Jump to content

myphone ask: Πόσο καλά προστατεύετε την συσκευή σας;


AgelosMo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το κινητό είναι εργαλείο. Κάνω τη δουλειά μου και μπαίνει κατευθείαν στην τσέπη. Δεν μενει εκτεθειμένο στιγμή. Ούτε θήκες, ούτε ζελατίνα ούτε τίποτα. Το θέμα είναι να το χαρείς. Άσε που, γνώμη μου πάντα, όταν είναι γυμνό ανεβάζει πιο δύσκολα θερμοκρασία.
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πιστεύω όχι όσο θα ήθελα, αλλά πάντα μου λένε ότι είναι "στην πένα" οι συσκευές μου! :lol:

 

Πάντα θήκες και μεμβράνες/tempered glasses. Το πιο ακριβό tempered που έχω πάρει είχε 6€, οπότε το θεωρώ πολύ "λογικό" έξοδο, από το να δώσω 30€+, για οθόνη.

 

Και θήκη, όχι μόνο για τις πτώσεις, αλλά και για λόγους καθαριότητας.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ή κακώς οι θήκες κάνουν τα κινητά πιο άσχημα (ΟΚ, εκτός από το Galaxy S5 που δεν μπορούσε να γίνει πιο άσχημο)... Δυστυχώς τα τελευταία χρόνια το μόνο κινητό που έχω ευχαριστηθεί είναι το Lumia 640.. Αφενός ήταν φθηνό σε σχέση με τα υπόλοιπα που είχα αλλά αφετέρου με ένα tempered καθάρισες γιατί όλο το υπόλοιπο σώμα της συσκευής καλυπτόταν από το πλαστικό καπάκι που είχε κόστος 7-8€... Οπότε και να σου πέσει δεν θα πάθεις κάτι... Όλα τα υπόλοιπα κινητά με θήκες (όσο πιο λεπτές γίνεται) και εννοείται πάντα tempered glass...

 

Μια Θήκη σιλικόνης τίποτα άλλο,τώρα για τις συσκευές με gorilla glass όταν βάζουν τζαμακι το θεωρώ παράδοξο,βέβαια ο καθένας οτι θέλει ας κάνει στην συσκευή του

 

Το gorila glass δεν σου εγγυάται ότι δεν θα έχεις γρατζουνιές ή σπάσιμο... Σου δίνει μια έξτρα προστασία αλλά μέχρι εκεί... Με tempered glass είναι πολύ δύσκολο να κάνεις ζημιά στην οθόνη, ενώ αν πάρεις κάποιο επώνυμο έχει την ίδια αίσθηση με την οθόνη και το πάχος του θα είναι 0,2-0,3 χιλιοστά... 10€ λοιπόν για tempered και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Σε όλες της συσκευές μου πάντα εβαζα θήκη και πλαστική προστασία και ποτέ δεν πάθαινε τίποτα όσες τούμπες και αν έτρωγαν ,ατην τελευταία της έβαλα τζάμι ενισχυμένο και θήκη αλλά η οθόνη δεν γλύτωσε ,δέν ξέρω αν έφταιξε ότι ήταν με καμπύλες στίς άκρες ή αν το tempered λειτουργούσε σαν σφυρί
http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μόλις πήρα το Note 4, μαζί με το τηλ ηρθε και μια μπλε samsung protective original.

 

Το τηλ γλυστράει πολύ, είναι και μεγάλο, ΔΕ γίνεται χωρίς θήκη.

 

Λόγω όμως του ότι δεν προστατεύει την οθόνη, πήρα μια Zenus leather wallet και είναι αστέρι. Πιο μεγάλο, πιο βαρύ, αλλά όταν έπεσε από το τραπέζι, ΔΕ χαμπάριασε τίποτα. Τζαμάκι ή προστασία οθόνης δεν έβαλα ποτέ.

