Jump to content

iPhone SE (2016)


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
250€ για 128gb 1st gen του κουτιού σφραγισμένο είναι κλεψιά;

 

Πάρα πολλά! Δεν δίνεις τόσα χρήματα σήμερα για τόσο παλιό μοντέλο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Το se 2020 το θεωρώ λίγο κοροϊδία γιατί μεγαλώνει σε μέγεθος διατηρώντας το ίδιο μεγάλα bezels. Και για τόσα λεφτά (ειδικά για το 128άρι) πλησιάζει επικίνδυνα το Xiaomi Mi A3.

 

250€ για 128gb 1st gen του κουτιού σφραγισμένο είναι κλεψιά;

 

 

Που ακριβώς έχει επαφή ένα iPhone με το Xiaomi που κατέχει το ρεκόρ σε brick και bugs?

 

Καλοπροαίρετα ρωτάω, μήπως μου διαφεύγει κάτι.

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by protsimer
Link to comment
Share on other sites

Που ακριβώς έχει επαφή ένα iPhone με το Xiaomi που κατέχει το ρεκόρ σε brick και bugs?

 

Καλοπροαίρετα ρωτάω, μήπως μου διαφεύγει κάτι.

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Δεν νομίζω

Μια χαρά δουλεύουν τα xiaomi

Μην τα κατηγορουμε άδικα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν ρώτησε ή έλαβε υπόψιν κανείς απ όσους απάντησαν, είναι για τι χρήση το θες.

Γιατί η "σωστή" απάντηση είναι ότι ναι, δείχνει την ηλικία του αλλά και ναι, δουλεύει μια χαρά και σήμερα.

 

Αν θες να παίζεις τα τελευταία παιχνίδια δεν είναι για σένα. Θα ζοριστεί και θα ζεσταθεί.

Αν θες για φωτογραφίες, η κάμερα δείχνει την ηλικία της και λείπουν κάποια καλούδια των καινούργιων μοντέλων και η μπροστινή του κάμερα είναι πίσω από τις αντίστοιχες του 2020/2021

Αν θες μια συσκευή να έχεις πάντα μαζί σου σε αυτό το μέγεθος, να βγάζει αξιοπρεπείς φωτογραφίες, να μπορείς να έχεις τα social και τα messaging apps σου μαζί σου, χάρτες, apple pay κτλ δουλεύει μια χαρά ακόμα και σήμερα.

 

Λογικά δεν θα πάρει ios 15 αλλά θα περάσουν χρόνια μέχρι να σταματήσουν κάποιες εφαρμογές να δουλεύουν. Ακόμα και να μην πάρει το 15 όμως, το ios 14 θα συνεχίσει να παίρνει security updates για τις παλιές συσκευές, άρα δεν θα ξεμείνεις με τρύπιο λειτουργικό σε 4 μήνες.

 

Άρα ανάλογα με το τι ζητάς, τι βάζεις σε προτεραιότητα και πόσα λεφτά διαθέτεις, αποφασίζεις.

 

Αλλά:

250€ για 128gb 1st gen του κουτιού σφραγισμένο είναι κλεψιά;

 

δεν θα έδινα τόσα λεφτά για να πάρω τηλέφωνο του 2016. Σε αυτά τα λεφτά, η διαφορά με το καινούργιο SE μικραίνει πολύ.

 

Αν είναι να πάρεις παλιό τηλέφωνο και να κάνεις κάποιες υποχωρήσεις, η ουσία είναι να γλυτώσεις και λεφτά. Ένα μεταχειρισμένο και με καλή μπαταρία θα είναι στα μισά λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αν το βρεις μεταχειρισμένο μέχρι 100€ σε καλή κατάσταση και με καλή μπαταρία.

 

Αυτό ακριβώς... εγώ ας πούμε το αγόρασα στα 80€.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολλά! Δεν δίνεις τόσα χρήματα σήμερα για τόσο παλιό μοντέλο.

 

Καταλαβαίνω ότι είναι πολλά για παλιό μοντέλο αλλά τόσο το βρίσκω new, επειδή σε used και refurbished δεν ξέρεις τι μπαταρία παίρνεις.

