Jump to content

Αυθαίρετες Αυξήσεις παγίων Cosmote


Themos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΟΚ φίλε μου ευχαριστώ. Με βλέπω να το μετατρέπω σε κάρτα δική τους ή άλλης εταιρίας και ας ζητήσου ότι θέλουν.

 

Μονο να μην περασει μηνας.Μετα τα πρεπει 1 μηνα πριν ληξει η κανονικη περιοδος του συμβολαιου να δηλωσεις οτι θες να το μετατρεψεις σε καρτα η να κανεις φορητοτητα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υστερα και απο δικη μου καταγγελια στην εεττ για το 5ευρω επικοινωνησε σημερα η cosmote και θα καλυψει η ιδια την αυξηση χωρις δικη μου επιβαρυνση...
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μας πείτε τη γράψατε στη καταγγελία;

 

Εγω εγραψα οτι ενημερωθηκα μεσω του λογαριασμου για την αυξηση και σε εποικινωνια με την κοσμοτε μου ζητησαν πεναλτυ για να καταγγειλω το συμβολαιο..και ζητησα της ενεργειες της εεττ ειτε για να παραμεινω χωρις την αυξηση,ειτε για να σπασω το συμβολαιο χωρις πεναλτυ..

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα σημερα στο τμημα διακοπης συμβολαιων να ρωτησω αν υπαρχει ρητρα διακοπης αν υπαναχωρησω εμπροθεσμα και μου ειπαν 2 παγια επιδοτησης επειδη ανανεωσα 2 μηνες τωρα με τελικο ποσο 30 το μηνα, ητοι 75 ευρω. Τους ειπα αφου το χαρτι της αυξησης λεει ατελως, μου λεει δεν ξερω, εδω ειμαστε το τμημα των διακοπων, μιληστε με την εξυπηρετηση. Τις λεω οκ, οποτε προχωραω κανονικα σε καταγγελιες παντου να υποθεσω ε; Δεν σηκωνει διαπραγματευση πριν ανοιξει το κουτι της πανδωρας, και αυτη αντιπροτεινει στο νεο παγιο των 35 ευρω, 10% εκπτωση για ολους τους μηνες οποτε παμε στα 32. Σκεφτομαι ακομη τι να κανω. Καταγγελιες παντου μεχρι να παρακαλανε η θα με γραψουν; Φορητοτητα μηπως παρακαλανε και εκει και το χαμηλωσω και αλλο;
Link to comment
Share on other sites

Έκανα και εγώ καταγγελία στην ΕΕΤΤ, και περιμένω να δούμε.

Στην cosmote που τους ξαναπήρα τηλ, πριν κάνω την καταγγελία, μου είπαν οτι το πέναλντυ είναι 235 ευρώ για τις 2 γραμμες σε οικογενεικαό που έχω 65 plus και πλήρωνα 52 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πριν λίγο μπήκα ηλεκτρονικά να τσεκάρω τους λογαριασμούς της Cosmote (πρόγραμμα: cosmote65) για να τους πληρώσω (αυτόν που μόλις εκδόθηκε 15/04-14/05 και του προηγούμενου μήνα 15/03-14/04). Σ' αυτόν που μόλις βγήκε παρατηρώ μια αύξηση στο συνολικό ποσό, ενώ σ' αυτόν του προηγούμενου μήνα διαβάζω κάτω-κάτω:

"Από 8/5/2016 αυξάνονται τα ενσωματωμένα ΜΒ του προγράμματός σας για πλοήγηση στο Ιnternet εντός Ελλάδος από 2048 σε 2548ΜΒ

καθώς και το μηνιαίο σας πάγιο από 65 σε 70 ευρώ. Τυχόν εκπτώσεις που έχετε διατηρούνται. Επίσης, σας υπενθυμίζουμε ότι μπορείτε να

καταναλώνετε τα MB του προγράμματός σας και από άλλη συσκευή (π.χ.tablet) με μία κάρτα Εxtra SIM (δώρο 3€/μήνα).Την κάρτα την

προμηθεύεστε δωρεάν μέσω του προγράμματος COSMOTE Mobile Internet Extra SIM από κατάστημα του δικτύου COSMOTE-ΓΕΡΜΑΝΟΣ.

Έχετε το δικαίωμα καταγγελίας της σύμβασής σας αζημίως (εξαιρούνται τυχόν υπόλοιπα επιδότησης συσκευών ή τερματικού εξοπλισμού

ή οποιασδήποτε άλλης επιδότησης/ έκπτωσης/ προσφοράς), εντός 1 μηνός από την παρούσα κοινοποίηση."

