Jump to content

Huawei P9


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όταν η ενημέρωση του λογισμικού είναι σε αναμονή, κρατάει τα δεδομένα και το wifi ανοιχτά πάντα; ΓΙατί στη διαχείριση της μπαταρίας η μπάρα του wifi δείχνει ότι είναι συνέχεια ανοιχτό, εκτός από ενα διάστημα που είχα ενεργοποιήσει το Flight Mode.

 

Το wifi μενει ανοιχτο γιατι εχεις επιλεξει να κανει σαρωση για καλυτερη λειτουργια της τοποθεσιας. Ειναι στις ρυθμισεις τοποθεσιας πανω δεξια στις 3 τελείες.

 

Στην Nougat υπάρχει ενα εμφανέστατο bug με την τοποθεσία το οποιο απορρω πως δεν το έχει αναφέρει κανεις, εκτος αν το εχω μονο εγω.

Αυτο συμβαίνει μονο οταν εχεις τα δεδομενα κινητης ανοιχτα και εχεις ρυθμισει την τοποθεσια όπως στην πρωτη φωτογραφια. Αυτο δεν μου το εκανε με το 6.

Η ρύθμιση σάρωσης για wifi ή bluetooth αν ειναι ανοιχτή τοτε αν εντοπίσει κάποιο παιρνει την τοποθεσία αυτων. Το κακό είναι οτι υπάρχει μεγάλη κατανάλωση μπαταρίας.

 

Δυστυχώς δεν βρήκα λυση ουτε με επαναφορα ουτε με ξανα περασμα της 7, μονο με rollback στην 6.

Το εψαξα παρα πολυ, στο πρωτο boot ολα δουλευουν ρολόι αλλα οταν βαλεις τον google λογαριασμο σου και ξεκιναει τις ενημερωσεις,

το προβλημα ξεκιναει μετα την αναβάθμιση της εφαρμογής Google Play services.

 

Σας παρακαλω καντε μια δοκιμη και πειτε μου αν σας κανει χειροκίνητη ενημέρωση ο καιρος πχ. εχοντας κλειστο το wifi, ανοιχτα δεδομενα κινητης και τις ρυθμισεις τοποθεσιας όπως στις 2 φωτογραφιες πιο κατω.

 

http%3A%2F%2Fi63.tinypic.com%2F10rv1xu.png

 

http%3A%2F%2Fi63.tinypic.com%2Fzo80hk.png

Edited by djivo
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά, έχω ένα EVA-L09 C-432 που στο παρελθόν είχα περάσει τη Β180 με το Firmware Updater. Μου έχει βγάλει τις τελευταίες μέρες OTA update για την Β182, αλλά όταν προσπαθώ να κάνω το update είτε απο το τηλέρωνο απευθείας είτε απο το hisuite μου βγάζει error στο 1% του verification και μετά Software install failed. Έκανα factory reset και wipe cache αλλά συνέχισα να έχω τα ίδια αποτελέσματα.

Έχει κανείς κάποια ιδέα πως να καταφέρω να περάσω το update? Μπορώ να γυρίσω σε προηγούμενη έκδοση πχ Β136 και αφήσω τα update να ξαναπεραστούν απ την αρχή?

Edited by ksot
Link to comment
Share on other sites

Το wifi μενει ανοιχτο γιατι εχεις επιλεξει να κανει σαρωση για καλυτερη λειτουργια της τοποθεσιας. Ειναι στις ρυθμισεις τοποθεσιας πανω δεξια στις 3 τελείες.

 

Στην Nougat υπάρχει ενα εμφανέστατο bug με την τοποθεσία το οποιο απορρω πως δεν το έχει αναφέρει κανεις, εκτος αν το εχω μονο εγω.

Αυτο συμβαίνει μονο οταν εχεις τα δεδομενα κινητης ανοιχτα και εχεις ρυθμισει την τοποθεσια όπως στην πρωτη φωτογραφια. Αυτο δεν μου το εκανε με το 6.

