Jump to content

Huawei P9 Lite


madman099
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα!

Το τηλ. δυστυχως επεσε με την πλατη σε πλακακι να το πω, οχι καπου πολυ μαλακα δηλαδη, δεν εσπασε κατι ουτε εχει καποια σημαδια, αλλα δεν πιανει η οθονη κατω δεξια με συνεπεια να μην μπορω να πατησω ολα τα γραμματα ωστε να γραψω καποιο μνμ.. Αναγκαστηκα το γυρναω τουμπα, το κεφαλι κατω, για να γραψω!

Εχει ξεπιασει κατι απο μεσα? Στην οθονη δεν εχει ουτε ρωγμη ουτε τιποτα...

Φνταζομαι η εγγυηση δεν θα καλυπτει κατι τετοιο...

Απο την στιγμή που δεν φαίνεται κάποιο σημάδι μπορεί και να περαστεί Στην εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σ ευχαριστω! θα το ψαξω δεν χανω και κατι.. Που απευθύνομαι ομως? παίρνω τηλ στην huawei ελλας η παω arvato?
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω! θα το ψαξω δεν χανω και κατι.. Που απευθύνομαι ομως? παίρνω τηλ στην huawei ελλας η παω arvato?

Παρε πρωτα ενα τηλεφωνο στην Huawei και αυτοι θα σου πουν.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

κάνοντας μια βόλτα στο xda έπεσα πάνω σε αυτό https://forum.xda-developers.com/huawei-p9lite/how-to/news-to-romanians-unlocked-bootloaders-t3561209 και αναφέρεται στο θέμα της εγγύησης , δεν έκανα μετάφραση, αλλά από ότι λένε αν ξεκλειδώσεις τον bootloader και δεν πειράξεις την μαμά rom η εγγύηση συνεχίζει να σε καλύπτει , βέβαια το root, xposed κλπ λογικά θεωρούνται πειράγματα , οπότε αν γίνει κάτι προσπαθούμε να περάσουμε την μαμά και το πάμε για φτιάξιμο με εγγύηση

Οι τρανοί άντρες είναι σφυρηλατημένοι στη φωτιά.

Προνόμιο των κατωτέρων είναι το άναμμα της φωτιάς.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα. Θέλω να τσιμπήσω το κινητάκι, μιας και βρήκα σε προσφορά το μοντέλο με το 2gb ram...

Κάποιες ερωτήσεις:

1. Θέλω να έχει καλή ram management πάνω από όλα. Να μπορώ να ανοίξω 3-4 εφαρμογές ταυτόχρονα και μετά από μισή ώρα να μην θέλει να τις ξαναφορτώσει, ειδικά MS Word, excel, Powerpoinτ που τις χρειάζομαι για τη δουλειά

2.Από επιδόσεις σε παιχνίδια πως πάει? Το θέλω γιατί παίζω συχνά ένα συγκεκριμένο online game, επίσης θα ήθελα να μένει στη μνήμη και να μην τρώει κολλήματα.

3. Ερχομαι από S6, που ξαφνικά με άφησε και μου πέθανε. Η οθόνη θα με ξενίσει πολύ? Επιπλέον, για να λέμε και τα θετικά, touchwiz με ρουτ και debloat ειχα και πετούσε. Μόνο η μπαταρία του δεν μου άρεσε.

Τέλος, αυτά που διάβασα εδώ μέσα με ψιλοφόβησαν. Τι δεν πιάνει το touch όταν κάνεις scroll? Πες οτι κάνω scroll down βιαστικά, δεν θα μπορώ να το σταματήσω, εκτός και αν σταματήσει μόνο του?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

ΠΣ Από εμφάνιση το κινητό με έχει τρελάνει, και από hardware επίσης πάρα πολύ καλό. Το software με φοβίζει λιγάκι

Edited by Johny-B
Απαγορεύεται η γραφή τύπου sms!!!
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα. Θέλω να τσιμπήσω το κινητάκι, μιας και βρήκα σε προσφορά το μοντέλο με το 2gb ram...

Κάποιες ερωτήσεις:

1. Θέλω να έχει καλή ram management πάνω από όλα. Να μπορώ να ανοίξω 3-4 εφαρμογές ταυτόχρονα και μετά από μισή ώρα να μην θέλει να τις ξαναφορτώσει, ειδικά MS Word, excel, Powerpoinτ που τις χρειάζομαι για τη δουλειά

2.Από επιδόσεις σε παιχνίδια πως πάει? Το θέλω γιατί παίζω συχνά ένα συγκεκριμένο online game, επίσης θα ήθελα να μένει στη μνήμη και να μην τρώει κολλήματα.

