Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

302 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      144
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

11 ώρες πριν, Bayern4 said:

Ανατολική Θεσσαλονίκη. Πόσες φορές θα έρθει η ΔΕΔΗΕ? ΜΕ φωτογραφία στείλαμε τον μετρητη, με έντυπο ξανά, και νομίζω είχαν περάσει. Ποιον να πιέσω;

τι να πιεσεις φιλε,αφου αυτοι ειναι για τον.... ειναι τα καταλοιπα της παλιας δεη..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

14 ώρες πριν, Bayern4 said:

Ανατολική Θεσσαλονίκη. Πόσες φορές θα έρθει η ΔΕΔΗΕ? ΜΕ φωτογραφία στείλαμε τον μετρητη, με έντυπο ξανά, και νομίζω είχαν περάσει. Ποιον να πιέσω;

πόσες μέρες περάσαν ?

excel προγραμμάτων ρεύματος (όχι πράσινα τιμολόγια) (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Όταν βγει ο λογαριασμός στο my home online, και το πληρώσω εγώ χειροκίνητα, δε θα τραβήξει ξανά στη λήξη η πάγια εντολή έτσι;

Sent from my SM-G988B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, Bayern4 said:

Ανατολική Θεσσαλονίκη. Πόσες φορές θα έρθει η ΔΕΔΗΕ? ΜΕ φωτογραφία στείλαμε τον μετρητη, με έντυπο ξανά, και νομίζω είχαν περάσει. Ποιον να πιέσω;

Οι ενδείξεις που φαίνονται στη φωτό που έστειλες δεν πιάνονται για την αλλαγή παρόχου, γιατί η αλλαγή παρόχου γίνεται μόνο μετά την καταμέτρηση από άνθρωπο του ΔΕΔΔΗΕ..

Πρέπει να περάσει καταμετρητής και αυτό παίρνει κάποις μέρες, αν δεν πιέσεις.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, makap said:

Οι ενδείξεις που φαίνονται στη φωτό που έστειλες δεν πιάνονται για την αλλαγή παρόχου, γιατί η αλλαγή παρόχου γίνεται μόνο μετά την καταμέτρηση από άνθρωπο του ΔΕΔΔΗΕ..

Πρέπει να περάσει καταμετρητής και αυτό παίρνει κάποις μέρες, αν δεν πιέσεις.

ανάλογα την περιοχή , σε άλλες περιπτώσεις δέχονται και φωτό

excel προγραμμάτων ρεύματος (όχι πράσινα τιμολόγια) (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, DjTony said:

Όταν βγει ο λογαριασμός στο my home online, και το πληρώσω εγώ χειροκίνητα, δε θα τραβήξει ξανά στη λήξη η πάγια εντολή έτσι;

Sent from my SM-G988B using Tapatalk
 

Σωστά κι ορθά

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, makap said:

Οι ενδείξεις που φαίνονται στη φωτό που έστειλες δεν πιάνονται για την αλλαγή παρόχου, γιατί η αλλαγή παρόχου γίνεται μόνο μετά την καταμέτρηση από άνθρωπο του ΔΕΔΔΗΕ..

Πρέπει να περάσει καταμετρητής και αυτό παίρνει κάποις μέρες, αν δεν πιέσεις.

Δεν ισχύει. Μου το είπαν και τηλεφωνικώς ότι δεν είναι απαραίτητο να περάσει. Μπορεί να βγει και έναντι. 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, Bayern4 said:

Μου ήρθε email από ΔΕΗ ότι σε δύο εργάσιμες ημέρες θα επικυρωθεί από ΔΕΔΗΕ. Επειδή πέρασαν οι μέρες, θα μου στείλουν ενημέρωση ότι ολοκληρώθηκε ή όχι;

Επαρχία που βρίσκομαι, στις 20 Οκτώβρη μου ήρθε ότι μεταβιβάστηκε το αίτημα στον ΔΕΔΔΗΕ, σήμερα τους πήρα τηλέφωνο και με ενημέρωσαν ότι από τις 22 Οκτώβρη έχει γίνει η αλλαγή. Άρα, όντως 2 μέρες χρειάστηκαν.

