Jump to content

iPhone SE (2016)


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να ρωτήσω κάτι πως βγάζουμε σκριν Σωτ στο iPhone και επίσης πως κλείνει το κινητό με το power button γιατί δεν το βλέπω να κλείνει.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

δεν παίρνει ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΣΟΥ;

Δινεις πρόσβαση σε επαφές; Σε φωτο; Σε μικρόφωνο; Στην κάμερα; Στα στοιχεία της συσκευής σου; Το λογισμικό που τρέχεις;

Και οτι γινεται κρυπτογραφηση τι σημαίνει; Αυτοι έχουν φτιάξει την κρυπτογραφηση λες να μην εχουν πρόσβαση;

 

 

Ναι τα δίνω όλα αυτά. Πες μου όμως τι θα έκανε μία εταιρεία την λίστα επαφών μου; Πως θα την χρησιμοποιούσε για να μου στείλει στοχευμένες διαφημίσεις; ή της φωτογραφίες μου; Θα δει ότι πήρα κιλά από πέρσι τέτοια εποχή και θα μου προτείνει προσφορές για γυμναστήριο; Ομοίως και Κάμερα και μικρόφωνο το ios σε ειδοποιεί όταν δουλεύουν έστω στο παρασκήνιο από τρίτες εφαρμογές και αν εξαιρέσουμε κάτι θεωρίες συνωμοσίας δεν πιστεύω ότι το whatsapp μας ακούει 24/7. Αυτό το κάνει η Siri :p

 

 

Και όχι με end-to-emd encryption δεν μπορούν να διαβάσουν τις συνομιλίες μας. Η κρυπτογράφηση γίνεται όταν πατάς send, περνάει από τον server κρυπτογραφημένο και αποκρυπτογραφείται στο κινητό του παραλήπτη.

 

 

Πρόσεξε, δεν λέω ότι όλα είναι καλά, ότι δεν υπάρχει πρόβλημα κτλ. Γενικά προσέχω και δεν δίνω τηλέφωνο αν δεν χρειάζεται (πχ fb messenger ή instagram). Απλά δεν είναι όλα τόσο μαύρα όσο νομίζουμε, υπάρχει και ο νόμιμος τρόπος να βγάλουν λεφτά. Έχοντας δωρεάν υπηρεσία για εμάς και χρέωση για εταιρείες

 

----- προσθήκη μηνύματος 110 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να ρωτήσω κάτι πως βγάζουμε σκριν Σωτ στο iPhone και επίσης πως κλείνει το κινητό με το power button γιατί δεν το βλέπω να κλείνει.

 

 

Screenshot: power+home μαζί

 

για να κλείσει κρατάς πατημένο το power μέχρι να σου πει να σύρεις για να κλείσει

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα δίνω όλα αυτά. Πες μου όμως τι θα έκανε μία εταιρεία την λίστα επαφών μου; Πως θα την χρησιμοποιούσε για να μου στείλει στοχευμένες διαφημίσεις; ή της φωτογραφίες μου; Θα δει ότι πήρα κιλά από πέρσι τέτοια εποχή και θα μου προτείνει προσφορές για γυμναστήριο; Ομοίως και Κάμερα και μικρόφωνο το ios σε ειδοποιεί όταν δουλεύουν έστω στο παρασκήνιο από τρίτες εφαρμογές και αν εξαιρέσουμε κάτι θεωρίες συνωμοσίας δεν πιστεύω ότι το whatsapp μας ακούει 24/7. Αυτό το κάνει η Siri :p

 

 

Και όχι με end-to-emd encryption δεν μπορούν να διαβάσουν τις συνομιλίες μας. Η κρυπτογράφηση γίνεται όταν πατάς send, περνάει από τον server κρυπτογραφημένο και αποκρυπτογραφείται στο κινητό του παραλήπτη.

