Jump to content

Honor 8


ovelix5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νομίζω αν περιμένεις λίγο θα σε πάει στην στοκ ρεκοβερη

 

Στάλθηκε από το MHA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Με την 389, αλλά και με παλιότερες κανένα θέμα.

 

--Προσθήκη--

 

 

Θα σταθώ σε αυτό μόνο και θα σου πω μιας που έχω και επαγγελματικές μηχανές πως αν ενας φακός έχει μεγαλύτερο iso δεν τον καθιστά καλύτερο και στις περισσότερες περιπτώσεις είναι χειρότερο προκαλώντας θόρυβο και κόκκους, εξαιρούνται σκηνές όπως πχ το γήπεδο που είναι επαρκώς φωτισμένο ή φωτο πχ από θάλασσα που είναι νταλα ο ήλιος, παρ όλα αυτά και την μεγάλη εισαγωγή η κάμερα του μι υστερεί στο "βάθος πεδίου" γι αυτό και προκαλεί σκοτεινές γωνίες, αυτό είναι καλό και κακό...

Πχ το ονορ έχει εκπληκτικά αποτελέσματα στο βάθος πεδίου αλλά για να το πετύχει αυτό "καταστρέφει τις φωτος με το να "παχαίνει" την αριστερή και δεξιά άκρη, πχ ενα καλό πείραμα είναι να τραβήξεις ενα αδύνατο πρόσωπο τέρμα άκρη, δια μαγείας θα τον κάνει με 120 κιλά παραπάνω.

Αυτά!

Και πολλές άλλες λεπτομέρειες που θα κουράζουν τον "απλό" φωτογράφο αν τα διαβάσει...

 

Αν είχες επαγγελματικές θα ήξερες ότι μια full frame μπορεί να βγάλει εξαιρετικό αποτέλεσμα ακόμα και σε iso 12800. Οπότε δεν έχει σημασία τόσο το iso όσο η ποιότητα του αισθητήρα.

 

Άλλωστε εγώ σε σύγκριση ίδιων συνθηκών λέω ότι υστερεί χωρίς να λέω τι iso ή shutter έχει. Ίσα ίσα που το mi5s γενικά δεν ρίχνει το shutter πολύ (πχ μπορεί να είναι iso 1000 και να έχει shutter 1/50) ενώ στην ίδια φωτογραφία έχει χαμηλότερο iso το honor. Παρόλα αυτά το αποτέλεσμα στο honor είναι αρκετά χειρότερο. Αν είχες όντως το mi5s καταλαβαίνεις τι λέω ;)

 

Αυτό που λες για τα πρόσωπα είναι το focal και όχι το dof. Νομίζω ίδιο focal έχουν με εξίσου χαλια αποτέλεσμα στα πρόσωπα. Όσον αφορά το dof μιλάμε για τα μικρά αισθητηρακια των κινητών. Από f2.2 που είναι το honor σε f2 του mi5s είναι αστεία η διαφορά. Άντε να θες 10-15 εκατοστά παραπάνω για να πετύχεις hyperfocal distance. Τέλος, οι σκοτεινές γωνιές που λες είναι η βινιετα του φακού. Αλλά εσύ μίλησες για σκιές πιο πριν γενικοτερα και όχι γωνιές. Σε καθε περίπτωση δεν είναι το dof.

 

Όπως και να χει, πέραν ορολογίας δεν χρειάζεται να είσαι επαγγελματίας για να δεις την διαφορά που έχουν με το που πέφτει ελάχιστα ο φωτισμός. ;) Αυτο εννοούσα όταν είπα "φεύγεις από base iso". Τώρα αν διαφωνεις μάλλον έχεις ξεχάσει τη ποιότητα του mi5s. :) Για περισσότερα στείλε pm. Μη το χαλάμε άλλο το θέμα με offtopic. Να είμαι mod και να γράφω εγώ offtopic είναι τραγικό :p . Οπότε σταματώ εδώ και έλα πριβέ αν θες περισσότερα :)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

dof? full frame? focal? ερχεστε ειρηνικα η να ψαξουμε για καταφυγια?

 

περαν της πλακας αντι για ανταλλαγη πμ γιατι δε κανετε ενα τοπικ Η8 vs Μi5s να διαβαζουμε και μεις οι απλοι θνητοι να μαθαινουμε τιποτις?

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

dof? full frame? focal? ερχεστε ειρηνικα η να ψαξουμε για καταφυγια?

 

περαν της πλακας αντι για ανταλλαγη πμ γιατι δε κανετε ενα τοπικ Η8 vs Μi5s να διαβαζουμε και μεις οι απλοι θνητοι να μαθαινουμε τιποτις?