3. Ερχομαι από S6, που ξαφνικά με άφησε και μου πέθανε. Η οθόνη θα με ξενίσει πολύ? Επιπλέον, για να λέμε και τα θετικά, touchwiz με ρουτ και debloat ειχα και πετούσε. Μόνο η μπαταρία του δεν μου άρεσε.

Τέλος, αυτά που διάβασα εδώ μέσα με ψιλοφόβησαν. Τι δεν πιάνει το touch όταν κάνεις scroll? Πες οτι κάνω scroll down βιαστικά, δεν θα μπορώ να το σταματήσω, εκτός και αν σταματήσει μόνο του?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

ΠΣ Από εμφάνιση το κινητό με έχει τρελάνει, και από hardware επίσης πάρα πολύ καλό. Το software με φοβίζει λιγάκι

Μια χαρά ειναι φιλε σε.ολα αυτα που θέλεις δεν πρόκειται να σε προβληματίσει καθόλου το κινητο μαλιστα θα σε εκπλήξει που κανει τοσο φθηνά και ειναι φοβερό σε ολα.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα. Θέλω να τσιμπήσω το κινητάκι, μιας και βρήκα σε προσφορά το μοντέλο με το 2gb ram...

Κάποιες ερωτήσεις:

1. Θέλω να έχει καλή ram management πάνω από όλα. Να μπορώ να ανοίξω 3-4 εφαρμογές ταυτόχρονα και μετά από μισή ώρα να μην θέλει να τις ξαναφορτώσει, ειδικά MS Word, excel, Powerpoinτ που τις χρειάζομαι για τη δουλειά

2.Από επιδόσεις σε παιχνίδια πως πάει? Το θέλω γιατί παίζω συχνά ένα συγκεκριμένο online game, επίσης θα ήθελα να μένει στη μνήμη και να μην τρώει κολλήματα.

3. Ερχομαι από S6, που ξαφνικά με άφησε και μου πέθανε. Η οθόνη θα με ξενίσει πολύ? Επιπλέον, για να λέμε και τα θετικά, touchwiz με ρουτ και debloat ειχα και πετούσε. Μόνο η μπαταρία του δεν μου άρεσε.

Τέλος, αυτά που διάβασα εδώ μέσα με ψιλοφόβησαν. Τι δεν πιάνει το touch όταν κάνεις scroll? Πες οτι κάνω scroll down βιαστικά, δεν θα μπορώ να το σταματήσω, εκτός και αν σταματήσει μόνο του?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

ΠΣ Από εμφάνιση το κινητό με έχει τρελάνει, και από hardware επίσης πάρα πολύ καλό. Το software με φοβίζει λιγάκι

 

1. Για 3,4 εφαρμογές θα είσαι μια χαρά, αν θέλεις να διαχειρίζεσαι παραπάνω χωρίς να ξαναφορτωνουν θα πας σε 3GB

2. Στα παιχνίδια τα πάει μια χαρά δεν θα συναντήσεις κανένα πρόβλημα, το μόνο "αρνητικό" ίσως ότι ζεσταίνεται λίγο από πίσω μετά από ώρα σε βαριά games (αλλά και αυτό σιγά δεν ειναι τίποτα)

3. Όσον αφορά την οθόνη, δεν ξέρω αν θα σου φανεί η διαφορά δεδομένου ότι είχες s6 πάντως είναι και αυτή τέλεια. Τώρα για αυτό με το touch όταν κανείς scroll, πρώτη φορά το ακούω, εγώ δεν έχω αντιμετωπίσει απολύτως κανένα πρόβλημα

4. Δεν ξέρω τι σε φοβίζει στο software εγώ το βρήκα μια χαρά, ούτε περιττές εφαρμογές προεγκατεστημενες, ούτε κινέζικα, και το EMUI μια χαραα!!

 

ΠΣ: πάρτο με τα χίλια :D

Link to comment
Share on other sites

Παίζει να έχεις πρόβλημα με την κεραία.

Είχα κι εγώ ένα σχετικό πρόβλημα άλλης φύσης, το οποίο έχω αναφέρει. Το κινητό έδειχνε να έχει 4G φουλ, αλλά όχι ιντερνετ! Ήθελε να ανοιγοκλείσω το flight mode για να στρώσει. Αλλά πρέπει να ήταν software σκάλωμα και τελικά έστρωσε από μόνο του (έχει να μου το εμφανίσει πολύ καιρό).

