Jump to content

iPhone SE (2016)


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κι εγώ έχω αυτοματοποιήσεις για σύνδεση και αποσύνδεση με το ρεύμα, χαμηλή στάθμη μπαταρίας και κερασάκι είναι ο χαρδαλιάς :lol:, μόλις τον πατάω με ρωτάει μετακίνηση, επιλέγω και στέλνει μήνυμα!

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οι Συντομεύσεις του iOS είναι πολύ σημαντικές και προσφέρουν πολλές δυνατότητες αλλά για κάποιο λόγο δεν έχουν προωθηθεί πολύ και δεν γνωρίζει ο κόσμος της λειτουργικές της!

 

Πως και δεν έχει ανοιχτεί κάποιο νήμα με βοηθητικούς οδηγούς για να τα κάνουμε τύπου diy? ή μήπως υπάρχει κάπου και δεν το έχω δει?

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

  • Administrators
Πως και δεν έχει ανοιχτεί κάποιο νήμα με βοηθητικούς οδηγούς για να τα κάνουμε τύπου diy? ή μήπως υπάρχει κάπου και δεν το έχω δει?

 

Δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι οργανωμένο γιατί πλέον δεν ασχολείται κανείς με το φόρουμ όπως θα έχεις παρατηρήσει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Στο YouTube θα βρείτε DIY βίντεος.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί μια συντόμευση να ενεργοποιεί αυτόματα τη λειτουργία πτήσης όταν συνδεθεί σε συγκεκριμένο WiFi? Αυτόματα όμως όχι να εμφανίζεται ειδοποίηση για να την επιλέξεις
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μπορεί μια συντόμευση να ενεργοποιεί αυτόματα τη λειτουργία πτήσης όταν συνδεθεί σε συγκεκριμένο WiFi? Αυτόματα όμως όχι να εμφανίζεται ειδοποίηση για να την επιλέξεις

 

Ναι και αυτό μπορείς να κάνεις. Ακολούθησε τις οδηγίες που δόθηκαν πιο πάνω και φτιάξε τη δίκη σου συντόμευση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί μια συντόμευση να ενεργοποιεί αυτόματα τη λειτουργία πτήσης όταν συνδεθεί σε συγκεκριμένο WiFi? Αυτόματα όμως όχι να εμφανίζεται ειδοποίηση για να την επιλέξεις

 

όχι, με το wifi δεν γίνεται να μην ρωτάει και είναι λίγο σπαστικό.

Εγώ το έχω βάλει να καταλαβαίνει ότι είμαι σπίτι (ή στην δουλειά) με βάση την τοποθεσία και όχι το wifi

Edited by matersci
Link to comment
Share on other sites

Ναι και αυτό μπορείς να κάνεις. Ακολούθησε τις οδηγίες που δόθηκαν πιο πάνω και φτιάξε τη δίκη σου συντόμευση.

 

Δεν γίνεται αυτόματα, πετάει ειδοποίηση που πρέπει με επιλέξεις για να ενεργοποιηθεί η λειτουργία πτήσης

 

----- προσθήκη μηνύματος 32 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

όχι, με το wifi δεν γίνεται να μην ρωτάει και είναι λίγο σπαστικό.

Εγώ το έχω βάλει να καταλαβαίνει ότι είμαι σπίτι (ή στην δουλειά) με βάση την τοποθεσία και όχι το wifi

 

Και γίνεται αυτόματα? Θα το δοκιμάσω και αυτό

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις και ώρα. Δηλαδή να τρέχει μόνο αν πας στην συγκεκριμένη τοποθεσία μεταξύ 7-9 αλλά όχι αν πας απόγευμα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και γίνεται αυτόματα? Θα το δοκιμάσω και αυτό

 

Όχι δεν γίνεται, sorry μπερδεύτηκα.

Απλά το προτιμώ απ το WiFi γιατί στην δουλειά αν πάω απ το ένα κτήριο στο άλλο και βγει - ξαναμπεί στο WiFi θα με ξαναρωτησει. Και αυτό μπορεί να γίνει πολλές φορές μες στην μέρα.

Με την τοποθεσία το πατάω απλά μια φορά όταν φτάσω.

