Jump to content

Huawei P9 Lite


madman099
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βλέπω όλο και περισσότεροι θέλουν να πάνε στην 6αρα πάλι. Τι ακριβώς δεν σου άρεσε φίλε αν θθες μας λες.

 

Sorry για την αργοπορημένη απάντηση. Βασικά έχει χειρότερη μπαταρία, δεν έχω δει κάποιο άλλο πρόβλημα, η μπαταρία όμως είναι σημαντικό θέμα. Εννοείται δεν έπεσε στο μισό ας πούμε, αλλά σε καθημερινή χρήση το καταλαβαίνω πως χρειάζεται πιο γρήγορα φόρτιση σε σχέση με πριν. Βέβαια αν παίζει 50/50 να μπρικάρει εννοείται δεν το γυρνάω πίσω...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα. Θα ήθελα τη βοήθεια σας.

Σήμερα, ξαφνικά το τηλέφωνο έκλεισε καθώς περπατούσα κι άκουγα μουσική, και μόλις το έπιασα στα χέρια μου, είχε ζεσταθεί υπερβολικά. Άνοιξα τη συσκευή, αλλά μόλις έφτασε στο σημείο για εισαγωγή του PIN, δεν ανταποκρινόταν σωστά (δεν πατιόταν τα πλήκτρα στην οθόνη). Με αρκετή προσπάθεια, έκανα τερματισμό, για να κλείσει το σύστημα και να πέσει η θερμοκρασία. Περπάτησα τουλάχιστον για 15 λεπτά μέχρι το σπίτι και η θερμοκρασία ακόμα ήταν πολύ υψηλή (σχεδόν δεν μπορούσα να το κρατήσω). Αφού το άφησα λίγο και είδα ότι κρύωσε, προσπάθησα να το ανοίξω αλλά ... τίποτα!

Οποιαδήποτε συμβουλή ... ευπρόσδεκτη!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι για να με φύγει και η περιέργεια έστειλα ένα Mail στην Huawei στα κεντρικά όπου ρωτάω τί γίνεται με την εγγύηση, σε περίπτωση που περάσω την 7 και δω ότι δεν με αρέσει ή ότι έχει προβλήματα, όπως γράφουν μερικοί σε διάφορα forum, και θέλω να γυρίσω πίσω στην 6, και αυτή είναι η επίσημη απάντηση της Huawei

 

Thank you for contacting Huawei.

 

With regards to your inquiry, the answer would be yes. You can downgrade or rollback from Android 7 to Android 6 if in case you will be having issue with the new upgrade. However, this can only be done via our service center. You warranty will still be honored as long as there is no customer induced damage and the the phone is not rooted or unlock. The phone also must be purchased from the same country where you are updating it.

 

(μετάφραση όσο καλύτερα μπορώ)

[Όσον αφορά την ερώτησή σας, η απάντηση είναι ναι. Μπορείτε να κάνετε downgrade ή rollback από το Android 7 στο 6 σε περίπτωση που θα έχετε πρόβλημα με τη νέα αναβάθμιση. Ωστόσο, αυτό μπορεί να γίνει μόνο σε εξουσιοδοτημένο κέντρο της Huawei. Η εγγύηση θα εξακολουθεί να υπάρχει εφόσον δεν έχει προκληθεί βλάβη από τον πελάτη στο τηλέφωνο και δεν έχει ξεκλείδωτο bootloader ή έχει γίνει root. Το τηλέφωνο πρέπει επίσης να έχει αγοραστεί από την ίδια χώρα στην οποία έχει γίνει η αναβάθμιση.]

 

Should you have further enquiries, please do not hesitate to contact us at at 1-800-1853-5353 (PLDT / SMART / SUN) 1-800-839-5227 (GLOBE) 0923 – 0990468 (MOBILE). Our lines are open Mondays to Fridays from 9.00AM to 6.00PM. Alternatively, and for further support, please visit http://consumer.huawei.com/ph/support

 

Thank you and best regards,

 

Norjaya

Huawei Support Team

Οι τρανοί άντρες είναι σφυρηλατημένοι στη φωτιά.

Προνόμιο των κατωτέρων είναι το άναμμα της φωτιάς.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είναι λύση , μπορείς αρχικά να δοκιμάσεις εγγραφή βίντεο με κάποια άλλη εφαρμογή αντί της εργοστασιακής. Σύντομα θα μας έρθει αναβάθμιση σε android 7 και ίσως να διορθωθεί το πρόβλημα δε ξέρω.
Link to comment
Share on other sites

Sorry για την αργοπορημένη απάντηση. Βασικά έχει χειρότερη μπαταρία, δεν έχω δει κάποιο άλλο πρόβλημα, η μπαταρία όμως είναι σημαντικό θέμα. Εννοείται δεν έπεσε στο μισό ας πούμε, αλλά σε καθημερινή χρήση το καταλαβαίνω πως χρειάζεται πιο γρήγορα φόρτιση σε σχέση με πριν. Βέβαια αν παίζει 50/50 να μπρικάρει εννοείται δεν το γυρνάω πίσω...