 

 

Πρόσεξε, δεν λέω ότι όλα είναι καλά, ότι δεν υπάρχει πρόβλημα κτλ. Γενικά προσέχω και δεν δίνω τηλέφωνο αν δεν χρειάζεται (πχ fb messenger ή instagram). Απλά δεν είναι όλα τόσο μαύρα όσο νομίζουμε, υπάρχει και ο νόμιμος τρόπος να βγάλουν λεφτά. Έχοντας δωρεάν υπηρεσία για εμάς και χρέωση για εταιρείες

 

----- προσθήκη μηνύματος 110 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

Screenshot: power+home μαζί

 

για να κλείσει κρατάς πατημένο το power μέχρι να σου πει να σύρεις για να κλείσει

 

Δεν θα τα χρησιμοποιήσουν αυτοί

Απλά τα πουλάνε σε άλλους

Το τι και πως μετά είναι θέμα της κάθε εταιρείας

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω ότι μια εταιρεία θα πληρώσει να πάρει τις επαφές μου ή τις φωτογραφίες μου.

Θα πληρώσει χοντρά να πάρει τις πληροφορίες που μοιράζω στο fb ή το ιστορικό αναζητήσεων μου στο google ίσως.

 

Γιαυτό θεωρώ τα μικρότερου κινδύνου τα whatsapp/viber και λοιπές εταιρείες που πουλάνε φανερά μια υπηρεσία παρά τα "δωρεάν" fb instagram google κτλ

(κυρίως google)

Link to comment
Share on other sites

δεν παίρνει ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΣΟΥ;

Δινεις πρόσβαση σε επαφές; Σε φωτο; Σε μικρόφωνο; Στην κάμερα; Στα στοιχεία της συσκευής σου; Το λογισμικό που τρέχεις;

Και οτι γινεται κρυπτογραφηση τι σημαίνει; Αυτοι έχουν φτιάξει την κρυπτογραφηση λες να μην εχουν πρόσβαση;

Εγώ πάντα κάνω με όλες τις εφαρμογές βιντεοκλήσεις γυμνός. Λες να με βλέπουν;

Βεζούβιος
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντα κάνω με όλες τις εφαρμογές βιντεοκλήσεις γυμνός. Λες να με βλέπουν;

 

εχουν βγαλει πολυ χρήμα απο εσένα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Τα δεδομένα δεν χρησιμοποιούνται απαραίτητα σε προσωποποιημένη βάση. Συγκεντρωνονται και μπορεί να χρησιμοποιούνται ομαδικά. Πχ στοχευμενη διαφήμιση σε ομάδες χρηστών όπως πχ ποδηλάτες, καπνιστές ή ακόμα ανάλογα με τον σεξουαλικο προσανατολισμο (ω ναι) ή/και ανάλογα την περιοχή που κινείται κάποιος.

Αν δείτε ένα dns request log από το κινητο σας και δείτε τι φεύγει και προς που ανά δευτερόλεπτο θα εκπλαγείτε.

Will go to heaven for the climate, to hell for the company...
Link to comment
Share on other sites

Τα δεδομένα δεν χρησιμοποιούνται απαραίτητα σε προσωποποιημένη βάση. Συγκεντρωνονται και μπορεί να χρησιμοποιούνται ομαδικά. Πχ στοχευμενη διαφήμιση σε ομάδες χρηστών όπως πχ ποδηλάτες, καπνιστές ή ακόμα ανάλογα με τον σεξουαλικο προσανατολισμο (ω ναι) ή/και ανάλογα την περιοχή που κινείται κάποιος.

Αν δείτε ένα dns request log από το κινητο σας και δείτε τι φεύγει και προς που ανά δευτερόλεπτο θα εκπλαγείτε.

 

Κάπως έτσι γίνονται τα πράγματα ναι

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Έχουν όμως πολύ μεγάλη όρεξη να τα πάρουν χοντρά, όταν μια άλλη εταιρεία που πουλάει πχ ρούχα, θα ζητήσει μια παρά πολύ μεγάλη βάση δεδομένων για να μας στείλει διαφημιστικά για τα προϊόντα της

 

Πως στήθηκαν τέτοιοι server, τόσα δισεκατομμύρια αξία εταιρειών πχ Facebook viber και λοιπά;

Ξύπνησε μια μέρα ένας με άσπρο φανελάκι και γυαλάκια και ανακάλυψε το Facebook?

