Jump to content

iPhone SE (2016)


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ παίδες. Εγώ βέβαια λέω να έχω την ιδια σιμ και για τα δύο κινητά. Άρα αφού δε χάνω τους λογαριασμούς αντροιντ καλό αυτό. Τις έπαφες τηλεφώνου οταν τις περασω στο iPhone, χάνονται από το αντροιντ κινητό;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

  • Administrators
Τις έπαφες τηλεφώνου οταν τις περασω στο iPhone, χάνονται από το αντροιντ κινητό;

 

Τις επαφές σου αν τις έχεις στο Gmail, θα τις έχεις ταυτόχρονα και στις δυο συσκευές και όταν θα κάνεις κάποια αλλαγή στη μια συσκευή θα ενημερώνεται και η άλλη.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Γενικά, τίποτα δεν χάνεται. Το μόνο που κάποτε χανόταν όταν έβγαζες την sim, ήταν οι επαφές που είχαμε αποθηκευμένες στην sim αντί για την συσκευή.

 

Αλλά πλέον όλα πάνε στο κινητό (και στο cloud) άρα και να βγάλεις την sim σου και να μπαινεις με wifi δεν θα καταλάβεις καμία διαφορά

Link to comment
Share on other sites

Γενικά, τίποτα δεν χάνεται. Το μόνο που κάποτε χανόταν όταν έβγαζες την sim, ήταν οι επαφές που είχαμε αποθηκευμένες στην sim αντί για την συσκευή.

 

Αλλά πλέον όλα πάνε στο κινητό (και στο cloud) άρα και να βγάλεις την sim σου και να μπαινεις με wifi δεν θα καταλάβεις καμία διαφορά

 

Κι όμως χάνεται

Η ενεργοποίηση των imessage και facetime

Γι αυτό θέλει 2 sim με τον ίδιο αριθμό για να μην έχεις θέμα κάθε φορά να πρέπει να ενεργοποιείτε αυτές τις δύο υπηρεσίες

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δεν "χάνεται" η ενεργοποίηση. Απλά τα imessage/facetime δεν σε αφήνουν να τα χρησιμοποιείς σε πάνω από μία συσκευή ταυτόχρονα. Όπως και το whatsapp
Link to comment
Share on other sites

Δεν "χάνεται" η ενεργοποίηση. Απλά τα imessage/facetime δεν σε αφήνουν να τα χρησιμοποιείς σε πάνω από μία συσκευή ταυτόχρονα. Όπως και το whatsapp

 

μολις βγαλεις την Sim χανεται η ενεργοποιηση

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά μπορείς να βάλεις το mail σου (Apple ID) στο face time/iMessage και να τα δουλεύεις κανονικά χωρίς την σιμ. Είναι μια εναλλακτική κι αυτό αν έχεις θέμα με το νούμερο όταν αλλάζεις συσκευές.

 

Κατά τα υπόλοιπα, τσίμπησα κι εγώ ένα SE για 30€ και άλλα 10 για μια μπαταρία. Μια χαρά για δεύτερη συσκευή στη δουλειά και η μπαταρία άψογη για αυτή την πολύ απλή χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά μπορείς να βάλεις το mail σου (Apple ID) στο face time/iMessage και να τα δουλεύεις κανονικά χωρίς την σιμ. Είναι μια εναλλακτική κι αυτό αν έχεις θέμα με το νούμερο όταν αλλάζεις συσκευές.

 

Κατά τα υπόλοιπα, τσίμπησα κι εγώ ένα SE για 30€ και άλλα 10 για μια μπαταρία. Μια χαρά για δεύτερη συσκευή στη δουλειά και η μπαταρία άψογη για αυτή την πολύ απλή χρήση.