Ευχαριστώ πολύ φίλε για την απάντηση. Δοκίμασες μετά την αναβάθμιση να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων; Λένε ότι παίζει ρόλο και καλό είναι να κάνεις.Εμενα η 7αρα δεν μαρεσει εμφανισιακά πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ ακόμη να έρθει η 7 OTA...

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είναι λύση , μπορείς αρχικά να δοκιμάσεις εγγραφή βίντεο με κάποια άλλη εφαρμογή αντί της εργοστασιακής. Σύντομα θα μας έρθει αναβάθμιση σε android 7 και ίσως να διορθωθεί το πρόβλημα δε ξέρω.

 

Ναι χρησιμοποιώ την open camera με continuous autofocus. Έχω την εντύπωση ότι παίζει περίφημα. Λιγο στα πολυ κοντινά έχει μεγάλη ευαισθησία στην εστίαση και εστιαζει με μικρές αλλαγές του πλάνου. Ψάχνομαι :)

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είναι λύση , μπορείς αρχικά να δοκιμάσεις εγγραφή βίντεο με κάποια άλλη εφαρμογή αντί της εργοστασιακής. Σύντομα θα μας έρθει αναβάθμιση σε android 7 και ίσως να διορθωθεί το πρόβλημα δε ξέρω.

 

Εγω με την 7 ειμαι και κανει το ιδιο ;)

Link to comment
Share on other sites

Και εγω την περιμενω...

 

και θα περιμένεις πολύ ακόμα δυστυχώς.μπορει να είναι το πρώτο μου huawei αλλά έχω καταλάβει ήδη το σύστημα τους.τα μοντέλα που κυκλοφορούν Ασία περνούν κανονικά αναβαθμίσεις και στην Ευρώπη τα πουλούν και μετά τα παρατούν,αρπακτη κανονική.

στο XDA που διαβάζω όσοι χρήστες είναι Ασία πήραν κανονικά μέσω ota την β170 που ήταν αντροιντ 6,μετά την beta nougat,μετά την 370 και τώρα την 380.

εγώ από τότε που το αγόρασα πήρε τον Οκτώβριο με ota την β160 και τελος,ακόμα σε αυτή θα ήμουν αν δεν φλασαριζα με ρίσκο εγώ την 370 Nougat.

εννοείται πως είναι και το τελευταίο μου huawei.

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε για την απάντηση. Δοκίμασες μετά την αναβάθμιση να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων; Λένε ότι παίζει ρόλο και καλό είναι να κάνεις.Εμενα η 7αρα δεν μαρεσει εμφανισιακά πάντως.

 

Ναι το έχω υπόψη μου αλλά δεν έχω βρει χρόνο ν' ασχοληθώ. Καλό είναι να γίνει κάποια στιγμή πάντως.

Link to comment
Share on other sites

και θα περιμένεις πολύ ακόμα δυστυχώς.μπορει να είναι το πρώτο μου huawei αλλά έχω καταλάβει ήδη το σύστημα τους.τα μοντέλα που κυκλοφορούν Ασία περνούν κανονικά αναβαθμίσεις και στην Ευρώπη τα πουλούν και μετά τα παρατούν,αρπακτη κανονική.

στο XDA που διαβάζω όσοι χρήστες είναι Ασία πήραν κανονικά μέσω ota την β170 που ήταν αντροιντ 6,μετά την beta nougat,μετά την 370 και τώρα την 380.

εγώ από τότε που το αγόρασα πήρε τον Οκτώβριο με ota την β160 και τελος,ακόμα σε αυτή θα ήμουν αν δεν φλασαριζα με ρίσκο εγώ την 370 Nougat.

εννοείται πως είναι και το τελευταίο μου huawei.

 

Α τελεια...σε ευχαριστώ πολυ για την πληροφορία

Link to comment
Share on other sites

και θα περιμένεις πολύ ακόμα δυστυχώς.μπορει να είναι το πρώτο μου huawei αλλά έχω καταλάβει ήδη το σύστημα τους.τα μοντέλα που κυκλοφορούν Ασία περνούν κανονικά αναβαθμίσεις και στην Ευρώπη τα πουλούν και μετά τα παρατούν,αρπακτη κανονική.

στο XDA που διαβάζω όσοι χρήστες είναι Ασία πήραν κανονικά μέσω ota την β170 που ήταν αντροιντ 6,μετά την beta nougat,μετά την 370 και τώρα την 380.

