Jump to content

LeEco Le Max 2 (X820 / X821 / Χ822 Global - X825 / Χ829 U.S.)


Paul64
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, για βάλω αλλη ROM πρέπει να ξεκλειδώσω τον bootloader πρώτα η μπορώ να κάνω εγκατάσταση με stock recovery?

 

Καλησπέρα. Εξαρτάται ποια φοράς τώρα. Αν είναι Official πας πάλι σε Official με το stock recovery. Αν φοράς Unofficial και θες Custom λογικά είσαι ξεκλείδωτος και περνάς TWRP και βάζεις όποια ρομ θες. Κοίτα στην αρχική έχει οδηγίες αναλυτικές. ;)

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση, ανεβάζω screenshot να δεις τι φοράω. Με ενδιαφέρει να περάσω την 20GRs η κάποι EUI official.

http://https//photos.google.com/share/AF1QipMzuB_JOCmSwd5DiUw0zmcPR4JY2JBGt78zQ924n74Ur5aqDSPJmR1uAcfTapC25Q/photo/AF1QipPq2LFcf9wiJqTT_7rba1niL_i_WkITC5QkDmUP?key=ZW9tWGJVWTQ2TVMwWXRuNzBscDZpQzAtZjJSQUV3

https://goo.gl/photos/Vud8ZMSyoDSqzRQQ7

Edited by dionyssios
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση, ανεβάζω screenshot να δεις τι φοράω. Με ενδιαφέρει να περάσω την 20GRs η κάποι EUI official.

 

Ok Unofficial φοράς την γνωστή από τα κινεζομάγαζα που σημαίνει ότι είσαι ξεκλείδωτος ήδη. Τσέκαρε και μια βέβαια για σιγουριά. Μετά βάλε ότι θες... :happy: Αν θες Official θα την κατεβάσεις με το Pc σου (δες αρχική για λινκ) θα την βάλεις χύμα στο κινητό ΟΧΙ σε φάκελο. Θα πατήσεις τα vol + & power θα τικάρεις μαζί τα κουμπιά clear & update και θα μπει. Αν θες 20GRs δες τις οδηγίες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι είχα την προηγούμενη miui την δικιά σου και για εγκατάσταση πατάω το wipe και slide δεξιά

 

Ετσι μπράβο γι αυτό σε δείχνει Root..Μάλλον... . Κάνε Clean installation με όλα τα Wipe και βάλτην ή με usb ή από το Pc όταν είσαι στο twrp.

Edited by CrisBal

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Ok Unofficial φοράς την γνωστή από τα κινεζομάγαζα που σημαίνει ότι είσαι ξεκλείδωτος ήδη. Τσέκαρε και μια βέβαια για σιγουριά. Μετά βάλε ότι θες... :happy: Αν θες Official θα την κατεβάσεις με το Pc σου (δες αρχική για λινκ) θα την βάλεις χύμα στο κινητό ΟΧΙ σε φάκελο. Θα πατήσεις τα vol + & power θα τικάρεις μαζί τα κουμπιά clear & update και θα μπει. Αν θες 20GRs δες τις οδηγίες.

 

Εμ, ρωτάω γιατίδεν κατάφερα να δω αν ειναι ξεκλείδωτος ο bootloader. Όταν γράφω fastboot devices δεν μου εμφανίζει τη συσκευή. Στο vol- & power λέει "You've entered Fastboot Mode. Press and hold the Power key to exit and reboot normally.

Link to comment
Share on other sites

Εμ, ρωτάω γιατίδεν κατάφερα να δω αν ειναι ξεκλείδωτος ο bootloader. Όταν γράφω fastboot devices δεν μου εμφανίζει τη συσκευή. Στο vol- & power λέει "You've entered Fastboot Mode. Press and hold the Power key to exit and reboot normally.

 

Η εντολή είναι fastboot oem device-info αν θυμάμαι καλά... Δες μια στον οδηγό. Με vol - & power ναι μπαίνει σε fastboot Mode και αν έχεις βάλει σωστά τους drivers θα σου πει αν είναι ξεκλείδωτος. . Drivers έβαλες σωστά? Στην διαχείριση συσκευών το βλέπει ως Bootloader Interface? Τσέκαρε το..

