Jump to content

iPhone SE (2016)


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δηλαδη Τασο μου προτεινεις να αναβαθμισω το 5s που σοφα εως τωρα εχει μεινει στο ios 9? Δεν νομιζω.

Μπορει το 12 να ειναι προοδος σε σχεση με το 11, αλλα ειναι γεγονος οτι καθε χρονο οι συσκευες επιβαρυνονται. Και το SE ειναι ηδη 3 χρονια πισω και παει στον τεταρτο. (απο θεμα επεξεργαστη).

 

Να περιμένεις να δούμε πως θα πηγαίνει

Αν δεν σου χρειάζεται μην το πειράζεις τι σου λείπει και πρέπει να αναβαθμίσεις;

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Να περιμένεις να δούμε πως θα πηγαίνει

Αν δεν σου χρειάζεται μην το πειράζεις τι σου λείπει και πρέπει να αναβαθμίσεις;

 

 

Να Ρωτήσω πάνω σε αυτό.αν παραμείνετε σε παλιό λειτουργικό λόγω παλαιότερης συσκευής,δεν τίθεται θέμα ασφαλείας αν δεν γίνει update στο πιο νέο;

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

Να Ρωτήσω πάνω σε αυτό.αν παραμείνετε σε παλιό λειτουργικό λόγω παλαιότερης συσκευής,δεν τίθεται θέμα ασφαλείας αν δεν γίνει update στο πιο νέο;

 

Τίθεται πως δεν τίθεται

Επίσης θέμα εφαρμογών. Δεν θα μπορείς να έχεις οποία εφαρμογή θέλεις. Κάποιες ζητάνε να έχεις 1-2 από τα τελευταία iOS

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Τίθεται πως δεν τίθεται

Επίσης θέμα εφαρμογών. Δεν θα μπορείς να έχεις οποία εφαρμογή θέλεις. Κάποιες ζητάνε να έχεις 1-2 από τα τελευταία iOS

 

Οκ τότε πως μπορεί να ρισκάρει κάποιος όλα αυτά με το σκεπτικό ότι ΜΠΟΡΕΙ μετά το τελευταίο update να γίνει λίγο πιο αργό,μιας και διάλεξε το iOS για την ασφάλεια που παρέχει,αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω.

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

Οκ τότε πως μπορεί να ρισκάρει κάποιος όλα αυτά με το σκεπτικό ότι ΜΠΟΡΕΙ μετά το τελευταίο update να γίνει λίγο πιο αργό,μιας και διάλεξε το iOS για την ασφάλεια που παρέχει,αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω.

 

Ανάλογα πως σκέφτεται ο καθένας

Εγώ πάντως δεν έχω ακούσει από κανέναν να του έχουν κλέψει δεδομένα ή κωδικούς από το ebanking και ας έχει παλαιότερη έκδοση iOS

Επίσης αν πάρεις μια συσκευή σήμερα με σκοπό να την κρατήσεις 4-5 χρόνια σίγουρα δεν θα πάρεις ένα 5s ή iPhone 6

Θα πρέπει να πάρεις τουλάχιστον iPhone 7 για να είσαι μέσα στην τεχνολογίας ακόμα και σε 4-5 χρόνια

Άρα δεν θα έχεις κάποιο θέμα με τις αναβαθμίσεις

 

Το 5s παρουσιάστηκε το 2013

Τρέχει iOS 11 και σε δυο μέρες θα τρέχει iOS 12 έως του χρόνου τον Σεπτέμβριο του 2019

Μετά θα συνεχίσει να δουλεύει αλλά θα μείνει ως έχει

Θα μετράει 6 χρόνια τελευταίων αναβαθμίσεων.

Τι άλλο να θέλει κανένας;

Πόσοι κρατάνε τις συσκευές τόσα χρόνια;

Δεν τρέχει σφαίρα όπως την πρώτη μέρα αλλά την δουλειά του την κάνει.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα πως σκέφτεται ο καθένας

Εγώ πάντως δεν έχω ακούσει από κανέναν να του έχουν κλέψει δεδομένα ή κωδικούς από το ebanking και ας έχει παλαιότερη έκδοση iOS

Επίσης αν πάρεις μια συσκευή σήμερα με σκοπό να την κρατήσεις 4-5 χρόνια σίγουρα δεν θα πάρεις ένα 5s ή iPhone 6

Θα πρέπει να πάρεις τουλάχιστον iPhone 7 για να είσαι μέσα στην τεχνολογίας ακόμα και σε 4-5 χρόνια

Άρα δεν θα έχεις κάποιο θέμα με τις αναβαθμίσεις

 

Το 5s παρουσιάστηκε το 2013

Τρέχει iOS 11 και σε δυο μέρες θα τρέχει iOS 12 έως του χρόνου τον Σεπτέμβριο του 2019

Μετά θα συνεχίσει να δουλεύει αλλά θα μείνει ως έχει

Θα μετράει 6 χρόνια τελευταίων αναβαθμίσεων.

