Jump to content

Honor 8


ovelix5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για το HD voice λογικά μιλάει κάτι που δεν υπάρχει ρύθμιση...

 

ναι φιλε. το βιαζομαι γιατι εχω μεινει χωρις κινητο.

 

Δεν υπάρχει κάτι καλύτερο πιάνοντας πάντα σαν κριτήριο το 64gb αυτά που το πλησιάζουν είναι τα zuk z2, mi5s και le pro 3.

Αλλά καλύτερο του ονορ Όχι.

Μη κάνεις το λάθος και πάρεις το 32 gb η διαφορά είναι στα 50 ευρώ

Edited by rackal

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για το HD voice λογικά μιλάει κάτι που δεν υπάρχει ρύθμιση...

 

 

 

Δεν υπάρχει κάτι καλύτερο πιάνοντας πάντα σαν κριτήριο το 64gb αυτά που το πλησιάζουν είναι τα zuk z2, mi5s και le pro 3.

Αλλά καλύτερο του ονορ Όχι.

Μη κάνεις το λάθος και πάρεις το 32 gb η διαφορά είναι στα 50 ευρώ

 

ποια η διαφορα περα απο την χωρητικότητα?

 

βλεπω εχει το χαμηλοτερο antutu απο τα 3.

Edited by ksexou
Link to comment
Share on other sites

Καμία... :)

 

Άσε το antutu, είναι η χειρότερη Αξιολόγηση εβερ. Για τα νούμερα κάθε εταιρεία μπορεί να κάνει τις μαμ0υνιες της, βλέπε ονε πλας

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Καμία... :)

 

Άσε το antutu, είναι η χειρότερη Αξιολόγηση εβερ. Για τα νούμερα κάθε εταιρεία μπορεί να κάνει τις μαμ0υνιες της, βλέπε ονε πλας

 

η χωρητικοτητα δεν τρελαινομαι. οποτε προχωραω με το 32 αρι.

 

σε εμπιστευομαι μην με καψεις

Link to comment
Share on other sites

Πρίν κάνεις οτιδήποτε μπες YouTube και γράψε:

 

Honor 8 vs mi5s

Honor 8 vs le pro 3

Honor 8 vs zuk z2

 

Δες τις διαφορές στις κάμερες και στη ταχύτητα, αν σε καλύψει κάποιο άλλο εκτός του Honor μη το συζητάμε πάρε αυτό που σου κάθεται καλύτερα!

 

Οσο για την χωρητικότητα θα σε ενδιαφέρει αργότερα, αν έχεις 2 κάρτες είναι μεγάλη υπόθεση να έχεις 64gb

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Honor 8 vs mi5s

 

Αν και βγαινουμε off topic, επειδη ειχα και τις 2 συσκευες να πω τα εξης

 

Στη πισω καμερα ειναι σιγουρα καλυτερο το Mi5s (τοσο στις ημερησιες οσο και στις νυχτερινες). Η μπροστινη βεβαια νομιζω ειναι ελαχιστα καλυτερη του honor 8. Επισης το mi5s εχει θεωρητικα καλυτερο επεξεργαστη και σε βαριες εφαρμογες ή gaming θεωρητικα θα τα παει καλυτερα. Σε καθημερινη χρηση βεβαια (ανοιγμα εφαρμογων) δεν ειδα διαφορες μιας και εχει κανει καλο optimization η huawei.

 

Αρνητικα του mi5s εναντι του honor 8 η ελλειψη 800αρας μπαντας, εγγυηση αντιπροσωπειας και το μετριο δαχτυλικο αποτυπωμα.

 

Απο εκει και περα το ψαχνεις και μονος σου ;) Για περισσοτερες αποριες καλυτερα εδω http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=145 ωστε να μην χαλαμε αλλο το θεμα με offtopic

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δεν είχα σκοπό να ρωτήσω για άλλες συσκευές παρά μόνο για το honor και για αυτό ήρθα σε αυτό το νήμα.

 

ήσασταν πολύ εξυπηρετικοί και μάλλον θα καταλήξω προς honor λόγω εγγύησης.

 

θεωρώ πως το θέμα κάμερα δεν θα υπάρχουν τρελές διαφορές και ειδικά για εμένα που δεν ψάχνω τις εξεζητημένες λήψεις.

Link to comment
Share on other sites

Το μι5ς έχει χειρότερη κάμερα τραβάει σκοτεινές φωτογραφίες, ο επεξεργαστής του είναι ο SD 821 αλλά το mui δεν τον διαχειρίζεται σωστά οπότε το κάνει πιο αργό απο το ονορ.

