Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

Τρίτος μήνας σε πρόγραμμα της nrg με σταθερή τιμή κιλοβατώρας περίπου 0.07 σκάρτο.
Έχω ενεργοποιήσει το πρόγραμμα fix και πλέον με μέση κατανάλωση 480-550 κιλοβατώρες τον μήνα πληρώνω μεταξύ 60-70 ευρώ ΣΥΝΟΛΙΚΑ μαζί με δημοτικά τέλη κλπ κλπ.
Ότι πιο οικονομικό εδώ και πολλούς μήνες τολμώ να πω.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

19 minutes ago, Alexakisd said:

Τρίτος μήνας σε πρόγραμμα της nrg με σταθερή τιμή κιλοβατώρας περίπου 0.07 σκάρτο.
Έχω ενεργοποιήσει το πρόγραμμα fix και πλέον με μέση κατανάλωση 480-550 κιλοβατώρες τον μήνα πληρώνω μεταξύ 60-70 ευρώ ΣΥΝΟΛΙΚΑ μαζί με δημοτικά τέλη κλπ κλπ.
Ότι πιο οικονομικό εδώ και πολλούς μήνες τολμώ να πω.

καταργείται το fixed , λογικά θα λάβεις και εσύ ειδοποίηση (αν δεν έχει ήδη ο λογαριασμός σου) , το καλό είναι οτι προλαβαίνεις το χειμώνα να βγει άνετα

Edited by korakios

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

καταργείται το fixed , λογικά θα λάβεις ειδοποίηση , το καλό είναι οτι προλαβαίνεις το χειμώνα να βγει άνετα
Το συμβόλαιο το υπέγραψα τον Σεπτέμβρη με 24μηνη δέσμευση.....

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Alexakisd said:

Το συμβόλαιο το υπέγραψα τον Σεπτέμβρη με 24μηνη δέσμευση.....

δεν έχει σημασία , η δέσμευση δεσμεύει εμάς και όχι την εταιρία .

6 μήνες είναι η ελάχιστη διάρκεια ισχύος του τιμολογίου βάσει νόμου

το καλό είναι οτι η κατάργηση του fixed είναι αλλαγή γενικών όρων και θα σου έρθει (αν δε σου ήρθε ήδη ξαναλέω) ειδοποίηση 60 μέρες πριν την αλλαγή .

αν ήταν αλλαγή τιμής , θα έβλεπες στο λογαριασμό σου τη νέα χρέωση μαζί με την ειδοποίηση (παράπονα στο υπουργείο)

Φυσικά και στις 2 περιπτώσεις φεύγεις αζημίως

Παρακολουθείς το λογαριασμό τέρμα κάτω για ειδοποίηση

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση αν γνωρίζετε. Σε περίπτωση παγιας εντολής απο κάρτα δεν εχει χρήματα να τραβήξει την τελευταια μέρα που λήγει ο λογαριασμός και βαλω την επόμενη θα τα τραβήξουν η πρέπει τωρα να το πληρώσω εγω?

Link to comment
Share on other sites

Εάν εννοείς την προπληρωμένη κάρτα, εάν δεν έχει χρήματα την ημέρα λήξης της προθεσμίας, δεν θα πληρωθεί ο λογαριασμός. Το ίδιο ισχύει και για τη χρεωστική.

Εάν εννοείς πιστωτική, δεν έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Κλαααμα.
Και άκουγα αναλυτές, οτι θα είναι τουλάχιστον έτσι για το επόμενο 6μηνο,ενω περίμεναν μείωση.

----------
Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας 

Δυο ερωτήσεις από εμένα 

Έχω την NRG το πρόγραμμα save , είμαι όμως ενταγμένος στο ΚΟΤ Β . Πριν τρεις μέρες πήρα λογαριασμό με τελική χρέωση 73 ευρώ για 360 κιλοβατώρες περίπου , και χρέωση ρήτρας 80 ευρώ περίπου . Ερωτήσεις 

1.Για τα τιμολογια ΚΟΤ , εφαρμόζεται χρέωση ρήτρας ???

2.Μπορώ να πάω σε άλλο πρόγραμμα της εταιρίας με σταθερή τιμή ( να έχω όμως ΚΟΤ Β ) για να μειώσω τον λογαριασμό μου ???