Δοκίμασε τα παρακάτω, αν δεν τα έχεις δοκιμάσει.

 

1) Βάλε το performance στη μπαταρία - αντί του smart - Καμιά φορά τρώει σκάλωμα η διαχείριση της μπαταρίας στο σμαρτ και κάνει κόλπα.

2) Πήγαινε σε safe mode και δες αν στο κάνει κι εκεί. Αν ΔΕΝ το κάνει φταίει κάποιο 3rd party app.

3) Κάνε ολικό format στη συσκευή από την εκκίνηση του (όχι επαναφορά εργοστασιακών). Προσοχή πριν κάνεις αυτό σβήσε το gmail account που είναι συνδεδεμένο/συγχρονισμένο με τη συσκευή.

 

Αν δεν στρώσει, πρέπει να στείλεις τη συσκευή στο σέρβις.

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση αλλά δε πρόλαβα... το έχω στείλει ήδη στο service και περιμένω...

Link to comment
Share on other sites

εχω το p9lite. δεν το εχω κανει ροοτ.μετα απο hard reset δεν με αφηνει να προσθεσω λογαριασμο google ουτε να μπω play store.απο λιγο ψαξιμο μαλλον φταιει το build. το κινητο λεει vns l31c150b161. αποτι καταλαβα εδω αυτο πρεπει να αλλαξει σε vnsl31c432b161 αν δεν κανω λαθος.

1)χρειαζεται ροοτ?

2)το αρχειο zip η το app βαζω στην sd?

3)αν ειναι το zip, το κινητο κολλαει στο 5% (installing update)?τι να κανω?

4)αν ειναι το app, υπαρχει τροπος να γινει απο pc, γιατι η sd ειναι μονο 2gb και το app 3κατι?

 

ευχαριστω για τον χρονο σας

 

εχω το p9lite. δεν το εχω κανει ροοτ.μετα απο hard reset δεν με αφηνει να προσθεσω λογαριασμο google ουτε να μπω play store.απο λιγο ψαξιμο μαλλον φταιει το build. το κινητο λεει vns l31c150b161. αποτι καταλαβα εδω αυτο πρεπει να αλλαξει σε vnsl31c432b161 αν δεν κανω λαθος.

1)χρειαζεται ροοτ?

2)το αρχειο zip η το app βαζω στην sd?

3)αν ειναι το zip, το κινητο κολλαει στο 5% (installing update)?τι να κανω?

4)αν ειναι το app, υπαρχει τροπος να γινει απο pc, γιατι η sd ειναι μονο 2gb και το app 3κατι?

 

ευχαριστω για τον χρονο σας

 

βρηκα sd καρτά κα τό περασα το vnsl31c432b161. στο buld ομως λέει vnsl31c900b161 και παλι δεν δουλευουν google λογαριασμοι, play store...τί κανω?

Edited by Johny-B
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Ας ξεκινήσουμε από το κυριοτερο.Το κινητο σου πρεπει να είναι με 3 Gb ram για να βαλεις αυτή τη ρομ.

Αν είναι με 2 θα πρεπει να βρεις ρομ τυπου:Vls-l21..

Link to comment
Share on other sites

Ας ξεκινήσουμε από το κυριοτερο.Το κινητο σου πρεπει να είναι με 3 Gb ram για να βαλεις αυτή τη ρομ.

Αν είναι με 2 θα πρεπει να βρεις ρομ τυπου:Vls-l21..

Η συγκεκριμένη συσκευή στην οποια αναφέρεται ειναι p9 lite single sim 3gb ram L31.

 

Το παλευαμε 3 ωρες πιο πριν.

 

Περίεργα πράγματα.