 

Χαχαχαχα. :p

 

Υπάρχει ένα αντίστοιχο αλλά γενικότερο θέμα όπου συζητιούνται όλα αυτά που αναφέραμε http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7273211 . Εκεί θα δεις πολλά "εξωγήινα" στις συγκρίσεις των κινητών. :)

 

Κανονικά αυτή η συζήτηση εκεί έπρεπε να χε γίνει ;) Αν και δεν νομίζω ότι έχουμε πολλά να συζητήσουμε. Όταν με το καλό είμαι Αθήνα θα ανεβάσω εκεί και το μίνι συγκριτικό που έλεγα με φωτογραφικά δείγματα.

Link to comment
Share on other sites

Αν είχες επαγγελματικές θα ήξερες ότι μια full frame μπορεί να βγάλει εξαιρετικό αποτέλεσμα ακόμα και σε iso 12800. Οπότε δεν έχει σημασία τόσο το iso όσο η ποιότητα του αισθητήρα.

 

Άλλωστε εγώ σε σύγκριση ίδιων συνθηκών λέω ότι υστερεί χωρίς να λέω τι iso ή shutter έχει. Ίσα ίσα που το mi5s γενικά δεν ρίχνει το shutter πολύ (πχ μπορεί να είναι iso 1000 και να έχει shutter 1/50) ενώ στην ίδια φωτογραφία έχει χαμηλότερο iso το honor. Παρόλα αυτά το αποτέλεσμα στο honor είναι αρκετά χειρότερο. Αν είχες όντως το mi5s καταλαβαίνεις τι λέω ;)

 

Αυτό που λες για τα πρόσωπα είναι το focal και όχι το dof. Νομίζω ίδιο focal έχουν με εξίσου χαλια αποτέλεσμα στα πρόσωπα. Όσον αφορά το dof μιλάμε για τα μικρά αισθητηρακια των κινητών. Από f2.2 που είναι το honor σε f2 του mi5s είναι αστεία η διαφορά. Άντε να θες 10-15 εκατοστά παραπάνω για να πετύχεις hyperfocal distance. Τέλος, οι σκοτεινές γωνιές που λες είναι η βινιετα του φακού. Αλλά εσύ μίλησες για σκιές πιο πριν γενικοτερα και όχι γωνιές. Σε καθε περίπτωση δεν είναι το dof.

 

Όπως και να χει, πέραν ορολογίας δεν χρειάζεται να είσαι επαγγελματίας για να δεις την διαφορά που έχουν με το που πέφτει ελάχιστα ο φωτισμός. ;) Αυτο εννοούσα όταν είπα "φεύγεις από base iso". Τώρα αν διαφωνεις μάλλον έχεις ξεχάσει τη ποιότητα του mi5s. :) Για περισσότερα στείλε pm. Μη το χαλάμε άλλο το θέμα με offtopic. Να είμαι mod και να γράφω εγώ offtopic είναι τραγικό :p . Οπότε σταματώ εδώ και έλα πριβέ αν θες περισσότερα :)

 

Μα δεν μίλησα για ποιότητα σε dslr και τι παπάδες μπορούν να κάνουν είτε fx είτε dx, απλά είπα πως σαν κάτοχος μπορώ να συγκρίνω το iso αφού αναφερθηκες στο "base" (αν και το ξεκαθαρισες σε αυτό το μήνυμα σου), για την έκφραση "αν είχες" που το καταλαβαίνω σαν να λες "αφού δεν έχεις" δεν θα σταθώ...

 

Για το ίδιο πράγμα μιλάμε, μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά, για να πετύχει καλύτερο dof χαλάει το focal αφού μικρυνε η απόσταση φακού αισθητήρα. Ναι μίλησα για "σκοτεινές" και συμπλήρωσα και τις γωνίες, μια τα διαστρεβλωνουμε...

 

Τεσπα, επειδή όντως το χαλάμε το θεματάκι το σταματάω εδώ...

 

Και μη ξεχνάμε honor 8 ο αντικαταστάτης της canon :p

 

Υ.Γ. ελπίζω να μην είσαι στο στρατόπεδο της nikon γτ μια καινούργια βεντέτα ξεκινά...

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Το έχω αγοράσει εδώ και 2 ημέρες. Άψογο το κινητο!! Πάει σφαίρα και δεν μασάει πουθενά. Η κάμερα ελάχιστα δοκασμενη μέχρι τώρα αλλά τα πρώτα δείγματα ειναι κάτι παραπάνω από ικανοποιητικά! Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα μια άποψη από χρήστες της συσκευής μιας και κανένας κοντινός μου δεν την έχει. Είμαι ανάμεσα σε αυτό και στο Ρ9 και κλείνω προς το Honor 8.
Link to comment
Share on other sites

εμενα αυτο που δε μου αρεσε στη συσκευη ειναι η οθονη (αποδοση χρωματων-vibrant colors- & φωτεινοτητα κατω απο την ηλιο, ηρθα απο samsung μαλλον για αυτο :p).