Το μόνο δελεαστικό είναι πως στέκεται επάξια δίπλα στο ονορ και τα 128gb του που ακούγονται ουαου.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Το μι5ς έχει χειρότερη κάμερα τραβάει σκοτεινές φωτογραφίες

 

Καλημερα. Που το βασιζεις αυτό που λες; Τα είχα και τα δύο και είναι αρκετά ανώτερο το mi5s. Ίσα ίσα που το honor 8 στα σκοτάδια δεν δουλεύει ο δεύτερος αισθητήρας και αντί για iso 6400 το ρίχνει σε 3200. Αλλά ακόμα και σε iso 6400 δεν διαφέρουν σε φωτεινότητα και έχει σαφέστατα ανώτερη λεπτομέρια με λιγότερο θόρυβο το mi5s.

 

Μήπως εννοείς το mi5 (σκέτο)? Γιατί εκεί έχεις δίκιο. Αλλά όχι όμως το mi5s.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Όχι μιλάω για το s.

Το στηρίζω στο ότι και γω το είχα και το έδωσα στον κουνιαδο μου γι αυτό το λόγο.

Όλες οι δοκιμές έγιναν με επιλογή το "auto" όπως άλλωστε και το μεγαλύτερο σύνολο ανθρώπων που κάνουν χρήση της κάμερας σε κινητά.

Οι λήψεις έγιναν με ήλιο που το s ήταν σκοτεινό σε όλες τις γωνίες, το σούρουπο που έπαιζαν σχεδόν στα ίδια με λιγότερο θόρυβο το honor και νύχτα που και τα δύο ήταν απλά αποτυχία...

 

Συνολικά όμως σε όλες τις λήψεις την ΜΕΡΑ το τονίζω, το honor ήταν πιο ζωντανό σε χρώματα και περισσότερο φωτεινό.

 

Τώρα ακόμα και σε λήψεις απο reviews στο ΥΤ μπορείς να παρατηρήσεις πως το honor έχει προβάδισμα...

 

Στις πιο εξειδικευμένες ρυθμίσεις μπορεί να τα πάει καλύτερα, αλλά πες μου πόσοι ξέρουν να δουλεύουν iso και πόσοι γνωρίζουν τεχνικές για "επαγγελματικές" λήψεις.

Εγώ προσωπικά Θέλω να βγάζω το κινητό απο την τσέπη, να πατάω το κουμπί της κάμερας και να το παίζω χαρωπος τουρίστας!

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, οταν λες για σκοτεινές μιλάς για μέρα; Νομιζα ότι μιλαγες για νυχτα. Προφανώς έχουν διαφορετικό metering που στο mi5s αλλάζει ευκολα μέσα από τις ρυθμίσεις της καμερας μονιμα.

 

Δεν ξέρω αν διαφέρουν και στο dynamic range αλλά σίγουρα στις νυχτερινές δεν συγκρίνονται. Πάντως στο auto έχω αυτά τα δείγματα από το mi5s που βγήκαν χωρίς καν να κανω tap και με κλειστό το hdr https://flic.kr/s/aHsm4Eq3FY

 

Για να μην βγαίνουμε αλλο offtopic έλα prive καλύτερα. Όταν γυρίσω Αθήνα θα ανεβάσω και ένα μίνι συγκριτικό στο flickr

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που πραγματικά με έχει προβληματίσει στο honer τώρα το καλοκαίρι ειναι η φωτεινότητα της οθόνης.

Δεν μπορώ να δω τίποτα κάτω από το ήλιο.

Φυσικά η φωτεινότητα στο τέρμα άλλη η δυσκολία παραμένει.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που πραγματικά με έχει προβληματίσει στο honer τώρα το καλοκαίρι ειναι η φωτεινότητα της οθόνης.

Δεν μπορώ να δω τίποτα κάτω από το ήλιο.

Φυσικά η φωτεινότητα στο τέρμα άλλη η δυσκολία παραμένει.

 

Δεν θυμάμαι αλλά μήπως έχει ρύθμιση το contrast η οθόνη; Αν ναι μείωσε την τέρμα κάτω μήπως σε βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι αλλά μήπως έχει ρύθμιση το contrast η οθόνη; Αν ναι μείωσε την τέρμα κάτω μήπως σε βοηθήσει.