Τι άλλο να θέλει κανένας;

Πόσοι κρατάνε τις συσκευές τόσα χρόνια;

Δεν τρέχει σφαίρα όπως την πρώτη μέρα αλλά την δουλειά του την κάνει.

 

Σωστά τα λες.και το δικό μου iPhone 4(όχι το 4s) του 2011,δουλει άψογα και από μπαταρία και από όλα απλα έχω μια αίσθηση της μειωμένη ασφαλείας λόγω παλιού λειτουργικού.

ισως κάνω και λάθος.

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λες.και το δικό μου iPhone 4(όχι το 4s) του 2011,δουλει άψογα και από μπαταρία και από όλα απλα έχω μια αίσθηση της μειωμένη ασφαλείας λόγω παλιού λειτουργικού.

ισως κάνω και λάθος.

 

Έτσι κι αλλιώς κατά καιρούς έχουμε δει ότι σε θέματα ασφαλείας ότι και να έχεις δεν είσαι ασφαλής βλέπε ζητήματα nsa και αλλά τέτοια οποτε εγώ δεν το σκέφτομαι καθόλου αυτό

Το μόνο σημαντικό που έχω μέσα είναι η εφαρμογή i-bank

Τηλέφωνα μηνύματα και φωτογραφίες σιγά ποιος θα ενδιαφερθεί για τα δικά μου προσωπικά δεδομένα;

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Έτσι κι αλλιώς κατά καιρούς έχουμε δει ότι σε θέματα ασφαλείας ότι και να έχεις δεν είσαι ασφαλής βλέπε ζητήματα nsa και αλλά τέτοια οποτε εγώ δεν το σκέφτομαι καθόλου αυτό

Το μόνο σημαντικό που έχω μέσα είναι η εφαρμογή i-bank

Τηλέφωνα μηνύματα και φωτογραφίες σιγά ποιος θα ενδιαφερθεί για τα δικά μου προσωπικά δεδομένα;

 

Ναι για τραπεζικά/φορολογικά είναι το θέμα,άντε και τα mail.

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

Ναι για τραπεζικά/φορολογικά είναι το θέμα,άντε και τα mail.

 

Αν έχεις τόσο παλιό κινητό και τόσα πολλά λεφτά και φοβάσαι τότε καλύτερα να μην μπαίνεις από το κινητό

Εγώ πάντως και 4s να είχα προτιμώ να μπω από αυτό παρά από τον υπολογιστή με τελευταίο λειτουργικό πχ windows 10

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις τόσο παλιό κινητό και τόσα πολλά λεφτά και φοβάσαι τότε καλύτερα να μην μπαίνεις από το κινητό

Εγώ πάντως και 4s να είχα προτιμώ να μπω από αυτό παρά από τον υπολογιστή με τελευταίο λειτουργικό πχ windows 10

 

Για αυτά μπαίνω η από το iPad mini και από το iPad Pro 12,9.

Αν χρειαστώ το pc μπαίνω από το pc και μόνο από security window της eset.

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις τόσο παλιό κινητό και τόσα πολλά λεφτά και φοβάσαι τότε καλύτερα να μην μπαίνεις από το κινητό

 

Εγώ πάντως και 4s να είχα προτιμώ να μπω από αυτό παρά από τον υπολογιστή με τελευταίο λειτουργικό πχ windows 10

 

 

 

Και γω μια απ τα ίδια. Θεωρώ το ios πιο ασφαλές ακόμα και από το PC. Και ας έχω Mac. Αρκεί να προσεχεις να μην μπαίνεις από δημόσια WiFi

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

-iPhone 6s

-iPad Air 2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

"Έπεσε" στα χέρια του πατέρα μου ένα se από συγγενή μας στο εξωτερικό.

Το θέμα είναι ότι όταν του βάλαμε κάρτα σιμ από ελληνικό δίκτυο ανακαλύψαμε ότι είναι simlocked χωρίς να ξέρουμε σε ποιο δίκτυο.

Γνωρίζει κάποιος τη διαδικασία που χρειάζεται για ξεκλείδωμα;

Γίνεται κάτι γενικά ή είναι "άχρηστο";

 

Το θεμα λυθηκε με τη λυση του ebay, αν και πηγε αρκετα € γιατι ηταν κλειδωμενο σε Τ-Mobile USA.

