

Τι επιλογές έχω;;; μπορώ να σώσω κάτι;

 

Αν διαλέξω change rom υπάρχει επιλογή της V9.2.2.0 που ήδη ειχα και για την οποία λεει ότι δεν χρειάζεται Bootloader unlock. Μήπως έτσι μπορέσω να το γλυτώσω και αν κάνωunlock να το ξαναπροσπαθήσω;

 

Όπως είπα, έχω σταματήσει τη διαδικασία εκεί και δεν ξέρω τι να κάνω.... τα φώτα σας παρακαλώ...

 

 

EDIT: τελικά επέλεξα αναγκαστικά την V9.2.2.0 (την έκδοση που είχα και πριν δηλαδή) και τελικά ... έκανα μια τρύπα στο νερό. Έκανα όλη αυτή τη διαδικασία και κατέληξα στα ιδια συν το ότι πρέπει να ξανασετάρω το κινητό από την αρχή....

 

Εστειλα και την αίτηση για το unlock και θα περιμένω... Όταν και αν γίνει το unlock αξίζει να το ξαναπροσπαθήσω; θα μπορέσω με τον ίδιο τρόπο να κανω το downgrade?

Edited by raindog
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Είναι πολύ ενοχλητικό, να γυρίσω στο καλώδιο δεν υπάρχει περίπτωση, πιο πιθανό είναι να αλλάξω τηλέφωνο αν δεν γίνει το Downgrade :D Για μενα είναι κατι απαραίτητο αφού το χρησιμοποιώ καθημερινά στις μετακινήσεις.

 

Επίσης έχει εξαφανιστεί το option του visibility στο bluetooth, αν είναι ανοιχτό είναι και visible υποχρεωτικά!

 

Ξέρει κανείς αν γίνεται να βρω ποια ήταν προηγούμενη version που είχα πριν παω στην 9; Σίγουρα δεν ήταν η V8.5.6.0, νομίζω ήταν η V8.5.3.0 αλλά δεν είμαι και σίγουρος, μπορεί και η V8.2.1.0 (αλλά με αυτό που μου λες ίσως πάω απευθείας στην V8.2.1.0 για να είμαι σίγουρος)

 

Από όσο έψαξα ο τρόπος για να γίνει (έχω κλειδωμένο Bootloader) είναι αυτός: http://en.miui.com/thread-835254-1-1.html σωστά;

 

Τα δικα σου τα ακουστικα ειναι πανακριβα και λογικο να καιγεσαι ,τα δικα μοιυ αν και φθηνα κανων την δουλεια τους σουπερ παντως σημερα δοκιμασα και και τα 2 Sony ericsson και τα Xiaomi μου,τα αδιαβροχα ΒΤ,δεν ειχαν κανενα προβλημα.Θα δοκιμασω και τα JBL ενος φιλου μέσα στην εβδομάδα! και σε εμενα το visibility στο bluetooth,κρινεται εκνευριστικο!

The question is not...when i'll stop, but who's going to stop me
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω λίγο...

Την 8.1.4 MiUI 9 Developer για MTK, την έχει περάσει κανένας..?

Είναι κι αυτή Marshmallow..?

Nokia 6110 -> Nokia 6610 -> Panasonic GD92 -> Sam D500 -> SE K750i -> SE G900 -> Sam M8910 Pixon12 -> SE X10 mini pro -> SE Xperia Ray - Sony Xperia SP -> ThL T5s -> CoolPad F2 8675-W00 -> XiaoMi RedMi Note 4 -> Huawei Mate 10 Pro
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω λίγο...

Την 8.1.4 MiUI 9 Developer για MTK, την έχει περάσει κανένας..?

Είναι κι αυτή Marshmallow..?

 

 

Εγω προσωπικα δεν εχω εμπειρια στο να κανω μια διαδικασια με Developers,λογικά δεν πρεπει να ειναι Marshmellow.Πάντως εαν ειναι Nougat,ειναι ξεφτιλα για την Xiaomi να δινει Nougat σε Developers και οχι σε Stable.