 

Θα έλεγα μην το πάρεις

Γενικά μην πάρεις se

Τα έφαγε τα ψωμιά του

Μόνο το se 2020 όπως σου είπαν παραπάνω

Είναι μικρό σε μέγεθος δεν θα έχεις πρόβλημα

Και το iPhone 7 ακόμα ζοριζεται με ios 14

 

Μάλλον έχεις δίκιο και ίσως αυτό κάνω. Δεν υπάρχει λόγος βιασύνης και μελλοντικά θα πάω στο se 2020 ή ποιός ξέρει... ακόμα και στο 12 mini :rolleyes:

 

Που ακριβώς έχει επαφή ένα iPhone με το Xiaomi που κατέχει το ρεκόρ σε brick και bugs?

 

Καλοπροαίρετα ρωτάω, μήπως μου διαφεύγει κάτι.

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Φίλε μου η σύγκριση αφορούσε στα μεγέθη συσκευών.

Η Xiaomi όντως είναι μια αναξιόπιστη εταιρία και γι'αυτόν ακριβώς τον λόγο δεν είμαι ανάμεσα στους πρώτους που αναβαθμίζουν σε διανομή νέου android. Περιμένω ένα χρονικό διάστημα να λυθούν τα όποια bugs και να δουλεύουν όλα ρολόι.

Από το Mi A3 είμαι απόλυτα ικανοποιημένος σε ότι αφορά στις επιδόσεις, κάμερα και μπαταρία.

Μόνο κόλλημά μου είναι το μέγεθος, που έχω βαρεθεί να κυκλοφορώ με μια σαγιονάρα στην τσέπη. Και σκέψου ότι το Mi A3 σήμερα θεωρείται μικρό...!

 

Αυτά... ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας! :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν θες μια συσκευή να έχεις πάντα μαζί σου σε αυτό το μέγεθος, να βγάζει αξιοπρεπείς φωτογραφίες, να μπορείς να έχεις τα social και τα messaging apps σου μαζί σου, χάρτες, apple pay κτλ δουλεύει μια χαρά ακόμα και σήμερα.

 

Γι'αυτή ακριβώς τη χρήση το θέλω.

 

Λογικά δεν θα πάρει ios 15 αλλά θα περάσουν χρόνια μέχρι να σταματήσουν κάποιες εφαρμογές να δουλεύουν. Ακόμα και να μην πάρει το 15 όμως, το ios 14 θα συνεχίσει να παίρνει security updates για τις παλιές συσκευές, άρα δεν θα ξεμείνεις με τρύπιο λειτουργικό σε 4 μήνες.

 

Για το λογισμικό καθόλου δε νοιάζομαι. Το σημαντικό είναι τα security updates μιας και με ενδιαφέρει το online banking, apple pay, κτλ.

Και σκέφτομαι μήπως σταματήσουν σύντομα κι αυτά...

 

Αν είναι να πάρεις παλιό τηλέφωνο και να κάνεις κάποιες υποχωρήσεις, η ουσία είναι να γλυτώσεις και λεφτά. Ένα μεταχειρισμένο και με καλή μπαταρία θα είναι στα μισά λεφτά.

 

Η "καλή μπαταρία" είναι που με φρενάρει να πάρω used ή refurbished στην μισή τιμή.

De4vTfGN_o.jpg Sony Ericsson K800i -> Nokia N82 -> Nokia N8 -> Nokia Lumia 1020 -> iPhone SE -> iPhone 13 mini

Link to comment
Share on other sites

Η "καλή μπαταρία" είναι που με φρενάρει να πάρω used ή refurbished στην μισή τιμή.

μπορείς να δεις στο μενού την κατάσταση της μπαταρίας.

Το refurbished μάλιστα είναι πιθανόν να έρθει και με καινούργια μπαταρία ;)

 

Αλλά και used/refurbished με μέτρια μπαταρία να πάρεις, αν την αλλάξεις σε ένα 6μηνο/χρόνο πάλι θα σου βγει πολύ φτηνότερα από το 250ρι που κάνει το καινούργιο.

 

Βέβαια δεν θα πάρεις καινούργιο, αλλά απ την άλλη δεν θεωρώ έξυπνο να πάρεις καινούργιο "παλιό" τηλέφωνο. πχ φαντάσου ότι με το που ανοίξεις την ζελατίνα θα χάσει 55-60% της αξίας του. Και δεν το λέω από άποψη μεταπώλησης, αλλά ότι ουσιαστικά με 250 αγοράζεις ένα κινητό των 100+ € και τα υπόλοιπα είναι για την "ευχαρίστηση" να το πάρεις πρώτο χέρι.