Ενεργοποίησα και το e-Bill, όποιος ενδιαφέρεται για τον κωδικό εταίρου (χρειάζεται για να προχωρήσει η διαδικασία) πρέπει να πάρει τηλέφωνο τη Δ.Ε.Η. να του το δώσει.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Nnoutas said:

Δεν ισχύει. Μου το είπαν και τηλεφωνικώς ότι δεν είναι απαραίτητο να περάσει. Μπορεί να βγει και έναντι. 

Ίσως δεν κατάλαβες το θέμα της συζήτησης.

Μιλάμε για αλλαγή παρόχου στο ρεύμα.

Αφού ελεγχθούν τα δικαιολογητικά, ο νέος πάροχος στέλνει αίτημα στον ΔΕΔΔΗΕ για καταμέτρηση. Αυτή πρέπει να γίνει από τον ΔΕΔΔΗΕ, γιατί είναι ο επίσημος φορέας που θα δώσει τις ενδείξεις 1) στον προηγούμενο, για να εκδώσει τον τελικό λογαριασμό, και 2) στο νέο για να αρχίσει να μετράει κατανάλωση από τις ενδείξεις αυτές.

Πληροφοριακά, η ίδια διαδικασία ισχύει για αλλαγή παρόχου είτε στο ρεύμα είτε στο αέριο.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, bill_viper said:

Επαρχία που βρίσκομαι, στις 20 Οκτώβρη μου ήρθε ότι μεταβιβάστηκε το αίτημα στον ΔΕΔΔΗΕ, σήμερα τους πήρα τηλέφωνο και με ενημέρωσαν ότι από τις 22 Οκτώβρη έχει γίνει η αλλαγή. Άρα, όντως 2 μέρες χρειάστηκαν.
 

Είσαι τυχερός.

Στην περίπτωσή μου, το αίτημα της ΔΕΗ προς τον ΔΕΔΔΗΕ στάλθηκε 14/10 και ο καταμετρητής του ΔΕΔΔΗΕ πέρασε χθες το πρωί 26/10, δηλαδή μετά από 12 ημερολογιακές.

Σήμερα είδα στην εφαρμογή του ΔΕΔΔΗΕ για τις ΥΔΕ ότι άλλαξαν τα 2 (πρόσθετα) τελευταία ψηφία του αριθμού παροχής, από 03 που ήταν μέχρι χθες το βράδυ σε 04, που σημαίνει ότι είμαι πλέον στη ΔΕΗ/Online.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί προτιμήσατε το Online έναντι του Enter; Υπάρχει κάποιος λόγος;
Από ότι κατάλαβα αυτά είναι τα δύο βασικά προγράμματα.

Είμαι Zeniθ σε ρεύμα και αέριο και σκέφτομαι να τα μεταφέρω πακέτο στην ΔΕΗ.

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1 - Airpods Pro 2

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, pavlidisc said:

Γιατί προτιμήσατε το Online έναντι του Enter; Υπάρχει κάποιος λόγος;
Από ότι κατάλαβα αυτά είναι τα δύο βασικά προγράμματα.

Είμαι Zeniθ σε ρεύμα και αέριο και σκέφτομαι να τα μεταφέρω πακέτο στην ΔΕΗ.

Αν τα βάλεις δίπλα-δίπλα θα καταλάβεις τις διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, makap said:

Ίσως δεν κατάλαβες το θέμα της συζήτησης.

Μιλάμε για αλλαγή παρόχου στο ρεύμα.