The question is not...when i'll stop, but who's going to stop me
Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα δεν εχω εμπειρια στο να κανω μια διαδικασια με Developers,λογικά δεν πρεπει να ειναι Marshmellow.Πάντως εαν ειναι Nougat,ειναι ξεφτιλα για την Xiaomi να δινει Nougat σε Developers και οχι σε Stable.

 

Δεν είναι "ξεφτίλα", το λογικό είναι... :)

Πρώτα έρχεται το developing, η ανάπτυξη του λογισμικού, και μετά έρχεται μια σταθερή έκδοση... Πώς θα πας σε σταθερή κατεύθυναν..? Δεν γίνεται αυτό... :)

 

Μακάρι να είναι Nougat, και το λέω αυτό γιατί οι προηγούμενες εκδόσεις είχαν 7 μπροστά, ενώ αυτή έχει 8...

Nokia 6110 -> Nokia 6610 -> Panasonic GD92 -> Sam D500 -> SE K750i -> SE G900 -> Sam M8910 Pixon12 -> SE X10 mini pro -> SE Xperia Ray - Sony Xperia SP -> ThL T5s -> CoolPad F2 8675-W00 -> XiaoMi RedMi Note 4 -> Huawei Mate 10 Pro
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι "ξεφτίλα", το λογικό είναι... :)

Πρώτα έρχεται το developing, η ανάπτυξη του λογισμικού, και μετά έρχεται μια σταθερή έκδοση... Πώς θα πας σε σταθερή κατεύθυναν..? Δεν γίνεται αυτό... :)

 

Μακάρι να είναι Nougat, και το λέω αυτό γιατί οι προηγούμενες εκδόσεις είχαν 7 μπροστά, ενώ αυτή έχει 8...

 

Δυστυχως Marshmallow ειναι. Αμφιβαλω αν καποια συσκευη με MTK παρει ποτε της Nougat.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως Marshmallow ειναι. Αμφιβαλω αν καποια συσκευη με MTK παρει ποτε της Nougat.

Δεν αντιλέω οτι πρώτα παει απο Developer σε Stable,το λογικοτερο ειναι, απλα η διαδικασια να μην δωσει ολικα το λειτουργικο,ή να το δινει κατ'αυτον το τροπο ή και τσεκουρεμενο πχ απο την στιγμη που παραλλαγη του ιδιου τηλέφωνου το παιρνει και με το παραπάνω.ΚΑι χωρις να το λεει επίσημα ειναι αντι μαρκετιστικο....κακως χρησιμοποιησα το ξεφτιλα!Τελος πάντων δεν δειχνει οτι θα το πάρει οποτε ησυχάσαμε και με αυτο! :-)

The question is not...when i'll stop, but who's going to stop me
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ήμουν βιαστικός και ξεκίνησα τον οδηγό http://en.miui.com/thread-835254-1-1.html για να κανω downgrade από 9 σε 8

Εφτασα στο step που του έδωσα τη rom που κατέβασα (global stable V8.2.1.0) αλλα δυστυχώς μου βγάζει ότι "unlocking bootloader is required please make sure you have a xiaomi account with unlock permission" κάτι που δεν έχω

 

Εχω σταματήσει τη διαδικασία εκεί και δεν ξέρω τι να κάνω.

 

Εν τω μεταξύ πήγα και στο http://www.miui.com/unlock και μου εστειλε μηνυμα με verification code στο κινητό μου μόνο που δεν μπορω να το διαβασω στην κατάσταση που είναι... Δεν ήξερα ότι έπρεπε να κάνω πριν αυτή τη διαδικασία...

 

Τι επιλογές έχω;;; μπορώ να σώσω κάτι;

 

Αν διαλέξω change rom υπάρχει επιλογή της V9.2.2.0 που ήδη ειχα και για την οποία λεει ότι δεν χρειάζεται Bootloader unlock. Μήπως έτσι μπορέσω να το γλυτώσω και αν κάνωunlock να το ξαναπροσπαθήσω;

 

Όπως είπα, έχω σταματήσει τη διαδικασία εκεί και δεν ξέρω τι να κάνω.... τα φώτα σας παρακαλώ...