Edited by matersci
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί μια συντόμευση να ενεργοποιεί αυτόματα τη λειτουργία πτήσης όταν συνδεθεί σε συγκεκριμένο WiFi? Αυτόματα όμως όχι να εμφανίζεται ειδοποίηση για να την επιλέξεις

 

Αυτοματοποίηση θα φτιάξεις και γίνεται. Μετά την πτήση όμως θα κλείσει το wifi...

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Αυτοματοποίηση θα φτιάξεις και γίνεται. Μετά την πτήση όμως θα κλείσει το wifi...

δεν γίνεται. Στο wifi και την τοποθεσία δεν έχει επιλογή να μην ρωτάει πριν τρέχει

Link to comment
Share on other sites

Αυτοματοποίηση θα φτιάξεις και γίνεται. Μετά την πτήση όμως θα κλείσει το wifi...

 

Δεν γίνεται. Εμφανίζεται ειδοποίηση που πρέπει να επιλέξεις για να ενεργοποιηθεί η λειτουργία πτήσης. Το WiFi δεν κλείνει. Ή μάλλον κλείνει αλλά αν το ενεργοποιήσεις ξανά, μετά θα μένει ανοιχτό όσες φορές και αν ενεργοποιηθεί η λειτουργία πτήσης, το ίδιο και με το Bluetooth

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκιο παιδιά το δοκίμασα και βγαίνει σα γνωστοποίηση που πρέπει να επιλέξεις για να ενεργοποιηθεί η λειτουργία πτήσης. Και λίγο που το έψαξα ισχύει αυτό που λέει ο @matersci, κάτι παίζει με το wifi trigger.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο, μιας και είσαι καινούργιος στο ios. Αν δεν το έκανες ήδη θα σου έλεγα να μην ασχοληθείς με το default ios πληκτρολόγιο και να βάλεις ένα ανθρώπινο να βρεις την ησυχία σου. Εγώ έχω το swiftkey. Το default με βάση την εμπειρία μου είναι με διαφορά ότι χειρότερο έχει βγάλει η apple σε software.

 

Το διαπίστωσα και ένα από τα πρώτα apps που πέρασα ήταν το gboard και βρήκα την υγειά μου.

 

Μπορείς να το κάνεις χωρίς εφαρμογή μπαταρίας. Για άγνωστο λόγο η apple προσφέρει "παραμετροποίηση" με τους όρους της!

Τα βήματα που θα κάνεις είναι τα εξής:

 

1. Πας στην εφαρμογή Συντομεύσεις

2. Επιλέγεις αυτοματοποίηση

3. Επιλέγεις + για νέα αυτοματοποίηση

4. Πατάς δημιουργία προσωπικής αυτοματοποίησης

5. Επιλέγεις στάθμη μπαταρίας

6. Σύρε δεξιά τη μπάρα να πάει στο 100%

7. Πατάς επόμενο

8. Πατάς + προσθήκη ενέργειας

9. Επιλέγεις δημιουργία

10. Επιλέγεις στη γνωστοποίηση την αναπαραγωγή ήχου

11. Πατάς επόμενο

12. Ερώτηση πριν από την εκτέλεση --> κλείσε τον διακόπτη

13. Πατάς τέλος

 

Έτοιμος! :D

 

ΥΓ: Μετά το προσθήκη ενέργειας εννοείται ότι μπορείς να πειραματιστείς με ό,τι θες!

 

Σε ευχαριστώ!! Πολύ εξυπηρετικό! Μήπως υπάρχει τρόπος να αλλάξουμε τον ήχο ειδοποίησης;

De4vTfGN_o.jpg Sony Ericsson K800i -> Nokia N82 -> Nokia N8 -> Nokia Lumia 1020 -> iPhone SE -> iPhone 13 mini

Link to comment
Share on other sites

Κάνα σοβαρό οδηγό για jailbreak έχουμε;

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

Σε ευχαριστώ!! Πολύ εξυπηρετικό! Μήπως υπάρχει τρόπος να αλλάξουμε τον ήχο ειδοποίησης;

 

Με μια μικρή αναζήτηση βρήκα δύο τρόπους με τους οποίους παίζεις διαφορετικό ήχο.

 

1ος τρόπος:

 

α) Στο προσθήκη ενέργειας, κάνεις αναζήτηση "Κείμενο", το επιλέγεις και γράφεις ό,τι θες να σου λέει όταν φορτίσει.