 

Τηλεφωνώ κατευθείαν στην cosmote και μ' ενημερώνουν πως το πάγιο μου αυξήθηκε κατά 5 ευρώ (Δλδ για μένα που έδινα 30,5 ευρώ λόγω έκπτωσης, πήγα στα 35,5 ευρώ), αλλά ταυτόχρονα αυξήθηκαν τα GB κατά 0,5. Τους εξηγώ ότι δεν μ' ενδιαφέρουν τα GB γιατί ούτως ή άλλως δεν τα κατανάλωνα ποτέ full και πως δεν είμαι σύμφωνος μ' αυτήν την αλλαγή. Την ανανέωση δεν έχει ούτε δύο μήνες που την έκανα και ξαφνικά βρίσκομαι να πληρώνω 5 ευρώ παραπάνω/μήνα, από την συμφωνία που κάναμε. Αλλαγή σε πρόγραμμα δεν μου επιτρέπουν να κάνω. Ούτε παραπάνω έκπτωση γιατί μου είπαν ότι ανανέωσα πρόσφατα. Όπως επίσης μου εξήγησαν ότι εντός συμβολαίου υπήρχε ο όρος ότι δέχομαι την οποιαδήποτε αλλαγή από την πλευρά της εταιρίας (στην ηχογραφημένη συζήτηση - κάτι το οποίο αμφισβήτησα). Τους είπα ότι επιθυμώ να φύγω και να πάω σε άλλη εταιρία, και η απάντηση ήταν ότι θα πρέπει να τους επιστρέψω το ποσό της έκπτωσης που είχα αυτούς τους δύο μήνες (Δλδ γύρω στα 30ευρώ/μήνα = 60 ευρώ). Με λίγα λόγια, "εκβιαστικά" πρέπει να παραμείνω και να δίνω 5 ευρώ παραπάνω, επειδή έτσι αποφάσισε η εταιρία, ενάμιση μήνα μετά την ανανέωση μας. Γνωρίζει κάποιος εάν μπορώ να κάνω κάτι από την πλευρά μου? Να φύγω και να πάω σε άλλη εταιρία? Μένω κι απλά δίνω το 5εύρω/μήνα? :mad::(

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ σήμερα πήρα χαμπάρι την αύξηση του παγίου-ανέτρεξα στον προηγούμενο λογαριασμό και όντως από κάτω υπήρχε το εξής κείμενο:

 

"Από 8/5/2016 αυξάνονται τα ενσωματωμένα ΜΒ του προγράμματός σας για πλοήγηση στο Ιnternet εντός Ελλάδος από 2048 σε 2548ΜΒ

καθώς και το μηνιαίο σας πάγιο από 65 σε 70 ευρώ. Τυχόν εκπτώσεις που έχετε διατηρούνται. Επίσης, σας υπενθυμίζουμε ότι μπορείτε να

καταναλώνετε τα MB του προγράμματός σας και από άλλη συσκευή (π.χ.tablet) με μία κάρτα Εxtra SIM (δώρο 3€/μήνα).Την κάρτα την

προμηθεύεστε δωρεάν μέσω του προγράμματος COSMOTE Mobile Internet Extra SIM από κατάστημα του δικτύου COSMOTE-ΓΕΡΜΑΝΟΣ.

Έχετε το δικαίωμα καταγγελίας της σύμβασής σας αζημίως (εξαιρούνται τυχόν υπόλοιπα επιδότησης συσκευών ή τερματικού εξοπλισμού

ή οποιασδήποτε άλλης επιδότησης/ έκπτωσης/ προσφοράς), εντός 1 μηνός από την παρούσα κοινοποίηση."

 

ο λογαριασμός που έλαβα αυτήν την ενημέρωση έχει ημερομηνία έκδοσης 15/04 αλλά στο email μου τον έλαβα 24/04 (σε έντυπη μορφή δεν γνωρίζω γιατί δεν έρχεται στην διεύθυνση που κατοικώ αλλά πάει στο πατρικό μου). Υπάρχει περίπτωση να έχω περιθώριο καταγγελίας ή δεν με πιάνει? Σε περίπτωση που δεν με πιάνει, υπάρχει περίπτωση εάν κάνω αίτηση φορητότητας σε άλλη εταιρία να με κρατήσουν απορροφώντας την αύξηση; :mad:

Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω κι εγώ την εμπειρία μου μήπως βοηθήσει:

 

Όπως αρκετοί εδώ, έτσι κι εγώ είδα την σημείωση με τις αλλαγές στους όρους της σύμβασης.