 

Άρα με δυο λόγια για να μην σε ζαλίσω, εγώ στην θέση σου, και αφού πάνω κάτω την ίδια χρήση κάνουμε, θα έπαιρνα είτε μεταχειρισμένο με καλή μπαταρία (ή ακόμα καλύτερα refurbished που μπορεί να έχει και καινούργια μπαταρία/εγγύηση) είτε θα έβαζα λίγα παραπάνω απ τα 250 να πάω σε κάτι πραγματικά καινούργιο (πχ SE 2020 αν θες "μικρό")

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να δεις στο μενού την κατάσταση της μπαταρίας.

Το refurbished μάλιστα είναι πιθανόν να έρθει και με καινούργια μπαταρία ;)

 

Αλλά και used/refurbished με μέτρια μπαταρία να πάρεις, αν την αλλάξεις σε ένα 6μηνο/χρόνο πάλι θα σου βγει πολύ φτηνότερα από το 250ρι που κάνει το καινούργιο.

 

Βέβαια δεν θα πάρεις καινούργιο, αλλά απ την άλλη δεν θεωρώ έξυπνο να πάρεις καινούργιο "παλιό" τηλέφωνο. πχ φαντάσου ότι με το που ανοίξεις την ζελατίνα θα χάσει 55-60% της αξίας του. Και δεν το λέω από άποψη μεταπώλησης, αλλά ότι ουσιαστικά με 250 αγοράζεις ένα κινητό των 100+ € και τα υπόλοιπα είναι για την "ευχαρίστηση" να το πάρεις πρώτο χέρι.

 

Άρα με δυο λόγια για να μην σε ζαλίσω, εγώ στην θέση σου, και αφού πάνω κάτω την ίδια χρήση κάνουμε, θα έπαιρνα είτε μεταχειρισμένο με καλή μπαταρία (ή ακόμα καλύτερα refurbished που μπορεί να έχει και καινούργια μπαταρία/εγγύηση) είτε θα έβαζα λίγα παραπάνω απ τα 250 να πάω σε κάτι πραγματικά καινούργιο (πχ SE 2020 αν θες "μικρό")

 

Είμαι υπό σκέψη αλλά μάλλον κλίνω στο να πάρω το se 2016 refurbished σε κατάσταση Grade A και όσο μου κρατήσει (από άποψη ενημερώσεων ασφαλείας). Το έχω βρει στα 130 ευρώ το 128gb. Θέλω οπωσδήποτε το μεγάλο.

Αργότερα... στη χειρότερη πάμε για se 2020 και στην καλύτερη για 12 mini.

 

Σε ευχαριστώ πολύ!

De4vTfGN_o.jpg Sony Ericsson K800i -> Nokia N82 -> Nokia N8 -> Nokia Lumia 1020 -> iPhone SE -> iPhone 13 mini

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι το SE ακόμα και σήμερα. Το πήρα πέρσι το χειμώνα από αγγελία σε κατάσταση καινούργιου στα 100€ (Rose Gold 16άρι) μόνο και μόνο για να έχω κάτι μικρό και ποιοτικό στο στρατό. Δυστυχώς, όμως, η μπαταρία του ήταν τόσο μικρή για τη χρήση που έκανα (κλήσεις Viber, Skype, Fb, Insta) που πλήρωνα πάσο για να έχω το powerbank στο πολύμπριζο ενός παιδιού. Συν ότι έχει και υποδοχή για ακουστικά ενώ φορτίζει. Ωραίες εποχές. :cry:

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

se 2016 refurbished σε κατάσταση Grade A

 

 

 

Το έχω βρει στα 130 ευρώ το 128gb. Θέλω οπωσδήποτε το μεγάλο.

 

 

Μεταξύ grade A και καινούργιου στα 250, και εγώ refurbished θα έπαιρνα

Link to comment
Share on other sites

το έχω το τηλέφωνο 3 χρόνια,κάτι γίνεται με την μπαταρία του κ κάποιες μέρες πέφτει πολύ γρήγορα,με αποτέλεσμα να μην κρατάει μια μέρα κ κάποιες άλλες να βγάζει 1.5 μέρα με μια πλήρη φόρτιση...με χωρίς ιδιαίτερη χρήση όλα αυτά.Η υγεία της μπαταρίας είναι 92%.Υπαρχει περίπτωση να έχει χαλάσει η μπαταρία κ να μην έχει κατέβει ο δείκτης της υγείας;:X
Link to comment
Share on other sites

