Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

On 3/11/2021 at 4:40 ΜΜ, korakios said:

τότε κάνε αμφισβήτηση μέσω myrae

κατευθειαν μεσω rae? εμενα μου ειπες πρωτα στην δεη.

8 ώρες πριν, korakios said:

 

φυσικά αν δεν έχεις νυχτερινό απο Δευτέρα κάνεις αίτηση με την κατανάλωση που λες

για το νυχτερινο ποσο οφελος εχουμε?εγω οπως σου ειχα πει κανω περιπου 700 κιλβατωρ. τωρα θα ειμαι στο εντερ..και τι διαδικασια-κοστος χρειαζεται? και αν φυγω απο δεη θα ισχυει και στην επομενη εταιρεια.ειναι απο δεδηε αυτο ενεργοποιημενο και σε ακολουθει? δεν εχει σχεση η εταιρεια?

επισης και εγω μεσω ebillπου ενεργοποιησα το εντερ εκανα κλικ στους ορους και τελος.μου λεει οτι ειναι ενεργοποιημενο .δνε μου εστειλαν κατι στο σπιτι αλλα δεν εχω ακομα λογαριασμο κιολας.ουτε τον εκαθαριστικο απο το γ1 που ημουν τον μισο οκτωμβριο.παντως δνε νομιζω να στελνουν.οπως ειπε καποιος μαλλον υπαρχουν καπου ηλεκτρονικα.το ιδιο εγινε και στον οτε για double play

Edited by dreamer12
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

7 minutes ago, dreamer12 said:

για το νυχτερινο ποσο οφελος εχουμε?εγω οπως σου ειχα πει κανω περιπου 700 κιλβατωρ. τωρα θα ειμαι στο εντερ..και τι διαδικασια-κοστος χρειαζεται? και αν φυγω απο δεη θα ισχυει και στην επομενη εταιρεια.ειναι απο δεδηε αυτο ενεργοποιημενο και σε ακολουθει? δεν εχει σχεση η εταιρεια?

επισης και εγω μεσω ebillπου ενεργοποιησα το εντερ εκανα κλικ στους ορους και τελος.μου λεει οτι ειναι ενεργοποιημενο .δνε μου εστειλαν κατι στο σπιτι αλλα δεν εχω ακομα λογαριασμο κιολας.ουτε τον εκαθαριστικο απο το γ1 που ημουν τον μισο οκτωμβριο.παντως δνε νομιζω να στελνουν.οπως ειπε καποιος μαλλον υπαρχουν καπου ηλεκτρονικα.το ιδιο εγινε και στον οτε για double play

Υπάρχει όφελος σε κάθε νοικοκυριό, αν μπορεί να μεταφέρει μερικές από τις καθημερινές ασχολίες με την ενέργεια (πλυντήριο, κουζίνα, θερμοσίφωνας κλπ) στο νυκτερινό ωράριο και, ειδικά στο μεσημεριανό δίωρο (15.00-17.00).

Το θέμα του ρολογιού ανήκει στον ΔΕΔΔΗΕ και, φυσικά, όποτε αλλάξεις πάροχο, θα εξακολουθείς να χρησιμοποιείς το νυκτερινό.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, makap said:

Υπάρχει όφελος σε κάθε νοικοκυριό, αν μπορεί να μεταφέρει μερικές από τις καθημερινές ασχολίες με την ενέργεια (πλυντήριο, κουζίνα, θερμοσίφωνας κλπ) στο νυκτερινό ωράριο και, ειδικά στο μεσημεριανό δίωρο (15.00-17.00).

Το θέμα του ρολογιού ανήκει στον ΔΕΔΔΗΕ και, φυσικά, όποτε αλλάξεις πάροχο, θα εξακολουθείς να χρησιμοποιείς το νυκτερινό.

α , δλδ το νυχτερινο ισχυει και το μεσημεριανο διωρο? δεν το ηξερα αυτο.και φυσικα αν ολες αυτες οι βαριες χρησεις γινοτναι μεσα σαυτο εχω μεγαλο κερδος,σωστα?

και για εναρξη τι επιβαρυνση εχει οικονομικα?

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, dreamer12 said:

α , δλδ το νυχτερινο ισχυει και το μεσημεριανο διωρο? δεν το ηξερα αυτο.και φυσικα αν ολες αυτες οι βαριες χρησεις γινοτναι μεσα σαυτο εχω μεγαλο κερδος,σωστα?

και για εναρξη τι επιβαρυνση εχει οικονομικα?

Το νυκτερινό από 1/11 μέχρι 30/4 κάθε χειμωνιάτικης περιόδου είναι σπαστό (15.00-17.00 και 02.00-08.00) και της καλοκαιρινής είναι 23.00-07.00.