Ευχαρισστώ προκαταβολικά και καλές γιορτές παιδιά 

Edited by polhs
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, polhs said:

Έχω την NRG το πρόγραμμα save , είμαι όμως ενταγμένος στο ΚΟΤ Β . Πριν τρεις μέρες πήρα λογαριασμό με τελική χρέωση 73 ευρώ για 360 κιλοβατώρες περίπου , και χρέωση ρήτρας 80 ευρώ περίπου . Ερωτήσεις 

1.Για τα τιμολογια ΚΟΤ , εφαρμόζεται χρέωση ρήτρας ???

ναι

Για τη ρήτρα αναπροσαρμογής ξεκινάς
Α) με το έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού (στο site του κάθε πάροχου είναι στα "χρήσιμα έγγραφα")
Ζητάς από την εταιρία γραπτώς μέσω email :
1.τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής, (ή ρήτρα ή πως αλλιώς την ονομάζουν)
2.την ανάλυση του ποσού πως προέκυψε ακριβώς
3. (σημαντικό) γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις καθώς επηρεάζει την πραγματική τιμή από τη διαφημιζόμενη
(ζητάς και τυχών τηλεφωνική ηχογράφηση της προσφοράς που έγινε ή και κοιτάτε email προσφοράς)
Αιτήσαι
1. επιστροφή όλου του ποσού της κρυφής χρέωσης
2. να φύγεις αζημίως (αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα αποχώρησης) μιας και το πρόγραμμα άλλη τελική χρέωση έχει από αυτό που σου παρουσίασαν

Β) Αν δεν απαντήσουν εντός 10 εργάσιμων ημερών στέλνεις έντυπο παραπόνου (στα "χρήσιμα έγγραφα" και αυτό)

Γ) Ανάλογα την αρνητική απάντηση (ή μη απάντηση ), τότε μόνο κάνεις αίτηση στο νέο πάροχο και
προχωράς σε καταγγελία μέσω  εγγραφής στο https://my.rae.gr/ και να κάνεις αίτημα/παράπονο

 

1 hour ago, polhs said:

2.Μπορώ να πάω σε άλλο πρόγραμμα της εταιρίας με σταθερή τιμή ( να έχω όμως ΚΟΤ Β ) για να μειώσω τον λογαριασμό μου ???

άργησες δυστυχώς , δες της ΔΕΗ το enter

υπόψιν όπως δε σου είπανε για τις ρήτρες έτσι δε σου είπανε και οτι το συγκεκριμένο πρόγραμμα είχε τη δυνατότητα να ενεργοποιήσεις το fixed (βέβαια απο 4€ το πήγανε 9,90€ και μετά το καταργήσανε)

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, korakios said:

ναι

Για τη ρήτρα αναπροσαρμογής ξεκινάς
Α) με το έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού (στο site του κάθε πάροχου είναι στα "χρήσιμα έγγραφα")
Ζητάς από την εταιρία γραπτώς μέσω email :
1.τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής, (ή ρήτρα ή πως αλλιώς την ονομάζουν)
2.την ανάλυση του ποσού πως προέκυψε ακριβώς
3. (σημαντικό) γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις καθώς επηρεάζει την πραγματική τιμή από τη διαφημιζόμενη
(ζητάς και τυχών τηλεφωνική ηχογράφηση της προσφοράς που έγινε ή και κοιτάτε email προσφοράς)
Αιτήσαι
1. επιστροφή όλου του ποσού της κρυφής χρέωσης
2. να φύγεις αζημίως (αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα αποχώρησης) μιας και το πρόγραμμα άλλη τελική χρέωση έχει από αυτό που σου παρουσίασαν

Β) Αν δεν απαντήσουν εντός 10 εργάσιμων ημερών στέλνεις έντυπο παραπόνου (στα "χρήσιμα έγγραφα" και αυτό)

Γ) Ανάλογα την αρνητική απάντηση (ή μη απάντηση ), τότε μόνο κάνεις αίτηση στο νέο πάροχο και
προχωράς σε καταγγελία μέσω  εγγραφής στο https://my.rae.gr/ και να κάνεις αίτημα/παράπονο

 

άργησες δυστυχώς , δες της ΔΕΗ το enter

υπόψιν όπως δε σου είπανε για τις ρήτρες έτσι δε σου είπανε και οτι το συγκεκριμένο πρόγραμμα είχε τη δυνατότητα να ενεργοποιήσεις το fixed (βέβαια απο 4€ το πήγανε 9,90€ και μετά το καταργήσανε)

Ευχαριστώ για την διαφωτιστική απάντηση και καλές γιορτές .

