Jump to content

Xiaomi Mi 5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Παιδια μπορεί να έχει γίνει ηδη η συζήτηση αλλα είναι πολλες οι σελίδες για να τις δω όλες..μεταξύ mi5 και mi5s ποιο θα επιλέγατε;;; έχω διαβάσει κάποια πράγματα αλλα δεν έχω βγάλει ξεκάθαρη γνώμη..η διαφορά τιμής αυτή τη στιγμή στα μαγαζιά στο skroutz είναι 20 ευρώ μόνο οπότε δεν τίθεται θέμα στα λεφτά...
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω διαβασει οτι το mi5 εχει θεμα με τον chrome...οτι ειναι πολυ αργος. ισχυει; σκεφτομαι να το αγορασω σ λιγο καιρο .

 

Από Chrome σου απαντάω, με Xiaomi Mi5 και MIUI 8.2.2.0 Global. Δεν κολλάει κάπου...

Uncommon Shooters Blogspot - Smartphone Photography on its best!

 

>>> https://uncommonshooters.blogspot.com <<<

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανενας πληροφοριες για το battery drain που γινεται οταν εχεις bluetooth ανοιχτο και μαζι το location σε hi accuracy? οταν τα εχω και τα δυο ανοικτα και αφηνω το τηλεφωνο το βραδυ, το πρωι εχει καταναλωσει γυρω στα 20% οταν αντιστοιχα κλεισω το bluetooth εχει πεσει η καταναλωση κατα 3% μονο.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην παρεα σημερα ηρθε το νεο μου mi5 και οταν αρχισα να το σεταρω με τισ εφαρμογες που ηθελα το τηλεφωνο δεν εκανε συνχρονισμο επαφων απο το gmail μετα απο πολλες δοκιμες με διαφορα που διαβαζα ειδα οτι λειπει το contracts της google απο τις εφαρμογες της... μολις εκανα προσπαθεια να το κατεβασω μονο του μου πεταξε το παρακατω μηνυμα "your device isn't compatible with this version" το εχει αντιμετοπισει κανεις ξανα αυτο καποια πιθανη λυση?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις πήρα το mi5. Τι να πω δεν το χορταίνω.

Θελω να ρωτήσω μερικά πράγματα.

Το δακτυλικό αποτύπωμα δουλεύει με κλειστή οθόνη?

Το gps πως το κλείνω?

Τα ηχεία στο κάτω μέρος το ςνα είναι οκ ενω το αριστερό φαίνεται σα να καλύπτεται από κάτι έχει κάποιο θέμα?

Link to comment
Share on other sites

Ένα ηχείο έχει κάτω το άλλο είναι μικρόφωνο

Μπορείς να βάλεις διπλό πάτημα να ανάβει η οθόνη και μετά δακτυλικό

 

Σήμερα το ξαναπήρα και εγώ

Έχω περιπλανηθεί αρκετά στο mi5s αλλά νομίζω το 5 είναι πιο όμορφο και ελαφρύ αν και με εμφανώς χειρότερη κάμερα

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ αν γίνεται να ξεκλειδώνει κατευθείαν με το αποτύπωμα νομίζω ότι το εχω δει σε άλλο τηλέφωνο.

Επίσης οι ειδοποιήσεις γίνεται να φαίνονται στην κλειδωμενη οθονη και όχι μόνο στη status bar.

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανενας πληροφοριες για το battery drain που γινεται οταν εχεις bluetooth ανοιχτο και μαζι το location σε hi accuracy? οταν τα εχω και τα δυο ανοικτα και αφηνω το τηλεφωνο το βραδυ, το πρωι εχει καταναλωσει γυρω στα 20% οταν αντιστοιχα κλεισω το bluetooth εχει πεσει η καταναλωση κατα 3% μονο.