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι, καλημέρα

σου συστηνω να επικοινωνήσεις με εξυπηρετηση Huawei 211 1980000.Εχω και εγω το ιδιο πρόβλημα.Το αγοαρασα από Vodafone κ εβαλα λαθος εκδοση λογισμικούl21 c432b161.Εβαλες προφανως εκδοση που δεν προοοριζεται για το κινητο σου. Νομιζω ότι θα σου πουν να το πας στην arvato service για αναβαθμιση λογισμικού η θα περιμενεις την εκδοση nougat σε κανενα μηνα που μπορει να διορθωσει το πρόβλημα σου,Τηλ σερβισ αρβατο 210 5197500.Οτι και κανεις ποσταρε το για να δουν κ οι υπολοιποι με το ιδιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση προς συμφορουμιτες και κατοχους της συσκευης η εκδοση της συσκευης με τα 3 giga ram (single και dual sim) που κυριως πουλιεται απο τα σκρουτζομαγαζα εισαγεται - καλυπτεται κανονικα απο το ελληνικο service της huawei ? επισης υπαρχει καποια διαφοροποιηση με το μοντελο των 2 giga που πουλιεται σε μεγαλα καταστηματα παραδειγμα σε εξαρτηματα μεσα στην συσκευασια ή με screen protector ηδη τοποθετημενο πανω στην συσκευη που εχει παρατηρηθει στο κανονικο p9 ?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους τους φιλους του φορουμ.Υπαρχει καποιος τροπος να περναω μουσικη στο τηλεφωνο χωρις να χρησιμοποιω καρτα sd? Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους τους φιλους του φορουμ.Υπαρχει καποιος τροπος να περναω μουσικη στο τηλεφωνο χωρις να χρησιμοποιω καρτα sd? Ευχαριστω.

 

με καλωδιο στον υπολογιστη?

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 7 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Ξεκλείδωσα bootloader, έβαλα twrp και πέρασα Android Nougat.Απο τότε, δεν μπορώ να μπω στο recovery όσο και αν προσπάθησα.Μετά απο διάφορα πυο διάβασα προσπάθησα να εγκαταστήσω το revolution recovery που απ οτι κατάλαβα είναι αν εχεις nougat, εγκαταστάθηκε αλλά πάλι δεν μπορούσα να μπω με τον κλασικό τρόπο.Κατάφερα με το srk tool και μπήκα τελικά, η ρομ δεν είχε πληκτρολόγιο και εκανα factory reset μήπως φτιάξει αλλά απο τότε ενω ξεκινάει κανονικά το κινητό δεν μπορώ να μπω στα developer options (ναι τα εχω enable), οταν παταω πανω απλα κλείνουν οι ρυθμίσεις, το ιδιο γινεται και στα security options.

Επίσης παρατήρησα οτι στο model λεει generic a15 και το δειχνει τετραπύρινο με ενα gb ram και οτι η καμερα δεν δουλεύει, ανοίγει η εφαρμογή και κλείνει μόνη της.

 

Δεν μπορώ να ανοίξω το usb debugging χωρίς να μπω στα developer options?

Υπάρχει κάποιος με το ιδιο πρόβλημα? Δεν ξέρω τι άλλο να δοκιμάσω, δε μπορώ να κάνω κατι χωρις να μπορώ να ενεργοποιήσω το usb debugging και χωρις να μπορω να μπω στο recovery.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση, για παράδειγμα κάνω λήψη ενός αρχείου απο κάποιον browser, οποιονδήποτε! Μετά αν θέλω να ακυρώσω τη λήψη, πως το κάνω;;; Εχω δοκιμάσει τα πάντα! Θυμάμαι το παλιό μου κινητό είχε κατι σαν διαχείριση λήψεων που πηγαίνοντας εκεί, έβλεπες την λήψη που έτρεχε και αν ήθελες μπορούσες να πατήσεις άκυρο...
Link to comment
Share on other sites

μπορεις να στειλεις ενα λινκ απο που το πηρες? εχω βρει απειρα στο ebay αλλα τα πιο πολλα είναι μουφα μαλλον με τετοια τιμη που βλεπω. οποιος μπορει ας στειλει ενα λινκ απο εξω γιατί εδω (επαρχια) μου ζητανε 15 + για ενα κομματι πλαστικο ! επισης καπου ειδα καποιο πακετο που εχει και δωρο μια ζελατινα για το πισω μερος για τις γρατζουνιες .

Κι εγω εβαλα τζαμι πολυ καλο οντως. :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι, καλημέρα

σου συστηνω να επικοινωνήσεις με εξυπηρετηση Huawei 211 1980000.Εχω και εγω το ιδιο πρόβλημα.Το αγοαρασα από Vodafone κ εβαλα λαθος εκδοση λογισμικούl21 c432b161.Εβαλες προφανως εκδοση που δεν προοοριζεται για το κινητο σου. Νομιζω ότι θα σου πουν να το πας στην arvato service για αναβαθμιση λογισμικού η θα περιμενεις την εκδοση nougat σε κανενα μηνα που μπορει να διορθωσει το πρόβλημα σου,Τηλ σερβισ αρβατο 210 5197500.Οτι και κανεις ποσταρε το για να δουν κ οι υπολοιποι με το ιδιο πρόβλημα.