το έχω το τηλέφωνο 3 χρόνια,κάτι γίνεται με την μπαταρία του κ κάποιες μέρες πέφτει πολύ γρήγορα,με αποτέλεσμα να μην κρατάει μια μέρα κ κάποιες άλλες να βγάζει 1.5 μέρα με μια πλήρη φόρτιση...με χωρίς ιδιαίτερη χρήση όλα αυτά.Η υγεία της μπαταρίας είναι 92%.Υπαρχει περίπτωση να έχει χαλάσει η μπαταρία κ να μην έχει κατέβει ο δείκτης της υγείας;:X

 

Δεν έχει χαλασει

Το λειτουργικό ίσως έχει θέματα ή ακόμα και κάποιες εφαρμογές που δεν δουλεύουν σωστά

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω

Μια χαρά δουλεύουν τα xiaomi

Μην τα κατηγορουμε άδικα

 

Όχι όμως το Α3,που είναι μια συσκευή με πολλά SW θέματα εξαιτίας της Xiaomi...

Θεωρητικά είναι μια τρομερή συσκευή στα χαρτιά...Αλλά αν σκεφτείς τι έχουμε τραβήξει οι κάτοχοι με τις αναβαθμίσεις δεν θα το συνιστούσα σε κανένα...

Άσε που την τελευταία φορά έκανε brick και σου έμενε ένα τούβλο...

Αν είναι να κοιτάς το Α3,εγώ θα σου έλεγα Motorola One Vision, μεταχειρισμένο στα 150€... Android One και χωρίς θέματα...

Συγνώμη για το off topic...

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ grade A και καινούργιου στα 250, και εγώ refurbished θα έπαιρνα

 

Τελικά χτύπησα το refurbished 128gb και λογικά αύριο θα το έχω.

Η φωνή της λογικής έλεγε να πάρω φτηνή συσκευή για να δοκιμάσω το ios.

Ευχαριστώ και πάλι όλους για τις συμβουλές και λογικά θα επανέλθω με απορίες μιας και είναι το πρώτο iphone.

De4vTfGN_o.jpg Sony Ericsson K800i -> Nokia N82 -> Nokia N8 -> Nokia Lumia 1020 -> iPhone SE -> iPhone 13 mini

Link to comment
Share on other sites

Μετά από σχεδόν μια βδομάδα χρήσης του SE 2016 (με καινούργια μπαταρία) μπορώ με βεβαιότητα να πω ότι εξυπηρετεί απολύτως τον σκοπό για τον οποίο αγοράστηκε, δηλαδή την φορητότητα μιας μικρής συσκευής!

Είχα ξεχάσει πως είναι να κυκλοφορείς με μικρό τηλέφωνο στην τσέπη!

 

Μιας όμως και ήταν η πρώτη επαφή μου με iphone και ios, έχω κάποιες παρατηρήσεις.

 

1. μπαταρία:

Δεν βρέθηκα προ εκπλήξεων μιας και γνώριζα εκ των προτέρων σχετικά, αλλά θεωρώ απαράδεκτο εν έτη 2020 smartphone να φοράει μπαταρία 1821mAh. Αναφέρομαι στο νέο SE 2020 και όσο κι αν μοιάζει σαν ειρωνεία το νούμερο (1821), μόνο επαναστατικό δεν είναι... Το δικό μου SE είναι λίγο πιο πίσω με 1624mAh. Όπως και να 'ναι, αν και έχει καινούργια μπαταρία, με λίγο σκάλισμα μέσα στη μέρα ξέρω ότι εύκολα θα με αποχαιρετήσει πριν γυρίσω σπίτι.

Όπως είπα όμως, δεν παραπονιέμαι με την έννοια ότι γνώριζα που πάω...

 

2. led ειδοποιήσεων:

Θα ήταν τόσο δύσκολο τεχνολογικά ένα φωτάκι που να ειδοποιεί για χαμένες κλήσεις, email, sms, ειδοποιήσεις social εφαρμογών, κτλ δίχως να χρειαστεί καν να αγγίξεις το τηλ;

 

3. κάρτα μνήμης:

Θεωρείτε φυσιολογική την ανυπαρξία σλοτ κάρτας μνήμης ακόμα και στο τελευταίο (παν-)ακριβό μοντέλο της εταιρίας; Μοιάζει σαν η apple να έχει επιβάλει ένα μόνιμο "lockdown" στον δικό της εσωτερικό κόσμο και μάλλον (σχεδόν) όλοι είναι ευχαριστημένοι.

