Jump to content

Windows 10 Mobile: ήρθαν για να μείνουν ή... θα προσπεράσουν;


ParafronGR
 Κοινοποίηση

Ποιο πιστεύετε ότι θα είναι το μέλλον των Windows 10 Mobile;  

420 members have voted

  1. 1. Ποιο πιστεύετε ότι θα είναι το μέλλον των Windows 10 Mobile;

    • Εξαιρετικό και πολλά υποσχόμενο μέλλον
      140
    • Έχω αμφιβολίες για την επιτυχία τους
      144
    • Δεν βλέπω μέλλον στο λειτουργικό της Microsoft
      121
    • Δεν ξέρω / δεν απαντώ
      15


Recommended Posts

Αν η Microsoft

από το προσωπικό και τους πόρους που διαθέτει για να κυκλοφορεί άχρηστες εφαρμογές σε ξένες πλατφόρμες

διέθετε λίγο λιγουλακι

προκειμένου να υποστηρίξει με firmware τα Lumia που αναβαθμίστηκαν

ή προκειμένου να υποστηρίξει τα Lumia που δεν πήραν την επίσημη αναβάθμιση

 

θα είχε μέλλον και αξιοπιστία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 244
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

.

 

Πως δεν γνωρίζω;Θα ξεχάσω πως μείναμε στο ράφι με το Samsung Galaxy S3 των 600 ευρώ,ενώ υποτίθεται θα παίρναμε ενημερώσεις για δυο χρόνια....Κάτι Sony κάτι Lenovo δεν θυμάμαι και τα μοντέλα δεν πήραν ποτέ έστω μια ενημέρωση.

Είναι λοιπόν εύκολο να υποθέτεις αν δεν ξέρεις.;)

 

 

Καλάθι μικρό γιατί να κρατάμε για τις Universal;Ξέρεις κάτι που εμείς με τα wp δεν ξέρουμε;Έχεις πληροφορίες από μέσα;

όσο για τα θέματα των wp που λες αν τα διαβάζω,αν τα έχεις δει,θα έχεις δει και την συμμετοχή μου δεν γίνεται.

Και τέλος πάντως για να ξεφύγουμε από το VS με άλλα λειτουργικά,μόνο σε εμάς τους καταναλωτές κάνει καλό να υπάρχουν πολλά εκεί έξω και όχι μόνο 2.Αν βάλουμε όλοι στην άκρη τον φανμποισμό μας,θα το καταλάβουμε κάποια στιγμή.

Edited by Chryssostomos

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Γιατί στο 640XL LTE dual sim(από Microsoft Γαλλίας) δεν μου βγάζει ειδοποίηση; Από το μενού update phone, λέει το τλφ είναι ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟ;
Link to comment
Share on other sites

Γιατί στο 640XL LTE dual sim(από Microsoft Γαλλίας) δεν μου βγάζει ειδοποίηση; Από το μενού update phone, λέει το τλφ είναι ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟ;

Κατέβασε αυτο απο το κινητό σου κάνε εγκατάσταση,τρέξτω και να δεις αν εχει έρθει η αναβάθμιση για την συσκευη σου και ακόλουθα τα βήματα που θα σου βγάλει.

http://aka.ms/W10MUpgradeAdvisor

Μπες απο explorer του κινητού.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί στο 640XL LTE dual sim(από Microsoft Γαλλίας) δεν μου βγάζει ειδοποίηση; Από το μενού update phone, λέει το τλφ είναι ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟ;

 

γιατί πρέπει να κατεβάσεις το upgrade advisor και από εκεί να κάνεις την αναβάθμιση.

με πρόλαβε ο άλεξ.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να παίρνουμε τοις μετρητοίς ό,τι δηλώνει ο καθένας. Το να περιμένει κανείς ότι το 2016 ένα τηλέφωνο με 512ΜΒ RAM μπορεί να πάρει μία τόσο μεγάλη αναβάθμιση θα ήταν, το λιγότερο, ουτοπικό. Ακόμη και αν δεν πάρει την αναβάθμιση ούτε το 925 της γυναίκας μου, πάλι δεν μπορώ να γκρινιάζω, πλησιάζουμε πια στα τρία χρόνια από την κυκλοφορία του...

