Jump to content

Lenovo ZUK Z2 Pro


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ας παραλάβει πρώτα ο άνθρωπος και εδώ είμαστε να διαβάσουμε εντυπώσεις.

Το παρελαβε και το ξερω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 399
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ποια είναι η εμπειρία σου από τη χρήση του κινητού;

Λοιπόν, πολύ πρώιμες εντυπώσεις από τις 2-3 ώρες που το περιεργάζομαι. Εγκατέστησα την τελευταία έκδοση της stock Chinese Rom (υποστηρίζει αγγλικά) για να έχω optimum απόδοση και πρόσβαση στα διάφορα sensors του κινητού. Πολύ ελαφριά σαν συσκευή και ταυτόχρονα με μία αίσθηση πολυτέλειας όταν το κρατάς (πολύ ποιοτικά εξωτερικά υλικά). Δεν πρόλαβα να τρέξω πολλές εφαρμογές αλλά ένα πρώτο τεστ ταχύτητας/lag ήταν το ταυτόχρονο downloading 20-25 εφαρμογών περίπου. Δεν ίδρωσε...Ταχύτατο, σφαιράτο UI. Μπουτάρει σε 15-20 δευτερόλεπτα. Οθόνη amoled απόλαυση...Πολύ φωτεινή, χωρίς υπερκορεσμένα χρώματα, άψογο μαύρο. Βέβαια δεν ξαναείχα ποτέ amoled οπότε δεν έχω μέτρο σύγκρισης. Αν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο ερώτημα με χαρά να το απαντήσω. Κατα τα άλλα θα ενημερώσω όταν έχω μία πιο ολοκληρωμένη εικόνα. Οι πρώτες εντυπώσεις Α+.

Edited by TheObserver
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μπορέσεις φωτογραφίες σε μέρα και χαμηλό φωτισμό και μόλις κάνεις 2-3 φορτίσεις απόψεις για την μπαταρία :p αυτά τα λίγα :P

To δικό μου ακόμα έρχεται. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πολύ πρώιμες εντυπώσεις από τις 2-3 ώρες που το περιεργάζομαι. Εγκατέστησα την τελευταία έκδοση της stock Chinese Rom (υποστηρίζει αγγλικά) για να έχω optimum απόδοση και πρόσβαση στα διάφορα sensors του κινητού. Πολύ ελαφριά σαν συσκευή και ταυτόχρονα με μία αίσθηση πολυτέλειας όταν το κρατάς (πολύ ποιοτικά εξωτερικά υλικά). Δεν πρόλαβα να τρέξω πολλές εφαρμογές αλλά ένα πρώτο τεστ ταχύτητας/lag ήταν το ταυτόχρονο downloading 20-25 εφαρμογών περίπου. Δεν ίδρωσε...Ταχύτατο, σφαιράτο UI. Μπουτάρει σε 15-20 δευτερόλεπτα. Οθόνη amoled απόλαυση...Πολύ φωτεινή, χωρίς υπερκορεσμένα χρώματα, άψογο μαύρο. Βέβαια δεν ξαναείχα ποτέ amoled οπότε δεν έχω μέτρο σύγκρισης. Αν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο ερώτημα με χαρά να το απαντήσω. Κατα τα άλλα θα ενημερώσω όταν έχω μία πιο ολοκληρωμένη εικόνα. Οι πρώτες εντυπώσεις Α+.

 

Εβαλες κατ ευθειαν την 2.3.044 με QFIL η πρωτα εβαλες παλιοτερη εκδοση και εφτασες στην τελευταια με ΟΤΑ updates;

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφίες και μπαταρία εν ευθέτω χρόνω. Έβαλα κατ'ευθειαν την 2.3.044 με QFIL

 

Κανένα νεό για μπαταρία και κάμερα; :D

Link to comment
Share on other sites

Κανένα νεό για μπαταρία και κάμερα; :D

Μπαταρία είμαι στην αποφόρτιση της 2ης πλήρους φόρτισης όπότε δεν ξέρω πόσο ασφαλή μπορούν να είναι τα συμπεράσματα. Screen on time ήταν περίπου 6 ώρες στην πρώτη αποφόρτιση.

http://imgur.com/a/Kkm59

Μία φωτό έβγαλα σε χαμηλό σχετικά φωτισμό.

Δυσκολες ημέρες σε σχέση με ελεύθερο χρόνο...

Link to comment
Share on other sites

Μπαταρία είμαι στην αποφόρτιση της 2ης πλήρους φόρτισης όπότε δεν ξέρω πόσο ασφαλή μπορούν να είναι τα συμπεράσματα. Screen on time ήταν περίπου 6 ώρες στην πρώτη αποφόρτιση.

http://imgur.com/a/Kkm59

Μία φωτό έβγαλα σε χαμηλό σχετικά φωτισμό.

Δυσκολες ημέρες σε σχέση με ελεύθερο χρόνο...

