Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

1700 μου εδωσαν εμενα... αν τις ξεπερασω χρεωνομαι με τη κανονικη τιμη.. 0,071!

 

Για αυτο ρωταω αν τυχον υπαρχει κατι πιο ΣΥΜΦΕΡΟΝ αν τυχον ξεπερασω τις 1700

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

σημερα ειδα οτι εγινε πιστωση στον λογαριασμο στης elpedison απο τους ρυπους που πληρωνουμε και πηρα τηλεφωνο στην εξυπηρετηση μου ειπανε οτι βγηκε νεος νομος και εχει εφαρμοστει σε ολους τους λογαριασμους του ρευματος η αναδρομικη επιστροφη. προσεξετε το στις χρεωσεις του ρευματος στις ρυθμιζομενες χρεωσεις . Αρα σε ολους τους παροχους ρευματος θα γινει η επιστροφη.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,είμαι voterra τώρα και ένα χρόνο φέτος έβαλα αντλία θερμότητας τώρα ήρθε ο λογαργιασμος στα 186 ευρώ σύνολο για 31 μέρες με 1354 kw (577 ημέρας και 777 νύκτας ) έχω το πρόγραμμα 0,066 όλο το 24ωρο με 3 ευρώ πάγιο τον μήνα αξίζει να ψάξω σε άλλο πάροχο και αν ναι ποιον προτινεται .
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,είμαι voterra τώρα και ένα χρόνο φέτος έβαλα αντλία θερμότητας τώρα ήρθε ο λογαργιασμος στα 186 ευρώ σύνολο για 31 μέρες με 1354 kw (577 ημέρας και 777 νύκτας ) έχω το πρόγραμμα 0,066 όλο το 24ωρο με 3 ευρώ πάγιο τον μήνα αξίζει να ψάξω σε άλλο πάροχο και αν ναι ποιον προτινεται .

Τι ΟΤΣ έχει το συμβόλαιο σου;

Με την αντλία μιας και θα καις αρκετά, δε πρέπει να κοιτάς μόνο την τιμή της kWh

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το ΟΤΣ δεν είδα ποτέ ποσό με χρεώνει ,σήμερα μίλησα με elin είδαμε και όλο 24ωρο νυκτερινό αλλά και οικιακό νυκτερινό το οποίο δεν έχει να. δεσμεύσει με κάποιο χρονικό όριο και με την εκτύπωση συνέπειας 10% βγαίνει πιο οικονομικό από το να έχω πάγια και όλο το 24ωρο νυκτερινό .

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το ΟΤΣ δεν είδα ποτέ ποσό με χρεώνει ,σήμερα μίλησα με elin είδαμε και όλο 24ωρο νυκτερινό αλλά και οικιακό νυκτερινό το οποίο δεν έχει να. δεσμεύσει με κάποιο χρονικό όριο και με την εκτύπωση συνέπειας 10% βγαίνει πιο οικονομικό από το να έχω πάγια και όλο το 24ωρο νυκτερινό .

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Η ΟΤΣ φαίνεται (και μάλλον είναι) πολύ σημαντικός παράγοντας.

Αν ο προυπολογισμός σου είναι να έχεις μεγάλη κατανάλωση, να μη σε χαλάει το να κάνεις συμβόλαιο. Ίσως και με πάγιο.

Κάνε ένα δοκιμαστικό στον πίνακα του tsig

Link to comment
Share on other sites

1d8d0692aba29f6f639d4ffc30c0dfc9.jpg

Μόνο σε έναν λογαργιασμο πέρσι το είδα το ΟΤΣ .

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Είτε η voltera δίνει ψηλή ΟΤΣ είτε εκείνη την εποχή του λογαριασμού σου (δε φαίνεται το πότε) ο μ.ο. της ΟΤΣ ήταν πιο χαμηλός και δεν είχες άλλες ΟΤΣ εξτρά χρεώσεις σε άλλους λογαριασμούς.

Με αντλία θερμότητας ειδικά αν έχεις αρκετά τετραγωνικά χώρου λογικά θα έχεις υπολογίσιμες καταναλώσεις.

Δες ένα συμβόλαιο με συμφωνία ψηλής ΟΤΣ κι εννοείται και τιμής kWh όσο πιο χαμηλής.

Οι watt-volt, energy, ελτα κλπ έχουν κάποιες σχετικές προτάσεις.

Edited by tagar
Link to comment
Share on other sites

Η ΟΤΣ φαίνεται (και μάλλον είναι) πολύ σημαντικός παράγοντας.

Αν ο προυπολογισμός σου είναι να έχεις μεγάλη κατανάλωση, να μη σε χαλάει το να κάνεις συμβόλαιο. Ίσως και με πάγιο.

Κάνε ένα δοκιμαστικό στον πίνακα του tsig

 

Εγώ πριν κάνω αλλαγή σε Ηρων διάβασα εδω https://www.skiouraki.gr/fthino_revma/. Εχει αναλυτικα ολα τα στοιχεια

Link to comment
Share on other sites

Μια πολύ καλή ανάλυση για το πως υπολογίζεται το ΟΤΣ θα δείτε εδώ https://energeia.shop/ρήτρα-αναπροσαρμογής-ή-οριακής-τιμής/

 

Εγώ επειδή μπερδεύτηκα και λίγο τους πήρα τηλέφωνο https://energeia.shop/ και μου τα είπαν τέλεια.

