Jump to content

Vernee Apollo Lite


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή δε βρίσκω το forum που το είχα διαβάσει...υπάρχει service της VERNEE στην Ευρώπη? κάτι είχα βρει για Ισπανία και Γερμανία νομιζω...

 

Πάντως για το θέμα επιστροφής κι επίσκευης στην Gearbest δεν παίζει...με τη χθεσινή γκαντεμομέρα εκτός του ότι κατσανε όλα χάλια, ενώ μιλούσα μέσω bluetooth και είχα αφήσει το κινητό μέσα στο τσαντάκι μου, μπαίνω στο γραφείο, το αφήνω σε μια καρέκλα και ο βλάκας ο οδηγός που έχουμε έρχεται και με το καλημέρα αφήνει χαιρετώντας, την τσάντα πλάτης του πάνω στο τσαντάκι μου που δεν έχει δει καν πάνω στη καρέκλα.....πάω κι εγώ μετά να το βγάλω και βλέπω πως ράγισε στην άκρη το τζάμι της κάμερας...!!!

 

με κόβω να παίρνω καινούριο με τα 115 ευρω που πρότειναν αλλα ή να ζητήσω κι άλλη έκπτωση ή να ζητήσω κανένα δωρο μαζί......:(:wacko::cry::blink:

 

Ζήλεψα τον Babifire...

 

Πωπω ρε φίλε.. στεναχωρήθηκα τώρα....:(

 

ΔΕΝ γίνονται αυτά....

 

Εδώ εχει μερικά spare parts for Apollo Lite....

 

http://bbs.vernee.cc/forum.php?mod=viewthread&tid=1219&extra=page%3D2

 

Μήπως σου κάνει αυτό...

 

http://vifocal.com/battery-back-case-door-back-cover-replacement-for-vernee-apollo-lite-smartphone.html

 

και αλλάξεις το τζαμάκι της πίσω κάμερας ... αν κατάλαβα καλά δηλαδή...

 

Ώρες ώρες νομίζ ότι με γυρωφέρνει και εμένα , να γίνει λαλακία, όσο δεν παίρνω απόφαση να το στείλω πίσω στην κίνα για να πάρω αλλο (ποιό?)

 

Θα μου λείψει κανα δίμηνο και το galaxy S2 δεν παλεύεται με τα "κολλήματά" του και την αργοπορεία του...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 613
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

λοιπόν...μόλις γύρισα σπίτι....και μετά από σκέψη όσο ήμουν έξω,τρεις μπύρες, λιγο ψαξιμο στο ιντερνετ και μετά από το link για τα ανταλλακτικά που έστειλε ο Babisfire (σωτηηηηηηηηήρα μου) ανοιξα το κινητό...δεν είναι κολλητό τελικά, απλά κουμπωτο...

 

θα παραγγείλω ένα νεο ηχείο και θα το αλλάξω μόνος μου...

Θα ανεβάσω λίγες φωτογραφίες από το κινητό ανοιχτό...είναι τελικά μεταλλικό, ντυμένο με πλαστικό σε αρκετά σημεία και το θέμα με τα ραγίσματα στα πλαινα είναι δύσκολο να διορθωθεί γιατί το ράγισμα ανήκει στο πλαστικό που είναι όλο σο σώμα της συσκευής..η πλάτη είναι ενιαία και αλλάζει για πλάκα....η μπαταρία επίσης αλλάζει πανευκολα αφού την κρατάει στη θέση της μία ρητίνη κατα μήκος της και απλά κουμπώνει η ταινία της στην πλακέτα του τηλεφώνου...

SAM_4232.jpg

 

SAM_4233.jpg

 

SAM_4234.jpg

 

SAM_4236.jpg

 

SAM_4237.jpg

 

SAM_4238.jpg

 

SAM_4240.jpg

 

SAM_4242.jpg

 

SAM_4244.jpg

 

SAM_4245.jpg

 

SAM_4247.jpg

 

SAM_4248.jpg

 

SAM_4249.jpg

 

SAM_4250.jpg

 

SAM_4251.jpg

Link to comment
Share on other sites

και λίγες ακόμη φωτογραφίες γιατί πριν έφτασα το όριο για τις εικόνες...οι δύο τελευταίες είναι από το προστατευτικό γυαλί της οθόνης που έβαλα και πίσω από το ράγισμα στο τζαμακι της κάμερας

 

SAM_4251.jpg

 

SAM_4252.jpg

 

SAM_4253.jpg

 

SAM_4254.jpg

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν...μόλις γύρισα σπίτι....και μετά από σκέψη όσο ήμουν έξω,τρεις μπύρες, λιγο ψαξιμο στο ιντερνετ και μετά από το link για τα ανταλλακτικά που έστειλε ο Babisfire (σωτηηηηηηηηήρα μου) ανοιξα το κινητό...δεν είναι κολλητό τελικά, απλά κουμπωτο...

 

θα παραγγείλω ένα νεο ηχείο και θα το αλλάξω μόνος μου...