Αφού ελεγχθούν τα δικαιολογητικά, ο νέος πάροχος στέλνει αίτημα στον ΔΕΔΔΗΕ για καταμέτρηση. Αυτή πρέπει να γίνει από τον ΔΕΔΔΗΕ, γιατί είναι ο επίσημος φορέας που θα δώσει τις ενδείξεις 1) στον προηγούμενο, για να εκδώσει τον τελικό λογαριασμό, και 2) στο νέο για να αρχίσει να μετράει κατανάλωση από τις ενδείξεις αυτές.

Πληροφοριακά, η ίδια διαδικασία ισχύει για αλλαγή παρόχου είτε στο ρεύμα είτε στο αέριο.

Ok, μπορεί να έχεις και δίκιο. Κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω, αν γνωρίζεις. Σήμερα μου ήρθε ο πρώτος λογαριασμός από τη ΔΕΗ μετά την αλλαγή παρόχου. Είναι εκκαθαριστικός με περίοδο κατανάλωσης από 15/10 έως 21/10 αλλά δεν βλέπω την έκπτωση των 30€ που αναφέρεται στο πρόγραμμα (ΔΕΗ online) για τον πρώτο λογαριασμό. Το μόνο που έχει είναι - 9€ περίπου στις χρεώσεις προμήθειας ΔΕΗ. 

Edit: Άκυρο, μόλις κοίταξα τον αναλυτικό και εκεί φαίνεται ότι έχει αφαιρεθεί το 30αρι από τις χρεώσεις κατανάλωσης, εξου και το - 9€ στις ρυθ🙂 χρεώσεις προμήθειας 

Edited by Nnoutas
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, pavlidisc said:

Γιατί προτιμήσατε το Online έναντι του Enter; Υπάρχει κάποιος λόγος;
Από ότι κατάλαβα αυτά είναι τα δύο βασικά προγράμματα.

κατέβασε το excel της υπογραφής μου , βάλε κιλοβατώρες και βλέπεις μόνος σου

37 minutes ago, pavlidisc said:

Είμαι Zeniθ σε ρεύμα και αέριο και σκέφτομαι να τα μεταφέρω πακέτο στην ΔΕΗ.

καλύτερα ξεκίνα σήμερα μη μείνεις με τη σκέψη

excel προγραμμάτων ρεύματος (όχι πράσινα τιμολόγια) (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου ηρθε μυνημα απο ΔΕΗ στις 18/10  οτι εχουν ελεγχθει ολα τα εγγραφα και σε 2 μερες θα ολοκληρωθει η διαδικασια να παω στο δικτυο της. Προχθες πηρα τον ΔΕΔΗΕ και μου είπε ότι απο 20/10 ειμαι στη ΔΕΗ.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, gsa1967 said:

Εμένα μου ηρθε μυνημα απο ΔΕΗ στις 18/10  οτι εχουν ελεγχθει ολα τα εγγραφα και σε 2 μερες θα ολοκληρωθει η διαδικασια να παω στο δικτυο της. Προχθες πηρα τον ΔΕΔΗΕ και μου είπε ότι απο 20/10 ειμαι στη ΔΕΗ.

μηνυμα απο τη ΔΕΗ ηρθε πότε; Σε ποσες μερες απο την ημερα που εστειλες τα εγγραφα ; Και οταν τα εστειλες ήρθς αμεσως επιβεβαιωση παραλαβης ή οχι ; Γιατι λενε οτι ερχεται, αλλα εμενα δεν μου ηρθε. τα εκανα παλι προώθηση αλλα και πάλι δεν μου ηρθε

 

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, alfeios said:

μηνυμα απο τη ΔΕΗ ηρθε πότε; Σε ποσες μερες απο την ημερα που εστειλες τα εγγραφα ; Και οταν τα εστειλες ήρθς αμεσως επιβεβαιωση παραλαβης ή οχι ; Γιατι λενε οτι ερχεται, αλλα εμενα δεν μου ηρθε. τα εκανα παλι προώθηση αλλα και πάλι δεν μου ηρθε