Στο θέμα μας, για την MS τα πράγματα είναι απλά: Για να πάει καλά, πρέπει να κάνει ό,τι χρειάζεται για να μας δώσει την δυνατότητα να εκτελούμε .exe αρχεία, με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Μπορεί/θέλει; Αν ναι, τότε κάτι μπορεί να γίνει, αν όχι, αυτά τα ημίμετρα είναι καταδικασμένα. Surface phone, τέλος.

Και αρχίζω να ανησυχώ σοβαρά ότι αυτή η στασιμότητα της Μicrosoft θα της δημιουργήσει πρόβλημα ακόμη και στα PC. Τα πράγματα που κάνω μέσα από το android tablet/κινητό μου γίνονται όλο και περισσότερα, ενώ αντίστοιχα αυτά που κάνω από το PC μου όλο και λίγότερα...

Με αφορμή το συγκεκριμένο σχόλιο, θα πω απλά ότι "fool me once is on me, fool me twice...", κοινώς, η MS κάνει πάλι τα ίδια και διαβάζοντας το thread βλέπω τη γνωστη από αρκετούς να θέλουν να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα.

 

Κοινώς, όταν ένας οργανισμός βγαίνει και λέει ΕΠΙΣΗΜΑ ότι σε υποστηρίζει και μην ανησυχεις για τίποτα και μετά σε χαντακώνει, όπως σωστά αναφέρεται στο OP, και καθόμαστε να λέμε δικαιολογίες, εμείς , ως καταναλωτές φταίμε .. .όχι η MS.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

βλέπω τη γνωστη από αρκετούς να θέλουν να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα.

 

 

Μεταξύ μας,αυτό γίνεται κάθε φορά.;)

όχι το τάδε κινητό πάλιωσε όχι έτσι έτσι όχι γιουβέτσι.

Φυσικά και είναι ξεκάθαρο φάουλ από την μικρομαλακή.

Edited by impreza_sti
Διόρθωση κώδικα παράθεσης

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Απο την ολη εμπειρια μου με τα windows phones μεχρι τωρα το μονο κινητο που ταιριαξε τελεια με τα windows 10 ειναι το 1520.Μεγαλη οθονη για τα tiles απιστευτη μπαταρια και αρκετη ταχυτητα για να τα υποστηριξει.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ποια είναι η τελευταία εκδοσή των windows 10 mobile?

Εμένα με Upgrade Advisor εγκατέστησε την έκδοση 10.0.10586.71

Στον έλεγχο για ενημερώσεις λέει οτι η συσκευή είναι ενημερωμένη...

Πως πάω στην .164?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ποια είναι η τελευταία εκδοσή των windows 10 mobile?

Εμένα με Upgrade Advisor εγκατέστησε την έκδοση 10.0.10586.71

Στον έλεγχο για ενημερώσεις λέει οτι η συσκευή είναι ενημερωμένη...

Πως πάω στην .164?

 

Εγκαθιστά την 107 και η τελευταία είναι η 164. Λογικά κάποια στιγμή θα σου κατεβάσει από μόνο του την 164 αν και κανονικά όταν πατάς ενημέρωση έπρεπε να την βλέπει.

Link to comment
Share on other sites

Ότι είναι ένα αρκετά καλό λειτουργικό, είναι. Προσωπικα μου αρέσει. Το αν θα πετύχει ειναι άλλο κομμάτι. Πρέπει να υπολογίσουμε την δύναμη της συνήθειας (αν πχ έχεις συνηθίσει χρόνια στο android, πως να αλλάξεις για WP ή ois?) αλλα και τα χρήματα που έχε επενδύσει κάποιος στο λειτουργικό του (αγορά εφαρμογών).

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάω λέγοντας ότι έχω ένα 520 ως backup και ένα 625 η γυναίκα ως μοναδικό τηλέφωνο. Το να μην δώσει αναβάθμιση που θα καταστρέφει το κινητό το θεωρώ σωστή κίνηση. Το να ψεύδεται, από την άλλη, ότι μπορεί να την δώσει, χωρίς να είναι σίγουροι ακόμη, είναι μεγάλο πρόβλημα. Η λύση, κατά τη άποψη μου, αν θέλει να κρατήσει πελάτες, είναι να πει το εξής: επιστρέψετε το υπάρχον κινητό, που δεν αναβαθμίζεται, και παίρνετε έκπτωση 50% σε νέα συσκευή αντίστοιχης αξίας/δυνατοτήτων (δηλαδή δεν επιστρέφω Fiat για Ferrari). Τα κόλπα: 3 παιχνίδια δώρο, που αφορούν μόνο λίγους (η γυναίκα μου τι να τα κάνει τα παιχνίδια; Έχουμε χρόνο με το μωρό να παίζουμε;) είναι κουτοπόνηρη τακτική και οδηγεί στο να πάμε αλλού (ένα Redmi Note για backup δικό μου και κύρια συσκευή για την γυναίκα είναι μία χαρά), παρά στο να παραμείνω πελάτης της MS.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ μας πάντως και οι τιμές των Lumia πλέον δεν είναι καθόλου καλές σε σχέση με το Hardware.