 

Ας βοηθησει καποιος πανω σε αυτο γιατι οντως ειναι θεμα κατω απο τον ηλιο..πως μπορει να ρυθμιστει?Ευχαριστώ

!!!
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, οταν λες για σκοτεινές μιλάς για μέρα; Νομιζα ότι μιλαγες για νυχτα. Προφανώς έχουν διαφορετικό metering που στο mi5s αλλάζει ευκολα μέσα από τις ρυθμίσεις της καμερας μονιμα.

 

Δεν ξέρω αν διαφέρουν και στο dynamic range αλλά σίγουρα στις νυχτερινές δεν συγκρίνονται. Πάντως στο auto έχω αυτά τα δείγματα από το mi5s που βγήκαν χωρίς καν να κανω tap και με κλειστό το hdr https://flic.kr/s/aHsm4Eq3FY

 

Για να μην βγαίνουμε αλλο offtopic έλα prive καλύτερα. Όταν γυρίσω Αθήνα θα ανεβάσω και ένα μίνι συγκριτικό στο flickr

 

Ναι για τη μέρα μιλάω, πχ στα samples που ανέβασες στη πρώτη με τα δύο παιδάκια το δέντρο δεξιά αν κάνεις λήψη με το ονορ θα φαίνεται πιο "πράσινο" αυτό εννοώ σκοτεινές.

Με απλά λόγια αν δεις σε όλες τις φωτο σου το πράσινο και το κίτρινο έχουν πολύ μαύρο κοινός σκοτεινές. Δες την τέντα και τα φύλλα γύρω από το σάπιο λεμόνι εκεί το ονορ δίνει ρέστα, αν το έχεις μαζί σου τράβα τις ίδιες με το ονορ...

 

Δεν νομίζω ότι βγαίνουμε εκτός μιας που μιλάμε για την κάμερα του ονορ και το συγκρίνουμε.

Άσε τη νύχτα, εκεί τα πράγματα είναι χάλια, δυστυχώς το ονορ δεν ξέρει πως να διαχειριστεί την δεύτερη cam.

 

Ναι μιλάμε για σκέτο auto χωρίς hdr.

 

Ας βοηθησει καποιος πανω σε αυτο γιατι οντως ειναι θεμα κατω απο τον ηλιο..πως μπορει να ρυθμιστει?Ευχαριστώ

 

Στον ήλιο δεν έχει κανένα θέμα, είναι αρκετά φωτεινή, δεν υπάρχει και δεν χρειάζεται καμία ρύθμιση.

Αλλά έτσι απο περιέργεια βγάλε το "αυτόματο" μπας και σου κάνει κανένα μπέρδεμα.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι μέρα δεν την τεσταρα αρκετά. Μιλάς για κλειστό το hdr στο honor? Γιατί αυτές που ανέβασα είναι με απενεργοποιημένο hdr και ως εκ τούτου είναι πολύ καλό αποτέλεσμα. Συνήθως για ακόμα πιο φωτεινές σκιες θες hdr και μιλάω για κάμερες όπως nexus 6p και moto x style που έχουν περάσει από τα χέρια μου.

 

Τώρα αν όντως το honor έχει καλύτερο dynamic range με κλειστό το hdr και δεν ενεργοποιήθηκε έστω αυτόματα πάω πάσο. :) Αλλά στην αρχή νόμιζα ότι μιλαγες για νυχτα και για αυτό παραξενεύτηκα.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

To honor δεν ενεργοποιεί το hdr όταν είναι στο αυτόματο μόνο απο επιλογή ανοίγει.

Ναι κλειστό το hdr στο honor.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

To honor δεν ενεργοποιεί το hdr όταν είναι στο αυτόματο μόνο απο επιλογή ανοίγει.

Ναι κλειστό το hdr στο honor.

 

Δεν το θυμόμουν. Συνήθως το χω κλειστό το hdr οπότε δεν το πρόσεξα το αν είχε auto. Η αλήθεια είναι ότι και σε κάτι νυχτερινές που χω σύγκριση οι σκιές είναι λίγο πιο φωτισμένες αλλά δεν ήξερα αν ήταν λόγω της επεξεργασίας. Άρα το honor 8 έχει εξαιρετικό dynamic range. :) Βέβαια σε λεπτομέρια, χρώματα και θόρυβο χανει με το που φύγουμε από base iso.

