Jump to content

LeEco Le Max 2 (X820 / X821 / Χ822 Global - X825 / Χ829 U.S.)


Paul64
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@CrisBal από ένα x820 με 5.9.023s(stable) σε ποια δική σου να μεταφερθω, αν είναι δυνατόν χωρίς FR, ( θέλει ελληνικα)... δώσε τον οδικό χάρτη... (unlocked bootloader)

Ευχαριστώ

Βάζεις 23s με wipe μόνο dalvik cache & cache για να μην χάσεις εφαρμογές. Γενικά δεν υπάρχει περίπτωση ούτε μία στο εκατομύριο να μην είσαι καλύτερα από μία κινεζορόμ γεμάτη με κινεζιές και πράγματα που τρέχουν στο background. ;)

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι θα το περασουμε dirty απο πανω εε??

 

Nαι ανεβαίνει ήδη με 2 κάμερες και στις επόμενες μέρες με γερή αναβάθμιση...;)

Επίσης και V4A & DOLBY ATMOS γιατί εσείς το ζητήσατε.

2 κάμερες η μία ή στοκ δουλεύει οκ τώρα και σε όλες τις διαμορφώσεις και μια ακόμα δική μου για να δοκιμάσετε και οποία σας αρέσει. Είναι τεστ ρομ το είπαμε..

Edited by CrisBal

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Εμείς που θέλουμε να μείνουμε με την tele 23s θα συνεχίσουμε να έχουμε ΟΤΑ ;

 

Υπομονή. Είπαμε δοκιμάζεται ο νέος κερνελ me dt2wp and dt2s.. ;)

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια παρατήρηση θελω να κανω και μια ερωτηση

1.παρατηρησα οταν φορτιζω με quick charge πεφτει γρηγορα η μπαταρία

2.ερωτηση για το twrp..για καποιο λογο μετα απο.ενα διαστημα αφου βαλω το twrp μου εξαφανίζεται δηλαδη παταω power +volume και με βαζει σε φαστμπουτ

LeEco le max 2 x829 , 8.1 Oreo Extended
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια παρατήρηση θελω να κανω και μια ερωτηση

1.παρατηρησα οταν φορτιζω με quick charge πεφτει γρηγορα η μπαταρία

2.ερωτηση για το twrp..για καποιο λογο μετα απο.ενα διαστημα αφου βαλω το twrp μου εξαφανίζεται δηλαδη παταω power +volume και με βαζει σε φαστμπουτ

1. Κάνε ένα calibration μόλις φορτίσεις 100%. Φόρτιζε με μικρότερα amber.

2. Κάτι δεν έχει περαστεί σωστά. Βάλτο πάλι το 3.0.2-1 καλύτερα.. ;)

Edited by CrisBal

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν έχει περαστεί σωστά. Βάλτο πάλι το 3.0.2-1 καλύτερα.. ;)

 

βασικα τωρα που μπηκα με εβαλε twrp...τις προαλες με εβαλε φαστ μπουτ

Εχω το επίσημο 3.1.0-1 νομίζω

Δεν με πολυενοχλει βεβαια το twrp..για το quick charging Χρήστο είναι λογικο;πχ το φορτισα απο τη μεση περιπου εφτασε 93% και χωρις χρηση μου ειναι 75% τώρα μεσα σε 2.30 ωρες

Edited by oPatrinos
LeEco le max 2 x829 , 8.1 Oreo Extended
Link to comment
Share on other sites

βασικα τωρα που μπηκα με εβαλε twrp...τις προαλες με εβαλε φαστ μπουτ

Εχω το επίσημο 3.1.0-1 νομίζω

 

Βγήκε και 3.1.1.-0 θα το φτιάξω αύριο μεθαύριο και θα το ποστάρω. ;)

Ανέβηκε η Google Nougat Test Rom για όποιον θέλει να δοκιμάσει..

https://mega.nz/#!JNsUBRxA!K2X7gzMHUbGWrcg8xdXgm_RvVOwoIW8_v35VIbiySek

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζετε και φλασάρετε μέσα από το TWRP πατώντας το κουμπί Zip to img κάτω αριστερά.

https://eu.dl.twrp.me/x2/twrp-3.1.1-0-x2.img

Όταν πας να κάνεις install image σου βγάζει 3 επιλογες.boot partition recovery.παταω recovery?