Κάθε χρόνο αλλάζουν τα πράγματα, έγω είχα μείνει πίσω

 

Ακόμα είμαι ΔΕΗ και ψάχνομαι

Edited by Kostas_Papa
Link to comment
Share on other sites

Μου δώσανε προσφορά από ζενίθ

0.067 και ένα ευρώ πάγιο στο ρεύμα

Και 0,22 στο αέριο που είναι λέει 30% κάτω από ότι έχω τώρα

 

Αξίζει;

 

Είμαι wattvolt με 0.77 τώρα στο ρεύμα και 0.39 πάγιο

Link to comment
Share on other sites

Στο ρεύμα έχω περίπου 200kw τον μήνα εκτός από καλοκαίρι

Είναι στο ευρώ μόνο ο λογαριασμός, άντε κάνα 15-20 ευρώ στον χρόνο κέρδος

 

Στο αέριο δεν με απασχολεί η οικονομία, για λόγο που δεν μπορώ να γράψω όμως

 

Βέβαια θα έχω και κάρτα υγείας για 4 άτομα και κάτι με ασφάλεια σπιτιού και αρκετούς μάστορες δωρεάν σε περίπτωση που χρειαστεί κάτι

 

Από την άλλη με βολεύει να στέλνω μετρήσεις σε εφαρμογή της watt παρά να μιλάω στο τηλ για καταχώρηση και να περιμένω λογαριασμό ανά μήνα εκκαθαριστικό όπως στην ζενίθ

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια!επειδη ειμαι στη ΔΕΗ το ιδιωτικό ρευμα καθε ποτε ερχετε ?καθε μηνα?ειδα ενα λογαριασμο που ανεβασε ενας φιλος στα 90 ευρω...το μηνα 90?εγω 140 πληρωνω Δεη το 3μηνο Edited by maestros35
Link to comment
Share on other sites

Θα γνωρλιζεις φαντλαζομαι ότι υπάρχουν μικρά και μεγάλα σπίτια με διαφορετικές ανάγκες το καθένα.
Link to comment
Share on other sites

Θα γνωρλιζεις φαντλαζομαι ότι υπάρχουν μικρά και μεγάλα σπίτια με διαφορετικές ανάγκες το καθένα.

+ οι διαφορετικές καταναλώσεις, διαφορετικά τμ με διαφορετική τιμη ζωνης, διαφορετικα δημοτικά τέλη.

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια!επειδη ειμαι στη ΔΕΗ το ιδιωτικό ρευμα καθε ποτε ερχετε ?καθε μηνα?ειδα ενα λογαριασμο που ανεβασε ενας φιλος στα 90 ευρω...το μηνα 90?εγω 140 πληρωνω Δεη το 3μηνο

Αν θέλεις μπορείς να επιλέξεις μηνιαίο λογαριασμό και στην Δ.Ε.Η. μέσα από το e-bill.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Πάροχο Ηλεκτρικής Ενέργειας εχω την ΔΕΗ

Δεν εμπιστευομαι κανένα άλλον.

 

Και πολύ καλά κάνεις. Πληρώνεις 10 λεπτά την κιλοβατώρα όταν εμείς την πληρώνουμε πχ 6.5 κανονικό και 5.5 νύχτα. Μας κλέβουν εμάς!

Link to comment
Share on other sites

Και πολύ καλά κάνεις. Πληρώνεις 10 λεπτά την κιλοβατώρα όταν εμείς την πληρώνουμε πχ 6.5 κανονικό και 5.5 νύχτα. Μας κλέβουν εμάς!

Ενημέρωση: Από 1/9/2019 η ΔΕΗ Αύξησε τα τιμολόγια. 0,11058 και 0,11936 >2000 kWh . και τιμή νυχτερινού 0,07897 + τις αυξησεις στα πάγια. Πηγή

Οπότε έχουμε μεγαλύτερή εξοικονόμηση με τις τιμές των εναλλακτικών παρόχων (και που γράφεις στο post σου) :)

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Πάροχο Ηλεκτρικής Ενέργειας εχω την ΔΕΗ

Δεν εμπιστευομαι κανένα άλλον.

Μπορείς να ψάξεις και να βρεις κάποιον χωρίς ρήτρα Οριακής Τιμής Συστήματος. Εγώ θα σου πρότεινα να πας στην ελιν με electricon οικιακό που έχει χαμηλότερες τιμές και δεν χρεώνει πάγιο οπότε συμφέρει σίγουρα σε σχέση με την Δ.Ε.Η. ανεξαρτήτως κατανάλωσης.

Υπάρχουν πολλά sites (προσωπικά συστήνω το https://allazorevma.gr/ το οποίο είχα βρει από εδώ μέσα) όπου μπορείς να συγκρίνεις παρόχους βάσει της κατανάλωσής σου (συνιστώ ετήσια κατανάλωση για ορθότερη σύγκριση) και όντως υπάρχουν περιπτώσεις που μπορεί να κοστίζουν περισσότερο από την Δ.Ε.Η. αλλά είναι κρίμα να χάνεις ευκαιρίες να πληρώνεις λιγότερο επειδή έχεις γύρω σου ορισμένους καταναλωτές οι οποίοι επέλεξαν λάθος πρόγραμμα σε σχέση με τις ανάγκες τους και το πληρώνουν ακριβότερα από την Δ.Ε.Η.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...