Η ρύθμιση σάρωσης για wifi ή bluetooth αν ειναι ανοιχτή τοτε αν εντοπίσει κάποιο παιρνει την τοποθεσία αυτων. Το κακό είναι οτι υπάρχει μεγάλη κατανάλωση μπαταρίας.

 

Δυστυχώς δεν βρήκα λυση ουτε με επαναφορα ουτε με ξανα περασμα της 7, μονο με rollback στην 6.

Το εψαξα παρα πολυ, στο πρωτο boot ολα δουλευουν ρολόι αλλα οταν βαλεις τον google λογαριασμο σου και ξεκιναει τις ενημερωσεις,

το προβλημα ξεκιναει μετα την αναβάθμιση της εφαρμογής Google Play services.

 

Σας παρακαλω καντε μια δοκιμη και πειτε μου αν σας κανει χειροκίνητη ενημέρωση ο καιρος πχ. εχοντας κλειστο το wifi, ανοιχτα δεδομενα κινητης και τις ρυθμισεις τοποθεσιας όπως στις 2 φωτογραφιες πιο κατω.

 

http%3A%2F%2Fi63.tinypic.com%2F10rv1xu.png

 

http%3A%2F%2Fi63.tinypic.com%2Fzo80hk.png

 

Το πρόβλημα το βρήκα και το ανέφερα πριν. Και πάλι σε ευχαριστώ για την βοήθεια. Τώρα για το δικό σου πρόβλημα δεν έχω καταλάβει τι συμβαίνει. Δηλαδή όταν ανοίγεις τα Data σου ανοίγει το GPS στην Εξοικονόμηση ενέργειας;

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα το βρήκα και το ανέφερα πριν. Και πάλι σε ευχαριστώ για την βοήθεια. Τώρα για το δικό σου πρόβλημα δεν έχω καταλάβει τι συμβαίνει. Δηλαδή όταν ανοίγεις τα Data σου ανοίγει το GPS στην Εξοικονόμηση ενέργειας;

 

Aνοιχτα data, κλειστο wifi, οι ρυθμισεις για scanning όπως ειναι στις φωτογραφίες= Δεν δουλευει η τοποθεσια της συσκευης και βγαζει το μηνυμα- Η τοποθεσια ειναι απενεργοποιημενη.

Θα επρεπε να παρει την τοποθεσια που λαμβανη σημα το τηλ, δηλαδη την κεραια κινητης. Σε ολα τα τηλ που ειχα αυτο γινοταν και πριν την αναβαθμιση σε αυτο..

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Aνοιχτα data, κλειστο wifi, οι ρυθμισεις για scanning όπως ειναι στις φωτογραφίες= Δεν δουλευει η τοποθεσια της συσκευης και βγαζει το μηνυμα- Η τοποθεσια ειναι απενεργοποιημενη.

Θα επρεπε να παρει την τοποθεσια που λαμβανη σημα το τηλ, δηλαδη την κεραια κινητης. Σε ολα τα τηλ που ειχα αυτο γινοταν και πριν την αναβαθμιση σε αυτο..

 

Ααα ε τότε είναι πρόβλημα. Εγώ δεν γνωρίζω να σου πω γιατί περιμένω λίγο μήπως ακούσουμε κάτι καλό για την nougat. Όσα σχόλια έχουμε διαβάσει εδώ λένε οτι βγάζει λίγο θέμα στην μπαταρία κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Έλα το βρήκα... όταν είναι ανοικτή μια επιλογή από τις "Ρυθμίσεις Σάρωσης" τότε σου βγάζει και ειδοποίηση στην καρτέλα του Wifi κάτω από το WiFi+ ....

 

Α, γεια σου! και έφαγα τον κόσμο να το βρω!

 

Το wifi μενει ανοιχτο γιατι εχεις επιλεξει να κανει σαρωση για καλυτερη λειτουργια της τοποθεσιας. Ειναι στις ρυθμισεις τοποθεσιας πανω δεξια στις 3 τελείες.

 

Στην Nougat υπάρχει ενα εμφανέστατο bug με την τοποθεσία το οποιο απορρω πως δεν το έχει αναφέρει κανεις, εκτος αν το εχω μονο εγω.