 

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..Μάλλον σου φάνηκε γιατί αποκλέιεται να πηγαίνει καλύτερα με 96 εφαρμογές να τρέχουν από πίσω πρόσθετα και χωρίς κανένα tweak για μπαταρία..;)

 

Μπα όχι Χρήστο και εμένα αν και την δοκίμασα από περιέργεια μόνο 2 μέρες την 23ς την τελε η ορίτζιναλ μου κάθεται πολύ καλύτερα και σε μπαταρία και σαι ταχύτητα, ειδικά σε ένα δύο τουμπανα παιχνίδια είδα διαφορά, όχι ότι με την τελε είχε πρόβλημα αλλά με την ορίτζιναλ μου δουλεύουν όλα καλύτερα,τα ελληνικά είναι το μόνο σπάσιμο για εμένα

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

Δηλαδή αν μπορούσες απλά να την μεταφράσεις και να μην πειράξεις τίποτα τίποτα άλλο θα ήταν το ιδανικό κατά την γνώμη μου,για τα δικά μου γούστα πάντα

Link to comment
Share on other sites

Στην miui κρασάρει το messenger όταν πας να στείλεις βίντεο,και το κακό ειναι οτι μετά κρασαρει συνέχεια,πρέπει να κανεις απεγκατάσταση και ξανα εγκατάσταση
26s aroma v5 by CrisBal
Link to comment
Share on other sites

Μπα όχι Χρήστο και εμένα αν και την δοκίμασα από περιέργεια μόνο 2 μέρες την 23ς την τελε η ορίτζιναλ μου κάθεται πολύ καλύτερα και σε μπαταρία και σαι ταχύτητα, ειδικά σε ένα δύο τουμπανα παιχνίδια είδα διαφορά, όχι ότι με την τελε είχε πρόβλημα αλλά με την ορίτζιναλ μου δουλεύουν όλα καλύτερα,τα ελληνικά είναι το μόνο σπάσιμο για εμέναΔηλαδή αν μπορούσες απλά να την μεταφράσεις και να μην πειράξεις τίποτα τίποτα άλλο θα ήταν το ιδανικό κατά την γνώμη μου,για τα δικά μου γούστα πάντα

 

Μα αυτό ακριβώς έχει γίνει γι αυτό σου λέω! ;)

Εκτός βέβαια και αν προτιμάς να τρέχουν από πίσω 96 άχρηστες εφαρμογές και χωρις ειδοποιήσεις..;)

Η tele είναι στημένη με Google response παντού και είναι η ποιο γρήγορη και με την καλύτερη μπαταρία.

Ή κανονική 23s που έχω είναι μαμά με Ελληνικά με λίγα Tweaks για μπαταρία.

Ή Remixed είναι μαμά με πρόσθετα Led ειδοποιήσεις κλπ μαμά.

Διαλιεχτεεεεεε..

Edited by CrisBal

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Όταν πας να κάνεις install image σου βγάζει 3 επιλογες.boot partition recovery.παταω recovery?

 

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Recovery Ναι. Αν δεν σου περάσει βάλτο Me fastboot εντολές. Δες αρχική σελίδα.

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Στην miui κρασάρει το messenger όταν πας να στείλεις βίντεο,και το κακό ειναι οτι μετά κρασαρει συνέχεια,πρέπει να κανεις απεγκατάσταση και ξανα εγκατάσταση

 

Ναι το ξέρω.. Δυστυχώς δεν γίνεται τίποτα προς το παρόν αν δεν αλλάξει ριζικά το miui patch rom. Δοκίμασε με την 7.3.19 να δεις... Δεν θυμάμαι αν κρασαρε και εκεί..

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Ανέβηκε η Google Nougat Test Rom για όποιον θέλει να

 

Έχει διαφορά από αυτήν που ανέβασες προχτές;

Έχει fixes? Μπορούμε να την κάνουμε dirty install?

THL T6

AMOI A928W

Meizu MX4 Pro

Leeco Le Max 2 x829 | Resurrection Remix 7.1.2 1606

iPhone 7 Plus | iOS 12

Link to comment
Share on other sites

Έχει διαφορά από αυτήν που ανέβασες προχτές;

Έχει fixes? Μπορούμε να την κάνουμε dirty install?