To location σε Ηi accuracy ανοίγει το GPS και ως γνωστόν το GPS είναι από τα πιο ενεργοβόρα hardware σε τηλέφωνο. Το ότι όταν κλείνεις το bluetooth πέφτει η κατανάλωση στο ελάχιστο είναι λίγο περίεργο και το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι, μην τυχών και έχεις κάποια συσκευή bluetooth που μένει συνδεδεμένη με το τηλ και το κρατάει ενεργό και δεν μπαίνει σε deep sleep.

 

 

Εννοώ αν γίνεται να ξεκλειδώνει κατευθείαν με το αποτύπωμα νομίζω ότι το εχω δει σε άλλο τηλέφωνο.

Επίσης οι ειδοποιήσεις γίνεται να φαίνονται στην κλειδωμενη οθονη και όχι μόνο στη status bar.

Αυτό γίνεται σε rom βασισμένη σε nougat.

Εάν δεν έχεις τέτοια Ρομ μπορείς με μία σχεδόν κίνηση να το ξεκλειδώσεις.

Στην ουσία είναι δύο κινήσεις. Η μία είναι το πάτημα του κεντρικού κουμπιού για να ανοίξει και η δεύτερη το άγγιγμα του κεντρικού πάλι κουμπιού για ξεκλείδωμα με τον fingerprint sensor. Εάν εξασκηθείς λίγο θα μπορείς να το ανοίγεις με σχεδόν μία κίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον ερώτημα.

 

Και εγώ είχα μια παρόμοια απορία: έχοντας χρησιμοποιήσει για χρόνια συσκευή Nexus και όλο το «οικοσύστημα» της Google, θα έχω κάποιο πρόβλημα αν πάω σε Xiaomi; Θα μπορώ να συγχρονίσω επαφές (έστω και στη δική τους εφαρμογή), να χρησιμοποιήσω το Keep για σημειώσεις, κ.λπ.;

Link to comment
Share on other sites

επιτελους εφτιαξε το προβλημα με το Playstore,κανω τωρα αναβαθμισεις κανονικα χωρις πρωτα να κανω uninstall updates
Link to comment
Share on other sites

To location σε Ηi accuracy ανοίγει το GPS και ως γνωστόν το GPS είναι από τα πιο ενεργοβόρα hardware σε τηλέφωνο. Το ότι όταν κλείνεις το bluetooth πέφτει η κατανάλωση στο ελάχιστο είναι λίγο περίεργο και το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι, μην τυχών και έχεις κάποια συσκευή bluetooth που μένει συνδεδεμένη με το τηλ και το κρατάει ενεργό και δεν μπαίνει σε deep sleep.

Και ομως δεν καταναλωνει ιδιαιτερα το GPS αντιστοιχα τωρα που κλεινω το bluetooth εχει μεγαλη διαφορα. Πριν που ετρωγε ενεργεια δεν ηταν καπου συνδεδεμενο.

Στο δικο σου δεν εχεις παρατηρησει κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

Γειας σας, πριν απο λιγες μέρες παρέλαβα το mi5 και μου έκανε εντύπωση ότι μου εβγαλέ μονο 3,5 ωρες οθόνη στις 2 πρωτες φορτίσεις χωρις να έχω καν κάρτα sim. Είναι φυσιολογικό αυτό? Φοράει την επίσημη global rom.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και ομως δεν καταναλωνει ιδιαιτερα το GPS αντιστοιχα τωρα που κλεινω το bluetooth εχει μεγαλη διαφορα. Πριν που ετρωγε ενεργεια δεν ηταν καπου συνδεδεμενο.

Στο δικο σου δεν εχεις παρατηρησει κατι τετοιο?

 

Όχι, δεν έχω παρατηρήσει κάτι αντίστοιχο.

Μάλιστα έχω μόνιμα το Bluetooth ανοιχτό γιατί συνδέεται στο αυτοκίνητο.

Δοκίμασε να κλείσεις το GPS και να ανοίξεις το bluetooth.