 

4. μουσική:

Δεν έχω πολλές απαιτήσεις από τη συσκευή, όπως παιχνίδια για παράδειγμα, αλλά ακούω μουσική. Και κάτι που ομολογώ δεν γνώριζα είναι ότι δεν μας επιτρέπεται απλά να συνδέσουμε τη συσκευή με τον υπολογιστή και να περάσουμε τα flac αρχεία ήχου. Κάτι αυτονόητο σε android, windows phone, symbian, ακόμα και σε feature phones. Θα πρέπει να συνδεθεί με το δικό της λογισμικό (itunes) και να μετατραπούν σε φορματ που αναγνωρίζεται από τη συσκευή. Σε alac στη συγκεκριμένη περίπτωση. Νομίζω ακόμα και τα mp3 πρέπει να μετατραπούν σε aac.

 

5. κουμπί σίγασης:

Ο πλαϊνός διακόπτης σίγασης μου είναι εντελώς άβολος καθώς πρέπει να πιαστεί με το νύχι. Όσο κι αν έψαξα, δεν βρήκα εφαρμογή που να προσομοιώνει αυτή την λειτουργία.

 

6. εικονίδιο απενεργοποίησης οθόνης:

Πάντα χρησιμοποιούσα ένα τέτοιο εικονίδιο στο home screen αλλά στο IOS δεν υπάρχει ελπίδα. Μια αντίστοιχη λειτουργία στο AssistiveTouch καθόλου δεν βολεύει μιας και είναι πάντα σε πρώτο πλάνο και μπορεί να πατηθεί κατά λάθος ανά πάσα στιγμή.

 

7. φόρτιση μπαταρίας:

Δεν ειδοποιεί ηχητικά όταν η μπαταρία φορτίσει στο 100%. Για να γίνει αυτό θα πρέπει κάποια εφαρμογή μπαταρίας να τρέχει στο προσκήνιο όσο διαρκεί η φόρτιση.

 

Προς το παρόν αυτά μου έρχονται στο μυαλό και ήθελα να ρωτήσω εντελώς καλοπροαίρετα και δίχως ίχνος αντιπαράθεσης. Για ποιόν λόγο προτιμάτε ios αντί android; Τι παραπάνω σας προσφέρει;

 

Το σίγουρο πάντως είναι ότι το se 2016 είναι ένα πολύ μικρό smartphone που κάθεται διακριτικά στην τσέπη, σχεδόν ντροπαλά θα έλεγα μιας και κάνει ότι μπορεί για να μου δυσκολέψει τη ζωή.

Και μέχρι να βρω την επόμενη μικρή android συσκευή (όσο ζω ελπίζω), θα φορτίζω και θα ξαναφορτίζω τον τελευταίο επιζώντα στις 4 ίντσες!

De4vTfGN_o.jpg Sony Ericsson K800i -> Nokia N82 -> Nokia N8 -> Nokia Lumia 1020 -> iPhone SE -> iPhone 13 mini

Link to comment
Share on other sites

Τώρα ανοίγεις τεράστια κουβέντα...

Σε κάποια συμφωνώ απόλυτα μαζί σου (led, κάρτα μνήμης) σε κάποια κάνεις λάθος.

 

1. Μην συγκρίνεις μπαταρία με μπαταρία σαν να είναι υπερατού. Ναι θα μπορούσε να έχει μεγαλύτερη μπαταρία, αλλά η διαχείριση του iOS δεν είναι ίδια με το να είχες ένα android με τα ίδια mAh

2. Μια χαρά περνάει mp3. Εχω πολλά GB με μουσική μέσα, όλα mp3 και τα ακούω με την default εφαρμογή. Ναι πρέπει να τα βάλεις μέσω itunes, έχει αυτή την σπαστική παραξενιά, αλλά τα παίρνει κανονικά χωρίς μετατροπή. Για flac δεν ξέρω, αλλά και να μην τα παίζει με την εφαρμογή μουσικής του iOS, μπορείς να βάλεις flac και να τα ακους με κάποια 3rd party εφαρμογή. Αυτό ισχύει και για mp3 δηλαδή, δεν θες itunes για να περάσεις μουσική, θες itunes για να τα βάλεις στην συλλογή της εφαρμογής του iOS. Αλλιώς τα μεταφέρεις απλά στο κινητό στο files και τα παίζεις/κάνεις λίστες με κάποιο τρίτο πρόγραμμα.