Θα ανεβάσω λίγες φωτογραφίες από το κινητό ανοιχτό...είναι τελικά μεταλλικό, ντυμένο με πλαστικό σε αρκετά σημεία και το θέμα με τα ραγίσματα στα πλαινα είναι δύσκολο να διορθωθεί γιατί το ράγισμα ανήκει στο πλαστικό που είναι όλο σο σώμα της συσκευής..η πλάτη είναι ενιαία και αλλάζει για πλάκα....η μπαταρία επίσης αλλάζει πανευκολα αφού την κρατάει στη θέση της μία ρητίνη κατα μήκος της και απλά κουμπώνει η ταινία της στην πλακέτα του τηλεφώνου...

.....

.

.

.

 

 

...Ωραία πράματα...!!!

Αυτό είναι...!!!

 

..Μόλις βρήκαμε το service της Vernee στην Ελλάδα...!!!:lol:

 

Δεν τους γράφεις... αντι να σου στείλουν ....refund ή έκπτωση για νέο κινητό,

να σου δώσουν το service επισκευή στην Ελλάδα?

 

Αφού πιάνουν τα χέρια σου ... μήπως θα βρούν καλύτερο από τον ανύπαρκτο που έχουν τώρα?

 

Μάλλον Πάρε το refund και φιάχτο DIY!!!

 

... Αφού ...το ράγισμα ανήκει στο πλαστικό που είναι όλο το σώμα της συσκευής.. και είναι δύσκολο να αλλαχτεί, τότε δεν μπορούμε να το κάνουμε DIY εστω αργότερα στο μέλλον..

Μπορεί και να μην δίνουν το φιλετάκι σαν ανταλλακτικό.

Το καλό της υπόθεσης είναι ότι δεν επηρεάζει την λειτουργικότητα του κινητού.

Από της φωτογραφίες σου και την περιγραφή σου, δεν φαίνεται δύσκολο να το ανοίξει κάποιος που "νοιώθει"....

 

(ισως δεν αξίζει η 2 μηνών στέρηση - επιστροφή - αναμονή από Κινα, αν μπορείς να δίνεις λύση...)

 

συγχαρητήρια.... keep Walking...:D

Link to comment
Share on other sites

να προπαραγγειλω (με την εκπτωση 50$) vernee mars η να περιμενω να κυκλοφορησει? γνωμες...

 

p10 με 200$; νομιζω οτι δεν αξιζει...ουτε ως preorder ουτε φυσικα με την κανονικη τιμη. Ας διορθωσουν πρωτα τα μικροθεματα hw/sw του apollo να σιγουρευτουμε πρωτα οτι ειναι σοβαρη εταιρεια...

Link to comment
Share on other sites

Παιδες...έχει παρατηρήσει κανενας αυξημενη θερμοκρασίας λειτουργίας ?

..Όταν το δούλεψα σημερα το πρωι (περίπου στις 12 το μεσημέρι δηλαδή) με το 3g της κ*λ*wind, καταλαβα οτι ζεματάει πιο πολυ στο κατω μερος της οθονης και αριστερα (στο ύψος του αριστερου ραγίσματος του φιλέτου γυρω απο την οθονη που λέγαμε.)

Μαλιστα το μετρησα με το μηχανημα και μου εδειξε και στιγμιαια 50 οC...

Πιο δεξια ή πιο πανω η θερμοκρασια ηταν 42-45 βαθμοί.

 

Εκεί ειναι η κεραία του gps ή τίποτα άλλο?

https://photos.google.com/share/AF1QipO8xLKXVPzscJY4Q--PD1xshR9Q0PZ8djjbg21GSla41Jm7DeSCwr768mNVIoAK5w/photo/AF1QipOHgYLa4y7hMezqNjJxnzj5K78XPs6IC3saibJY?key=dVJXdU9QZWJtT1JyeVo3cWo5YzVlTGYzdUkzSGFn

Edited by babisfire
Link to comment
Share on other sites

1) Παιδιά υπάρχει τρόπος να ρυθμίσουμε το χρώμα του led για ειδοποιήσεις;

2) Ξέρει κανείς αν θα πάρουμε αναβάθμιση σε android 7 nougat?

Link to comment
Share on other sites

Παιδες...έχει παρατηρήσει κανενας αυξημενη θερμοκρασίας λειτουργίας ?

..Όταν το δούλεψα σημερα το πρωι (περίπου στις 12 το μεσημέρι δηλαδή) με το 3g της κ*λ*wind, καταλαβα οτι ζεματάει πιο πολυ στο κατω μερος της οθονης και αριστερα (στο ύψος του αριστερου ραγίσματος του φιλέτου γυρω απο την οθονη που λέγαμε.)

Μαλιστα το μετρησα με το μηχανημα και μου εδειξε και στιγμιαια 50 οC...

Πιο δεξια ή πιο πανω η θερμοκρασια ηταν 42-45 βαθμοί.