Η καμερα ελαχιστες φορες με απογοητευσε και αυτο λιγο μετα το ηλιοβασιλεμα δε μπορουσε να δωσει σωστα χρωματα και φωτισμο στα προσωπα και στη ληψη βιντεο εχανε συνεχως focus, ισως εδω φαινεται η απωλεια OIS.

Παρολα αυτα ειναι η καλυτερη VFM και all around συσκευη που εχω πιασει ever

Edited by charlie_GR

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

ειναι τοσο τελειο που καποια στιγμη το βαριεσαι

 

η συσκευή αξιζει και με το παραπανω..all around συσκευη

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

ειναι τοσο τελειο που καποια στιγμη το βαριεσαι

 

Όπως τα λέει ο φίλος.

 

τρομερά γρήγορο το κινητό.

 

ουτε ένα ψεγαδι μεχρι στιγμής.

 

στον ηλιο ειναι ποολυ καλη η φωτεινοτητα του .

 

ειδικα στην τιμη που παιζει δεν ειναι σαν να τους κλέβεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας

Είμαι κάτοχος του honor 8 εδώ και 5 μέρες ενώ είμαι πολύ ευχαριστημένος από το κινητό έχω απογοητευτεί από την μπαταρία του με αρκετή χρήση θέλει 2 τουλάχιστον μην πω 3 φορές φόρτιση την μέρα αντιμετωπίζει κάνεις άλλος αυτό το πρόβλημα; ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δύο φορτίσεις να το δεχτώ, τρείς είναι υπερβολή.

Τι έκδοση αντροιτ έχεις;

Έχεις κάνει τις ρυθμίσεις να κλείνουν οι εφαρμογές;

Έχεις αυτόματο τη φωτεινότητα;

Αν έχεις κάνει τις αναβαθμίσεις πρέπει να κάνεις και ενα factory reset για να φύγουν τυχών λαθάκια!

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση έχω μόνιμα ανοιχτο το 4g έχω κλείσει κάποιες εφαρμογές γενικά επειδή έχω πολλά χρόνια Huawei τα έχω κοιτάξει όλα... 3 χωρίς υπερβολή

Έχω την 7 έκδοση ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι η αυτονομια του κινητου ειναι πρόβλημα..4:30 ωρες οθονη με 4g,wifi και φωτεινοτητα χωρις τσιγκουνιες,μαλιστα να πω οτι για να πιασει 4g στο εξοχικο που ειμαι τωρα ζορίζεται και σιγουρα εχει επιπτωσεις αυτο στην αυτονομια.Αυτο που χαλασε εμενα ειναι το σημα,πιστευα οτι με αυτα που ακουγα θα ειχα επιτελους σημα στο δωματιο του εξοχικου :P
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση έχω μόνιμα ανοιχτο το 4g έχω κλείσει κάποιες εφαρμογές γενικά επειδή έχω πολλά χρόνια Huawei τα έχω κοιτάξει όλα... 3 χωρίς υπερβολή

Έχω την 7 έκδοση ευχαριστώ και πάλι

 

Προφανώς το σκίζεις.

Πες μας και πόσο ενεργή οθόνη έχεις;

(Ρυθμίσεις - μπαταρία - επίπεδο κατανάλωσης - υλικό - οθόνη)

 

μαλιστα να πω οτι για να πιασει 4g στο εξοχικο που ειμαι τωρα ζορίζεται και σιγουρα εχει επιπτωσεις αυτο στην αυτονομια.

 

Υπάρχουν άνθρωποι ακόμη με εξοχικά;

Πολυτέλειες...

 

Το σήμα του πάντως είναι τούμπανο.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

παιδια η μπαταρία ειναι τζοκερ, και εμένα 3-3,5 ώρες βαρια κρατάει με εξοικονόμηση ενέργειας ανοιχτή, με μια καρτα σιμ

 

Στην πλειοψηφία τόσο κρατάει μετα την αναβάθμιση σε nougat πιο πριν έφτανε στις 5 ώρες

Nokia 6300--> Sony Xperia x10 Mini Pro--> Sony Xperia Mini Pro--> Sony Xperia Sole--> Huawei Ascend P1--> Honor 6--> Honor 8--> Honor V9-->Honor View 20
Link to comment
Share on other sites

Τι έχετε και τρέχει και βγάζει τόσο λίγο παιδιά; Εμένα και στην τελευταία αναβάθμιση μου βγάζει γύρω στις 5,5-6 ώρες οθόνη. Χωρίς Facebook, με αρκετά βίντεο, ίντερνετ και ομιλία με messenger, WhatsApp και VIBER να τρέχουν μόνο στο παρασκήνιο.
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...