Πήρα κατευθείαν τηλ και ζήτησα να μιλήσω με το τμήμα ακυρώσεων.

Πιθανολογώ ότι αυτό έχει κάποια σημασία, καθώς αυτοί μπορουν να κάνουν αντιπροσφορές.

Είχα ήδη αιτηθεί τους προηγούμενος μήνες την αλλαγή του συμβολαίου μου (cosmote65) σε γοιτητικό καρτοσυμβόλαιο, καθώς με συνέφερε, αλλά μου ρίχνανε άκυρο χωρίς να αναφέρουν κανέναν λόγο (από δικαιολογητικά, ήμουν κομπλέ).

 

Μου είπε κι εμένα για την αύξηση 5€.

Της είπα ότι θέλω να υπαναχωρήσω, μου είπε θα πληρώσεις ότι σου δώσαμε από επιδότηση έως τώρα. (αυτό ελέγχεται, σε κάποιο θρεντ χτες είδα ότι κάποιος με καταγγελία στην ΕΕΤΤ διέκοψε συμβόλαιο χωρίς να του ζητήσουν πίσω την επιδότηση).

Της είπα την κατάσταση με το φοιτητικό και με πέρασε σε φοιτητικό καρτοσυμβόλαιο με 14,60€ το μήνα, και μου επιβεβαίωσε σε τρεις διαφορετικές κλήσεις (που ηχογραφούνται) ότι δεν θα χρειαστεί να επιστρέψω την επιδότηση που είχα λάβει για όσο καιρό ήμουν στο cosmote 65.

Αυτή κέρδισε μία ανανέωση συμβολαίου/παραμονή πελάτη για την στοχοθεσία της κι εγώ αυτό που ήθελα.

Για αυτό όμως λέω ότι είνια καλύτερα να πας κατευθείαν σε συνομιλία με το τμήμα ακυρώσεων, αυτοί θα θέλουν να σε κρατήσουν, είτε με τρομοκρατία, είτε με προσφορά για ανανέωση συμβολαίου.

 

Αν όμως δεν έπαιζε το φοιτητικό θα πήγαινα κι εγώ προς ΕΕΤΤ καταγγελία και γαία πυρί μιχθήτω.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον το παρατηρησα και εγω στον λογαριασμο μου και γι αυτο μπηκα στο νημα εδω και βλεπω οτι δεν ειμαι μονος!

Να σας πω την αληθεια στην αρχη νομισα οτι περασε το 18μηνο και απλα δεν ειχα πλεον την εκπτωση στο παγιο.

 

Στο δια ταυτα:

Αφου διαβασα εδω τι ειχατε πραξει, πηρα στο 13888 και το επαιξα ανηξερος, τι συμβαινει και τα λοιπα.

με ενημερωσαν οτι εγινε αλλαγη απο την εταιρία και απαντησα πως επρεπε να με ενημερωσουν, οχι για τα 2.5 ευρω αλλα γιατι εγω μπορει να ηθελα κατι άλλο, πχ λεπτα (να πω την αληθεια τα mb ηθελα γτ μου τελειωνουν που και που!)

τεσπα, μου ειπαν αν επιθυμω α επιστρεψω στο προγραμμα οπως ημουν, χωρις την αυξηση MB και τιμης και το δεχτηκα. δεν χρειαστηκε να απειλησω με καταγγελιες ουτε τπτ...ευτυχως!

 

υγ. σκεφτηκα τωρα οτι καθε φορα που μου τελειωνουν τα mb βαζω την επεκταση με 300 ΜΒ με 5ευρω (δηλ 150 με 2.5 ευρω αναλογικα για τον μηνα)

δηλ τωρα ηταν σαν να μου επιβαλλουν αυτο το πακετο...και σε μενα και στην μανα μου και στην αδερφη μου και στον πατερα...που εννοειται δεν χρησιμοποιεί κανενας τους ΜΒ....