 

Τώρα όμως που λέω να πάω σε blackberry passport silver edition, αυτό το θέλω γυμνό για να το ευχαριστιέμαι, αλλά θα τρέμει το φυλλοκάρδι μου.

Link to comment
Share on other sites

συνηθως ζελατινα αλλα τωρα στο s4 τζαμακι μιας και δεν ειχα βαλει ποτε, οσα κινητα πασαρα στη γυναικα (για να παρω αλλο) ολα ειχαν γρατζουνιες. και θηκουλα απλη λεπτη
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ή κακώς οι θήκες κάνουν τα κινητά πιο άσχημα (ΟΚ, εκτός από το Galaxy S5 που δεν μπορούσε να γίνει πιο άσχημο)... Δυστυχώς τα τελευταία χρόνια το μόνο κινητό που έχω ευχαριστηθεί είναι το Lumia 640.. Αφενός ήταν φθηνό σε σχέση με τα υπόλοιπα που είχα αλλά αφετέρου με ένα tempered καθάρισες γιατί όλο το υπόλοιπο σώμα της συσκευής καλυπτόταν από το πλαστικό καπάκι που είχε κόστος 7-8€... Οπότε και να σου πέσει δεν θα πάθεις κάτι... Όλα τα υπόλοιπα κινητά με θήκες (όσο πιο λεπτές γίνεται) και εννοείται πάντα tempered glass...

 

 

 

Το gorila glass δεν σου εγγυάται ότι δεν θα έχεις γρατζουνιές ή σπάσιμο... Σου δίνει μια έξτρα προστασία αλλά μέχρι εκεί... Με tempered glass είναι πολύ δύσκολο να κάνεις ζημιά στην οθόνη, ενώ αν πάρεις κάποιο επώνυμο έχει την ίδια αίσθηση με την οθόνη και το πάχος του θα είναι 0,2-0,3 χιλιοστά... 10€ λοιπόν για tempered και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...

Έχω βάλει ακριβό επώνυμο tempered glass των 15€. Ε λοιπόν δεν το άντεξα ούτε μία μέρα. Όσο λεπτό και όσο ποιοτικό και αν είναι, τίποτα δεν συγκρίνεται με την αίσθηση του γυμνού τζαμιού.

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα κινητά που περνώ για φίλους και συγγενείς τους περνώ πάντα Tempered Glass ανεξάρτητα από την θύκη που χρησιμοποιούν (ούτως ή άλλως έχουν μέχρι 2 ευρώ και γλιτώνεις πολλά)
Link to comment
Share on other sites

Μια Θήκη σιλικόνης τίποτα άλλο,τώρα για τις συσκευές με gorilla glass όταν βάζουν τζαμακι το θεωρώ παράδοξο,βέβαια ο καθένας οτι θέλει ας κάνει στην συσκευή του

 

Αν δεν κανω λαθος το tempered glass αναλογα και ποιο θα προστατεψει την οθονη σου και απο πτωση. Το Gorilla glass δεν ειναι τοσο για της πτωσεις οσο για της γρατζουνιες.. Πχ του αδερφου μου το Letv με gorilla glass 3 επεσε πανω στο πιατο του καθως ετρωγε απο κοντινη αποσταση και του εσπασε η οθονη.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα αγοράζω τις θήκες και glass protector και μετά παίρνω το κινητό. Όλα τα κινητά μου είναι σαν να τα έχεις βγάλει από το κουτί τους, καινούργια. Είμαι ικανός να το πουλήσω η να το δώσω σε κάποιον συγγενή εάν έχει γρατσουνιές. Τον χρόνο να μου πέσει μια Άντε δύο φορές το κινητό. Πότε σε τσέπη η θήκη με άλλα πράγματα και ας έχω θήκη και screen protector. 2 φορές από τα νεύρα μου έχω πετάξει συσκευή,1η ένα s4 που είχα σε θήκη και με γυαλί και δεν έπαθε τίποτα και μετά ένα Tablet Note 10.1 το οποίο είχε ένα θέμα μετά αλλά μου το έκαναν στην εγγύηση (τυχερός
Link to comment
Share on other sites

Πάντα σε θήκη και tempered glass. Δεν μπορώ να βλέπω γρατσουνιές, χτυπήματα κτλ στη συσκευή μου γιατί το μάτι πάει κατευθείαν εκεί και εκνευρίζομαι.