 

Γειας σας, πριν απο λιγες μέρες παρέλαβα το mi5 και μου έκανε εντύπωση ότι μου εβγαλέ μονο 3,5 ωρες οθόνη στις 2 πρωτες φορτίσεις χωρις να έχω καν κάρτα sim. Είναι φυσιολογικό αυτό? Φοράει την επίσημη global rom.

H μπαταρία θέλει περίπου 7-10 κύκλους φόρτισης για να φτάσει στο πραγματικό της επίπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Γειας σας, πριν απο λιγες μέρες παρέλαβα το mi5 και μου έκανε εντύπωση ότι μου εβγαλέ μονο 3,5 ωρες οθόνη στις 2 πρωτες φορτίσεις χωρις να έχω καν κάρτα sim. Είναι φυσιολογικό αυτό? Φοράει την επίσημη global rom.

Έτσι κάνουν τα xiaomi, αν όχι όλα, σε mi4 και σε redmi note 3 pro που έχω στην κατοχή μου χωρίς κάρτα σιμ έχουν battery drain. Το λόγο δεν τον​ ξέρω, υποθέτω ότι ψάχνει να βρει σήμα το τηλέφωνο και εξού και το drain. ;)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και χρόνια πολλά..απευθύνομαι σε όποιον έχει το κινητό με κάρτα vodafone... ;Έχω το mi5 και έχω βάλει cosmote και vodafone κάρτες...το δε vodafone επειδή έχω πάρα πολύ internet του έχω ορίσει να χρησιμοποιεί από αυτό...το πρόβλημα μου είναι ότι στην περιοχή μου σπανιώς έχω σήμα internet καθώς και σε κεντρική πολή εδώ που είμαι η vodafone έχει 4g δεν βρίσκω αλλά και ότι βρίσκει είναι αργό...το σύνηθες που πιάνω ειναι Η+...για τον λόγο ότι έχω πολύ internet σε αυτή την κάρτα μπορεί να γίνει κάτι?ξέρει κάποιος να με βοηθήσει?Εχω κάνει εναλλαγές στα slot αλλά δεν....
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και χρόνια πολλά..απευθύνομαι σε όποιον έχει το κινητό με κάρτα vodafone... ;Έχω το mi5 και έχω βάλει cosmote και vodafone κάρτες...το δε vodafone επειδή έχω πάρα πολύ internet του έχω ορίσει να χρησιμοποιεί από αυτό...το πρόβλημα μου είναι ότι στην περιοχή μου σπανιώς έχω σήμα internet καθώς και σε κεντρική πολή εδώ που είμαι η vodafone έχει 4g δεν βρίσκω αλλά και ότι βρίσκει είναι αργό...το σύνηθες που πιάνω ειναι Η+...για τον λόγο ότι έχω πολύ internet σε αυτή την κάρτα μπορεί να γίνει κάτι?ξέρει κάποιος να με βοηθήσει?Εχω κάνει εναλλαγές στα slot αλλά δεν....

 

Ενεργοποίησε το LTE στο ρυθμίσεις > κάρτες sim> vodafone >προτιμώμενος τύπος δικτύου

και στείλε sms στο 1285 γράφοντας 4G NAI

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποίησε το LTE στο ρυθμίσεις > κάρτες sim> vodafone >προτιμώμενος τύπος δικτύου

και στείλε sms στο 1285 γράφοντας 4G NAI

 

φίλε ευχαριστώ αλλά το έχω κάνει...

Link to comment
Share on other sites

http://en.miui.com/download-299.html

 

Κατέβασε την από εδώ

Μετά πας

Αναβάθμιση - 3 τελιτσες πάνω αριστερά- επιλογή πακέτου αναβάθμισης

Θα σου διαγράψει ότι έχεις μέσα τα πάντα

Link to comment
Share on other sites

Όλη η διαδικασία μέσω κινητού? Αν κάνω backup δε μπορώ να κρατήσω τις ρυθμίσεις και τις εφαρμογές? Δε χρειάζεται wipe ή clean install για να μην έχω θέματα? Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Προς κυκλοφορία] Xiaomi Μi 5
  • The topic was locked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...