Περισσότερα εδώ

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, dreamer12 said:

κατευθειαν μεσω rae? εμενα μου ειπες πρωτα στην δεη.

εννοώ τη διαδικασία

3 ώρες πριν, dreamer12 said:

για το νυχτερινο ποσο οφελος εχουμε?

βγάζει το excel το αποτέλεσμα απο τις ρυθμιζόμενες , μετά εξαρτάται και απο τη χεωση της κιλοβατώρας στο νυχτερινό , εκεί θέλει να κάτσεις μόνος να το υπολογίσεις αλλιώς βάζεις στο excel υποτιθέμενες νυχτερινές και συγκρίνεις τελική

 

Edited by korakios

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, venduza said:

360 ευρώ όλα μέσα για 1800kw το τετράμηνο είσαι καλά φίλε μου δεδομένου της κατάστασης 

Ναι ειναι μαζι με δημο ερτ για σπιτι 110τμ οποτε νομιζω ειναι πολυ καλα. 15 λεπτα με βγαινει η kw οπως το υπολογισα καθε τετραμηνο εκτος δημος ερτ. Αν ημουν σε αλλο παροχο με τη ρητρα θα εβγαινε παραπανω πιστευω. 

Link to comment
Share on other sites

Στο πατρικό μέχρι πριν λίγο καιρό είχαμε κοινωνικό τιμολόγιο. Τώρα που έφυγε ο πατέρας μου θέλουμε να βάλουμε νυχτερινό ρεύμα. Θα πρέπει να αλλαχθεί ο μετρητής και μας είπαν 40 ευρώ περίπου θα κοστίσει η αλλαγή. Επίσης ότι θα πρέπει να πληρώσουμε 2 πάγια. Γνωρίζει κάποιος το κόστος των παγίων;

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, stilskin said:

Στο πατρικό μέχρι πριν λίγο καιρό είχαμε κοινωνικό τιμολόγιο. Τώρα που έφυγε ο πατέρας μου θέλουμε να βάλουμε νυχτερινό ρεύμα. Θα πρέπει να αλλαχθεί ο μετρητής και μας είπαν 40 ευρώ περίπου θα κοστίσει η αλλαγή. Επίσης ότι θα πρέπει να πληρώσουμε 2 πάγια. Γνωρίζει κάποιος το κόστος των παγίων;

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 

Εξαρτάται από το πρόγραμμα που θα επιλέξεις.

Μπες στη ΔΕΗ, και δες τα προγράμματα που είναι διαθέσιμα για ΚΟΤ.

 

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το πρόγραμμα που θα επιλέξεις.
Μπες στη ΔΕΗ, και δες τα προγράμματα που είναι διαθέσιμα για ΚΟΤ.
 
Είμαστε στην Πρωτεργεια Οικιακό.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Διαάβασε προσεκτικά τους Όρους της Protergia σε ότι αφορά στη ρήτρα αναπροσαρμογής, ΟΤΣ ή όπως αλιιώς λένε τις αυξήσεις.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, stilskin said:

Είμαστε στην Πρωτεργεια Οικιακό.

μιας που σε βρήκα , έχουν χρεώσει ρήτρα μέχρι τώρα ? (αν δεν ξέρεις τι είναι ρήτρα μπορείς να ανεβάσεις λογαριασμό χωρίς να φαίνονται προσωπικά σου στοιχεία , με όλα τα πεδία Α,Β,Γ)
edit : σε λογαριασμό που να μην ξεπέρασες ΚΟΤ (αλλιώς εφαρμόζεται ρήτρα)

9 ώρες πριν, stilskin said:

Θα πρέπει να αλλαχθεί ο μετρητής και μας είπαν 40 ευρώ περίπου θα κοστίσει η αλλαγή.

43,05 (35€+ΦΠΑ) , φυσικά είναι καθαρά θέμα ΔΕΔΔΗΕ και ο πάροχος καμία σχέση δεν έχει, στο ΔΕΔΔΗΕ κάνεις αίτηση

9 ώρες πριν, stilskin said:

Επίσης ότι θα πρέπει να πληρώσουμε 2 πάγια.