 

Οποίος το πιστεύει αυτό απλά είναι γελασμένος

 

Επίσης μετά παίζουν και δεδομένα χρηστών για παρακολούθηση χρηστών για λόγους κρατικούς και ψηφοφορίας και ασφαλείας και όλα αυτά

 

Πριν πολλά χρόνια δεν ήξεραν τίποτα για εμάς

 

Τώρα τα γνωρίζουν σχεδόν όλα.

Άρα έχουν δύναμη

 

δεν παίρνει ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΣΟΥ;

Δινεις πρόσβαση σε επαφές; Σε φωτο; Σε μικρόφωνο; Στην κάμερα; Στα στοιχεία της συσκευής σου; Το λογισμικό που τρέχεις;

Και οτι γινεται κρυπτογραφηση τι σημαίνει; Αυτοι έχουν φτιάξει την κρυπτογραφηση λες να μην εχουν πρόσβαση;

 

Και επειδή εμείς βάζουμε τον διακόπτη στο on, τους δίνουμε το απόλυτο ελεύθερο.

 

Τα δεδομένα δεν χρησιμοποιούνται απαραίτητα σε προσωποποιημένη βάση. Συγκεντρωνονται και μπορεί να χρησιμοποιούνται ομαδικά. Πχ στοχευμενη διαφήμιση σε ομάδες χρηστών όπως πχ ποδηλάτες, καπνιστές ή ακόμα ανάλογα με τον σεξουαλικο προσανατολισμο (ω ναι) ή/και ανάλογα την περιοχή που κινείται κάποιος.

Αν δείτε ένα dns request log από το κινητο σας και δείτε τι φεύγει και προς που ανά δευτερόλεπτο θα εκπλαγείτε.

 

Το αυτό....

 

Από τα πιο σωστά (όλα τα παραπάνω) posts πάνω στο θέμα.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά δεν είναι κρυφά, δεν ανακαλύπτουμε την Αμερική.

Υπάρχουν μάλιστα και ρυθμίσεις στο ios για διαφημίσεις με βάση την θέση κ.τ.λ.

 

 

Αυτό που λέω είναι ότι άλλο τα cookies, gps data, search history κτλ και άλλο κρυπτογραφημένες συνομιλίες

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ευτυχώς τα Xiaomi air buds συνδέονται με το κινητό... φοβόμουν ότι δεν θα γινόταν λόγω ασυμβατότητας Bluetooth των iPhone με πολλές άλλες συσκευές.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς τα Xiaomi air buds συνδέονται με το κινητό... φοβόμουν ότι δεν θα γινόταν λόγω ασυμβατότητας Bluetooth των iPhone με πολλές άλλες συσκευές.

 

Τι εννοείς ασυμβατότητα;

Με όλα τα hands free συνδέεται

Επίσης με όλα τα ηχεία

Γενικά με ότι είχα συνδέεται

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Κοινό Bluetooth πρότυπο είναι. Δεν υπήρχε περίπτωση να μη συνδεθούν μεταξύ τους.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν μπορούμε να στείλουμε αρχεία μέσω Bluetooth από και προς Android συσκευές θεώρησα ότι γίνεται το ίδιο και με τα παρελκόμενα...

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν μπορούμε να στείλουμε αρχεία μέσω Bluetooth από και προς Android συσκευές θεώρησα ότι γίνεται το ίδιο και με τα παρελκόμενα...