β) Προσθέτεις μια ακόμα ενέργεια, κάνεις αναζήτηση "Εκφώνηση κειμένου".

 

 

2ος τρόπος:

 

α) Στο προσθήκη ενέργειας, κάνεις αναζήτηση "Λήψη αρχείου" και το επιλέγεις.

i) Εκεί επιλέγεις "Υπηρεσία" iCloud Drive ή Dropbox.

ii) Κλείνεις τον διακόπτη "Εμφάνιση επιλογέα εγγράφου".

iii) Στη Διαδρομή αρχείου πρέπει να βάλεις ακριβώς το path που βρίσκεται ο ήχος που θες να ακούς πχ. για το iCloud η διαδρομή είναι

/Shortcuts/ήχος.mp3

iv) Το Σφάλμα αν δε βρεθεί δεν το πειράζεις.

β) Προσθέτεις μία ακόμα ενέργεια, κάνεις αναζήτηση "Αναπαραγωγή ήχου" και το επιλέγεις.

 

ΥΓ: Υπάρχει και τρίτος τρόπος με encode και decode base64 .

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα.

 

Ελληνική συσκευή se 2020 από κωτσοβολο μόνο με imei/ sn έχει ένα έτος εγγύηση η δύο?

Η εγγύηση ξεκινάει με την ενεργοποίηση της συσκευής?

Link to comment
Share on other sites

Για να πληρώσουμε με apple pay όταν το τηλέφωνο είναι κλειδωμένο πατάμε δυο φορές το κεντρικό κουμπί και μας βγάζει το apple wallet όπου θέλει δακτυλικό αποτύπωμα. Όταν η οθόνη δεν είναι κλειδωμένη πως μπορούμε να πληρώσουμε; Πηγαίνοντας στο wallet δεν μου εμφανίζεται κάποια επιλογή πληρωμής όπως στο iPhone xr.
Link to comment
Share on other sites

Για να πληρώσουμε με apple pay όταν το τηλέφωνο είναι κλειδωμένο πατάμε δυο φορές το κεντρικό κουμπί και μας βγάζει το apple wallet όπου θέλει δακτυλικό αποτύπωμα. Όταν η οθόνη δεν είναι κλειδωμένη πως μπορούμε να πληρώσουμε; Πηγαίνοντας στο wallet δεν μου εμφανίζεται κάποια επιλογή πληρωμής όπως στο iPhone xr.

 

 

Κάνεις swipe down για να εμφανιστεί το κέντρο ειδοποιήσεων και εκεί κάνεις double click το home button. Σε μένα τουλάχιστον στο SE 2016 έτσι δουλεύει.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone SE
  • The topic was unpinned
  • 3 weeks later...

Η τελευταία μεγάλη ενημέρωση για το κινητάκι μας.

6CEC3BFE-139F-490B-8C52-63E8B2933EEA.png

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Αντιμετωπίζει καποιος πρόβλημα με το viber? Όταν πάταω την φωτογραφία για αποθήκευση ή άλλη ενέργεια μπλοκάρει και δεν με αφήνει να στείλω καν γραπτό μήνυμα + δεν μπορώ να στείλω φωτογραφία

Powered by COSMOTE Mobile ΚαρτοΣυμβόλαιο Next & Vodafone Giga on the spot

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone SE (2016)

Καλήσπερα.

Χρειαστηκε μετα απο 3 χρονια να ξανα ανοιξω το se και κοιταω εχει την εκδοση 12.4

Να παω στην 15,3 ή θα μου κολλαει;

Με την 12,4 παει πολυ γρηγορα..

Τι κινδυνους εχω αν το δουλευω στην 12.4;

Edited by Nikos Nikolaou
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Nikos Nikolaou said:

Καλήσπερα.

Χρειαστηκε μετα απο 3 χρονια να ξανα ανοιξω το se και κοιταω εχει την εκδοση 12.4

Να παω στην 15,3 ή θα μου κολλαει;

Με την 12,4 παει πολυ γρηγορα..

Τι κινδυνους εχω αν το δουλευω στην 12.4;

Εμένα πάντως με την τελευταία ενημέρωση συνεχίζει να πηγαίνει καλά. Το χρησιμοποιώ ως δεύτερη συσκευή.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...