 

 

EDIT: τελικά επέλεξα αναγκαστικά την V9.2.2.0 (την έκδοση που είχα και πριν δηλαδή) και τελικά ... έκανα μια τρύπα στο νερό. Έκανα όλη αυτή τη διαδικασία και κατέληξα στα ιδια συν το ότι πρέπει να ξανασετάρω το κινητό από την αρχή....

 

Εστειλα και την αίτηση για το unlock και θα περιμένω... Όταν και αν γίνει το unlock αξίζει να το ξαναπροσπαθήσω; θα μπορέσω με τον ίδιο τρόπο να κανω το downgrade?

 

Για μένα το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ξεκλειδώσεις μια και καλή τον bootloader, να περάσεις μια custom recovery (TWRP) και από εκεί και πέρα να φλασάρεις όποια rom θέλεις (global, ελληνική, stable, developer, custom κλπ) μέσω αυτού του recovery... Οπότε περίμενε να πάρεις την έγκριση για το ξεκλείδωμα σε πρώτη φάση...

Link to comment
Share on other sites

Για μένα το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ξεκλειδώσεις μια και καλή τον bootloader, να περάσεις μια custom recovery (TWRP) και από εκεί και πέρα να φλασάρεις όποια rom θέλεις (global, ελληνική, stable, developer, custom κλπ) μέσω αυτού του recovery... Οπότε περίμενε να πάρεις την έγκριση για το ξεκλείδωμα σε πρώτη φάση...

 

Thanks, θα το έχω υπόψην μου

 

Εν τω μεταξύ μου ήρθε και η εγκριση για το ξεκλείδωμα (1-2 ωρες το πολύ έκανε) δεν το έχω κανει ακόμα.

 

Βέβαια το θέμα είναι ότι σήμερα που έκανα πρώτη φορά χρήση του κινητού με τα ασύρματα ακουστικά μου και έχοντας ξανά V9.2.2.0 (την οποία όπως είπα ξανα-έβαλα απο'την άρχή με το XiaoMiTool http://en.miui.com/thread-835254-1-1.html), ως δια μαγείας το πρόβλημα δεν υπάρχει πια.

 

Σε όλη τη διαδρομή από το σπίτι στη δουλειά δεν είχα κανενα disconnect (όπως ήταν και παλιά δηλαδή με την 8).

Να θυμίσω ότι ήθελα να κάνω downgrade σε 8 διότι με την 9 είχα πολλα disonnects στα bluetooth ακουστικά.

 

Φαίνεται ότι αυτή η clean εγκατάσταση της ίδιας ROM έλυσε το πρόβλημα. Δεν ξέρω πως ακριβώς έγινε αλλά φαίνεται να είναι (ξανα) μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

Γενικά πολλά προβλήματα λύνονται με μια καθαρή εγκατάσταση ;)

Οπότε μην πειράζεις τίποτα κι αν χρειαστεί στο μέλλον πας με ξεκλείδωμα bootloader...

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το κινητό για γνωστό μου που είχε Moto G2 και λέει οι φωτογραφίες είναι άχρωμες. Είναι γνωστό το φαινόμενο; Λύνεται κάπως με καμια ρύθμιση;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω παρατηρήσει ότι ενώ στα μηνύματά μου γράφω μικρούς ελληνικούς χαρακτήρες με τόνους, οι παραλήπτες τα λαμβάνουν με κεφαλαίους χαρακτήρες. Μάλιστα μου διαμαρτύρονται να μη φωνάζω :lol: Πως λύνεται αυτό το θέμα; Έχω ψάξει αρκετά στις ρυθμίσεις χωρίς όμως αποτέλεσμα. Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Ενδιαφέρομαι να το πάρω και εγώ το κινητό από gearbest ή κάτι παρόμοιο (όχι από εδώ). Για το 64αρι ενδιαφέρομαι βασικά. Από που μου προτείνετε εσείς? Και υπάρχει η δυνατότητα για site με κουπόνια να το πάρω φθηνότερα?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων !

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...