Edited by dimitris_86
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πριν λίγο μπήκα ηλεκτρονικά να τσεκάρω τους λογαριασμούς της Cosmote (πρόγραμμα: cosmote65) για να τους πληρώσω (αυτόν που μόλις εκδόθηκε 15/04-14/05 και του προηγούμενου μήνα 15/03-14/04). Σ' αυτόν που μόλις βγήκε παρατηρώ μια αύξηση στο συνολικό ποσό, ενώ σ' αυτόν του προηγούμενου μήνα διαβάζω κάτω-κάτω:

"Από 8/5/2016 αυξάνονται τα ενσωματωμένα ΜΒ του προγράμματός σας για πλοήγηση στο Ιnternet εντός Ελλάδος από 2048 σε 2548ΜΒ

καθώς και το μηνιαίο σας πάγιο από 65 σε 70 ευρώ. Τυχόν εκπτώσεις που έχετε διατηρούνται. Επίσης, σας υπενθυμίζουμε ότι μπορείτε να

καταναλώνετε τα MB του προγράμματός σας και από άλλη συσκευή (π.χ.tablet) με μία κάρτα Εxtra SIM (δώρο 3€/μήνα).Την κάρτα την

προμηθεύεστε δωρεάν μέσω του προγράμματος COSMOTE Mobile Internet Extra SIM από κατάστημα του δικτύου COSMOTE-ΓΕΡΜΑΝΟΣ.

Έχετε το δικαίωμα καταγγελίας της σύμβασής σας αζημίως (εξαιρούνται τυχόν υπόλοιπα επιδότησης συσκευών ή τερματικού εξοπλισμού

ή οποιασδήποτε άλλης επιδότησης/ έκπτωσης/ προσφοράς), εντός 1 μηνός από την παρούσα κοινοποίηση."

 

Τηλεφωνώ κατευθείαν στην cosmote και μ' ενημερώνουν πως το πάγιο μου αυξήθηκε κατά 5 ευρώ (Δλδ για μένα που έδινα 30,5 ευρώ λόγω έκπτωσης, πήγα στα 35,5 ευρώ), αλλά ταυτόχρονα αυξήθηκαν τα GB κατά 0,5. Τους εξηγώ ότι δεν μ' ενδιαφέρουν τα GB γιατί ούτως ή άλλως δεν τα κατανάλωνα ποτέ full και πως δεν είμαι σύμφωνος μ' αυτήν την αλλαγή. Την ανανέωση δεν έχει ούτε δύο μήνες που την έκανα και ξαφνικά βρίσκομαι να πληρώνω 5 ευρώ παραπάνω/μήνα, από την συμφωνία που κάναμε. Αλλαγή σε πρόγραμμα δεν μου επιτρέπουν να κάνω. Ούτε παραπάνω έκπτωση γιατί μου είπαν ότι ανανέωσα πρόσφατα. Όπως επίσης μου εξήγησαν ότι εντός συμβολαίου υπήρχε ο όρος ότι δέχομαι την οποιαδήποτε αλλαγή από την πλευρά της εταιρίας (στην ηχογραφημένη συζήτηση - κάτι το οποίο αμφισβήτησα). Τους είπα ότι επιθυμώ να φύγω και να πάω σε άλλη εταιρία, και η απάντηση ήταν ότι θα πρέπει να τους επιστρέψω το ποσό της έκπτωσης που είχα αυτούς τους δύο μήνες (Δλδ γύρω στα 30ευρώ/μήνα = 60 ευρώ). Με λίγα λόγια, "εκβιαστικά" πρέπει να παραμείνω και να δίνω 5 ευρώ παραπάνω, επειδή έτσι αποφάσισε η εταιρία, ενάμιση μήνα μετά την ανανέωση μας. Γνωρίζει κάποιος εάν μπορώ να κάνω κάτι από την πλευρά μου? Να φύγω και να πάω σε άλλη εταιρία? Μένω κι απλά δίνω το 5εύρω/μήνα? :mad::(

 