Link to comment
Share on other sites

Έκανε κανείς την αναβάθμιση; Το 12 το βλέπω διαθέσιμο από το απόγευμα αλλά δεν είμαι σε WiFi να την βάλω.

 

Την έκανα clean install κσι είναι πραγματικά εξαιρετική,περιμένω να μου στρώσει η μπαταρία

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

Έκανε κανείς την αναβάθμιση; Το 12 το βλέπω διαθέσιμο από το απόγευμα αλλά δεν είμαι σε WiFi να την βάλω.

 

Αμεσως μετα την αναβαθμιση (πανω απο την 11) δεν ειδα καμμια διαφορα. Μαλιστα οπτικα ειναι τοσο ομοιες που αναρωτιεσαι αν οντως εγινε αναβαθμιση!

Σημερα (και αφου το τηλ. εκανε ολες τις background διεργασιες μεσα στη νυχτα) απλα πεταει. Ολες οι εφαρμογες ανοιγουν γρηγοροτερα και γενικα εχει μια αισθηση αναβαθμισης hardware! Ειλικρινα δεν το περιμενα.

 

Ενα μεγαλο μπραβο στην εταιρεια για το iOS 12 και ενα μεγαλο fail το οτι δεν αναβαθμισαν τη συγκεκριμενη συσκευη.

 

Βαλτε το αφοβα

Link to comment
Share on other sites

Αμεσως μετα την αναβαθμιση (πανω απο την 11) δεν ειδα καμμια διαφορα. Μαλιστα οπτικα ειναι τοσο ομοιες που αναρωτιεσαι αν οντως εγινε αναβαθμιση!

Σημερα (και αφου το τηλ. εκανε ολες τις background διεργασιες μεσα στη νυχτα) απλα πεταει. Ολες οι εφαρμογες ανοιγουν γρηγοροτερα και γενικα εχει μια αισθηση αναβαθμισης hardware! Ειλικρινα δεν το περιμενα.

 

Ενα μεγαλο μπραβο στην εταιρεια για το iOS 12 και ενα μεγαλο fail το οτι δεν αναβαθμισαν τη συγκεκριμενη συσκευη.

 

Βαλτε το αφοβα

 

Η λειτουργία της συσκευής είναι ήδη καλή με iOS 11

Ευχάριστο που έγινε ακόμα καλύτερη

Το θέμα μας είναι η μπαταρία

Μονίμως ξεμένω από μπαταρία και δεν υπάρχουν περιθώρια να γίνει χειρότερα η συσκευή όποτε αυτό είμαι το φλέγον ζήτημα νομίζω

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Αναβαθμισα και τα δικά μου σήμερα μετά το χθεσινό πανηγύρι.

Με vdsl 50mps κατέβηκε το update σε 7-8 λεπτά και σε 15 λεπτά κάθε συσκευή ήταν οκ.δεν έκανα restore απλα backup και update.

 

iPhone se,iPad mini 2,iPad mini 4 και iPad Pro 12.9 2017 όλα οκ. Το μόνο που χάθηκε είναι το εικονίδιο του Bluetooth αλλά δουλεύει κανονικά.

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

Μια αγαπημένη μου φράση από άρθρο των Unboxholics όσον αφορά εμάς που έχουμε το SE. “Το iPhone SE ήταν ιδιαίτερα δημοφιλές σε χρήστες που ήθελαν κάτι προσιτό σε τιμή και μικρό σε μέγεθος” Άλλωστε πιστεύω αυτός ήταν ο λόγος όχι μόνο για εμένα αλλά και για τους περισσότερους που το αγόρασαν!
Link to comment
Share on other sites

Έβαλε κανένας iOS 12;

Έχω ένα SΕ ως δεύτερο κινητό. Είναι μια χαρά. του έβαλα iOS 12 πριν λίγες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Δες παραπάνω :p

 

Διάβασα τα παραπάνω

Κάτι νεότερο ψάχνω τώρα που πέρασαν 2-3 μέρες

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά μέχρι στιγμής σε iOS 12

 

Βελτίωση σε επιδόσεις και απόκριση. Λιγότερα reload εφαρμογών. Μπαταρια περίπου ίδια φαίνεται. Δίνει νέο αέρα στη συσκευή γενικά. Στο Ίντερνετ δεν είδα αναφορές για κάποιο σημαντικό bug όπως είχανε περισυ. Προτεινεται η αναβάθμιση από μένα

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

-iPhone 6s

-iPad Air 2

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το reload το παρατήρησα και εγώ,δηλαδή ό,τι αφήνω στο παρασκήνιο παραμένει . Και σκέφτομαι,που ήταν όλα αυτά στο iOS11

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone SE (2016)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...