Αυτο συμβαίνει μονο οταν εχεις τα δεδομενα κινητης ανοιχτα και εχεις ρυθμισει την τοποθεσια όπως στην πρωτη φωτογραφια. Αυτο δεν μου το εκανε με το 6.

Η ρύθμιση σάρωσης για wifi ή bluetooth αν ειναι ανοιχτή τοτε αν εντοπίσει κάποιο παιρνει την τοποθεσία αυτων. Το κακό είναι οτι υπάρχει μεγάλη κατανάλωση μπαταρίας.

 

Δυστυχώς δεν βρήκα λυση ουτε με επαναφορα ουτε με ξανα περασμα της 7, μονο με rollback στην 6.

Το εψαξα παρα πολυ, στο πρωτο boot ολα δουλευουν ρολόι αλλα οταν βαλεις τον google λογαριασμο σου και ξεκιναει τις ενημερωσεις,

το προβλημα ξεκιναει μετα την αναβάθμιση της εφαρμογής Google Play services.

 

Σας παρακαλω καντε μια δοκιμη και πειτε μου αν σας κανει χειροκίνητη ενημέρωση ο καιρος πχ. εχοντας κλειστο το wifi, ανοιχτα δεδομενα κινητης και τις ρυθμισεις τοποθεσιας όπως στις 2 φωτογραφιες πιο κατω.

 

http%3A%2F%2Fi63.tinypic.com%2F10rv1xu.png

 

http%3A%2F%2Fi63.tinypic.com%2Fzo80hk.png

 

Δεν φαίνονται οι φωτό. Αλλιώς ευχαρίστως να το δοκίμαζα.

 

Καλησπέρα παιδιά, έχω ένα EVA-L09 C-432 που στο παρελθόν είχα περάσει τη Β180 με το Firmware Updater. Μου έχει βγάλει τις τελευταίες μέρες OTA update για την Β182, αλλά όταν προσπαθώ να κάνω το update είτε απο το τηλέρωνο απευθείας είτε απο το hisuite μου βγάζει error στο 1% του verification και μετά Software install failed. Έκανα factory reset και wipe cache αλλά συνέχισα να έχω τα ίδια αποτελέσματα.

Έχει κανείς κάποια ιδέα πως να καταφέρω να περάσω το update? Μπορώ να γυρίσω σε προηγούμενη έκδοση πχ Β136 και αφήσω τα update να ξαναπεραστούν απ την αρχή?

 

Κατέβασε το firmware από εδώ: https://www.huaweiblog.de/software/android/marshmallow/huawei-p9-firmwareupdate-b182-leak/

και πέρνα το χερουλάτα (force update)

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το firmware από εδώ: https://www.huaweiblog.de/software/android/marshmallow/huawei-p9-firmwareupdate-b182-leak/

και πέρνα το χερουλάτα (force update)

 

Δυστυχώς δεν υπάρχει πια το αρχείο, μου βγάζει "Share link is no longer valid."

Link to comment
Share on other sites

Δεν φαίνονται οι φωτό. Αλλιώς ευχαρίστως να το δοκίμαζα.

 

Καλά πως εξαφανίστηκαν? :wacko: Οπως ειπα πιο πανω πρεπει να ειναι:

Aνοιχτα data, κλειστο wifi, οι ρυθμισεις τοποθεσιας και το scanning όπως ειναι στις φωτογραφίες. Ευχαριστώ!

 

http://i63.tinypic.com/29qbllk.png http://i68.tinypic.com/dwdy80.png

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν κανει ανανεωση του καιρου με αυτες τις ρυθμισεις και μου βγαζει μηνυμα οτι η τοποθεσια ειναι απενεργοποιημενη.

 

Ανεκαθεν ομως τη σαρωση την ειχα ανοιχτη και στην 6.0 και τωρα στην 7.0 . Δεν παρατηρησα αυξημενη καταναλωση ομως εξαιτιας αυτης. Εσυ πως το ανακαλυψες, πως το ξερεις οτι αυτο προκαλει πτωση μπαταριας;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φιλε, το καλο ειναι οτι δε φταιει η συσκευη μου, το κακο ειναι οτι δε ξερω αν θα το φτιαξουν ποτε γιατι ειναι θεμα των google play services.