 

Εκεί ειναι η κεραία του gps ή τίποτα άλλο?

https://photos.google.com/share/AF1QipO8xLKXVPzscJY4Q--PD1xshR9Q0PZ8djjbg21GSla41Jm7DeSCwr768mNVIoAK5w/photo/AF1QipOHgYLa4y7hMezqNjJxnzj5K78XPs6IC3saibJY?key=dVJXdU9QZWJtT1JyeVo3cWo5YzVlTGYzdUkzSGFn

 

Εμένα μου φαίνεται ότι ζεσταίνεται πολυ. Απο λίγο ψάξιμο φταίει το μέταλλο όλες οι μεταλλικές συσκευές βγάζουν περισσότερη ζέστη, φταίει ο επεξεργαστής και οι κεραίες 3g 4g και WiFi. 50 βαθμοί μου φαίνονται και λιγοι. Σε άλλη συσκευή έφτανε τους 65 με 70 ειδικά σε ταχυφορτιση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 119 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

1) Παιδιά υπάρχει τρόπος να ρυθμίσουμε το χρώμα του led για ειδοποιήσεις;

2) Ξέρει κανείς αν θα πάρουμε αναβάθμιση σε android 7 nougat?

 

1 όχι, περιμένουμε αναβάθμιση το έχει ζητήσει κόσμος (έχουν φτιάξει wishlist)

2 νουγκας υποτίθεται ότι είναι στα σκαριά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

Έχει κανείς πρόβλημα με το 3G/4G; Έχει δοκιμάσει κανείς με COSMOTE;

 

Εγώ με COSMOTE όταν ανοίγω το 3G παίζει για 30 δευτ και μετά πέφτει εντελώς το connection (fully disconnected). Επίσης, 4G δεν εμφανίζει ποτέ αν και το έχω ενεργοποιήσει από COSMOTE. Ακόμη και στην διάρκεια που είναι συνδεδεμένο παίζει το rate απο UMTS σε HSPA/HSPAP σαν να μην κάνει σωστό link adaptation.

 

Έχω δοκιμάσει τα πάντα (και ultrex) αλλά δεν γίνεται τίποτε:

  • Bandmode από MTK engineering mode
  • Radio band selection (AUTO/EURO)
  • Flashing original rom + όλες τις OTA updates

 

Έχει κανείς αντίστοιχο πρόβλημα, ή μπορεί να επιβεβαιώσει οτι δουλεύει οκ σε COSMOTE;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

Έχει κανείς πρόβλημα με το 3G/4G; Έχει δοκιμάσει κανείς με COSMOTE;

 

Εγώ με COSMOTE όταν ανοίγω το 3G παίζει για 30 δευτ και μετά πέφτει εντελώς το connection (fully disconnected). Επίσης, 4G δεν εμφανίζει ποτέ αν και το έχω ενεργοποιήσει από COSMOTE. Ακόμη και στην διάρκεια που είναι συνδεδεμένο παίζει το rate απο UMTS σε HSPA/HSPAP σαν να μην κάνει σωστό link adaptation.

 

Έχω δοκιμάσει τα πάντα (και ultrex) αλλά δεν γίνεται τίποτε:

  • Bandmode από MTK engineering mode
  • Radio band selection (AUTO/EURO)
  • Flashing original rom + όλες τις OTA updates

 

Έχει κανείς αντίστοιχο πρόβλημα, ή μπορεί να επιβεβαιώσει οτι δουλεύει οκ σε COSMOTE;

 

Ευχαριστώ!

 

Έχεις ενα απο τα κοινά προβλήματα που παθαίνει το apollo lite. Υποτίθεται ότι το πρόβλημα θα λυνόταν με την 2η αναβάθμιση αλλά όσοι λένε πως το έχουν δεν λύθηκε. Φαντάζομαι ότι το πρόβλημα αφορά μια μεγάλη παρτίδα συσκευών, γιατί το έχουν πολλοί. Δυστυχώς περιμένεις νέα αναβάθμιση. Δεν ξέρω αν μπορεί να σε βοηθήσουν μη official ρομ. Νομίζω πως κυκλοφόρησαν αρκετές.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

Έχει κανείς πρόβλημα με το 3G/4G; Έχει δοκιμάσει κανείς με COSMOTE;

 

Εγώ με COSMOTE όταν ανοίγω το 3G παίζει για 30 δευτ και μετά πέφτει εντελώς το connection (fully disconnected). Επίσης, 4G δεν εμφανίζει ποτέ αν και το έχω ενεργοποιήσει από COSMOTE. Ακόμη και στην διάρκεια που είναι συνδεδεμένο παίζει το rate απο UMTS σε HSPA/HSPAP σαν να μην κάνει σωστό link adaptation.

 

Έχω δοκιμάσει τα πάντα (και ultrex) αλλά δεν γίνεται τίποτε:

  • Bandmode από MTK engineering mode
  • Radio band selection (AUTO/EURO)
  • Flashing original rom + όλες τις OTA updates

 

Έχει κανείς αντίστοιχο πρόβλημα, ή μπορεί να επιβεβαιώσει οτι δουλεύει οκ σε COSMOTE;

 

Ευχαριστώ!

 

Κανενα προβλημα με cosmote 4g, 3g, κλησεις, data

 

https://postimg.org/image/s2etrgjgp/e172d0c8/

Link to comment
Share on other sites

Κανενα προβλημα με cosmote 4g, 3g, κλησεις, data

 

Με σκοτώνεις! :) Οπότε είναι θέμα συσκευής και δεν νομίζω να λυθεί με software (firmware) upgrade.