 

To coney cake καλό; :D

Όποτε μπορέσεις τότε, αν και λογικά θα το χω και εγω σε καμιά εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

To coney cake καλό; :D

Όποτε μπορέσεις τότε, αν και λογικά θα το χω και εγω σε καμιά εβδομάδα.

Coney Cake πολύ καλό, αν σου αρέσουν τα αρκετά γλυκά υγρά. Συνάδελφος ατμιστής; :)

Εχω διαβασεί από διάφορους χρήστες ότι το στοκ καμερα app είναι κακό, κάνει κακή συμπίεση jpeg (όπως και όλα τα κινέζικα μεχρι τώρα). Βελτιώνεται όμως πολύ με τη χρήση άλλων camera app (opencamera κτλ.). Επίσης ότι με το Android Nougat, που έρχεται πολύ σύντομα για το Zuk, λέγεται ότι η βελτίωση του στοκ app είναι μεγάλη.

Link to comment
Share on other sites

Coney Cake πολύ καλό, αν σου αρέσουν τα αρκετά γλυκά υγρά. Συνάδελφος ατμιστής; :)

Εχω διαβασεί από διάφορους χρήστες ότι το στοκ καμερα app είναι κακό, κάνει κακή συμπίεση jpeg (όπως και όλα τα κινέζικα μεχρι τώρα). Βελτιώνεται όμως πολύ με τη χρήση άλλων camera app (opencamera κτλ.). Επίσης ότι με το Android Nougat, που έρχεται πολύ σύντομα για το Zuk, λέγεται ότι η βελτίωση του στοκ app είναι μεγάλη.

 

Ναι εδώ και κανα χρόνο :) απλά τυχαία χθες έβλεπα το coney για αγορά :D

Σε αυτό τα βρίσκουν σκούρα τα περισσότερα, απλά θέλω πιο πολύ να δω νυχτερινές γιατί έχει διάφραγμα 1.8 απ'ότι είδα.

Την stock κινέζικη πως την βλέπεις, τρώει τα σκαλώματα της ή ρολάρει άνετα ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι εδώ και κανα χρόνο :) απλά τυχαία χθες έβλεπα το coney για αγορά :D

Σε αυτό τα βρίσκουν σκούρα τα περισσότερα, απλά θέλω πιο πολύ να δω νυχτερινές γιατί έχει διάφραγμα 1.8 απ'ότι είδα.

Την stock κινέζικη πως την βλέπεις, τρώει τα σκαλώματα της ή ρολάρει άνετα ;

http://imgur.com/a/zEyz7

Σε αρκετά χαμηλό φωτισμό με μία λάμπα λίγων watt. Μια χαρά μου φαίνεται η κινέζική μέχρι τώρα. Πολύ γρήγορο focus, απλό, λειτουργικό inteface.

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά φίλε μου, καλό φαίνεται από αυτά που βλέπω ως τώρα. Μένει να το λιώσω κι από κοντά.

Μια τελευταία ερώτηση, roms κτλπ εκτος απο xda που βρίσκουμαι για τα zuk ξέρεις ;

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά φίλε μου, καλό φαίνεται από αυτά που βλέπω ως τώρα. Μένει να το λιώσω κι από κοντά.

Μια τελευταία ερώτηση, roms κτλπ εκτος απο xda που βρίσκουμαι για τα zuk ξέρεις ;

 

http://zukfans.eu/community/forums/zuk-z2-pro.4/ με την κινέζικη ρομ το πιο πιθανό να έχεις πρόβλημα με τα notifications

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά φίλε μου, καλό φαίνεται από αυτά που βλέπω ως τώρα. Μένει να το λιώσω κι από κοντά.

Μια τελευταία ερώτηση, roms κτλπ εκτος απο xda που βρίσκουμαι για τα zuk ξέρεις ;

Στο λινκ του προηγούμενου "poster" καθώς και στο επίσημο κινέζικο forum της lenovo (google translate auto προφανώς...)

http://bbs.lenovomobile.cn/z2pro/?filter=typeid&typeid=250

Τα ίδια roms ανακυκλώνονται παντού όμως. Με το zukfans.eu είμαστε καλυμμένοι νομίζω.

Edited by TheObserver
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά, για να δούμε τι θα δούμε.

Ενημέρωσε με εντυπώσεις όταν το παραλάβεις. Εγώ πάντως έχω ένα πολύ καλό προαίσθημα τις λίγες μέρες που το έχω. Κινητάρα είναι...Μάλλον άξιζε η αναμονη.

Link to comment
Share on other sites

http://zukfans.eu/community/forums/zuk-z2-pro.4/ με την κινέζικη ρομ το πιο πιθανό να έχεις πρόβλημα με τα notifications

Πράγματι υπάρχει θέμα με τα notifications τo οποίο όμως λύνεται κάνοντας lock τις εφαρμογές που σε ενδιαφέρουν από το app history (εμφανίζονται σε καρτέλες, κάνεις swipe down και εμφανίζεται μία κλειδαριά. Έτσι, έχεις κανονικά notifications)

 

Υ.Σ. Αντε καλώς τα δέχθηκες Adversus...