Υ.Γ Στην σελίδα της εταιρίας μου εμφανίζει το fixed

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, polhs said:

Υ.Γ Στην σελίδα της εταιρίας μου εμφανίζει το fixed

άλλο το νέο πρόγραμμα fixed που είναι πανάκριβο με κυμαινόμενο πάγιο και άλλο το save40% που έχεις και αν δεις στο συμβόλαιο που υπέγραψες το έξτρα fixed που καταργούσε τη ρήτρα

16 minutes ago, Jim30 said:

Παιδιά για γ21 επαγγελματικο καμία πρόταση ?

πλέον αργά , κατέβασε το excel της υπογραφής μου μήπως και

Edited by korakios

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Δυστυχως για λιγο δεν προλαβα το ΔΕΗ myhome enter ή enter plus (με τις δελεαστικες τιμες και χωρις ΟΤΣ), και τωρα δε βλεπω εναλλακτικη, απο ενα τυπικο Γ1 που ειμαι σε αοριστου βαση.

Επειδη ειναι ο βασικος τροπος θερμανσης στο σπιτι (2 αντλιες θερμοτητας και 2 καλοριφερ λαδιου - ο συνδυασμος εναλλασσεται, αναλογα με τις ωρες της ημερας και το κρυο), τι καλυτερο μπορω να κανω, για να εξοικονομησω εστω καποια χρηματα? 

περυσι πληρωσα 700 ευρω εκκαθαριστικο τετραμηνου... Με εκτιμωμενη αναλωση >4600 kwh (συμπεριλαμβανονται κι οι νυχτερινες), εχει νοημα να παω σε καποιο απο τα fixed της ΔΕΗ, με 0,17? θα γλυτωσω κατι ή να το αφησω ως εχει...?

Ευχαριστω!

Edited by arxif
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, arxif said:

εχει νοημα να παω σε καποιο απο τα fixed της ΔΕΗ, με 0,17? θα γλυτωσω κατι ή να το αφησω ως εχει...?

ναι ,άμεσα (με τα σημερινά δεδομένα)

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, korakios said:

ναι ,άμεσα (με τα σημερινά δεδομένα)

Αντικειμενικα, θα δω καποια διαφορα στο λογαριασμο φιλε μου θεωρεις, με μια τετοια κινηση?

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, arxif said:

Αντικειμενικα, θα δω καποια διαφορα στο λογαριασμο φιλε μου θεωρεις, με μια τετοια κινηση?

με τα σημερινά δεδομένα ,για Γ1  έχεις κιλοβατώρες Δεκεμβρίου με 0,2995 0,2785 μέρας και νύχτας αντίστοιχα , απλά παίρνεις κρατική επιδότηση για τις 300 πρώτες 0,165 και για άλλες 300 δίνει η ΔΕΗ 0,03 ανά μήνα

εσύ καις 1200kw το μήνα , δε σου φτάνει η επιδότηση , επίσης Ιανουάριο δείχνει οτι αυξάνεται επιπλέον η χοντρική

Spoiler

αναφέρεις 2 αντλίες θερμότητας που μου κάνει εντύπωση γιατί όχι μία , αλλά το σίγουρο είναι ξέχνα τα καλοριφέρ λαδιού και σπρώξε όσες μπορείς περισσότερο στο νυχτερινό

 

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, korakios said:

με τα σημερινά δεδομένα ,για Γ1  έχεις κιλοβατώρες Δεκεμβρίου με 0,2995 0,2785 μέρας και νύχτας αντίστοιχα , απλά παίρνεις κρατική επιδότηση για τις 300 πρώτες 0,165 και για άλλες 300 δίνει η ΔΕΗ 0,03 ανά μήνα

εσύ καις 1200kw το μήνα , δε σου φτάνει η επιδότηση , επίσης Ιανουάριο δείχνει οτι αυξάνεται επιπλέον η χοντρική

  Reveal hidden contents

αναφέρεις 2 αντλίες θερμότητας που μου κάνει εντύπωση γιατί όχι μία , αλλά το σίγουρο είναι ξέχνα τα καλοριφέρ λαδιού και σπρώξε όσες μπορείς περισσότερο στο νυχτερινό

 

Ευχαριστω πολυ φιλε μου, που δινεις μασημενη τροφη σε οσους δεν κατεχουμε το αθλημα.

χααα.