Edited by CrisBal

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Η εντολή είναι fastboot oem device-info αν θυμάμαι καλά... Δες μια στον οδηγό. Με vol - & power ναι μπαίνει σε fastboot Mode και αν έχεις βάλει σωστά τους drivers θα σου πει αν είναι ξεκλείδωτος. . Drivers έβαλες σωστά? Στην διαχείριση συσκευών το βλέπει ως Bootloader Interface? Τσέκαρε το..

 

Λοιπόν αυτό μου βγάζει.

 

C:\adb>adb devices

1500cebb device

 

 

C:\adb>fastboot oem device-info

< waiting for device >

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αυτό μου βγάζει.

 

C:\adb>adb devices

1500cebb device

 

 

C:\adb>fastboot oem device-info

< waiting for device >

 

Λοιπόν αυτό σημαίνει ότι το έχει δει ως adb Device αλλά ΟΧΙ ως fastboot device. Δεν έχουν μπει σωστά οι drivers. Αν έχεις 10αρια δες στον οδηγό το λινκ που σε πάει πως θα τους περάσει σωστά αν έχεις 7αρια σβήσε κατάργησε αυτούς που έχει και κάνε χειροκίνητα την εγκατάσταση από δίσκο που λεει και μετά επέλεξε τους Google Android drivers . τρέχεις το adb ως διαχειριστής?

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αυτό σημαίνει ότι το έχει δει ως adb Device αλλά ΟΧΙ ως fastboot device. Δεν έχουν μπει σωστά οι drivers. Αν έχεις 10αρια δες στον οδηγό το λινκ που σε πάει πως θα τους περάσει σωστά αν έχεις 7αρια σβήσε κατάργησε αυτούς που έχει και κάνε χειροκίνητα την εγκατάσταση από δίσκο που λεει και μετά επέλεξε τους Google Android drivers . τρέχεις το adb ως διαχειριστής?

 

Το κάνω σε XP, ποιούς εννοείς Google Android drivers;

Edited by dionyssios
Link to comment
Share on other sites

Το κάνω σε XP, ποιούς εννοείς Google Android drivers;

 

Δεν νομίζω να κάνεις δουλειά σε xp θέλει Windows x64. Δοκίμασε όμως μήπως και... Όταν σε ρωτάει να του πεις τους drivers πας και το βάζεις χειροκίνητα τους Android Bootloader.

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά παιδιά!

 

Προσπάθησα να βάλω τη νέα ΡΟΜ, αλλά μόλις πάτησα εγκατάσταση, μου έβγαλε με κόκκινα γράμματα το παρακάτω μήνυμα:

 

failed to extract dir from "system" to "/system"

Updater διαδικασία τερματίστηκε με ΣΦΑΛΜΑ: 7

Σφάλμα κατα την εγκατάσταση του zip '/sdcard/Miui8_max2...

 

Κατέβασα ξανά τη ΡΟΜ, αλλά πάλι το ίδιο πρόβλημα. Τι μπορεί να φταίει;

Αλληλεγγύη, Ευγνωμοσύνη, Ηθική, Σύνεση
Link to comment
Share on other sites

Έτοιμο με υποστήριξη x2-f2fs, με άλλο φόντο(μπλέ σκούρο), άλλη γραμματοσειρά, άλλο λουκέτο!!!!:p

 

----------ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ---------

Εννοείτε ότι έχετε εγκαταστήσει τους drivers στο PC> adb drivers LeEco_X820_LeMAX2

mega:///#!M8oADZaQ!d-hq3uFKS3j-BW4cd1e2imKZ9BBhoZVaucRWcn97L8U

1.) Κατεβάζουμε το TWRP (LeEco_LE_x2-f2fs_X820_822_TWRP_v1_CRISBAL_GR)zip από εδώ: https://mega.nz/#!8AUn3RTJ!9wBhdHxPHwIFNZzldd24chhyqVv4HUkGhC6SEKHDcNE

2.) Το ξεζιπάρουμε και μέσα στο φάκελο LeEco_X820_MAX_TWRP_v1_CRISBAL_GR βρίσκουμε τοX820_FASTBOOT_v4.exe (βλ.ιταλός):lol:

3.) Συνδέουμε το κινητό με το PC και κρατάμε πατημένα τα πλήκτρα Vol(-) & Power on/off μέχρι να μπει σε fastboot

3.) Πατάμε Δεξί κλικ εκτέλεση ως διαχειριστής στο X820_FASTBOOT_v4.exe, πατάμε ΜΙΑ φορά backspace για εγκατάσταση και δεύτερη ( όπως λέει το πρόγραμμα) μέχρι να γράψει LeEco Recovery και το ξεσυνδέουμε.

