Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Σε μένα μετά από αίτηση e-contract, για μεταφορά από ΗΡΩΝ σε ΔΕΗ Home Online στις 20/11, υπογραφή Σύμβασης 24/11 γενικών όρων, σήμερα εμφανίστηκε στο e-biil η παροχή με ενεργοποιημένο το Home Online γράφοντας από κάτω ότι το αίτημα είναι υπό εξεργασία. Τώρα περιμένω όταν ενεργοποιηθεί να δω αν θα είναι 24μηνη σύμβαση ή 12μηνη η σύμβαση. Αν και στο τηλέφωνο μου είπαν ότι θα ισχύει ο παλιός τιμοκατάλογος, γιατί υπολογίζουν την ημερομηνία υπογραφής της σύμβασης. Το ίδιο μου είπαν και σε ερώτηση σε κατάστημα.

Edited by katsiletra
Link to comment
Share on other sites

Άρθρο (3/12/21) για την προμήθεια έξυπνων μετρητών ρεύματος από τον ΔΕΔΔΗΕ και σταδιακή αντικατάσταση των αναλογικών.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μιας και έπαθα ηλεκτροσοκ με την watt & volt (προ εφαρμογής ΟΤΣ) είχα 0,66 κατι kwh αλλά μου χρέωσαν 110ευρώ οτσ (πως δεν έγραφαν δεκτή πληρωμή με νεφρό) και έτσι την έκανα για ΔΕΗ home online με 0.9κατι χωρίς ΟΤΣ αλλά ήθελε πάγια εντολή και έκανα με τον λογαριασμό. Καντε αυτό μήπως σωθείτε 

Powered by Vodafone Unlimited Ultra

Think different 🍎

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Just now, makap said:

Το κάναμε πριν 2 μήνες.

Eγώ άργησα και έπαθα ηλεκτροσόκ τώρα περιμένω τον τελικό μιας και είμαι στην ΔΕΗ 2 εβδομάδες

Powered by Vodafone Unlimited Ultra

Think different 🍎

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, user__ said:

Εγώ μιας και έπαθα ηλεκτροσοκ με την watt & volt (προ εφαρμογής ΟΤΣ) είχα 0,66 κατι kwh αλλά μου χρέωσαν 110ευρώ οτσ (πως δεν έγραφαν δεκτή πληρωμή με νεφρό)

Quote

Για τη ρήτρα αναπροσαρμογής ξεκινάς
Α) με το έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού (στο site του κάθε πάροχου είναι στα "χρήσιμα έγγραφα")
Ζητάς από την εταιρία γραπτώς μέσω email :
1.τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής, (ή ρήτρα ή πως αλλιώς την ονομάζουν)
2.την ανάλυση του ποσού πως προέκυψε ακριβώς
3. (σημαντικό) γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις καθώς επηρεάζει την πραγματική τιμή από τη διαφημιζόμενη
(ζητάς και τυχών τηλεφωνική ηχογράφηση της προσφοράς που έγινε ή και κοιτάτε email προσφοράς)
Αιτήσαι
1. επιστροφή όλου του ποσού της κρυφής χρέωσης
2. να φύγεις αζημίως (αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα αποχώρησης) μιας και το πρόγραμμα άλλη τελική χρέωση έχει από αυτό που σου παρουσίασαν

Β) Αν δεν απαντήσουν εντός 10 εργάσιμων ημερών στέλνεις έντυπο παραπόνου (στα "χρήσιμα έγγραφα" και αυτό)

Γ) Ανάλογα την αρνητική απάντηση (ή μη απάντηση ), τότε μόνο κάνεις αίτηση στο νέο πάροχο και
προχωράς σε καταγγελία στο ΣτΚ και όποτε βγει η απόφαση, παίρνεις μέρος ή όλο το ποσό

Μπορείς να κάνεις και εγγραφή στο https://my.rae.gr/ και να κάνεις αίτημα/παράπονο

προφανώς το προσαρμόζεις στην περίπτωσή σου

(edit επιμένεις στην ηχογράφηση της παρουσίασης του προγράμματος που σου κάνανε)