Αρα ουσιαστικα επιδοτουμενες ειναι οι 600 Kwh / μήνα...

Αν παω ομως στο ΔΕΗ myhome enter δε θα εχω καθολου επιδοτηση, σωστα?

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, arxif said:

Αρα ουσιαστικα επιδοτουμενες ειναι οι 600 Kwh / μήνα...

 

14 ώρες πριν, korakios said:

για τις 300 πρώτες 0,165

 

14 ώρες πριν, korakios said:

για άλλες 300 δίνει η ΔΕΗ 0,03 ανά μήνα

δεν είναι σύνολο 600 με την ίδια έκπτωση

45 minutes ago, arxif said:

Αν παω ομως στο ΔΕΗ myhome enter δε θα εχω καθολου επιδοτηση, σωστα?

0,02 μέχρι 300kw για τα σταθερά (άγνωστο μέχρι πότε)

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, korakios said:

 

 

δεν είναι σύνολο 600 με την ίδια έκπτωση

0,02 μέχρι 300kw για τα σταθερά (άγνωστο μέχρι πότε)

0,02 / 300/ μηνα κι αυτες, σωστα?

χμμμ, τοτε ειναι ξεκαθαρο αυτο που λες κι αξιζει να γινει μεταβαση σε αυτο προγραμμα!!

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, arxif said:

0,02 / 300/ μηνα κι αυτες, σωστα?

χμμμ, τοτε ειναι ξεκαθαρο αυτο που λες κι αξιζει να γινει μεταβαση σε αυτο προγραμμα!!

ναι, εκτός αν γίνει θαύμα και η Ε.Ε κλείσει μακροχρόνια συμβόλαια αερίου απο Ρωσία , άμεσα

(το φυσικό αέριο είναι το κύριο μέσο παραγωγής ενέργειας)

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα και χρονια πολλα..επανερχομαι στο θεμα που ειχα μετα απο καιρο λογω καποιων οικγενειακων θεματων που ειχα..λοιπον ειχα το εξης θεμα αν θυμαστε: στον λογαριασμο του αυγουστου -σπετεμβριου ενω δεν με ειχαν προειδοποιησει μου εβαλαν ρητρα 35 ευρω..αφου μιλησαμε εδω στο φορουμ εκανα καταγγελια στην ραε οπου απεριψαν το αιτημα μου..ειχα γραψει οτι συμφωνησαμε εδω ,στην αιτηση-καταγγελια..προσπαθησα να ζητησω τον λογο τηλεφωνικα αλλα δεν απαντουσαν..παραλληλα απο 18/10 ειχα μπει στο εντερ..αυτο που με προβληματιζε ηταν ποση ρητρα θα πληρωσω τον οκτωμβριο απο 1/10 μεχρι 18/10 που πηγα στο εντερ..λογικα θα ερχοταν ενας εκαθαριστικος με την ρητρα..

Quote

εγω δεη παντως την εφαγα την σφαλιαρα μου τον σεπτεμβριο..πηγα τελικα στο  εντερ απο σημερα..για 18 μερες του οκτωμβριου που θα ερθει εκαθαριστικος ,οπως εμαθα, με την ρητρα και την εκπτωση ποσο πανω περιπου να περιμενω να πληρωσω τελικα? συνηθως εχω 750 κιλοβατωρες το 4μηνο.

 

Edited 20 Οκτωβρίου by dreamer12

ανταυτου ομως ηρθε κανονικα ο λογαριασμος εντερ με ημερομηνια απο 1/10 μεχρι 29/11 και χωρις ρητρα:

2081476324_2021-12-2411_24_06.thumb.png.ae4527ae8a7fb38f74a3f69117e35d0a.png

τι εγινε και ενω το συμβολαιο αρχιζε απο 18/10 αυτοι το μετρησαν απο 1/10? γιατι δεν μπηκε ρητρα για τις 18 μερες? εγινε κατι αλλο ? ο λογαριασμος ειναι εναντι,οποτε μηπως στον εκαθαριστικο θα δω το ξεκαθαρισμα με την ρητρα?

και μια αλλη ερωτηση αν και ψιλοασχετη με το εδω θεμα..επειδη δικιαουμαι πλεον επιδομα θερμανσης, εμαθα οτι θα ξανανοιξει η πλατφορμα αργοτερα για νεες αιτησεις..γνωριζετε ποτε θα γινει αυτο?

Edited by dreamer12
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...