 

Κανε κάποιες δοκιμές και θα δεις, αν το δεις και λογικά έχεις τον δέκτη του wifi μόνιμα ανοιχτό και ψάχνει για δίκτυα.

Ήταν από τις πρώτες ρυθμίσεις που απενεργοποιούσα από το anndroid 6 και μετά που μπήκε ως χαρακτηριστικο.

(Έχει αναφερθεί απο χρήστες σε ενότητες Nexus συσκευών)

 

Το θέμα δεν είναι αυτό όμως άλλα το bug της Nougat για το P9. Και θα δώσω ένα παράδειγμα!

Ειμαι στη δουλεια μου σε εσωτερικό χώρο, χωρις wifi κοντα με τα δεδομενα ανοιχτα, ακομα κι αν εχω το wifi scanning ανοιχτο δεν πιανει τιποτα. Το τηλεφωνο προσπαθει να ανανεωσει τον καιρο ψαχνοντας να βρει τοποθεσια αλλα ματαια. :mad:

Η ακομα αν θελω να αναφερω την τοποθεσια μου σε καποια εφαρμογη πχ facebook, δεν μπορω.

Edited by djivo
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Eμενα δεν έχει τετοια συμπεριφορα. Wifi κλειστο,scanning ανοιχτα,τοποθεσια στα δικτυα και wifi. Ανανεωνει καιρο χειροκινητα και αυτοματα. Για να μην το κανει στο δικό σου,καποιο θεμα υπαρχει πιθανον με τα δεδομένα κινητης.
Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρήσει κάποιος, μετά την αναβάθμιση, με την original smart case με το "τζαμάκι", ότι φαίνονται πολύ σκοτεινά σε σημείο που είναι δυσδιάκριτα, ποιος σε καλεί και όλες οι ειδοποιήσεις?

Υπάρχει τρόπος να αυξηθεί εκεί η φωτεινότητα?

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα ειχα κανει την τελευταια αναβαθμισει μεσω οτα κ εχω καταλαβει οτι ειναι λαθος λαγκαρει κ η μπαταρια φευγει νερακι θα ηθελα να μαθω πως μπορω να περασω ξανα την αναβαθμιση σωστα με υπολογιστη αυτη την φορα μιας που γυρισα σπιτι κ εχω κ παλι υπολογιστη ευχαρισατω κ συγνωμη ειμαι λιγο αρχαριος....
Link to comment
Share on other sites

Eμενα δεν έχει τετοια συμπεριφορα. Wifi κλειστο,scanning ανοιχτα,τοποθεσια στα δικτυα και wifi. Ανανεωνει καιρο χειροκινητα και αυτοματα. Για να μην το κανει στο δικό σου,καποιο θεμα υπαρχει πιθανον με τα δεδομένα κινητης.

 

Τα scanning κλειστά για την δοκιμή,, με ανοιχτά δεν έχει νόημα. Και στον καιρό να έχεις επιλέξει για πόλη την τοποθεσία που είσαι και όχι μία συγκεκριμένη πόλη.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω OTA την ειχα κανει,λαγκς δεν ειχα,εφευγε ομως γρηγορα η μπαταρια. Εκανα hard reset (γιατι δεν ειχα κανει) και μετα απο καποιο καιρο που εστρωσε η ρομ, βελτιωθηκε και η μπαταρια.

 

Τα scanning κλειστά για την δοκιμή,, με ανοιχτά δεν έχει νόημα. Και στον καιρό να έχεις επιλέξει για πόλη την τοποθεσία που είσαι και όχι μία συγκεκριμένη πόλη.

 

A με σκανινγκ κλειστα οντως δε δουλευει,λεει τοποθεσια απενεργοποιημενη.