36 minutes ago, user__ said:

την έκανα για ΔΕΗ home online με 0.9κατι χωρίς ΟΤΣ αλλά ήθελε πάγια εντολή και έκανα με τον λογαριασμό. Καντε αυτό μήπως σωθείτε 

έχει μέρες που άλλαξε η τιμή , όποιος πρόλαβε πρόλαβε

Edited by korakios

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

με πηραν τηλ τωρα απο την δεη για το καινουργιο τους προγραμμα my home enter plus.μου το παρουσιασε πολυ ωραια η κοπελα αλλα δεβ ξερω αν ειναι ετσι οπως τα λενε

 

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, spy14 said:

με πηραν τηλ τωρα απο την δεη για το καινουργιο τους προγραμμα my home enter plus.μου το παρουσιασε πολυ ωραια η κοπελα αλλα δεβ ξερω αν ειναι ετσι οπως τα λενε

Οι τιμές είναι γνωστές. Οι παροχές του plus, το ίδιο. Το προηγούμενο (πριν τις 3/12) ήταν σημαντικά φτηνότερο
Τι σε προβληματίζει;

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, minast said:

Οι τιμές είναι γνωστές. Οι παροχές του plus, το ίδιο. Το προηγούμενο (πριν τις 3/12) ήταν σημαντικά φτηνότερο
Τι σε προβληματίζει;

βασικα με πηραν στην δουλεια και δεν ξερω καν τι διαφορα εχει σε συγκριση με αυτο που ειμαι τωρα.πρεπει να τα δω.

 

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, spy14 said:

βασικα με πηραν στην δουλεια και δεν ξερω καν τι διαφορα εχει σε συγκριση με αυτο που ειμαι τωρα.πρεπει να τα δω.

ποιο έχεις τώρα?

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Edit.κοιταξα ένα λογαριασμό Γ1Ν ΟΙΚΙΑΚΟ γραφει.δεν ξέρω χρεώσεις κλπ .Πρέπει να δω δεν θυμάμαι ακριβώς.

Edited by spy14

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, spy14 said:

Edit.κοιταξα ένα λογαριασμό Γ1Ν ΟΙΚΙΑΚΟ γραφει.δεν ξέρω χρεώσεις κλπ .Πρέπει να δω δεν θυμάμαι ακριβώς.

0,14 περίπου για προηγούμενους μήνες και 0,17 για τώρα (για <300kw/μήνα)

πλέον (απο 5/8) είναι κυμαινόμενο και εξαρτάται απο τη χοντρική και το πόσο επιδοτεί το κράτος την κιλοβατώρα

η τελική είναι δηλαδή

(αρχική μείον έκπτωση 30% μείον  έκπτωση συνέπειας) + ρήτρα αναπροσαρμογής μείον κρατική επιδότηση (<300kw/μήνα)

(0,0735) +0,23-0,13= 0,1735

μετά απο κανα δίμηνο μπορεί να είναι φθηνότερο ή ακόμα ακριβότερο

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι να κάνω.στο τηλεφωνο μου τα παρουσίασε πολύ καλά αλλά στο σάιτ δεν βρήκα περισσότερες λεπτομέρειες για το νέο πρόγραμμα.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, spy14 said:

στο τηλεφωνο μου τα παρουσίασε πολύ καλά αλλά στο σάιτ δεν βρήκα περισσότερες λεπτομέρειες για το νέο πρόγραμμα.

https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/dei-myhome-enter-plus

δεν έχει κάτι παραπάνω , τα εξηγεί όλα

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, korakios said:

0,14 περίπου για προηγούμενους μήνες και 0,17 για τώρα (για <300kw/μήνα)

πλέον (απο 5/8) είναι κυμαινόμενο και εξαρτάται απο τη χοντρική και το πόσο επιδοτεί το κράτος την κιλοβατώρα

η τελική είναι δηλαδή

(αρχική μείον έκπτωση 30% μείον  έκπτωση συνέπειας) + ρήτρα αναπροσαρμογής μείον κρατική επιδότηση (<300kw/μήνα)

(0,0735) +0,23-0,13= 0,1735

μετά απο κανα δίμηνο μπορεί να είναι φθηνότερο ή ακόμα ακριβότερο

Αν κατάλαβα δηλαδή καλά με το καινούργιο πρόγραμμα δεν είναι σίγουρο ότι θα υπάρχει κάποιο κέρδος.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, spy14 said:

Αν κατάλαβα δηλαδή καλά με το καινούργιο πρόγραμμα δεν είναι σίγουρο ότι θα υπάρχει κάποιο κέρδος.