Καλησπέρα, για την ιστορία, έστειλα καταγγελία στην ΕΕΤΤ, δεν νομίζω ότι την έχουν δει στην Cosmote. Ταυτόχρονα έκανα αίτηση φορητότητας στην Vodafone, σε οικονομικότερο πρόγραμμα και σε συνδυασμό με το σταθερό που το έχω Vodafone Home, μου βγαίνει πολύ καλή τιμή κινητού-σταθερού. Με πήρε πριν λίγο η Cosmote και μου ζήτησε να παραμείνω σ' αυτούς κάνοντας νέα προσφορά στα 29 ευρώ (από τα 35,5 ευρώ που με είχαν πάει). Δηλαδή απορροφούν το 5εύρω + 1 ευρώ = 6 ευρώ μείον. Η προσφορά της vodafone οικονομικά είναι καλύτερη αλλά σκέφτομαι να μείνω cosmote Α) για να είμαι σίγουρος ότι δεν θα υποστώ κυρώσεις και μου ζητάνε γύρω στα 80 ευρώ πίσω, επειδή σπάω το συμβόλαιο (δεν θα τα έδινα, αλλά δεν είμαι διατεθειμένος να φάω τόσο χρόνο για να βρω το δίκιο μου), και Β) κυρίως γιατί στην vodafone από 1500 προς όλους, έπεσα σε πρόγραμμα 700 προς όλους και δεν ξέρω εάν θα μπορούσα να διαχειριστώ τον χρόνο μου χωρίς να ξεφύγω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν περιμενα η cosmote να ειναι τοσο ****** και να κανει τετοιες αυθαιρετες αυξησεις παγιων.Ειμαι σε οικογενειακο προγραμμα cosmote 25+cosmote 65 και πληρωνα 40ευρω,τωρα πηγε 47 ευρω.Δυστυχως για 3 μερες περασε ο μηνας(εχω κανει τη βλακεια να ερχεται ηλεκτρονικα ο λογαριασμος και ποτε δεν κοιταω την τελευταια σελιδα+το οτι δεν ειδα καποια αλλαγη στο ποσο του μηνα που περασε).Με λιγα λογια,ειμαι σκλαβος της cosmote για 4 μηνες ακομα που ληγει το συμβολαιο.Δεν με νοιαζουν τα 28ευρω που ειναι η αυξηση.Με νοιαζει ο τροπος που περασαν την αυξηση,στα μουλοχτα,στη τελευταια σελιδα και κατω απο την ανακοινωση για το τελος περιαγωγης στην Ε.Ε.Φυσικα και χωρις δευτερη σκεψη σε 4 μηνες και οι 2 γραμμες θα γινουν καρτες.Επιεικως απαραδεκτες πρακτικες θα τις χαρακτηριζα,αφου για να βρεις το δικιο σου και να μην πληρωσεις την εκπτωση παγιου,πρεπει να κανεις καταγγελια στην ΕΕΤΤ,ακομα και αν εισαι εντος του μηνα που οριζει ο κανονισμος.

Το μονο που ελπιζω τωρα ειναι με την αυξηση του φορου στα κινητα που ερχεται να μου δωθει το δικαιωμα να καταγγειλω συμβαση ατελως,εστω και με καταγγελια στην ΕΕΤΤ,ωστε να φυγω νωριτερα απο τους 4 μηνες.

 

Θα ηθελα να ρωτησω ομως κατι για οσους εκαναν καταγγελια και ηταν εντος προθεσμιας μηνα.Κανατε καταγγελια συμβασης στη cosmote εντος του μηνα που σας ειχε δωθει το περιθωριο και ταυτοχρονα καταγγελια στην ΕΕΤΤ;;Αν ειστε εντος προθεσμιας του μηνα στην αιτηση της καταγγελιας,αλλα η καταγγελια απο την ΕΕΤΤ φτασει στη κοσμοτε μετα τον 1ο μηνα,χανεται καποιο δικαιωμα;;

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι παίρνεις αριθμό πρωτοκόλλου και ημερομηνία για τα αιτήματά σου είτε στην Κοσμοτέ είτε στην ΕΕΤΤ.
Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα διακοπη συμβολαιου και μου ειπαν οτι το επιστρεφομενο ποσο επιδοτησης είναι 113 ευρω (το 100% της επιδοτησης).

Ερχεται λοιπον ένας λογαριασμος και εχει 113 ευρω στα οποια κοτσαρουν και 23% ΦΠΑ, αλλα 25 ευρω προσθετα. Σκοπευα να τους πληρωσω αλλα μετα απο αυτο δεν θα παρουν φραγκο. Δηλαδη μου δινουν επιδοτηση 113 ευρω και για να τους την επιστρεψω θα γινει με 23% τοκο?

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα διακοπη συμβολαιου και μου ειπαν οτι το επιστρεφομενο ποσο επιδοτησης είναι 113 ευρω (το 100% της επιδοτησης).