 

Μόνο αυτό δεν γίνεται

Κατά τα αλλά οι υπόλοιπες συσκευές τέτοιου τύπου δουλεύουν κανονικά

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Μόνο το OBEX πρωτόκολλο είναι περιορισμένο. Σύνδεση με ηχεία, ακουστικά, αυτοκίνητα κτλ δεν έχω δει να μην δουλεύει. Ακόμα και σε φτηνιάρικα ακουστικά του 5ερου
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε μήπως να μου στείλετε τις ρυθμίσεις APN στο MyQ εδώ για το iPhone και γράφει και για let προαιρετικά.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα... τελευταία φορά που είχα iPhone ήταν το 2012,από εκεί και πέρα μόνο Android...

Σήμερα λόγο που θα στείλω στο Service το Samsung Galaxy Note 8 ο αδερφός μου έδωσε ένα SE για λίγες μέρες...

Ερώτηση...έχω στο Gmail όλες τις επαφές μου...αλλά είδα ότι μου πέρασε τις επαφές από το @icloud.com,στο Apple ID έχω το Gmail...Πως μπορώ μετά και την προσθήκη του Gmail να περάσω τις.επαφες,μιας και αυτές που έχει το iCloud είναι οι μισές σχεδόν σε σχέση με αυτές που έχω...Ακόμα δεν ξέρω αν κατά το σεταρισμα επέλεξα επαναφορά από iCloud,και οχι σαν καινούργια συσκευή...Είναι λίγο περίεργο το μέγεθος οθόνης μιας και είναι μικρή η 4αρα αλλά θα το παλέψω... Βλέποντας μετά την ενεργοποίηση του κινητου η αλήθεια είναι ότι ήρθανε αναμνήσεις 8ετων πριν...Αλλά είναι το IOS σχεδόν όπως το άφησα....

Όποιος μπορεί να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα...

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Ρυθμίσεις -Λογαριασμοί- Gmail επιλέγεις το "επαφές"

Ρυθμίσεις -Επαφές -Προεπιλογή επιλέγεις Gmail.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

When the going gets tough,the tough get going...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα... τελευταία φορά που είχα iPhone ήταν το 2012,από εκεί και πέρα μόνο Android...

Σήμερα λόγο που θα στείλω στο Service το Samsung Galaxy Note 8 ο αδερφός μου έδωσε ένα SE για λίγες μέρες...

Ερώτηση...έχω στο Gmail όλες τις επαφές μου...αλλά είδα ότι μου πέρασε τις επαφές από το @icloud.com,στο Apple ID έχω το Gmail...Πως μπορώ μετά και την προσθήκη του Gmail να περάσω τις.επαφες,μιας και αυτές που έχει το iCloud είναι οι μισές σχεδόν σε σχέση με αυτές που έχω...Ακόμα δεν ξέρω αν κατά το σεταρισμα επέλεξα επαναφορά από iCloud,και οχι σαν καινούργια συσκευή...Είναι λίγο περίεργο το μέγεθος οθόνης μιας και είναι μικρή η 4αρα αλλά θα το παλέψω... Βλέποντας μετά την ενεργοποίηση του κινητου η αλήθεια είναι ότι ήρθανε αναμνήσεις 8ετων πριν...Αλλά είναι το IOS σχεδόν όπως το άφησα....

Όποιος μπορεί να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα...

Ευχαριστώ

 

Πήγαινε στις ρυθμίσεις και εκεί που λέει για επαφές βάλε το Gmail

Πήγαινε επίσης στις ρυθμίσεις iCloud και κλεισε την επιλογή επαφές

Έτσι θα έχεις μόνο αυτές από Gmail

 

Δεν έχεις την κατάλληλη συσκευή γι αυτό άου φαίνεται ότι δεν άλλαξε τίποτα

Να είχες κανένα 11 pro να το ξεχάσεις μετά το galaxy στο service κάνα 2 χρόνια

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Ρυθμίσεις -Λογαριασμοί- Gmail επιλέγεις το "επαφές"

Ρυθμίσεις -Επαφές -Προεπιλογή επιλέγεις Gmail.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ευχαριστώ για την απάντηση...