 

Thanks για την απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ενα απο τα κοινά προβλήματα που παθαίνει το apollo lite. Υποτίθεται ότι το πρόβλημα θα λυνόταν με την 2η αναβάθμιση αλλά όσοι λένε πως το έχουν δεν λύθηκε. Φαντάζομαι ότι το πρόβλημα αφορά μια μεγάλη παρτίδα συσκευών, γιατί το έχουν πολλοί. Δυστυχώς περιμένεις νέα αναβάθμιση. Δεν ξέρω αν μπορεί να σε βοηθήσουν μη official ρομ. Νομίζω πως κυκλοφόρησαν αρκετές.

 

Ευχαριστώ, κι εγω σε κάτι τέτοιο ελπίζω! Είδομεν!

Link to comment
Share on other sites

antdel_ επειδή το δικό μου το χρησιμοποιώ με vodafone και cosmote, μπορεί να θέλει αλλαγή η κάρτα sim που έχεις....όταν πήγα να πάρω νέα nano-sim, αλλά με το παλιό μου νούμερο, από την cosmote η κοπέλα μου είπε πως πολύς κόσμος τις αλλάζει επειδή έχει καρτες sim διετίας και βάλε και δεν είναι συμβατές με τα νέα τηλέφωνα...η δικιά μου ήταν 3ετιας αλλά την άλλαξα λόγω μεγέθους....δε χάνεις τίποτε να πάρεις μια νέα sim....

λάθος μου.....3:blink:μάλλον χάνεις:blink:...κάπου 5 ευρώ κοστίζει

Link to comment
Share on other sites

@nickTheBig το δικο μου δεν εχει θεμα, του φιλου πιο πανω ειναι που εχει. Παντως και η δικια μου καρτα ειναι λιγοτερο απο διετια που την πηρα, ας κανει μια δοκιμη ο φιλος μηπως και φταιει αυτο...

 

Καποιες ενδεικτικες φωτο απο την πισω καμερα σε φως ημερας (νυχτα δεν...). Οι περισσοτερες ειναι με ρυθμισμενη σε 8mp για οικονομια χωρου και καποιες ειναι με HDR, κατεβαστε το πηγαιο αρχειο απο το κουμπι επανω δεξια αλλιως χανουν πολυ.

 

https://www.dropbox.com/s/8w5wnm7v9udjhul/IMG_20160911_135147.jpg?dl=0

 

https://www.dropbox.com/s/8tmc1k4nw76jwgy/IMG_20160921_173208.jpg?dl=0

 

https://www.dropbox.com/s/5ew3b6jk59pewjm/IMG_20160911_192413.jpg?dl=0

 

https://www.dropbox.com/s/66ymcukrliqlrqe/IMG_20160911_192520.jpg?dl=0

 

https://www.dropbox.com/s/vaalq12rdmylhrw/IMG_20160911_184911.jpg?dl=0

 

https://www.dropbox.com/s/diz8mgwmwpkvehm/IMG_20160920_134035.jpg?dl=0

 

https://www.dropbox.com/s/yujsfp0wb71cnc5/IMG_20160910_124305.jpg?dl=0

 

https://www.dropbox.com/s/1n77segupv4gcnl/IMG_20160903_194016.jpg?dl=0

 

https://www.dropbox.com/s/mfhik6v1s22l530/IMG_20160920_133700.jpg?dl=0

Link to comment
Share on other sites

Εδω και 3 ημέρες και εγώ κάτοχος του Apollo.

Η αλήθεια είναι ότι μετά την παραγγελία μου πριν 19 ημέρες άρχισα να διαβάζω τα σχετικά με το Apollo εδώ (σοβαρό λάθος για κάποιον που κάνει συχνές αγορές - φταίει ίσως ο ενθουσιασμός μου από τα χαρακτηριστικά και την εμφάνιση που με "μπλόκαραν").

Τέλος πάντων , εχθές έκανε και την αναβάθμιση του τέλους Αυγούστου.

Συμπεράσματα:

  • Εξαιρετικό σήμα και σε 3G και σε 4G (και μάλιστα σε Wind!!!)
  • Εξαιρετική και σταθερή λήψη Wifi (ούτε ένα Cube talk ταβπλετ μου που είναι καλό σε αυτό δεν έχει τέτοια)
  • Ζεσταίνεται αλλά οχι υπερβολικά (ενα Lenovo K3 Note που είχα πριν "έκαιγε")
  • Μπαταρία άψογη για τις δυνατότητες της, 2 ημέρες + με νορμάλ χρήση wifi-δεδομένων-ομιλίας αλλα όχι gps (αυτό δεν το δοκίμασα στην κατανάλωση)
  • GPS που ανέφερα...ΑΜΕΣΟ...συγκρίνεται άνετα με xiaomi, iphone, κ.λ.π.)
  • Ταχύτητα...εεε ναι ένα από τα ταχύτερα (μάλλον) το ταχύτερο που έχει κάτσει στα χέρια μου εδώ και καιρό με ταυτόχρονα ανοίγματα, και ξεζούμισμα....
  • Ήχος δυνατός καθαρός (ακόμα και σε ακραίες συχνότητες -χαμηλά και ψηλά) θα μπορούσε να είναι πιο ομοιογενής (εαν παίξεις κλασικό με πολλά πνευστά παράγει λίγο θόρυβο).
  • Κάμερες....εδώ είναι μέτρια τα πράγματα...αλλά είμαι σίγουρος ότι είναι θέμα λογισμικού καθότι κάποιες φορές η φωτό στο auto είναι εξαιρετικές και μετά από 60 δεύτερα σε ίδιες συνθήκες είναι για τον π@@@@ο...
  • Τώρα ούτε ραγίσματα έχει (ακόμα) αλλά το έχω μόνο 3 ημέρες οπότε θα ενημερώσω εαν εμφανιστούν...
  • Η Οθόνη είναι εξαιρετική και μου θυμίζει κάτι από AMOLED της Samsung...πάντως σίγουρα από τις καλύτερες που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή.
  • Με άλλα λόγια ευτυχώς (μέχρι στιγμής ) τουλάχιστον η αγορά μου δείχνει από τις πιο επιτυχημένες (βέβαια και σε άλλη περίπτωση ήταν και σε μία εβδομάδα "τον είδα τον κουβά"...) αλλά μη το γρουσουζεύω από τώρα....