 

11/10 εστειλα ολα τα σχετικα εγγραφα. αμεσως μετα δηλ την ιδια μερα ηρθε μηνυμα οτι τα παρελαβαν. και 18/10 οπως ειπα μυνημα οτι ειμαι οκ και σε 2 μερες θα ειμαι στο δικτυο του. και οντως πηρα τηλεφωνο τον δεδηε και 20/10 ειμαι ΔΕΗ.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, gsa1967 said:

 και οντως πηρα τηλεφωνο τον δεδηε και 20/10 ειμαι ΔΕΗ.

Για σιγουριά, έλεγξε στην εφαρμογή του ΔΕΔΔΗΕ για τις ΥΔΕ, αν αυξήθηκαν κατά 1 τα τελευταία (πρόσθετα) ψηφία.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο κουλό. Σήμερα μου ήρθε ο  πρώτος λογαριασμός από τη ΔΕΗ που είμαι από 15/10 και η ΕΛΙΝ ακόμη να μου στείλει τον τελευταίο εκκαθαριστικό.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Nnoutas said:

Άλλο κουλό. Σήμερα μου ήρθε ο  πρώτος λογαριασμός από τη ΔΕΗ που είμαι από 15/10 και η ΕΛΙΝ ακόμη να μου στείλει τον τελευταίο εκκαθαριστικό.

κανονικά θα σου στείλει την ημερομηνία που έβγαινε συνήθως

excel προγραμμάτων ρεύματος (όχι πράσινα τιμολόγια) (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η Volterra 2 μέρες μετά αφού πήγα ΔΕΗ έβγαλε εκκαθαριστικό αμέσως και δε με ενόχλησαν ποτέ. Σε σχέση με την πεθερά μου που την πήραν να την ρωτήσουν γιατί φεύγει

Sent from my SM-G988B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, makap said:

Για σιγουριά, έλεγξε στην εφαρμογή του ΔΕΔΔΗΕ για τις ΥΔΕ, αν αυξήθηκαν κατά 1 τα τελευταία (πρόσθετα) ψηφία.

στον ηρωνα το τελευταιο ψηφιο ηταν 3 , στην wat ηταν 4. με αυτο το νουμερο εβαλα στην εφαρμογη του δεδηε

στην εφαρμογη του δεδηε εβαλα και το 5 και εβγαλε παλι την δικη μου παροχη.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, gsa1967 said:

στον ηρωνα το τελευταιο ψηφιο ηταν 3 , στην wat ηταν 4. με αυτο το νουμερο εβαλα στην εφαρμογη του δεδηε

στην εφαρμογη του δεδηε εβαλα και το 5 και εβγαλε παλι την δικη μου παροχη.

Στην εφαρμογή δεν χρειάζεται να βάλεις τα 2 τελευταία 2 ψηφία, αλλά μόνον τα 9 της παροχής.

Πατώντας "αναζήτηση" θα σου βγάλει και τα 2 πρόθετα (του τελευταίου παρόχου). Στην περίπτωσή σου, αν σου βγάζει 05, τότε είσαι στο νέο πάροχο.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Στην εφαρμογή δεν χρειάζεται να βάλεις τα 2 τελευταία 2 ψηφία, αλλά μόνον τα 9 της παροχής.
Πατώντας "αναζήτηση" θα σου βγάλει και τα 2 πρόθετα (του τελευταίου παρόχου). Στην περίπτωσή σου, αν σου βγάζει 05, τότε είσαι στο νέο πάροχο.

Σωστός, κι εμένα που ήταν 04 στην Protergia τώρα είναι 05 στη Δ.Ε.Η.
Βέβαια, στην εφαρμογή της Protergia υπάρχει ακόμα κανονικά.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Ο αριθμός αυτός δείχνει, πόσες φορές έχει γίνει επανασύνδεση ή αλλαγή παρόχου.

-----------
Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...