 

Με το id οι περισσότεροι δεν σε αναγνωρίζουν

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Καλά εννοείται ότι ο αριθμός βολεύει περισσότερο, αλλά ένα μήνυμα «ο τάδε» είμαι αρκεί στην ανάγκη. Επίσης αν προσθέσει το mail σου στην επαφή που έχει τον αριθμό σου ο άλλος, θα βλέπει κανονικά το όνομα σου.
Link to comment
Share on other sites

Καλά εννοείται ότι ο αριθμός βολεύει περισσότερο, αλλά ένα μήνυμα «ο τάδε» είμαι αρκεί στην ανάγκη. Επίσης αν προσθέσει το mail σου στην επαφή που έχει τον αριθμό σου ο άλλος, θα βλέπει κανονικά το όνομα σου.

 

Άλλο για μια φορά και άλλο για καθημερινή συνομιλία

Πχ να είσαι το πρωί στην δουλειά να έχεις ένα άλλο τηλέφωνο και να γυρίζεις σπίτι και να συνεχίσεις να μην έχεις imessage επειδή αλλάζεις SIM

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά μπορείς να βάλεις το mail σου (Apple ID) στο face time/iMessage και να τα δουλεύεις κανονικά χωρίς την σιμ. Είναι μια εναλλακτική κι αυτό αν έχεις θέμα με το νούμερο όταν αλλάζεις συσκευές.

 

Κατά τα υπόλοιπα, τσίμπησα κι εγώ ένα SE για 30€ και άλλα 10 για μια μπαταρία. Μια χαρά για δεύτερη συσκευή στη δουλειά και η μπαταρία άψογη για αυτή την πολύ απλή χρήση.

 

που το βρηκες 30 ευρω??

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία από eBay.de, το SE από αγγελία. Ζω Γερμανία, οπότε δεν είναι δύσκολο να βρω ότι αιφον θέλω σε νορμαλ τιμές.

Σήμερα έφτασε στο 5% η μπαταρία παρεμπιπτώντος, με 3 ώρες screen on, 1μιση screen off και 6 γεμάτες μέρες αναμονή.

 

Όσο για το iMessage η μόνη λύση είναι η παραπάνω, ανάλογα πάντα και τις ανάγκες του καθένα.

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Από ποιότητα δεν έχω αυταπάτες. Απλά ελπίζω να κρατήσει 1 χρόνο

 

σε 6 μήνες ειχα αλλάξει 2

βεβαια το είχα για βασική συσκευη

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα με την 14.2 έχω να πω ότι σε θέμα μπαταρίας είναι καλύτερα τα πράγματα.Αυτή την στιγμή είμαι με δεδομένα 89% υπόλοιπο και έχω 55’ οθόνη,με υγεία μπαταρίας στο 88%.

Άσχημα δεν το λες...

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία από eBay.de, το SE από αγγελία. Ζω Γερμανία, οπότε δεν είναι δύσκολο να βρω ότι αιφον θέλω σε νορμαλ τιμές.

Σήμερα έφτασε στο 5% η μπαταρία παρεμπιπτώντος, με 3 ώρες screen on, 1μιση screen off και 6 γεμάτες μέρες αναμονή.

 

Όσο για το iMessage η μόνη λύση είναι η παραπάνω, ανάλογα πάντα και τις ανάγκες του καθένα.

Μπορούμε να έχουμε προσβαση σε παρόμοιες αγγελίες???

Θα θελα σε se σε παρόμοια τιμή.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να έχουμε προσβαση σε παρόμοιες αγγελίες???

Θα θελα σε se σε παρόμοια τιμή.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Νομίζω πως ναι, μιας και τέτοιου τύπου εφαρμογές (sphock η συγκεκριμένη) λειτουργούν με βάση την τοποθεσία και την απόσταση που θα ρυθμίσεις εσύ σαν εμβέλεια.

Δεν θα υπάρξει παρεξήγηση ή κάτι τέτοιο, γιατί στην ουσία κάνεις offer το ποσό που θέλεις να δώσεις στην εκάστοτε αγγελία και ταυτόχρονα στέλνεις μήνυμα στον πωλητή, οπότε κανονίζεις μεταφορικά κλπ.