3. Αυτό το είχα πάθει με συγκεκριμένη θήκη που ήταν χοντρή και δυσκόλευε το να πατήσω τον διακόπτη. έκλεινε το άνοιγμα. Γενικά όμως με βολεύει πολύ και δεν έχω πρόβλημα. Μπορείς να το βάλεις αθόρυβο ενώ το έχεις στην τσέπη, χωρίς να κοιτάς.

 

 

Για "εικονίδιο απενεργοποίησης οθόνης" δε κατάλαβα τι εννοείς, αυτό για την μπαταρία ισχύει αλλά δεν με πολύ πειράζει προσωπικά.Σπάνια το αφήνω να πάει στο 100% εξάλλου.

 

Σχετικά με το γιατί ios και όχι android, εγώ προσωπικά δεν είμαι κολλημένος και θα πω "ότι βολεύει τον καθένα". Άρα δεν μπορώ να σου πω γιατί να το επιλέξεις εσύ. Αν θες να σου απαντήσω γιατί το προτιμώ εγώ:

 

 

1. Γιατί δεν αλλάζω τηλέφωνο κάθε χρόνο, από την στιγμή που τα νέα μοντέλα δεν παρέχουν τίποτα το καινούργιο που να δικαιολογεί αλλαγή κάθε χρόνο. Με ένα android λοιπόν, στον χρόνο πάνω, άντε πες δύο, θα μείνω με ένα κινητό που δεν θα πάρει ποτέ ξανά αναβάθμιση, ούτε καν ασφαλείας. Από την άλλη, εσύ πήρες ένα κινητό που σε 2 μήνες κλείνει 5 χρόνια και ακόμα παίρνει την τελευταία έκδοση του λειτουργικού. Και αν τον Σεπτέμβρη δεν πάρει την 15, θα συνεχίσει για 1+ χρόνο να παίρνει τις αναβαθμίσεις ασφαλείας της 14. Δηλαδή 6-7 χρόνια υποστήριξη

2. Γιατί αντίστοιχα μικρά android είναι απαράδεκτα. Πολύ φτωχά χαρακτηριστικά και άσχημη εμπειρία χρήσης.

3. Γιατί απλά δουλεύει. Γιατί έχεις ένα κινητό με πολύ λιγότερη μνήμη από αντίστοιχα android και δεν θα κολλήσει ακόμα και αν ανοίξεις περισσότερες εφαρμογές από το android. Γιατί δεν χρειάζεσαι καθαριστές RAM να τρέχουν στο background, ούτε disk cleaners. Γιατί είμαι σε ios από Ιανουάριο του 17 και δεν έχω κάνει ποτέ clear app data/clear app cache γιατί σκάλωσε η εφαρμογή και δεν ανοίγει.

 

 

Ναι έχει τις παραξενιές του και σε κάποια θέματα μου την σπάει που είναι τόσο κλειδωμένο και δεν σε αφήνει να κάνεις 2-3 πράγματα. Αλλά απ την άλλη έχω ησυχάσει όσων αφορά την καθημερινότητα και την εμπειρία χρήσης μου.

 

Προσωπική άποψη ξαναλέω, καθένας βάζει άλλες προτεραιότητες.

Edited by matersci
Link to comment
Share on other sites

Για "εικονίδιο απενεργοποίησης οθόνης" δε κατάλαβα τι εννοείς

 

Αντί να πατάω το power button για να κλειδώνει, θα προτιμούσα να το κάνω αυτό με ένα εικονίδιο στην αρχική οθόνη, αλλά δεν βρήκα κάτι τέτοιο.

Όχι ότι είναι βασικό αυτό βέβαια. Με λες και ιδιότροπο ως προς τις συσκευές που τις πετάω κάποια στιγμή, καινούργιες, δίχως ίχνος χρήσης... :cool:

 

δεν αλλάζω τηλέφωνο κάθε χρόνο, από την στιγμή που τα νέα μοντέλα δεν παρέχουν τίποτα το καινούργιο που να δικαιολογεί αλλαγή κάθε χρόνο.

 

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο σ' αυτό και χαίρομαι που η apple δεν βγάζει μοντέλα κάθε μήνα!