4.) Μπαίνουμε recovery και αν πάμε στα settings, πάνω δεξιά στην υδρόγειο, σέρνουμε προς τα πάνω να βρούμε την γλώσσα μας και μπορούμε να επιλέξουμε τα Ελληνικά ως κύρια γλώσσα.

5.) Εγκαταστήστε όποια rom θέλετε official ή όχι με τον γνωστό τρόπο (wipe>factory reset>back>επιλογή rom>install).;)

Άντε καλορίζικο.... Όποιος το βάλει μου λέει...

Περιμένω εντυπώσεις.

Καλησπέρα κι από μένα παιδιά..

Μόλις παρέλαβα κι εγώ το Χ820(18s) και άρχισε το ξενύχτι. Μιας και τελείως αρχάριος προσπαθώ να ακολουθήσω τις οδηγίες του chris αλλά δε δουλεύει το link για τους drivers του pc. Μπορεί κάποιος να το δει? Επίσης δε βρήκα κάποιον οδηγό για το πως θα κρατήσω back up ότι χρειαζόμαι σε περίπτωση πατάτας από μέρους μου.

Ευχαριστώ όλους και ιδιαιτερα τον chris για τη μασημενη τροφή σε ασχετους σαν και του λόγου μου

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά παιδιά!

failed to extract dir from "system" to "/system"

Updater διαδικασία τερματίστηκε με ΣΦΑΛΜΑ: 7

Σφάλμα κατα την εγκατάσταση του zip '/sdcard/Miui8_max2...

Κατέβασα ξανά τη ΡΟΜ, αλλά πάλι το ίδιο πρόβλημα. Τι μπορεί να φταίει;

 

Καλημέρα, καλή χρονιά με υγεία. Είχες πριν root rom? Είχες xposed, SU κλπ,?κάνε όλα τα Wipe εκτός Internal storage. ;)

Αν θες Root κλπ μείνε στην 6.12.3.

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα κι από μένα παιδιά..

Μόλις παρέλαβα κι εγώ το Χ820(18s) και άρχισε το ξενύχτι. Μιας και τελείως αρχάριος προσπαθώ να ακολουθήσω τις οδηγίες του chris αλλά δε δουλεύει το link για τους drivers του pc. Μπορεί κάποιος να το δει? Επίσης δε βρήκα κάποιον οδηγό για το πως θα κρατήσω back up ότι χρειαζόμαι σε περίπτωση πατάτας από μέρους μου.

Ευχαριστώ όλους και ιδιαιτερα τον chris για τη μασημενη τροφή σε ασχετους σαν και του λόγου μου

Καλημέρα. Δες κατ αρχήν εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6976109#post6976109 Κάνε τους ελέγχους του Bootloader βάλε drivers και ξεκλειδωσε αν χρειάζεται. Μετά βάλε TWRP και πατώντας backup επέλεξε όλα τα τετραγωνακια να κάνεις Full backup με το TWRP. Μετά δες τις οδηγίες εγκατάστασης των rom.

Edited by CrisBal

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα, μόλις παρήγγειλα και εγώ το κινητό μετά από ένα μεγάλο διάστημα παρακολούθησης της τιμής του από το kimovil.

Σήμερα λοιπόν το πήρα από το Gearbest, την έκδοση 4/32, στα 165 ευρώ μέσω κουπονιού.

 

Να δούμε λοιπόν πώς είναι η ζωή μετά το F1 της Coolpad. :p:p

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα, μόλις παρήγγειλα και εγώ το κινητό μετά από ένα μεγάλο διάστημα παρακολούθησης της τιμής του από το kimovil.

Σήμερα λοιπόν το πήρα από το Gearbest, την έκδοση 4/32, στα 165 ευρώ μέσω κουπονιού.

 

Να δούμε λοιπόν πώς είναι η ζωή μετά το F1 της Coolpad. :p:p

 

Το κουπονάκι όμως δεν μοιράζεσαι μαζί μας, μπας και το τσιμπήσουν και άλλοι :P

Link to comment
Share on other sites

Το κουπονάκι όμως δεν μοιράζεσαι μαζί μας, μπας και το τσιμπήσουν και άλλοι :P

 

https://www.kimovil.com/en/where-to-buy-letv-max-2-x820

 

Αυτό είναι το link :P

Link to comment
Share on other sites

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170109/517fe289a1a469f51551f9a1e41ddc78.jpg

 

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 37 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Banggood

 

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170109/517fe289a1a469f51551f9a1e41ddc78.jpg

 

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 37 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Banggood

 

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η τιμή είναι κορυφαία αλλά κρίμα που δεν πέρνει κάρτα μνήμης. Τα 64gb δεν φτάνουν για τίποτα.