Επίσης το eBay Kleinanzeigen είναι ίδιου τύπου αλλά πιο απλό (μικρές αγγελίες) και το χρησιμοποιούν οι περισσότεροι στη Γερμανία.

 

Υγ. Όσο για την μπαταρία, 1 μήνα πλέον και συνεχίζει στο 100% με άψογα αποτελέσματα. 4 ώρες screen on, 2 ώρες screen off σε μια εβδομάδα χρήση. Χωρίς σιμ φυσικά, δεν το πήρα για τηλέφωνο.

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή παίζει να στέλνουν Ελλάδα?

Το θέλω για δεύτερο (για τη δουλειά)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω γώ, γιατί όχι; Αυτά τα συζητάς ούτως η άλλως.

Κι εγώ για 5 εφαρμογές τις δουλειάς το έχω και μπορώ να πω ότι αν δεν είχα το pro Max, άνετα την έβγαζα και με αυτό εφόσον όλες οι υπηρεσίες και οι εφαρμογές μου τρέχουν και εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,κάτι που έχω διαπιστώσει αλλά δεν ειχα ιδιαίτερη προσοχή είναι ότι οι ειδοποιήσεις έρχονται πάντα πιο γρήγορα στο SE απ' ότι στις άλλες συσκευές που έχω...

Τις τελευταίες ημέρες το προσέχω και έχω να πω ότι σε iphone SE,Pixel 4 XL,Note 8/10+ εφαρμογές που είναι και στις τέσσερις συσκευές,Fb, Instagram,Gmail,Outlook,και γενικά εφαρμογές που τις έχω στις συσκευές,πάντα πρώτα έρχονται στο SE...Είτε είναι στο ίδιο Wifi συνδεμένες,είτε χρησιμοποιώ τα δεδομένα...Αυτό μου έχει κάνει μεγάλη εντύπωση...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,κάτι που έχω διαπιστώσει αλλά δεν ειχα ιδιαίτερη προσοχή είναι ότι οι ειδοποιήσεις έρχονται πάντα πιο γρήγορα στο SE απ' ότι στις άλλες συσκευές που έχω...

Τις τελευταίες ημέρες το προσέχω και έχω να πω ότι σε iphone SE,Pixel 4 XL,Note 8/10+ εφαρμογές που είναι και στις τέσσερις συσκευές,Fb, Instagram,Gmail,Outlook,και γενικά εφαρμογές που τις έχω στις συσκευές,πάντα πρώτα έρχονται στο SE...Είτε είναι στο ίδιο Wifi συνδεμένες,είτε χρησιμοποιώ τα δεδομένα...Αυτό μου έχει κάνει μεγάλη εντύπωση...

 

 

 

Αυτό συμβαίνει εδώ και χρόνια. Στο iOS έρχονται σχετικά άμεσα, ενώ στο android υπάρχουν κάποιες καθυστερήσεις (μικρές ή μεγάλες).

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Η συζήτηση μου θυμίζει κάτι εποχές που είχα συνδέσει ένα Garmin Fenix 5X Plus με ένα Pixel και όταν με καλούσαν στο κινητό, η κλήση έφτανε στο ρολόι μετά από 5 με 6 δευτερόλεπτα, ενώ από το iPhone... ακαριαία! ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Η συζήτηση μου θυμίζει κάτι εποχές που είχα συνδέσει ένα Garmin Fenix 5X Plus με ένα Pixel και όταν με καλούσαν στο κινητό, η κλήση έφτανε στο ρολόι μετά από 5 με 6 δευτερόλεπτα, ενώ από το iPhone... ακαριαία! ;)

 

κοίτα άφησα το iphone το 2012 από τότε μόνο Android,Nexus, Samsung Galaxy S/Note, OnePlus τώρα Pixel, φέτος μετά από τόσα χρόνια που έπιασα το SE, το σκέφτομαι σοβαρά να ξαναγυρίσω στην Apple...Φυσικά θα έχω και το Pixel 4 XL,αλλά το σκέφτομαι πολύ σοβαρά,να ξαναπάρω iPhone...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone SE (2016)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...