Edited by atoncon
"DESCRIBO ERGO SUM - AΝΤΙΓΡΑΦΩ ΑΡΑ ΥΠΑΡΧΩ"
Link to comment
Share on other sites

Εδω και 3 ημέρες και εγώ κάτοχος του Apollo.

Η αλήθεια είναι ότι μετά την παραγγελία μου πριν 19 ημέρες άρχισα να διαβάζω τα σχετικά με το Apollo εδώ (σοβαρό λάθος για κάποιον που κάνει συχνές αγορές - φταίει ίσως ο ενθουσιασμός μου από τα χαρακτηριστικά και την εμφάνιση που με "μπλόκαραν").

Τέλος πάντων , εχθές έκανε και την αναβάθμιση του τέλους Αυγούστου.

Συμπεράσματα:

  • Εξαιρετικό σήμα και σε 3G και σε 4G (και μάλιστα σε Wind!!!)
  • Εξαιρετική και σταθερή λήψη Wifi (ούτε ένα Cube talk ταβπλετ μου που είναι καλό σε αυτό δεν έχει τέτοια)
  • Ζεσταίνεται αλλά οχι υπερβολικά (ενα Lenovo K3 Note που είχα πριν "έκαιγε")
  • Μπαταρία άψογη για τις δυνατότητες της, 2 ημέρες + με νορμάλ χρήση wifi-δεδομένων-ομιλίας αλλα όχι gps (αυτό δεν το δοκίμασα στην κατανάλωση)
  • GPS που ανέφερα...ΑΜΕΣΟ...συγκρίνεται άνετα με xiaomi, iphone, κ.λ.π.)
  • Ταχύτητα...εεε ναι ένα από τα ταχύτερα (μάλλον) το ταχύτερο που έχει κάτσει στα χέρια μου εδώ και καιρό με ταυτόχρονα ανοίγματα, και ξεζούμισμα....
  • Ήχος δυνατός καθαρός (ακόμα και σε ακραίες συχνότητες -χαμηλά και ψηλά) θα μπορούσε να είναι πιο ομοιογενής (εαν παίξεις κλασικό με πολλά πνευστά παράγει λίγο θόρυβο).
  • Κάμερες....εδώ είναι μέτρια τα πράγματα...αλλά είμαι σίγουρος ότι είναι θέμα λογισμικού καθότι κάποιες φορές η φωτό στο auto είναι εξαιρετικές και μετά από 60 δεύτερα σε ίδιες συνθήκες είναι για τον π@@@@ο...
  • Τώρα ούτε ραγίσματα έχει (ακόμα) αλλά το έχω μόνο 3 ημέρες οπότε θα ενημερώσω εαν εμφανιστούν...
  • Η Οθόνη είναι εξαιρετική και μου θυμίζει κάτι από AMOLED της Samsung...πάντως σίγουρα από τις καλύτερες που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή.
  • Με άλλα λόγια ευτυχώς (μέχρι στιγμής ) τουλάχιστον η αγορά μου δείχνει από τις πιο επιτυχημένες (βέβαια και σε άλλη περίπτωση ήταν και σε μία εβδομάδα "τον είδα τον κουβά"...) αλλά μη το γρουσουζεύω από τώρα....

 

Καλοριζικο ναναι φιλε μου, και μην το χρουσουζευεις! :)

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Εδω και 3 ημέρες και εγώ κάτοχος του Apollo.

Η αλήθεια είναι ότι μετά την παραγγελία μου πριν 19 ημέρες ....

 

Αν δεν εχει (και δεν εμφανισει) ρωγμες το πλαστικο bezel και δεν τριζουν τα κουμπια τοτε πολυ πιθανον να εχουν ηδη διορθωθει τα κατασκευαστικα θεματα που ειχαν οι πρωτες παρτιδες. Ενημερωσε μας αν αλλαξει κατι...

 

Για τις εντυπωσεις συμφωνω και εγω, σε ολα πολυ καλο, η καμερα ομως ενω σε απλετο φως ειναι γρηγορη και βγαζει καλες φωτο μολις πεσει λιγο το φως ειναι χαλια τοσο η ποιοτητα οσο και η εστιαση.