 

Όχι. Διόρθωσα την κάμερα την stock που κρασαριζε στα 16:9 και στο Video με νέα lids και έβαλα on board και DOLBY ATMOS Γιατί το ζητήσατε. Επίσης έχω στο ποστ και δική μου κάμερα να δοκιμάσετε που νομίζω είναι καλύτερη με πολλές επιλογές. Δοκίμασε Dirty αν την έχεις λογικά θα είναι οκ. Το ξαναλέω βέβαια είναι σε τεστ Mode και εξακολουθώ να προσθέτω κι άλλα πράγματα για να γίνει όσο ποιο σταθερή γίνεται. Σε καμία περίπτωση βέβαια δεν θα φτάσει την σταθερότητα των EUI ρομ.. tele_23, 23s,26s κλπ Προς το παρόν βέβαια. Μ;)

Edited by CrisBal

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Παιδια με μια γενική απάντηση,το κινητό αξίζει τα λεφτά του...ενδεχομένως να το αγοράσω (την χ829 εκδοση) και θα ήθελα να μαθω 2 πραγματα:

1)από μπαταρία βγάζει μέρα; μου φαινονται λιγα τα 3100 για 2κ αναλυση και τοσο μεγαλη οθονη

2)μια ρομ σταθερή που να μη χρειάζεται συνέχεια αλλαγές υπάρχει; για μια ρομ του ιταλού είχα ακούσει..

 

1) Μιάμιση μέρα συνήθως εμένα αλλά το καλό είναι ότι με τη θύρα usb type-c φορτίζει σε μια ώρα.Μια μέρα άνετα αρκεί να μη παίζεις παιχνίδια όλη μέρα (ώρα ενεργοποιημένη η οθόνη 7ωρες και 53 λεπτά σημερα,δεν μπορώ να ανεβάσω το screenshot..)

2)Αν δεν το πειράξεις καθόλου δεν θαχεις κανένα πρόβλημα. Έχω εδώ και ενάμιση μήνα το χ829 4GB 64ROM με την εργοστασιακή 5.0.8.16s ρομ, και προς το παρόν δεν έχω ούτε ένα bug, ούτε μια φορά δεν κόλλησε το κινητό, το fingerprint ακαριαίο,άψογο, όλα δουλεύουν ρολόι..

Όχι απλά αξίζει, δεν βρίσκεις τίποτα καλύτερο και με αρκετά περισσότερα χρήματα(προσωπική μου άποψη για να μη πέσουν και με φάνε κάποιοι..) :ninja:

 

Αρκεί όπως σου είπα να μη το πειράξεις καθόλου (αν δεν έχεις κάποιο σοβαρό πρόβλημα) άλλωστε αυτό προτείνουν και οι exper του είδους που είναι στο φόρουμ κάθε φορά που αναρτούν μια καινούργια ρομ :respect:

LeEco Le Max 2 x829 / DerpFest Q 14032020
Link to comment
Share on other sites

Όχι. Διόρθωσα την κάμερα την stock που κρασαριζε στα 16:9 και στο Video με νέα lids και έβαλα on board και DOLBY ATMOS Γιατί το ζητήσατε. Επίσης έχω στο ποστ και δική μου κάμερα να δοκιμάσετε που νομίζω είναι καλύτερη με πολλές επιλογές. Δοκίμασε Dirty αν την έχεις λογικά θα είναι οκ. Το ξαναλέω βέβαια είναι σε τεστ Mode και εξακολουθώ να προσθέτω κι άλλα πράγματα για να γίνει όσο ποιο σταθερή γίνεται. Σε καμία περίπτωση βέβαια δεν θα φτάσει την σταθερότητα των επίσημων ρομ.. Προς το παρόν βέβαια. Μ;)

 

Τρέχω να βρω ιντερνέτ τότε να την κατεβάσω όσο φορτίζει το κινητό. Εάν αυτήν δεν την λες stable προφανώς δεν έχεις δει άλλες και άλλες ρομ που δεν δουλεύουν βασικά πράγματα. Σε εμπιστευόμαστε .ε κλειστά μάτια όπως και να έχει :ρ

 

edit: ονόμασέ την v.2 να μην μπερδευόμαστε

Edited by Xx4m0uR4sS

THL T6

AMOI A928W

Meizu MX4 Pro

Leeco Le Max 2 x829 | Resurrection Remix 7.1.2 1606

iPhone 7 Plus | iOS 12

Link to comment
Share on other sites

έβαλα on board και DOLBY ATMOS Γιατί το ζητήσατε.

 

Lol, απλώς από περιέργεια, το Dolby Atmos το πήρες από το link που πόσταρα χθες; :P Υ.Σ. Φαίνεται πως έχεις κάνει φανταστική δουλειά, ανυπομονώ να πιάσω στα χέρια μου το νέο κινητό και να δοκιμάσω την Nougat Rom σου!