Δεν υπάρχει δηλαδή ούτε ο VFM παράγοντας πλέον για να πάει κανείς σε αυτή την πλατφόρμα.

Δγιαδόσται !!!11! :https://www.thepressproject.gr/
Link to comment
Share on other sites

Τα windows 10είναι μια χαρά λειτουργικό. Γρήγορα, απλά και πλέον πλήρες χαρακτηριστικών. Τα έβαλα στο lumia 830 της γυναίκας μου και είναι ΟΚ. Έφυγα πριν λίγες ημέρες γα Android για λόγους υποστήριξης συγκεκριμένων λειτουργιών, όπως ότι o email client της MS δεν εψαχνε στα παλιά email του yahoo λογαριασμού μου και η τράπεζα που συνεργάζομαι δεν είχε εφαρμογή για wp. Δε νομίζω ότι για το 90% των χρηστών είναι γενικά σοβαρό πρόβλημα η έλλειψη εφαρμογών. Εξάλλου, η MS δίνει αξιοπρεπείς εφαρμογές για τος περισσότερες mobile δραστηριότητες, όπως διαχείριση επαφών, messaging, office,ημερολόγιο, to-do list, κάμερα, μουσική, DLNA support, scanning, πλοήγηση, ειδήσεις κλπ. Οι ειδοποιήσεις στα windows 10 και η μπάρα γρήγορης πρόσβασης στις ρυθμίσεις είναι πλέον ώριμα features. Οι εφαρμογές facebook, twitter, viber θα μπορούσαν να είναι πιο αξιόπιστες και πληρέστερες, τo whatsapp είναι ΟΚ. Θα ήθελα native mail εφαρμογές για google και yahoo. Με βλέπω να επιστρέφω όταν διορθωθούν τα παραπάνω.
Link to comment
Share on other sites

Guest margarita12
Μπορεί κάποιος να δώσει είτε σε κάποιον γνωστό ή φίλο ή συγγενή την μη συμβατή συσκευή και με 100 ευρω να πάρει ένα 640 και να προχωρήσει, τόσο απλά.

 

Και γιατι να το κανει αυτο; χαθηκε το android;...

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι να το κανει αυτο; χαθηκε το android;...

 

Και για τι να μην το κανει;

Δεν είναι απάντηση αυτή.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Guest margarita12
Και για τι να μην το κανει;

Δεν είναι απάντηση αυτή.

 

Γιατι,σου εμπνεει πλεον εμπιστοσυνη η mf στο mobile πεδιο;

Εμενα οχι,γιατι να προτιμησω το 640 και οχι πχ το moto g2 4g με 108 ευρουδακια τωρα που πηρε και την 6.0;

Link to comment
Share on other sites

γιατί έχεις το δικαίωμα της επιλογής βασικά.

Και μιας και μιλάς για ενημέρωση το 640 ήταν από τα πρώτα που θα έπαιρνε/πήρε τα 10.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Guest margarita12
γιατί έχεις το δικαίωμα της επιλογής βασικά.

Και μιας και μιλάς για ενημέρωση το 640 ήταν από τα πρώτα που θα έπαιρνε/πήρε τα 10.

 

Στο δικαιωμα της επιλογης βασιζω το επιχειρημα μου.

Οσο για το 640 ,δεν αναφερθηκα στο μοντελο αλλα στην αξιοπιστια της εταιριας...

Link to comment
Share on other sites

Στο δικαιωμα της επιλογης βασιζω το επιχειρημα μου.

Οσο για το 640 ,δεν αναφερθηκα στο μοντελο αλλα στην αξιοπιστια της εταιριας...

 

για μένα η ms όσο αξιόπιστες ήταν και η samsung σε 3 μοντέλα που είχα και άλλες εταιρίες.

Από όλες έχω μείνει με παράπονο.

Αρά η έκφραση "μη αξιοπιστία της ms" δεν μου λέει τίποτα.