Link to comment
Share on other sites

Τα κουμπιά δείχνουν πολύ καλά τοποθετημένα με στιβαρή και σταθερή στήριξη..δεν παίζουν (δεν είναι χαλαρά) ούτε δημιουργούν τίποτα θορύβους στη συσκευή, τωρα δεν ξέρω εάν χαλαρώνουν αργότερα.
"DESCRIBO ERGO SUM - AΝΤΙΓΡΑΦΩ ΑΡΑ ΥΠΑΡΧΩ"
Link to comment
Share on other sites

antdel_ επειδή το δικό μου το χρησιμοποιώ με vodafone και cosmote, μπορεί να θέλει αλλαγή η κάρτα sim που έχεις....όταν πήγα να πάρω νέα nano-sim, αλλά με το παλιό μου νούμερο, από την cosmote η κοπέλα μου είπε πως πολύς κόσμος τις αλλάζει επειδή έχει καρτες sim διετίας και βάλε και δεν είναι συμβατές με τα νέα τηλέφωνα...η δικιά μου ήταν 3ετιας αλλά την άλλαξα λόγω μεγέθους....δε χάνεις τίποτε να πάρεις μια νέα sim....

λάθος μου.....3:blink:μάλλον χάνεις:blink:...κάπου 5 ευρώ κοστίζει

 

Ευχαριστώ φίλε. Μου θύμισες κάτι που λέω να κάνω χρόνια τώρα. Και μιλάω για την αλλαγή της SIM-αντίκας (10ετίας περίπου) η οποία όλως περιέργως συνέχιζε να δουλεύει ακόμη και μετά την χειρουργική επέμβαση για μετατροπή σε microSIM.

 

Πήρα λοιπόν μια καινούργια και τώρα επιτέλους έχω 4G, (yeaaaaa). Βέβαια, νομίζω οτι πάλι πρέπει να έχω κάποια θεματάκια με αποσυνδέσεις αλλά σε πολύ μικρό βαθμό σε σχέση με το 1 φορά κάθε 30 δευτερόλεπτα που είχα πριν. Επίσης η αλλαγή της sim από μόνη της δεν δικαιολογεί το πρόβλημα στο 3G, το οποίο έπαιζε μια χαρά σε προηγούμενο (3G) κινητό. Απλά εφόσον στο "μενού" των επιλογών προστέθηκε τώρα και το 4G οι πιθανότητες να πέσει το ιντερντετ μειώθηκαν.

 

Αυτα... ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους. Παρατηρώ ότι στο θρεντ υπάρχει τάση αφορισμού του τηλεφώνου.

Το τελευταίο τηλέφωνο μου που είχα πριν αγοράσω το Appolo Lite ήταν το Sony Z Ultra ναυαρχίδα προ 3ετιας. Ότι πιο δυνατό εκείνη την εποχή με τέλεια οθόνη και ταχύτατο. Άρα θα συγκρίνω επώνυμη ναυαρχίδα τριετίας με Κινέζικη ναυαρχίδα του σήμερα.

Είναι όμως το τηλέφωνο αυτό value for money? NAI EINAI το καλύτερο φθηνότερο πολύ δυνατό και γρήγορο τηλέφωνο της αγοράς.

Αξίζει να το αγοράσει κάποιος? ΝΑΙ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΚΛΕΙΣΤΑ

Είναι τέλειο? Κανένα καταναλωτικό προϊόν δεν είναι τέλειο, κανένα λογισμικό κανένα λειτουργικό Τέλειος είναι ο άνθρωπος (όχι στο μυαλό) που είναι δημιούργημα του Θεού και όχι του ανθρώπου.

Λοιπόν δε τρίζει κανένα κουμπί. Έχω αγοράσει 2 . Και τα δύο δεν τρίζουν. Δεν έχει ραγίσει κανένα. Είναι και τα δύο άσπρα (αν και δε νομίζω να έχει σχέση το χρώμα με την ποιότητα) απλά το αναφέρω γατί γράφτηκε και αυτό μέσα στο θρέντ.

Συμφωνό με όλα τα παρακάτω που γράφει ο φίλος του νήματος και απλά επιπλέον κάνω και τα δικά μου σχόλια.

Αν θέλετε να αγοράσετε το τηέφωνο διαβάστε τα σχόλια μου με κόκκινα γράμματα.

 

Εδω και 3 ημέρες και εγώ κάτοχος του Apollo.

Η αλήθεια είναι ότι μετά την παραγγελία μου πριν 19 ημέρες άρχισα να διαβάζω τα σχετικά με το Apollo εδώ (σοβαρό λάθος για κάποιον που κάνει συχνές αγορές - φταίει ίσως ο ενθουσιασμός μου από τα χαρακτηριστικά και την εμφάνιση που με "μπλόκαραν").

Τέλος πάντων , εχθές έκανε και την αναβάθμιση του τέλους Αυγούστου.