Edited by spazoklabanias
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Επειδή σκέφτομαι να παραμείνω στην έκδοση Android 6.0, μήπως γνωρίζετε πως μπορεί να φύγει από το εικονίδιο των "ρυθμίσεων" ο αριθμός "1" που δείχνει ότι υπάρχει ενημέρωση σε εκκρεμότητα.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Επειδή σκέφτομαι να παραμείνω στην έκδοση Android 6.0, μήπως γνωρίζετε πως μπορεί να φύγει από το εικονίδιο των "ρυθμίσεων" ο αριθμός "1" που δείχνει ότι υπάρχει ενημέρωση σε εκκρεμότητα.

Ευχαριστώ

 

Πατα αναζητηση λογισμικου και κλεισε wifi και data απο την μπαρα πριν ολοκληρωσει την αναζητηση και δεν θα βρει τιποτα και θα φυγει, πρωτα ομως κλεισε την αυτοματη αναζητηση λογισμικου

Link to comment
Share on other sites

Πατα αναζητηση λογισμικου και κλεισε wifi και data απο την μπαρα πριν ολοκληρωσει την αναζητηση και δεν θα βρει τιποτα και θα φυγει, πρωτα ομως κλεισε την αυτοματη αναζητηση λογισμικου

 

Σε ευχαριστώ. Πέτυχε το τρικ.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ναι. Αν έχει βγει η αναβάθμιση για το custom της, μέσω WiFi κατεβαίνει.

Εκτός βέβαια του 900. Εκεί το ξεχνάς.

Τι custom εχεις?

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω OTA την ειχα κανει,λαγκς δεν ειχα,εφευγε ομως γρηγορα η μπαταρια. Εκανα hard reset (γιατι δεν ειχα κανει) και μετα απο καποιο καιρο που εστρωσε η ρομ, βελτιωθηκε και η μπαταρια.

 

 

 

A με σκανινγκ κλειστα οντως δε δουλευει,λεει τοποθεσια απενεργοποιημενη.

 

φίλε σε ευχαριστώ πάρα πολύ με έσωσες έκανα ένα Hard κ ήρθε στα ίσια του μιλάμε μια χαρά κ τρέχει κ σφεντονα

Link to comment
Share on other sites

Μια απορία παιδιά.......το firmware καταλαμβάνει και σε εσάς γύρω στα 7gb?

 

EVA-L09C432B378

Αν εννοείς μετά την εγκατάστασή του στο κινητό, ναι. 6.92gb λέει εμένα. Και λοιπόν?

 

 

PS: Πέρασα μαντολάτο και εγώ. Αρκετα αντισταθηκα. Οι πρώτες εντυπώσεις....

 

Άλλο κινητό. Πολλές αλλαγές μέσα στα μενού. Άλλη αισθητική, σαφώς βελτιωμένη παντού.

 

Με δυο λόγια, καλή... αξίζει

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

φίλε σε ευχαριστώ πάρα πολύ με έσωσες έκανα ένα Hard κ ήρθε στα ίσια του μιλάμε μια χαρά κ τρέχει κ σφεντονα

Να ρωτήσω κάτι; Γιατί hard και όχι απλό factory reset απ' τις ρυθμίσεις αφού το κινητό δουλεύει κανονικά; Έχει κάποια διαφορά ως προς το firmware; Το hard reset υπέθετα ότι χρειαζόταν όταν π.χ. κόλλαγε το κινητό και δεν μπορούσες καν να το ανοίξεις. Αλλά δεδομένου ότι η συσκευή ανοίγει κανονικά κάνει κάποιου άλλου είδους format σε σχέση με το factory reset;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι; Γιατί hard και όχι απλό factory reset απ' τις ρυθμίσεις αφού το κινητό δουλεύει κανονικά; Έχει κάποια διαφορά ως προς το firmware; Το hard reset υπέθετα ότι χρειαζόταν όταν π.χ. κόλλαγε το κινητό και δεν μπορούσες καν να το ανοίξεις. Αλλά δεδομένου ότι η συσκευή ανοίγει κανονικά κάνει κάποιου άλλου είδους format σε σχέση με το factory reset;

 

Καλημέρα!

Το ίδιο πράγμα είναι και το hard reset και το factory reset! Ξανακάνεις το κινητό σαν καινούριο!

s1.bit3fight.gr/c.php?uid=23557

 

starfinal

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei P9

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...