 

+ οτι θέλω να τα πουλάω σε άψογη κατάσταση

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι οι θήκες τύπου book-case είναι απλά μόδα! Τα καταντούν παντελώς δύσχρηστα και βλέπω κόσμο που προσπαθεί να βγάλει φωτογραφίες είτε να τις χειριστεί με το ένα χέρι και γελάω! Μεγαλύτερες πιθανότητες έχει να σου φύγει η συσκευή με αυτήν, παρά χωρίς αυτήν.

Εγώ προσωπικά είμαι κατά των θηκών. Τα προσέχω γενικά και θέλω να βλέπω και να νιώθω την συσκευή μου ως έχει.

Επίσης οι δε οθόνες έχουν γίνει αντιχαρακτηκές και δεν έχουν νόημα οι διάφορες μεμβράνες, άσε που αλλοιώνουν την αίσθηση αλλά και την εμπειρία.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Προστασία οθόνης βάζω, αλλά τα λοιπά είναι περιττά. Την συσκευή πώς να την χαρώ με θήκη; Γίνεται αηδία.
Link to comment
Share on other sites

Με την αγορά κινητού, αγοράζεται πάντα tempered glass και θήκη. Ακόμα και το κόσμημα M7 τότε της HTC. Ακομα και τις εποχές της επίδειξης στα τραπεζάκια, δεν με ένοιαζε το φαίνεσθε. Με ενδιαφέρει να είναι λειτουργικό και σε περίπτωση μεταπώλησης να μην έχει χάσει την αξία του. Αν δεν το μεταπωλούσα ίσως να έβαζα μόνο tempered.
"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Mεχρι να μου πεσει και να γινει σμπαραλια η οθονη στο htc mini δεν εβαζα τιποτα ,απο τοτε εβαλα μυαλο :)

θηκη και τζαμακι πλεον σε καθε μου συσκευη ,και ασ γινεται ασχημο .

Το 2010 το service της htc ζητουσε 250 ευρω για αλλαγη :cry:

θηκη και παλι θηκη.

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

Θήκη και ζελατίνα σε όλες τις συσκευές.

 

http://i.imgur.com/w7crylK.jpg

 

iPhone 4S κάτω από την "θωράκιση" καλύτερο και από καινούργιο από την πρώτη μέρα που κυκλοφόρησε.

Best value for money από οποιαδήποτε ηλεκτρονική συσκευή αγόρασα ποτέ.

http://i.imgur.com/REW6ccY.jpg The future of android by Google. Δεν χρησιμοποιώ πλέον FACEBOOK σε καμία από τις συσκευές μου. Sheepple Γιάννης (dedaliskos@hotmail.com).
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, χωρίς κανένα ίχνος αντιπαράθεσης παρά μόνο διαλόγου, όταν μετά από 2 χρόνια (ένα χρονικό διάστημα που πιστεύω αντικατροπτίζει τον μέσο όρο που κάποιος πουλάει το κινητό του), το κινητο πωλείται μια Χ τιμή σε άριστη κατάσταση και Χ-50 ή 60€ με 3-4 σημαδάκια...

Αυτή η διαφορά αξίζει τα 2 χρόνια που ήταν το κινητό "κουκουλωμένο" σε θήκη;

Μια αστραπή η ζωή μας... μα προλαβαίνουμε
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, χωρίς κανένα ίχνος αντιπαράθεσης παρά μόνο διαλόγου, όταν μετά από 2 χρόνια (ένα χρονικό διάστημα που πιστεύω αντικατροπτίζει τον μέσο όρο που κάποιος πουλάει το κινητό του), το κινητο πωλείται μια Χ τιμή σε άριστη κατάσταση και Χ-50 ή 60€ με 3-4 σημαδάκια...