εγώ από τότε που το αγόρασα πήρε τον Οκτώβριο με ota την β160 και τελος,ακόμα σε αυτή θα ήμουν αν δεν φλασαριζα με ρίσκο εγώ την 370 Nougat.

εννοείται πως είναι και το τελευταίο μου huawei.

 

Και δηλαδή τι προτείνεις; Το κινητό το πηρα οχι μόνο για τα updates. Οταν είχε βγει πέρσι ηταν απο τια καλύτερες επιλογες στη κατηγορία, ιδιως οταν η τιμη του έπεσε στα 194 ευρω στο Public και στα υπόλοιπα μαγαζια.

Link to comment
Share on other sites

και θα περιμένεις πολύ ακόμα δυστυχώς.μπορει να είναι το πρώτο μου huawei αλλά έχω

εγώ από τότε που το αγόρασα πήρε τον Οκτώβριο με ota την β160 και τελος,ακόμα σε αυτή θα ήμουν αν δεν φλασαριζα με ρίσκο εγώ την 370 Nougat.

εννοείται πως είναι και το τελευταίο μου huawei.

 

για κάτσε ρε φίλε , για πες μου ποια εταιρία (εκτός την xiaomi που βγάζει κάθε εβδομάδα της dev roms) που βγάζει συχνά updates και διορθώσεις για τα κινητά όπως το p9 lite (δεν μιλάω για τα υπόλοιπα της huawei) μέσα σε ένα χρόνο έβγαλε πάνω από 5 αναβαθμίσεις , για πες και ποιο από τα ακριβότερα sony, sasmung htc βγάζουν τόσες αναβαθμίσεις , μια το πολύ . Τα να κράζουμε είναι το πιο εύκολο ... απλά να μπορούμε να βλέπουμε και το τι γίνεται .

Οι τρανοί άντρες είναι σφυρηλατημένοι στη φωτιά.

Προνόμιο των κατωτέρων είναι το άναμμα της φωτιάς.

Link to comment
Share on other sites

για κάτσε ρε φίλε , για πες μου ποια εταιρία (εκτός την xiaomi που βγάζει κάθε εβδομάδα της dev roms) που βγάζει συχνά updates και διορθώσεις για τα κινητά όπως το p9 lite (δεν μιλάω για τα υπόλοιπα της huawei) μέσα σε ένα χρόνο έβγαλε πάνω από 5 αναβαθμίσεις , για πες και ποιο από τα ακριβότερα sony, sasmung htc βγάζουν τόσες αναβαθμίσεις , μια το πολύ . Τα να κράζουμε είναι το πιο εύκολο ... απλά να μπορούμε να βλέπουμε και το τι γίνεται .

 

1.ποιος πήρε πάνω από μία από αυτές τις 5 αναβαθμίσεις μέσω ota?

2.sony και σαμσουγκ δίνουν κάθε μήνα αναβαθμίσεις ασφαλείας ακόμα και στα μοντέλα κάτω των 200 ευρώ,ακόμα και η σειρά j της σαμσουγκ που θεωρείται low range παίρνει κάθε μήνα security update.

3.οι 8 στους 10 που έχουν το p9 lite είναι ακόμα στην β160,δηλαδή πέρσινη ρομ και οι υπόλοιποι 2 φλασαραν μόνοι τους κάποιο update.

4.ειπα από την αρχή ότι έχει γραμμένους τους ευρωπαίους χρήστες και δίνει update μόνο σε ασιατικές συσκευες και αυτός είναι ο λόγος που δεν ξαναγοραζω συσκευή τους.αφου μας αγνοουν το ίδιο θα κάνω και εγώ.

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ με τη σειρά μου να πω ότι είμαι υπερικανοποιημένος από το κινητό.

Το αγόρασα κι εγώ πέρυσι τον Ιούλιο, την πρώτη μέρα που βγήκε στα 194 και από τότε λειτουργεί απροβλημάτιστα και με ένα σωρό εφαρμογές επάνω του.

Λίγη υπομονή και θα έρθει η αναβάθμιση ΟΤΑ.

Δεν είναι λόγος αυτός να απαξιώνουμε το κινητό (άποψή μου πάντα).

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα του autofocus. H ελληνική αντιπροσωπία με ενημερωσε οτι το P9 lite δεν υποστηρίζει autofocus ,κατά την εγγραφή video. Όταν τους είπα ότι υπάρχει και pro mode με af-c τα μασησαν, αερολογιες. Όταν τους μίλησα για παραπλανηση καταναλωτή δεν απάντησαν τπτ. Έστειλα email στο .eu αναμονή. Edited by suedehead
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα του autofocus. H ελληνική αντιπροσωπία με ενημερωσε οτι το P9 lite δεν υποστηρίζει autofocus ,κατά την εγγραφή video. Όταν τους είπα ότι υπάρχει και pro mode με af-c τα μασησαν, αερολογιες. Όταν τους μίλησα για παραπλανηση καταναλωτή δεν απάντησαν τπτ. Έστειλα email στο .eu αναμονή.