Πήγαινε στις ρυθμίσεις και εκεί που λέει για επαφές βάλε το Gmail

Πήγαινε επίσης στις ρυθμίσεις iCloud και κλεισε την επιλογή επαφές

Έτσι θα έχεις μόνο αυτές από Gmail

 

Δεν έχεις την κατάλληλη συσκευή γι αυτό άου φαίνεται ότι δεν άλλαξε τίποτα

Να είχες κανένα 11 pro να το ξεχάσεις μετά το galaxy στο service κάνα 2 χρόνια

 

Ευχαριστώ για την απάντηση...

Και κάτι άλλο...Αν και συσκευή του 16 είδα ότι βγάζει πολύ καλές φωτογραφίες...Το live έχει πλάκα...Τι ακριβώς είναι αυτό;;;

Τώρα για το τελευταίο σχόλιο ίσως εχεις δίκιο...Βασικά είμαι στο περίμενε για το Note 20 ultra αλλά ίσως πάρω και μια συσκευή iPhone για δεύτερη...Αλλά δεν πρόκειται να δώσω τόσα λεφτά για δύο συσκευές...Αν κάποιος είναι να πάρει iPhone αλλά σε λογικά τιμολογιακα πλαίσια,ποια θα του έλεγες;;;Το XR λέει τπτ;;;Η σειρά 11 είναι ακριβή...

Έτσι εγκυκλοπαιδικά ρωτάω....

Και πάλι ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση...

 

 

Ευχαριστώ για την απάντηση...

Και κάτι άλλο...Αν και συσκευή του 16 είδα ότι βγάζει πολύ καλές φωτογραφίες...Το live έχει πλάκα...Τι ακριβώς είναι αυτό;;;

Τώρα για το τελευταίο σχόλιο ίσως εχεις δίκιο...Βασικά είμαι στο περίμενε για το Note 20 ultra αλλά ίσως πάρω και μια συσκευή iPhone για δεύτερη...Αλλά δεν πρόκειται να δώσω τόσα λεφτά για δύο συσκευές...Αν κάποιος είναι να πάρει iPhone αλλά σε λογικά τιμολογιακα πλαίσια,ποια θα του έλεγες;;;Το XR λέει τπτ;;;Η σειρά 11 είναι ακριβή...

Έτσι εγκυκλοπαιδικά ρωτάω....

Και πάλι ευχαριστώ

 

θα έλεγα απο x/xr και μεταγενεστερο

οσο περισστερο αντέχει η τσέπη του καθενός τόσο καλύτερο το αποτέλεσμα

 

και το note 8 πολυ καλη συσκευη ειναι αστεία το είπα

 

 

το live ειναι κατι σαν μίνι βιντεο πριν τραβήξεις την φωτο και μετά

εχει την κάμερα του 6ς. την ημέρα βγάζει αξιοπρεπως για τα δεδομένα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση...

 

 

Ευχαριστώ για την απάντηση...

Και κάτι άλλο...Αν και συσκευή του 16 είδα ότι βγάζει πολύ καλές φωτογραφίες...Το live έχει πλάκα...Τι ακριβώς είναι αυτό;;;

Τώρα για το τελευταίο σχόλιο ίσως εχεις δίκιο...Βασικά είμαι στο περίμενε για το Note 20 ultra αλλά ίσως πάρω και μια συσκευή iPhone για δεύτερη...Αλλά δεν πρόκειται να δώσω τόσα λεφτά για δύο συσκευές...Αν κάποιος είναι να πάρει iPhone αλλά σε λογικά τιμολογιακα πλαίσια,ποια θα του έλεγες;;;Το XR λέει τπτ;;;Η σειρά 11 είναι ακριβή...

Έτσι εγκυκλοπαιδικά ρωτάω....

Και πάλι ευχαριστώ

 

Το XR είναι top επιλογή στα λεφτά του, ωστόσο με λίγα ακόμα, παίρνεις το απλό το 11 και αξίζει η διαφορά, trust me.

Link to comment
Share on other sites

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone SE (2016)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...