κανένα πάγιο δε θα πληρώσεις

9 ώρες πριν, stilskin said:

Γνωρίζει κάποιος το κόστος των παγίων;

παίζει να είναι και το μοναδικό (πλην του ΓΝ1) που έχει αυξημένο πάγιο στο νυχτερινό

όταν ενεργοποιηθεί θα ανέβει κάπως το πάγιο

https://www.protergia.gr/el/protergia-oikiako-oikiako-n-kot-0

Spoiler

image.thumb.png.1857ec533c12728b3d89d72a22f55530.png

υπόψιν στο ΚΟΤ πάλι οι νυχτερινές θα τιμολογούνται σαν ημερήσιες (0,11274) και εκεί θα αφαιρείται η έκπτωση ΚΟΤ (και σε αυτό που μένει μπαίνει η έκπτωση συνέπειας)

Κλασσικά θα πεις δεν έχει νόημα τότε αλλά

- Το όριο μετρά μόνο στις ημερήσιες επομένως σε βοηθά να μη χάσεις το ΚΟΤ

- Οι νυχτερινές δεν μετράνε στις ρυθμιζόμενες χρεώσεις μεταφοράς και διανομής

Μπορείς να κατεβάσεις και το excel της υπογραφής μου

Αλλά με καίει αν βάζουν ρήτρα , γιατί είναι πρόγραμμα με ρήτρα ,απλά υποτίθεται οτι η Προτέργια δεν το εφαρμόζει σε ΚΟΤ (όπως κάνανε και άλλοι πάροχοι μέχρι πρόσφατα αλλά πλέον βαράνε κανονικά και σε ΚΟΤ)

Edited by korakios

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι τον προηγούμενο μήνα κάναμε αλλαγή στην Πρωτέργεια λόγω αυξημένων λογαριασμών στην Δεη. Ο λογαριασμός ήταν στο όνομα του πατέρα μου και ήταν στο κοινωνικό τιμολόγιο. Πρόσφατα απεβίωσε ο πατέρας μου και τον λογαριασμό στην Πρωτέργεια θα τον φέρουμε στο ονομά μου. Προφανώς έτσι χάνουμε και το ΚΟΤ και έλεγα να βάλουμε νυχτερινό για να γλυτώσουμε κάποια χρήματα στην αξία του ρευματος απο εκει.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, stilskin said:

Η αλήθεια είναι οτι τον προηγούμενο μήνα κάναμε αλλαγή στην Πρωτέργεια λόγω αυξημένων λογαριασμών στην Δεη. Ο λογαριασμός ήταν στο όνομα του πατέρα μου και ήταν στο κοινωνικό τιμολόγιο. Πρόσφατα απεβίωσε ο πατέρας μου και τον λογαριασμό στην Πρωτέργεια θα τον φέρουμε στο ονομά μου. Προφανώς έτσι χάνουμε και το ΚΟΤ και έλεγα να βάλουμε νυχτερινό για να γλυτώσουμε κάποια χρήματα στην αξία του ρευματος απο εκει.

Συλλυπητήρια και καλή δύναμη
Βασικά , τότε απλά να φύγεις απο το πρόγραμμα μιας και έχει ρήτρες και είναι πανάκριβο ,δείτε κάποιο απο τα online/enter/enter+ (είναι τα μόνα που έμειναν)

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Yrrah said:

Δειτε και αυτο απο την ΡΑΕ…

https://www.energycost.gr/

να το αποφεύγετε γιατί πολλές φορές αργεί να ενημερωθεί (και είχε συχνά λάθη)

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήρθε ο πρώτος έναντι λογαριασμός από την ΔΕΗ με την myHome Enter + Ν η αποστολή εγγράφων είχε γίνει 27 Οκτωβρίου και 29 είχα ενεργοποιηθεί. Εμένα καλά μου φαίνεται για την ώρα δεν ξέρω τι λέτε και εσείς

image.png.5ea1985889aa8fdb7b624a43d610c3ae.png

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, BlackBoldog said:

Εμένα καλά μου φαίνεται για την ώρα δεν ξέρω τι λέτε και εσείς

περίεργος λογαριασμός γιατί έχει και ΓΝ1 μέσα και δεν έχει ρήτρες

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, korakios said:

περίεργος λογαριασμός γιατί έχει και ΓΝ1 μέσα και δεν έχει ρήτρες

Περίοδος κατανάλωσης είναι 7/9/2021 - 4/11/2021

Οι υπογραφή έπεσε 27 του μηνός και στις 29 του μήνα μου ήρθε μήνυμα στο κινητό που έλεγε "Το αίτημα σας για τον ΑΠ........ προωθήθηκε προς εκτέλεση. 

Και σήμερα μου ήρθε ο λογαριασμός.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, BlackBoldog said:

Περίοδος κατανάλωσης είναι 7/9/2021 - 4/11/2021

Οι υπογραφή έπεσε 27 του μηνός και στις 29 του μήνα μου ήρθε μήνυμα στο κινητό που έλεγε "Το αίτημα σας για τον ΑΠ........ προωθήθηκε προς εκτέλεση. 

Και σήμερα μου ήρθε ο λογαριασμός.