απο τη στιγμή που είσαι σε κυμαινόμενο πρόγραμμα δεν είναι κάτι σίγουρο , εσύ πρέπει να αποφασίσεις αν θα ρισκάρεις να παραμείνεις ή να κλείσεις σε σταθερό

το μόνο σίγουρο οτι αυτό το μήνα το Γ1 θα έχει ~0,17

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, korakios said:

απο τη στιγμή που είσαι σε κυμαινόμενο πρόγραμμα δεν είναι κάτι σίγουρο , εσύ πρέπει να αποφασίσεις αν θα ρισκάρεις να παραμείνεις ή να κλείσεις σε σταθερό

το μόνο σίγουρο οτι αυτό το μήνα το Γ1 θα έχει ~0,17

Ok σε ευχαριστώ.εχω μπερδευτεί πραγματικά.δεν ξέρω τι να κάνω.δεν το είχα ψάξει κιόλας είναι η αλήθεια.αν δεν έπεφτε το τηλεφώνημα δεν θα άλλαζα περιμένει και μια απάντηση η υπάλληλος.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, spy14 said:

αν δεν έπεφτε το τηλεφώνημα δεν θα άλλαζα

εκκαθαριστικό δεν πήρες πρόσφατα να δεις τις χρεώσεις ???

απο το καλοκαίρι ξεκίνησαν

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, korakios said:

εκκαθαριστικό δεν πήρες πρόσφατα να δεις τις χρεώσεις ???

απο το καλοκαίρι ξεκίνησαν

Πήρα αλλά το πέταξα.γενικως όταν ειμαι καπου μένω εκεί συνηθως.ετσι και με το ρεύμα.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

88kwh νυχτερινό και 212kwh ημερήσιο. Γιατί έχουν χρεώσει 300kwh ημερήσιο?

8_2021-12-13».png

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το πρόγραμμα που είσαι, μετράει συνολικές kwhρες κ δεν τις διαχωρίζει?

-----------
Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

On 13/12/2021 at 12:37 ΜΜ, korakios said:

προφανώς το προσαρμόζεις στην περίπτωσή σου

(edit επιμένεις στην ηχογράφηση της παρουσίασης του προγράμματος που σου κάνανε)

έχει μέρες που άλλαξε η τιμή , όποιος πρόλαβε πρόλαβε

Το συμβόλαιο είχε υπογραφη το 2016 πήρα τηλέφωνο να ρωτήσω καθω την οτσ τι έγραφε αλλιώς μου είπαν οτι είναι το οτσ και ότι δεν μπορώ να το αποφύγω εκτός και αν κάνω το zero και τους είπα δεν ενδιαφέρομαι και θα πάω πίσω στην ΔΕΗ που έκανα το home online.

Powered by Vodafone Unlimited Ultra

Think different 🍎

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, coulis said:

Μήπως το πρόγραμμα που είσαι, μετράει συνολικές kwhρες κ δεν τις διαχωρίζει?

-----------
Tapa
 

Online N είναι το πρόγραμμα 

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω από ΔΕΗ.
Γνωρίζω οτι άλλες εταιρίες που δεν έχουν ΟΤΣ, σε χρεώνουν για το σύνολο των kwh

Υγ. Μπήκα κ είδα στο site, ότι το online που έγραψες, κοστολογεί διαφορετικά ημέρα με νύχτα. Οπότε δεν ξέρω γιατί σε χρέωσαν μόνο ημέρα.

-----------
Tapa



Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...