Edited by filippos76

Currently Owned : Xiaomi Mi Note 2(Scorpio) 4/64 | MiUI 9 || LeEco Le 2 x520(s2) 4/32 | eUI 26s || Xiaomi Redmi note 3 pro(Kenzo) 2/32 | Xiaomi EU | Radon Kernel 5.4 | Stereo Mod | MIUI 9

Ex-owned : Xiaomi Mi5(Gemini) 3/64 | Xiaomi EU | Stereo Mod | MIUI 9 BETA || LeEco Le Max 2(x2) x820 6/64 || LeEco Le Max 2(x2) x829 4/64 || Oneplus One(Bacon) 3/64

Link to comment
Share on other sites

NOUGAT BUG LOG

 

->Αναμένουμε fix για κάμερα στο messenger

->Η κάμερα που έδωσες κάνει αρκετή ώρα να βγάλει φωτογραφία και πολληηηη ώρα να βγάλει hdr

->Οταν ρυθμίζεις fingerprint εξακολουθεί να κρασαρει.

->Στα leeco extras στα αγγλικά και συγκεκριμένα στο battery calibration λέει "Make battery calibration to reduce battery life", λογικά θέλει να πει increase :ρ

->Δεν έχω βρει τρόπο απενεργοποίησης κάποιας sim

->Δεν γίνεται να αλλάξεις ήχο κλήσης απο ρυθμίσεις

->Η προεγκατεστημένη εφαρμογή chrome με ανάγκασε να ξανακάνω log in κάθε φορά που την έκλεινα, (στο myphone τουλάχιστον). Κατέβασα chrome beta και λύθηκε.

->Το Dolby Atmos κρασαρει αν κάνεις την οποίαδηποτε αλλαγή όσο παιζει μουσική από τα ακουστικά

 

(Διορθωθηκαν με clean install):

->Το messenger σέρνεται για κάποιον λόγο, ακόμα και μετά νέας εγκατάστασης του

 

Αν δω κάτι άλλο το προσθέτω

Edited by Xx4m0uR4sS

THL T6

AMOI A928W

Meizu MX4 Pro

Leeco Le Max 2 x829 | Resurrection Remix 7.1.2 1606

iPhone 7 Plus | iOS 12

Link to comment
Share on other sites

Έχω φλασάρει από το πρωί την rr 5.8.3 και θεωρώ ότι είναι η καλύτερη rom που έχω βάλει στην συσκευή μας, δουλεύουν όλα υποδειγματικά με όλα τα καλούδια της remix και ταχύτατη. Μοναδικά bugs ο default browser ο οποίος κρασάρει (μικρό το κακό έβαλα αμέσως Chrome) και η default camera που δεν τραβάει 4k και πάλι μικρό το κακό η Google Camera δουλεύει καλύτερα και από την official της leeco! Από μπαταρία πολύ καλά θα έλεγα, 3+ ώρες με φουλ brightness, δεδομένα, wifi, gps, τις 2 ώρες games!
Σημασία δεν έχει η πτώση, αλλά η πρόσκρουση.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, να βαλω κι εγω μερικα ερωτηματα - παρατηρησεις:

1) Στις επιλλογες προγραμματιστη εχει επιλογη για πολλαπλα παραθυρα. Το εχει δοκιμασει κανεις να μας πει τι κανει;

2) Εχει δοκιμασει κανεις να απεγκαταστησει τις Google εφαρμογες που μπηκαν ως εφαρμογες συστηματος με το ΟΤΑ v43; Ρωταω για πιθανοτητα bootloop.

3) To battery calibration γιατι και ποτε προτεινεται να το κανουμε;

4) Οι κωδικοι wifi που αποθηκευονται στα advance settings μπορουμε να τα εχουμε να περασουμε αλλη ρομ; σε καποια αλλη συσκευη;

5) Υπαρχει καποια εφαρμογη qr που να δουλευει οπως η stock; Για παραδειγμα με τη stock σκαναρα το υδατογραφημα ενος wifi και συνδεοταν αυτοματα.

6) Τα Smart Settings δουλευουν ή ειναι υπο κατασκευη; Γιατι τα δοκιμασα και δεν επαιξε κανενα.

7) Το Amoled mode εχει επιδραση μονο στο φοντο της οθονης πολλαπλων λειτουργιων; Γιατι απο το λιγο που τη λειτουργησα δεν ειδα κατι αλλο.