Ερχεται λοιπον ένας λογαριασμος και εχει 113 ευρω στα οποια κοτσαρουν και 23% ΦΠΑ, αλλα 25 ευρω προσθετα. Σκοπευα να τους πληρωσω αλλα μετα απο αυτο δεν θα παρουν φραγκο. Δηλαδη μου δινουν επιδοτηση 113 ευρω και για να τους την επιστρεψω θα γινει με 23% τοκο?

Η επιδότηση που παίρνεις (είτε με μορφή έκπτωσης είτε με συσκευή) έχει επίσης ΦΠΑ οπότε είναι λογικό να πρέπει να το επιστρέψεις.

Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πριν λίγο μπήκα ηλεκτρονικά να τσεκάρω τους λογαριασμούς της Cosmote (πρόγραμμα: cosmote65) για να τους πληρώσω (αυτόν που μόλις εκδόθηκε 15/04-14/05 και του προηγούμενου μήνα 15/03-14/04). Σ' αυτόν που μόλις βγήκε παρατηρώ μια αύξηση στο συνολικό ποσό, ενώ σ' αυτόν του προηγούμενου μήνα διαβάζω κάτω-κάτω:

"Από 8/5/2016 αυξάνονται τα ενσωματωμένα ΜΒ του προγράμματός σας για πλοήγηση στο Ιnternet εντός Ελλάδος από 2048 σε 2548ΜΒ

καθώς και το μηνιαίο σας πάγιο από 65 σε 70 ευρώ. Τυχόν εκπτώσεις που έχετε διατηρούνται. Επίσης, σας υπενθυμίζουμε ότι μπορείτε να

καταναλώνετε τα MB του προγράμματός σας και από άλλη συσκευή (π.χ.tablet) με μία κάρτα Εxtra SIM (δώρο 3€/μήνα).Την κάρτα την

προμηθεύεστε δωρεάν μέσω του προγράμματος COSMOTE Mobile Internet Extra SIM από κατάστημα του δικτύου COSMOTE-ΓΕΡΜΑΝΟΣ.

Έχετε το δικαίωμα καταγγελίας της σύμβασής σας αζημίως (εξαιρούνται τυχόν υπόλοιπα επιδότησης συσκευών ή τερματικού εξοπλισμού

ή οποιασδήποτε άλλης επιδότησης/ έκπτωσης/ προσφοράς), εντός 1 μηνός από την παρούσα κοινοποίηση."

 

Τηλεφωνώ κατευθείαν στην cosmote και μ' ενημερώνουν πως το πάγιο μου αυξήθηκε κατά 5 ευρώ (Δλδ για μένα που έδινα 30,5 ευρώ λόγω έκπτωσης, πήγα στα 35,5 ευρώ), αλλά ταυτόχρονα αυξήθηκαν τα GB κατά 0,5. Τους εξηγώ ότι δεν μ' ενδιαφέρουν τα GB γιατί ούτως ή άλλως δεν τα κατανάλωνα ποτέ full και πως δεν είμαι σύμφωνος μ' αυτήν την αλλαγή. Την ανανέωση δεν έχει ούτε δύο μήνες που την έκανα και ξαφνικά βρίσκομαι να πληρώνω 5 ευρώ παραπάνω/μήνα, από την συμφωνία που κάναμε. Αλλαγή σε πρόγραμμα δεν μου επιτρέπουν να κάνω. Ούτε παραπάνω έκπτωση γιατί μου είπαν ότι ανανέωσα πρόσφατα. Όπως επίσης μου εξήγησαν ότι εντός συμβολαίου υπήρχε ο όρος ότι δέχομαι την οποιαδήποτε αλλαγή από την πλευρά της εταιρίας (στην ηχογραφημένη συζήτηση - κάτι το οποίο αμφισβήτησα). Τους είπα ότι επιθυμώ να φύγω και να πάω σε άλλη εταιρία, και η απάντηση ήταν ότι θα πρέπει να τους επιστρέψω το ποσό της έκπτωσης που είχα αυτούς τους δύο μήνες (Δλδ γύρω στα 30ευρώ/μήνα = 60 ευρώ). Με λίγα λόγια, "εκβιαστικά" πρέπει να παραμείνω και να δίνω 5 ευρώ παραπάνω, επειδή έτσι αποφάσισε η εταιρία, ενάμιση μήνα μετά την ανανέωση μας. Γνωρίζει κάποιος εάν μπορώ να κάνω κάτι από την πλευρά μου? Να φύγω και να πάω σε άλλη εταιρία? Μένω κι απλά δίνω το 5εύρω/μήνα? :mad::(