Έχουμε ην ίδια συσκευή; Το se 2016; Αν ναι από περιέργεια πόσο σου βγάζει με μια φόρτιση;

 

Πάντως καθόλου αρνητικός ή προκατειλημμένος δεν είμαι με την εταιρία και μακάρι να ταιριάξουμε, γιατί και αισθητικώς είναι όμορφες συσκευές.

 

Για flac, απλώς περνας το vlc player και καθάρισες.

 

Ευχαριστώ! Με βόλεψε και το foobar2000. Το άσχημο είναι ότι το iTunes δεν μου περνάει τα flac αλλά θα πειραματιστώ και με άλλες εφαρμογές όπως το imazing που είδα κάπου.

De4vTfGN_o.jpg Sony Ericsson K800i -> Nokia N82 -> Nokia N8 -> Nokia Lumia 1020 -> iPhone SE -> iPhone 13 mini

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αντί να πατάω το power button για να κλειδώνει, θα προτιμούσα να το κάνω αυτό με ένα εικονίδιο στην αρχική οθόνη, αλλά δεν βρήκα κάτι τέτοιο.

 

Το assistive touch πάντως κάνει μια χαρά τη δουλειά αυτή. Αν το συνηθίσεις λίγο στην αρχή, μετά δε θα σε ενοχλεί και δε θα το βλέπεις καν.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το assistive touch πάντως κάνει μια χαρά τη δουλειά αυτή. Αν το συνηθίσεις λίγο στην αρχή, μετά δε θα σε ενοχλεί και δε θα το βλέπεις καν.

 

Ναι αλλά είναι πάντα σε πρώτο πλάνο και κατά το σερφάρισμα μπορεί να πατηθεί. Αν εμφανιζόταν μόνο στην home screen θα ήταν τέλειο.

Το χρησιμοποιείς;

De4vTfGN_o.jpg Sony Ericsson K800i -> Nokia N82 -> Nokia N8 -> Nokia Lumia 1020 -> iPhone SE -> iPhone 13 mini

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ναι αλλά είναι πάντα σε πρώτο πλάνο και κατά το σερφάρισμα μπορεί να πατηθεί. Αν εμφανιζόταν μόνο στην home screen θα ήταν τέλειο.

Το χρησιμοποιείς;

 

Ναι εγώ το χρησιμοποιώ χρόνια τώρα. Με απλό κλικ πας στη Home Screen, με double click το κλειδώνεις, και γενικώς το ρυθμίζεις όπως σε βολεύει και για όσες συντομεύσεις θέλεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο σ' αυτό και χαίρομαι που η apple δεν βγάζει μοντέλα κάθε μήνα!

Έχουμε ην ίδια συσκευή; Το se 2016; Αν ναι από περιέργεια πόσο σου βγάζει με μια φόρτιση;

 

Ήμουν 3+ χρόνια με το SE ως κύριο συσκευή και τώρα έχω και το SE 2020. Ανάλογα ην περίοδο χρησιμοποιώ πότε το ένα πότε το άλλο για (έχω δύο κάρτες και καμιά δεν μπορεί να μπει στο SE 2020 σαν eSIM).

 

Και στα δύο βγάλω μία μέρα πάνω κάτω. Με το παλιό SE ίσως λίγο λιγότερο. Αν το χρησιμοποιήσω λίγο παραπάνω μπορεί να το βάλω για λίγο το μεσημέρι στον υπολογιστή να φορτίσει.

 

Δεν έχει την καλύτερη μπαταρία και για κάποιον που είναι με το κινητό στο χέρι συνέχεια ίσως δεν κάνει. Αλλά για την χρήση που κάνω μου αρκεί. Έχει και μικρή οθόνη και κερδίζει λίγο από εκεί.

 

Ναι αλλά είναι πάντα σε πρώτο πλάνο και κατά το σερφάρισμα μπορεί να πατηθεί. Αν εμφανιζόταν μόνο στην home screen θα ήταν τέλειο.

Το χρησιμοποιείς;

 

Το χρησιμοποιούσα εγώ όσο είχα το πρώτο SE σε κύρια χρήση. Με βόλευε γιατί του είχα βάλει πολλά shortcuts και έκανα τα πάντα με το έχω χέρι (κλείδωμα - screenshot - applepay κτλ). Αλλά έχεις δίκαιο, κάποιες φορές θα πέσει εκεί που θες να γράψεις ή στο σημείο της σελίδας που θες να πατήσεις και θα πρέπει να το κάνεις πιο πέρα. Μετά από λίγο πάει το χέρι σου μόνο του εκεί και δεν ενοχλεί αλλά συμφωνώ ότι δεν είναι η πιο βολική λύση.