Συμπεράσματα:

  • Εξαιρετικό σήμα και σε 3G και σε 4G (και μάλιστα σε Wind!!!) ---- ΙΣΧΥΕΙ 100% Εχω και εγω wind. Τέλεια διαμόρφωση ήχου ήθελα το ακουστικό λίγο δυνατότερο. Καλύτερο ακουστικό από το Sony Z ultra
  • Εξαιρετική και σταθερή λήψη Wifi (ούτε ένα Cube talk ταβπλετ μου που είναι καλό σε αυτό δεν έχει τέτοια)---- ΙΣΧΥΕΙ αλλά στο σημείο που με το Sony είχα 4 γραμμες σήμα (Lollipop 5.1.1) εδώ έχω 3 γραμμές αλλα ειναι ταχυτατο χωρις αποσυνδέσεις. ισως ο μετρητης του Marshmallow μετραει αλλιως το σήμα ίσως να έχει το τηλέφωνο χειρότερη κεραία αλλά πρακτικά ουδέν πρόβλημα.
  • Ζεσταίνεται αλλά οχι υπερβολικά (ενα Lenovo K3 Note που είχα πριν "έκαιγε") ----ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ συσκευή που να έχει επεξεργαστή και να μη ζεσταίνεται. Άρα το "ζεσταίνεται" δε μου λέει τίποτα. Το πόσο ζεσταίνεται, μου λέει πολλά. Συγκριτικά με το Sony ζεσταίνεται ΠΟΛΥ λιγότερο και πρακτικά πρέπει να είναι από τα πιο κρύα τηλέφωνα 5.5 ιντσών. Μεγάλο πάνελ και γρήγορος επεξεργαστής -= μεγάλη θερμοκρασία. για 5.5"δεκαπύρηνο είναι ΠΑΓΩΤΟ. Αν αυτός είναι ο ενδοιασμός σας. μη φοβάστε αγοράστε το.
  • Μπαταρία άψογη για τις δυνατότητες της, 2 ημέρες + με νορμάλ χρήση wifi-δεδομένων-ομιλίας αλλα όχι gps (αυτό δεν το δοκίμασα στην κατανάλωση)--- ΙΣΧΥΕΙ βγάζει 2 ημέρες. To Σονυ έβγαζε μια ημέρα άλλα είχε οθόνη 6,44"
  • GPS που ανέφερα...ΑΜΕΣΟ...συγκρίνεται άνετα με xiaomi, iphone, κ.λ.π.)----- Άμεσο , αμεσότερο του Sony δεν ξέρω πως συγκρίνεται με Xiaomi, iPhone
  • Ταχύτητα...εεε ναι ένα από τα ταχύτερα (μάλλον) το ταχύτερο που έχει κάτσει στα χέρια μου εδώ και καιρό με ταυτόχρονα ανοίγματα, και ξεζούμισμα.... ----- ΠΑΙΔΙΑ ΝΑΙ ειναι ΤΑΧΥΤΑΤΟ ειναι ΠΙΣΤΟΛΙ . Εξαλου τα specs αυτα με οθονη 1080p μαρτυρουν τη ταχύτητα του.
  • Ήχος δυνατός καθαρός (ακόμα και σε ακραίες συχνότητες -χαμηλά και ψηλά) θα μπορούσε να είναι πιο ομοιογενής (εαν παίξεις κλασικό με πολλά πνευστά παράγει λίγο θόρυβο).---- ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΗΧΟΣ (οσο καλο μπορει να ειναι απο ενα μονοφωνικο ηχειακι, καλυτερος του σονυ
  • Κάμερες....εδώ είναι μέτρια τα πράγματα...αλλά είμαι σίγουρος ότι είναι θέμα λογισμικού καθότι κάποιες φορές η φωτό στο auto είναι εξαιρετικές και μετά από 60 δεύτερα σε ίδιες συνθήκες είναι για τον π@@@@ο...---- ΔΕΝ ΤΟ ΕΠΙΒΑΙΒΑΙΩΝΩ αλλά ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ γιατί: 1) Παραδοσιακά οι κινέζοι έχουν θέμα με την κάμερα. 2)Δεν έχω δει φωτογραφίες που έχω τραβήξει σε οθόνη υπολογιστή 3)Δεν με ενδιαφέρει διότι είμαι ερασιτέχνης φωτογράφος με και χρησιμοποιώ μηχανές με εναλλάξιμους φακούς και θεωρώ τις κόμπακτ μηχανές και τα κινητά φωτογραφικές μηχανές τύπου¨"Παιχνίδι Jumbo" Το τι θεωρώ εγώ δεν παύει να είναι και σωστό. Υπάρχουν πολλοί που πιστεύουν ότι το iPhone 6 έχει καλύτερη κάμερα από την canon eos5d με φακό σταθερό 35αρι. OK no worries.
  • Τώρα ούτε ραγίσματα έχει (ακόμα) αλλά το έχω μόνο 3 ημέρες οπότε θα ενημερώσω εαν εμφανιστούν... ---- ΙΣΧΥΕΙ (μέχρι στιγμής) δυο τηλεφωνα Χ 10 ημερες κανενα προβλημα.
  • Η Οθόνη είναι εξαιρετική και μου θυμίζει κάτι από AMOLED της Samsung...πάντως σίγουρα από τις καλύτερες που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή.--- ΙΣΧΥΕΙ και με πολύ καλό digitizer θα προσθέσω εγώ.
  • Με άλλα λόγια ευτυχώς (μέχρι στιγμής ) τουλάχιστον η αγορά μου δείχνει από τις πιο επιτυχημένες (βέβαια και σε άλλη περίπτωση ήταν και σε μία εβδομάδα "τον είδα τον κουβά"...) αλλά μη το γρουσουζεύω από τώρα.... ------ ΙΣΧΥΕΙ