8) Το double tap to wake στις ρυθμισεις ειναι και αυτο υπο κατασκευη; Γιατι το ενεργοποιω, αλλα δε βλεπω κατι.

9) Το notification light αρχισε να αλλαζει χρωματα και συχνοτητα παλμου μονο του μετα το OTA v43. Υπαρχει τροπος να δουμε τις ρυθμισεις του; Δεν εχω μεσα καποια εφαρμογη τυπου Lightflow.

 

Αυτα τα ολιγα :lol::ninja: Αν καποιος ξερει ή εχει σκαλισει κατι ας πει μια κουβεντα. :D

Τίποτα κανείς;

~ Samsung Galaxy S10 ~
Link to comment
Share on other sites

Αν καποιος ξερει ή εχει σκαλισει κατι ας πει μια κουβεντα. :D

 

2) Λογικά το disable θα κανει την δουλεια που θες αν και δεν βρίσκω λόγο να τις βγάλεις

3) Μετά από αλλαγή/update ROM, όταν είναι στο 100 η μπαταρία για να μην έχουν μεινει παλιά στατιστικά και δεν δείχνει σωστά το ποσοστό της μπαταρίας

4) Λογικά με ροοτ η μέσω recovery μπορείς να κάνεις την διαδικασία αυτή, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει. Όλοι οι κωδικοί αποθηκεύονται σε ένα αρχείο στο σύστημα.

7) Έχει νόημα μόνο σε οθόνες AMOLED, μιας και θα έκανε τρομερή εξοικονόμηση ενεργειας, στο κινητό μας δεν νομίζω να κάνει κάτι εκτός και αν ρίχνει συχνότητα επεξεργαστή για εξοικονόμηση.

8) Υπό κατασκευή, σύντομα ως νέο κερνελ

9) Κατέβασε το lightflow ή το light manager

THL T6

AMOI A928W

Meizu MX4 Pro

Leeco Le Max 2 x829 | Resurrection Remix 7.1.2 1606

iPhone 7 Plus | iOS 12

Link to comment
Share on other sites

Έχω φλασάρει από το πρωί την rr 5.8.3 και θεωρώ ότι είναι η καλύτερη rom που έχω βάλει στην συσκευή μας, δουλεύουν όλα υποδειγματικά με όλα τα καλούδια της remix και ταχύτατη. Μοναδικά bugs ο default browser ο οποίος κρασάρει (μικρό το κακό έβαλα αμέσως Chrome) και η default camera που δεν τραβάει 4k και πάλι μικρό το κακό η Google Camera δουλεύει καλύτερα και από την official της leeco! Από μπαταρία πολύ καλά θα έλεγα, 3+ ώρες με φουλ brightness, δεδομένα, wifi, gps, τις 2 ώρες games!

Έως τώρα είχα για 2 βδομάδες την RR 5.7.4. Ήταν η καλύτερη ΡΟΜ που χρησιμοποίησα. Κανένα πρόβλημα πουθενά, ταχύτατη και απολύτως παραμετροποιήσιμη.

Πριν λίγο έκανα τη μετάβαση στη nougat της RR, την 5.8.3. Μέχρι τώρα δουλεύουν όλα, ταχύτατα, και χωρίς πρόβλημα. Δεν ξέρω αν η κάμερα της Google δουλεύει καλύτερα από της leeco. Θα δείξει.

 

Για τους κατόχους Χ829 πρέπει να πω ότι και οι 2 εκδόσεις της RR(MΜ και Nougat) έχουν ρυθμίσεις για την οθόνη όπου μπορεί κανείς να παίξει με το θερμό και το ψυχρό λευκό. Πολύ σημαντική κατά τη γνώμη μου.

Θα τη δοκιμάσω πιο σε βάθος και θα επανέλθω με νεότερα...

Edited by kak13000
Αλληλεγγύη, Ευγνωμοσύνη, Ηθική, Σύνεση
Link to comment
Share on other sites

Στο V4A για τα ακουστικά USB type c πειράζουμε την κατηγορία headset η την USB/dock?

Ότι και να αλλάξω δεν παρατηρώ διάφορα, φταίει που ακούω mp3? Θέλει κανέναν lossless τύπο ήχου;

Edited by Xx4m0uR4sS

THL T6

AMOI A928W

Meizu MX4 Pro

Leeco Le Max 2 x829 | Resurrection Remix 7.1.2 1606

iPhone 7 Plus | iOS 12

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...