 

 

Κάτι άλλο, μιας και είσαι καινούργιος στο ios. Αν δεν το έκανες ήδη θα σου έλεγα να μην ασχοληθείς με το default ios πληκτρολόγιο και να βάλεις ένα ανθρώπινο να βρεις την ησυχία σου. Εγώ έχω το swiftkey. Το default με βάση την εμπειρία μου είναι με διαφορά ότι χειρότερο έχει βγάλει η apple σε software.

Link to comment
Share on other sites

 

7. φόρτιση μπαταρίας:

Δεν ειδοποιεί ηχητικά όταν η μπαταρία φορτίσει στο 100%. Για να γίνει αυτό θα πρέπει κάποια εφαρμογή μπαταρίας να τρέχει στο προσκήνιο όσο διαρκεί η φόρτιση.

 

 

Μπορείς να το κάνεις χωρίς εφαρμογή μπαταρίας. Για άγνωστο λόγο η apple προσφέρει "παραμετροποίηση" με τους όρους της!

Τα βήματα που θα κάνεις είναι τα εξής:

 

1. Πας στην εφαρμογή Συντομεύσεις

2. Επιλέγεις αυτοματοποίηση

3. Επιλέγεις + για νέα αυτοματοποίηση

4. Πατάς δημιουργία προσωπικής αυτοματοποίησης

5. Επιλέγεις στάθμη μπαταρίας

6. Σύρε δεξιά τη μπάρα να πάει στο 100%

7. Πατάς επόμενο

8. Πατάς + προσθήκη ενέργειας

9. Επιλέγεις δημιουργία

10. Επιλέγεις στη γνωστοποίηση την αναπαραγωγή ήχου

11. Πατάς επόμενο

12. Ερώτηση πριν από την εκτέλεση --> κλείσε τον διακόπτη

13. Πατάς τέλος

 

Έτοιμος! :D

 

ΥΓ: Μετά το προσθήκη ενέργειας εννοείται ότι μπορείς να πειραματιστείς με ό,τι θες!

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Οι Συντομεύσεις του iOS είναι πολύ σημαντικές και προσφέρουν πολλές δυνατότητες αλλά για κάποιο λόγο δεν έχουν προωθηθεί πολύ και δεν γνωρίζει ο κόσμος της λειτουργικές της!

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά λύνουν τα χέρια και με λίγο ψάξιμο κάνεις ωραία πραγματάκια.

 

 

Αυτό που χρησιμοποιώ κάθε μέρα είναι όταν μπαίνω στο αυτοκίνητο και συνδεθεί με το CarPlay:

 

  • ενεργοποιείται το battery saver mode ή/και το do not disturb when driving (το αλλάζω, ακόμα δεν έχω αποφασίσει ποιο προτιμώ)
  • αν είναι καθημερινή και μεταξύ 7-8:30 μου βγάζει το CarPlay τις διαδρομές για την δουλειά, ώστε να δω ποια είναι η πιο σύντομη λόγω κίνησης
  • αν είναι καθημερινή και μεταξύ 4:30-6:30 μου βγάζει το CarPlay τις διαδρομές για το σπίτι αυτή την φορά, με χρόνο άφιξης για καθεμιά κτλ
  • αν είναι εκτός των ωρών αυτών ή είναι ΣΚ δεν ανοίγει ο χάρτης και πάει στο επόμενο βήμα
  • αν έχω μπαταρία πάνω από 20%, ανοίγει στο CarPlay την εφαρμογή μουσικής αλλιώς το αγνοεί

Όταν ξε-συνδέεται το CarPlay είναι πιο απλό. Απλά το έχω βάλει να σταματάει η αναπαραγωγή μουσικής/podcast ή ότι άλλο παίζει.

 

Έχω φτιάξει και μερικά άλλα πιο απλά, πχ όταν μπω στο σπίτι να κλείνει τα δεδομένα, και να αυξάνει την ένταση του ήχου κτλ, ή όταν χτυπάει το ξυπνητήρι σε μια συγκεκριμένη ώρα (το πρωινό μου) όταν το κλείσω να ανοίγει η εφαρμογή του καιρού.

 

Και το ωραίο είναι ότι μπορείς να μοιραστείς τα προγραμματάκια με άλλους χρήστες

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone SE (2016)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...