Εχω βρει ενα bug ... σε αλλο ποστ

Edited by Theoprofil
I love Android, i love OS X, i hate iPhone and Windows for desktops. Alternative i could live with Linux Elementary OS & a Windows Phone 950XL. Theoprofil Rules!
Link to comment
Share on other sites

...Δεν ξέρω πως εξελίσονται οι δικές σας ρωγμές στο γυρω γυρω φιλέτο, αλλά σε εμένα μου εμφανίστηκαν αλλες δύο (1+1 εκατέρωθεν) μια αριστερα και μια δεξια , πιο ψηλά πάνω από την μέση της οθόνης. Τωρα δηλαδή εχω 3 από δεξιά και 3 ρωγμές από αριστερά.

Αυτό το παρατήρησα το Σαββάτω που πέρασε...

Το επόμενο βημα ειναι να αρχισει να τριβεται - θρυματιζεται το φιλετο μονο του...

 

-Η ατυχία ειναι οτι σημερα το μεσημερι, που έσκυψα για να πάρω μια σακουλα απο την πισω πορτα του αμαξιου, μου εφυγε από την στηθαία τσεπη της στολής και παρότι ηταν στην θηκη του https://vimeo.com/180431912 (αυτή την original με το φινιστρινι και το ομορφο ρολοϊ) εφυγε στην ασφαλτο διπλα στο αμαξι και σκορπισε απο την θηκη του , με αποτελεσμα να σημαδευτεί στην κατω δεξια -φαγωθηκε λιγο και το ασπρο φιλετακι μεχρι το γκοριλα γλας-και στην πανω δεξια γωνια του (πλαστκο τελικά στα σημεια αυτά).

 

--ΕΠΙΓΩ-Ν-ΤΟΣ μια σιλικονουχα θηκη!!!!

Εσας παρεμεινε με τις υπαρχουσες ρωγμές?

 

- εκανα και την αναβαθμιση συστηματος 20160920 που μου ζητησε....

Δεν ξερω τι βελτιωσε αλλά στο antutu μου επεσε σε βαθμολογια ... 82779 σκορ...

 

Απο 94000 ξεκινήσαμε.....50000 θα φτασουμε!!!!

Edited by babisfire
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους. Παρατηρώ ότι στο θρεντ υπάρχει τάση αφορισμού του τηλεφώνου.

Το τελευταίο τηλέφωνο μου που είχα πριν αγοράσω το Appolo Lite ήταν το Sony Z Ultra ναυαρχίδα προ 3ετιας. Ότι πιο δυνατό εκείνη την εποχή με τέλεια οθόνη και ταχύτατο. Άρα θα συγκρίνω επώνυμη ναυαρχίδα τριετίας με Κινέζικη ναυαρχίδα του σήμερα.

Είναι όμως το τηλέφωνο αυτό value for money? NAI EINAI το καλύτερο φθηνότερο πολύ δυνατό και γρήγορο τηλέφωνο της αγοράς.

Αξίζει να το αγοράσει κάποιος? ΝΑΙ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΚΛΕΙΣΤΑ

.....

 

Δικαιως υπαρχει μια δυσανασχετηση σε πολλους πρωτους κατοχους, οταν παιρνεις κατι καινουργιο δεν περιμενεις ουτε ρωγμες, ουτε κουμπια που τριζουν, ουτε μειωμενες δυνατοτητες σε σχεση με τα διαφημιζομενα σπεκ( αφαιρεση 4κ, διαφραγμα 2.2 αντι για 2.0)...αλλωστε δεν μιλαμε για μεμονωμενα περιστατικα αν δει κανεις και το επισημο φορουμ...

 

Τωρα η συγκριση πρεπει να γινει με τον υπαρχον ανταγωνισμο και οχι με προηγουμενες ναυαρχιδες. Πχ redmi note 3, redmi note 4, redmi pro, meizu mx6, leeco x820, x620 pro κτλ κινουνται στο ± 30€ . Ειναι το apollo καλυτερο overall απο ολα αυτα λαμβανοντας υποψη και την τιμη; η δικια μου αποψη ειναι οτι με βελτιστοποιηση του software (και ανοιγμα του κωδικα) μπορει να γινει...(εκτος της καμερας το βραδυ που δεν νομιζω να σωζεται)

Link to comment
Share on other sites

...Οταν τραβατε την "κουρτινα" κατω, αυτο το εικονιδιο "μην ενοχλειτε" δεξια απο την συνδεση δεδομενων και πανω απο την αυτοματη πετιστροφη, υπήρχε; ή το εβαλε με την τελευταια αναβαθμιση; Γιατι τωρα το προσεξα...

 

Τελικα εγραψα στο gearbest να μου δωσει τα 20$ refund και να μην το στειλω πισω και μεινω χωρις κινητο για 2μηνο.... Μιας και ειναι λειτουργικο ακομα....

 

Καμια σιλικονοθηκη δεν εβγαλαν ακομη ή θα βαλουμε .... σαμπρελα!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...