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

το πηρε κανενας τελικα αυτο το κινητο την εκδοση 4gb. τι λεει? με τα ελληνικα δεν εχει θεμα τελικα ε?
Link to comment
Share on other sites

το πηρε κανενας τελικα αυτο το κινητο την εκδοση 4gb. τι λεει? με τα ελληνικα δεν εχει θεμα τελικα ε?

 

Δεν θα χει διαφορά η έκδοση με τα 4 με αυτήν με τα 6 λογικά.

Το πήρε ο φίλος TheObserver και μας είπε τις εντυπώσεις του. Από εβδομάδα παραλαμβάνω κι εγώ από banggood.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από εμένα. Μόλις σήμερα παρέλαβα το Zuk z2 pro. Το παρήγγειλα από vickmall.

Έκανα το λάθος και ζήτησα custom rom, δεν δουλεύουν αρκετές από τις λειτουργίες του κινητού

όπως heart rate, uv, το caller (αναγκάστικα να κατεβάσω άλλη εφαρμογή απο το app store)

Το κινητό τρέχει αρκετά καλά, δεν κολάει. Προσωπικά το μενού του μου φαίνεται εύκολο,

το αποτύπωμα ταχύτατο

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γεια σας και από εμένα. Μόλις σήμερα παρέλαβα το Zuk z2 pro. Το παρήγγειλα από vickmall.

Έκανα το λάθος και ζήτησα custom rom, δεν δουλεύουν αρκετές από τις λειτουργίες του κινητού

όπως heart rate, uv, το caller (αναγκάστικα να κατεβάσω άλλη εφαρμογή απο το app store)

Το κινητό τρέχει αρκετά καλά, δεν κολάει. Προσωπικά το μενού του μου φαίνεται εύκολο,

το αποτύπωμα ταχύτατο

 

 

http://imgur.com/zH7DRbm

http://imgur.com/UoTyCXF

http://imgur.com/vWqqVdC

 

και μερικές φώτο σε πολύχαμηλό φωτισμό σπιτιού

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πήρα στα χέρια μου

Αργότερα ή αύριο οι πρώτες εντυπώσεις μου. Σαν ποιότητα κατασκευής πάντως ως τώρα είναι πάρα πολύ καλό.

 

 

Edit: Δεν το χω στήσει ακόμα μιας και δεν έχω προλάβει.

Όπως είπα η ποιότητα κατασκευής είναι πάρα πολύ καλή, η οθόνη μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις και είναι στα επίπεδα του oneplus 3, απτο s7 edge που είχα είναι λίγο χειρότερη.

Φωτογραφίες δεν έχω βγάλει εκτος από 1-2 στο γραφείο που ήταν αξιοπρεπέστατες σε επίπεδο επίσης oneplus 3, η μπαταρία από προχθες δείχνει τα δόντια της πολύ καλά αλλά θέλω λίγες ακόμα ημέρες να την δω καλύτερα. To δαχτυλικό είναι άμεσο και γενικά όλα κυλάνε πολύ ομαλά με ελάχιστς εξαιρέσεις που χει κάτι σπαστικά. Moυ ήρθε με αρκετές κινεζιές βέβαια μέσα και θα ψάξω να βρω τι θα βάλω άμεσα.

Edited by adversus
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πήρα στα χέρια μου

Αργότερα ή αύριο οι πρώτες εντυπώσεις μου. Σαν ποιότητα κατασκευής πάντως ως τώρα είναι πάρα πολύ καλό.

 

 

Edit: Δεν το χω στήσει ακόμα μιας και δεν έχω προλάβει.

Όπως είπα η ποιότητα κατασκευής είναι πάρα πολύ καλή, η οθόνη μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις και είναι στα επίπεδα του oneplus 3, απτο s7 edge που είχα είναι λίγο χειρότερη.

Φωτογραφίες δεν έχω βγάλει εκτος από 1-2 στο γραφείο που ήταν αξιοπρεπέστατες σε επίπεδο επίσης oneplus 3, η μπαταρία από προχθες δείχνει τα δόντια της πολύ καλά αλλά θέλω λίγες ακόμα ημέρες να την δω καλύτερα. To δαχτυλικό είναι άμεσο και γενικά όλα κυλάνε πολύ ομαλά με ελάχιστς εξαιρέσεις που χει κάτι σπαστικά. Moυ ήρθε με αρκετές κινεζιές βέβαια μέσα και θα ψάξω να βρω τι θα βάλω άμεσα.

"Καλοφόρετο" Adversus :) Σκέφτεσαι να βάλεις launcher? O μαμίσιος δεν μαρεσει ιδιαίτερα εμένα. Εβαλα google launcher, μια χαρά. Α με τί firmware σου ήρθε; Οπωσδήποτε βάλε το stock κινέζικο (αν τα πας καλά με αγγλικά βέβαια).

 

Υ.Σ. Σήμερα το πρωί πήρα το update του Nougat 7.0! Ολεεε

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...