Το έγραψα και πριν,όσο πιο πολλά λειτουργικά υπάρχουν,τόσο καλύτερα για εμάς.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Guest margarita12
για μένα η ms όσο αξιόπιστες ήταν και η samsung σε 3 μοντέλα που είχα και άλλες εταιρίες.

Από όλες έχω μείνει με παράπονο.

Αρά η έκφραση "μη αξιοπιστία της ms" δεν μου λέει τίποτα.

Το έγραψα και πριν,όσο πιο πολλά λειτουργικά υπάρχουν,τόσο καλύτερα για εμάς.

 

Γιατι,σου υποσχεθηκαν οι αλλες εταιριες που σε απογοητευσαν δημοσια δεσμευση update σε πληθος συσκευων και μετα την αναιρεσαν οπως εκανε η mf; αν ειναι μαγκες σε οσα μοντελα δεσμευτηκαν και δεν τηρησαν τον λογο τους να προσφερουν το μετρο της αποσυρσης με αγορα νεου κινητου για 10αρια,αλλα σου εχω μια ερωτηση...

Link to comment
Share on other sites

Γιατι,σου υποσχεθηκαν οι αλλες εταιριες που σε απογοητευσαν δημοσια δεσμευση update σε πληθος συσκευων και μετα την αναιρεσαν οπως εκανε η mf; αν ειναι μαγκες σε οσα μοντελα δεσμευτηκαν και δεν τηρησαν τον λογο τους να προσφερουν το μετρο της αποσυρσης με αγορα νεου κινητου για 10αρια,αλλα σου εχω μια ερωτηση...

 

ε κάντην τι ντρέπεσαι;

και φυσικά,περιμενα αναβάθμιση λόγο specs αλλά σιγά μην ερχόταν.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Τα windows wp έχουν προσπεράσtει απο την καταναλωτική αγορά εδώ και καιρό.

Άντε να το καταλάβουν και στην ms μας και σταματήσουν να παιδευουν και τους χρήστες τους

Edited by prodromosfan
Link to comment
Share on other sites

Τα 10αρια σαν λειτουργικό είναι μια χαρά στο ταπεινό 3ετιας 920 (αν και πιο αργά από 8.1) αλλα.

1. H ms τρέχει να φτάσει τα antroid και ios και δεν την παίρνει να χάνει την αξιοπιστία της δίνοντας 10 μόνο στις μισές συσκευές αποτι είχε δηλώσει. Άντε μετά οι χρήστες να ξαναεμπιστευτουν.

2. δεν είναι μόνο το θέμα της αναβάθμισης από 8.1 σε 10, το βασικό είναι ότι οι χρήστες με 8.1 δε θα έχουν νέες εφαρμογές ούτε αναβαθμίσεις των παλιών αφού οι developers θα δίνουν προσοχή στις universal apps.

Το android μπορεί να μη παίρνει αναβαθμίσεις αλλά μια χαρά συμβατότητα έχει με τις εφαρμογές.

3. Το store των windows είναι χάλια μέχρι στιγμής και από θέμα ποιότητας (βλέπε viber) και από θέμα ποσότητας (το 99% των ελληνικών εφαρμογών δεν υπάρχει καν), ελπίζω οι νέες univesal να έρθουν γρήγορα και να ναι στα επίπεδα των 2 άλλων λειτουργικών.

5. Τα wp10θελω να πιστεύω ότι μείνουν άπλα γιατί η ms έκανε σωστή κίνηση και ενοποίησε το λειτουργικό κινητών και υπολογιστών και έφερε και τις universal apps πιστεύω ότι θέλει χρονάκια ακόμα για να ανταγωνιστεί τις αλλες 2 πλατφορμες

4. Προσωπικά νιώθω σαν beta tester της ms και θα ξανακοιτάξω για wp μόλις με ικανοποιήσει το store, τώρα περιμένω να πέσει η τιμή του g4 στα 250 να το πάρω

Link to comment
Share on other sites

Τα κινητά που δεν πηραν την αναβαθμιση εχουν αργους επεξεργαστές για w10. Δεν απαγορευει στους κατοχους να εγκαταστησουν τα δεκαρια αλλα δεν τα δινει επισημσ στις συγκεκριμενες συσκευες γιατι ο xyz χρηστης δεν ειναι υποχρεωμενος να φορτωθει κινητο που λαγκαρει.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...