 

Δεν νομιζω να γινει κατι βεβαια..

 

Οσο για τις αναβαθμισεις, 3 lite εχουμε στην οικογενεια, τα 2 ειναι με διπλη σιμ και 3gb και το αλλο ειναι με μονη σιμ και 3gb, ολα εχουν παρει την 380 με ΟΤΑ. Μαλλον μονο τα 2gb αργουν...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ με δίκαρτο 3GB έχω Nougat (μέσω OTA). Άλλο που θα προτιμούσα να γυρίσω σε 6, απλά το λέω για το φίλο που αναφέρει περί έλλειψης OTA αναβαθμίσεων. Βέβαια με τα 2GB δεν ξέρω τι γίνεται.
Link to comment
Share on other sites

όποιος θέλει να κάνει update σε 380 το αρχείο 310 mb που είναι ota κατεβαίνει κανονικά μέσω firmware finder και proxy.μολις το πέρασα χωρίς προβλημα

η 380 για l21 δικαρτο,η 381 για μονοκαρτο

Edited by stelioz78

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

όποιος θέλει να κάνει update σε 380 το αρχείο 310 mb που είναι ota κατεβαίνει κανονικά μέσω firmware finder και proxy.μολις το πέρασα χωρίς προβλημα

 

Εχω το μονόκαρτο p9 με 3gb ram (VNS-L31) με update σε Β371.

Δύο ερωτήσεις:

-Από τότε που το αναβάθμισα -μεσω firmware finder- κάνει συχνές επανεκινήσεις. Υπάρχει σχετική εμπειρία;

- Ποια επόμενη αναβάθμιση είναι κατάλληλη; Η B380 ή Β381 κλπ;

Link to comment
Share on other sites

Έχω τι δίκαρτο με τα 2 gb ( VNS-L21) και μέσω του firmware finder βλέπω πάρα πολλές εκδόσεις και δε ξέρω ποια είναι η σωστή . Π.χ.βλέπω μια που λεει VNS-L21C432B380 που είναι 292 Mb και γράφει από κάτω OTA-MF και μια ίδια που γράφει από κάτω FullOTA-MF και είναι 1,6 giga !

Ποιά πρέπει να κατεβάσω ?

Link to comment
Share on other sites

1.ποιος πήρε πάνω από μία από αυτές τις 5 αναβαθμίσεις μέσω ota?

2.sony και σαμσουγκ δίνουν κάθε μήνα αναβαθμίσεις ασφαλείας ακόμα και στα μοντέλα κάτω των 200 ευρώ,ακόμα και η σειρά j της σαμσουγκ που θεωρείται low range παίρνει κάθε μήνα security update.

3.οι 8 στους 10 που έχουν το p9 lite είναι ακόμα στην β160,δηλαδή πέρσινη ρομ και οι υπόλοιποι 2 φλασαραν μόνοι τους κάποιο update.

4.ειπα από την αρχή ότι έχει γραμμένους τους ευρωπαίους χρήστες και δίνει update μόνο σε ασιατικές συσκευες και αυτός είναι ο λόγος που δεν ξαναγοραζω συσκευή τους.αφου μας αγνοουν το ίδιο θα κάνω και εγώ.

 

Φίλε εισαι λάθος σε όλα όσα γράφεις. Ιδικά να συγκρίνεις την Huawei με την απαράδεκτη Samsung σε ότι έχει να κάνει με υποστήριξη και αναβάθμισης είναι απλά για γέλια.Απλα πολύ ανώτερη ή Huawei . Το J5 με το p9 lite βγήκαν ίδια εποχή για παράδειγμα και είχαν σχεδόν ίδια τιμή. Δες τώρα πόσο έχει το J5 και πόσο το p9 lite ....από εκεί να καταλάβεις πόσο πούλησε το ένα και πόσο το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω τι δίκαρτο με τα 2 gb ( VNS-L21) και μέσω του firmware finder βλέπω πάρα πολλές εκδόσεις και δε ξέρω ποια είναι η σωστή . Π.χ.βλέπω μια που λεει VNS-L21C432B380 που είναι 292 Mb και γράφει από κάτω OTA-MF και μια ίδια που γράφει από κάτω FullOTA-MF και είναι 1,6 giga !

Ποιά πρέπει να κατεβάσω ?

 

αναλόγως σε ποια είσαι,εγώ ήμουν στην 370 και κατέβασα μόνο την ota 292 mb

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Συσκευή bootloader unlocked και frp locked σε bootloop

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...