Αυτή η διαφορά αξίζει τα 2 χρόνια που ήταν το κινητό "κουκουλωμένο" σε θήκη;

Σε δύο χρόνια όχι αλλά αν αλλάζεις κάθε 3-6 μήνες συσκευή και θες να την πουλήσεις σε καλή τιμή τοτε την προστατεύεις

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ή κακώς οι θήκες κάνουν τα κινητά πιο άσχημα (ΟΚ, εκτός από το Galaxy S5 που δεν μπορούσε να γίνει πιο άσχημο)... Δυστυχώς τα τελευταία χρόνια το μόνο κινητό που έχω ευχαριστηθεί είναι το Lumia 640.. Αφενός ήταν φθηνό σε σχέση με τα υπόλοιπα που είχα αλλά αφετέρου με ένα tempered καθάρισες γιατί όλο το υπόλοιπο σώμα της συσκευής καλυπτόταν από το πλαστικό καπάκι που είχε κόστος 7-8€... Οπότε και να σου πέσει δεν θα πάθεις κάτι... Όλα τα υπόλοιπα κινητά με θήκες (όσο πιο λεπτές γίνεται) και εννοείται πάντα tempered glass...

 

 

 

Το gorila glass δεν σου εγγυάται ότι δεν θα έχεις γρατζουνιές ή σπάσιμο... Σου δίνει μια έξτρα προστασία αλλά μέχρι εκεί... Με tempered glass είναι πολύ δύσκολο να κάνεις ζημιά στην οθόνη, ενώ αν πάρεις κάποιο επώνυμο έχει την ίδια αίσθηση με την οθόνη και το πάχος του θα είναι 0,2-0,3 χιλιοστά... 10€ λοιπόν για tempered και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...

 

Άφθαρτο δεν είναι σιγουρα άλλα δεν διαλύεται ούτε γρατζουνιεται με το παραμικρό με gorila glass πάντα μιλάμε για τον μεσώ όρο,όπως προείπα είναι καθαρά υποκειμενικό το θέμα,έμενα με gorila glass με καλύπτει και μου αρέσει η αίσθηση της οθόνης :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει ακριβό επώνυμο tempered glass των 15€. Ε λοιπόν δεν το άντεξα ούτε μία μέρα. Όσο λεπτό και όσο ποιοτικό και αν είναι, τίποτα δεν συγκρίνεται με την αίσθηση του γυμνού τζαμιού.

Ε ναι, το γυμνό πάντα είναι πιο αισθησιακό :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος το tempered glass αναλογα και ποιο θα προστατεψει την οθονη σου και απο πτωση. Το Gorilla glass δεν ειναι τοσο για της πτωσεις οσο για της γρατζουνιες.. Πχ του αδερφου μου το Letv με gorilla glass 3 επεσε πανω στο πιατο του καθως ετρωγε απο κοντινη αποσταση και του εσπασε η οθονη.

 

Το gorila glass είναι ανθεκτικό γενικά άλλα σιγουρα όχι άφθαρτο(κρίμα για το κινητό)

Link to comment
Share on other sites

Δεν βαζω τίποτα πλέον γιατί θέλώ να το χαίρομαι, το προσεχω όμως αρκετά και το κρατάω για χρόνια! Μου έχει πέσει δυο-τρεις φορες χωρίς να πάθει κάτι!

Στην παραλία είναι λίγο δύσκολα, θέλει πολύ προσοχή!

Ας κάνουμε όλοι τον κόσμο λίγο καλύτερο!:)
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ πάντα καλής ποιότητας θήκη και τα τελευταία χρόνια tempered glass για προστασία οθόνης. Ο έξτρα όγκος δεν με ενοχλεί καθώς έχω μεγάλα χέρια οποτε βοηθάει και στο κράτημα.

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...