ίσως στον εκκαθαριστικό μπούνε οι ρήτρες για την περίοδο κατανάλωσης του Γ1 (μαζί με 30% έκπτωσης της ΔΕΗ και πίστωση ΤΕΜ) , αλλιώς συστημικό λάθος ,παίξε τζόκερ

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Protergia -42%

175kWh - 35,21€ εκκαθαριστικός κατανάλωση Σεπτεμβριος 2021
154kWh - 58,21€ εκκαθαριστικός κατανάλωση Οκτώβριος 2021

21kWh λιγότερες 23€ παραπάνω ο λογαριασμός
Να δω που θα παει το πράγμα

iPhone XS MAX 256gb
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, silence0024 said:

Να δω που θα παει το πράγμα

απορώ που κάθεσαι 😂, αν είσαι στο MVP ~0,20 θα σου είναι η κιλοβατώρα με την κρατική έκπτωση στον επόμενο να μην το έχεις απορία

 

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

απορώ που κάθεσαι , αν είσαι στο MVP ~0,20 θα σου είναι η κιλοβατώρα με την κρατική έκπτωση στον επόμενο να μην το έχεις απορία
 

Άρα τι καλά να κάνω ; Το συμβόλαιο λήγει τον Μάρτιο
iPhone XS MAX 256gb
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, silence0024 said:


Άρα τι καλά να κάνω ; Το συμβόλαιο λήγει τον Μάρτιο

να χρεωθείς ρήτρα αποχώρησης και να προλάβεις κάποιο της ΔΕΗ

1. σε συμφέρει

2. δεν ισχύει η ρήτρα αποχώρησης σε κυμαινόμενα σύμφωνα με απόφαση της ΡΑΕ, άρα κάνεις αμφισβήτηση

3. αν έχεις ιστορικό συνομιλιών ή email όπου δεν σου ανέφεραν τη ρήτρα κάνεις αμφισβήτηση και για τη ρήτρα

Quote

Για τη ρήτρα αναπροσαρμογής ξεκινάς
Α) με το έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού (στο site του κάθε πάροχου είναι στα "χρήσιμα έγγραφα")
Ζητάς από την εταιρία γραπτώς μέσω email :
1.τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής, (ή ρήτρα ή πως αλλιώς την ονομάζουν)
2.την ανάλυση του ποσού πως προέκυψε ακριβώς
3. (σημαντικό) γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις καθώς επηρεάζει την πραγματική τιμή από τη διαφημιζόμενη
(ζητάς και τυχών τηλεφωνική ηχογράφηση της προσφοράς που έγινε ή και κοιτάτε email προσφοράς)
Αιτήσαι
1. επιστροφή όλου του ποσού της κρυφής χρέωσης
2. να φύγεις αζημίως (αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα αποχώρησης) μιας και το πρόγραμμα άλλη τελική χρέωση έχει από αυτό που σου παρουσίασαν

Β) Αν δεν απαντήσουν εντός 10 εργάσιμων ημερών στέλνεις έντυπο παραπόνου (στα "χρήσιμα έγγραφα" και αυτό)

Γ) Ανάλογα την αρνητική απάντηση (ή μη απάντηση ), τότε μόνο κάνεις αίτηση στο νέο πάροχο και
προχωράς σε καταγγελία στο ΣτΚ και όποτε βγει η απόφαση, παίρνεις μέρος ή όλο το ποσό

Μπορείς να κάνεις και εγγραφή στο https://my.rae.gr/ και να κάνεις αίτημα/παράπονο αν και ακόμα δε μου απάντησαν στο πως γίνεται η επίλυση και αν μπαίνει και ο ΣτΚ

και να μην έχεις κάποια απόδειξη οτι κρύψανε τη ρήτρα αξίζει προσπάθεια , τζάμπα είναι και βοηθάς να σταματήσει η κοροϊδία των 0,05€kw

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, korakios said:

2. δεν ισχύει η ρήτρα αποχώρησης σε κυμαινόμενα σύμφωνα με απόφαση της ΡΑΕ, άρα κάνεις αμφισβήτηση

Με αυτό, εννοείς τη ρήτρα αναπροσαρμογής; Ακόμα και αν έχεις κάνει συμβόλαιο που το έγραφε στους όρους;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, thodoris85 said:

Με αυτό, εννοείς τη ρήτρα αναπροσαρμογής; Ακόμα και αν έχεις κάνει συμβόλαιο που το έγραφε στους όρους;

εννοώ ακριβώς αυτό που έγραψα (κυμαινόμενα = με ρήτρα αναπροσαρμογής , όχι σταθερά δηλαδή)

Edited by korakios

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...