 

Καλησπέρα, για την ιστορία, έστειλα καταγγελία στην ΕΕΤΤ, δεν νομίζω ότι την έχουν δει στην Cosmote. Ταυτόχρονα έκανα αίτηση φορητότητας στην Vodafone, σε οικονομικότερο πρόγραμμα και σε συνδυασμό με το σταθερό που το έχω Vodafone Home, μου βγαίνει πολύ καλή τιμή κινητού-σταθερού. Με πήρε πριν λίγο η Cosmote και μου ζήτησε να παραμείνω σ' αυτούς κάνοντας νέα προσφορά στα 29 ευρώ (από τα 35,5 ευρώ που με είχαν πάει). Δηλαδή απορροφούν το 5εύρω + 1 ευρώ = 6 ευρώ μείον. Η προσφορά της vodafone οικονομικά είναι καλύτερη αλλά σκέφτομαι να μείνω cosmote Α) για να είμαι σίγουρος ότι δεν θα υποστώ κυρώσεις και μου ζητάνε γύρω στα 80 ευρώ πίσω, επειδή σπάω το συμβόλαιο (δεν θα τα έδινα, αλλά δεν είμαι διατεθειμένος να φάω τόσο χρόνο για να βρω το δίκιο μου), και Β) κυρίως γιατί στην vodafone από 1500 προς όλους, έπεσα σε πρόγραμμα 700 προς όλους και δεν ξέρω εάν θα μπορούσα να διαχειριστώ τον χρόνο μου χωρίς να ξεφύγω.

 

Πέρα από την νέα προσφορά που μου κάνανε λόγω φορητότητας στην Vodafone (που βγήκε πιο οικονομικά και απ' ότι πλήρωνα πριν την αύξηση του 5εύρου), πριν λίγο με πήρανε από την Cosmote και μου είπανε ότι είδανε την καταγγελία μου στην ΕΕΤΤ, και επιθυμούν να μου κάνουν δώρο τα πάγια για 3 μήνες (Ιούνιο-Ιούλιο-Αύγουστο). Οφείλω να ομολογήσω ότι ήταν μία κίνηση που δεν περίμενα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ειχα και εγω την ιδια εμπειρια στο κοσμοτε 65 που εγινε πλεον xl σε 3 αριθμούς οικογενειακο απο 18.5 πηγε αυθαιρετα στα 25.5.η αυξηση απο οτι φαινεται ειναι ονομαστικη. Στην ουσια μεταφραζεται σε 7 €. Πηρα την κοσμοτε για παραπονα και με πηραν πισω μετα απο μια βδομαδα λεγοντας μου πως θα μου κανουν εκπτωση 10% και θα βγει τελικα στα 23 κοντα. Μου ειπε επισης πως η κοσμοτε εχει το δικαιωμα να αλλαζει προγραμματα και το γραφει στο συμβολαιο που εχω υπογραψει. Οταν της ειπα πως δεν εχω υπαγραψει κανενα συμβολαιο και πως η ανανεωση εγινε τηλεφωνικα χωρις να με ενημερωσουν για τυχων αυξησεις και αλλαγη πακετων στο 18μηνο δεν μου απαντησε κατι. Εκανα καταγγελία στον εεττ και περιμενω.
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μετά την καταγγελία με πήραν τηλ, έκοψαν τα 2 5ευρα για 12 μήνες με διάρκεια συμβολαίου 13 μήνες ακόμα, χάνω ένα μήνα δλδ. Απο το τπτ καλύτερα έτσι.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ειχα και εγω την ιδια εμπειρια στο κοσμοτε 65 που εγινε πλεον xl σε 3 αριθμούς οικογενειακο απο 18.5 πηγε αυθαιρετα στα 25.5.η αυξηση απο οτι φαινεται ειναι ονομαστικη. Στην ουσια μεταφραζεται σε 7 €. Πηρα την κοσμοτε για παραπονα και με πηραν πισω μετα απο μια βδομαδα λεγοντας μου πως θα μου κανουν εκπτωση 10% και θα βγει τελικα στα 23 κοντα. Μου ειπε επισης πως η κοσμοτε εχει το δικαιωμα να αλλαζει προγραμματα και το γραφει στο συμβολαιο που εχω υπογραψει. Οταν της ειπα πως δεν εχω υπαγραψει κανενα συμβολαιο και πως η ανανεωση εγινε τηλεφωνικα χωρις να με ενημερωσουν για τυχων αυξησεις και αλλαγη πακετων στο 18μηνο δεν μου απαντησε κατι. Εκανα καταγγελία στον εεττ και περιμενω.