 

Προσωπικά το honor 8 το θεωρώ πιο ισορροπημένη συσκευή και συνήθως αυτήν συστηνω. Απλά για τη κάμερα μίλησα ότι γενικά είναι καλύτερη του mi5s μιας και το ανέφερες. Και σταματώ εδώ γιατί στο τέλος ο κόσμος θα νομίζει ότι έχει μπει στο "επιλογή συσκευής". :p

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ετσι οπωε περιγραφεται τις βραδινες φωτογραφιες του honor νομίζω οτι θα είναι σαν Ericsson w810 που ειχα καποτε. Αν βγάζει τοσο χαλια φωτογραφίες νυχτα μου φαίνεται πως δεν

αξιζει

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα το εξής, προσπάθησα να ανοίξω το playstore και μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα.

"Σφάλμα ανάκτησης πληροφοριών απο το διακομιστή [DF-DFERH-01]" και απο κάτω μου εχει να πατήσω επανάληψη, αλλα μετά μου βγάζει απο αριστερά μια καρτέλα με διάφορες επιλογές, εκ των οποίων η μια λέει εξαργύρωση. Μόλις πατάω εκει μου βγάζει εικονίδιο για εξαργύρωση κωδικού και ζητάει ενα password. Δοκίμασα το password του email μου αλλα δεν λειτουργεί. Βοήθεια κάποιος?

Link to comment
Share on other sites

 

Στον ήλιο δεν έχει κανένα θέμα, είναι αρκετά φωτεινή, δεν υπάρχει και δεν χρειάζεται καμία ρύθμιση.

Αλλά έτσι απο περιέργεια βγάλε το "αυτόματο" μπας και σου κάνει κανένα μπέρδεμα.

Με ποια έκδοση δεν έχεις θέμα;

Στην παραλία πχ δεν μπορώ να δω τι βγάζω με την κάμερα .

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ετσι οπωε περιγραφεται τις βραδινες φωτογραφιες του honor νομίζω οτι θα είναι σαν Ericsson w810 που ειχα καποτε. Αν βγάζει τοσο χαλια φωτογραφίες νυχτα μου φαίνεται πως δεν

αξιζει

 

Δεν είπα ποτέ ότι είναι κακή. Απλά του mi5s είναι καλύτερη. Εξαρτάται λοιπόν από τις απαιτήσεις σου. ;)

Link to comment
Share on other sites

Με ποια έκδοση δεν έχεις θέμα;

Στην παραλία πχ δεν μπορώ να δω τι βγάζω με την κάμερα .

Με την 389, αλλά και με παλιότερες κανένα θέμα.

 

--Προσθήκη--

Βέβαια σε λεπτομέρια, χρώματα και θόρυβο χανει με το που φύγουμε από base iso.

 

Θα σταθώ σε αυτό μόνο και θα σου πω μιας που έχω και επαγγελματικές μηχανές πως αν ενας φακός έχει μεγαλύτερο iso δεν τον καθιστά καλύτερο και στις περισσότερες περιπτώσεις είναι χειρότερο προκαλώντας θόρυβο και κόκκους, εξαιρούνται σκηνές όπως πχ το γήπεδο που είναι επαρκώς φωτισμένο ή φωτο πχ από θάλασσα που είναι νταλα ο ήλιος, παρ όλα αυτά και την μεγάλη εισαγωγή η κάμερα του μι υστερεί στο "βάθος πεδίου" γι αυτό και προκαλεί σκοτεινές γωνίες, αυτό είναι καλό και κακό...

Πχ το ονορ έχει εκπληκτικά αποτελέσματα στο βάθος πεδίου αλλά για να το πετύχει αυτό "καταστρέφει τις φωτος με το να "παχαίνει" την αριστερή και δεξιά άκρη, πχ ενα καλό πείραμα είναι να τραβήξεις ενα αδύνατο πρόσωπο τέρμα άκρη, δια μαγείας θα τον κάνει με 120 κιλά παραπάνω.

Αυτά!

Και πολλές άλλες λεπτομέρειες που θα κουράζουν τον "απλό" φωτογράφο αν τα διαβάσει...

Edited by rackal

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω να κανουμε ενα γκαλοπ να μας πουν κ οι υπολοιποι αν εχουν θεμα με την οθονη κατω απο ηλιο...
!!!
Link to comment
Share on other sites

Με κλειστή συσκευή πατάω power button και volume up για να με πάει στο μενού να κάνω καθαρισμό cache. Αντί όμως να με βγάλει εκεί δείχνει σαν να πάει να ξεκινήσει ένα update και κόβεται στο 5%. Γιατί δε με βγάζει εκεί; Σε άλλη Huawei συσκευή αυτό έκανα. Κάνω κάτι λάθος; Τι πρέπει να κάνω για να βγω εκεί;

 

 

 

Edit: άκυρο

Edited by vastegial_74
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...