Και εγω εχω από Voda αγορασμενο το κινητό και εβαλα την c900b161.Tην εχω πολύ καιρο και δουλευει απροβλημάτιστα.Για προσπαθήσε το.

Edited by Johny-B
Απαγορεύεται η γραφή τύπου sms!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά εδώ και σχεδόν 1 χρόνο έχω το Z5 Compact αλλα δυστυχώς δεν με έχει αφήσει καθόλου ευχαριστημένο..

 

Η ξαδέρφη μου έχει το P9 με τα 3GB RAM και πραγματικά το κινητό κάνει παπάδες.. Τι μπαταρία είναι αυτή? Το κινητό το λιώνει σε GOOGLE MAPS, YouTube και 4G ανοιχτό και βγάζει 1 μέρα άνετα.. Εγώ με το Z5 Compact πρεπει να είμαι όλη μέρα στην πρίζα αμα κάνω τέτοια.. Και αναρωτιέμαι λοιπόν πως γίνεται ένα κινητό που έχει 200€ λιγότερα να είναι πολύ καλύτερο? Ας μην μιλήσω καλύτερα για την κάμερα του P9.. ΠΑΠΑΔΕΣ ΑΠΛΑ...

 

Η ερώτηση είναι η εξής: Αξίζει να πουλήσω το Ζ5 Compact το P9?

Link to comment
Share on other sites

Το p9 έχει περίπου 380€ πόσα δηλαδή πήρες το Sony;; και ναι είναι τρομερό τηλέφωνο το p9.

 

Xiaomi redmi note 3g, miui 8 XTRVbeta1

 

----- προσθήκη μηνύματος 44 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όπα μήπως εννοείς το p9 lite;;

 

Και πάντα όταν αγοράζεις κινητό βάζεις κάτω τις ανάγκες σου και παίρνεις αυτό που σε καλύπτει, εγώ π.χ που θέλω μεγάλη αυτονομία πήρα τηλέφωνο με 4000mah μπαταρία.

 

Xiaomi redmi note 3g, miui 8 XTRVbeta1

Edited by chios

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Το p9 έχει περίπου 380€ πόσα δηλαδή πήρες το Sony;; και ναι είναι τρομερό τηλέφωνο το p9.

 

Xiaomi redmi note 3g, miui 8 XTRVbeta1

 

----- προσθήκη μηνύματος 44 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όπα μήπως εννοείς το p9 lite;;

 

Και πάντα όταν αγοράζεις κινητό βάζεις κάτω τις ανάγκες σου και παίρνεις αυτό που σε καλύπτει, εγώ π.χ που θέλω μεγάλη αυτονομία πήρα τηλέφωνο με 4000mah μπαταρία.

 

Xiaomi redmi note 3g, miui 8 XTRVbeta1

 

Ναι για το Lite λεω. Το Z5 Compact εχει 400 τωρα. Εγω το ειχα παρει 350.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Θέλω να σας κάνω μια ερώτηση για το notification led. Δουλεύω εφαρμογές email όπως το BlueMail ή το aquamail στις οποίες μπορείς να ορίσεις διαφορετικό χρώμα led για κάθε λογαριασμό. Το τηλέφωνο θα το υποστηρίζει χωρίς root? Χρησιμοποιεί κάποιος αντίστοιχη εφαρμογή;
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Θέλω να σας κάνω μια ερώτηση για το notification led. Δουλεύω εφαρμογές email όπως το BlueMail ή το aquamail στις οποίες μπορείς να ορίσεις διαφορετικό χρώμα led για κάθε λογαριασμό.

 

Για το Bluemail που το δουλεύω και εγώ, με 2 λογαριασμούς πάνω του, του έχω βάλει ένα χρώμα, ιδιο, και για τους 2 λογαριασμούς, και δουλευει κανονικά.

 

Εσυ αναρωτιέσαι αν μπορείς να ορίσεις άλλο χρώμα σε άλλη εφαρμογή εμαιλ? Αν ναι δε βρίσκω το λόγο να μη δε το κάνει

I am the FireStarter
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Συσκευή bootloader unlocked και frp locked σε bootloop

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...