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την καινούρια MIUI του CrisBal:

 

Πολύ όμορφη και σταθερή, αλλά χωρίς root δεν μπορώ να την χρησιμοποιήσω. Για όποιον θέλει να το δοκιμάσει, το μοναδικό από kingroot κλπ που μου δούλεψε ήταν το iRoot. Όχι η εφαρμογή για το pc, το apk, κατευθείαν στο κινητό. Γράφει success κι εμφανίζει το caption ότι supersuser (νομίζω έτσι λέγεται) has granted root access. Αλλά στην επόμενη επανεκκίνηση του κινητού ενώ bootάρει κανονικά χωρίς loop, δεν φορτώνει τον launcher. Η οθόνη ανοιγοκλείνει με το κουμπάκι και τα κουμπιά κάτω ανάβουν όταν πατηθούν, δηλαδή δείχνει να δουλεύει το κινητό. Δεν ξέρω αν βοηθάει σε κάτι αυτό ή αν θέλει κανείς να το δοκιμάσει.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται.εγω και με το δικό σου που είχα δύο χρόνια ήμουν πολύ ικανοποιημένος με 32 + 32 κάρτα sd.αλλωστε φωτό και έγγραφα όλα google drive τα στέλνω.

 

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την καινούρια MIUI του CrisBal:

 

Πολύ όμορφη και σταθερή, αλλά χωρίς root δεν μπορώ να την χρησιμοποιήσω. Για όποιον θέλει να το δοκιμάσει, το μοναδικό από kingroot κλπ που μου δούλεψε ήταν το iRoot. Όχι η εφαρμογή για το pc, το apk, κατευθείαν στο κινητό. Γράφει success κι εμφανίζει το caption ότι supersuser (νομίζω έτσι λέγεται) has granted root access. Αλλά στην επόμενη επανεκκίνηση του κινητού ενώ bootάρει κανονικά χωρίς loop, δεν φορτώνει τον launcher. Η οθόνη ανοιγοκλείνει με το κουμπάκι και τα κουμπιά κάτω ανάβουν όταν πατηθούν, δηλαδή δείχνει να δουλεύει το κινητό. Δεν ξέρω αν βοηθάει σε κάτι αυτό ή αν θέλει κανείς να το δοκιμάσει.

 

Σας είπα δεν είναι εύκολο να την ρουτάρουμε .Θα κοιτάξω στη καινούργια 7.1.5 έκδοση να τα έχει όλα. Μέχρι τότε σας έχω νέα..... καλά νέα.... Βρήκα τρόπο από secret developer site πως θα φτιάξουμε όλα τα χαλασμένα fingerprint σε όσους δεν δουλεύουν! Το καλύτερο........θα έχουμε πρώτοι την nougat developer ROM με πολλές εκπλήξεις και πολλά updates! Εν αναμονή λοιπόν...;)

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Να ευλογήσουμε και λίγο τα γένια μας, για την ακρίβεια του CrisBal..

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170109/e6183b2a6ad00d5aacb4213b77ef61fb.jpg

Sent From my Awesome K20 Pro 8/128 Deep in Space .....
Link to comment
Share on other sites

Σας είπα δεν είναι εύκολο να την ρουτάρουμε .Θα κοιτάξω στη καινούργια 7.1.5 έκδοση να τα έχει όλα. Μέχρι τότε σας έχω νέα..... καλά νέα.... Βρήκα τρόπο από secret developer site πως θα φτιάξουμε όλα τα χαλασμένα fingerprint σε όσους δεν δουλεύουν! Το καλύτερο........θα έχουμε πρώτοι την nougat developer ROM με πολλές εκπλήξεις και πολλά updates! Εν αναμονή λοιπόν...;)

 

Το ξέρω ότι δεν είναι εύκολο το root, απλά έγραψα το πιο κοντινό σε root που δούλεψε μήπως και βοηθήσει κανέναν. Την ζήλεψα την MIUI, αλλά ξαναγύρισα στην 20GRs σου. Άντε και με το καλό η Nougat..!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...