 

Καλησπέρα και απο εμένα.

Ακριβώς ίδια εμπειρία και απο εμένα με την διαφορά ότι τους κάλεσα εγώ άμεσα μετά την παραλαβή του λογαριασμού και που αντιλήφθηκα την αύξηση.

Αυτό που με εξόργισε περισσότερο ήταν η γραμμή που είχε δοθεί ''αποφασίζουμε και διατάζουμε και αν σας αρέσει'' ειδικά όταν είπα οτι θέλω να διακόψω το συμβόλαιο με απειλές με πέναλτι. Ενημερωτικά δεν είχα καμία επιδότηση συσκευής.

Έκανα άμεση καταγγελία στον ΕΕΤΤ και πήγα κατευθείαν για αλλαγή παρόχου και φορητότητα. Δεν αναφέρω όνομα για να μην θεωρηθεί διαφήμιση. Για καλή μου τύχη και ενημερωτικά για οποιονδήποτε άλλο ενδιαφέρεται αυτές τις μέρες έχουν πολύ καλές προσφορές και μεγάλη έκπτωση. Έμενα σε ανάλογα προγράμματα (δυο γραμμές) και με αλλαγή στο σταθερό σε αυτούς (η συμφωνία με τον ΟΤΕ είχε και το σταθερό μέσα και προχώρησα και σε διακοπή επίσης) βρέθηκα να πληρώνω 7€ λιγότερα συνολικά από ότι στον ΟΤΕ.

Φυσικά και σήμερα με πήραν τηλέφωνο πίσω από τον ΟΤΕ για την φορητότητα αλλά δεν δέχτηκα καμία προσφορά τους.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα και εγώ καταγγελία. Πρέπει να γίνεται πάντως χαμός με τις καταγγελίες. Και η κοπέλα στην cosmote δεν ήξερε τι να πει....
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πριν κάνουμε καταγγελία στον ΕΕΤΤ πρέπει να κάνουμε καταγγελία πριν στην Cosmote ή αρκεί αν εχουμε μιλήσει τηλεφωνικός?

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Μόνο αν στείλεις την καταγγελία με FAX ή συστημένο , 25 ημέρες μετά μπορείς να προσφύγεις στην Ε.Ε.Τ.Τ.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αφού δεν έβγαλα άκρη με την cosmote τους ενημέρωσα απλά στο τηλέφωνο ότι θα προβώ σε καταγγελία και έτσι και έκανα....

Πάντως με δεδομένο ότι για το ίδιο ακριβώς θέμα υπάρχουν πάρα πολλές καταγγελίες, και κατευθείαν καταγγελία να γίνει νομίζω θα προχωρήσει.

Και τα παιδιά εδώ από ότι κατάλαβα προχώρησαν κατευθείαν σε καταγγελία και βγάλαν κάποια θετική άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Μηλισα σήμερα μαζί τους δεν καταλαβαίνουν τίποτα. Το έγραφε λέει ο λογαριασμός Απριλίου. Δεν συνεχίζω καμία επικοινωνία μαζί τους. Έχω δυο γραμμές που θα τις κάνω κάρτα σε άλλη εταιρία. Κάθε μήνα μου ανέβαζαν το λογαριασμό χωρίς να ξεπεράσω το όριο. Και το σταθερό ακόμα θα το πάρω από τον ΟΤΕ. Έχει γινει η χειρότερη από όλες. Οταν έκανα το συμβόλαιο πλήρωνα τελικό λογαριασμό 32 και τον έφτασαν 53. Δεν θα ασχοληθώ με καταγγελίες θα φύγω και δεν θα κοιτάξω πίσω.
Link to comment
Share on other sites

Μόνο αν στείλεις την καταγγελία με FAX ή συστημένο , 25 ημέρες μετά μπορείς να προσφύγεις στην Ε.Ε.Τ.Τ.

 

εγω που πηρα αρκετες φορες στην cosmote και τους ρωτουσα ποτε θεωρουν οτι εχει παρελθει η προθεσμια των 25 ημερων και μου απαντουσαν οτι ναναι τι πρεπει να κανω?θα κανω καταγγελια και οτι γινει και θα το αναφερω στην καταγγελια μου,

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...